Meer vet in de melk gewenst? Bijna de helft van n kwart millioen militairen katholiek Nog een Ethiopiër als gast in Nederland Een Schot en een Brit ontmoetten elkaar op 't kerkhof van Overloon Wrak van neergestorte vliegtuig gevonden Sibajak met 1026 emigranten naar Australië WOENSDAG 3 NOVEMBER 1954 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Onnodig voor de volksgezondheid BIJNA TIEN jaar na het einde van de oorlog krijgen we nog steeds melk te drinken, die niet meer dan 2,5 pro cent vet bevat, terwijl het natuurlijke •rehalte maar even een heel procent hoger ligt! Veel mensen maken zich daar erg boos om, deze toestand bevalt hun niet en zij dringen er op aan, terug te keren tot een gehalte van min stens 3 procent. En om welke reden wensen al die ieden weer vettere melk te kunnen kopen? Dat kan al leen maar zijn omdat ze vinden dat die lekkerder smaakt dan het op 2,5 procent gestandaardiseerde product. NU is het met alles wat onze voe ding betreft zo gesteld, dat we ons daar dadelijk vreselijk over opwin den. Wanneer iemand wil beweren, dat vette melk niet bepaald beter" dan andere behoeft te zijn en dat het misschien juist wel omgekeerd is., dan mag die er op rekenen de wind van voren te krijgen! Toch waag ik het er maar op.... Goed, vetten zijn nodige bestand delen van het voedsel. Bij vertering leveren ze meer energie op dan de eveneens noodzakelijke koolhydraten (suiker en meelkost) en de eiwitten. Vandaar de behoefte aan flink vet eten bij mensen, die zware lichame lijke arbeid verrichten, terwijl des winters ook anderen graag wat vet ter eten dan 's zomers, omdat we dan groter toevoer van warmte (dat is ook energie!wensen. Te veel is schadelijk. WIE MEER vet gebruikt, dan hij opmaken kan, bewaart de overtollige hoeveelheid in zijn lichaam en wordt dus dikker. Dik zijn is, zoals we te genwoordig weten, een gevaar voor de gezondheid en helemaal geen bè- wijs dat alles zo goed gaat. Behalve de zwaarlijvigen moet een aantal zieken en zwakken zeer voor zichtig zijn met vet: lijders aan gal stenen, galblaasontsteking en geel zucht, aan suikerziekte en aan bron chitis. Kinderen met slechte eetlust ver dragen vet slecht en men mag ze dus niet volstoppen met room en spek en men doet er beter aan voor hen ge schikte voedingsmiddelen te zoeken. Ook baby's die gemakkelijk eczeem krijgen („dauwwurm") en oudere kinderen, die dikwijls tobben met ne- telroos („galbulten") moeten geen vette kostjes gebruiken. Het is vooral het melkvet, dat de gevreesde ver schijnselen vaak teweeg brengt. Dure en goedkope vetten. NU KOMEN we aan een ander punt. Voorzover we toch vet in de voeding nodig hebben, is het van belang om te weten, wat voor soort vet dat van melk afkomstig is "en vet dat van emlk afkomstig is en dat in natuurboter wordt verwerkt, moeten we veel duurder betalen dan de plantaardige en dierlijke vetten, waarvan margarine wordt gemaakt. Een onnatuurlijke geschiedenis zult u zeggen: handhaving van een hoge prijs voor het vet, dat uit de melk EERSTE KAMER De Eerste Kamer heeft gisteren de nieuwe wet op de ruilverkaveling, waarbij deze wordt vergemakkelijkt, aangenomen. Vervolgens heeft de Kamer de nieu we Jachtwet aangenomen, waarbij een evenwicht is bereikt tussen de belangen van de landbouw, de na tuurbescherming en de jacht. Bij het wetsontwerp tot fiscale tegemoetkoming bij belangrijke lief dadige of culturele schenkingen deed de heer Regout (K.V.P.) een poging enige verruiming te verkrijgen, wel ke echter bij de staatssecretaris op ernstige bezwaren stuitte. wordt gehaald? Och, we leven im mers niet meer in de primitieve staat en in onze maatschappij zijn we om allerlei redenen wel gedwongen on natuurlijkheden te aanvaarden. Misschien krijgen de voorstanders van vettere melk binnenkort toch hun zin nog wel, bijvoorbeeld doordat deze drank in speciale flessen be schikbaar wordt gesteld. Ze zal dan vanzelfsprekend meer moeten kosten dan de gestandaardiseerde melk. Laten dan degenen, die dit niet kunnen betalen, niet denken dat ze iets tekort komen. Zij behoeven daar heus de volksgezondheid niet bij te halen, want de verschillende soorten spijsvet staan niet achter bij het melk vet, noch in voedzaamheid, noch in vitaminegehalte. Dr. ALFREDA BRIEDé. RECLAMECONGRES TE ROTTERDAM. Het 17e Nederlandse reclamecon gres, georganiseerd door het genoot schap voor reclame, zal op 18 en 19 November in het Groothandelsge bouw te Rotterdam worden gehou den. Het onderwerp is: „Reclame en directiebeleid". Als sprekers zullen optreden de he ren T. J. Twijnstra, voorzitter van het Verbond van Nederlandse werkge vers, ir. P. F. S. Otten, voorzitter van het presidium van de raad van bestuur van Philips, prof. P. J. Ver doorn, buitengewoon hoogleraar der Ned. Ec. Hogeschool te Rotterdam, A. Evett Jones, managing director Eve rett's advertising ltd te Londen en C. Vorstelman, directeur van een re clamebureau te Amsterdam. Het congres zal worden geopend door dr. H. M. Hirschfeld. Uitgebreider voorlich ting over soldatenleven Waren bij de strijd in het huidige Indonesië 117.000 Nederlandse sol daten betrokken, thans heeft ons land niet minder dan 225.000 militai ren op de been. Van dezen is bijna 45 percent katholiek en voor hen moeten de 1550 afdelingen van Na tionaal Katholiek Thuisfront de bes te resultaten trachten te bereiken. Dit dringt temeer, nu zovele jongens van twintig jaar reeds in het buiten land hun diensttijd moeten door brengen. Meer in het bijzonder moet iets voor hen worden gedaan, en dan is men er niet vanaf met geld alleen om onze militairen te kunnen staan de houden, zo heeft aalmoezenier Van Crónenburg verzekerd bij gele genheid van de kaderdag der Gooise leden van Katholiek Thuisfront. De jonge soldaat meent vaak, zijn eigen weg te gaan, maar hij gaat de weg van de massa, zoals de aalmoe zenier heeft benadrukt, en alleen Gods genade kan die massa leiden. Hier zou op de eerste plaats het ge bed moeten dienen, maar allengs is het gebed meer verstild. Vandaar dat Thuisfront een gedrukt gebedje verspreidt „opdat onze jongens trouw zullen zijn en niet ondergaan in de verleiding". Slechts aanvulsel. Bij de katholieke actie voor de mi litairen is de collectebus slechts een aanvulsel, zoals kolonel Van Croo- nenburg heeft gezegd; nochtans acht te hij geldelijke bijstand onontbeer lijk teneinde een vast financieel fundament voor Thuisfront, te ver krijgen. Zolang die basis et niet is, POLITIE KRIJGT SALARISVERHOGING Agenten van de gemeente- en wachtmeester van rijkspolitie staat een salarisverhoging van 17,50 per maand te wachten. Hoofdagenten en wachtmeesters eerste klasse zullen genoegen moeten nemen met 15 gul den per maand meer, terwijl briga diers, opperwachtmeesters en adju danten een salarisverhoging van 25,per maand krijgen. Deze verhoging zal met terugwer kende kracht vanaf 1 Januari 1954 worden uitgekeerd. Bovendien zal over het bedrag van de verhoging en over alle toelagen zal de loonsver hoging van zes procent worden gege ven. Deze salarisverhoging is het re sultaat van de onderhandelingen tus sen de Centrale van politie-organisa- ties (C.P.O.) en de regering. De C.P.Ö. ziet het bereikte slechts als een noodoplossing. Een loonsverho ging van elf procent was namelijk de eis geweest. zijn grote acties nodig om veel geld op tafel te kunnen brengen. Maar het landelijk bestuur streeft naar een jaarlijks inkomen, hetgeen lean worden bereikt indien 300.000 leden worden geworven, die ieder tien cent per maand opbrengen. Een andere belangrijke zaak is de voorbereiding van de jongeman op zijn diensttijd. Een retraite is van zelf prachtig, maar niet minder be langrijk, is, hem en het gezin waarin hij leeft tijdig tevoren in te wijden in die zo geheel eigen stijd van het soldatenleven. Daarvoor is het sol- datenblad „Salvo" een uitstekend en doeltreffend hulpmiddel. Aalmoezenier Van Croonenburg en zijn staf reizen thans het land door om in de afdelingen van Katho liek Thuisfront de noodzakelijke me dewerking van alle katholieken te bepleiten. ACTIE VLUCHTELINGENHULP: 735.000,—. Het saldo van de postrekening van het comité vluchtelingenhulp 1954 is gisteren met 54.000 gestegen. Het eindbedrag was gisteravond 735.000. Tabte-Ab Bairou, de enige Ethiopiër, als toeschouwer het bezoek van als toerschouwer het bezoek van zijn Keizer aan Nederland zal bijwo nen. Omdat er in Nederland buiten de Diplomatieke Dienst geen Ehio- piers zijn, heeft Radio Nederland We reldomroep hem uitgenodigd, uit Londen over te komen om als spre ker op te treden voor een viertal transcriptieprogramma's over Neder land en enkele reportage's met de microfoon van het keizerlijk bezoek, die zullen worden aangeboden aan Radio Addis Abeba. De heer Tabte-Ab Bairou, die tot een aanzienlijke Amhaarse familie behoort is 26 jaar en studeert in Lon den sociaal recht. TIEN JAREN LATER Een weddenschap Maandagmiddag te 1 uur ontmoet ten een Britse officier en een Schot se havenarbeider elkaar op het mi litaire kerkhof te Overloon, waar duizenden Britse soldaten een laat ste rustplaats gevonden hebben. Met deze ontmoeting was een wed denschap van 10 jaren geleden na gekomen, toen in bittere strijd een afspraak geboren werd. Op 1 November 1944 tijdens de ge vechten om Overloon geraakte de Britse officier gewond en toen een Schotse soldaat hem uit de vuurlinie sleepte, verzuchtte hij: „Ik wou, dat we tien jaren verder waren." „Zullen we over tien jaar hier eens terugkomen en zien, hoe het er dan uitziet?" stelde de soldaat voor en de afspraak werd gemaakt. Zij spraken af, dat zij geen con tact meer met elkaar zouden onder houden, maar dat precies over tien jaar een ontmoeting zou plaatsvin den op het militaire kerkhof te Over loon. De Schotse havenarbeider heeft 5 jaren moeten sparen om de wedden schap na te komen, maar Maandag middag was hij op de plaats, waar hij tien jaren geleden zoveel bange uren doorgemaakt had, aanwezig. De beide mannen, die verschillen de graven bezocht hebbèn van hun gevallen vrienden, waren diep ont roerd, toen zij bemerkten, dat over al verse bloemen lagen. Een wandeling door het dorp toon de hun, dat er in de afgelopen tien jaren in Overloon wel zo het een en ander veranderd is, want in het bijna geheel herbouwde plaatsje herkenden de mannen nog maar en kele plaatsen, die hun herinnerden aan de slag, die tien jaren geleden gevoerd werd. SPRINGSTOF IN HET PLAFOND VAN KERK Bij restauratiewerkzaamheden in de Hervormde kerk te Ooltgensplaat is bij het wegbraken van het plafond een kistje spriifestof ontdekt. Waarschijnlijk betreft het hier een achtergebleven kistje uit de bezet tingstijd, toen de Duitsers kerk en toren als munitiebergplaats hebben gebruikt. De springstof zou toen tus sen plafond en lambrizering zoek zyn Op de Italiaanse zijde van de Mont Carbone op de grens van Frankrijk en Italië is het wrak ontdekt van de reeds enige tijd vermiste C. 47 van het Amerikaanse leger. Onmiddellijk zijn Franse en Amerikaanse redders tesamen met Italiaanse alpenisten de tocht naar het wrak begonnen voor het bergen van de slachtoffers. Deze foto werd bij het wrak gemaakt: op de rotsige helling van de Mont* Carbone liggen de slachtoffers van het vliegongevalnog vast aan hun parachutes. Ontslag bij Slachthuis met soepele nazorg Het college van burgemeester en wethouders van 's-Gravenhage stelt aan de gemeenteraad voor het ver zoek van de directeur van het open baar slachthuis te 's-Gravenhage, de heer P. van Rijn in te willigen en het ontslag eervol te verlenen. B. en W. verklaren hierbij dat bij een door hen ingesteld onderzoek is gebleken, dat de heer Van Rijn, wiens kwaliteiten als vakman overigens v/orden erkend, niet over de leiders capaciteiten beschikt, welke voor een goede vervulling van deze functie vereist zijn. Gelet op de omstandigheden welke tot de ontslagaanvraag hebben ge leid, achten B. en W. termen aanwe zig de raad tevens voor te stellen de heer Van Rijn na zijn ontslag een uitkering ten laste van de gemeente kas toe te kennen. Deze uitkering zou ten doel hebben de overgang naar een ander bestaan voor de heer Van Rijn te vergemakkelijken. ECONOMISCHE EN SOCIALE VRAAGSTUKKEN EN DE MIDDENSTAND. De senaat van de Katholieke Eco nomische Hogeschool te Tilburg heeft besloten een aantal voordrach ten te doen geven over de econo mische en sociale vraagstukken, met betrekking tot de middenstand. De voordrachten worden in de loop van dit studiejaar gegeven. De eerste stond gistermiddag op het program ma. Ter gelegenheid hiervan was de staatssecretaris van economische zaken, dr. G. M. J. Veldkamp, aan wezig. Hij sprak een rede uit waar in hij het genomen initiatief waar deerde. Zij waagden de stap Bloeiend bedrijf geruild voor een hotel Duizend zes en twintig emigran ten met inbegrip van 472 kinderen beneden de 16 jaar hebben zich gisteren op de „Sibajak" van de Kon. Rotterdamsche Lloyd ingescheept. Zij gaan naar Australië het grote avontuur tegemoet. Onder hen zijn 49 gezinnen van 6 tot en met 11 per sonen. Vrijgezellentehuis vestigen. Voor een speciale onderneming heeft de familie F. Groothuis zich ingescheept. Zij heeft enige maan den op een kasteeltje in Beesel (L.) gewoond en daarna in Amsterdam. Hoewel papa ergens in Limburg een florerende fabriek in lederwaren be zit, zei zijn sociaal gevoel hem zo als hij verklaarde dat er een an dere taak voor hem was weggelegd. Door bemiddeling van de co-adjutor van 's Hertogenbosch, mgr. Hansen, kwam hij in contact met pater Pie- ters, die in Australië^ ergens in Perth een groot huis wilde kopen en iemand zocht om daarin een hotel te beginnen, een soort vrijgezellen- tehuis voor katholieke jonge man nen, later misschien uit te breiden met een dito voor jonge vrouwen uit Nederland. Daar zagen de heer en mevrouw Groothuis wel wat in. Zij namen een behoorlijke tijd van voor bereiding, lieten hun drie dochters eerst in de verpleging ervaring op doen en later in het hotelvak en gaan nu met zijn vijven het waagstuk ondernemen. De zoon blijft echter achter om in Limburg de fabriek voort te zetten. Drie pas afgestudeerde, in het ambt gevestigde en in het huwelijk getreden predikanten t.w.: ds J. W. Bergink, ds E. Bregman en ds R. Verloot, resp. afkomstig uit Ensche de, Pijnacker en Leiden, die werden beroepen door verschillende pres byteriaanse gemeenten in Australië, vertrekken met de „Sibajak" naar hun eerste standplaats. Zij zullen de zorg krijgen voor de Nederlandse emigranten. Buiten de kust voor anker. De „Sibajak" is omstreeks vijf uur, kort nadat hij de pieren van Hoek van Holland was gepasseerd, onge veer vijf mijl uit de kust voor an ker gegaan. Er werden twee rode lampen ontstoken ter aanduiding van het feit, dat het schip tengevol ge van een of ander ongeval niet manoeuvreerbaar meer was. Onmid dellijk vertrok de sleepboot „Ebro" uit Hoek van Holland. De „Sibajak" behoefde evenwel geen assistentie. Omstreeks zes uur ontstak het schip de navigatielichten en zette de reis voort. DODELIJKE AANRIJDING TE WOERDEN. Gisteravond is de 62-jarige H. P. van der A. uit Woerden bij een aan rijding om het leven gekomen. De man liep met zijn vrouw te wande len tussen Woerden en Kamerik, toen hij van achter werd aangere den door een personenauto. Deze werd bestuurd door H. B. uit Kame rik. Het slachoftfer van de aanrijding was bijna onmiddellijk dood. Paus kroonde Madonna tot Koningin Omgeven door een enorme menigte juichende mensen wordt Paus Pius XII over het Sint Pietersplein naar de basiliek geleid voor de plechtige kroning van de Madonna Salus Populi Romani.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 5