Scheidende secretaris Steeman kreegPro Ecclesia et Pontifice' Leids voorstel t.a.v. „Stuwing" Middenstandsbeleid nieuwe stiil Calculatieschema voor die prijsvorming noodzakelijk BELASTINGVERLAGING komt „in de loop van 1955" eer lens e politie wil door cursus brommers buiten tralies houden Dti LEIDSE COURANT R.K. MIDDENSTAND - BISDOM HAARLEM In de voortgezette 79ste centrale raadsvergadering van de diocesane Katholieke Middenstandsbond in het bisdom Haarlem heeft voorzitter F. C. de Hosson (Leiden) een pleidooi geleverd voor verhoging van con tributie terwille van de werkzaam heid in het bestuur en de uitbreiding van activiteiten. De voorzitter zeide, dat zijn suggestie slechts een mede deling betekende, waar volgende maand in de landelijke vergadering te Utrecht een concreet voorstel zal worden gedaan. De begroting voor 1955 werd inmiddels goedgekeurd op 63.900,in ontvangsten en uitga ven (ƒ78.422,voor 1954). Het batig saldo over 1953 bedroeg 1590, Ter bondsvergadering werden in het bijzonder verwelkomd de lande lijke voorzitter de heer Koops (Venlo), het oudste lid de 86-jarige heer De Êloli (Purmerend), de heer Kortink, Voorzitter van de diocesane K.A.B., de heer Kampschoër van de L.T.B., de heer Simon Kleijn van de de K.J.M.V. en twee afgevaardigden van de aartsdiocesane middenstand. Met een bijzonder woord herdacht de voorzitter de overleden hoofdbe stuursleden Luykx, Van Oppen en Van Rest (deze laatste gedurende 18 jaar) en de Amsterdamse voorzitter Blessing. In het bondsbestuur werd de heer M. H. de Vos reglementair herkozen. In de opengevallen plaats van de heer A. J. C. van Oppen werd geko zen de heer J. B. A. Gardien (Kwints- heul) en wegens bedanken van se cretaris A. H. J. Sterman de Rotter damse heer L. C. Kok. „Pro Ecclesia" voor de heer Zowel voorzitter als geestelijk ad viseur rector J. Th. M. Kraakman, brachten hulde en dank wegens vele en uitstekende werk van de aftreden de heer Steeman. Deze dank vond haar bekroning in de toekenning van het pauselijk erekruis „Pro Ecclesia et Pontifice" voor deze verdienstelijke hoofdbestuurder. Er klonk een har telijk applaus op, toen de adviseur de nieuw-benoemde het versiersel op de borst speldde. Ook mevrouw Stee man werd in het gebrachte eerbé- toon betrokken, in de vorm van een bloemenhulde. De heer Steeman zelf toonde zich zeer verrast en zeide te willen af treden om aan jongeren de kans te geven. Hij zeide nochtans een jong hart te willen behouden voor de mid denstand. Van dit laatste was over tuigd het nieuw gekozen bestuurslid Kok, wetende, wat de heer Steeman behalve in het bondsbestuur ook in de Rotterdamse afdeling heeft ge daan. Bij monde van de heer Koops werd de heer Steeman gehuldigd wegens het vele, dat hij ook in landelijk ver band heeft verricht, bijvoorbeeld in het Chris Jansenfonds. Hij bezit in derdaad een groot hart en hoe kan dat anders bij deze zwager van Henri de Greeve. De Amsterdamse voorzitter Ophoff heeft als gastheer zich te weer ge steld tegen een doorbraak, die vaak meer het verstand dan het hart laat gelden. Iedere middenstander, dus ook de katholieke, moet zijn activi teiten met de beste intentie ver richten. Cursussen in Bollen- en Rijnstreek. de De directeur van het bureau, heer E. Bakker, heeft meegedeeld, dat thans vijf studieclubs met 120 cursisten deelnemen. Voor de Bollen sreek bestaat in Sassenheim een cur sus met 26 deelnemers. Overwogen wordt, ook in de Rijnstreek een stu dieclub te vestigen. Er ontstond enige discussie over de vraag: moet de jaarlijke bedevaart naar O.L. Vrouw ter Nood op een dag in de week worden gehouden, of worden verlegd naar een Zondag. Zelfs geestelijk-adviseurs onderling waren in strijd met elkaar. Tenslotte hakte het hoofdbestuur de knoop door met de suggestie, een tweede bedevaart op Zondag te beleggen. In Alkmaar wil men er op aan dringen, dat de wijziging van de huidige classificatie ten spoedigste een feit wordt. Het hoofdbestuur zegde gaarne toe, na te gaan öf en zo ja wat kan worden gedaan in deze aangelegenheid. Amsterdam liet in tussen blijken, dat het classificatie stelsel zijn tijd heeft overleefd en dat men moet komen tot een loonbepa- ling voor het ganse land. Leids voorstel. De afd. Leiden heeft voorgesteld, in Stuwing een rubriek van eigen diocesaan nieuws op te nemen; nieuws uit andere bisdommen zal niet steeds belangrijk kunnen zijn. Voorzitter Lambermont, die dit voor stel toelichtte, wil aldus aan Stuwing meer reliëf verlenen. Het hoofdbe stuur had wel begrip voor hetgeen Leiden wenste, maar de bondsvoor zitter rekende uit, dat dan de kosten wel 5000,per jaar hoger zullen zijn. Nochtans is het hoofdbestuur bereid, te laten nagaan wat aan de wens van Leiden kan worden ge daan. Uit Sassenheim was het voorstel DRS. NEEFS OVER: „De middenstandsnota 1954 is een uiting van de nieuwe geestesgesteld heid, waaruit de wil spreekt, om een einde te maken aan een periode van onsamenhangende en onsystematische middenstandspolitiek. Zij is boven dien een bekwame start naar de op bouw van een moderne en even wichtige middenstandspolitiek". Met deze verzekering leidde drs. H. J. Neefs een voordracht in over „Mid denstandsbeleid op hoger plan en de middenstandsnota", welke voor dracht werd gehouden voor de Cen trale raad van diocesane Midden stand in het bisdom Haarlem. Aan de hand van enige voorbeelden maakte hij duidelijk, dat historisch gezien het overheidsbeleid naar inhoud en werkingssfeer zeer ongelijk van inhoud is, en dat de opvattin gen over het wezen van de Staat en gezag ervan, de opvattingen over eigen rechten en plichten van Staat en burger het karakter van het overheidsbeleid en vaak ook de inhoud bepalen. Men zou echter het karakter van het overheidsbeleid miskennen, in dien de inhoud van dat beleid werd afgeleid van de beginselen. Die in houd moet zijn afgestemd op om standigheden en behoeften van kor tere of langere duur. Daarbij is uit. gebreide en diepgaande kennis nood zakelijk. Geen beleid van de Staat zal kunnen ontkomen aan ondoelma tigheid, mits gebaseerd op een con creet plan, aldus drs. Neefs. En hij belichtte dat beleid naar enige ge zichtspunten, die hij toepaste op de middenstandsnota. Nog enkele vragen. Na het parlementaire debat zijn enige vragen open gebleven ^bijvoor beeld: is de systematiek waarmee de middenstandsvraagstukken zijn on derzocht, wel volledig geweest, en hoe staat het met de rationele ver houding tussen groot- en kleinbe drijf? Dat is een probleem, dat thans in de Ver. Staten zeer actueel wordt. Drs. Neefs vroeg verder, of de ge wijzigde financiële structuur van het middenstandsbeleid niet te veel als een beleidsdatum is aanvaard, en of het juist is, dat het middenstands- vraagstuk is geabstraheerd tot een zuiver sociaal-economisch vraagstuk. Reeds tijdens de debatten in de Tweede Kamer heeft de heer Th. Hooy het middenstandsbeleid vóór de Nota beschetst als te fragmentarisch, te incidenteel en te weinig gecoördi- toen typerend: „zonder fundament" Met andere woorden: plan- en sys teemloos. Heeft nu de Middenstandsnota een beleid uitgestippeld, dat met andere soorten van deelbeleid kan worden vergeleken? En kondigt zij waarlijk een middenstandsbeleid in nieuwe stijl aan?, vroeg drs. Neefs. Wat zij niet gaf. Een grote conceptie kon de nota niet geven; maar wat zij wèl kon ge ven, maar niet deed, is het voorne men om naar zulk een conceptie te streven. De nota zegt ook weinig of niets over maatschappelijke, zedelij ke of economische beginselen, en dat kon ook moeilijk, waar staatssecreta ris Veldkamp exponent is van een kabinet van zeer heterogene samen stelling. Slechts werd eenheid ge vonden in een practisch politiek com promis; men wil zich slechts bepalen tot een globaal ingrijpen op strategi sche punten. Drs. Neefs ging na, hoe de taak van de maatschappelijke organisaties ten aanzien van de overheid ligt, zon der die taak uiteraard concreet te omschrijven. Daarbij kwam hij tot het uitstippelen van een sociaal ka tholiek program, waarin de begin selen en normen leven krijgen en be zieling geven in onze taak van en voor deze tijd. Een weg naar de vrij heid, zoals de Katholieken dit begrij pen; het gemis van een zodanig pro gram wordt evenwel sterk gevoeld. Het program voor de Katholieke middenstand kan geen program zijn naast een program voor de aKtholie- ke arbeiders, naast een algemeen Ka tholiek sociaal program. Uiteindelijk nochtans wijst zowel de middenstandsnota als de nota van de Kath. middenstand naar een breed Katholiek sociaal program. Voor zover het betrekking heeft op het overheidsbeleid, moet het pro gram volgens drs. Neefs het volgende omvatten: Een plan voor algemeen overheids beleid, een afweging va nde verhou ding bij het beleid, een critische be schouwing van verdeling der over- heidse aandacht over verschillen de belangengroepen, het opstellen een brede conceptie van de verschil lende soorten deelbeleid en de beoor deling van de bijzondere middelen van dat beleid. Een dergelijk Katholiek beleid'zal grote inspanning vorderen, maar zal nodig zijn, willen wij vrijkomen va^ gekomen, om aan ieder die lid is van de standsorganisatie en de vakorga nisatie, de gelegenheid te geven, te gen geringe contributie tevens lid te worden van de andere vakbonden of organisaties. De voorzitter herinner- der er aan, dat dit geen zaak van vandaag of gisteren is. Een oplossing is inderdaad gewenst en het hoofd bestuur zal zijn best doen. Er Itwamen nog enige andere voor stellen van afdelingen aan de orde. In alle gevallen heeft de centrale raad 2ich gericht naar de leiding van het hoofdbestuur. Tenslotte heeft de heer Koops meegedeeld, dat aan de Tilburgse Economische Hogeschool cursorische voordrachten zullen worden gege ven over middenstandsaangelegen heden. Verder bepleitte ook hij ver hoging van de contributie en wel een optrekken van 16 tot 19 gulden. In de Memorie aan de Tweede Ka mer zegt de minister van Binnen landse Zaken o.m. Bunnik voldoende levenskrachtig te achten en de ge meenten Odijk en Werkhoven in be stuurskracht te kort schieten, om voor samenvoeging in aanmerking te komen. In de situatie ten Noorden van de gemeente Utrecht hebben Gedepu teerde Staten evenwel aanleiding ge vonden, tot de kroon het verzoek te richten te bevorderen, dat de ge meentelijke indeling aldaar wordt herzien. Dit voorstel, dat de gemeen ten Maarssen, Maartensdijk, Tienho ven en Westbroek betreft, is bij het departement nog in studie. De mi nister hoopt op korte termijn zijn standpunt te kunnen bepalen. Bij de behandeling van een voor stel tot herziening van de grenzen van de gemeente Woerden en omlig gende gemeenten doet zich de vraag voor, of voor een verantwoorde ge meentelijke indeling van dit gebied mede wijziging van de grens tussen de provinciën Utrecht Zuid-Holland gewenst is. Een onderzoek ter zake is, volgens de minister in volle gang. BEDRIJFSCHAP SCHILDERSBEDRIJF GESTART In de vergaderzaal van de Sociaal- Economische Raad te 's-Gravenhage is Donderdagmorgen de eerste open bare vergadering gehouden van het pas ingestelde bedrijfschap schilders bedrijf. Het bedrijfschap ziet zich voor belangrijke vraagstukken ge steld, zeide de voorzitter van het be drijfschap, de heer E. J. van Lent, in zijn openingsrede. Een van de urgente punten is b.v. een behoorlijke vakopleiding, omdat het aantal all-round vakmensen te laag is. De voorzitter herinnerde er aan, dat naast de bestaande middel bare vakscholen, n.l. de nationale en de R.K. schildersschool thans een Chr. school in oprichting is. Het be drijfschap zal zich ook moeten be zighouden met een behoorlijk tarie venstelsel,"^ten einde de productivi teit op te voeren. Cursussen, om oudere vakmensen vertrouwd te ma ken met nieuwe materialen en een behoorlijke voorlichting aan op drachtgevers, zijn noodzakelijk. Een zeer belangrijk punt noemde de heer Van Lent de berekening van de aanbodprijs en het opstellen van een calculatieschema voor de prijs vorming. Een regeling op dit gebied zal niet mogen leiden tot het ophef fen van een gezonde concurrentie èn het belang van de consument zal ter- e in het oog gehouden moeten worden, maar de uitslag van vele aanbestedingen wijst uit, dat een re geling noodzakelijk is. Dit geldt ook voor de regularisatie van het bedrijf, waarop de bedrijf s- genoten reeds sinds 1928 de aan dacht gevestigd hebben. De grote sei zoenwerkloosheid noopt daartoe. De subsidieregeling voor schilderwerk in de winter heeft een belangrijke verbetering gebracht. Zonder deze regeling zouden in de afgelopen win ter gedurende 16 weken gemiddeld 6000 schilders meer werkloos geweest zijn. Een bezwaar is, dat de kleine patroons practisch niet van deze re geling kunnen profiteren. Het bestuur van het nieuwe be drijfschap werd toegesproken door mr. Verloren van Temaat, namens de minister voor de PBO, en de staats secretaris van Economische Zaken, door de voorzitter van de SER, prof. mr. F. de Vries en door de tweede voorzitter van het bedrijfschap, die namens de organisaties van de werk nemers in het schildersbedrijf sprak Keizer Haile Selassie in Rotterdam Op de tweede dag van zijn verblijf in Nederland heeft Z. K. H. Kelzc4\ Haile Selassie Rotterdam bezocht. Samen met H. M. Koningin Juliana en Z K. H. Prins Bernhard, maakte de hoge gast een vaartocht per „Piet Hein" na welke tocht in de Maashaven Oostzijde werd gedebarkeei d. Ver volgens reed het gezelschap naar het Beursgebouw, waarin het Afrika- instituut en de Kamer van Koophandel zijn gevestigd. Foto: Na de verwelkoming bij de ingang van het Beursgebouw door voor zitter en directeur van het Afrika-instituut, gingen de voorstelijke bezoe kers per lift naar boven, waar aan H. M. Koningin Juliana bloemen werden aangeboden door Adri v. d. Merwe, een meisje dat destijds in de Johanna- stichting waar zij werd verpleegd, door H. M. werd toegesproken en dat nu als telefoniste bij de Kamer van Koophandel werkt. Adri werd destijds verpleegd voor kinderverlamming. MINISTER MANSH0LT ontmoet emigranten in Canada Omstreeks half elf is minister Mansholt gisteravond met het KLM- lijntoestel van Schiphol naar New- York vertrokken waar hij tot 8 No- kunnen brengen, opdat de maatrege- Aan algemene ouderdomsvoorziening wordt met ijver gewerkt „Aangezien belastingmaatregelen en huurverhoging een samenhangend geheel zijn, vertrouwt de regering de ze kwestie in de aanvang van het volgende kalenderjaar ter sprake te vember zal blijven voor besprekin gen op het secretariaat van de Ver enigde Naties. Daarna gaat de minis ter naar Washington, voor het be spreken van actuele vraagstukken met o.a. de minister van Landbouw, Ezra T. Benson, waarna op 12 en 13 November besprekingen zullen vol gen met de Canadese minister van Landbouw, de heer J. G. Gardiner. Op 15 November brengt de heer Mansholt een officieel bezoek aan de Nederlandse inzending op de Royal Agricultural Winter Fair te Toronto. De beide volgend"» dagen zal de mi nister ontmoetingen hebben met ver schillende Nederlandse emigranten, waarbij hij zich in het bijzonder op de hoogte zal stellen van de toe stand dezer families in het over stroomde gebied van „Holland Marsh". Tijdens het reclamecongres dat 18 en 19 November in het Groothan delsgebouw te Rotterdam zal worden gehouden hoopt men op het dak van het congresgebouw een helicopter te kunnen laten landen. Het zal dan de eerste maal zijn dat in Rotterdam een helicopter op het dak van een gebouw landt. Jen nog in de loop van 1955 in wer king kunnen treden. Een voorstel voor een herziening van de weelde tabel en van de tabel van vrijgestel de goederen zal in het belastingpro gramma worden opgenomen en bij de herziening van de tarieven van de loon- en inkomstenbelasting staat de regering een matiging van de progressie over de gehele lijn, als mede een verhoging van de belas tingvrije minima voor ogen". Dit deelt minister Van de Kieft mede in zijn Memorie van Antwoord betreffende financiële beschouwingen over de begroting 1955. Gaarne zegt de minister toe bij de komende belastingherziening ook de gerechtvaardigde belangen van de middenstand niet uit het oog te zul len verliezen. De minister is ten vol le doordrongen van de moeilijke omstandigheden, waarin ook dat deel der zg. vergeten groepen verkeert, dat voor zijn levensonderhoud is aangewezen op de inkomsten uit een bescheiden kapitaaltje of lijfrente. Dit probleem heeft dan ook de volle aandacht van de regering. Tot de maatregelen, welke in de sociale sfeer zouden bijdragen tot een aan zienlijke, verdere financiële verbe tering, behoort, ook naar de mening van de regering, met name een spoe- neerd. En dr. N. v. d. Heuvel zeide allerlei conflicten en onzekerheden, in PRACHTIG INITIATIEF De gemeente-politie van Heerlen wil proberen het aantal ongelukken, waarbij bromfietsers betrokken zijn (gedurende de laatste vier maanden waren dat er in Heerlem 63) te doen verminderen door in de theoriezaal van het plaatselijk politicbureau poli- cursussen voor bromfietsers te houden. Daarmee zal men begin nen op Maandag 8 November a.s. Elke cursus duurt drie avonden. Op de laatste avond wordt een monde ling en schriftelijk examen afgeno men, waarna de geslaagden een di ploma van de ver. voor veilig ver keer ontvangen. De cursussen zullen omvatten les- *»n over de plaats van de bromfiets het verkeer en de vekeers- wetgeving en over de betekenis van de verkeersborden. Zij worden ge geven door hoofdinspecteur G. van Vlijmen en adjudant'J. de Koning. De cursisten krijgen ook nog een gestencild papier overhandigd met technische wenken voor het oplos sen van zich tijdens het rijden voor doende storingen aan hun brommer. In het komende voorjaar wil de Heer- lense politie tevens gelegenheid ge ven voor het afleggen van rijproe ven. De initiatiefnemers stellen zich van deze cursussen goede resultaten voor. Uiteraard mogen degenen, die zakken voor het examen, toch door blijven kommen, als zij dat tegen over zichzelf en de andere wegge bruikers menen te kunnen verant woorden. In Heerlen komt op elke 30 inwoners één bromfiets voor; het landelijk gemiddelde is 1 op 35. dige invoering van een algemene ouderdomsvoorziening, zoals door de SER is bepleit. Aan de voorbereiding van de ter zake in te dienen wettelijke voorzie ningen wordt met voortvarendheid gewerkt. Ook de minister is van mening, dat er omstandigheden kunnen zijn, dat aan verbeteringen van sociale en culturele aard de voorkeur moet worden gegeven boven verlaging van d belastingdruk. Nu» echter, na een "Tks van jaren, waarin ter wille van het herwinnen van de economische stabiliteit van ons land een zeer zware belastingdruk moest worden gehandhaafd, een vermindering van druk mogelijk is, meent hij, dat daar aan vooralsnog voorrang dient te worden gegeven. Mede in het licht van de ontwik keling der inkomensverhoudingen acht de minister het verantwoord om met name ook de relatief hoge druk in alle klassen van het persoon lijke inkomen te verminderen in plaats van ook ditmaal het accent in de ondernemingssector te leggen. Wat nu de verdeling van deze be lastingverlaging in de persoonlijke inkomenssfeer betreft, mag voorts niet worden voorbijgezien, dat als gevolg van de in de laatste jaren aangebrachte verlichtingen van de j belastingen naar het inkomen, waar bij de druk meer is verlicht voor de lagere en middelbare dan voor de hogere inkomens, de belastingdruk voor deze laatste inkomensgroepen verhoudingsgewijs zwaarder is ge worden. Bij de aanstaande verlaging van de directe belastingen in de sec tor van het persoonlijk inkomen gaan de gedachten van de minister daarom uit naar een maatregel, die, hoezeer daarin het aandeel voor de lagere inkomens belangrijk zal zijn, over het geheel genomen een meer gelijkmatige vermindering van las ten voor alle inkomenslagen zal brengen. Naar aanleiding van het uitgespro ken verlangen met betrekking tot het tijdstip van inwerkingtreding van de verlagingen van andere dan kostprijs verhogende belastingen kan de minister verklaren, dat het niet in het voornemen van de regering ligt de verlaging van de directe be lastingen later te doen ingaan dan die van de kostprijsverhogende be lastingen. Wal is uiteraard mogelijk, dat om redenen van technische aard op een enkel punt een uitzondering moet worden gemaakt. Bij een sprong van de bak van een groentekar is een negen-jarige jongen uit Zwolle zo ongelukkig te rechtgekomen dat hij later is over leden. Tijdens zijn sprong maakte het paard namelijk juist enige stappen vooruit, waardoor de jongen door de wagen werd overreden. 's ZOMERS DUURDERE PASPOORTEN IN GELDERLAND. Ook de provincie Gelderland blijkt bereid te zijn de regering in haar verlaging van de paspoortleges te volgen aldus mede een bijdrage te leveren tot vergemakkelijking en uitbreiding van het internationaal contact. Niet verantwoord wordt echter geacht een verlaging van de provinciale leges tot f 1.50 gedu rende het gehele jaar. In de maan den Juni, Juli en Augustus is nl. het aantal ter provinciale griffie binnen komende aanvragen om afgifte en verlenging van paspoorten zodanig, dat kostbare vorzieningen moeten worden getroffen om vertraging in de behandeling te voorkomen. In ver band hiermede vindt men het van provinciewege gemotiveerd, dat ge durende de drie zomermaanden een hoger bedrag aan leges wordt gege ven en wel 2.50. Diefstallen „Bijenkorf" voor de rechtbank Opnieuw hebben 4 personeelsleden van de Bijenkorf te Amsterdam, waaruit de laatste jaren zoals uit berichten van de politie en een en kele rechtzaak is gebleken steeds meer artikelen werden gestolen, zich voor de Amsterdamse rechtbank we gens diefstal moeten verantwoorden. Ter zitting van gisterochtend werd zowel van achter als voor de groene tafel met nadruk opgemerkt, dat deze vier verdachten (drie voormali ge controleurs en de ex-huismeester van het bedrijf) allen een blanco strafregister hadden en al tientallen jaren bij dit warenhuis dienst deden. In de dagvaarding werd de ver dachten ten laste gelegd, dat zij in de afgelopen drie jaar herhaaldelijk artikelen bij zich hadden gestoken. Zij waren in Januari 3 dagen in hechtenis geweest, doch toen door de officier van justitie mr. Van Nouhuys in voorlopige vrijheid gesteld. Nadien had de directie var, de Bijenkorf besprekingen met de officier van justitie mr. F. Hollander gevoerd met het verzoek de zaak 1c seponeren en de bestraffing aan het warenhuis zelf over te laten. De betrokken waren reeds oneer vol ontslagen. De president en -de officier van justitie waren het met deze opvat ting niet eens. De officier eiste tegen de eerst? verdachte, die plaatsvervangend chef van de controledienst was geweest, de zwaarste straf: 12 maanden, waarvan 4 voorwaardelijk, proeftijd 3 jaar onder toezicht van het Leger des Heils. De eis tegen de twee andere vroegere controleurs luidde 8 maan den, waarvan 4 voorwaardelijk, ook met een proeftijd van 3 jaar onder toezicht. De huismeester tenslotte, die 30 jaar in dienst van het bedrijf was geweest, hoorde 6 maanden, waarvan 3 voorwaardelijk tegen zich eisen. Uitspraken: Donderdag 18 Novem ber a.s.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 9