Olietrein botste Zaterdagavond tegen 'n vrachtauto met herhalingsplichtigen Tragisch ongeluk te Rotterdam eist 3 mensenlevens Koningin Moeder eredoctor Twentse textielarbeiders staken om geschil over de loonronde Verhoging van melkgarantie tot 23.6 cent genoeg Prinses Beatrix was Zaterdag bruidsmeisje Di-.oUAG 2 NOVEMBER 1954 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD PAGINA 1 geweld van de botsing, die de wagen tot een verwrongen hoop staal maak te en het wrak enkele tientallen me ters ver meesleurde, maakte iedere ontsnapping onmogelijk. De trein kwam vrij spoedig tot stilstand en alhoewel enkele wagons uit de rails geraakten veroorzaakte zij geen verdere schade. Onmiddellijke hulp. Ogenblikkelijk werd uit het kamp, onder wiens rook het ongeluk ge beurd was, eerste hulp geboden. De auto, die door de botsing in brand ge vlogen was, werd met het aanwezige materiaal geblust, terwijl zeer spoedig de Rotterdamse brandweer met groot materiaal verscheen; eveneens waren zeer kort na het ongeval twee ambu lances uit Rotterdam op de plaats des onheils. Eerst na het avond-appèl kon men een juiste staat van slachtoffers sa menstellen. De slachtoffers. Leidenaar onder de slachtoffers Zaterdagavond heeft zich te Rotter dam een ernstig ongeluk voorgedaan, dat aan drie militairen, die te Rot terdam op herhalingsoefening waren, het leven heeft gekost twee militai ren werden ernstig en een licht ge wond. Onder de overleden slachtof fers bevindt zich de 23-jarige, onge huwde Leidenaar Henry Meyer, De Laat de Kanterstraat 15. Een tweede militair, die eveneens gedood werd, de 21-jarige J. Veegens uit Den Haag, studeerde, evenals het bovengenoem de slachtoffer, te Leiden. De derde imilitair, die bij het ongeluk om het leven kwam was de 23-jarige onge huwde soldaat A. A. H. Knijff uit Den Haag. De juiste toedracht van het ongeluk kon nog niet precies worden vastge steld, want de chauffeur, die onge deerd uit het wrak kon komen, moest met een shock in het hospitaal opge nomen worden, terwijl de overige in zittenden vrij tegenstrijdige verkla ringen aflegden. Aan de Vondelingenweg te Rotter dam bevindt zich het herhalings kamp van de Luwa en Zaterdag avond had de helft van de aldaar ge legerde militairen bewegingsvrijheid igekregen en mocht dus de stad in. Met enkele militaire wagens zou den de militairen naar Rotterdam gebracht worden en de weg voerde over de onbewaakte spoorwegover gang van een lijntje, dat door de olieraffinaderij Pernis voor goede renvervoer gebruikt wordt. Legerauto reed op stilstaande wagen Een dode bij Ermelo Omstreeks middernacht heeft zich te Ermelo een auto-ongeluk voorge daan, waarbij volgens de eerste be richten één dode en drie gewonden, van wie één zeer ernstig zijn te be treuren. Het ongeluk gebeurde op de rijksweg Ermelo—Harderwijk. Een auto met vijf dienstplichtige sergeant uit de legerplaats Ermelo reed in volle vaart op een stilstaan de vrachtauto met aanhangwagen. .Een der militairen werd terstond ge dood. De chauffeur van de militaire wagen werd zwaar gewond in het ziekenhuis „Salem" te Ermelo opge nomen. De andere drie inzittenden, die ogenschijnlijk minder ernstige verwondingen hadden opgelopen, werden overgebracht naar het hos pitaal van de legerplaats. Getuigen hebben verklaard, dat de vracht auto was voorzien van een brandend achterlicht; Bij het ongeluk is gedood de 22-ja- rige ongehuwde wachtmeester C. van der Esch uit Dordrecht. De chauffeur van de auto, die in het ziekenhuis Salem is opgenomen, is de 22-jarige ingehuwde wacht meester W. J. G. van Gulik uit Am sterdam; hij heeft een ribfractuur en hoofdwonden opgelopen. De drie andere in de auto gezeten wachtmeesters, die naar 't hospitaal te Ermelo zijn overgebracht zijn de 21-jarige H. P. Herfst uit Gouda; de 21-jarige P. C. Noordzij uit Vlaar- dingen en de 22-jarige P. Eecen uit Amsterdam. De koninklijke marechaussee is be last met het onderzoek. NOODLOTTIGE STILSTAND. Juist op het moment, dat een van de militaire wagens wilde passeren, kwam een olietrein met dertig wa gons aanrijden. Men vermoedt, dat de chauffeur deze trein niet opgemerkt heeft, of heeft gedacht, dat hij de overzijde van de overweg nog wel kon halen. Hoe het zij, de bewuste auto bevond zich Op de overweg, toen hij plotse ling moest uitwijken voor een paard en wagen, dat eveneens de overweg passeerde. Het vermoeden bestaat, dat op dit moment de motor van de militaire auto afgeslagen is en terwijl paard en wagen veilig de overzijde bereik ten, bleef de militaire truck dwars op de rails staan als doelwit voor de na derende trein. In enkele seconden. Alhoewel deze geen buitengewone snelheid had, gebeurde alles zo snel en zo onverwacht, dat de bestuurder een botsing niet meer kon vermij den. Verschillende militairen, die het ongeluk zagen aankomen, sprongen van de auto af en zochten een goed heenkomen. Niet allen gelukte dit echter en het Meesten na een halve dag weer aan het werk Het geschil over toepassing van de 6 procent loonsverhoging heeft bij de N.V. Katoenspinnerij ,Bamshoeve' te Enschede aanleiding gegeven tot een staking, waarbij 800 a 900 arbei ders zijn betrokken. Deze staking is reeds Zaterdagmorgen begonnen met ongeveer 60 man personeel. Men had de verwachting, dat de arbeiders gistermorgen weer aan het werk zouden gaan. Er is evenwel nog geen bespreking gevoerd tussen de directies en de vakbonden, met als gevolg, dat de arbeiders gisteren wel op het werk zijn verschenen, doch de arbeid niet hebben hervat. Van de zijde van de directie is meegedeeld, dat het hier een onge organiseerde proteststaking betreft. De lonen van de N.V. zijn zo werd gezegd de hoogste in Enschede en de directie stelt zich op het stand punt, dat de loonsverhoging alleen mag worden toegepast op de rech- KOREA-VRIJWILLIGERS OP SCHIPHOL AANGEKOMEN. Met een speciaal chartertoestel van de KLM, de „Curagao" is gister avond om 7 uur een detachement Korea-vrijwilligers van het Neder lands detachement Verenigde Na ties, onder commando van de kapi tein R. Holman uit Nijmegen, uit Korea op Schiphol aangekomen. Het was de eerste van de zeven vluchten die in de maand November en begin December zullen worden gemaakt om de nog in Korea aanwezige vrij willigers naar Nederland te repa triëren. Bovendien vertrekt nok een detachement per schip naar Neder land. Friese landbouw gaa loonronde uitbetalent Het hoofdbestuur van de Friese Maatschappij van Landbouw heeft, na een bespreking met de vak bonden, besloten zich niet langer te verzetten tegen de doorvoering van de zes procent loonsverhoging in de landbouw. Het hoofdbestuur van de Friese Maatschappij van Landbouw adviseert de leden der maatschappij derhalve met terugwerkende kracht van 4 October j.l. af de verhoogde uur- en weeklonen uit te betalen, alsmede de tarieven met vijf procent te verhogen voor zover het de na 4 October j.l. uitgevoerde werkzaam heden betreft. 30.000 OP NO. 4838. In de tweede klasse van de 525e Staatsloterij is een prijs van 30.000 gulden uitgeloot. De prijs viel op lot nummer 4838. tens geldende lonen, niet over het zwarte deel van het loon. Het aantal stakers te Enschede, dat gistermorgen 1500 man bedroeg is in de middag verminderd. In ver scheidene bedrijven is het werk her vat, nadat de reeds eerder gedane toezegging is gedaan, dat de lonen nog weer zullen worden bekeken, j eventueel door een regionale com missie uit de textiel-industrie, waar in werkgevers en werknemers zijn vertegenwoordigd. Provinciale begroting Zuid-Holland 1955 De begroting 1955 van de provin cie Zuid-Holland vertoont op de ge wone dienst een tekort van 1.515.000. Ter vermindering van dit tekort wordt een wijziging voorgesteld be trekking hebbend op een verorde ning van de motorrijtuigenbelasting wet. Nadien zal er nog ƒ2480.000 on gedekt zijn, waarvoor een deel van het vermoedelijke overschot van de dienst 1953 zal worden aangewend, Op deze wijze wordt zonder aan tasting van de reserve voor 1955 een sluitende begroting verkregen, wel ke in de raming van de post onvoor ziene uitgaven de nodige marge be vat voor de nieuwe loonronde van 6 pet., alsmede voor de financiële ge volgen, voortvloeiende uit bij het college aanhangige aangelegenhe den. Het stemt op zichzelf tot tevre denheid, dat het resultaat van een sluitende begroting met reële midde len kan worden bereikt. Niettemin maakt het college zich zorgen met het oog op de tQekomst. Voor het slui tend maken van deze begroting moet immers tot een bedrag van 709.000 beschikt worden over mid delen van een voorafgaand dienst jaar. Het is de vraag of op den duur voordelige sloten van voorgaande dienstjaren beschikbaar zullen zijn. De zeer scherpe raming van de on derhavige maakt het waarschijnlijk, dat de belangrijke batige rekenings- saldi eerlang tot het verleden zullen gaan behoren. Gedeputeerde Staten der provin cie Zuid-Holland stellen de Provin ciale Staten voor hen te machtigen ten laste van de provincie Zuid-Hol land geldleningen aan te gaan tot een totaal bedrag van en hoogste zestien millioen achthonderd twee en veer tig duizend gulden ter dekking van uitgaven op de kapitaaldienst van het jaar 1955. HOOGLERAAR TE NIJMEGEN. Het bestuur der Sint Radboudstich- ting heeft benoemd tot gewoon hoog- deraar in de faculteit der genees kunde aan de R.K. Universiteit te Nijmegen met leeropdracht voor de kroniek der inwendige geneeskunde dr. C. L. H. Majoor te Roosendaal. Het bleek toen, dat de drie boven genoemde militairen om het leven waren gekomen, dat de 23-jarige Til- burger korporaal J. A. A. Gij- selkant en de 25-jarige korpo raal P. Ingwersen uit Heemstede Ter gelegenheid van het 200-jarig bestaan heeft de Amerikaanse Colum bia- Universiteit aan een aantal vooraanstaande persoonlijkheden eredocto raten verleend. Onder hen waren Koningin Moeder Elizabeth van Engeland en Dr. Konrad Adenauer, de Duitse Bondskanselier. zwaar gewond waren, terwijl de 21 jarige soldaat J. K. de Jong uit Rot terdam licht gewond werd. De familieleden van de slachtoffers werden in de loop van Zondag met het tragisch gebeuren op de hoogte gebracht, terwijl de marechaussee ogenblikkelijk aan een uitgebreid On derzoek begonnen is. „Gevleugelde Amor" 'vertrok naar Sidney Begerig om op tijd hij de vele ge liefden te arriveren, is de super-con- stellation „Proton", die voor deze speciale vlucht als tweede naam Postillon d'Amour" heeft gekregen, Zondagmiddag precies half vijf van Schiphol naar Sydney vertrokken. Aan boord: 18.000 speciale brieven met groeten van Nederlanders aan familieleden, die naar Australië ge- emigreerd zijn, geschreven op speci aal postpapier en in speciale enve loppen, die beide met hetzelfde em bleem bedrukt zijn als dat, hetwelk op de romp van deze eerste Supper Connie, die naar Sydney vliegt, prijkt, een soort moderne amor met pijl en boog en met een aangegroeide vliegtuigstaart in plaats van vleu geltjes. Een tweede bijzonderheid bij deze vlucht was, dat de KLM nu eens ge broken heeft met het als gasten mee nemen van zeer vooraanstaande of bekende figuren. Ditmaal kreeg „de gewone man" zijn kans: Negen re presentanten van verschillende be roepen, die met het verkeerswezen hebben te maken en dan bovendien nog uit 9 verschillende landen, zij vormden tezamen een groep, zoals op Schiphol nog nooit gezien is, want ze waren allen in hun eigen uniform gestoken. Kostprijzen gestegen De Stichting voor de Landbouw heeft bij de minister van Landbouw voorstellen ingediend over het melk- prijsbeleid 1954/55, zulks in verband met het feit dat er een algemene kost prijsstijging van de melk heeft plaats gevonden en de kostprijsverschillen regionaal zijn toegenomen. De Stichting meent dat moet wor den uitgegaan van een garantieprijs van 23,60 cent per kg. melk met een vetgehalte van 3,7 procent. Bij deze algemene garantie hebben de boeren in de zandgebieden intus sen nog niet de „reële garantie" dat alle productiekosten imcl. de handen arbeid van de boer worden vergoed, terwijl deze prijs ook niet tegemoet komt aan de bezwaren, ontstaan door de toeneming van de kostprijs- verschillen tussen de onderscheiden kostprijsgebieden. In verband hiermee heeft de Stich ting voor de Landbouw voorgesteld door het Bedrijfschap voor Zuivel een zodanige interne verrekening van de algemene garantieprijs te doen plaats vinden dat alle bedrijven voor de eer ste 16000 kg. een gemiddelde on- brengt ontvangen van de algemene DODELIJKE VAL. De landbouwer G. J. Adema te Stieltjeskanaal is in zijn boerderij van de hooizolder gevallen. Hij kwam met het hoofd op een cemen ten vloer. Toen de huisgenoten hem vonden, bleek hij reeds te zijn over leden. garantieprijs plus 1,2 cent. Dit is dus 24.80 cent. De rest van de melk zal dientengevolge een gemiddelde op- brengstprijs ontvangen van minstens 22,40 cent. Verschil. Met deze interne verrekening heeft de Stichting beoogd tegemoet te ko men aan de bezwaren van een relatief hogere kostprijs van de bedrijven met een kleine melkveestapel t.o.v. de be drijven met een grotere melkveesta. pel. Ook wordt op deze wijze in be langrijke mate tegemoetgekomen aan het verschil in kostprijs tussen de weidegebieden en de zandgebieden. De Stichting beseft dat aan dit systeem nog wel bezwaren kleven doch de voordelen zijn, dat de vrije prijsvorming van melk en zuivelpro ducten blijft gehandhaafd terwijl re gionale prijzen worden vermeden. Bovendien loopt de regeling finan cieel rond en zij is gemakkelijk en met weinig kosten uitvoerbaar. De voorgestelde regeling acht de Stichting alleen voor het melkprijs jaar 1954/55 aanvaardbaar. Een uit voerige studie dient te worden ge maakt over het in de verdere toe komst te voeren beleid. De verrekenprijs voor de in con sumptie te brengen melk wil de Stichting stellen op 26 cent per kg. melk met een vetgehalte van 3,7 pet. De regering heeft toegezegd zich over deze voorstellen te zullen bera den en zal inmiddels enkele voor lopige voorzieningen treffen daar het melkprijsjaar 1954/55 op 1 Nov. j.l. reeds begonnen is. bruidegom toegejuicht door een gro te menigte, die zich voor het gemeen tehuis had verzameld. Ongeveer een uur later werd het huwelijk in de Nederlands-Hervorm de broederkerk te Zuphen kerkelijk bevestigd. Deze plechtigheid werd verricht door prof. dr. F. H. J. Ber- kelbach van der Sprenkel, oud-hoog leraar aan de rijksuniversiteit te Utrecht. De predikatie werd gehou den door ds. G. Toornvliet, gerefor meerd studentenpredikant te Leiden. De dienst in de kerk werd bijge woond door prinses Wilhelmina, H.M. de Koningin en H.K.H. prinses Irene, ie ook als eersten het felicitatiere- gister tekenden. H.K.H. prinses Bea trix was zowel op het gemeentehuis als in de kerk aanwezig. Samen met René Roëll en Babette van Happart fungeerden zij als bruidsmeisjes. We zien het bruidspaar hier bij het verlaten van het stadhuis te Gorssel. De tweede particulier secretaresse van Prinses Wilhelmina, jkvr S. E. baronesse van Randwijck, en de heer Th. Booy, particulier secretaris met bijzondere opdracht van prinses Wilhelmina, zijn Zaterdag te Gorssel in het huwelijk getreden, 's Och tends omstreeks half twaalf voltrok de burgemeester van Gorssel. ten ge meentehuize het burgerlijk huwelijk. Bij het betreden en het verlaten van het gemeentehuis werden bruid en

Leidse Courant | 1954 | | pagina 6