Tekort bij Aviiauna om zakelijke redenen in dichte nevel gehuld Raadt die de cijfers zou kennen, scheen toch niet erg veel te weten Na Avifauna besprak Alphense raad de woningbouwproblemen Kostbare weg op betonpalen Demavo Bouw Intermediair richt zich tot Voorhouts raad Gilde van Kath. Vrouwenbeweging zocht uitbreiding in de Rijnstreek Deens vliegtuig maakte geslaagde noodlanding in Alphense polder WARMOHOf WOENSDAG 27 OCTOBER 1954 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 „Maar lang geen twee ton", zegt burgemeester Gedurende anderhalf uur heeft de voltallige gemeenteraad van Alphen aan den Rijn, Dinsdagavond, in ge heime zitting, besprekingen gevoerd over allerlei kwesties rond het in ternationaal vogelpark „Avifauna", waarover de laatste maanden het een en ander te doen is geweest naar aanleiding van de publicaties over een exploitatietekort, dat om en na bij de twee ton zou belopen over het eerste exploitatiejaar onder beheer bij de gemeente. Aanleiding tot deze geheime zit ting gaf het laatste voorstel van de agenda, dat behelsde een crediet- aanvrage groot 60.000.van het stichtingsbestuur voor het voeren van reclame voor het seizoen 1955. In hetzelfde voorstel hadden B. en W. opgemerkt, dat de raad in zijn vergadering van 16 Sept. j.l. had be sloten om het aanvankelijk rekening courant crediet ad f 100.000,ten behoeve van het vogelpark te ver hogen tot maximaal f 300.000,een en ander conform het voorstel van het college, ofschoon er een desbe treffend voorstel op de agenda van die openbare vergadering niet voor kwam. De conclusie ligt voor de hand, n.I. dat de raad, die toen zo verbolgen was, dat hij van het tekort onkundig was gelaten en vooralsnog niet van zins bleek in enigerlei op zicht financiële medewerking te ver lenen, zolang niet de juiste cijfers bekend! gemaakt zouden zijn, de zelfde avond nog in een op de open bare raad gevolgde geheime zitting, die evenmin als zodanig door de voorzitter was aangeduid, toch tot bovenvermelde crediet-verhoging had besloten, „om Avifauna in de gele genheid te stellen zijn huidige cre diteuren te voldoen". Toen konden geen cijfers worden genoemd omdat het eindrapport van het verificatiebureau van Nederland se gemeenten nog niet was ontvan gen. Nu waren B. en W. sedert 15 October wel in het bezit van dit rap port, doch ook thans nog werden geen cijfers aan de openbaarheid prijs gegeven. „Zakelijke" redenen. In de vergadering van 16 Septem ber zeide weth. C. M. Deerenberg, de voorzitter van het stichtingsbestuur ten aanzien van het gepubliceerde tekort door de pers, wel te ver staan niet te kunnen bezien hoe veel het zal belopen, maar dat het niet onaanzienlijk zou zijn, stond wel vast. Hedenavond daarentegen ver klaarde de voorzitter van de raad, burgemeester Ed. C. Witschey, om „zakelijke" redenen particuliere zaken lopen ook met hun verliezen niet te koop geen cijfers te zullen noemen, maar de pers en het publiek mogen best weten, dat het tekort bij lange na niet het gepubliceerde be drag (twee ton) beloopt. De raadsle den zijn over de cijfers ingelicht, zij weten nu dus de juiste stand van za ken, deelde de voorzitter mee. Maar merkwaardigerwijs vestigden de meesten van de raadsleden, die na hervatting van de openbare beraad slagingen, omstreeks kwart voor twaalf, het woord over Avifauna verlangden, de indruk, dat zij nog geen cijfers voorgelegd hebben ge kregen. Verschillende leden wilden althans het gevraagde crediet ad i 60.000 voor reclamedoeleinde^ niet beschikbaar stellen, alvorens de ex- ploitatiecijfers bekend gemaakt zou den worden en het college de raad volledig zal hebben ingelicht om trent de te nemen reorganisatiemaat regelen met betrekking tot de ex ploitatievorm van het vogelpark. Deze leden willen eerst voldoen aan het verzoek van Gedeputeerde^ Staten, welles college in een ter in-"' zage gelegd schrijven voor de raadsleden hierop eveneens aan dringt, omdat men vreest, dat G. S. het crediet dat nu is gevraagd, toch niet zullen toestaan. Eerst 't eindrapport. Nadat de geheime zitting was over gegaan in een openbare en de heer v d. Lee (SGP) nogmaals de verkla ring had afgelegd, dat hij aan Avi fauna niet kan meewerken, omdat daar de dag des Heren ontheiligd wordt, was het lid v. d. Meent (VVD) de erste, die wilde voldoen aan de eisgn van G. S. en voorts inzage ver langde van het eindrapport alvorens hij medewerking aan het voorstel kon verlenen. Ook de heer Rogaar (P.v.d.A.) kon aan dit voorstel geen medewerking verlenen en verzocht uitstel. Hü onderstreepte het inzicht dat Avifauna behouden moet blijven, ook deelde hij de mening, dat pro paganda nodig is, maar meende, dat beter ware geweest, om eerst de re organisatie te verwezenlijken. Ook deze spr. vindt het een gemis dat de raad nog geen inzage van het eind rapport krijgt. De heer Slootjes (onafh. kath.) is overtuigd van de noodzaak van vroeg tijdige reclame, maar wilde eerst zien, dat klare wijn werd geschon ken, reorganisatieplannen bekend werden en inzage van het eindrap port verstrekt werd. De heer Honout (KVP) wil het voorstel aannemen, wil het tenminste niet te laat zijn en zou de consequen ties aan G. S.( willen overdragen, in dien dat college het raadsbesluit niet goedkeurt. Niet te laat komen. De heer v. d. Akker (P.v.d.A.) vindt het billijk, dat G. S. eerst wil len weten, welke garanties door de gemeente worden geboden in de vorm van de toekomstige exploitatie vorm van Avifauna, maar vindt het ook billijk dat het gevraagde crediet ad 60.000— nu verstrekt wordt, opdat men niet te laat zal zijn met het voeren van de reclame. Het col lege van B. en W. acht spr. overi gens competent genoeg om dit raads besluit bij G. S. te verdedigen, in dien het onverhoopt op moeilijkheden van die zijde mocht stuiten. De heer Verdonk (C.H.) wil niet te laat komen met de reclame. Hij ziet een goede waarborg in het una niem besluit van de raad van advies van het stichtingsbestuur. De voorzitter verklaarde, dat het college van B. en W. in het voor stel wordt gesproken van de grootst mogelijke meerderheid van het col lege unaniem het inzicht deelt van de raad van advies, dat dit be drag gevoteerd moet worden. Het college spreekt tegen, dat de leden van de raad niet bekend zouden zijn met het exploitatietekort. De voor zitter acht het onjuist, dat er leden zijn, die nog suggereren, dat zij van niets afweten. Zakelijke overwegin gen pleiten er voor, dat de cijfers nu nog niet aan de openbaarheid, mid dels de pers, worden prijsgegeven. Het voorstel van de heer Rogaar om dit voorstel een maand uit te stellen, werd na voldoende te zijn ondersteund, in stemming gebracht en verworpen met 13 stemmen tegen en 6 stemmen voor. Zodat het voor stel van het college werd aangeno men en Avifauna het crediet ad 60.000,voor reclamedoeleinden wordt verleend, mits goedkeuring van Ged. Staten. Tijdens de Dinsdagavond te Al-l aanvaardbare huurprijs te bereiken, phen aan den Rijn gehouden raads- Of eventuele opschuiving van huur- vergadering hebben verschillende le den hun bezorgdheid geuit met be trekking tot de bouw van premie woningen waarvan de huren tehoog zouden komen. Aanleiding tot de discussies gaf het voorstel tot uitle nen van 899.836.aan de bouw vereniging „Volksbelang", ten be hoeve van de bouw van 51 premie woningen aan de Ruisdaelstraat. De heer Slootjes had wel begrip voor de noodzaak van woningbouw, zolang er nog ongeveer 600 woning zoekenden in deze gemeente zijn. Het komt hem echter onjuist voor, dat verschillende woningbouwver enigingen zich toeleggen op de pre mie-bouw en klaarblijkelijk de bouw van woningwetwoningen aan de ge meente overlaten. De onderhavige woningen had spr. becijferd op plm. 18.000.per stuk en de huur op plm. 52.60.per maand. De ze woningen zijn voor wat de op te brengen huur betreft, te duur voor de arbeider en zijn wat de inhoud be treft, te klein voor een middenstan der. Hij acht het juister als voor bij na 9 ton flatwoningen worden ge bouwd, welke op ongeveer 12.000 per stuk komen. De heer Rogaar heeft met verba zing kennisgenomen van de omzet ting van het onderhavige plan van woningwetwoningen in premiebouw. Het worden nu arbeiderswoningen w oo met middenstandshuren. Ook de fa-jj^ ^Diocesane Kath. Middenstands- ders ten deze regelend zou kunnen werken is hem nog niet duidelijk. Spr. vraagt enige cijfers. Weth. Van den Berg aanvaardt de critiek. Maar voor de bouw van wo ningwetwoningen krijgt de gemeente practisch geen voet aan de grond. De voorzitter legt nader uit, dat het college wel anders wil, doch Den Haag schrijft dit voor en ont houdt goedkeuring aan andere plan nen. Dit is noodzaak. Het college rea liseert zich wel dat dit soort wonin gen niet verkieslijk zijn, maar het wordt voor de keus geplaatst: accep teren of niet bouwen. De heer Ruijssenaars meent dat het wel los zal lopen. Er zijn nu al mensen die hun goedkopere woning aanbieden in ruil voor een duurdere. Het voorstel werd aangenomen. Gymnastiek lokaal. bouw van een gymnastieklokaal aan de Javastraat, betreurde de heer Ro gaar het, dat de afmetingen van de zaal niet voldoen aan de eisen welke aan volleybal en basketbal gesteld worden. Spr. adviseert hiermede bij de bouw van de andere gymnastiek zaal rekening te houden. Drs. Goedhart informeert of de af meting van dit gebouw nog gewij zigd kan worden. Weth. Dekker licht toe, dat aan vankelijk een zaal was ontworpen welke groter was en waarin dus ook genoemde zaalsporten gehouden kon den worden. Het Min. van O. K. W. heeft evenwel zijn goedkeuring hier aan onthouden en schreef voor de afmetingen te verkleinen. Wij, aldus spr., hebben zelfs rekening gehouden met de mogelijkheid om de gymnas tiekzaal ook voor andere doeleinden dienstbaar te maken en hebben een aparte ingang aan de Javastraat willen hebben en een podium in de zaal, maar ook dit moest worden ge wijzigd. Bij de plannen voor een dergelijke zaal bij de gem. nijver heidsschool zijn de afmetingen gro ter (20 x 11) zodat die zaal wellicht voldoende ruimte biedt voor bedoel de sporten. Het merendeel der leden heeft het woord gevoerd met betrekking tot de wijziging van het reglement van orde voor de woningcommissie. De wijziging houdt in: verplichte belang van de woningverdeling heb ben verricht. BOSKOOP Binnenkort zal door Ged. Staten van Zuid-Holland worden aanbe steed het gedeelte van de Prov. weg tussen de Groeneweg te Boskoop en de spoorlijn nabij Gouwsluis. Dit ge deelte vormt een onderdeel van de snelweg RotterdamAmsterdam via Boskoop aangeduid met Provinciale weg no. 25 en heeft een lengte van 2535 meter. Teneinde een weg te krijgen, wel ke op het steeds toenemende zware verkeer is berekend, bleef naar de mening van de technici van de dienst der Prov. Waterstaat, voor dit on gunstigste stukje Nederland wat we genaanleg betreft, maar één oplos sing mogelijk, n.I. een wegdek rus tend op betonnen palen, waardoor ook dit weggedeelte weer zeer kost baar zal worden. De breedte van de onderheide con structie zal 7 meter bedragen terwijl op een vijftal plaatsen verbredingen zullen worden aangebracht van 2,50 meter, met een lengte van 20 meter en aan weerszijden voorzien van aftreding der leden om de twee jaar I driehoekige verloopstukken ter leng. daarna niet herkiesbaar blijven; het! te van 5 meter. Naast deze geprojec- instellen van avondspreekuren naast geerde weg zal een verhard jaagpac de dagspreekuren alsmede de ver- morden aangelegd hetwelk als rij- plichtstelling, dat tenminste één wielpad dienst kan doen, ter breedte commissielid de avondspreekuren j van* 2,50 meter. bijwoont. Dat dit een kostbare geschiedenis De heer Gesman vreest dat er een wordt moge blijken uit het benodig- onevenredige verschuiving van be- de materiaal. Er zullen n.I. niet min- zoeken het gevolg zal zijn naar de der dan 1549 betonnen heipalen no- avondspreekuren. dig zijn, welke een afmeting hebben De heer Geerlof voelt veel voor de, van 11 meter lang, met een doorsne- drie gedachten. |de van 30 x 30 cm. Voor het beton- De heer Slootjes wil de avond-1 nen wegdek van 10.075 kubieke me- spreekuren vaststellen. Bij variëringter beton zal 3.350.000 kg cement en is telkens publiciteit noodzakelijk, 1.250.000 kg bewapeningsstaal wor- hetgeen kostbaar is. den gebezigd. De heer Rogaar wil vaststellen datj De betonnen plaat zal 42 cm dik 1 x per week een avondbijeenkomst is. De verplichte aftreding werd ten slotte aanvaard met 3 stemmen te gen, terwijl de overige wijzigingen met algemene stemmen werden goed gekeurd. De raad herbenoemde tot leden van de woningcommissie de heren H. v. d. Akker (19 st.), G. Gesman (17 st.) en A. F. Ruijssenaars (15 st.). Niet herkiesbaar waren de heren W. v. Beijeren en H. Brokaar. Voor hen in de plaats werden gekozen de he ren W. J. v. d. Brink en A. Kroon, respect, met 13 en 14 stemmen, ter wijl tot plv. leden werden benoemd de heren A. J. v .d. Lee (14 st.) en W. v. Beijeren (11 st.). Tot voorzit ter wetd met 17 st. gekozen de heer W. J. v. d. Brink (2 blanco). De voorzitter dankte de niet her kozen leden voor hetgeen zij in het worden terwijl langs de zijkanten verzwaarde randen komen ter breed te van 0,50 meter en ter dikte van 0,46 meter. Op elke 5 meter komen dwarsbal ken van gewapend beton waarop het geheel zal moeten rusten. Deze dwarsbalken zijn 0,50 breed en 0,68 meter hoog, en doen dienst als kop- pelbalken voor de geheide palen, waarvan er steeds drie in elk nor maal juk staan. Tussen de verschillende vakken, waaruit de wegconstructie zal be staan, worden dilatatie-voegen maakt. Hoewel de constructie van dit- weg dek zoals gezegd zeer kostbaar is, zal men toch wel hiertoe overgaan om dat anders het blijvende dure onder houd wel eens kostbaarder zou kun nen blijken te zijn. „Demavo Bouw Intermediair", dat door de laatste raadsvergaderingen in Voorhout, die een zwenking te weeg brachten in de woningbouw- politiek in die gemeente, in moei lijkheden is gekomen, heeft zich thans met een request en een schrijven tot de Voorhoutse raad gericht. Het request houdt verband met de bouw van vijf middenstandswonin- De Groep Gilde van de Nederland- f Een prijzenswaardige activiteit in se Katholieke Vrouwenbeweging en dit opzicht legden de dames van Lan- brikanten maken zich bezorgd over het feit, dat momenteel meer mid denstands-, althans dure woningen worden gebouwd, dan arbeiderswo ningen. Ook de heer Gesman is het ermee eens. De heer Duin vraagt een streep te zetten onder plannen voor premie- bouw. Met woningwetwoningen is minder risico te dragen en is een Een Deens sportvliegtuig, met vier personen aan boord, heeft Dinsdag middag, wegens benzinegebrek, op een stuk weiland in de polder Kerk en Zanen te Alphen aan den Rijn, ten Zuiden van de spoorlijn Leiden Utrecht, een noodlanding moeten ma ken, die goed is gelukt. Het toestel is hierbij vrijwel onbeschadigd geble ven, terwijl de vier inzittenden, twee heren, een dame en een negenjarig meisje, het toestel ongedeerd konden verlaten. Het toestel was in Denemarken opgestegen om via Bremen (D.) en Ypenburg (Nederland) naar Londen te vliegen. Men wilde op laatstge noemd vliegveld nieuwe voorraad benzine tanken. Zover kwam het echter niet. Reeds boven Alphen aan den Rijn kreeg het toestel gebrek aan benzine en was de piloot ge dwongen een noodlanding te maken, teneinde erger te voorkomen. On danks het zeer drassig terrein is de noodlanding buiten verwachting goed geslaagd. Het toestel is hierbij nage noeg onbeschadigd gebleven. De vier inzittenden hadden enkele angstige ogenblikken beleefd, doch kwamen weer spoedig op verhaal, toen het toestel goed en wel op de begane grond was beland en zij hun vogel rustig en ongedeerd konden verlaten. Inmiddels waren een aantal perso nen op het toestel toegesneld, maar gelukkig behoefde er geen andere hulp worden geboden dan de passa giers van droge schoenen en kousen voorzien, welke kledingstukken door weekt waren bij het doorwaden van het drassige weiland. Het toestel werd bestuurd door de 20-jarige piloot K. J. Johannessen uit Odensee (Denemarken), die met zijn vriend C. A. Nielsen, eveneens uit de tweede hoofdstad van dat land, een zakenreis maakte naar Londen. Mevr. E. A. J. Olsen uit Nijborg, die met haar 9-jarig dochtertje Grethe in het toestel meevloog, was op weg om een bezoek te brengen aan haar echtge noot, die zich in de Engelse hoofdstad bevindt. Voorlopig zijn zij gehuisvest in Hotel „Toor" te Alphen aan den Rijn, tot de technische dienst van 't vlieg veld Ypenburg, na een serieus onder zoek van het vliegtuig, het toestel weer zal hebben vrijgegeven. Hoewel het vliegtuig ogenschijnlijk geen be schadiging heeft opgelopen, moet toch alles, vooral het instrumenta rium, volgens voorschrift, aan 'n des kundig onderzoek worden onderwor pen alvorens het weer de lucht in mag. De passagiers zullen hoogst waarschijnlijk op het vliegveld Ypenburg het toestel weer in gebruik mogen nemen. Het is voor het eerst in Alphens geschiedenis, dat een vliegtuig van vreemde nationaliteit op zijn grond gebied een noodlanding maakt. bond presenteerden zich, resp. in de persoon van mevr. B. Kortekaas Den Haan uit Haarlem, presidente, en de heer F. C. de Hosson uit Lei den, voorzitter, voor een groot aan tal dames uit middenstandskringen, die uit heel de Rijnstreek Dinsdag middag in hotel „Centraal" te Alphen waren samengekomen om het een en ander te vernemen over hun organi satie en die van hun echtgenoot. Mevr. KortekaasDen Haan wees op de taak, die elke vrouw, verschil lend naar aard, gesteldheid en posi tie, heeft in het maatschappelijk en kerkelijk- en vooral het gezinsleven. Hoe goed ieder naar eigen verant woordelijkheid die taak vervult, de plichtsvervulling is niet af als men niet deelneemt aan de taak om ons Christendom gestalte te geven door apostel te zijn. Na gewezen te heb ben op het belang van de midden standsvrouwenorganisatie, wilde de spreekster aannemen, dat deze orga nisatie het slechts bezet is, want de roeping van de middenstandsvrouwen ligt naast die van haar gezin, ook op het terrein van het zakenleven. Hoe het ook mogen zijn, het belang van de organisatie mag in geen geval on derschat worden. Immers de vrouw van deze tijd, die haar taak heeft voor gezin, kerk zaak en maatschap pij, moet ook op de hoogte zijn van alle problemen welke deze zaken raken. Man en vrouw zijn op alle terreinen eikaars aanvulling. Om haar op vele terreinen de weg te wij zen zijn de vrouwenorganisaties op gericht. Mevr. KortekaasDen Haan liet de diverte vrouwenorganisaties de re vue passeren, verklaarde dat langs deze weg over de gehele wereld 36 millioen vrouwen georganiseerd zijn en schetste breedvoerig enkele de tails van de specifiek vrouwelijke ta ken op organisatorisch en geestelijk terrein. Spreekster wees ook op de politieke taak van de vrouw. Tot slot van haar uiteenzetting spoorde mevr. Kortekaas den Haan de dames aan zich te verenigen in haar eigen organisatie het Gilde. geraar aan de dag door op deze ver gadering reeds plannen te beramen aldaar tot oprichting van een afde ling te komen. Hierna sprak de heer De Hosson, die allereerst vaststelde, dat in te genstelling tot de allervroegste tijden de vrouw in deze eeuw meer en meer gaat meetellen op verschillend ter rein. Zich realiserend, dat de vrouw oordeelt en in vele gevallen beslist, is spr. ertoe gekomen, om de belan gen welke met de katholieke midden standsorganisatie samenhangen, bij de vrouwen van de middenstanders te introduceren. De middenstands- vrouw is meer dan andere vrouwen ten nauwste betrokken bij de aange legenheden en problemen die haar man raken. Men kan zijn eigen boon tjes nu niet meer in alle opzichten zelf doppen. Talloos zijn de vraag stukken, waarbij de enkeling niet meer meetelt. De strijd is fel, lang en hardnekkig geweest, om als katho lieke groep mee te tellen. In dit ka der sprak de heer De Hosson zeer waarderend over hetgeen de pioniers de katholieke arbeiders vooral, aan baanbrekend werk hebben verricht. Het eigen belang, standsbelang en het algemeen belang noemde snr. de drie redenen waarom elke katholie ke man georganiseerd dient te zijn in zijn eigen stands- en vakorganisatie. Deze drie punten werkte spr. nader uit en wees daarbij op de doelstel lingen van NRKM. Rector J. Th. M. Kraakman, geeste lijk adviseur van de beide hier aan het woord zijnde organisaties, na mens welke hij deze rayonbijeen komst leidde, onderstreepte tot slot hetgeen mevr. Kortekaas den H*an en de heer De Hosson haden bepleit en gaf enkele lijnen aan waarlangs men tot realisering van het aanbevo- lene kan komen. De heer Jan Bakker, directeur van het Dioc. Middenstandsbureau woon de de rayon-bijeenkomst Rijnstreek bij en trachtte tijdens de pauze de oogst binnen te halen in de vorm van vele aanmeldingen voor het Groep Gilde van de Ned. Kath. Vrou wenbeweging. gen aan de Prins Bernharlaan Voorhout. De bouw van deze wonin gen geschiedde vanwege Demova op een a^in de gemeente toebehorend bouwterrein. De requestranten wij zen erop, dat zij de huizen volkomen te gceder trouw op het betreffende terrein hebben doen bouwen, gelijk dat ook reeds in andere delen van de gemeente was geschied zonder dat daar ooit bezwaar tegen gemaakt is. De bouw geschiedde in overleg met Wederopbouw en met verkregen bouwvergunningen van B. en W. van Voorhout. Demova heeft in de ver onderstelling geleefd, dat door het verlenen van de bouwvergunning vol doende kwam vast te staan, dat de gemeente Voorhout zou medewerken aan de overdracht van de grond, te meer daar dat ook was gebeurd na de bouw van veertien andere woningen in de gemeente. Van de betreffende vijf woningen aan de Prins Bernhard- laan is de grond in vier gevallen ovei gedragen. De raad maakte echter bezwaar in het vijfde geval, dat een overdracht betrof aan een uit Am stelveen afkomstige onderwijzeres van een Noordwijkse school. Dit be zwaar gold net feit, dat de onderwij zeres geen inwoonster van de ge meente was. Nu de gebroeders Chr. en J. Bier man, garagehouders te Voorhout, de overdracht van de grond aan de Prins Bernhardlaan hebben verzocht, vra gen de requestranten de raad deze overdracht te willen bevorderen of indien dit onverhoopt niet mogelijk zou zijn requestranten als meest belanghebbenden de grond te verko pen tegen 6.75 per M2. Met betrekking tot een vordering groot 4846welke de gemeente Voorhout op Demavo meent te heb ben, heeft Demavo een schrijven aan de raad gericht. In dit schrijven staat o. m.: Deze rekening kunnen wij tot on ze spijt niet geheel erkennen. Immers van de zogenaamd niet verkochte 4846 M2. werd, terwijl wij de optie nog in handen hadden, door de Ge meente Voorhout verkocht aan ons zelf 934 M2. voor het bouwen van een dubbel woonhuis, welke grond- verkoop evenwel door de raad der gemeente Voorhout op 1 Juli 1954 werd ingetrokken, hoewel op 20 Maart 1953 reeds tot deze verkoop door de toenmalige raad aan ons werd besloten, terwijl vóór het ver strijken van onze optie-termijn met onze bewilliging een verzoek van de heer C. Verdegaal, Herenstraat no. 100 te Voorhout werd gedaan tot verkoop van 600 M2. grond. Van de optie-rekening betreffende 4346 M2. grond zou dan moeten wor den afgetrokken het niet verschuldig de „rouwkoopgeld" over de verkoop aan ons van 934 M2. en van de grond, verkocht aan de heer Verdegaal (600 M2j. Derhalve zouden wij aan de ge meente Voorhout uit voormelden hoofde nog verschuldigd zijn 3312.— VOORHOUT Kath. Vrouwenbeweging. De Kath. Vrouwenbeweging heeft haar winterprogram geopend met een avond, die ook in het teken stond van de Rozenkransmaand. Er was als steeds een goede opkomst. Mevr. De Graaf hield een lezing over het actuele onderwerp „óezinsproble- men", waarna door de geest. adv. en de moeders hierover van gedachten werd gewisseld. Na de pauze werd door mej. To Zwetsloot voorgedra gen de „Mariaballade van de Piloot" van Joh. William Bailey. L.T.B.K.V.O.B. De voorzitter installeerde pastoor Bresser als nieu we geestelijke adviseur De pastoor dankie voor de sympathieke woorden tot hem gericht. Hij had steeds veel belangstelling voor deze organisatie en sprak de wens uit, dat het de boe ren en bloemisten goed mag blyven gaan. Een voorstel van de heer W. Borst om op de a.s. algemene vergadering statutenwijziging te propageren, vond algehele instemming. De wijziging betreft de bestuurs verkiezing. Men stelt voor om de be stuursleden 6 jaar zitting te doen hebben in het bestuur, alvorens af te treden en de voorzitter wil men herkiesbaar stellen. De oogstdankdag is vastgesteld op Woensdag 24 Nov. Deze keer zullen ook de dames aanzitten aan 't ontbijt, terwijl 's avonds voor passende ont spanning is gezorgd. De inzet voor deze dag is een plechtige H. Mis. De kosten tot deel name bedragen f 5,per persoon. Het teeltrecht was een onderwerp van een zeer verwarde discussie. Men wil huur en verhuur van teelt- recht vrij. Ook het prijsklassestelsel voor de tulpen moet weg. Men zal trachten in de loop der jaren de teelt rechten weer terug te brengen bij de bedrijven en de verhuur en koop hiervan onmogelijk maken. Voor het H.B. werden candidaat gesteld: vacature-P. S. v. Leeuwen C. Prins Lzn. te Voorhout, vac.- Valkering de heer Ant. Nijssen en va cature-De Wit de heer J. de Wit Czn. Een causerie van de heer C. P. Vergouwen over pachtzaken had een aandachtig gehoor. Deze causerie was wel van groot belang omdat men nog wel hiaten ontmoet in verband met huur en verhuur van land. Vroeger kon men al deze kwesties putten uit het Burg. Wetboek, doch in 1937 kwam er een speciale Pachtwet tot stand, die in 1938 in werking trad. De wet werd in 1941 door de „bezetter" gewijzigd in een pachtbe- sluit. Dit was echter van Duitse ma kelij, maar hier hebben wij nu nog mede te maken. Spreker benadrukte dat een pacht overeenkomst steeds schriftelijk en wel via de Grondkamer moet geschie den. Drie voorname punten zijn: de duur van de pacht, toetsing van de prijs en zorgen dat er geen belemme rende bepalingen zijn. Een 2e instantie waar men mee te maken heeft is de Pachtkamer. Na ook de werking van deze in stantie uiteengezet te hebben, wor- dfen door spreker nog enkele voorna me punten toegelicht. De positie van pachter en verpach ter bij event, onteigening worden onder de loupe genomen, verbetering van het land doe-, pachter, komt ter sprake en het continuatierecht Ge waarschuwd wordt voor de verpach ting op korte termijn. De slot conclusie was: indien u pachter bent zorg dan vooral dat uw pachtcontracten in orde zijn, en steeds tijdig verlengd worden. R0EL0FAREMDSVEEN Bridge D.V.H. In de onderlinge competitie werd de 4e ronde gespeeld. De uitslag hiervan was: 1. Echtp. L. van Berkel 148 pnt.; 2. L. Klein en Alf. Koek 141 pnt.; 3. Echtp. Mus- kens 120 pnt.; 4. P. Huigsloot en L. Turk 109 pnt.; 5. Echtp. J. v. d. Meer 107 pnt.; 6. Echtp. J. Koek 105 pnt.; 7. J. Hiep en W. Caspers 96 pnt.; 8. M. v. Ruiten en C. Heemskerk 89 Middenstand. Onder voorzitter schap van de heer P. J. v. d. Horst hield de afdeling Warmond van de R.K. Middenstandsvereniging een al gemene ledenvergadering. Tot afge vaardigden naar de a.s. vergadering van de Centrale Raad werden aan gewezen de heren J. v. Moorsel en C. M. v. Stijn. Met betrekking tot de studieclub kon de voorz. tot zijn genoegen mededelen dat deze cursus een succes geworden is. Op 11 Januari a.s. aldus de voorz. herdenkt de vereniging haar 40-ja- rig bestaan, en het ligt in de bedoe ling dit feit feestelijk te herdenken. Op zijn verzoek we,rd een comité benoemd, bestaande uit de heren G. van Elburg, W. Sikking en A. Hel- sen, die nadere plannen voor deze feestviering zullen uitwerken en aan het bestuur zullen voorleggen. Hier na sprak de geestelijke adviseur. Hij brak een lans voor meer geestelijke bezinning. Hij spoordes de aanwezigen aan op Allerheiligen en Allerzielen de winkels te sluiten terwijl het be stuur een folder zal laten versprei den waarin het publiek wordt ver zocht op Allerheiligen niet te kopen. Ook wees hij er op, dat de opvoeding van de kinderen in deze tijd bijzon dere aandacht vraagt, gezien de grote problemen waarvoor wij dagelijks worden gesteld. Bekroond. Op de gehouden sla- gersvaktentoonstelling te Utrecht werd in de afdeling „Internationale Inzendingen" aan de heer Koen Uit den Boogaard alhier een eerste prijs toegekend voor de bereiding van rauwe rookworst en een 2e prijs voor de bereiding van procureurspek. Voor de vervaardiging van lever kaas ontving hij een eervolle ver melding.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 2