Vier hoge Russische leiders in China verdwenen 5100 IN TWEE WEKEN NIETS MEER VAN HEN GEHOORD De balans van Salerno Voorbeeld ALLERHEILIGEN SteftzidóeSoii/fca/nt ZATERDAG 30 OCTOBER 1954 46ste JAARGANG No. 13336 KATHOUEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Directeur: C. M v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. BÜREAÜX; PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties ?0826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 ct. p. mjn. Telefoontjes f 1-50 HET LEVEN NA DE DOOD tjPR „leven" in de concentratie- kampen van Rusland mil- lioenen mensen, en naar Agenzia Fides onlangs mededeelde zijn er, sinds het nieuwe heil over China is gevaren, ook in dat reusachtige rijk wederom enige millioenen achter prikkeldraad tot slavernij gebracht. De enige opwekkende noot bij al die rampspoed is de overweging, dat hoe hóóg het prikkeldraad ook is ge spannen, hoe wreed de leiding ook is en de bewaking scherp en onver murwbaar, al die beklagenswaardige slaven de een na de ander toch we ten te ontsnappen. Opgetogen gaan zij de vrijheid in, de vrijheid van de eeuwigheid. Het is dikwijls moeilijk in de druk te en het plezier van het leven te ge loven in de eeuwigheid. Practisch gesproken houden ook vele Christenen met de eeuwigheid geen rekening. Zo men het hun op de man af vraagt (maar wie doet zo iets?) zul len zij het voortbestaan in de eeuwigheid niet ontkennen. Maar geheel hun handel en wan del is gericht op het vergaren of genieten van aards bezit. De eeuwigheid is voor hen meer een twijfel dan een belofte. In stille ogenblikken echter, in de verlatenheid van de gevangen schap, in de retraite van het ziekbed, wordt de bedrijvige mens geplaatst voor de geheimzinnige spiegel van zijn eigen geheimzinnig bestaan in een volstrekt geheimzinnige schep ping. Dan beseft hij reeds vanaf het eer ste ogenblik van zijn bestaan in de eeuwigheid te zijn opgenomen en met ieder slagje van zijn hart te naderen, te naderen, alsmaar te naderen tot dat volkomen normale, voor ieder mens echter merkwaardig ogenblik, dat de hartklep 't laatste slagje heeft geslagen. Wat er op dat ogenblik gebeurt, weet niemand. Zelfs Bijbel en Kerk kunnen het ons niet uitleggen. We weten alleen met onöntwis- evenmin als de scheikundige samen stelling van het dode lichaam in de stoffelijke schepping, in de gees telijke schepping geen levensbezieling in het niet verdwijnt. De ziel wordt opgenomen in iets, wat we hemel, of hel, of loutering noemen, maar waarvan we maar het beste doen geen enkele „voorstelling" te maken. /"\f, zo ge toch een soort verre ver- gelijking wilt, dan deze. Een blinde heeft geen flauwe no tie, wat zonnelicht is. Gelukt het door een operatie zijn ogen ontvankelijk te maken voor het licht, dan is zijn verbazing, zijn vreugde en zijn dank baarheid onuitsprekelijk groot. Zo vergaat het ook de ziel, die, ontdaan van de bolster van het lichaam, de eeuwigheid ziet, stralend in de (voor ons nu nog verborgen) luister van het „Eeuwige Licht" van Gods Heilige Geest. Maèr hoe het Eeuwige Licht zich voor ons openbaart, daar zijn we thans nog steke-blind voor. We weten alleen uit de openbarin gen, die Christus, „Licht van het Licht", op deze wereld heeft willen doen, dat alleen een reine, blanke ziel deelgenoot wordt van de aller heiligste glorie en dat alleen de zwar te zielen verloren gaan in hun zelf gewilde duisternis. De meesten van de milliarden men sen scheiden uit dit leven ech ter niet wit of zwart, maar min of meer vuil. Wat er op de „bid- plaatjes" meestal staat, houdt geen zaligverklaring in. Al die zielen, lou teren hun platvloerse voorbije aard se leven door een onlesbare dorst en hunkering, óók in de glorie Gods te mogen binnengaan. Dig hunkering, loutering, wordt in onze taal „vage vuur" genoemd, en denk daar niet gemakkelijk over! Snel die hunke rende zielen te hulp door het Kruis-1 offer en de van het Kruisoffer on- stelpbaar vloeiende aflaten. 117ij allen zijn, hier op aarde, de eeuwigheid reeds binnengegaan, en dat te indrukwekkender omdat we door het doopsel opgenomen zijn in die van de aarde tot in de eeuwig heid reikende gemeenschap van Christus' Kerk, strijdend, lijdend, ze gepralend. Het dikwijls zo rampzalig aardse 'leven kan ook voor ons een nacht zijn vol angst en verdriet, maar een nacht, waarvan wij weten dat zij Over gaat in de bevrijdende heerlijkheid van de dageraad van het Eeuwige Licht. De millioenen, bijna milliarden, welke buiten de gemeenschap in Christus staan, missen helaas de troost en de steun, door die gemeen schap in dit leven geboden. Het bloed van de Zoon van God is echter ook voor hun bevrijding ge plengd en de rachtvaardige barm hartigheid des Heren zal al de goed willende zielen omhelzen en, naar de mate Zijner uitverkiezing en onze en hun eigen levenswijze, van geluk vervullen. Deze overweging, deze doorbraak op de toekomst, is de grote christe lijke vreugde van de dag van mor gen, de grote christelijke troost van de dag van overmorgen. Uit Harbin vertrokken, nergens aangekomen Ass. Press, komt met een bericht uit Londen, dat een sensatie betekent pis het inderdaad waar is. Volgens dit persbureau zou een delegatie Russen in China zoek zijn. Tot de delegatie behoren vier van de hoogste leiders in Rusland, o.a. Nikita Kroetsjof, de eerste secretaris van de communistische partij en lid van het aan het bewind zijnde driemanschap sinds de liquidatie van Beria. Voorts behoren tot de delegatie: Mikoyan, vice-premier en de hoogste handelsdeskundige van het land, maarschalk Nikolai Boelganin, minister van Defensie, Nikolai Sjwernik, oormalig Sovjet-president en nu hoofd van de Russische door de regering jecontroieerde vakbonden. Sedert twaalf dagen is niet meer van hen vernomen. Op 17 October waren zij uit Harbin in Mandsjoerije vertrokken, vermoedelijk op weg naar Moskou. HOOGST ONBEGRIJPELIJK. Het is hoogst ongebruikelijk, aldus Ass. Press., dat een Russische dele gatie van dergelijke belangrijkheid gedurende bijna twee weken voor het Russiscse publiek verloren is, in het bijzonder daar zij op 27 September uit Moskou vertrokken is. Toen de delegatie naar Peking ver trok werd medegedeeld, dat zij naar het Verre Oosten ging om deel te ne men aan de vijfde verjaardag van het communistische bewind in China. Indien de delegatie per trein van Harbin gereisd is, zou zij op zijn laatst in het begin van de week in Moskou aangekomen moeten zijn. Maar radio-Moskou en de Russische pers, die altijd de terugkeer van de legaties in Moskou meedelen, heb ben niets gezegd. Een bericht, dat de delegatie naar Exclusieve BONT modellen bieden wij aan tegen reclarr e prijzen, zoals PERSIANERPATTES mantels f 475,- ZOBELFEH f 340,- - - NOORDEINDE 105 EEN SCHOT MET GEVOLGEN TEN SCHOT UIT DE REVOLVER van een of ander heethoofd kan gevaarlijke gevolgen hebben; de eerste wereldoorlog is er door ont ketend. Deze week heeft er in Caïro even eens een schot weerklonken, dat weiliswaar nog geen aanleiding tot een oorlog is geworden, maar dat wel op onverwachte wijze het be staan van een diepgaande tweespalt heeft onthuld in het politieke leven van Egypte. De gevolgen kunnen trouwens nog komen; want met de arrestatie van enige honderden le den van de Mohammedaanse Broe- darschap, die voor de aanslag op premier Nasser verantwoordelijk wordt gesteld, zal het wel niet af gelopen zijn. In de grond van de zaak gaat het om de keuze van Egypte tussen Oost en West. Zolang de Engelse 0 soldaten nog aan het Suez- kanaal zaten en niet van zins schenen om daar uit weg te gaan, had men in de hetze tegen de En gelsen een welkome afleiding, om de aandacht van het volk van de ge breken der regeringen af te wenden. Tevens was de strijd tegen de En gelsen een mooie gelegenheid om de aspiraties van de fanatieke Moham medanen, die vóór alles aansluiting bij hun Oosterse broeders zochten, te bevredigen. Maar nu de revolutie tegen koning Faroek onder leiding van generaal Naguib en zoals la ter bleek onder de nog steviger leiding van kolonel Nasser een meer Westelijke koers heeft ingeslagen en een accoord heeft bereikt met de En gelsen zagen de Mohammedanen de ontwikkeling der Egyptische politiek met lede ogen aan. En de fanatiek- sten onder hen, verenigd in de z.g. Mohammedaanse Broederschap, gre pen zelfs naar het wapen van het geweld. Het schot van de man, die premier Nasser wilde vermoorden, was dus tevens gericht op de pas verworven Engels-Egyptische vriend schap en het was derhalve geen won der, dat de echo van dit schot in Londen merkbaar was en daar ver ontrusting teweegbracht. Nu is het met fanatieke Moham medanen slecht kersen eten en de Engelsen keken reeds bezorgd naar eventuele reacties in het Mohamme daanse Midden-Oosten. Premier Nas ser is evenwel een man, die niet met zich laat sollen en het (gemiste) schot is hem waarschijnlijk een uiterst welkome aanleiding geweest om nu eens en voorgoed met de Mo hammedaanse Broederschap dus met zijn oppositie af te rekenen. Het heeft danook niet lang geduurd of de Broederschap was ontbonden en np zit Nasser vaster in het zadel dan ooit. van de regering te Caïro en tevens de oriëntering op het Westen ten goede komt. In elk geval kan Egyp te een beetje rust best gebruiken. De olie vloeit weer De Sjah van Perzië, Mohammed Reza Palhevi, heert Vrijdag de over eenkomst met het internationale olie consortium voor de hervatting van de Perzische olieproductie getekend. Hiermede is de ratificatie voor Per zië volledig, daar de overeenkomst reeds is goedgekeurd door het parle ment. De weg is thans weer open voor verkoop van Perzische olie op de wereldmarkten. De raffinaderij te Abadan in Zuid- Perzië zal Maandag a.s. weer gaan produceren en er liggen reeds tank schepen van de acht oliemaatschap pijen, die te zamen het consortium vormen, gereed om de olie te ver voeren. OVERSTROMINGEN IN ZUID-SCHOTLAND. Tengevolge van langdurige zware regenval staat in Zuid-Schotland een grote oppervlakte bouwland onder water. Op enige plaatsen zijn de we gen en spoorwegen door grondver schuivingen geblokkeerd en paar bruggen zijn weggeslagen. Het dorp Creeton is van de buiten wereld afgesneden. Er is een evacua tie op grote schaal begonnen, nadat verscheidene huizen waren ingestort en in andere het water tot drie me ter gestegen was. Cent'raal-Azië is gegaan of naar Noord-Centraal-Siberië om de atoom- fabrieken te bezoeken en atoomproe- ven bij te wonen, schijnt enigermate gegrond te zijn. Op 26 November heeft de Ameri kaanse commissie voor atoomenergie bekend gemaakt, dat er sedert half September een aantal atoomontplof fingen in de Sowjet-Unie heeft plaats gevonden. Uiteraard worden in diplomatieke kringen te Londen, vanwaar de ruchten afkomstig zijn, ook andere mogelijke redenen voor de „vermis sing" van het gezelschap gefluisterd Dit zijn echter niet meer dan veron derstellingen. Veronderstellingen. Het zou kunnen zijn dat de delega tie naar Oost-Kazakstan is, waar de regering grote pogingen doet braak liggend land gereed te maken voor landbouw. Mogelijk ook zouden de leden gedood of gewond zijn door een trein- of vliegtuigongeluk, ofwel zouden misschien nieuwe arrestaties plaats gevonden hebben in een nieu we worsteling om de macht. De meeste personen, die de Russi sche politiek volgen, wijzen de laat ste veronderstelling van de hand, maar zij vestigen er wel de aan dacht op dat premier Malenkof en de minister van Buitenlandse Zaken, Molotof, op het Ogenblik alleen in Moskou zijn voor behartiging van de Sowj et-zaken. Volgens schattingen van plaatse lijke functionnarissen zijn tengevolge van de wolkbreuk, welke in het be gin van deze week een stroom van modder over het gebied van Salerno bracht, 362 persopen om het leven ge komen, terwijl er nog 212 worden vermist. Het is vrijwel zeker dat ook deze groep de ramp niet heeft over leefd. Ongeveer 4.500 personen zijn dakloos geworden. Rotterdam staat momenteel wel aan de spits met zijn activi teiten voor de vluchtelingen. Een stedelijke collecte plus de bijdragen uit het, bedrijfsleven hebben te zamen meer dan een ton opgebracht, zodat deze thans het zesde deel van de totale giro rekening verzorgd hebben. Het bedrag is gisteren weer ƒ46.000.aangegroeid en geko men tot 601.000. Ook uit andere steden en stad jes komen nog steeds berichten van oplevende activiteit; zo heeft in de Limburgse gemeente Brunsum de burgemeester een persoonlijk ondertekend schrij ven gericht aan al de gezinshoof- de in de gemeente, met het ge volg, dat Brunsum ruim twee duizend gulden op giro 5100 Den Haag kon overmaken. De kogel was niet voor hem bedoeld HET zijn er veel als gij ze telt, zoals ze in de kerken staan bij een pilaar of heel vooraan, maar hoog en waardig opgesteld. Sint Jozef leunt daar op zijn staf, hij staat de Kerk trouw te beschermen; gaat er soms eens een kindje kermen dan komt hij nooit zijn voetstuk af. Antonius ziet ge overal; geen christen, die Sint Toon kan missen, ge ziet hem spreken voor de vissen, geen vis, die er niet luist'ren zal. Heel velen brengen graag een groet aan kleine Trees, die zonder blozen vanuit haar hand de duurste rozen laat vallen aan haar kleine voet. Maria staat op een altaar, waar alle bruiden bloemen brengen en soms ook nog wat tranen plengen maar 't bruidsbouquet dat is voor Haar. Ik zag eens Hadrianus met een monnik en een beetje dikker met zijn brevier, waarop een kikker, die niet mocht kwaken bij 't gebed. Ge ziet er met een kathedraal of met een leeuw, die aan hun voeten zijn gulzigheid zit uit te boeten voor 't overdadig mens'lijk maal. Zij staan daar soms met zwaard of rad of aan hun rozenkrans te bidden, maar altijd zijn ze in ons midden, als gij soms iets vergeten had. Zo staan ze altijd voor ons klaar met rozen of met hun gebeden, wij zijn hier één met hen beneden al zondigen wij veel voorwaar. Het zijn er veel als gij ze telt, zoals ze in de kerken staan, als pharizèërs wij vooraan en zij soms achter opgesteld. FRANS SCHNEIDERS. Maandag, feest van Allerheiligen, zal „De Leidse Courant" NIET ver schijnen. Onze kantoren zijn die dag GESLOTEN. DIRECTIE. Radio-activiteit boven Scandinavië De Deense generale staf heeft Vrijdag bekend gemaakt, dat boven het grootste deel van het Deense grondgebied stofdeeltjes afkomstig van een atoom waterstofwapen zijn geconstateerd door verscheidene la boratoria. De hoeveelheid radio-actieve stof is echter zo gering, dat er geen ge vaar voor de bevolking bestaat. Ook de Noorse generale staf maak te bekend, dat radio-actieve deeltjes boven Noorwegen zijn geconstateerd. Eenzelfde bericht komt ook uit Zweden. Een woordvoerder van de Zweedse generale staf zei te Stockholm, dat het niet mogelijk was vast te stellen of de deeltjes van het Oosten of van het Westen kwamen. In het hospitaal te Cairo buigt Premier Nasser zich over zijn secretaris Ahmed Badr, die getroffen werd door de kogels, dl? op de premier werden afgevuurd. Zijn verwondingen! ^zijn echter van niet ernstige aard. Tijdelijke opklaringen Het K.N.M.I. deelt mede: De onrust in de atmosfeer boven de Oceaan duurt voort. Voor de kust van Noorwegen ligt een. depressie, die in Noordoostelijke richting weg trekt. Bij IJsland nadert een nieuwe depressie. Morgen zal ons land geruime tijd gelegen zijn in het overgangsgebied tussen de beide storingen. Er zullen enkele opklaringen voorkomen, maar ook nog hier en daar enkele buien, hoofdzakelijk in de kustgebieden. De temperaturen zullen iets lager zijn. Tegen morgenavond wordt het re- gengebied van de nieuwe depressie verwacht. HOE wordt het weer? (Geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond. Opgemaakt te 10 uur). TIJDELIJKE OPKLARINGEN. Vanavond en vannacht hier en daar nog enkele buien, daar- t na tijdelijke opklaringen. Mor- gen weer toenemende bewol- king met later vooral in het Westen van het land kans op f regen. Iets kouder. Aanvanke- f lijk matige tot zwakke, later t matige tot krachtige wind tus- sen Zuidwest en Zuid. 1 Nov.: zon op 7.35 en onder 17.1; maan op 12.58 en onder 21.01 uur. 2 Nov.: zon op 7.35 en onder 17.11; maan op 13.28 en onder 22.11 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. HELSINKI motregen 9 C. STOCKHOLM geheel bew. 9 OSLO half bew. 10 KOPENHAGEN geheel bew. 12 LONDEN onbewolkt 9 AMSTERDAM zwaar bew. 12 BRUSSEL zwaar bew. 10 PARIJS geheel bew. 12 BORDEAUX motregen 14 GRENOBLE mist 5 NICE licht bew. 12 WARSCHAU nevel 4 BERLIJN regen 11 FRANKFORT regen 10 MüNCHEN zwaar bew. 7 ZüRICH mist 7 GENèVE mist 5 LOCARNO half bew 2 WENEN mist 7 ROME onbewolkt 8 Korreltje De wijze leert meer uit een domme vraag, dan de domme uit een ver standig antwoord.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1