Met 700 genodigden ontving de Ministerraad de keizerlijke gasten in de Haagse Ridderzaal een sprookje rond Bloemen en licht schiepen rond Hofvijver van ouderwetse herfstpracht „Des Indes1' werd een keizerlijk waar Oosterse pracht heerste In een feestend Delft zag de Keizer een klein stukje Ethiopië op schaal Hotel paleis VRIJDAG 5 NOVEMBER 1954 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 De Keizer was ditmaal in uniform gekleed; de Koningin verscheen in een avondtoilet van groen-bruin or ganza, met goudleren schoentjes en tas; zij droeg een prachtige diadeem van briljanten, met bijpassende col lier en oorhangers. De prins droeg het nieuwe gala-uniform van de lucht macht. Prinses Sarah was gekleed in een wit met gouddraad geborduurd nauwsluitend avondkleed; de Prins van Harar droeg uniform. Keizer, Prins en Prinses van Harar droegen de Nederlandse onderscheidingen, de Koningin en Prins Bernhard Ethio pische onderscheidingen. Nadat de vorstelijke gasten op het podium plaats hadden genomen, hield dr. W. Drees een begroetingsrede. Hierop antwoordde de Keizer in het Amharisch, welke rede daarop in het Frans voorgelezen werd door een der leden van zijn gevolg. Slot van 'n drukke dag. De ontvangst door de Ministerraad in de Ridderzaal vormde het besluit en het hoogtepunt van het bezoek van de Keizer van Ethiophië aan 's-Gravenhage. De historische zaal was op be scheiden wijze met groen en bloe men in herfsttinten versierd. Op het balcon had een strijken- semble uit de kapel van de Konink lijke Marine plaats genomen, dat ge durende de ontvangst muziek ten gehore bracht. Vanaf acht uur kwamen de ruim 700 genodigden in golven binnen, zulks ter voorkoming van opstoppin gen bij het aanrijden van de auto's, bij de garderobe en bij de begroeting door de vertegenwoordigers van de ministerraad; ditmaal waren het de ministers Van de Kieft en Kern kamp met hun echtgenoten, die de gasten de hand drukten. Speren en litho's De Ridderzaal raakte allengs ge vuld met een schittering van ambts gewaden en uniformen, de avond kleding der dames in vele kleuren en verscheidenheid, waarbij velen tal van onderscheidingen droegen. Nadat de hoofden van de diploma tieke missies aan de hoofdingang waren begroet, gingen steeds meer luchters aan, teken, dat de vorste- lijke gasten niet lang meer op zich zouden laten wachten. Uniformen en avondkleding. Hun komst werd aangekondigd door de aankomst van de ministers, die aan het Keizerlijke diner hadden aangezeten, van de beide Kamer voorzitters en van de vice-president van de Raad van State. Omstreeks tien uur arriveerden tenslotte de Keizer, onze Koningin en Prins, alsmede de Prins en de Prinses van Harar. De minister-president dr. W. Drees begeleidde de Keizer en Koningin Juliana naar het podium, terwijl mi nister Beel Prins Bernhard, Prinses Sarah en de Prins van Harar daar heen begeleidde. De vorstelijke bezoekers gingen hierna naar het voor hen gereserveer de gedeelte in de Ridderzaal, waar tal van gasten werden voorgesteld, met wie Keizer en Koningin, Prinsen en Prinses zich geruime tijd onderhiel den .Om elf uur verlieten zij de Rid derzaal, uitgeleide gedaan door de minister-president en minister Beel. Nog geruime tijd bleven honderden genodigden in de ridderzaal bijeen. Velen gingen naar de Rolzaal, waar luxueuse buffetten waren verzorgd. Leerlingen van de Hotelvakschool serveerden; te middernacht nam de plechtigheid een einde. Om 6 minuten over half twaalf zyn de Keizer, de Prins en Prinses van Harar met ons Koninklijk Paar op het paleis in de hoofdstad terug gekeerd. SCHITTERING IN DE SCHEMERING De schemering viel gisteren al vroeg in, zodat overal de lichten al volop ontstoken waren, toen de Kei zer van Ethiopië, ons Koningspaar en de Prins en Prinses van Harar met hun gevolg uit Delft sGraven- hage binnenreden. Op tal van plaat sen brandde een feestelijke verlich ting, in het bijzonder in de omgeving van het Binnenhof, waardoor de vorsten niet in een duister, maar in een stemmig Den Haag arriveerden, dat de bekoring van Binnenhof, Vijver en Vijverberg, Voorhout en omgeving- weer op een bijzondere wijze deed uitkomen. Overal groepten honderden samen, die op enkele plaatsen tot duizenden uitgroeiden. Vooral in de omgeving van het oude stadhuis, waar de vor sten kort na vijf uur werden ontvan gen, hield zich een grote schare toe schouwers op, die de vorsten bij aan komst en bij vertrek hartelijk toe wuifde en toejuichte. Vooral nu de aankomst in de toch al drukke spitsuren viel, waren velen in de gelegenheid toch iets van het bezoek in de avond op te vangen. De auto's der vorstelijke bezoekers wa ren ditmaal verlicht, zodat het niet alleen glanzende wagens waren, die men voorbij zag gaan. BALDAKIJN VAN BLOEMEN. Wat later dan het programma aan gaf arriveerden de vorstelijke gasten aan het oude stadhüis, waar geest driftige Hagenaars en een officiële burgemeester Schokking, de vorste lijke bezoekers ontvingen. Het 10- jarig zoontje van wethouder Dett- meyer, Diederik, bood de Koningin een ruiker rose rozen aan. Het 7-jarig zoontje van wethouder Van Aartsen, Josias, mocht op zijn beurt aan prinses Sarah een tuil rode rozen overhandigen. De vorstelijke bezoe kers en hun gevolg gingen daarop naar de middenhal, waar de leden van de gemeenteraad stonden opge steld. Met 3000 rozen, anjers, chrysanten, dahlia's en begonia's was het stad huis omgetoverd tot een concurrent van Keukenhof. Een kleurig balda kijn van bloemen met daarvoor vijf zetels vormde het voorlopige doel van de vorstelijke bezoekers, die on middellijk na hun aankomst toege sproken werden door de Haagse bur gemeester, een toespraak, die door de Afrikaanse Monarch in het Am harisch beantwoord werd. Een Franse tolk zorgde, dat de Nederlanders de vriendelijke woorden van Keizer Haile Selassie ook in ontvangst kon den nemen. Tastbare banden. Hierna werd in de middenhal het geschenk gebracht, dat Keizer Haile Selassie aan burgemeester Schokking aanbood. Het bestond uit twee naar elkaar gebogen en verbonden slag- Gistermorgen tijdens het bezoek aan Rotterdam, werd deze foto gemaakt, toen de vorstelijke bezoekers in de Maashaven „de Piet Hein" verlieten. tanden van een olifant, bekroond met een zilveren granaatappel, waar op een klein kruis. Het was ge plaatst op een zwart houten voet stuk. Een zilveren plaatje droeg de inscriptie in de Engelse taal: „Ter herinnering aan het bezoek van zijn Keizerlijke Majesteit Haile Selassie". Voorts werden de burgemeester twee speren met zilveren punten in han den gegeven, alsmede een schild, in goud op rood fluweel. Het gezelschap begaf zich hierna naar de voormalige kamer van B. en W., waar de Keizer de prachtige cassette van donkerrood leer in ont vangst nam, met daarin de collectie litho's van John Martin Bernatz; twee series van 24 stuks elk, die Berriatz in 1852 vervaardigde. Toegejuicht door duizenden ver trokken de gasten omstreeks 6 uur naar hotel Des Indes, waar Koningin en Prins afscheid namen om naar het paleis aan het Voorhout te gaan. Om 11.30 uur was een dag ten einde Keizerlijke gastvrijheid' Addis Abeba in Den Haag Onbekende problemen Nadat een rondvaart door de ha vens, een bezoek aan het Beursge bouw en een tocht door de met enthousiaste mensen gevulde straten gisteren het bezoek aan Rotterdam te omstreeks drie uur tot een einde hadden gebracht,, arriveerde de vor stelijke stoet omstreeks half vier op de Delfgauwseweg, de grens van de gemeente Delft, waar enige auto's met gemeente-autoriteiten de stoet opvingen en door de stad loodsten. De Delftse schooljeugd had een vrije middag gekregen en liet zich de kans niet voorbijgaan, en duizenden Delf tenaren hadden er evenzo over ge dacht en waren in de nauwe straat jes en op de smalle grachtjes van de binnenstad samengestroomd om de Keizerlijke gasten in hun stad te ver welkomen. Een nieuwe wereld Om vier uur arriveerde het hoge gezelschap voor het Waterloopkundig laboratorium, waar het welkom werd geheten, door de burgemeester met enkele woorden en door Josien de Loor en Marijke Thijse (dochter tje en kleindochtertje van de burge meester en .profa Thijse) met bloe men voor Koningin Juliana en de Keizerlijke schoondochter, prinses Sarah. H.M. de Koningin was gekleed in een donkerbruine bontmantel, een blauw-groene japon en hoed en schoentjes in dezelfde kleur. Prinses Sarah droeg een donkergrijze bont mantel en een beige toque. De rondgeleiding door het buiten gemeen interessante laboratorium, waar prof. Thijsse de scepter zwaait een laboratorium, dat vooral ver maardheid kreeg tijdens en na de watersnood van het vorig jaar was vooral voor de Keizerlijke gasten het ontdekken van een nieuwe wereld, Tijdens het bezoek aan de scheeps werf te Kinderdijk, werd Keizer Haile Selassie een model aangeboden van de schepen, die daar momen teel in opdracht van Ethiopië ge bouwd worden. De Keizer (links) en de heer L. C. Smit (rechts) bekijken het model met levendige belangstel.' ling. In het midden prof. dr. J. Zijl stra, de minister van Economische Zaken. want de problemen, waarmede het „enige landje ter wereld, dat onder de waterspiegel leeft", kampt, zijn natuurlijk vrij merkwaardig voor een Keizer uit het Afrikaanse berg land. Ethiopisch havenobject. Keizer Haile Selassie liet zich al les echter uitvoerig uitleggen en toonde ook grote belangstelling voor de werkwijze van het laboratorium, waar in enkele minuten tijd een storm of een springvloed natuurge trouw nagebootst kunnen worden. Toch vertoefde de Keizer niet ge heel in een vreemde wereld, want op een gegeven moment leidde prof. Thijsse zijn hoge gast naar een bui tenlands object, waar de Keizer kon zien, hoe Nederlandse ingenieurs de havenplannen van de kustplaats As- sab in Ethiopië aan een grondige stu die onderwerpen. Erg lang konden de vorstelijke be zoekers echter niet toeven in het la boratorium, want een onbarmhartig programma schreef voor, dat men omstreeks half zes in Den Haag moest zijn, zodat te omstreeks 5 uur af scheid van prof. Thijsse en het nog steeds feestende Delft genomen werd. Met ware Oosterse pracht heeft de Keizer van Ethiopië gisteravond de Koningin van Nederland met haar gemaal en enkele hooggeplaatste autoriteiten en diner aangeboden in het Haagse hotel „Des Indes", dat voor deze gelegenheid een ware me tamorphose ondergaan had. Reeds weken tevoren waren uitge breide besprekingen gevoerd tussen diplomatieke vertegenwoordigers van Ethiopië en de directeur van „Des Indes" .tijdens welke besprekingen op een gegeven moment gezegd werd: „Wanneer de Keizer komt, hebt U één avond geen hotel. U moet Uw hotel dan beschouwen als het Keizer lijk paleis in Addis Abeba. Zware zachtrose gordijnen moes ten nieuwsgierige blikken uit andere vertrekken weren, exotische bloemen moesten de sfeer oproepen, die de Keizerlijke woon in Ethiopië eigen is en de deuren tussen hal eh eetzaal moesten verwijderd worden om te worden vervangen door zware gordij nen, die moesten kunnen worden weggetrokken, waardoor een specta culaire entrée mogelijk gemaakt werd. Men toog aan de arbeid. Ter wering van nieuwsgierige blik ken werd 300 m. zijde aangeschaft; de koepel in de hal werd dichtge maakt met 60 meter goudkleurige stof, terwijl bespanningen in het trappenhuis nog bijna 50 meter vroe gen. De tafel werd eerst aan het oog der gasten onttrokken door gordij nen. Op een gegeven ogenblik werden de gordijnen weggetrokken en beira den de vorstelijke gasten de eetzaal, de vijf vorstelijke personen door een speciaal voor hen gereserveerde in gang. Voor de minder verwende Neder landse ogen, was de eetzaal een adembenemend sprookje. De tapijten langs de wand reikten naar de pal men en grote vazen strolitzia's, een bloem, die slechts in drie kassen in Nederland wordt gekweekt en 2 we ken lang van de markt gehouden is om een voldoende hoeveelheid op te sparen voor deze avond. Deze decoratie werd aangevuld door een weelde van bloemen in de Ethiopische kleuren groen, geel en rood. De tafelversiering bestond uit oranje-gele rozen en gerbera's. een margriet-achtige bloem van Afrikaan se oorsprong in prachtige pasteltin ten; bij de vorstelijke personer^ ston den grote toeven ruikende Maartse violen en het geheel werd omgeven door de zachte schijn van honder den kaarsen. En terwijl deze pracht op het klei ne, selecte gezelschap neerzag, werd het volgende menu geserveerd: Consommé double en Tasse (heldere bouillon). Filets de Sole Polignac (tongfilets met champignons, over goten me- v.itte wijnsaus). Carré de Veau Orloff (ribstuk van het kalf in boter ge braden, bedekt met purée Soubise en gegarneerd met truffels en fijne groenten). Céleris Bordelaise (De harten van Franse selderij, ge stoofd in rode wijnsaus, gegarneerd met merg). Soufflé Clacé aux Avelines (verfijnde parfait met fijngemalen hazelnoten). Corbeille de Fruits. Mokka Liqueurs. Omstreeks 8 uur waren de gasten in de ontvanghal van hotel „Des Indes" verzameld en het diner, dat afgewisseld werd door wederzijdse toespraken, was omstreeks half tien afgelopen, waarna het gezelschap zich naar de Ridderzaal begaf om de ont vangst van de Nederlandse Minister raad bij te wonen.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 5