J)^k^i6cCou^i/iii f de keizer i Hedenmorgen 10 uur bereikte Keizer van Ethiopië het hart van Nederland Eisenhower zal moeten regeren met democratisch Huis m A WOENSDAG 3 NOVEMBER 1954 M B "1 - M 46ste JAARGANG No. 13338 Directeur: C. M v. HAMERS VELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ïn e hoofdstad Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes 11.50 LEEUW VAN JUDA" NAAR DE LAGE LANDEN Ouderwets-geestdriftig Amsterdam begroet de Vorst uit Afrika met Zuidelijke warmte r\E ZEGEVIERENDE LEEUW VAN DE STAM VAN JUDAH, Zijne Kei- sS zerlijke Majesteit Haile Selassie I, uitverkorene van God, verdediger van het geloof, de thans regerende vorst uifc ten dertig eeuwen oude dynastie, telg uit het oudste vorstelijke geslacht in de geschreven geschiedenis van deze wereld, regeerder over thans 16 millioen onderdanen, het oudste Chris telijke volk in de historie, is vanochtend uit zijn rijk, Ethiopië, in Centraal- Afrika naar de lage landen aan de zee gekomen voor een vierdaags bezoek aan Koningin Juliana en Prins Bernhard der Nederlanden. Voor deze vorst van verre waren in de hoofdstad, voor de vierde maal dit jaar, de kleurrijke masten opgericht, de felle lampen naar de schone1 gebouwen ontstoken, de vlaggen ontplooid. Voor deze „Negus Negusti" (d. i. koning der koningen) Haile Selassie (d. i. instrument en macht van de Drievuldigheid) waren de Amsterdammers in groten getale naar het hart van de stad gestroomd, in dichte rijen langs de intochtsweg geschaard, om hem op niet bepaald Zuidelijke maar zo eigen Amsterdamse gulhartelijke wijze uit naam van het Nederlandse volk te begroeten. En met hem zijn zoon, Prins Makonner Hertog van Harar, en diens echtgenote Prinses Sarah, die mede de gasten zijn van ons Vorstenpaar. a De barometer der verkiezingen staat op democratisch In de Verenigde Staten van Amerika zijn gisteren verkiezingen gehouden voor het Congres. Tevens is er gestemd voor het gouverneurschap in 33 staten, voor wetgevende organen van afzonderlijke staten en officiële amb ten als burgemeester en sheriff. De kiezers hebben blijkbaar gehoor gegeven aan de oproep van de presi dent om hun stem uit te brengen, want er is abnormaal druk gestemd, ondanks het slechte weer in verscheidene staten, doch ze hebben niet aan zijn partij de meerderheid gegeven. De binnen komende uitslagen wijzen erop, dat de democraten de over winning hebben behaald. Dat betekent voor Eisenhower, dat hij als repu blikein zal moeten werken met een Huis van Afgevaardigden dat in meer derheid democraat is. Hetzelfde is zijn voorganger Truman ook overkomen, die de laatste jaren van zijn presidentschap had samen te werken met een republikeins Huis, terwijl hij zelf democraat was. 2 x 21 Schoten Te precies tien uur is de konink lijke trein met de Keizer van Ethio pië en die hem vergezellen vanuit Parijs het hoofdstedelijke centraal station binnengereden. Van H.M.S. torpedo-bootjager „Evertsen" dreunden bij het passeren van de trein de eerste van de 21 saluutschoten. Op hetzelfde ogenblik, dat de kei zer uit de coupé op het perron stapte, traden koningin Juliana en prins Bernhard hun gast tegemoet. Onze Koningin was gekleed in een japon van abrikooskleurige organza, gegarneerd met pailetten, waarover een jasje gedragen werd van dezelfde kleur en stof. Een bruin fluwelen hoed met aigrettes van paradijs véren, bruine schoenen, tas en handschoe nen completeerden het geheel. Prins Bernhard droeg het gala uniform van luitenant-generaal van de luchtmacht. De Ethiopische vorst was gekleed in een donkerblauw uniform en droeg een steek met originele leeu wenmanen. Op het versierde perrongedeelte stond als erewacht aangetreden een corps mariniers met vaandel en de marinierskapel der koninklijke ma rine in ceremonieel tenue. Na de eerste begroeting speelde de marinierskapel 't Ethiopische volks lied. Begeleid door H.M. de Koningin en gevolgd door brigade-generaal Pahud de Mortanges inspecteerde de Keizer terstond daarop de erewacht. Na de inspectie werden aan de keizerlijke gast voorgesteld de eerste burger van Amsterdam, mr. Arn. J. d'Ailly, de gouverneur van de hoofd stad brigade-generaal G. Dijkstra, de commandant der zeemacht Nederland schout bij nacht F. Th. Burghard en de léden van het Nederlandse en Ethiopische gevolg. IN AMSTERDAM. Daarna gingen de vorsten, de even als bij vorige gelegenheden van deze bijzondere aard, fraai versierde wachtkamer binnen. Daar maakten hun opwachting en werden verschil lende autoriteiten aan de Ethiopische vorst voorgesteld. Vooraf gegaan door de eerste stal meester en de Amsterdamse kamer heer jhr. E. W. Roell begaven de vorsten zich vervolgens naar buiten. Op dat ogenblik begon een saluut- batterij met het lossen van wederom 21 saluutschoten. Onder het in rhythmische opeen volging plechtig klinkend gedreun van het geschut werd de stoet voor de eerste staatsierit samengesteld. In het koninklijk rijtuig, bespan nen met zes van den zadel bereden paarden, namen Z.K.M. de Keizer van Ethiopië, H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden plaats. In het volgende koninklijke rijtuig, bespannen met vier van den zadel bereden paarden, stegen Z.K.H. de Hertog van Harrar, H.K.M. Prinses Sarah en Z. Exc. baron van Harden- broek, in. In de drie volgoij tuigen hadden de leden van het gevolg van de ere dienst plaats genomen. De eerste stalmeester, majoor W. F. K. Bischoff van Heemskerck voerde het commando over de stoet, die door commando's van de rijks politie werd geopend en gesloten. De gehele weg van het centraal station naar het koninklijk paleis was afge zet door personeel van de konink lijke luchtmacht. De zon in het hart. Ondanks het druilerige herfstweer waren vele Amsterdammers reeds in de morgenuren naar het hart van de stad gekomen om de aankQmst van de Keizer en het Prinselijk Paar bij te wonen. Van talrijke gebouwen rond de Dam woei de vlag van Ethiopië naast onze nationale drie kleur. Voor het paleis stond de erewacht der grenadiers in hun imponerend uniform aangetreden tezamen met de koninklijke militaire kapel. Recht tegenover de paleisingang, op het middendamterrein, hadden zich man schappen van de studenten weerbaar heid opgesteld. 18 minuten over tien. Om 18 minuten over tien snerpte 'n pólitiefluit over de Dam en weer klonken de commando's voor de ere wacht. Van de IJ-zijde af drongen de doffe klanken der saluutschoten tot het aloude plein door waar het pu bliek gespannen de halsen rekte toen van het Damrak af het gejuich aan rolde. Enkele ogerfblikken later draafde het ere-escorte der rijks politie op de glimmend geborstelde paarden de Dam op. Het publiek hief een luid gejuich aan op het moment, dat de eerste calèche met de Keizer en het Koninklijk Paar de Dam op zwenkte. Onder de tonen van het volkslied van Ethiopië stegen de vorstelijke personen uit. Stormachtige ovatie. Over zijn tuniek droeg de keizer het brede ordelint, Nassaublauw met twee gele banen, Grootkruis Neder landse Leeuw, de keizer verleend op 7 Oct. 1930. Nadat de laatste tonen van het volkslied waren verklonken meldde de commandant van de erewacht zich by de keizer en verzocht hem de gar- De aankomst op het Centraal Station te Amsterdam; Koningin Juliana en Prins Bernhard verwelkomen hun Keizerlijke Gast. de te inspecteren. Tezamen met onze landsvrouwe liep de keizer langs de gelederen, waarbij hij het vaandel eerbiedig groette en ook voor de pe lotonscommandanten de hand aan zijn steek bracht. De kapel had intussen een pittige parademars ingezet. Na de inspectie begaven ons Koninklijk paar met hun hoge gasten zich in het paleis om en kele ogenblikken later op het balkon te verschijnen. Scherp stak de kleine in het zwart geklede gestalte van Z.K.M. af op het balkon tegen de grijze paleismuur. Op tijd binnen. Het publiek, dat toen de balkon deuren zich openden een luid gejuich aanhief, begon toen de vorsten en de andere hoge gasten verschenen enthousiast met hoeden, zakdoeken en handen te'wuiven. De keizer groette met zijn hand naar alle rich tingen en bleef vervolgens enkele ogenblikken saluerend staan. Ook de landsvrouwe, dnie ter linkerzijde van Z.K.M. stond dankte met een handge baar voor de hulde, die aan haar ho ge gast door Amsterdams bevolking werd gebracht. Nauwelijks waren de balkondeu ren gesloten of de eerste druppels van een fikse regenbui begonnen te vallen. DE ZON KWAM TOCH. De regenbui hield gelukkig niet lang aan en de zon brak juist door, toen het paleis-carillon elf uur sloeg. Te voet begaven de keizer met zijn zoon en het gevolg zich langs de erewacht der studentenweerbaar- Na de aankomst op het Centraal Station te Amsterdam, begaven het Koninklijk Paar en hun Keizerlijke Gast zich in een open caleche naar het paleis op de Dam. Verandering in het Pauselijk Staatssecretariaat Vandaag zullen grote veranderin gen bekend worden gemaakt in de bestuursfuncties van het pauselijk staatssecretariaat. Mgr. J. B. Mon- tini, pro-secretaris zal de nieuwe aartsbisschop zijn van Milaan. De andere pro-secretaris, Mgr. Domeni- co Tardiani. zal worden benoemd tot staatssecretaris, welke functie sinds 1945 vacant is. Bovendien wordt ver wacht, dat Z.H. in December een consistorie zal bijeenroepen tijdens welke de nieuwe aartsbisschop van Milaan en de nieuw#, staatssecretaris verheven zullen worden tot het kar dinalaat. z Koninklijk gevolg Het gevolg van H.M. de Konin gin wordt gevormd door: Mevrouw A. J. L. baronesse De Smeth, waarnemend groot meesteres van het huis van H.M. de Koningin. De grootmeester van het huis van H.M. de Koningin, mr. G. C. D. baron van Hardenbroek. De sous-chef van het militaire huis van H.M.' de Koningin, bri gade-generaal C. F. Pahud de Mortanges. De eerste stalmeester majoor W. F. K. Bischoff van Heems kerck. De adjudant van Prins Bern- hard, luitenant ter zee eerste klasse A. F. Eibers. De consul-generaal van Ethio pië, de heer J. I. Vürtheim. heidscorpsen over het Middendam terrein naar het voorlopig nationaal monument. Ijlings hadden mannen van de stadsreiniging de plassen op het as falt voor het plantsoen weggeveegd. Langzaam wandelde de Keizer langs de erewacht, in haar zwarte en don kergroene uniformen, de lange witte Franse slobkousen en de kleine sjako met de witte haneveren. Bij het plantsoen ontving minister president dr. Drees Z.K.H*. en bege leidde hem over het frisse groene grastapijt naar het monument waar een der adjudanten met een grote krans, in de kleuren van Ethiopië groene varens, gele chrysanten en rode anjers gereed stond. Voor het monument stond het ere-peloton van de B. S. aangetreden met de stenguns in de arm. Een minuut stilte. En terwijl de Amsterdamse politie- kapel de nationale hymne van Ethio pië speelde legde de Keizer zijn krans als een hulde aan alle Nederlanders, die in de strijd voor de vrijheid hun leven offerden. Roerloos stond de kleine figuur met de hand aan de steek tijdens de minuut stilte, die hierna in acht werd genomen. De zonnestralen gleden over de rijkelijk met goud en zilver bestikte uniformen der militaire en burgerlijke autoriteiten, die zich op het gazon rond de Keizer hadden op gesteld. Een zeer talrijk publiek stond langs de korte route en het plantsoen om deze ook nu weer in drukwekkende hulde van een buiten lands monarch gade te slaan. Aan het slot van deze korte plech tigheid bracht de politiekapel koraal muziek ten gehore. Nadat het vorstelijk eerbetoon een einde gevonden had, sloten zich de paleisdeuren, waarachter men inmid dels in de troonzaal het noenmaal aangericht had. Aan dit noenmaal, dat verluchtigd werd door stijlvolle muziek van de marinierskapel, was ook prinses Wil- helmina aangezeten. HARRIMAN GOUVERNEUR VAN NEW YORK. De democraat Averell Harriman is tot gouverneur van de staat New York gekozen. Harriman versloeg zijn republi keinse tegenstander Irving Ives, die zijn zetel in de Senaat behoudt. Door de overwinning van Harriman is een einde gekomen aan een republikeins bewind van twaalf jaar in de staat New York. De nieuwe democratische gouver neur volgt Thomas Dewey op, die in 1942 werd gekozen en later herko zen. Dewey deelde de vorige maand mee, dat hij zich uit de politiek terugtrok. De post van gouverneur van New York is politiek belangrijk: bij pre sidentsverkiezingen heeft de delega tie van de staat New York door haar aantal en invloed een grote rol bij de aanwijzing van candidaten voor het Witte Huis gespeeld. HOE HET TOT NU TOE WAS. De huidige verdeling van de zetels in het Amerikaanse Congres was tot heden als volgt: Huis van Afgevaardigden: 219 Re publikeinen, 215 Democraten en 1 onafhankelijke. Senaat: 49 Republikeinen, 46 De mocraten en 1 onafhankelijke. Van de 38 Senaatszetels die op het spel staan, werden er tot nu toe 22 bezet door Democraten en 16 door Republikeinen. De voorspellingen luidden, dat van deze 38 de Demo craten er 26 zouden veroveren en de Republikeinen 12. De Democraten hebben maar een netto-winst van één zetel nodig om de meerderheids partij in de Senaat te worden. In het Keizerlijk gevolg Als eredienst zijn aan de kei zer toegevoegd: Vice-admiraal N. A. Rost van Tonningen, chef van het militaire huis van H.M. de Koningin. Dr. F. A. de Graaff, particulier secretaris van Z.K.H. de Prins der Nederlanden. J. J. L. baron Van Lynden, ad judant van Hare Majesteit de Koningin, majoor der cavalerie. Jkvr. C. E. B. Roëll, hofdame van H.M. de Koningin. Het gevolg van de hoge gast bestaat uit: Tsahafe Tezaz Wolde-Guior- gius, minister van justitie. Ato Aklilou Habte-Wold, mi nister van buitenl. zaken. Generaal Dedjazmach Masfin Silashi, opperhofmaarschalk. Ato Tafara-Worq, part. secre taris van Z.K.M. Kolonel Makonnen Denneke, adjuant van Z.K.M. Lij Indalkachaw Makonnen, chef protocol ministerie van bui tenl. zaken. Huis geeft een netto-winst van drie zetels de Democraten de meerder heid. De voorspellingen houden het op een democratische winst van tus sen 10 en 25. DEMOCRATISCHE WINST IN SENAAT. Alben Barkley, de gewezen demo cratische vice-president, heeft zijn republikeinse tegenstander in Ken tucky verslagen. De verslagen repu blikeinse senator John Sherman Cooper had de persoonlijke steun van president Eisenhower. Het ziet er naar uit, dat de repu blikeinen weinig kans maken), om een democratische senator van zijn senaatszetel te verdrijven. Het ver liezen der republikeinse zetels aan de democraten in Massachusetts en New Jersey zou betekenen, dat de demo craten de Senaat zouden beheersen. Om half twaalf Nederlandse tijd was de stand: Senaat: Republikeinen 44, Demo craten 42, Onafhankelij ken 1. Huis: Republikeinen 161, Democra ten 206, nog onbeslist 68. HOE wordt het weer? (Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. Opgemaakt te 10 uur). TIJDELIJK REGEN. Aanvankelijk matige tot krach tige, later krachtige tot harde Zuidelijke wind, ruimend naar West of Noordwest. Tijdelijk re gen, later opklaringen. Dezelfde of iets lagere temperaturen. 4 Nov.: zon op 7.39 en onder 17.Gd maan op 14.13 en onder u-ur. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. HELSINKI nevel 3 C. STOCKHOLM geh. bew. 2 OSLO geh. bew. 3 KOPENHAGEN zw. bew. 5 LONDEN geh. bew. 8 AMSTERDAM geh. bew. 10 BRUSSEL mist 7 PARIJS geh. bew 9 BORDEAUX mist 9 GRENOBLE regen 7 NICE half bew. 11 WARSCHAU nevel 6 BERLIJN motregen 8 FRANKFORT mist 6 MüNCHEN regen 8 ZURICH nevel 8 GENEVE mist 7 LOCARNO regen 12 WENEN mist 6 INNSBRUCK motregen 4 ROME geh. bew. 14 Weer af en toe regen Het K.N.M.I deelt mede: Na enkele dagen met wat rustiger weer, is een nieuwe Oceaandepressie er in geslaagd tot het Noordzeege bied door te dringen. De storing veroorzaakte vannacht en vanmorgen in het Noorden van het land op vele plaatsen onweer. Een volgende depressie bereikte van morgen IJsland. Deze trekt snel naar het Noordzee gebied. In verband daarmede zal er ook morgen weer wat regen vallen. In het temperatuurverloop komt aanvankelijk nog weinig verande ring, maar na morgen is kouder weer waarschijnlijk. Korreltje Beleefdheid is de kunst om de juis te keuze te maken uit zijn gedachten.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1