^e&MOóeöoti/ïa/tu i - -N-IET i 5100 Vietnam kruipt achter het Gordijn Dr. Adenauer In de Verenigde Staten Voorbeeld: De staking in de Britse havens Teheran rouwde te vroeg Zuivering van beeldromans Ramp kost Italië 500 slachtoffers Saar-accoord ontmoet verzet Filmster om het leven gekomen Nobelprijs voor Hemingway -#J VRIJDAG 29 OCTOBER 1954 a - -B - 1 J |Lf 46ste JAARGANG No. 13335 Directeur: C. M- HAMERSVELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN dood l Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. BUREAUX: PAPENGRACHT 33 i Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 30935, Redactie 30015, Advertenties 30836. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.50 p. w., f3.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 „Ik ben trots op die prijs al zou ik wel een paar andere auteurs we ten, die er meer recht op hebben dan ik", zei Hemingway toen hij Donder dag de verslaggevers ontving. Met zijn prijs hoopt hij „zijn schul den te betalen, en andere nuttige dingen te doen". Hemingway, die op het ogenblik waarschijnlijk de meest bekende schrijver is in de Engelssprekende wereld, is zijn loopbaan begonnen als journalist in Kansas City, zodra hij de school had verlaten. In 1921 tij dens de Turg-Griekse oorlog, was hij oorlogscorrespondent. Vijf jaar later verscheen zijn eerste, roman „Fiesta", geschreven in een kern achtige stijl, waardoor hij de aan dacht trok. In Januari van dit jaar was He mingway betrokken bij twee vlieg tuigongelukken in Kenia en Oegan da. Hij was toen vergezeld door zijn echtgenote. De eerste keer stortte hun vliegtuig neer bij de Murchison- waterval. De Hemingsways, die er het leven van afbrachten, begaven zich aan boord van het reddings vliegtuig, dat echter eveneens ver ongelukte. Ook ditmaal ontsnapten zij aan de dood. Het comité Vluchtelingenhulp 1954 heeft gisteren 32.000 gul den ontvangen. In totaal is nu tot en met gisteren 555.000 gulden binnengekomen. Amerikaans consulaat niet erkend Volkomen onverwacht heeft de communistische regering van Noord- Vietnam gisteren meegedeeld, dat zij het Amerikaanse consulaat-generaal in Hanoi niet langer erkent. Dit wijst er op, dat de communisten van plan zijn het „bamboe gordijn bij Hanoi te laten zakken. Nadat Hanoi in het begin van deze maand door de Fransen was verla ten, heeft zowel Engeland als Ame rika er zijn consulaten opengehou den. Zij gingen er van uit, dat de verdeling van dit deel van Indo-Chi- na ten gevolge van de wapenstil standsovereenkomst van Genève slechts tijdelijk was. De regering van Ho Tsji Minh heeft nu gezegd, dat het gedrag van de Amerikaanse consul-generaal in Hanoi, Thofas Corcoran, een beledi ging is van de souvereiniteit van de Vietminh-staat. Zij zal de diploma tieke status van het consulaat-gene raal te Hanoi niet langer erkennen. Men gelooft, dat dit het begin is van het geleidelijk verwijderen van de Amerikaanse autoriteiten uit Noord-Vietnam, zoals dit ook in Chi na is gebeufd nadat de communisten aan de macht waren gekomen. Het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft reeds me degedeeld, dat het als een „flagran te schending" van de bestandsover- Dr. Adenauer op bezoek in Amerika eenkomst zal worden beschouwd als de communistische militaire autori teiten het Amerikaanse consulaat zouden dwingen Hanoi te verlaten. De beschuldiging van Vietminh- zijde aan het adres van de Ameri kaanse diplomaat verontrust ook de Fransen ten zeerste. Zij hadden ge hoopt, dat de Franse zakelijke en culturele belangen een vaste grond in Hanoi zouden behouden. Vele Franse zakenmensen zouden zelfs bereid zijn geweest naar Hanoi te rug te keren indien de regering van Ho Tsji Minh hun voldoende garan ties zou wensen te geven. Thans ge looft men echter, dat de weinige Franse technici en leidende functio narissen er uit gegooid zullen worden zodra de communisten zelf over vol doende krachten beschikken. De leiders van de Britse havensta kers hebben Donderdagavond, na een bespreking van zeven uur, be sloten de staking te doen voortzet ten, totdat het door de Londense werkgevers in het havenbedrijf ge dane aanbod door alle leiders van overeenkomstige bedrijven is over genomen. In werkgeverskringen blijft men echter verwachten dat in de eerst volgende dagen een regeling zal worden getroffen, waardoor de sta king zal worden beëindigd. £efyótad lueul yisieteti aast stukje ACedatland Woensdag en Donderdag heeft het Perzische hof in zak en as gezeten, omdat men niets meer vernam van een vliegtuig, aan boord waarvan zich prins Ali Reza, een broer van de Sjah van Perzië bevond. Het Perzische hof nam reeds rouw aan en de feestelijkheden ter viering van de verjaardag van de sjah wer den afgelast. Een opname van het bezoek van de Duitse Bondskanselier dr. Konrad Ade nauer aan de Verenigde Staten: bij zijn aankomst te Washington wordt de Duitse politicus (rechts) begroet door de Amerikaanse Minister van Bui tenlandse Zaken, John Foster Dulles, terwijl dr. W. Hallstein. de adviseur van de Kanselier, toeziet. De Sjah was weliswaar reeds Dins dag jarig geweest, doch in verband met een Mohammedaans feest op die dag was de viering tot vandaag;/Vrij- dag, uitgesteld. Prins Ali Reza iwas op weg van de Kaspische Zee. naar Teheran voor deze viering. Nader werd echter gemeld, dat de rouw voorbarig is geweest, warrt dat het vliegtuig een noodlanding.rheeft gemaakt te Pahlavi aan de Kaspi sche Zee. De prins is ongedeerd. 1 Een luchtopname v. d. Knardijk, op ding tussen Lelystad en het vaste 1 Zesentwintig Amerikaanse uitge vers, die samen ongeveer driekwart van alle „beeldromans" in dit land op de markt brengen, hebben vrij willig een overeenkomst aangegaan, volgens welke zij in het vervolg geen boekjes meer zullen wijden aan „grove misdaden en monsterlijke af wijkingen". De leden der onderwereld zullen niet meer als „interesantse liedeft" worden voorgesteld, en op de om slag van de beeldromans zal ook het woord misdaad nooit meer met gro te, reclame-achtige letters prijken. Kort geleden is er in de Senaat op gezinspeeld, dat er verband be staat tussen de toenemende misdadig heid van sommige jongeren en de beeldromans. DR EHLERS OVERLEDEN. Dr. Hermann Ehlers, voorzitter van de Westduitse Bondsdag, is van morgen vroeg in een ziekenhuis te Oldenburg overleden. Hij is 50 jaar geworden. Ehlers werd Woensdag in het zie kenhuis opgenomen en heeft Don derdagavond een keeloperatie onder gaan. Dr. Ehlers was voorts vice-voor- zitter van de christendemocratische partij, de partij van Adenaur. Hij was leider van de protestantse groep in de partij, die overigens voor het grootste deel uit Rooms-Katholieken bestaat. WIJZIGING VAN DE WONINGWET. De Tweede Kamer heeft gisterna middag nog goedgekeurd het wets ontwerp tot wijziging van de woning wet in het belang van de bescher ming van de bevolking tegen de ge volgen van oorlogsgeweld. De „com missie schuilplaatsen bij nieuwbouw", die opdracht had gekregen na te gaan op welke wijze tot de aanleg van schuilgelegenheid binnen het raam van de nieuwbouw kan worden gekomen heeft in haar rapport te kennen gegeven, dat het niet op ern stige bezwaren stuit, indien voor schriften worden gegeven tot het treffen van zekere voorzieningen bij nieuwbouw van bepaalde categorieën woningen. Teneinde het vaststellen van zodanige voorschriften mogelijk te maken is voorgesteld de woning wet op enkele punten te wijzigen. De voorschriften zullen bij alge mene maatregel van bestuur worden gegeven. Burgemeester met voorgevoelens Gisteren zijn in Salerno de eerste slachtoffers van de overstromings ramp ter aarde besteld. Nog steeds worden lijken gevonden. Het totale aantal slachtoffers zal zeer waarschijnlijk de 500 bereiken. De bewoners van de kustplaats Minori hebben hun leven te dan ken aan hun burgemeester Luigi de Liete, die, toen de regen Maandag avond begon, huis aan huis de men sen de raad gaf hoger gelegen terrein op te zoeken. „Ik had een voorge- historische moment, dat de verbin- een feit wordt. Luchtopname A. N. P.-foto. OOK 6 VOOR HET SPOOR In aansluiting op het besluit van velerlei diensten en bedrijven in Ne derland, heeft de minister van ver- keer- en waterstaat thans ook zijn toestemming gegeven tot het toepas sen van de jongste loonronde voor het spoorwegpersoneel. Lijn Amsterdam-Rotterdam In naaste toekomst 'n kwartiersdienst 1 Nu de spoorwegplannen in Delft door het gemeenteraadsbesluit van eergisteravond vaste vormen gaan aannemen en men over niet al te lan ge tijd daar zal beginnen met 't aan brengen van tunnels, waardoor het spoorwegverkeer AmsterdamRot terdam niet meer het stadsverkeer in Delft zal belemmeren, bestaat er een goede hoop, dat de frequentie van de lijn AmsterdamRotterdam in de toekomst opgevoerd zal worden. Voorstellen door de spoorwegen eertijds gedaan om op de „drukste lijn van Europa'" een kwartierdienst in te stellen, stuitte in het verleden op ministeriele bezwaren, daar Delft, dat tot nu toe door bovengenoemde spoorlijn in tweeën werd gesneden, dan zijn verkeersprobleem helemaal niet meer te baas zou kunnen wor den. Zijn de tunnels in Delft eenmaal gegraven, dan zal dit bezwaar uit de wereld geholpen zijn en zal de kwat- tierdienst AmsterdamRotterdam weer een stapje dichter tot de wer kelijkheid gebracht zijn. NEDERLANDSE OUD-WIELRENNER IN BELGIë VERONGELUKT. Gisterochtend omstreeks half elf is de 40-jarige taxi-chauffeur Ch. van de Voorde uit Hulst, op de weg van Hulst naar Kemseke-Waes (België) door nog onopgehelderde oorzaak in volle vaart tegen een boom gereden. Zwaar gewond werd hij naar het R.K. ziekenhuis te Hulst overgebracht, waar hij enkele uren nadien aan de bekomen verwondingen is overleden. Hij was gehuwd en laat een vrouw en twee kinderen achter. Van de Voorde was voor de oorlog een be kende figuur in wielersportkringen. voel; ik wist dat er iets ging gebeu- Hoewel er ogenschijnlijk geen ge vaar was, volgden alle dorpsbewo ners zijn raad op, met uitzondering van een weduwe en haar twee doch ters. Deze drie personen waren de enige slachtoffers in het dorp, dat voor de helft werd weggevaagd. Volgens meteorologen was de noodlottige wolkbreuk waarschijnlijk de hevigste, welke zich ooit in Italië heeft voorgedaan. Brandweerlieden hebben een jon getje van 15 maanden gevonden, dat als door een wonder aan de dood is ontsnapt. Het kind heeft 60 uur geen voedsel gehad. Het dreef in zijn bedje in een poel. Zijn ouders zijn omgekomen. i De Vrije Demoncratische Partij in West-Duitsland, die tot Adenauer's regeringscoalitie behoort, heeft zich gisteravond uitgesproken tegen de Duits-Franse overeenkomst inzake het Saargebied. Ook twaalf afge vaardigden van Adenauer's chris ten-democratische partij hebben te kennen gegeven, dat zij het Saar- accoord in zijn huidige vorm niet aanvaardbaar achten. De Duitse par tij, die eveneens tot de regeringscoa litie behoort, heeft aangekondigd, dat zij niet van zins is vóór het ac- coord te stemmen, als dit „ook maar een tijdelijke scheiding van volk en gebied aan de Saar van de gehele Duitse staat kan betekenen." Afgevaardigden van de vrije de mocraten hebben na een gehele dag vergaderen verklaard, dat zij Ade nauer zullen trachten te. bewegen tot nieuwe onderhandelingen met Parijs om tot een meer bevredigen de oplossing van de Saar-kwestie te komen. Intussen is het niet zeker, of het Saar-accoord de goedkeuring van de Westduitse Bondsdag nódig heeft. Juridische deskundigen van het mi nisterie van buitenlandse zaken te Bonn beraden zich nog over dit punt. De Nobelprijs voor literatuur, die ditmaal hoger is dan anders en on geveer 125.000 gulden bedraagt, is officieel toegekend aan de Ameri kaanse schrijver Ernest Hemingway. De toekenning, is gelijk bij alle vorige gelegenheden het geval was, namens de Nobelstichting geschied door de Zweedse Academie voor Li teratuur en bekendgemaakt door de. secretaris van deze Academie, dr. Anders Oesterling. Een jonge Spaanse filmactrice, Mercedes de la Aldea, is Donderdag avond om het leven gekomen op het I vliegveld van Sabadell, bij Barcelo- I na, toen een van de laatste scènes van de film „Lo que nunca muere" (Dat wat nooit sterft) werd opgeno men. In deze scène moest de actrice in een vliegtuig stappen, doch zij werd door de propeller getroffen, waar door zij op slag werd gedood. Zo werd op tragische wijze het film verhaal tot werkelijkheid. Immers de filmster speelde de rol van een jonge verpleegster, die aan het eind van de film moest sterven. Hoger katechetisch instituut geopend Mgr. dr. B. J. Alfrink, aartsbis schop-coadjutor van Utrecht heeft gistermiddag in de aula van het Augustijnerklooster te Culemborg het Hoger Katechetisch Instituut ge opend. Dit instituut is opgericht door het episcopaat en de gezamenlijke provinciaals van alle priesterorden en congregaties in Nederland. De voorzitter van het curatorium mgr. dr. W. M. J. Koenraadt, vica ris-generaal van het bisdom Breda, sprak over de katechetische vernieu wing van het godsdienstonderwijs in Nederland zowel over inhoud als over methode. Mgr. Alfrink sprak in zijn ope ningswoord over een bepaalde be zorgdheid die er bestond over het godsdienstonderwijs op de middel bare scholen. Bij de opening waren afgevaardig den van talrijke Rooms Katholieke onderwijsorganisaties aanwezig. Dr. P. Schoonenberg hield de eer ste openbare les over katechese als vorm van prediking. Het instituut,' dat in Culemborg de eerste cursus geeft staat onder leiding van dr. W. Bles S.J. uit Maas tricht. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor- gen 7.00 uur luiden: weer temp. STOCKHOLM geheel bew. 7 c OSLO zwaar bew. 1 KOPENHAGEN regen 10 LONDEN lichte regen 14*. AMSTERDAM geheel bew. 11 BRUSSEL half bew. 12 PARIJS zwaar bew. 13 BORDEAUX mist 13 GRENOBLE mist 5 NICE onbewolkt 12 BERLIJN mist 6 FRANKFORT mist 9 MUENCHEN mist 4 ZURICH mist 7 GENEVE mist 5 LOCARNO mist 3 ROME onbewolkt 10 Korreltje Wie onschuldig is, heeft vaak een handiger advocaat nodig, dan wie schuldig is. Gezamenlijk communiqué na bezoek Eisenhower HOE wordt het weer? (Geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagmorgen. Opgem. te 10 uur) IETS KOUDER Veranderlijke bewolking met aanvankelijk wat regen en mor gen enkele verspreide buien. Matige t >t krachtige wind tus sen Zuid en West. Iets lagere middagtempei aturen „Wij hebben de te Londen en Parijs genomen besluiten besproken, en wij zijn er van overtuigd, dat bekrachtiging der overeenkomsten de weg zal banen voor de totstandkoming van een krachtig en verenigd Europa. O. i. is de tussen de Franse en Westduitse regeringen -bereikte overeen stemming een bijzonder bemoedigende stap op de weg naar een blijvende vredestoestand op het Europese vasteland". RUSSISCHE NOTA BEVAT GEEN NIEUWS. Dit verklaarden gisteren president Eisenhower en kanselier Adenauer in een gezamenlijk communiqué dat na afloop van hun bijeenkomst werd uit gegeven. Beide staatslieden vinden dat de jongste Russische nota over de her eniging van Duitsland geen nieuwe voorstellen bevat. Volgens het communiqué heeft Adenauer Amerika's blijvende steun gevraagd bij Duitslands pogingen de nog in groten getale achter het IJze ren gordijn gevangen gehouden Duit se krijgsgevangenen en gedeporteer den vrij te krijgen. Die steun zal wor den gegeven. Afgevaardigden van de Westduitse en Amerikaanse regeringen zullen binnenkort gaan praten over het vrijgeven van de tijdens de oorlog bevroren Duitse activa in de Ver enigde Staten. Ook de Amerikaanse eisen voor herstelbetalingen zullen dan weer ter sprake komen. Toen Adenauer in gezelschap van de Duitse ambassadeur Krekeier en andere hoge Duitse functionnarissen bij het ministerie van buitenlandse zaken aankwam, werd hij luide toe gejuicht door het personeel dat zich op de trappen van het gebouw had opgesteld. Adenauer glimlachte en wuifde naar hen toen hij naar- bin nen ging.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1