DUINSTREEK Fancy-fair voor woonwagenwerk trok zeer veel belangstelling IJÜWW.*U 4 U V li#o4 DE LEIDSE COURANT VIERDE BLAD PAGINA 1 Elka Schrijver: Kleine gids voor goede manieren. Uit gave: De Practische biblio theek. „Om de goedheid, waaraan het ons ontbreekt te vervangen, hebben wij de beleefdheid uitgevonden, die er alle schijn van heeft". Dit heeft eens een cynisch mens gezegc'. Het mag heel spits gevonden zijn en nog spit ser geformuleerd, wij geloven niet onvoorwaardelijk in dit gezegde. Eerder lijkt het ons, dat de goede manieren uit de naastenliefde zijn gegroeid en in zekere zin de onge schreven reglementering brengen. Beleefdheid kost niets en koopt al les, lijkt toepasselijker. Ook op het boekje, dat Elka Schrijver geschre ven heeft, en dat in klein bestek al les behandelt, wat met de soepele omgang in het dagelijks leven te ma ken heeft. Op een zakelijke manier vertelt zij veel van wat er over wellevendheid te weten valt. Zij moest wel „ter zake" blijven, omdat de bescheiden afmeting van het werk geen uitweiding toelaat. Daarin wijkt het boekje nog al af van hef veel-geraadpleegde werkje van mevr. Amy Groskampten Have. Overzichtelijke rubricering maakt, dat lieden, die willen weten, waar zij aan toe zijn, meestal vinden, wat zij zoeken. Hoofdstukken als: de dagelijkse omgang, luchtjes en geuren, aan ta fel, verloving, huwelijk, geboorte ete. bevatten vele behartenswaardige raadgevingen. De Gouden Salamander, door Victor Carming. Zuid-Hol landse Uitgevers Mij., Den Haag. In de geautoriseerde vertaling van Bob TademaSporrij verscheen bij de Zuid-Hollandsche Uitgevers Mij ten Den Haag een uitgave van Victor Canning's avontuurlijke roman „De Gouden Salamander". Deze roman is geschreven naar eigen belevenissen, hetgeen het ver haal des te levendiger maakt. Daar bij is het vlot en karakteristiek weergegeven, zodat het een genot is -..deze avontuurlijke geschiedenis te le zen en mee te beleven. Want zo geschiedt het inderdaad. De lezer zal de geschiedenis van de jonfe Engelse geleerde, uitgezonden cm een half verloren gegane verza meling Etruskische antiquiteiten in veiligheid te brengen, boeiend noeg vinden om het boek in de kortst mogelijke tijd uit te lezen. Deze opdracht werd verleend aan een jong geleerde, pas uit de oorlog teruggekeerd, en daarom niet voor een klein geruchtje vervaard. Op zijn reis naar Kabarta, in het geheimzin nige Afrika, wordt hij betrokken in een wapensmokkel-complot, dat van heel wat groter omvang is dan hij vermoedt en omdat hij te veel weet, moet hij uit de weg worden geruimd. En dat moet volgens de plannen nog niet eens zo geheimzinnig gebeuren als Afrika wel zou doen vermoeden. „De Gouden Salamander" is daarbij eigenlijk maar 'n onderdeel van het geheel. Het is vlot geschreven, goed ver taald en boeiend van begin tot einde, dat tenslotte nog tot een verrassende ontknoping leidt. De Poppenkast gaat open. Door Martha de Vries. Uit geverij Cantecleer, Utrecht. We weten op geen stukken na hoe oud de poppenkast is. Evenmin dus hoe oud Jan Klaassen en zijn vrouw Katrijn zijn. Maar we weten wel, dat zij sinds eeuwen een vermaak zijn geweest voor jongen oud. Inder daad, de poppenkast moge dan een geliefde ontspanning zijn voor de jeugd, men moet de ouderen maar zien gnuiven bij een poppenkast voorstelling in een zaal, om te we ten, dat de belevenissen van Jan Klaassen en Katrijn bij hen nog evenzeer in trek zijn. Martha de Vries, de schrijfster van de gemeente-secretaris, de heer J. de Bres, de docent van de R.K. EHBO, dokter F. J. M. Tonino, de geestelijk adviseur, kapelaan P. J. van Reisen, de rayon-vertegenwoordiger van de EHBO, de heer Averdieck, afgevaar digden van het Ned. Roode Kruis, afd. Voorschoten en verschillende het boekje, dat bij Cantecleer te bestuursleden van plaatselijke ver- Utrecht verscheen, is als kleuteron derwijzeres en clubleidster zelf dik wijls met de poppenkast in actie en dat heeft er haar toe gebracht ver schillende nieuwe poppenkast-ver haaltjes samen te stellen. Daarin is zij wonderwel geslaagd en we gelo ven, dat deze verhaaltjes een goed onthaal zullen vinden bij al degenen, die zich op dit terrein bewegen en de jeugd moeten bezig houden. Daar om van harte aanbevolen. Blue Band Sportboek. Veertig sporten en spelen in woord en beeld zijn de onderwerpen van het Blue Band Sportboek, dat in ver schillende afleveringen verschijnt. Er bestaat bij velen, vooral onder de jeugd, nog veel onkunde omtrent verschillende sporten en daarom ach ten we het een gelukkige gedachte van het Blue Band-concern de ver schillende sporten meer bekendheid te geven. Deskundige schrijvers zijn aangezocht om over diverse takken van sport bijzonderheden te geven en deze vindt men hier in beknopte vorm. In het boekje is voorts plaats voor diverse plaatjes, die de sport in Aetherfelanken HILVERSUM I, 402m. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws en SOS-ber. 7.10 Gewijde muziek. 7.45 Eeh woord voor de dag. 8.00 Nieuws, en weerber. 8.15 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 10.09 Staatsiebezoek Keizer Haile Selassie. 10.25 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.05 „De Sneeuwkoning: Gustaaf Adolf van Zweden", hoorsp. 12.05 Carillornconc. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Vo caal ens. 12.53 Staatsiebezoek Keizer Haile Selassie. 13.00 Nieuws. 13.15 Prot. Interkerkelijk Thuisfront. 13, „Aida", opera. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Orgelconc. 17.50 Staatsiebezoek Keizer Haile Selassie. 18.00 Spectrum v. h. Chr. Organisatie- en Vereni gingsleven. 18.15 Cello en orgel. 18.30 RVU: „Mens en maatschappij" door dr. A. van Biemen. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Muz. caus. 19.30 Bui tenlands overz. 19.50 Gram. 20.00 Radiokrant. 29.20 Dankstond voor Ge was en Arbeid. 21.30 Philharm. ork. en soliste. (Om 22.05 Internat. Evan gelisch Comm.). 22.45 Avondoverden king. 23.09 Nieuws. 23.15 Staatsiebe zoek Keizer Haile Selassie. 23.39 „Man en vrouw", caus. 23.4524.90 «Gram. HILVERSUM II, 298 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 7.45 „Even opkrik ken!" 7.50 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Pianoduo. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstellings agenda. 13.18 Instr. kwint. 13.45 Gram. 14.00 Medische kron. 14.10 Voor de jeugd. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Voor de jeugd. 16.50 Gram. 17.15 Promenade-ork. 17.50 Regeringsuitz.: Jeugduitz,:Correspondentieclub „De brievenbus gaat open" o.l.v. Regina Zwart. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Act. 18.30 Dansmuz. 19.00 Voor de jeugd. 19.10 „De sociale boodschap der oecumenische kerken", caus. 19.25 VARA-Varia. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nieuws. 29.05 Parlementair comm. 20.15 Voor de mil. 20.50 „We blijven goede vrien den", hoorspr. 21.30 Operaconc. 22.15 Het Staatsiebezoek van Keizer Haile Selassie. 22.35 Lichtemuz. 23.00 Nieuws. 23.15 Soc. nieuws in Espe ranto. 23.20 Gram. 23.4024.00 Orgel spel. LISSE Jongeren bijeen. In de afgelopen week zijn de jongevrouwen en jon gemannen der St. Agatha-parochie bijeen geweest in een triduum onder leiding van de pater Franciscaan Cy- rinus Eunumo. Tot, besluit hiervan werd een bui tenkerkelijke bijeenkomst gehouden in het K^A.B.-gebouw op Zondag avond. Kapelaan Van Wel wees in zijn openingswoord er op, dat het gehou den triduum geslaagd is. De R.K. Toneelgroep „Ludamus" uit Haerlem was bereid gevonden om deze avond te verzorgen. Opgevoerd werd „Het Ongeduldigde Hart", een kostelijk toneelstuk, dat zich afspeel de in het jaar 1944 en aanving in een militair veldhospitaal in Indië en daarna in een Engelse legerplaats. De spelers vertolkte hun rollen uit stekend. Een dankbaar applaus volg de dan ook. «Zilveren jubileum bij IJsclub. De heer M. van der Linden, die steeds een ijverig beoefenaar is geweest van de schaatssport, zal eerstdaags het feit herdenken, dat hij voor 25 jaar bestuurslid werd van de Lissese IJs club. N00RDWIJK Gemeenteraad. De raad zal in openbare vergadering bijeenkomen a.s. Woensdag 3 Nov. 's avonds te 7.45 uur met als enige agendapunt: Toewijzing van grond voor het bom- schadegeval Erven Barnhoorn, Toe komststraat 21. Geboren: Robert H. V. z. van B, H. Schurink en H. A. de Boer. Mar tha M. A. d. van A. J. v. d. Putte en C. J. Hoogeveen. Clementina M. H. cL van H. J. Peeperkorn en A. M. C, v. d. Steen. Robertus C. A. z. van N. J. Duindam en C. N. v. Egmond. Jan z. van J. Aandewiel en M. de Ruiter. Adriaan z. van A. Vonk en R. M. A. Grotenhuis. Jacoba d. van D. H. Laar en C. J. Hout. Adrianus A. M. z. van J. A. M. v. Vliet en M. C. Alke made, Alida d. van K. v. d. Meulen en M. Noppen. Petrus M. J. z. van •C. E. H. v. d. Zalm en Th. H. Wij- nants. Willem z. van W Smit en A. Plug Wilhelmus G. z, van S. C. Lan- geveld en M. M. v. Schie. Ondertrouwd: W. G. v. Schooten en L. v. Steijn. J. Th. L. Hazekamp en S J. de Haas. Overleden: Klaas v. d. Deijl 79 j. VOORSCHOTEN AFWIJZEND ADVIES VOOR BIJDRAGE HERSTEL JEUGDHUIZEN. De jeugdhuizen voor het R.K. man nelijk en vrouwelijk jeugdwerk be hoeven dringend herstelwerkzaam heden, maar deze moeten beperkt worden tot het allernoodzakelijkste in verband met de financiën. Bij de provincie is een aanvrage ingediend tot tegemoetkoming in de kosten. De Stichting Maatschappelijk Werk heeft thans naar aanleiding van een on derzoek advies uitgebracht aan Prov. Staten. Dit advies luidt: Ofschoon aange nomen mag worden, dat deze herstel werkzaamheden allernoodzakelijkst zijn en met de aanvrage in totaal slechts een gering bedrag gemoeid is, wil het dezerzijds toch voorkomen, dat bij de mogelijkheid tot subsi diëring van kosten verbonden aan de bouw, het herstel en de eventuele vernieuwing van de in de subsidie- ïegeling bedoelde tehuizen niet die kosten bedoeld zijn, waarvan rede lijkerwijze mag worden aangenomen, dat men deze plaatselijk kan opvan gen. Afgezien reeds van het feit, dat de onderhavige kosten betrekking heb ben op de exploitatie en de honore ring van een dergelijke aanvrage niet te overziene consequenties met zich zou brengen, is ook het gevaar riet denkbeeldig, dat de activiteit en het plaatselijke verantwoordelijk heidsgevoel verslapt indien voor elk financiëel tekort een beroep op de provincie zou kunnen worden ge daan. Het bgstuur van de Stichting voor Maatschappelijk Werk in Zuid-Hol land geeft u derhalve in overweging te bevorderen, dat de onderhavige aanvrage wordt afgewezen. ER WAREN NIET GENOEG OLIEBOLLEN. Alle padvindsters- en padvinders- groepen van Voorschoten- hebben Zaterdag hun uiterste best gedaan om oliebollen te bakken en ze aan de man te brengen. Dank zij het sympathieke doel (versteviging van de kassen van deze jeugdbeweging) bleek de verkoop geen moeilijkheden op te leveren. De oliebollen gingen zeer grif van de hand. Het gebrek aan ervaring in een dergelijke actie bracht echter wel moeilijkheden: er waren te weinig oliebollen en de baksters en bakkers konden niet vlug genoeg de voor raad aanvullen. Dat was erg jammer, want, hoewel meer dan 2500 oliebollen verkocht werden, was het zeker mogelijk ge weest het dubbele aantal kwijt te raken. De leidsters en leiders beschouwèn, deze actie echter als een proefne ming, die uitstekend geslaagd is en een volgend jaar zullen ze van de ervaringen van deze dag profiteren! Zaterdagmiddag om half drie ver zamelden zich met de leiders in het Ambachtshuis de loco-burgemeester van Voorschoten, de heer G. Schra- ma, de gemeente-secretaris, de heer Joh. de Bres, leden van de plaatse lijke commissie, waaronder de heren A. Oosterbaan, C. Scheepmaker en kapelaan van Reysen en Schipper Teesink uit Leiden. De assistent districtscommissaris van de N.P.V., de heer A. de Groot heette hen allen welkom en memo reerde, dat dit de tweede grote ma nifestatie van samenwerking is. De loco-burgemeester, die burge meester v. d. Hoeven verontschuldig de, die door andere verplichtingen verhinderd was, feliciteerde de or ganisatoren met deze gedachte, on het kassaldo op te voeren. Spr. was er van overtuigd dat de gehele ge meente op deze manier zal meeleven. In tegenstelling tot het bedrijfsle ven bleek hier personeel genoeg te zijn, een voorwaarde voor het slagen van deze actie. Spr. noemde de samenwerking tussen alle groepen een voorbeeld voor andere gemeenten. Persoonlijk hoopte hij, dat het tot in lengte van dagen op deze manier zou mogen doorgaan. Spr. verklaarde daarop deze oliebollenactie voor geopend. De oliebollen, die daarna geser veerd werden, bleken uitstekend te smaken. Ondanks het tekort aan oliebollen kan deze actie volledig geslaagd ge noemd worden. GEEN VLIEGENDE SCHOTEL, WEL VALLENDE STER. Zondagavond om vijf minuten over elf precies was er aan de onbewolkte hemel duidelijk een flinke lichtstreep waarneembaar. De eerste reactie was: Eindelijk een vliegende schotel boven Voorschoten. Bij nader inzien was het een vallende ster, of liever een staartster. Schaaknieuws. Daar het eerste tiental voor de competitie speelde tegen SCL, waarbij de Voorschotena ren voorlopig met 53 de leiding hebben, werd er in de eerste groep voor de onderlinge competitie niet gespeeld. Toch speelde deze avond de tweede groep verder, waarbij ook Boxman de opmars van Hulscher naar de eerste plaats in de 2e groep niet kon stuiten en daarom verloor. R. Verstraten kwam een paard voor tegen N. Segaar, waardoor hij won. Van der Werf won van Van der Marei, terwijl Jansen en Hartogh remise speelden. Gedetailleerde uit slagen: VerstratenN. Segaar 1—0, Van der WerfVan der Marei 10, O. HulscherBoxman 10, Jansen —Hartogh ]/2—]/2. R.K. E.H.B.O. vierde vijfjarig be staan. Zondag was een feestdag voor de R.K. E.H.B.O. afd. Voor schoten. Het was de gedenkdag van het vijfjarig bestaan, 's Morgens werd het feest kerkelijk gevierd met een H. Mis tot intentie voor de le vende en overleden leden van de afdeling. Daarna was er een geza menlijk ontbijt ter bevordering van de gemeenschapszin, s Avonds was de feestavond. De organisatie van deze avond was in handen gelegd van een feestcomité en het was dan ook de heer C. Kriek, die als voor zitter van het feestcomité de geno digden en de aanwezigen welkom heette. Deze feestavond werd bijge woond door wethouder G. Schrama, enigingen. De feestavond werd ver zorgd door het gezelschap Bernard Barendse. Het gezelschap had er slag van spoedig de feeststemming er in te brengen. Een vrolijk liedje, een goed nummer goochelen en enige goede moppen gingen er bij de aan wezigen wel in. Tijdens de pauze ontvingen de pioniers van de R.K. E.H.B.O. die reeds 15 jaar het werk van de EHBO verrichten, doch 5 jaar geleden het initiatief namen tot oprichting van de R.K. EHBO, mevr. Soeters en de heer G. Niersman het insigne van 15 jaar dienst. Aan het einde van het cabaretprogramma sprak de heer A. Lippens, voorzitter van de R.K. EHBO, een kort woord. Hij herdacht het overleden lid, mej. Nederhof en wees hierbij speciaal op het werk van R.K. EHBO de mede mens zowel geestelijk als lichamelijk bij te staan. Tevens wekte hij de aan wezigen op, om zich voor dit werk van naastenliefde in te zetten. Moch ten er belangstellenden zijn, dan kunnen zij zich Woensdagavond reeds inzetten, want dan begint de nieuwe cursus. Ook deed hij nog een beroep op de geslaagden, om toch vooral de brigade-avonden bij te wo nen. Daarna vond de trekking plaats van de grote loterij. Nog was het feest niet ten einde, want de stoelen gingen aan de kant voor een dansje. D.E.S. In de eerste klasse van de onderlinge bordencompetitie be haalde B. van Bemmelen na span nende strijd de volle winst op de ongeslagen Zitman. De uitgestelde partij tussen J. van Bemmelen en B. van Bemmelen eindigde in remise. De partij tussen Weggen en Oostergo, welke van belang was voor de be zetting van de eerste plaats, werd een interessante strijd, waarin Weg gen in tijdnood niet de juiste voort zetting koos en na een langdurig eindspel moest opgeven. J. J. v. d. Velden wist de talrijke keurig opge zette aanvallen van De Bruyn met succes af te slaan en zijn tegenstan der tot overgave te dwingen. Stout- hamer leverde goed werk door de sterke Oudshoorn een remise af te dwingen. In de tweede klasse blijft de span ning voortduren. Oosterom versloeg Turenhout, maar ook Ju won de be langrijke wedsti'ijd tegen Knol. Daar Ju ook de uitgsetelde partij tegen de goedspelende v. d. Munt in winst omzette, gaan Ju en Oosterom thans zonder puntenverlies aan de kop. Ook H .J. v. d. Vlekkert blijft goed volhouden door de sterk aanvallen de v. Delft in het eindspel te ver schalken. Met een fraaie slagzet won v. d. Hulst van J. v. d. Vlekkert. Westerbeek en v. Paassen speelden een goede wedstrijd, waarbij ten slotte Westerbeek aan het langste eind trok. De uitgestelde wedstrijd tussen Knol en Wouda werd een overwinning voor Knol. Bridgeclub „Voorschoten". De totaalstand na de vierde clubparen wedstrijd is als volgt: (tussen de haakjes de uitslag van de vorige wed- Groep rood: 1. heren Kuyper— Zwagers 208.33 (56.48); 2. heren Mar- celis—v. d. Linden 207.01 (54.63); 3. dames den Detkker-Brussen 201.92 (57.87); 4. dames Goddijn—Wasse naar 200.99 (56.94); 5. heer en mevr. Aartsen 194.84, (43.52); 6. heren BrussenJansen 193.80 (51.85); 7. heren BergerRutten 192.11 (41.67); 8. mevr. Kuypersheer v. d. Berg 182.56 (41.20); 9. mevr. Dado:—heer Oudvorst 177.73 (45.37); 10. heer en mevr. Voordouw 50.46 (1 x gespeeld) (50.46). Groep wit: 1. mevr. v. d. Berg heer van Oosten 211.66 (49.54); 2. heren HoebinkKoops 196.51 (56.48) 3. heren v. d. Wal—Vlaardinger- broek 195.71 (47.69); 4. heren Man- ni—Muste 184.41 (52.31); 5. heren BarneveldBoon 180.42 (47.22); 6. mevr. Marvelisheer Roos van Raadshoven 169.85 (55.09); 7. heer en mevr. van Veld 168.22 (45.83); 8. mevr. Deurlooheer Volkers 86.11 (2 x gespeeld) (47.22); 9. heer en mevr. Wagenaar 50.(1 x gespeeld) (50.—); 10. heren Zwart—Ooms 48.61 (lx gespeeld) (48.61). DE KWAKEL Speeltuin gesloten. Met ingang van 1 Nov. is de speeltuin gesloten. Gedurende die tijd zullen ver schillende werkzaamheden plaats hebben en zullen nog enige toestel len geplaatst worden. Geboren: Maria Anna d. van H. A de Jong en C. J. van der Hoorn; Johannes Martinus z. van M. van Doorn en M. Zitvast; Johannes z. van J. de Matter en H. Forsten; Peter z. van J. C. Borgdorff en B. W. P. van Egmond; Hermanus Maria z. van H. C. Kas en W. G. Schijf. Getrouwd: H. Bos en A. J. M. Voorbij; H. J. Willemsen en G. Kra- r.eburg; J. de Kruijf en N. van Rijk; J. Hakker en P. Buis. OEGSTGEEST Zaterdagavond werd In het paro chiehuis te Oegstgeest de Fancy-fair voor het woonwagenwerk door pas toor Looyaard geopend. In zeer korte tijd is de grote zaal van „St. Willibrord" omgetoverd in een vermakelijkheidszaal, die veel aan een overdekt Lunapark doet den ken. Met bewonderenswaardige spoed hebben de bestuursleden van de stich ting en hun ijverige helpsters ge werkt om deze kermis een behoorlijk aanzien te geven. Allerlei vermakelijkheden en stands staan keurig gerangschikt langs de wanden der zaal en wor den bediend door dames en heren in Slavisch costuum. De opening droeg een min of meer officieel karakter. Behalve de paro chiële geestelijkheid zagen we ook het kerk- en armbestuur en diverse Leidse ingezetenen. De heer Torn opende de avond met een kort woord van welkom tot de aanwezigen en zeide, dat deze avond niet alleen tot doel had wat gezellig heid te verschaffen, doch ook be langstelling te wekken voor het woonwagenwerk en tevens de nodige gelden bijeen te brengen voor een te stichten bescheiden kerkje. Pastoor Looyaard heeft met genoe gen de uitnodiging aanvaard tot ope ning dezer fancy-fair, waarvoor 't doel aller belangstelling moet hebben. De Kerk, dé overheid en het particulier initiatief moeten samenwerken, om de bewoners van het woonwagen kamp in Ohs midden terug te bren gen. Spreker herinnert er voorts aan, dat St. Willibord juist in onze streek de godsdienst heeft gebracht. Opheffing en verbetering der maatschappelijke toestanden behoort aan Leiden, op wiens gebied 't woon wagenkamp staat. De godsdienstige belangen moeten behartigd worden door Oegstgeest, daar 't woonwagen kamp kerkelijk tot onze parochie be hoort. Spreker hoopte, dat het resultaat dezer fancy-fair kan bijdragen tot stichting van een bescheiden kerkje, opdat zij, die toch ook onze broeders zijn, daar hun kerkelijke plichten kunnen vervullen. Reeds s-oedig was het een gewel dige drukte in 't parochiehuis en hadden alle stands veel belangstelling die tot laat in de avond voortduurde. EREMEDAILLE CARNEGIE HELDENFONDS. De burgemeester van Oegstgeest heeft Zaterdag de eremedaille van het Carnegie Heldenfonds uitgereikt aan de heer G. du Pre, die vorig jaar De cember met gevaar voor eigen leven de heer Verhaar van de verdrin kingsdood heeft gered. Nadat de bur gemeester het heldhaftig optreden van de heer du Pre, die vergezeld was van Zijn echtgenote, had gereleveerd, spelde hij hem de onderscheiding op, hem hulde brengend voor zijn mens lievende daad. De heer J. Wilbrink, Leiden, voorzitter van de Kerkvoogdij van de Ned. Herv. gemeente te Lei den, waarbij de heer du Pre werk zaam is, voerde ook nog het woord en overhandigde hem een enveloppe met inhoud. HILLEGOM Het was Zaterdag zó druk als het maar zelden het geval is. Door de winkeliers was een bijzondere attrac tie bedacht, om de Hillegomse burge rij naar de Hoofdstraat te lokken in verband met het feit, dat de bewo ners blij over de zo spoedige herstel ling van de straat, nadat er geduren de elf weken was gewerkt aan de riolering. Daarom wapperde van iedere pul de vlag en daaraan deden de geburen in Meerstraat en Krocht- straat mee. Reeds dadelijk nadat de 'Werk zaamheden waren beëinigd, hadden de bewoners aan aannemer Hulse bosch en zijn personeel een feest avond aangeboden en het herstel met deze mannen op gezellige wijze ge vierd in „Flora". Vorige week Zaterdag werden aan de kopers in de Hoofdstraat-winkels bonnen uitgereikt, waarmede men prijzen kon winnen en Zaterdagmid dag werden ieder half uur de num mers waarop prijzen waren gewon nen per luidspreker bekend gemaakt Dat trok geheel Hillegom naar de Hoofdstraat. Serenades. Toen de R.K. Harmonie „Cres cendo" haar actie begon tot aanschaf fing van de nieuwe uniformen, had zij beloofd aan iedereen, die een geheel uniform schonk, in het nieuwe uniform een serenade te brengen. Hiermede is de Harmonie Zaterdag middag begonnen. Allereerst bracht zij een serenade aan de Burgemeester op Huize Weerestein en aan de Be schermheer van het corps, de heer W. Dekker. Deze serenades hadden vanzelf grote belangstelling. KATWIJK AAN DEN RIJN Ophogen van gronden Over de Zeeweg, langs de Julianalaan ten O. van het Gemeentehuis, over de Nwe Duinweg en langs de Cantineweg zijn drie enorme buizen gelegd. Ve len vragen zich met verwondering af, waarvoor deze moeten dienen. Deze zijn n.l. gelegd om de gronden uit de berghaven, die niet van best gehalte is, en waarvoor geen kopers te vinden waren, toch kwijt te raken. Deze gronden, zand, klei en ongerech tigheden worden thans door een zand zuiger uit de berghaven gezogen en door bovengenoemde buizen, die als persleiding dienst doen, naar de Jan Ëvertsenlaan, naar de Cantineweg en naar de Kortenaerkade geperst. Plm. 130.000 m3 van deze grond wordt ver plaatst, voornamelijk om de bouw- gronden aan de Cantineweg en die ten Oosten van de Jan Ëvertsenlaan op te hogen, en daardoor bouwrijp te maken. VALKENBURG SUBSIDIE-AANVRAGE VOOR DORPSHUIS-KLEUTERSCHOOL. B. ^en W. van Valkenburg heeft de provincie om steun gevraagd bij de herbouw van het Dorpshuis, dat voor het zich steeds uitbreidende vereni gingsleven dringend nodig is. Het ligt in de bedoeling met de bouw van dit Dorpshuis tevens de behoefte aan een kleuterschool op te vangen. Hiertoe is een bouwwerk nodig, dat iftclusief de grondkosten f 32.000 zal vorderen. Voor de inrichting van het Dorpshuis is bovendien nog 8500 nodig. De exploitatiebegroting ver toont een tekort van f 10.000. De Stichting voor Maatschappelijk Werk heeft al haar mening kenbaar gemaakt, dat dit verzoek door Prov. Staten nog even aangehouden dient te worden, opdat een onderzoek kan worden ingesteld, of en in welke mate bijdragen te verwachten Jjn uit particuliere bronnen. WASSENAAR BB.-OEFENING. Nu verscheidene vrijwilligers van de B.B.-organisatie hun cursussen hebben gevolgd is zo langzamerhand de tijd aangebroken voor de practi sche oefeningen. Aan twee genees kundige teams, een z.g. Rode Kruis- team onder leiding van dokter A. H. Bertels en een ander team onder lei ding van dokter R. S. ten Cate viel de eer te beurt, de reeks van oefe ningen, die ongetwijfeld volgen zal, te openen. De leden van deze teams droegen voor het eerst de blauwe B.B.-uniform en zij verzamelden zich in het schoolgebouw in de van Zuy- len van Nijeveltstraat. Aangenomen werd, dat in de omgeving van de Keerenweg een bom was ingeslagen en dat vijf gewonden door omwo nenden voorlopig waren onderge bracht in de gymnastiekzaal van de Chr. school. De teams kregen om beurten de taak uit te rukken naar de plaats des onheils en de gewon den te verzorgen en te transporte ren. Eerst trad het Rode Kruis-team op, terwijl de nieuwelingen toeke ken. Daarna was het de beurt aan het andere team. Er was veel be langstelling voor deze eerste oefe ning. De heer K. D. Gerth van Wijk, kringhoofd uit Katwijk kwam een kijkje nemen met commissaris J. J. Maandag en wijk- en blokhoofden uit de gemeente. Voor het transport van de gewonden werd een gemeen telijke vrachtauto gebruikt, waarin een standaard geplaatst was voor twee brancards. Na afloop verzamelden de deel neemsters en deelnemers zich in het theoriezaaltje boven het politiebu reau, waar onder leiding van de art sen een nabespreking gehouden werd. WassenaarD.C.V. 70. eerste kwartier van de wedstrijd, die Wassenaar Zondagmiddag op eigen terrein speelde tegen DSV uit Krimpen aan de IJssel zag het er niet naar uit, dat de beide punten in Wassenaar zouden blijven. De Krim- penaren liepen vlot van stapel en reeds in dee eerste vijf min. kreeg de Wassenaar-verdediging twee ge vaarlijke aanvallen en twee hoek schoppen te verwerken. De druk op het Wassenaar-doel bleef aanhouden, maar toch was het de thuisclub, die na ruim een kwar tier spelen de leiding nam. Prosman zette de bal voor en de actieve mid- voor Buytelaar doelpuntte fraai (10). 5 minuten later werd het door rechtsbuiten Timmer 20. En toen weer enkele minuten later Buy- delaar nogmaals de Krimpense doel man passeerde (30) was de vecht lust van de bezoekers meteen gebro ken. Voor de rust kwam in de stand geen wijziging meer. In de tweede helft was Wassenaar met wind mee heer en meester. Na 3 minuten reeds passeerde Buytelaar na een snelle rush handig de kee per (4—0). Het vijfde doelpunt liet even op zich wachten. Het kwam in de 37e minuut, weer van de schoen van Buytelaar (50). Een strafschop wegens hands "an een der backs le verde Wassenaar door Timmer num mer 6 op en nog was de maat niet vol. Want toen plotseling Buytelaar een bal kreeg toegespeeld en de Krim pense doelman, die m«ende dat er voor buitenspel gefloten had moeten worden, uit protest zijn doel ver- liete, liep Buytelaar rustig door (7-0). De Krimpense doelman Van Wijnen zocht de kleedkamer op, ook al bij wijze van porotest. De nog resterende minuten fungeerae een van de ande- rere Krimpenaren als doelman. Schevenlngen Blauw Zwart 2—4. Blauw Zwart heeft de 4--2 zege op Scheveningen te danken aan goed spel in de tweede helft. Want in de eerste helft, toen Blauw Zwart moei te had met het vinden van de juiste vorm, waren de gastheren dank zij een enthousiaster spel in de meer derheid, al lukte het hun niet, die in- een of meer doelpunten uit te drukken. Bij de rust was de stand nog 00. Na de rust lukte het beter bij de Blauw Zvvarters. Er werden goede aanvallen opgezet en nog voordat het eerste kwartier om was had N. van Leeuwen met een hard schot voor de leiding gezorgd (0—1). Vier minuten later scoorde van Leeuwen nogmaals (02). Ook linksbuiten Dekleermae- ker wist met een schot via de paal de Scheveningse doelman te passeren, imaar de scheidsrechter kende dit doelpunt niet toe. Scheveningen ver kleinde de achterstand tot 12, A. Riem echter kopte een goede voor zet van v. d. Berg onhoudbaar in de hoek (13). Nauwelijks een minuut •later werd het 14 toen v. d. Berg op zijn beurt een voorzet van Raap horst benutte. Uit een hoekschop pro duceerde Scheveningen het laatste doelpunt in de wedstrijd (24).

Leidse Courant | 1954 | | pagina 11