Legering van Amerikaanse troepen vond bij de communisten bezwaar Chefarine „4" doet wonderen Sluiting van Bethlehem-inrichting beknot beschikbare ruimte met 18 Grote meerderheid in Eerste Kamer voor „koninkrijk nieuwe stijl'' Dwong kleine technische hapering „Paulus Potter" tot noodlanding? Ingrijpende veranderingen voor verkeer over de sluizen van IJmuiden Zolder vol rampgoederen wacht op uitslag van prestige-strijd Hond als brandmelder WOENSDAG 27 OCTOBER 1954 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Tweede Kamer De Tweede Kamer heeft gistermid dag in behandeling genomen het wetsontwerp tot goedkeuring van de overeenkomst, vervat in de nota's te 's-Gravenhage op 13 Aug. 1954 ge wisseld tussen de Nederlandse en de Amerikaanse regering inzake lege ring van Amerikaanse troepen in Ne derland. De heer GOEDHART (Arb.) herin nert eraan, dat zowel de oorlog 1914 1918 als de oorlog 19401945 tot een beslissing zijn gekomen na het ingrijpen van Amerika. Deze les van de historie heeft haar weerslag ge vonden in de Navo, waarin Amerika en West-Europa verenigd zijn. Spr. acht het verstandig, dat de regering het initiatief heeft genomen tot legering van Amerikaanse troe pen in ons land en hij juicht het toe, dat Amerika de daartoe strekkende overeenkomst wil sluiten. Hij constateert, dat het overgrote deel der Nederlandse bevolking deze Amerikaanse hulpverlening dankbaar aanvaardt. Dat de communisten zich er tegen verzetten vindt hij begrij pelijk, omdat zij van West-Europa een kolonie van het Kremlin willen maken. Sprekers fractie wil Europa sterk maken en houden en verleent daarom gaarne haar steun aan het wetsontwerp. De heer GORTZAK (C.P.N.) be toogt, dat het hier evenals bij de E.D.G. gaat om een bukken der re gering voor een Amerikaans bevel. Spr. betoogt, dat het wetsontwerp indruist tegen de grondwet en tegen de Navo-overeenkomst van Londen van 19 Juni 1951. De minister van Oorlog,, de heer STAF merkt op, dat de eenheid wel ke hier gestationneerd wordt, bestaat uit de modernste jagers. Deze jacht vliegtuigen kunnen tegen aanvallende bommenwerpers optreden. Zij kun nen niet voor agressie worden inge zet. Het squadron komt in Navo-ver- band, ingevolge Navoplannen, waar in Nederland medezeggenschap heeft. Er is hier geen sprake van een Amerikaans bevel. Het squadron komt op een Neder- Schilderssubsidie voor wintermaanden Beperkende bepaling Evenals voor de beide voorafgaan de winterseizoenen heeft de minister van sociale zaken en volksgezondheid voor het komende winterseizoen de „schildersregeling" van kracht ver klaard. Wederom kan een subsidie worden gegeven van 20 procent der totale kosten voor onderhoudsschil- derwerk, uitgevoerd in de winter maanden, te weten in de periode yan 15 November 1954 tot en met 5 Maart 1955. De regeling is gelijkluidend aan die voor het seizoen 19531954, met dien verstande, dat er dit jaar een bepaling is opgenomen, waarin de subsidieverleningen afhankelijk wor den gesteld van het aantal ter plaat se beschikbare arbeidskrachten. Deze bepaling is opgenomen om te voorkomen dat regeling regio naal of landelijk zou kunnen leiden tot overtrekking van de arbeids markt. Gezien de gunstig stand der werkgelegenheid is dit gevaar geens zins denkbeeldig. Ook bij de tegen woordige gunstige conjunctuur is het evenwel niet uigesloten, dat toch een belangrijke seizoenwerkloosheid on- landse basis, waar een Nederlands commando is. Dat er grotere Amerikaanse een heden zouden komen is niet te voor zien. Als het er ooit toe zou komen, dan kan Nederland daarin meepra ten. Spr. betoogt, dat juist met het oog op de collectieve veiligheid deze weg is gekozen; daarvan kan z.i. geen agressie worden verwacht. De minister zegt, dat hij gaarne twee squadrons had gehad; er is er echter maar een gekomen. Het is een volwaardig squadron. De voorzieningen, die getroffen zijn, zijn betaald uit de gewone be grotingsposten. Het betreft o.a. ge bouwen, die ook voor de eigen troe pen gebruikt kunnen worden, als de Amerikanen ze niet betrekken. Het wetsontwerp wordt goedge keurd met 68 tegen 6 stemmen, die van de C.P.N. Daarna heeft de Tweede Kamer een aanvang gemaakt met de behan deling van het ontwerp van wet tot nieuwe regeling van de organisatie en procedure van de centrale raad van TEGEN PUNEN EN GRIEP 20 TABlEITEN 85 ei (Advertentie) beroep en de raden van beroep (be roeps wet). Aanleiding om een herziening van de beroepswet ter hand te nemen is geweest de in de kringen der vakbe weging levende vraag om een ver sterking van het „sociale" tegenover het „juridische" moment in de recht spraak van de centrale raad van be roep. In het verleden heeft dit colle- over enige principiële punten beslist op een wijze, die de arbeiderskringen niet vermocht te bevredigen en met name te formalistisch werd geacht. De regering is gekomen tot een al gehele technische herziening van de bestaande beroepswet, omdat h.L de wetstechnische opzet van die wet niet meer beantwoord aan haar werkelij ke betekenis. De centrale raad is gaandeweg uitgegroeid tot een alge meen sociaal-administratief gerechts hof, zonder dat dit karakter uit de beroepswet blijkt. Mejuffrouw Tendeloo (Arb.) en de heren Van der Feltz, Oud, Van Rij- ckevorsel en Stapelkamp betuigden hun instemming in grote lijnen met het wetsontwerp. Vragen over kraam-kliniek Ook Leiden gedupeerd 1 Het Tweede Kamerlid de heer Rit meester heeft aan de ministers van Sociale Zaken en Volksgezondheid, van Financiën en van Wederopbouw en Volkshuisvesting de volgende schriftelijke vragen gesteld: 1. Is het de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid bekend, dat tegen 15 December a.s. de slui ting van de Bethlehem-kraamkliniek aan de Prinsessegracht te 's-Graven hage is aangekondigd? 2. Is het juist, dat deze kliniek niet direct ^elders zal worden gevestigd, zodat aan geneesheer-directeur en personeel met ingang van die datum ontslag is aangezegd? Universitair protest. 3. Is het voorts juist, dat 112 bed den, zijnde 18 pet. van het gehele aantal in 's-Gravenhage beschikbare bedden voor gynaecologische geval len, door het sluiten van deze vrij modern ingerichte kliniek niet meer beschikbaar komen? 4. Is het mede juist, dat de bond van Haagse specialisten zich tot de minister heeft gewend ten einde zijn verontrusting over deze gang van zaken te uiten, terwijl ook de medi sche faculteit van de Universiteit te Leiden gedupeerd wordt, omdat zij beknot wordt in de mogelijkheid om medische studenten voor hun oplei ding te werk te stellen? Nog geen enkele sanctie. 5. Wil de minister van Wederop bouw en Volkshuisvesting medede len, hoe het mogelijk is, dat, terwijl eerst op de begroting voor 1955 van het departement van Financiën een bedrag vdn 11.200.000 is uitgetrok ken voor een nieuw departements gebouw, waarvoor dus nog geen en kele sanctie door de volksvertegen woordiging is verleend, de rijksge bouwendienst reeds einde Mei 1954 blijkt te zijn overgegaan tot aankoop van de Bethlehem-kraamkliniek zon der de schilders gaat optreden. De der dat deze dienst zich klaarblijke- toepassing van de schildersregeling schept dan de mogelijkheid om deze eventuele werkeloosheid op te van gen, gezien ook de hiermede in vo rige jaren opgedane gunstige ervarin gen. lijk heeft gerealiseerd, welke schade door opheffing van die kliniek aan de volksgezondheid kan worden toege bracht? 6. Wil de minister van Wederop bouw en Volkshuisvesting medede- St. Nicasiusgesticht te Heeze ingezegend Mgr. W. P. A. M. Mutsaerts, Bisschop van 's-Hertogenbosch, heeft Dins dagochtend de pler'itige inzegening verricht van het St. Nicasius gesticht te Heeze. Dit gesticht is een tehuis voor bejaarden en alleenstaanden, dat, na 75 jaar onveranderd gebleven te zijn, zich nu aan de eisen des tijds heeft a-nee— >ok het retraitehuis, dat nog in aanbouw is, werd door de Bis- '-rV- -n be- k vereerd. Foto: Zijne H. Exc. Mgr. Mutsaerts tij- -r \an een van de kimeis, waarin de bejaarden gehuts- len, welk bedrag als vergoeding voor materiële oorlogsschade voor dit ge bouw is toegekend, voor welk bedrag het gebouw is aangekocht (waarbij wordt aangetekend, dat het in 1948 door de stichting St. Joannes de Deo is aangekocht voor 1.100.000, en uit welke begrotingspost dit zal wor den voldaan? 7. Zijn de ministers bereid de uit voering van deze aankoop stop te zetten, totdat daarvoor goedkeuring van de volksvertegenwoordiging zal zijn verkregen? De Tweede Kamer maakte Dins dagmiddag aan het begin van de ver gadering een voordracht op ter ver vulling van de vacature in de Hoge Raad. Met 50 van de 77 stemmen werd prof. mr. Ph. A. N. S. Heuwing, hoogleraar aan de Nederlandse Eco nomische Hogeschool te Rotterdam, en raadsheer-plaatsvervanger in het Gerechtshof te 's Gravenhage als eer- ste op de voordracht geplaatst. De vacature in de Hoge Raad is ontstaan doordat mr. F. J. de Jong deel uitmaakt van een driemanschap, dat het werk van wijlen prof. Meyers, het samenstellen van een nieuw Bur- gerlijk Wetboek, zal voortzetten. Rotterdam heeft de smaak te pakken Nieuwe vliegende schotel Ongeveer op hetzelfde tijdstip als Maandagavond, namelijk omtreeks halftien, is gisteravond te Rotterdam v/eer iets in het luchtruim waargeno men, dat weieens een vliegende scho tel zou kunnen zijn Aldus zeggen enige bewoners van een flat aan het Mathenesserplein. Het verschijnsel heeft ongeveer een kwartier geduurd. Het bewoog zich tamelijk hoog in de lucht in zuidelijke richting. Er wa ren twee lichtende onderzijden aan, die, aldus de waarnemers, enig licht uitstraalden en gemakkelijk met het blote oog waren waar te nemen. De agent van politie hield in Juni 1952 te Bloemendaal een fietsend paar aan wegens een verkeersovertreding. Hoewel geen verzet werd gepleegd, werd een jongeman met de gummi stok geslagen. Deze kwestie had een nasleep voor het ambtenarengerecht. Wegens mis- handeling en een voor dit gerecht af gelegde valse eed werd de agent ver oordeeld door *het Amsterdamse ge rechtshof tot 4 maanden gevangenis straf. De veroordeelde kwam in cas satie. Gisteren heeft de procureur- generaal bij de Hoge Raad gecon cludeerd tot verwerping van het be roep. Het arrest werd bepaald op 23 November. Koninklijke Marechaussee werd 104 iaren De Eerste Kamer heeft met grote meerderheid zich uitgesproken voor het Statuut voor het Koninkrijk der Nederlanden-Nieuwe Stijl, waarin1 de staatkundige verhoudingen tussen Nederland, Suriname en de Ned. An tillen op voet van gelijkwaardigheid zijn geregeld. De goedkeuring van het statuut door de Eerste Kamer zal half December worden gevolgd door de officiële bevestiging van het Sta tuut door H.M. de Koningin in een gecombineerde vergadering van de beide Kamers der Staten-Generaal, die in de Ridderzaal zal worden ge- MAN ONDER KANTELENDE TRANSPORTBAND. Op het industrieterrein aan de Oosthavendijk te Goes is gistermor gen een 64-jarige arbeider uit Kloe- tinge door een vallende transport band geraakt. De transportband moest in een auto geladen worden, hetgeen geschiedde met behulp van planken. Toen het gevaarte nog an derhalve meter van de grond af was, kantelde het plotseling naar links en kwam terecht op de man. Deze werd naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij kort na aankomst is overleden, houden in aanwezigheid van officiële delegaties uit Suriname en de Ned. Antillen. Daarna zal het statuut met de West in e/?n staatsblad worden afge kondigd gelijktijdig met de afkondi ging er van in de vergaderingen van de Staten van Suriname en de Ned. Antillen. De datum van de bevesti ging door H.M. de Koningin wordt in overleg met de West vastgesteld. Het wachten is op de vorming van een nieuw kabinet in de Ned. Antillen. Brigade-Generaal W. Kist, commandant van het Wapen der Koninklijke Marechaussee heeft Dinsdagochtend een krans gelegd bij het monument ter nagedachtenis van alle leden van dit wapen, die bij de uitoefening van hun plicht gesneuveld zijn. Deze kranslegging is een onderdeel van de viering van het 140-jarig bestaan van de marechaussee, die te Apeldoorn plaats vindt. Foto: Brigade-Generaal Kist legt de krans aan de voet van het mo nument, geplaatst aan de ingang van de Willem III kazerne te Apeldoorn. Pinkster-ongeluk 1953 Vliegenier is niet strafbaar Lijvige rapporten, langdurige ver horen en diepgaande proefnemingen hebben gepoogd opheldering te ver schaffen over de oorzaak, welke de „Paulus Potter" van de K.L.M. dwong op Tweede Pinksterdag van 1953, na een voorspoedige start, plotseling bij Schiphol een noodlanding te maken, waardoor 2 meisjes op de weg, die langs het vliegveld loopt, werden ge dood, vijf personen op straat en 14 in het vliegtuig werden gewond. Alle inspanningen hebben niet meer dan een poging opgeleverd, want het zal hoogstwaarschijnlijk wel een raadsel blijven, waardoor de „Paulus Potter" in de lucht plot seling hoogte verloor en de piloot in de fractie van een seconde besliste een noodlanding uit te voeren, ten einde niet te pletter te slaan. De mógelijkheid, w'aarmede reke ning gehouden wordt is, dat de olie toevoer van de kabelsparmers onvol doende was, waardoor het hoogteroer slechts gedeeltelijk reageerde op de bestuurshandelingen. Proeven hebben echter uitgewe zen, dat bij onvoldoende olietoevoer de stiiurknuppel slechts ee« weinig verder doorgetrokken behoeft te wor- Hoogstens slechts 2% minuut vertraging De noodoplossing die Rijkswater staat voor het verkeer over het Noordzeekanaal heeft gevonden in de vorm van de brugverbinding over Bureaucrautis is ook lid van het Roode Kruis Bereidwilligheid werd met schorsing beloond Hoe voortreffelijk het Roode Kruis ook kan werken in geval van nood, de bureaucratie een noodwendig kwaad bij grotere organisaties is haar in het geheel niet vreemd en dit is weer eens pijnlijk duidelijk geble ken te Bergen op Zoom, waar een ernstig geschil is gerezen, met een zolder van „rampgoederen" als inzet. Tijdens de Februari-ramp stelde een van de Roode-Kruisleden uit Ber gen op Zoom zijn zolder beschikbaar als opslagplaats voor ingezamelde goederen, met de bedinging echter, dat hij in het najaar van 1953 weer over deze opslagruimte zou kunnen beschikken. De goederen liggen momenteel nog op de zolder van de bereidwillige Roode-Kruisman en zelf is hij in ern stige moeilijkheden geraakt door zijn bereidwilligheid. Hiërarchieke weg. Toen namelijk de goederen al ette lijke maanden bij hem op zolder ge legen hadden en sommige aan bederf onderhevige producten inmiddels al als verloren moesten worden be schouwd, achtte de Roode-Kruisman het dienstig om de autoriteiten eens op zijn voorraad te wijzen. Hij meldde zijn zolder bij het di$- trictsbestuur en terwijl men zou ver wachten, dat toen onmiddellijk iets gedaan zou zijn om de goederen pro. ductief te maken, ging men herrie maken.over de hiërarchieke weg, die door de Roode-Kruisman ver waarloosd zou zijn! Hij had de mistoestand bij zijn af delingsbestuur moeten melden en dit had het dan wel weer te zijner tijd aan het districtsbestuur door kunnen geven. Maar nu de Roode-Kruisman dit schakeltje overgeslagen had, moest hij volgens het gekrenkte af delingsbestuur gestraft worden met een schorsing van 4 weken. Arts neemt ontslag. De directe commandant van de man, een arts, die een buitengewoon goede naam heeft in de Röode-Kruis- wereld, achtte dit overdreven en vond schorsing van één week ruim voldoende. Toen het verbolgen afdelingsbe stuur op de langere schorsing bleef aandringen, nam de arts ontslag, het geen weer tot gevolg had, dat vele medewerkers van hem eveneens uit het Roodê-Kruis-verband traden. Men is nu bezig deze prestigekwes tie op hoog niveau te regelen en on dertussen bederven de voedselpak ketten op de zolder, liggen kleding en beddegoed renteloos te wachten op de mat en staan de goederen var de bereidwillige Roode-Kruisman uil Bergen op Zoom buiten in de regen, omdat er voor hen op de zolder nog steeds geen plaats is. den om de gewenste stand te bereiken. De piloot heeft dit kennelijk niet durven doen, omdat de „Convair" zeer nauwgezet op het hoogteroer reageert en een te ver doortrekken van de stuurknuppel ernstige gevol gen kan hebben. Begrip. De Raad voor de Luchtvaart, die gisteren tot een beslissing poogde te komen, had begrip voor het feit, dat piloot Hawkins in enkele seconden tijds een beslissing had moeten ne men en achtte de noodlanding een betere beslissing, dan het risico, dat het vliegtuig te pletter zou slaan. Enkele centimeters. Enkele leden meenden echter, dat door het doortrekken van de stuur knuppel de gehele ramp voorkomen had kunnen worden. Unaniem was men echter van me ning, dat Hawkins geen overtreding, nalatigheid of slordigheid verweten kan worden, doch dat slechts opge merkt kan worden, dat de vlieger foutief gereageerd heeft op een plot selinge toestand. Men oordeelde het daarom onjuist tot enige strafmaatregel over te gaan. De vlieger, die bij de zitting tegen woordig was, kon zich met het twee de gedeelte van de conclusie niet ver enigen. Hij is van mening, dat hij niet foutief gereageerd heeft, daar hem geen andere mogelijkheid.over bleef. De Raad zal op 7 December a.s. een eindbeslissing over deze kwestie uit spreken. de kolken van de Midden- en de Zui- dersluis te IJmuiden zal een aantal ingrijpende veranderingen voor het verkeer met zich brengen. Over de middensluis zullen twee draaibruggen noodzakelijk zijn die in het midden geopend worden en op de hoofden van de sluiskolk ko men te rusten. Over de kleine of zui- dersluis die reeds een rolbrug voor langzaam verkeer rijk is, komt bo vendien een Franse vaste dubbele Baileybrug met de bodem op zeven meter boven het kolkoppervlak. In geval wegens scheepvaartver keer de bruggen over de middensluis of de als brug te gebruiken sluis deuren van de noordersluis open zul len zijn, wordt over de andere deu ren resp. brug een éénrichtingver- keer geleid, geregeld door stoplich ten. Het gevolg van deze ingrijpen de veranderingen zal zijn dat de we gen over de sluiseilanden zowel als de wegen aan de noordzijde van het wii__ rdt ve~reercl Zo Noordzeekanaal aanzienlijk verbreed werd doQr Jalmoezenier Verhoeven NEDERLANDSE MILITAIREN OP AUDIëNTIE BIJ DE PAUS. Ongeveer honderd militairen van de Koninklijke Luchtmacht hebben een bedevaart naar Rome gemaakt. Een week geleden waren zij met bus sen vertrokken om de Italiaanse hoofdstad na een tocht door Frank rijk te bereiken. Gedurende hun ver blijf hebben de Luchtmachtmilitairen een audiëntie bijgewoond van paus Pius XII op Castel Gandolfo. Zij werden begeleid door de vertegen woordiger van het Nederlandse epis copaat bij de Heilige Stoel, mgr. H. Daamen. De groep militairen stond onder leiding van de aalmoezenier R. Verhoeven en de commandant van de vliegbasis Eindhoven kolonel J. Zielstra. Tijdens hun verblijf in Rome be zochten de militairen voorts verschil lende bezienswaardigheden, terwijl uiteraard in dit Mariajaar speciale aandacht werd besteed aan de plaat waar de Heilige Maagd op bij- moeten worden. Men heeft berekend, dat niet langer dan ongeveer 2 yt minuut gewacht behoeft te worden wanneer een van de beide draaibrug gen tegelijk met de deur over de middensluis open zal zijn en dat' daarna nog eens 2% minuut vertra ging zou kunnen optreden als ook de noordersluisdeur open is. Een caféhouder, die aan de Buik- sloterweg te Amsterdam—Noord woont, werd hedennacht wel zeer luidruchtig gewekt door zijn hond, die luid blaffend op zijn bed gespron gen was en net zolang aan het oor van zijn baas jankte, totdat deze niet al te best gehumeurd wakker werd. Even later was hij het beest echter uiterst dankbaar, want hij kon nog net met zijn, vrouw en dochtertje via 'n achterdeur zijn huis verlaten dat in lichter laaie stond. De brandweer stond voor een on- -larikbare taak, want het gehele huis brandde tot de grond toe af. Hoogstwaarschijnlijk is kortslui ting de oorzaak van de brand. Zaterdag jongstleden een Heilige Mis opgedragen in de befaamde kerk van St. Maria Magiore. Zondag werd met een Heilige Mis op het Pius X-altaai» in de St. Pieter de bedevaartstocht naar Rome besloten. Daarna werd de terugweg aanvaard, die voert via Venetië en Stresa. Donderdag komt de groep thuis. Nog steeds vette haringvargiten De haringdrijfnetvissers melden nog steeds overvloedige vangsten. Gisteren zijn weer grote hoeveelhe den haring boven water gehaald. Een van de schippers, die via de radio zijn vangsten meldde, verzuchtte dat hij zoveel haring had gezien, dat het leek of er een „haringontploffing" was geweest. De aanvoer heeft die van het recordjaar 1953 reeds overtroffen. De schepen vissen dicht bij huis, óp veertig mijl van Scheveningen. Steeds vallen schepen de haven binnen met de vangsten. De loggers kunnen niet tegelijk lossen en zij moeten op elkaar wachten. Door de grote vraag uit het buitenland wordt de verse haring vlot verkocht tegen zeer goede prijzen.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 5