OMen/zieten BIOSCOPEN Adenauer stelt verdrag met Rusland voor De Mohammedaanse Broederschap ontbonden Het incident te Moskou De Britse havenstaking RIJNSTREEK Botsing met Citosa-bus Aantrekken van industrie blijkt niet zo gemakkelijk Kunstwalvis drift op ZATERDAG 30 OCTOBER 1954 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 ZIJ hebben ons de weg gewezen, die op de weg zijn voorgegaan, zij hebben voor het raam gestaan en in het Grote Boek gelezen. O Daar bleven weduwen en wezen, die nu weer naar het kerkhof gaan; zij zien bedroefd de grafsteen aan van zielen, die reeds zijn verrezen. De wind waait om de oude bomen, die rond het oude kerkhof staan, wij zullen eenmaal samen komen. Soms wil ik met mijn moeder spreken aleer mijn laatste uur zal slaan, 'k ga aan haar graf om bijstand smeken. FRANS SCHNEIDERS. Na ratificatie van Parijse accoorden Kanselier Adenaur van West-Duitsland heeft gisteren een verdrag tus sen de Westelijke naties en de Sovjet-grosp voorgesteld om Europa te be veiligen tegen agressie. Op een lunch van de nationale persclub te Was hington verklaarde hij, dat dit de laatste stap moet zijn bij het verzekeren van de Veiligheid van Europa. De ondervinding had hem geleerd, dat de volken van het Westen eerst hun vrees en vrijheid moesten verzekeren door een gezamenlijk verde- öigingsapparaat, het scheppenvan economisch gezonde verhoudingen en het garanderen der individuele vrijheid en sociale zekerheid voor iedereen. Daarna moesten zij als regionale groep zoals in het handvest van d(4 V. N. is voorzien tot een vorm van samenwerking, bij verdrag te regelen, met het Sovjetblok komen, die alle deelgenoten zekerheid tegen agressie zou bieden. non-agressieverdrag met Rusland moet wachten, tot de Westelijke de fensieplannen finale vorm hebben aangenomen. De door de Sowjet- Unie voor November voorgestelde Viermogendhedenbespreking zou moeten wachten op bekrachtiging van de Londense en Parijse over eenkomsten over Westduitse herbe wapening door de betrokken landen, aldus deze kringen. In officiële Amerikaanse kringen te Washington is het voorstel van kanselier Adenauer eveneens met instemming ontvangen. President Eisenhower had in de beginmaanden van zijn regering, in April 1953, ge pleit voor het vormen van een ge meenschap van Europese landen, groter dan een zuiver Westeuropese gemeenschap, met vrije beweging van personen, handel en ideeën. Adenauer had, aldus de Ameri kaanse functionarissen reeds eerder in Juli 1953 en in September 1953 dergelijke ideeën ontvouwd. Men nam aan, dat hij nu een verdragsbe trekking tussen de nieuwe West europese Unie en het Sowjetblok in gedachten had. Kanselier Adenauer had zijn voor stel voor een Oost-Europees bevei ligingsverdrag met de Britse, Franse en Amerikaanse ministers van bui tenlandse zaken te Londen en Parijs besproken vóór het Vrijdag bekend te maken, aldus wordt uit Westduit se regeringskringen te Bonn verno men. In Westduitse regeringskringen verwacht men, dat specialisten van de Westelijke „Grote Drie" en West- Duitsland vóór het eind van het jaar zullen bijeenkomen voor het uitwer ken van bijzonderheden van een verdragsontwerp, zoals door dr Ade nauer voorgesteld. INSTEMMING IN HET WESTEN. Volgens diplomatieke kringen te Londen kan de toespraak van Ade nauer te Washington rekenen op Britse instemming. Zij wezen erop, dat Eden Maandag in het Lagerhuis heeft gezegd, dat de tijd is gekomen om te denken over „de oplossing van algemenere problemen" dan de op bouw van een Westelijk beveiligings systeem. Deze uitlating van Eden werd uitgelegd als een aanwijzing, dat ook Engeland in zijn gedachten uitgaat van het uiteindelijk bereiken van een schikking tussen het Wes ten en Rusland. De Britse opvatting is het met Adenauer eens, dat een stap voor collectieve onderhandeling over een De Egyptische regering heeft de fanatieke politiek-religieuze Moham medaanse broederschap ontbonden, zo deelt het ministerie van binnen landse zaken mede. In het gehele land zijn de partijgebouwen verze geld. In totaal zijn 500 leden van de broederschap gearresteerd. Een en ander is het gevolg van de Dins dag gepleegde aanslag op kolonel Nasser, de premier. Volgens Egyptische kranten ver luidt van politiezijde, dat de pleger van de aanslag heeft bekend, dat een geheime cel van de Broederschap hem bevel heeft gegeven de premier te vermoorden. De regering heeft alle activa van de Broederschap, die op verscheide ne millioenen Egyptische ponden worden geschat, in beslag genomen. Haar medische en sociale centra zijn overgedragen aan de door de re gering gesteunde bevrijdingsconcen- Iratie. De pleger van de aanslag zou ver klaard hebben, dat de Broederschap hem een maand tijd gegeven heeft om zich voor de aanslag te oefenen. De Amerikaanse ambassadeur in Moskou heeft aan het Russische mi nisterie van Buitenlandse Zaken uit reis-visa gevraagd voor mevrouw Betty Sommerlatte cn haar echtge noot, de tweede ambassade-secreta ris Karl Sommerlatte. Betty Sommerlate wordt, zoals ge meld, door de Russische regering als een ongewenste vreemdelinge be schouwd omdat zij bij een verward incident met de geheime politie een of meer Russen een oorveeg zou heb ben gegeven. Het echtpaar is thans bezig, de koffers te pakken. Incidenten tussen personen, die betrokken zijn bij Westelijke ambas sades en Russische gezagsdragers, blijken wel vaker voor te komen. Thans heeft een woordvoerder van het Britss ministerie van Buiten landse Zaken bevestigd, dat onge veer drie maanden geleden twee „jeugdige leden van de ambassade staf" naar Londen werden terugge roepen, omdat ook zij ongenoegen hadden gehad met enkele Russen. Volgens Britse kranten waren zij na een fuifje in het clubgebouw van de Amerikaanse ambassade slaags geraakt met Russische politieman nen, dcch dit weigerde de woord voerder te bevestigen. Wèl zei hij, dat ze voor het incident „een glaasje" gedronken hadden. Vrijdagavond werd vernomen, dat leiders van de 44.000 stakende ha venarbeiders in Engeland Vrijdag avond overeengekomen zouden zijn het werk Maandag voorwaardelijk te hervatten. De belangrijkste voor waarde zou zijn, dat de staking zal worden hervat, indien zich gevallen voor doen, waa-in werknemers „slachtoffers worden" van de werk gevers. Prins Ali Reza nog steeds vermist Prins Ali Reza, een broer van de Sjah van Perzië, wordt nog steeds vermist. De berichten dat zijn vliegtuig een noodlanding zou hebben ge maakt en de prins ongedeerd zou zijn, blijken onjuist. Er wordt nog steeds gezocht. De vermiste prins is de tweede zoon van de moeder van de Sjah van Perzië; aangezien de Sjah zelf nog geen zoon heeft, is hij als zo danig de man, die door zijn geboorte troonopvolger is. In ambtelijke kringen in Teheran wordt het mogelijk geacht dat door een navigatiefout het vliegtuig van prins Ali Reza boven Sowjetrussisch gebied heeft gevlogen en daar tot landen gedwongen is. Het feit, dat nog geen spoor van het vermiste vliegtuig is gevonden, heeft er toe geleid, dat men in Teheran meer en meer met deze mogelijkheid reke ning houdt. De prins is Woensdagavond uit Gorgan vertrokken. De bestuurder van het vliegtuig is een kolonel van ALPHEN AAN DEN RIJN Vrijdagmorgen omstreeks 7 uur is een vrachtauto met aanhangwagen in botsing gekomen met de autobus „Ci- tosa", welke de dienst tussen Alphen en Leiden onderhoudt. De botsing vond plaats in wijk Hoorn te Alphen, ter hoogte van „de Bonte Paal". Hier bij werd het linker achtergedeelte van de bus zwaar beschadigd. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor. Op genoemd tijdstip reden in de richting Leiden twee vrachtauto's met aanhangwagen. De achterste van het tweetal, bestuurd door de heer C. G. van 't Kruis uit Nieuwveen, wilde de voorste wagen passeren. Op hetzelfde moment doemde de autobus „Citosa", bestuurd door de heer J. W. de Vries uit Woerden, uit de tegenovergestelde richting op. Toen de beide genoemde bestuurders de bedoelingen van de nog onbekend gebleven bestuurder van de vracht wagen met aanhangwagen, begrepen, remden zij beiden sterk af. De pas serende combinatie benutte de hier door vrijgekomen rijruimte en sneed de rijrichting van de beide andere auto's, zonder echter een aanrijding te veroorzaken. De autobus echter, waarvan de bestuurder tegelijk met het afremmen, sterk naar rechts uit week, kwam in de berm van de weg vast te zitten en kon hierdoor zijn wagen niet snel genoeg rechttrekken Hierdoor kwam de achteroverbouw van de „Citosa" midden op de rij weg te staan. De eerste combinatie, die zoals gezegd al gepasseerd was en waarvan de bestuurder de rijweg vrij waande het vrije zicht was hem enige ogenblikken door de pas serende combinatie ontnomen trok weer snel op en botste eerst met de auto, daarna met de aanhang wagen op de linker achterzijde van do autobus op, waardoor alle drie voertuigen ernstig beschadigd wer den, de autobus het zwaarst. Hoewel de botsing hevig en de ravage aan en in de bus groot was, werd niemand van de passagiers gewond en er ont stond ook geen paniek, wel vertra ging in de dienst. De bestuurder van de passerende combinatie, die de beide beschadig de auto's sneed, is doorgereden. Aan genomen wordt dat hij de aanrijding die achter hem plaats vond, niet heeft opgemerkt. BROMFIETSER IN 'T NAUW. De bromfietser J. A. Wolswijk is Vrijdagmiddag omstreeks 5 uur op de Industrieweg in een moeilijk ver keerssituatie gekomen. Nabij de kruising Industrieweg, Prins Bernhardlaan stond in de rich ting N.V. „Baronie" een vrachtwagen met aanhangwagen, geladen met ste nen. In die weg ligt een vluchtheu vel. Vanaf de fabriek „Baronie" kwam een bestelwagen en daarach ter de genoemde bromfietser. Hoe wel beide bestuurders de vluchtheu vel rechts hadden moeten passeren, kozen zij de linkerzijde, waar de combinatie stond te wachten tot een paar autobussen het achterste ge deelte van deze weg hadden verla ten. De bestelauto moest stoppen voor een kuil in de weg en dienten gevolge stopte ook de bromfietser, die echter op zijn voertuig bleef zitten. Op verzoek van de bestuurder van de bestelauto trok de chauffeur A. O. de Jong uit Hilversum zijn vrachtwagen op. Even tevoren reed de bestelauto achteruit evenals de bromfietser, die zich met voeten achteruit werkte. Hierbij liep zijn bromfiets vast maar hij slaagde met veel moeite er in tussen bestelauto en de combinatie te komen. Onder wijl trok deze laatste op en de aan hangwagen raakte het voorwiel van de bromfiets, welk voertuig klem raakte en onder de wielen kwam. Door snel van zijn voertuig af te springen, kon de berijder zich ter nauwernood aan een overrijding ont trekken. Zijn voertuig echter werd geheel vernield. Gunning. De aanleg van de In dustrieweg vanaf de N.V. Baronie tot de Rijksstraatweg nabij Avifauna is gegund aan de fa. Stuifzand te Leiden voor 126.990,De herbe- stratingswerkzaamheden zijn gegund aan fa. Elleswijk te Zoetermeer voor 42.500,—. Aanbesteding. Ten raadhuize werd aanbesteed de aanleg van Vij verstraat (zijstraat dr. Lovinhlaan). Laagste inschrijver is A. Oudenes te Alphen voor 10.970,Hoogste de fa. Stomphorst te Utrecht voor 19.124,Begroting 16.500, Gunning aangehouden. De Zondagsdienst wordt waar genomen door dr. J. H. J. Pilon, Hooftstraat 136, telefoon 3264. Gemeenteraad Bodegraven De leden van de Bodegraafsege meenteraad moesten Vrijdag reeds vroeg uit de veren, want burgemees ter, mr. J. J. Croles, had de openbare vergadering om 8.45 bijeen geroepen. Het belangrijkste punt op de lange agenda was de behandeling van de begroting over het dienstjaar 1955. Alvorens tot de algemene beschou wingen over te gaan bracht de heer C. B. Batelaan (A.R.) namens de fi nanciële commissie rapport uit van het onderzoek. De begrote uitgaven bedragen in ronde 'cijfers ƒ474.000. over 1955 tegenover 414.000 over 1954, derhalve een stijging van 60.000.De stijging achtte de com missie in belangrijke mate een ge volg van de grotere kapitaalslasten welke samenhangen met de in 1954 uitgevoerde of nog in uitvoering zijnde werken en de bouw van een school en een gymnastieklokaal. Tegenover een hogere raming der uitgaven in vergelijking met 1954 van ruim 60.000 staat een hogere raming der ontvangsten van ca. 50.000, zo dat het geraamde tekort, gedekt uit de reserve steeg met 10.000.,Het kwam de commissie voor dat de ra ming der inkomsten en uitgaven met zorgvuldigheid is geschied. Algemene beschouwingen. Bij de algemene beschouwingen werd door de heer drs. J. v. d. Boon (Gem. Bel.), speciaal gelet op het wel zeer urgente verkeersprobleem in on ze gemeente. Spr. meende, dat, wan neer er in den Haag eens krachtig met de vuist op tafel wordt geslagen, de Perzische luchtmacht. In het toe stel was plaats voor vier personen. Dertig vliegtuigen, waaronder zes Amerikaanse, hebben Vrijdag boven het woeste bergachtige gebied tussen Gorgan en Teheran de geheel dag vergeefs ndar het vermiste toestel gespeurd. De schepen in de Ierse Zee zijn gis teren gewaarschuwd voor een kunst matige walvis van ruim dertig meter lengte, die bij ruw weer was losgesla gen van een sleepboot. De walvis heet Moby Dick en werd gebruikt voor de verfilming van het gelijknamige boek van Herman Melville. Het gevaarte weegt achttien ton en heeft een sta len frame met veertig drijftanks. De kosten bedroegen indertijd ƒ40.000. Volgens het Britse ministerie van Marine kan Moby Dick gevaar op leveren voor de scheepvaart. Alle ka piteins van schepen voor de kust van Wales en Zuid-West Engeland is ver zocht, uit te kijken. Een mailboot maakte gisteren radarcorrtact met een voorwerp dat wellicht Moby Dick was. De kustwacht en een vliegboot van de R.A.F. zijn op zoek gegaan. er toch wel iets zal zijn te bereiken, hetgeen de voorzitter de opmerking ontlokte, dat hij zijn vingers al blauw had geslagen. De heer Martens (P.v.d.A.) legde B. en W. voor een bosplan, een open luchttheater, een sportpark, en een gemeentelijk badhuis. Hij voerde een krachtig pleidooi voor de vestiging van industrie, vooral klein-industrie. De heer Jongebreur (C.H.) nodig de B. en W. eens uit 's avonds in de buitenwijken een fietstochtje te ma ken en dan eens goed te letten op de verlichting, welke vooral in de Meije uitermate slecht is. In zijn antwoord op de verschillen de sprekers kon de voorzitter het vol komen eens zijn dat er in ons dorp een verkeersprobleem is. Dit zou ech ter al gedeeltelijk zijn opgelost als de watersnoodramp niet over ons land was gekomen en de aanleg en het herstel der wegen in het noodgebied noodzakelijker was dan elders, an ders was er al een weg om Bode graven heen gelegd geweest, of schoon dan nog niet geheel het ver keersprobleem zou zijn opgelost, want de weg LeidenWoerden loopt nog dwars door het dorp. De eventuele stichting van 'n bad- hius zou b.v. kunnen worden verwe zenlijkt wanneer de plannen tot de bouw van een streek-bejaardenhuis een realiteit zou worden. Een sport park en openluchttheater is nog ved- re toekomstmuziek, dat zou in een nieuw uitbreidingsplan moeten wor den geprojecteerd. Vestiging van in dustrie is niet zo gemakkelijk als men denkt. Ten eerste al niet wegens het gebrek aan geschoold personeel en op eigen risico fabriekshallen bou wen, zoals de heer Van Elk (P.v.d.A.) suggereerde is uitermate gevaarlijk en kostbaar. De voorzitter wees er voorts op, dat niet ieder jaar uit de reserve zal behoeven te worden geput. Uit het gemeentefonds komt steeds meer, waarschijnlijk dit jaar zelfs 25.000 meer dan was gedacht. Naar aanleiding van vragen over deze waarschriften bij de Kroon over onderdelen van het uitbreidingsplan, zei de voorzitter dat deze door de betrokkenen niet zijn ingetrokken, doch zijn thans reeds in behandeling in de Raad van State en spr. durfde het aan mede te delen, dat de uit komst vernietigend zou kunnen zijn voor de bezwaarden. Puntsgewijze behandeling. Vlot ging de puntsgewijze behan deling der begroting, alleen bij de post reclame van 2000.voor de kaasmarkt ontspon zich een princi pieel' debat tussen de linker- en rech terzijde der vergadering. Van Prot. Chr., zijde werd gewaarschuwd op de najaarskaasmarkt doch inet door een achterdeur de kermis weer binnen te halen. Van die zijde werd evenwel niet betoogd dat men te ver was ge gaan, doch gold slechts een waar schuwing. Nadat de begrotingen der gemeen te en van de bedrijven waren vast gesteld volgde nog een lange agenda. Bij het uitbrengen van het rapport van de rekeningen over het dienst jaar 1952 merkte de financiële com missie op, dat de geraamde uitgaven in sterke mate waren overschreden en het viel haar op dat posten, die men tamelijk juist had kunnen schat ten en voor bezuiniging vatbaar wa ren ook een te groot verschil maak ten. De rekening van het gasbedrijf over 1952 liet een winst zien van 14.914.25, het electriciteitsbedrijf over dat jaar toonde een nadelig sal do van 1650.74, nadat een bedrag van 1932 is aangewend voor stor ting in het fonds „onrendabele uit breidingen". Het waterleidingbedrijf gaf in 1952 een winst te zien van 2277.96. Op voorstel van B. en W. werd m. i.v. 1 Jan. a.s. de belasting van be drijf s- en waakhonden gebracht van 5.- op 8— Een verzoek om een bijdrage van 25 pet. in de restauratiekosten, inge- diend door de stichting „De Holland-1 se Molen", voor de molen aan de Overtocht onder de gemeente Zwam. merdam kon niet geheel worden in gewilligd. B. en W. wilden zich niet geheel onttrekken en achtten een subsidie van 1000.voldoende. Het bevreemdde de voorzitter dat de eigenaar van de molen zelf er slechts 1000.voor over heeft. Een zeer'komische noot was de be handeling van de naamgeving der nieuwe straten. Tientallen andere dan de voorgestelde namen werden ge noemd en even zovele malen werd onder grote hilariteit gestemd op een weer nieuw opdoemend amendement. Tenslotte werd de naam Rhijnlust- straat gewijzigd in Bodelostraat, Zaaierlaan in Laan van Turkenburg, Lammerenmarkt in Voorplein, Voor plein in Pastorieplein, terwijl het voorstel Kerkpad, (velen waren bang voor vriipad!) werd aangehouden. Met een totale bouwkosten van 447.500.zullen binnenkort 40 wo ningen worden gebouwd. Het kon de instemming van de raad hebben dat het electriciteitstarief voor koken met een halve cent per kWh zal worden verlaagd. BEZWAARSCHRIFTEN UITBREI DINGSPLAN OP HOOG NIVEAU BEHANDELD. Voor de Raad van State werden in openbare zitting in het voormalige stadhuis van de residentie de be zwaarschriften behandeld van de Wed. Stolwijk en van de heer M. Kruik, betreffende het Bodegraafse uitbreidingsplan. De president .was mr. Rutgers. Een exposé van de be zwaren werd gegeven door staatsraad Van Poelje, alsmede van de uitge brachte adviezen door diverse hoge autoriteiten. Het eenstemmig advies was: afwij zen. Mr. A. La Gro trad op voor de adressanten. Hij bestreed o.m. de of ficiële publicatie door de gemeente en herhaalde de bekende grieven. Mr. Telders bepleitte de belangen van de gemeente. Hij kwam tot niet ontvankelijk verklaring van het adres-Kruik, daar deze zijn bezwa ren niet bij de gemeente Bodegraven had ingediend. Voorts waarschuwde hij voor een doorbraak naast de boer derij Stolwijk, waarop mr. La Gro had aangedrongen, maar diens cliën te, mevr. de Wed. Stolwijk went dit i Z. H. Exc. de Bisschop van Haar lem zal Woensdag 3 November geen audiëntie verlenen. MGR. GIOBBE NAAR ROME. De Pauselijke Internuntius mgr. P. Giobbe, is voor enige weken naar Rome vertrokken. Gedurende zijn af wezigheid zal mgr. Ottavia Liva op treden als tijdelijk zaakgelastigde. niet. Aan de hand van kaarten liet mr. Telders zien, dat het onderhavi ge plan juist was voor de uitbreiding van de gemeente. De president deelde tenslotte mede, dat nader advies zou worden uitgebracht aan H. M. de Ko ningin. „Willem Teil". De schietvereni ging „Oranje Nassau" schreef wed strijden uit, waaraan ook door „Wil lem Teil" werd deelgenomen. Deze keer viel het eerste corps eens bui ten de prijzen. Des te fraaier resul taat behaalde het tweede corps, be staande uit de heren J. Zekveld, T. Boer, R. Zeilstra, B. Verhagen en B. Uithol. Met 211 punten werd de eer ste prijs gewonnen op de buks. Bij de individuele wedstrijden behaalde de heer H. Göbel een eerste, de heer J Hoogendoorn een vierde, de heer G. Martens een 5e en de heer J. Zek veld een 6e prijs. Door een grote ri valiteit en een grote deelname is dit voorwaar een mooi resultaat. Slachtoffers der overstroming. De fam. Verdoold, voorheen wonen de aan de Emmakade, emigreerde vorig jaar naar Canada, waar de za ken niet tegenliepen. Door de over stromingsramp van enige dagen te rug is de familie alles kwijt geraakt, behalve een auto, waarin men is kunnen vluchten. Met nieuwe moed zullen de emigranten weer begin nen. Candidaat-notaris. De heer J. Steijn, die zich als accountant in Doe- tinchem vestigde, slaagde voor het examen candidaat-notaris. De heer D. Koren, Onderwijzer aan de VerhoefRolmanschool, ont ving een benoeming als onderwijzer in de Haarlemmermeer, aan de Chr. School te Hoofddorp, welke benoe ming door hem werd aanvaard. De heer G. v. Veldhuizen werd be noemd als onderwijzer bij het land- bouwhuishoudonderwijs te Alphen a. d. Ryn. De medische dienst voor het ko mende weekeinde zal worden waar genomen -door dr. Ragay en Zr. G. Kool, Stationsstraat 11. ALKEMADE Het huis „Ter Veen", ambtswo ning van de burgemeester van Al kemade, is vanaf heden weer be woond. Burgemeester E. J. M. Kolfschoten is gisteravond met zijn gezin over gekomen en is thans, 5 y2 maand na zijn installatie als burgemeester, ook inwoner dezer gemeente geworden. Op Maandag 1 November is het gemeentehuis alleen geopend voor burgerlijke standzaken van 910 u. IN DE LEIDSE Luxor. De Leidenaars zijn weer eens in de gelegenheid om een voor treffelijke Franse film te gaan zien: „Het schaap met vijf poten". De veel zijdige Fernandel vertolkt hierin niet minder dan 6 rollen en het merk waardige is, dat er enkele scènes zijn, waarin vier of vijf personen over het witte doek wandelen, die allen door dezelfde acteur worden verbeeld. De geschiedenis begin en •eindigt in het dorpje Trézignan, waar iedere festiviteit pleegt te mislukken. Oudere dorpelingen denken nog vaak terug aan de goede oude tijd, toen het plaatsje overstroomd werd door toeristen, die de beroemde vijfling wilden zien Plotseling wordt het grote idee geboren. Iemand herinnert zich, dat de vijfling veertig jaar moet worden en dat is een mooie gelegen heid om de heren weer eens naar hun geboortedorpje te lokken. De oude vader, prachtig getypeerd door Fer- randel, weet niet, waar de zoons uit hangen. Men besluit daarom de dok ter op onderzoek uit te sturen. En dan begint de humor pas goed te stromen. De dokter reist de halve wereld af, om de vijfling bij elkaar te trommelen. De een is directeur van een schoonheidsinrichting, de an der glazenwasser in Montmartre en verder respectievelijk kapitein op de wilde vaart, redacteur van een vrou wenblad en dorpspastoor. Uit die vijf verschillende levens worden aller aardigste scènes gedraaid, waarin Fernandel nog eens bewijst, dat hij meer is dan een komiek. Ieder type weet hij kostelijk uit te beelden, vooral de dorpspastoor, die zich niet meer in het openbaar vertoont, om dat hy zo sprekend lijkt op een eigen aardige collega uit een Italiaanse film. Aan het slot van de film wordt de roem van de vijfling weggevaagd, omdat de vrouw van een der broers het levenslicht schenkt aan een zes- ling. Een film vol gezonde humor, waarbij men zi-h buitengewoon zal amuseren. Alle leeftijden. Casino. „Het huis onder ver denking" is juist iets w or hen, die van een pittige detectieve-story hou den. In een Parijs huis is de concier ge vermoord: een schone vrouw, die cp een geraffineerde manier van ^aar charmes gebruik wist te m?u "^t huis telt vier verdiepingen, re verdieping wonen ïr zich hevig ver lacht mak gende figuur vai^ foich heim is daarbij. Hij speelt de rol van „apostel der gerechtigheid". Teder, die hem wel eens in een rolprent ge zien heeft, weet, dat hij zelfs van het snuiten van zijn neus een luguber scènetje kan maken. Een veelbelo vende candidaat voor de guillotine dus. Maar nog anderen kunnen tot het toedienen van enige dodelijke messteken in staat gacht worden. Daar is een vreemde schilder, die er zeer ondervoed en afwezig uitziet. Twee of drie jaloerse vrouwen en een moeder, die na het verlies van haar enig kind haar verstand verlo ren is. Een leraar werd door de ver moorde vrouw gechanteerd. Nog enigen make~ zich in de loop van het verhaal hyper-verdacht. De in specteur brengt het zaakje met de hulp van een vriendin, die toevallig in de flat woont, tot klaarheid. Eén van de bewoners ontmoet hij ten slotte onder een donkere brug over de SeineHet is een knappe Fran se film, niet alleen om het meester lijk gecomponeerde verhaal, maar ook om de wijze, waarop de camera als een spiedend oog door deze ma cabere historie gleed. K.F^C.-keuring: achttien jaar. Rex. De naam James Stewart is een waarborg voor de echte lief hebbers van Wild Westfilms dat zij sterke en stoutmoedige staaltjes te zien zullen krijgen. In de film „De pas des doods" is hij dan ook de man waar practisch het gehele ver haal om draait. Als Jeff Webster is hij op weg met een kudde vee naar Alaska, waar hij die tegen hoge prijs wil verkopen. Om deze dieren daar te krijgen is niet zo eenvoudig. Het begint al op het schip waarmede zij vervoerd worden, waar hij voor een voortvluchtige moordenaar wordt aangezien. In Stagway wordt hij door de sheriff in het gevang gezet en met de galg bedreigd; de edelmoe dige sheriff laat hem echter vrij nadat hij hem zijn vee afgenomen heeft. Maar dan komt de climax, want op weg naar Alaska keert hij in de nacht terug om zijn vee te halen. Achtervolgd door de sheriff weet hij de grens te bereiken, waar hij de pas des doods moet passeren. Een goed gespeelde film met veel vaart, ro mantiek en kruitdampen. Toegang boven 14 jaar.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 2