Chefariue 4 Wanverhouding in salariëring schept tekort Mulo-leerkrachten EEN DAG Kerstmis - waarlijk vreugde ook voor de Hongaren Groenen en grijzen waren er op (ennechiesmarkt als de pinken bij .uAG 3 NOVEMBER 1954 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 Het verloop van onderwijskrachten bij het MULO-onderwijs en het te kort dat daarop volgt is bijzonder groot. Een onlangs ingestelde en quête, gepubliceerd in het R.K. Mulo blad en in het Kath. Schoolblad, geeft daarvan een ontstellend beeld. Bij het onderzoek w aren betrokken 295 scholen met 12291 lekenleerkrach- ten. Hiervan waren er 319 of 26 pet. ouder dan 50 jaar. Aan deze scholen ontstonden na 1 Sept. 1953 200 vacatures, waarvan 139 door vertrek en 61 door uitbrei ding. Van deze 139 vertrekkenden werden er 6 gepensionneerd, 39 gin gen naar het M.O., 6 naar het N.O., 6 naar de Kweekschool, 1 naar het V.G.L.O., 11 naar het L.O., 23 naar een school ip een plaats in een hogere gemeenteklasse en 47 vertrokken wegens andere redenen. Naar aanleiding van deze cijfers heeft het Kath. Schoolblad een ver gelijking getrokken omtrent de be zoldiging. Het maximum van een on derwijzer met Hoofdakte en 1 M.O.- A-akte is in een gemeente le klas ƒ595.gaat deze man of vrouw over naar een M.O.-school dan stijgt zyn salaris plotseling tot 782.dat is byna 200.meer. Een hoofd van een grote ULO- school, met alle zorg en werk daaraan verbonden, staat 100 achter bij een gelijk-bevoegd leraar bij het M.O., die al deze zorgen niet kent, veron- Herverkaveling en de Rijksweg 4 A De herverkaveling is in Zuid Hol land pas goed in het middelpunt van de belangstelling gekomen, nadat de plannen met betrekking tot de toe komst van het Langeveld onder Noordwijkerhout bekend waren ge worden. Sindsdien zijn uit verschil lende delen van de provincie vele aanvragen binnengekomen en in verband met de aanleg van de Rijks weg 4 A heeft men zich vaak afge vraagd. of ook in deze omgeving een grootscheepse herverkaveling nuttig zou zijn. Die vraag moet bevestigend wor den beantwoord. Helaas is men er laat mee. Ongeveer twee jaar gele den was de gelegenheid het gun stigst. Momenteel nu de onteige ning van de gronden reeds voor de deur staat zit er echter nog steeds een kansje in, mits men de aanvra gen vlug indient. De aanvragen dienen uit te gaan van de betreffende polderbesturen. Men moet het gehele bezit in bren gen, waarna later de herverkaveling plaats heeft. De uiterste grenzen variëren tussen een overbedeling van 10 en een onderbedeling van 10 hetgeen door een plaatselijke com missie, door de provinciale overheid geïnstalleerd .wordt uitgemaakt. Bij eventuele geschillen beslist de rech ter commissaris. De commissie werkt nauw samen met de Cultuur Tech nische Dienst van de provincie. Voordelen zijn, dat men niet het risico loopt, dat het land zeer scha delijk wordt gesneden door de Rijks weg en verder verbetering van de waterhuishouding, van de wegen en in het algemeen van ontsluiting. Voor het Rijk zijn de voordelen, dat er veel minder overgangen en parallelwegen aangelegd behoeven te worden en dat de weg in het alge meen goedkoper wordt. Een grote rijkssubsidie voor de herverkaveling is hiervan het gevolg. De grond krijgt uiteraard een gro tere waarde. De eigenaar moet daar voor ook zijn deel betalen, maar de regeling is gunstig. De betaling kan namelijk geschieden over een termijn van 30 jaren. Indien iemand meer onderbedeeld zou worden dan toegestaan, ontvangt hij daarvoor een extra schadeloos stelling. STUDIECOMMISSIE KLEINE MIDDENSTANDSBEDRIJVEN. Staatssecretaris Veldkamp heeft be sloten een commissie voor het klei ne middenstandsbedrijf in te stellen. De commissie heeft tot taak: studie te maken van de problemen van het kleine middenstandsbedrijf en de mo gelijkheden te onderzoeken, die tot 'n verbetering van de positie van de kleine middenstandsondernemingen zouden kunnen leiden. De commissie telt 28 leden. Voor zitter is prof. dr. Van Dijk, hoogle raar aan de Vrije Universiteit te Am sterdam. Leden zijn onder anderen prof .dr. F. J. P. van Dooren, hoog leraar aan de Katholieke Economi sche Hogeschool te Tilburg, prof. dr. J. F. Haccou, hoogleraar aan de Ge meente Universiteit te Amsterdam en prof. H. W. Lambers, hoogleraar aan de Nederlandse Economische Hoge school te Rotterdam. Verder zijn in de commissie vertegenwoordigd het Economisch Instituut voor de Midden stand, de Nederlandse Kamer van Koophandel, de middenstandsorgani saties, de Nederlandse Middenstands- bank en de ministeries van Economi sche Zaken, Sociale Zaken, Maat schappelijk Werk en Landbouw. Cassatie verworpen. Degenen, die meegeholpen hebben aan de ontsnapping van de oorlogs misdadigers uit Breda in December 1952 en deswege door de Bredase rechtbank veroordeeld werden tot 5 maanden gevangenisstraf, hebben gisteren het vonnis van de Bossche gerechtshof, dat hen in hoger beroep tot 6 maanden veroordeelde, horen bevestigen, daar de Hoge Raad het cassatieberoep heeft vervvo: f?n. dersteld dat beiden een M.O.-akte hebben. Om de studie voor volledig bevoeg den te be/orderen schept het Depar tement de gelegenheid voor deze niet volledig bevoegde leraar om de B.- akte te behalen, door hem met slechts 16 uren de betaling te geven alsof hij een volledige betrekking heeft. Het schept als het ware de toestand, dat de overheid de M.O.-A-bezitters dringt het U.L.O. te verlaten en een plaats te vinden bij het M.O. Voor het M.O. kan dit meehelpen om het te kort daar te verminderen, maar voor het U.L.O. is zulks dodelijk. Hieruit concludeert het K. S., dat de salaris- verhoudingen in het gehele onderwijs onjuist zijn. Slechts een verhoging der maxima, een belangrijke verho ging der marges kan de verhouding weer in orde maken. INZITTENDEN POSTAUTO OP VRIJE VOETEN Tips voor de politie 4-voudige combinatie INZITTENDE De chauffeur en de bijrijder van de postauto, waaruit de vorige week in Amsterdam op mysterieuze wijze toch nóg beter dan kon worden verwacht een postzak en een geldkistje met een Deze 4 middelen in één tablet doen won- „4" is op zich zelf al wereldberoemd. Haar de combinatie in één tablet werkt j totale inhoud van ruim ƒ63.000 aan deren en helpen ook dan wanneer andere Kerstfeest 1953 voor vele Hongaren Dank zij geheel Nederland was het stuurt nu reeds zulk een bedrag op contanten zijn verdwenen, zijn giste ren na overleg tussen hoofdinspec teur H. A. M. van Rooy en de offi cier van justitie, mr. W. B. J. Aber- son, op vrije voeten gesteld. Er wor den niet voldoende termen aanwe zig geacht om het tweetal nog langer in voorlopige hechtenis te houden. Intussen ontvangt de politie tien tallen tips, die allemaal onderzocht worden, er komen ook brieven van belangstellenden binnen, waarin theo rieën zijn opgebouwd. Deze brieven legt de politie terzijde want „theo rieën opbouwen kunnen wij zelf ook". middelen falen. Op zoek naar de genummerde Jacob Van ver uit de omtrek hebben autobussen gisteravond ,,'t jong grut" naar Wierden gebracht, waar als bekroning van de zeker 100 jaar oude St. Maartens veemarkt de ,jen- nechiesmarkt" werd gehouden. Een origineel evenement, vorig jaar voor liet eerst georganiseerd en nu reeds van landelijke bekendheid. Dat bleek o.a. wel uit de aanwezigheid van 's werelds „eerste vrijgzel", se cretaris G. Greijn uit Grevenbicht met enkele bestuursleden van het vrijgezellencomité. Om goed 7 uur zou burgemeester mr. E. D. Maaldrink als beginsignaal van de markt een kanon afschieten, maar bij afwezigheid van zo'n wapen in het vreedzame Overijsselse dorp, moest men met een enorme donder bus genoegen nemen. Grijzen en groenen. En dat was het begin. Op alle pun ten van de door kramen omzoomde dorpsstraten werden nummers ver kocht: Grijze aan de heren en groene voor 4e dames. Kaarten met getal len tot in de duizenden. Het hele kunstje was nu, om bij de andere sexe hetzelfde nummer te vinden. Het „paartje" dat zich het eerst had geformeerd en zich als eerste meldde, was winnaar van de hoofdprijs, een pink. Direct na het begin van de markt het Sallandse „jennechie" is de in Overijssel vrij veel voorkomende meisjesnaam Jenneke gingen de partijen op zoek naar elkaar. Mili tairen hadden 4e grijze kaartjes aan hun uniform gespeld, of ze achter de gesp van hun baret gestoken, meisjes staken ze- aan hun Regenjas sen of ze zwaaiden er mee in de hand. Geen principieel bezwaar. Of de vrijgezel Gerad Greijn zich gisteravond in Wierden thuis voelde? „Ik wil het ook weieens proberen. Zo'n pink lokt me wel. Tenslotte ver dient een gemeentesecretaris niet zoveel, dat hem een buitenkansje on welkom zou zijn." Het is een urenlang bezoek ge worden voor de duizenden Wier de naren en vreemdelingen, die zich, naarmate de tijd verstreek, amper konden wringen tussen de opgeprop te mensenmassa's. Bloemenkeuring in Haarlem Bloeiende narcissen Men kreeg in de keuringszaal van het Krclagehuis te Haarlem gisteren i.v.m. Allerheiligen was de bollen- beurs een dag verzet! een minder alledaags verschijnsel te bezichtigen: bloelende narcissen die buiten waren gesneden! Het betrof hier de beken de vroegbloeiende poetaz narcis Cragford, die tentoon werd gesteld door de fa. J. Roeper, De Koog (Texel). Hoe het kwam, dat deze bollen nu bloeiden, stond niet op het formulier vermeld. Er zijn uiteraard verschil lende mogelijkheden. Men kan de bollen op een bepaalde marier ge prepareerd hebben. Per slot van re kening zag men een poosje geleden op de Proeftuin van het Laborato rium voor Bloembollenonderzoek te Lisse ook nog bloeiende narcissen en irissen naast elkaar staan. Het schijnt met deze variëteit echter ook wel eens voor te komen, dat wan neer loof en bloemen in het voor jaar door een late vorst afvriezen, en men laat de bollen vastzitten, dat ze dan in het najaar wel eens méér bloeien. Maar dit hebben we slechts bij geruchte vernomen. Zo was men deze keer al heel erg gauw uitgekeken. Tussen twee haakjes: het zal vermoedelijk niet zo lang meer duren, of de eerste bloeiende bolgewassen, getrokken uit bollen van oogst 1954, zullen in de keuringszaal verschijnen. Enkele ja ren geleden was de fa. P. Nijssen Zn. uit Santpoort in de eerste week van November al present met bloeierte narcissen: de kortkronige V'r - TTt z$l in' ••-•5? it zijn, wie in 1954 Je ^iin.jur heeft! Om pink gewonden. Tegen half tien werd de spanning haast ondragelijk. Ieder moment konden Jennechie en Graads elkaar hebben gevonden. Enkele minuten voor half tien werd het paar bekend: De 22-jarige Dickie Olthof uit Den Haag en de 18-jarige Egbert Slot uit Vriezenveen. Een pink was de belo ning. Bovendien een compliment van de burgemeester en een rit door Wierden in de „bruidskoets": een oude Twentse huifkar. Intussen was het zo'n gedrang geworden dat kra men onder de voet werden gelopen; de politie had moeite om ernstige ongelukken te voorkomen. De Jennechiesmarkt was het sluit stuk van de befaamde Wierdense streek-veemarkt. Zoveel belangstel ling als het „jonge grut" gister avond voor Wierden had, zoveel in- terese toonden de boeren gistermor gen. De aanvoer wel minder dan men had verwacht, maar de handel was vlot, vooral in jong vee. TEGEN PIJNEN EN GRIEP-20 TABLETTEN 05 c (Advertentie). MOELIJKHEDEN BIJ TEXTIEBEDRIJVEN OVERWONNEN. Dinsdagavond te Utrecht gehouden besprekingen tussen betrokken orga nisaties van w erkgevers en werkne mers met het college van rijksbe middelaars en de looncommissie van de stichting van de arbeid over bij enige textielbedrijven in Enschede en naaste omgeving in verband met de zes procent gerezen moeilijkheden hebben tot overeenstemming geleid, aldus is van bevoegde zijde verno men. CONFERENTIE PERSONEELS BELEID OP KASTEEL OUD-POELGEEST. De minister van Binnenlandse Za ken, prof. dr. L. J. M. Beel, heeft gistermorgen in het kasteel Oud- Poelgeest te Oegstgeest de eerste driedaagse studie conferentie voor personeelschefs in 's rijks dienst ge opend. De minister was vergezeld van de secretaris-generaal van het ministerie van Binnenlandse Zaken, mr. J. M. Kan. Deze conferentie, waaraan door een dertigtal perso neelschefs wordt deelgenomen, is ge wijd aan de psychologische kanten van de personeelsselectie. Inleiders zijn prof. dr. A. M. J. Chorus, hoofd van de rykspsychologische dienst en dr. C. Sanders, chef van de diagnosti sche afdeling van deze dienst. Ontsnapte Balgaar onder wagon internationale trein blijkt oplichter GROTE FANTASIE Het is gebleken dat het met de Bul gaar, die op Vrijdag 15 October op het Utrechtse spoorwegemplacement on der een internationale trein vandaan kwam, niet klopt. Zeker is dit het geval met zijn verhaal. Aan een landgenoot, die bij zijn ontdekking als tolk fungeerde, zei- de hij de 40-jarige Bulgaar Jordan Tasev te zijn. Hij zou uit een Joego- Slavisch gevangenkamp zyn ont- JARIGE FRIESE TWEELING GROEIT ALS KOOL De tweeling, die verleden jaar zich in het middelpunt van de belangstel ling geplaatst zag, omdat zij als Sia mese tweeling geboren werd en eerst een half jaar later het genoegen smaakte het leven op eigen houtje te mogen voorzetten, zal Maandag in goede welstand haar teerste verjaar dag vieren. Tsjitske en Folkje de Vries uit het Friese dorpje Molenend maken het inderdaad bijzonder goed. Sinds de eerste wat zware dagen na de moei lijke operatieve scheiding, zyn de kinderen als kool opgegroeid. Merkwaardig is dat de tweeling elkaar, wat gewicht betreft, geen gram toegeven. Folkje is echter veel bijdehander dan haar zusje, die het leven meer van de rustige kant be kijkt. In Friesland staan de kinderen nog steeds in het middelpunt van de be langstelling. Trouwe bezoeksters aan huize De Vries zyn vooral de ver pleegsters uit het Diaconessenhuis, waar de kinderen wekenlrng zijn vertroeteld en de lievelingen van de zusters waren. DWAAS GEDOE ROND FILMSTER. Men heeft de vurige, welhaast grenzeloze belangstelling van Neer- lands bakvissen-jeugd voor de film ster Audrey Hepburn volkomen on derschat. Dat heeft gistermiddag voor het modemagazijn van Gerzon in de Kalverstraat te Amsterdam bijna ca- tastrophale gevolgen gehad. Zeker tienduizend bakvisjes, die in aantal de jongens van hun leeftyd naar schat ting met 100 tegen 1 overtroffen, ver drongen zich om half drie, toen Audrey haar functie van verkoopster van foto's begon ten bate van de Ne derlandse militaire oorlogsslachtof fers in en om het gebouw en vorm den tezamen een ernstige bedreiging voor de inboedel en voor een moge lijke paniek, die niet denkbeeldig was. Er werden enige vitrines vernield en een aantal toonbanken omverge- duwd door het opdringende publiek. Er volgden wilde tonelen, vooral toen enkele agenten met personeel van het magazijn geagiteerd links en rechts de niet te stuiten stroom van meisjes probeerden terug te dringen. Mrs. Audrey Hepburn stond daar feitelijk als enige, die haar volledige kalmte wist te bewaren, links en rechts foto's uitdelende en guldens in ontvangst nemende voor de bond van Tederlandse militaire oorlogsslacht- •rfers. vlucht en van Graz (Oostenrijk) een reis van 27 uur gemaakt hebben naar Utrecht, hangend onder aan de trein. Aan de vreemdelingenpolitie, die dit verhaal onderzocht en daar in onwaarschijnlijkheden ontdekte, heeft hij later een niéuwe geschie denis verteld. Ook dat verhaal bleek niet te kloppen. Er zijn reeds bewij zen dat de vreemdeling, die inmid dels naar het Huis van Bewaring is overgebracht, van België uit ons land binnenkwam en zich van ver schillende namen heeft bediend. Het onderzoek wordt voortgezet. SAMENWERKING SIKKENS, SASSENHEIM— TJALLEMA, SNEEK. Sikkens te Sassenheim kondigt een nauwe samenwerking aan met de firma Gebr. Tjallema te Sneek. Door deze samenwerking kan worden be reikt een volkomen coördinatie op verschillende gebieden, waarvan in het bijzonder het belang van geza menlijke research te noemen is. KHAAF 'F SUFI» IP VUILE HAVERKIST in ballingschap een H. Kerstfeest zo als ze het in jaren niet gekend had den. Niet minder dan 1800 Kerstpak ketten toch konden toen naar de Hongaren worden verzonden. Maar enkele duizenden moesten worden teleurgesteld. Daarom dit korte beroep op allen, die met het H. Kerstfeest in zicht iets willen doen voor de lijdende mede mens. We behoeven U niet meer te zeggen, welk een leed er geleden wordt èn achter het Gordijn, èn in de kampen weer velen nu waarlijk niets bezitten. Weinig voedsel, geen kleding, geen schoeisel, geen dekking! Moeders die hun kinderen niet kle den kunnen, vaders die hulpeloos moeten toezien dat hun gezin ten on der gaat. Kindertjes met bleke wangen en vroeg-oude gezichten, uitzichtloos, vreugdeloos. En die allen zouden we gaarne één dag vreugde geven. Een dag ellende vergeten..., en wel op het a.s. Kerstfeest! Zoudt u allen ons daarbij willen helpen? We hebben als doel gesteld dit jaar minstens 5000 van deze stakkers- een vreugdevolle Kerstdag te bereiden. Ieder die ƒ5,of meervouden stuurt weet zich zeker dat uit zijn naam een kerstpakket gezonden wordt naar een dezer rainstbedeelde medebroeders! Zou dat nu onmogelijk zijn? Ach, TE OPZICHTIG AAN DE WEG GETIMMERD De Utrechtse rechtbank heeft gis teren een 44-jarige directeur te Vee- nendaal en een 59-jarige landbou wer te Renswoude elk tot 11,boe te of een dag hechtenis veroordeeld, wegens overtreding van de schoon heidsverordening in de provincie Utrecht. De directeur had op het weiland reclameborden doen plaatsen, gemon teerd op lorries, om niet in overtre ding te zijn met de verordening, wel ke het plaatsen van reclames op on-' roerend goed verbiedt. Geëist was eenzelfde geldboete. Verduistering in Zuidwal- ziekenhuis berecht. De rechtbank te 's Gravenhage heeft gistermorgen vonnis gewezen in de verduisteringszaken van een aantal employé's van het gemeente ziekenhuis aan de Zuidwal te 's Gra venhage. Het betrof verduistering van vet, margarine, vlees en vleeswaren. De ze levensmiddelen waren weggeno men, ten dele van de gemeente 's Gravenhage in de jaren 1950 tot 1954. Een gewezen eerste kok werd ver oordeeld tot een jaar gevangenis straf met aftrek, twee slagers tot ze ven maanden, een kok tot zeven maanden met aftrek een een keu kenknecht tot negen maanden met aftrek. RECHTZAKEN Te Rekken in Overijssel is de rijks politie een ernstig geval van kinder- verwaarlozeing op het spoor geko men. In een schuur vond zij een 5- jarig jongetje, dat practisch zonder kleren onder een dunne deken in een haverkist op vuil stro te slapen was gelegd. Het kereltje beefde van de kou, toen de politiemannen zich over hem ontfermde. In afwachting van het vonnis van de voogdijraad, die in deze zaak is gemoeid, heeft de moeder voorlopig afstand van het kind gedaan. INBREKER IN DE SCHIJNWERPERS! Een wilde jacht over de daken, die beslist werd in de schijnwerpers van een aantal politiemannen, vormde hedennacht te Hengelo het voorlopige slot van een inbrekersloopbaan. De zoon van een Hengelose caféhou ders hoorde vannacht gestommel in de slaapkamer van zijn vader. Hij ging kijken en vond een man, die zich tot één week gevangenisstraf, reeds over het geldkistje met een in houd van 600.ontfermd had. HAAGSE POLITIERECHTER. Wol gestolen. Een 35-jarige magazijnbediende uit Leiden had in de fabriek, waar hij werkte, wol ge stolen en moest deze daad nu voor de politierechter verantwoorden; De officter van Justitie begreep niet waarom verdachte, die het toch niet zo moeilijk had, hiertoe was over gegaan en eiste een boete van 40, subs. 20 dagen en één week voor waardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van dri-e jaar. De politie rechter gaf 30,boete subs 10 da gen en veertien dagen voorwaarde lijk met drie jaar proeftijd. Van brommen kwam brommen. Eén week onvoorwaardelijke gevan genisstraf eiste de officier van Justi tie tegen een schilder uit Wassenaar, omdat hij onder invloed van sterke drank op een bromfiets in Voorscho ten had gereden. De schilder was 's avonds laat op de bromfiets aan gehouden. De politie was schappelijk en zei dat hij verder moest lopen. Even later kwam de politie de schil der opnieuw tegen, die weer aan het brommen was. De politierechter vond het het toppunt dat verdachte na een waar schuwing rustig opnieuw op de bromfiets was gaan zitten, daar hij nog een voorwaardelijke straf had lopen. Hij veroordeelde verdachte ons gironummer 14378 van de Ned. Credietbanlc t.n. der Stichting Hulp actie voor Hongarije en wij zenden een pakket uit uw naam. Maak uw eigen Kerstfeest gelukkiger door een arme gelukkig te maken. Doe het nu reeds! Wy vragen het u uit naam van de Kardinaal Mindzenty, die voor de 6de maal zijn Kerstfeest in de kerker zal vieren en voor u zeker zal bidden! Stichting Hulpactie voor Honga rije, Zeeburgerdijk 236, Amsterdam. Ook kleding en voedsel mits houd baar is zeer welkom! "POINT,, IN PERFECTIE Toen in 1849 de eerste ballpoint op de markt verscheen en de mensheid verheugd de vulpen wegstopte om deze revolutie op schrijfgebied te ge nieten, stond men aan het begin van een lange weg van kinderziekten, die niet zelden oorzaak werden, dat de ballpoint als een mislukking terzijde geschoven werd. Na het eerste enthousiasme bleek al vrij spoedig, dat de ballpoint geen smetteloze reeks van voordelen bood en vooral toen de massa-productie de nieuwe pennen voor enkele stui vers op de markt bracht, verloor de ballpoint het vertrouwen, dat zij aan vankelijk gewekt had. Het schrift hield vaak het midden tussen dat van een analine-potlood en dat van een slechte pen, zodat of ficiële instanties het gebruik verbo den. Inmiddels waren zoekers op labo ratoria druk bezig de onvolmaakt heden weg te werken en dezer da gen is het resultaat van deze speur tocht op de markt verschenen. De Reynold-fabrieken zijn er in geslaagd een product te fabriceren, waarvan het schrift practisch niet meer te onderscheiden is van inkt- schrift. Daartoe heeft men het euvel, dat tot nu toe de ballpoint in een tweifelachtig daglicht stelde, tot een minimum gereduceerd. Het principe van de ballpoint is een kogeltje, dat door het schrijven rondgedraaid wordt in een inktbad. Hoe groter het kogeltje is, des te grover en onregel matiger zal het schrift zijn. De Reynold-fabrieken hebben thans met de allermodernste horlogemachi nes een kogeltje weten te vervaar digen, dat een doorsnede heeft van halve millimeter en zelfs op een ha gelwit vel papier niet zichtbaar is; dit wordt met speciale procisie- apoaraten in de houder gebracht. Het kogeltje van het 'hardste zilver- staal is zo licht, dat het op water blijft drijven en is duurder, dan zijn gewicht in zuiver goud. Hierdoor zijn de voordelen van de ballpoint gecombineerd met de eigen schappen van een gewone vulpen. Men krijgt een persoonlijk schrift, terwijl tevens doorschrijfwerk ver richt kan worden, dat hetzelfde re sultaat geeft, als verricht met een dure doorschrijfpen. Met deze belangrijke verbetering heeft Nederland weer een staaltje van vakmanschap op de wereld markt gebracht, dat ook al in het buitenland in breder kring de aan dacht op zich gevestigd heeft. De man reageerde onmiddellijk op de komst van de jongen, smeet het geldkistje naar buiten en klom het dak op. Via het raam van de buurman poogde hij zich aan een achtervolging te onttrekken, maar de buurvrouw kwam met een groot mes aangerend en dus verdween hij weer schielijk in omgekeerde richting door het raam, klom op het dak en poogde zich ach ter een schoorsteen te verbergen. Politiemannen, bewapend met felle schijnwerpers, plukten hem echter van deze hoge standplaats af en ont dekten, dat hij nog 6 gestolen bier glazen bij zich had. Dierenliefhebber. Voor de Haagse politierechter stond een fa brieksarbeider uit Leiden terecht, omdat hy een hond en een kat vijf dagen had laten hongeren. Verdach te zei dat het geen opzet was ge weest. Hij was met zyn vrouw en vier kinderen op vacantie gegaan; het weer was toen slecht geworden en daarom was hij niet terug gegaan. De officier van Justitie vond dit geen reden om dieren te laten lijden. Hij eiste een boete van 50.of 25 da gen en één week voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van drie jaar. De politierechter ver oordeelde verdachte tot 40,boe te subs. 10 dagen en één week voor waardelijke gevangenisstraf met drie jaar proeftijd. Scheepsberichten ALHENA, 2 te Cuxhaven; ALPHE RAT, 2 te Norfolk; ANDIJK. 2 v. Lissa bon n. Havanna: BARENDRECHT (t), 2 te Bahrein, 4 Fao verw. daarna Balik- papan; BLITAR. 2 v. Eastlonden n. Dur ban; BOSCHFONTEINp. 2 Kp Guarda- fui n. Aden; CALTEX LEIDEN (t). 2 550 m. ZO Kp St. Vincent n. R'dam; CRADLE OF LIBERTY (t), 7 te Mena al Ahmadi verw.; CLEODORA (t), p. 3 vm. Thurday eil. n. Balikpapan; CRO- NENBURGH, 2 v. Bremen n. Onton; DA LERDIJK, p. 2 Flores Azoren n. Ant werpen; DELFLAND, 2 te Santos; DOR DRECHT (t), 2 v. R'dam n. Falmout; DRENTE, 2 v. Pt Sudan n. Suez; DUI- VENDRECHT (t), p. 2 Wight, 3 Antw., daarna R'dam 4-5 verw.; ENA (t), 2 v. Holtenau n. Cüracao; ESSO DEN HAAG (t), p. 2 Finisterre n. Banias; HEEMS KERK, 2 te Genua; JAGERSFONTEIN, 2 540 m. n. St. Helena n. Kaapstad; JA VA, 2 v. Bremen n. Hamburg; JOHAN VAN OLDENBARNEVELT, 2 v. Sema- rang n. Tj. Priok; KOTA AGOENG 2 v. Padang n. Aden; KOTA BAROE, 2 te Suez; LAERTES, 2 v. Belawan n. Aden; LARENBERG, 2 te San Juan; LAU- RENSKERK, 2 te Cochin; MAAS, 3 te Kalamata; MAASDAM. 2 370 m. W. Kp Clea n. Cobh; MANOERAN, 2 v. Napels n. Genua; MARKELO, 1 v. Fowey n. A'dam; OOSTEKERK, 2 te Osaka; ORESTES, 2 v. A'dam n. W. Indië; ORION, p 2 Kp Vincent n. Gibraltar; OUWERKERK. 2 te Lissabon; PAPEN - DRECHT. (t) p. 2 Malta n. Dakar; PEN- DRECHT, (t) 6 te La Cruz verw.; PO LYPHEMUS, 3 te Belawan; RAKI p. 2 vm Finisterre n. Gibraltar; SCHERPEN- DRECHT (t) 1 te Curacau ca 13 Avon- mouth verw.; SINGKEP 1 v. Hamburg n. Bremen; SLAMAT, 2 v. Madras n. Singapore; SLIEDRECHT (t), 2 720 m. O Montevideo 5 Eva Peron verw.; SLO- TERDIJK, p. 2 Miama Florida n. Le Havre; STAD DORDRECHT, 2 te Gi braltar; STATUE OF LIBERTY (t). 2 te Suez; TALISSE 3 te Hollandia; TERNA- TE, p. 2 Str. Soenda n. R'dam; TOMORI. p. 2 Kp Bon n. Alexandrie; WALTON JONES (t), 5 Phiadelphia verw.; WA TERMAN, 2 280 m. ten O. Las Palmas n. Las Palmas 3 vm. verw.; WIELDRECHT (t), 2 110 m. ZO Daedalus 5 Suez 20 Paulsbore verw.; WILLEM RUYS 2 140 m. W. Sabang n. Belawan; WILLEM STAD. 2 180 m NNO Funchal; WONO- 'TRI, 2 v. Be'a.. n n. Singapore.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 6