Profitei MOCCONA m JLIUTELGAT f tibjmüSTAD Het genieten van moderne muziek EEUWEN- „Pulchri Studio" gedeeltelijk opgeheven van deze vinding op koffie gebied! Direct oplosbare koffie wan buitengewone kwaliteit is WOENSDAG 3 NOVEMBER 1954 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 Tweede causerie door Wouter Paap IN ZIJN TWEEDE CAUSERIE be- handelde de musicoloog Wouter Paap gisteravond twee werken van de Nederlandse componist Willem Pijper, die zo'n belangrijke persoon lijkheid geweest is onder de eigen tijdse Nederlandse componisten, die geavanceerde muziek schrijven en propageren. Willem Pijper dan (1894 1947) was niet alleen componist, maar consciëntieus en veeleisend paedagoog, die een groot deel van de huidige Nederlandse componisten heeft geleid en gevormd. Als compo nist is hij belangrijk. Zijn jeugdwer ken staan nog in het teken van grote bewondering voor Mahler, wiens wer ken hij propageerde. Contact met buitenlandse componisten na de le wereldoorlog doen hem afstappen van de overlevering der romantiek en doen hem uitgroeien tot één van de meest vooruitstrevende Europese scheppende toonkunstenaars, 't Is een samengaan in zijn toonscheppingen van verstand en innerlijke bewogen heid. Hij doet een werk ontstaan uit een kiemcel van 4, 5, of 6 tonen. De ontwikkelingsmogelijkheden, de ge netische kracht, de uitgroei, zijn in hoofdzaak de elementen, die de vorm bepalen. Kort en bondig is zijn werk. Bijvoorbeeld zijn 3e Sonatine. Hierin brengt hij de gebruikelijke schemata vlug, langzaam, vlug, onder in één deel. Harmonisch is zijn werk poly- tonaal, of bitonaal, de rhythmiek zeer afwisselend en polymetrische combi naties bezigt hij gaarne. Veel ge dachten drukt de componist uit in korte tijdsspanne. In de klankcombi naties ligt iets heel merwaardigs, mysterieus en emotioneels. Wat Wou ter Paap toelichtte over Pijper's 3e Sonatine kon men waarnemen by 't aanhoren van een gramofoon-opname hiervan, door Theo van der Pas voor treffelijk gespeeld. Dat in muzikaal opzicht Pijper's geesteshouding ver anderde is zeer opvallend in de or kestklank. Spreker behandelde de Zes Adagio's voor orkest, een werk, waarvan men 't bestaan niet kende en dat eerst na zijn dood bekend werd. Daarna gaat hij in hoofdzaak terug tot normale monotonaliteit. Het zijn zes stukken in langzaam tempo beschouwende muziek, niet voor de concertzaal gedacht, maar mogelijk voor een gezelschap van gelijk den kende broeders van de loge; alle op 't zelfde thema gebouwd. Van deze ingetogen, diepzinnige muziek moch- BEGRAFENIS H. MEIJER Gistermiddag om vijf uur werd op de Israëlitische begraafplaats te Kat wijk a. d. Rijn het stoffelijk over schot van de 23-jarige soldaat Henry Meijer, die j.l. Zaterdag in een mili taire auto op de onbewaakte over weg aan de Vondelingen weg te Rot terdam dodelijk verongelukte, aan de aarde toevertrouwd. De overledene was soldaat van de afdeling zware luchtafweer. Hij werd met militair eerbetoon begraven. Te 2.30 uur vertrok de begrafenis stoet van de ouderlijke woning van de overledene in de Laat de Kanter straat te Leiden. Troepen van de afdeling zware luchtafweer bewezen de laatste eer. Zij werden voorafge gaan door twee tamboers met om floerste trom. Commandant van de troepen was 2e It. N. van Dijk. Vier motorrijders van de brigade Kon. Marechaussee begeleidden de stoet. Op het voorplein van de begraaf plaats ging de heer D. Groen, voor ganger van de Ned. Israëlitische ge meente te Leiden, in Hebreeuwse schriftlezing voor. Hierna trad naar voren de opper- rabijn, S. Rodrigues Pereira uit Hil versum, die sprak naar aanleiding van de woorden uit Genesis: „En toen de zon was ondergegaan, was er duisternis". Een broer van de overledene sprak nog een enkel woord, waarin hij wees op het gevoelige verlies, dat de familie geleden heeft. Goede eigen schappen hadden de overledene bij ieder bemind gemaakt. Een dankwoord namens de familie werd tenslotte gesproken door de opperrabijn, S. Rodrigues Pereira. Onder de aanwezigen waren onder meer: de heren mr. D. H. C. Ittmann, inspecteur van het vervoer, namens de directie van de Nederlandse Spoorwegen, ds. F. Bannink, leger- predikant, luit. kol. H. W. Gerth van Wijk, garnizoenscommandant, kolo nel M. C. Rok, als vertegenwoordiger van de commandant van de Lua, en vele andere officieren; besturen van de L.K.C. „De Danaiden" en de Leidse Korfbalbond waarvan de overledene resp. oud-voorz, actief lid en bestuurslid was. De Nederlandse driekleur en vele kransen dekten de kist. SUBSIDIE ARCHIEF RIJNLAND. Gedeputeerde Staten hebben het Hoogheemraadschap verzocht enige inlichtingen te verstrekken naar aan leiding van een verzoek om een provinciale bijdrage in de kosten van verzorging van in bewaring genomen polderarchieven. Adressanten delen daarin in hoofdzaak mede, dat in de aan te schaffen archiefkasteninstal- latie, waarvan de kosten worden ge raamd op /56 500,—, de in bewaring genomen polderarchieven ongeveer 1/10 van de totale ruimte zullen vullen, zodat een evenredig provin ciaal subsidie in deze aanschaffings- kosten zou neerkomen op een bedrag van 5.650, Op grond hiervan geven zij de staten der provincie Zuid-Holland in overweging het Hoogheemraadschap Rijnland over de jaren 1955, 1956 en 1957 een provinciaal subsidie te ver lenen, berekend naar een bedrag ad 6,per strekkende meter in be waring zijnd polder archief. ten wij enkele delen horen. De gra mofoon-opname gebeurde tijdens een uitvoering door het Residentie-orkest onder Eduard Flipse. Wij zijn de heer Wouter Paap heel dankbaar voor zijn waardevolle uit leg en toelichtingen aan de vleugel. De velen die bijeengekomen waren in het Oosterse Instituut om de beide causerieën te volgen, delen onze me ning want enthousiast demonstreerde men z'n grote waardering; en toen namens het bestuur van K. en O. een dankwoord werd gezegd, nam het ap plaus nog ruimschoots toe. J. Kortmann. MUZIEKSCHOOL TE LEIDEN. Bij besluit d.d. 27 Juli 1954, van de Staten der provincie Zuid-Holland werd, overeenkomstig voorstel van Gedeputeerde Staten besloten de subsidieverzoeken van de Volksmu ziekscholen te 's-Gravenhage en Rot terdam en van de muziekscholen te Dordrecht en Leiden aan te houden tot de behandeling van de provin ciale begroting voor 1955. Ten aanzien van de subsidiever zoeken ten behoeve van de muziek school te Dordrecht en Leiden mer ken zij thans het volgende op. Van de Rijksinspecteur voor het muziekonderwijs werd vernomen, dat alleen in Leiden en Dordrecht muziekscholen zijn gevestigd die, voor wat organisatie en qualiteit van het onderwijs betreft, voldoen aan de richtlijnen voor de subsidiëring van muziekscholen van Rijkswege. In Schiedam is een muziekschool, die volgens voornoemde inspecteur nog niet voldeed aan de gestelde eisen. In Delft en Vlaarlingen zijn volgens genoemde inspecteur geen voor subsidie in aanmerking komen de muziekscholen. Indien de muziekscholen van Dordrecht en Leiden rijkssubsidie deelachtig willen worden, hetgeen volgens de rijksrichtlijnen onder scheidenlijk 1.500,en 1.860, zal kunnen bedragen, dan zal door de respectievelijke gemeenten en (of) provincie dienen te worden bijeengebracht, voor Dordrecht 7.500,en voor Leiden f 9.300, combinatie U en geheel Leiden weet mo menteel al, dat de eerste vlie gende schotel, die op de wereld te bezichtigen zal zijn, op het eind van de week in „De Vro- lijcke Arke" opgesteld zal staan. Dit merkwaardige schip, dat eens een duif uitzond om een nieuwe wereld te ontdekken, zal vanaf a.s. Vrijdagavond 8 uur een nieuwe wereld binnen zijn eigen muren herbergen en de vliegende schotel is niet zo maar in zijn dooie eentje gekomen, want hij heeft de bekende radio ster Truus Koopmans meege bracht, die een der drie muske tiers is. De adem moet de gewone mens wel in de keel blijven stok ken, als hij aan deze zinvolle combinatie denkt: Een vaartuig, dat tientallen eeuwen geleden een vrij barre wereld bevoer, heeft als passagier een lucht schip, dat eerst in het jaar 2.000 in lijndienst komt en daarin is weer een lid geborgen van een illuster gezelschap, dat enkele eeuwen geleden de wereld in rep en roer zette. En dat alles wordt omlijst met zoete muziek, dolle spelen en een prijzenlawine, terwijl men op de de koop toe nog een van de voornaamste sociale instellingen van Leiden steunt. We kunnen ons voorstellen, dat U ongeduldig en onrustig wordt, maar het is volkomen overbodig met klapstoeltjes en koffie al Donderdagnacht in de Pieterskerkkoorsteeg te gaan zit ten, want de organisatoren van de grote „Vliegende Schotel-ker mis" hebben ons gegarandeerd, dat iedereen in de gelegenheid zal worden gesteld om a.s. Vrijdag avond, Zaterdag en Zondag met eigen ogen deze combinatie van eeuwen in ogenschouw te nemen. Toneelclub blijft bestaan Het was gisteravond een belang rijke vergadering voor de leden van de R.K. Zang- en Operettevereniging „Pulchri Studio". Over leven en dood van de vereniging zou een be sluit moeten vallen. „Pulchri Studio" heeft te weinig leden en donateurs. Eerder is hierop al naar aanleiding van het jaarfeest gewezen. Het in studeren en op de planken brengen van operettes is het belangrijkste programmapunt van de vereniging. Maar het brengen van een operette Successen voor kynologen uit Leiden en omgeving Met een Internationale Tentoon stelling in de ruime Ahoyhallen te Rotterdam werd Zondag j.l. het ten toonstellingsseizoen van dit jaar ge sloten. Bijna 1000 honden werden in geschreven, waaronder verschillen de honden van leden "der K.V. Rijn land". De volgende resultaten wer den behaald: Kampioen en beste van hun ras werden: Een keeshond van de heer A. Gast, Leiden; twee Bassets van mevr. P. Gondrexon Ives-Browne, Den Haag; een bloedhond van mevr. Janson- Muntinga, Den Haag; een Skye-ter- rier van mevr. de Jong-v. d. Broek, Den Haag; een Steenbrak van mej. Hetty Martin, Wassenaar; een Dal- matische hond van mevr. C. Oppe- laar, Hazerswoude; een Airedale-ter rier van de heer Spierenburg, Rot terdam. Een Schotse terrier vna de heer J. J. v. Koolbergen, Boskoop behaal de een kampioenschap. Reservekampioen werden; Een Dalmatiner van mevr. J. Hey- koop-van Lange veld, Leiden; een Schotse terrier van de heer J. J. van Koolbergen, Boskoop; een Steen- brakje van mej. H. Martin, Wasse naar; een Samojeed van de heer B. Veilbrief, Voorburg. De kwalificatie uitmuntend werd behaald door: Een Poedel van mej. J. v. Gclde- ren, Oegstgeest; een Duitse Herder van de heer J. van Os, Voorschoten; een Dalmatiner van mevr. Verde- gaal, Leiden; een ruwharige Duitse staande hond van de heer K. Zwart, Wassenaar. „Zeer goed" verwierven: een Col lie van mevr. G. Blom-Fransen, Noordwijkerhout; een Duitse Her der van de heer A. Boelee, Leiden; een Pekingees van de heer P. de Boer, Sassenheim; vier Whippets van de heer J. J. G. de Cler, Leiden; een Foxterrier en een Middenslag Poe del van mej. N. v. d. Kasteele, Was senaar; een Chow-Chow van de heer C. Krijgsman, Katwijk-Zee; twee Steenbrakjes van mej. H. Martin, Wassenaar; een Yorkshire Terrier van mevr. A. Meyer van 't Wout, Den Haag; een Collie van de heer N. Telkamp, Hillegom; een Yorks hire Terrier van mevr. E. Tulleners- Boers, Voorburg; een Afghaanse Windhond van de heer J. de Jong, Voorschoten. Op deze grote en zeer druk bezoch te tentoonstelling is de K. V. „Rijn land" wederom uitstekend voor de dag gekomen. is steeds een enorm financieel risico. Kleding en décors verslinden massa's contanten. Steeds blijft bij iedere uitvoering de bange vraag: „Zal het ditmaal een financieel debacle worden?" Het aantal leden van „Pulchri Stu dio" bedraagt thans dertig. Dit is te weinig om de vereniging een krach tige basis te geven. Daarom heeft de voorzitter, de heer J. Wisse, in de buitengewone leden vergadering, die ook werd bijge woond door de geestelijk adviseur, kapelaan P. H. L. van Ingen, het voorstel gedaan, alléén de toneelclub te doen voortbestaan. De voorzitter, de heer J. Wisse, omkleedde dit met redenen. Het werd een korte verga dering, want de aanwezigen (onge veer 25 leden) konden zich unaniem met het voorstel van het voorstel van het bestuur accoord verklaren. De repetities voor de operette „De Vo gelhandelaar" die binnenkort zou worden opgevoerd, worden beëindigd „Pulchri Studio" heeft 23 Mei haar 31-jarig bestaan herdacht. Hoogte punten als opvoering van de operette „De Zigeunerbaron" en „Rose Maria" liggen nog in het geheugen. De heer Wisse is al die jaren voorzitter ge weest. Met de hoopgevende gedachte, dat in de toneelclub nog eens de ver eniging nieuw leven zal krijgen, werd de vergadering besloten. SPORT AUTOMOBILISME ACHTTIEN NEDERLANDSE DEEL NEMERS AAN DE RALLYE MONTE CARLO. De K.N.A.C. heeft niet minder dan achttien inschrijvingen ontvangen voor deelneming aan de Rallye van Monte Carlo. Het zijn de volgende: Startplaats München: H. G. Arndt, O verveen (Panhard); dr. E. N. v. d. Bergh, Amersfoort (Opel Kapitan); A. Blansjaar, 's-Gravenhage (DKW); J. L. Flinterman, 's-Gravenhage (DKW); J. A. J. Heidendahl, Utrecht (Peugeot 203); R. M. E. F. Seven- stern, Maastricht (Jaguar Mark VII); R. Slotemaker, 's-Gravenhage (D KW); D. W. van Voorden, Zaltbom- mel (Porsche); W. van Zyll, Arn hem (Opel Rekord); V. Dassen Maas tricht (merk onbekend). Startplaats Monte Carlo: C. Har laar, Amsterdam (Panhard); T. Dik, Haarlem (Fiat 1100 tv.). Startplaats Lissabon: M. Gatsoni- des, Bentveld (Aston Martin). Startplaats nog onbekend: J. Huls- ker Jr., Rotterdam (Fiat); I. A. Lan- gestraat, 's-Gravenhage, merk onbe kend; C. Richterich, Heerlen, merk onbekend; J. Verkammen van Keu len, Arnhem (Vauxhall of Merce des); dr. J. M. Beekman 's-Graven hage (Simca A'ronde), startplaats Monte Carlo of Lissabon. Wilt U iets weten? Vraag inzake de prijs van „vee voeder" bij vertraagde aflevering. Antwoord: Indien u de circulaire van de fabriek goed gelezen hebt, zult u hebben gezien, dat de geno teerde artikelen worden aangeboden „geheel vrijblijvend" en „op condi ties der leverende fabriek". Daarme de behoudt men zich alle rechten voor. fiï De sociëteit voor bejaarden van de Petrus-parochie is in de middaguren en niet 's avonds, zoals in de krant van gisteren werd gemeld. Naar aanleiding van het inrichten, van de fancy-fair in de „Vroolijck.e Arke" kan deze middag-sociëteit Donderdag a.s. geen doorgang vin den. Kajotters. De Kajotters van de O. L. Vrouw Hemelvaart en St. Joseph-^arochie kunnen zich hedenavond afin een grote binnensportavond te buiten gaan In de zaal aan de Maqia Gijzen- steeg zal om acht uur precies gele genheid gegeven worden de krachten op de tennistafel, het biljart, dam bord en kaarttafeltjes te meten. K. A. J.-ers van andere parochies zijn welkom. Heur haar. Het is voor ons mannen steeds weer een openbaring te zien op hoe veel ingenieuze manieren de vrouwen zich laten martelen, voordat zij ons onder ogen durven komen. Gelukkig worden er hoe langer hoe meer in strumenten uitgevonden, die 'het da mesleed tot een minimum beperken. Zo zagen wij gisteren nog in de ge heel gemoderniseerde kapsalon van de heer L. van Tongeren aan het Le vendaal een aantal werktuigen, die op het eerste gezicht aan de barre middeleeuwen deden denken, maar bij nader inzien toch op de soepelste wijze van los haar een kapsel kun nen maken. Been gebroken. Aan de Langegracht rende gister middag een vijf-jarig meisje vanuit haar ouderlijke woning, zonder uit te kijken, de rijweg op, juist toen er op volle snelheid een motorbakfiets naderde. Het kind werd gegrepen en tegen de grond gesmakt. Met een ge broken rechter onderbeen moest het kind naar het Academisch Zieken huis vervoerd worden. Vlam in de pan. Beter liep gisteren een binnen brandje af in de verf- en vernisfa- briek Herfs en Helder aan de Zoe- terwoudse weg. In de werkplaats voelde op een gegeven ogenblik de olie in een ketel zich zo verhit, dat zij over de rand naar buiten wipte. Het brandbare goedje kwam in het vuur terecht en begon zich brandend en wel een weg door de werkplaats te vneten. De nevelspuit van de brand weer maakte echter dat de vlammen ■zo vanuit de olie in de nevelen kwa men te verkeren, dat hun het verder bestaan zinloos voorkwam. De scha de bleef beperkt. Collectantengebrek. Een collecte kan om allerlei rede nen vastlopen. De meest bedroeven de is echter wel als de wil bij de ge vers goed is, maar het geld zijn weg naar het goede doel, door gebrek aan collectanten, niet vermag te vinden. Dit was Zaterdag namelijk het geval bij de collecte voor het Misdeelde Kind, met als- gevolg, dat er slechts een bedrag van 658.64 werd opge haald. DWARSKIJKER. Marktberichten WOERDEN, 3 Nov. Kaas. Op de kaasmarkt van heden zijn aan gevoerd 183 partijen. De prijzen wa ren: eerste soort 2.352.40, twee de soort 2.302.34; extra kwaliteit tot 2.62 per k.g. De handel was zeer goed. De H. Vader toont „Koningin Maria Van het middelste balkon van de basiliek van St. Pieter toont Paus Pius XII aan de enorme menigte het gekroonde schilderij van de Madonna, na offi- ciëel het „Koninginneschap van de Maagd Maria" te hebben aangekondigd. Moccona! Koffie, die direct klaar is maar dan van uitzonderlijke kwaliteit Douwe Egberts- kwaliteit Een theelepel Moccona in het kopje heet water bijgieten suiker en melk en on middellijk geurt U het kostelijk aroma van Douwe Egberts koffie tegemoet. Ook als er weinig tijd is, kunt U nu intens genieten van echt lekkere koffie. Zorg, dat U altijd een potje Moccona in huis hebt! DOUWE EGBERTS Lekkere koffie... direct klaar!

Leidse Courant | 1954 | | pagina 3