$)e ftzidaeSou/Ya/nt Storm en wolkbreuken eisten honderden doden in Italië 5100 MENDES FRANCE Van de buizen spoelden fundamenten weg Voorbeeld: Tijd niet rijp voor praten met de Russen Mislukte overdrachts plechtigheid te Triest Dertien meisjes en een jongen Westduits-Amerikaans vriendschapsverdrag Zacht weer WOENSDAG 27 OCTOBER 1954 46ste JAARGANG No. 13333 Directeur: CM». HAMERSVELD. Hoofdredacteur; L. C J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 doet in portefeuilles I Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 70826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 VERBETERDE RICHTLIJNEN LIET ADRES VAN DE N.V.T.O. aan de Staten-Generaal over de wijziging van de Richtlijnen voor het autovervoer personen bevat niet minder dan een zevental bezwaren, die o.i. stuk voor stuk ge«n hout snij den. Men begint met te stellen, dat het algemeen vervoerbelang de door slag moet geven, terwijl men als eis zou moeten stellen, dat het recht op de eerste plaats komt en dat dit niet ondergeschikt wordt gemaakt aan economische belangen. Het recht moet in een geordende maatschappij voorop staan. Bovendien verzuimt men het uitgangspunt in de richtlij nen te vermelden namelijk: indien vrijwillige samenwerking niet tot stand komt. Ook van de z.g. zwakke re partij wordt dus geëist, dat deze niet op onredelijke gronden samen werking zal weigeren en dan is deze verplichting alleszins rationeel. De minister van Verkeer en Waterstaat wist uit het verleden, dat de momen teel bovenliggende partij .samen werking weigerde juist in de weten schap, dat het vervoer dan aan haar zou komen. Vervolgens zegt het adres, dat de ze richtlijnen in strijd zijn met art. 12 lid 7 van de Wet Autovervoer Per sonen, dat zegt: „de vergunning wordt niet geweigerd dan in het be lang van een duurzame en redelijke voorziening in de vervoersbehoef ten." Van strijd is hier geen sprake daar beide aanvragers aan dit crite rium moeten voldoen. In dit opzicht staan beide dus gelijk en de zaak waarom het hier dan gaat is de fac tor van de samenwerking. Wordt de ze gesaboteerd, juist dan wordt een redelijke en duurzame samenwerking geschaad en moet dus de voorkeur worden gegeven aan die partij, die op redelijke gronden tot samenwer king zou willen komen. Een ander argun ent, dat de N.V. T.O. aanvoert wat het noemt de be dreiging van het streekvervoer. Maar zowel de in 1952 gewijzigde wet als de nu gewijzigde richtlijnen streven naar een streekvervoer, maar dan verwezenlijkt door samenwerking van meerdere zelfstandige onderne mers. Daartoe zullen wel verschil lende van deze ondernemers, die tij dens de bezetting zijn uitgeschakeld in hun rechten moeten worden her steld, waf een verlies zal betekenen voor Tien, die tijdens de bezetting deze rechen kregen toegewezen. Maar is dit verlies een réden om geen recht te doen? Bovendien kre gen tijdens de bezetting sommige ondernemers meerdere niet samen hangende gebieden toegewezen in strijd dus met een gezonde streek vervoer. Zou men het dan moeten betreuren, dat dergelijke grote on dernemingen ten behoeve van een redelijk rechtsherstel of rechtsher stel of rechtsbehoud van nog be staande ondernemingen hun concen tratieplan uit de bezettingstijd niet geheel verwezenlijkt zien? De tranen, die men schreit om de genen, die dan geen rechtsherstel kunnen krijgen, omdat zij in die be zettingstijd schadevergoeding hebben aanvaard met de verplichting geen nieuwe aanvrage meer in te dienen en de oude lijn niet meer te exploi teren, kan men alleen maar kroko dillentranen noemen. De derde ver plichting, die zij daarbij op zioh na men namelijk om ook geen ander vervoer meer uit te oefenen is door de Raad voor Rechtsherstel na de bevrijding zelfs vernietigd. Natuur lijk zal het herstel voor al deze wel niet mogelijk blijken, maar als de N.V.T.O. dit zo betreurt, zou zij on der haar leden het rechtsherstel voor deze mensen vrijwillig kunnen be vorderen. De verbreking van de continuïteit, welke de N.V.T.O. aanvoert als ar gument, zou consequent doorgerede- neert betekenen, dat men vanwege de continuïteit een foutief beleid nooit meer zou kunnen herzien. Maar bovendien heeft de Kamer reeds vanaf 1946 (motie Serrarens) een ombuiging van het beleid voorge staan, wat nu pas in 1954 is gereali seerd. Het niet horen van de C.V.P. en de adviescommissie, welke de minister ten dienste staan behoeft geenszins te verwonderen, daar de minister door de gang van zaken na de bevrijding zeer goed wist, dat de ze beide commissies een zo grote meerderheid hebben van voorstan ders van de concentratiegedachte, dat hun oordeel hem wel bekend was. Ook het bedrijfsleven heeft zich1 de laatste jaren veelvuldig en duide lijk uitgesproken. Minister Algera heeft niets anders gedaan dan de mo tie van den Heuvel uit 1952 nu ein delijk te honoreren en het klinkt dan ook wat mal de minister notabene nog wel overschrijding van fatsoens normen te verwijten en de Kamer te vragen hem ter verantwoording te roepen. De meerderheid der Ka mer, die de beide moties Serrarens en van den Heuvel aanvaardde, zal het veeleer verheugen, dat deze mi nister nu zelfstandig het besluit nam de wensen der Kamer uit te voeren. Indien tenslotte de bewering van de N.V.T.O. waarheid zou bevatten, dat deze richtlijnen in strijd zouden zijn met de Wet Autovervoer Perso nen, dan rijst voor de C.V.P. alleen maar de vraag, welke houding deze commissie, die de concentratie voor staat, tegenover deze bewering aan neemt. Onderschrijft zij de bewering Salerno en omgeving het zwaarst getroffen Zoals gisteren in het kort gemeld, hebben stormen en wolkbreuken, ge volgd door aardverschuivingen, grote schade aangericht in Italië. Vooral het gebied van Salerno in Zuid-Italië heeft zwaar tc lijden gehad. Daar zijn niet minder dan 200 a 300 doden te betreuren. Het juiste aantal is nog niet vast te stellen, daar nog verscheidene personen vermist worden. Het aantal daklozen kan rustig op 5000 gesteld worden. De meeste doden vielen door het instorten van huizen waarvan de funderingen door de zware regenval waren ondermijnd. Het Italiaanse leger heeft geniesoldaten en artilleristen met bulldozers naar het_jrampgebied gezonden. Uit Rome en Napels gingen brandweerlieden met amphibievoertuigen op weg. De schade is tientallen millioenen guldens. OOK IN NOORD-ITALIë. Ook de delta van de Po is door he vige regens geteisterd. Europa's hoogstgelegen weg, die naar de 2758 meter hoge Stelvio-pas in de Dolo mieten leidt, is versperd door een halve meter sneeuw en lawines. In Lanciano in Midden-Italië werd in de nacht van Maandag op Dinsdag een aardschok gevoeld, die vijf secon den duurde. Er werd geen schade aangericht. De ergste wolkbreuk, die Italië ooit heeft geteisterd barstte voorname lijk los boven de driehoek tussen Sa lerno, Nocera en Amafli. In Salerno, dat nauwelijks van de door de twee de wereldoorlog geslagen wonden is genezen, zijn 87 lijken geborgen uit de met modder overdekte straten. De voorstad Canaloni is practisch van de aardbodem verdwenen. Alle verkeer in de stad lag gisteren stil. Op de kus.tstrook tussen Salerno en Amalfi, een geliefkoosd toeristenoord waar jaarlijks duizenden Amerikaanse en Europese vreemdelingen verpozing Werd Maandag een bedrag van ƒ45.000 gulden ontvangen door het Comité Vluchtelingenhulp 1954 (giro 5100, Den Haag), zo dat het totaal bedrag aangroei de tot ƒ435.000..de verwach ting, die het Comité koesterde, dat dit bedrag in de loop van Dinsdag tot een half millioen zou aangroeien is niet in vervulling gegaan. Gisteren werd 38.000. ontvangen, zodat thans een totaal bedrag van ƒ473.000.op de rekening van het comité prijkt. Het is nu practisch wel zeker, dat vandaag het half millioen bereikt zal worden. deze richtlijnen van de minister, waaraan zij zich nu moet gaan hou den niet eens is.' Dit heeft de com missie niet gedaan en daaruit zou men dus moeten concluderen, dat de ze commissie de nieuwe richtlijnen onderschrijft en het request aan de Staten Generaal van de N.V.T.O. ver werpt. En dan zal zij zich volledig achter het beleid van minister Alge- ra moeten stellen. zoeken, zijn honderden eenvoudige stenen huisjes ingestort. Het trein verkeer in het gehele gebied is ont wricht en verschillende bruggen zijn vernield. De inwoners van Vietri, Ma rina, Maiori, Tramonti, Marina en Alessio zijn ten gevolge van de ramp verstoken van voedsel en wa ter. Er worden pogingen gedaan om deze van de buitenwereld afgesloten gebieden per helicopter te bereiken. De berichten over de ontredde ring in de getroffen streek blijven bij de overheid binnenstromen. Vol gens een nog niet officiële opgave zijn in het gehucht Alessio 60 personen omgekomen. Een huis stortte in waarin zeven gezinnen waren onder gebracht. Dertig mensen kwamen daarbij om het leven. Vietri zou 30 doden betreuren, Maiori en Minori 18 en Tramonti bij Nocera 20. De spoor verbinding van Napels naar Salerno is verbroken doordat een brug werd vernield. Telefoon- en telegraafver bindingen zijn eveneens in ongerede geraakt. De eerste berichten over de ramp werden door een politie-agent op een motor naar Napels overge bracht. Volgens de deskundigen is de voornaamste oorzaak van de over stromingen het feit, dat de bossen op de berghellingen in de loop der eeuwen zijn gekapt. De wolkbreuk van gisteren was echter zo reusachtig, dat vermoedelijk niets de ramp had kunnen beletten. Met welke kracht het water de ge bouwen in de getroffen streek heeft aangegrepen en wat er van over bleef, toont deze foto van een inge storte kerk bij Cava Tirreni. Op de voorgrond ziet men inwoners van het dorpje met hun schamele bezit tingen op het hoofd bijeengepakt op weg naar veiliger oorden. Telefoto A. N. P. Antwoord van Churchill De Britse premier Sir Winston Churchill acht de tijd nog niet rijp Enthousiaste wanorde Italiaanse troepen zijn gisteren Triëst binnengemarcheerd om de stad over te nemen van de geallieerden, die er negen jaar lang het bestuur over hebben uitgeoefend. Deels door de storm, welke over Italië gierde, deels door het uitbun dige enthousiasme van de Italianen is de overdrachtsplechtigheid volko men mislukt. Op de hoofdverkeersweg welke van de stad Triëst Westwaarts leidt, had zich een lange rij particuliere auto's gevormd, acht kilometer lang en vijf wagens naast elkaar. De bedoeling was, dat de inzittenden de binnenruk kende Italianen met claxongeloei zou den verwelkomen. Het claxongeloei slaagde, maar de Itaianen konden de stad niet binnentrekken. Toen zij tenslotte met behulp van de politie in de stad waren doorgedron van de N.V.T.O., dan rest zij het met gen, werden zij zo uitbundig mét bloemen en serpentines begroet, dat van enig militair verband nauwelijks sprake meer was. Intussen wachtte aan de haven vol ongeduld de Amerikaanse generaal John Dabney op zijn Engelse collega Winterton en zijn Italiaanse collega Edmondo di Renzi, voor de officiële overdracht van de A-zone. Toen na één uur wachten slechts een muziek korps was komen opdagen, maar geen erewacht en geen Italiaanse en Britse autoriteiten, vertrok de Ame rikaanse generaal. Hij wist niet, dat generaal Winterton op dat ogenblik een wanhopige slag leverde tegen het enthousiasme van de Triëstenaren, die hem de weg versperden. De Ita liaanse generaal di Renzi, vernemend dat de erewacht niet was komen op dagen, maakte daaruit op, dat zijn ge allieerde collega's de plechtigheid hadden afgelast wegens het slechte weer. Hij reed daarom naar een an der punt van de stad waar een;grote Italiaanse plechtigheid plaats zou vinden. voor een vlermogendhedenconferen- tie, zoals is voorgesteld door premier Malenkof, in de Sovjet-nota van Za terdag jl. De premier, antwoordend op vra gen van Labour-zijde, verklaarde in het Lagerhuis, dat dit niet het juiste tijdstip was voor besprekingen met de Russen over Duitsland e.d., voor al niet omdat de in Parijs gesloten accoorden nog door de onderschei den Westelijke parlementen bekrach tigd moeten worden. Het Labour-lid Warbey opende het debat met de vraag, op welke wijze Churchill uiting had gegeven aan zijn (meermalen geuite) bereidheid tot een ontmoeting met Malenkof. De premier antwoordde: „Ik geloof niet, dat de Russen een ogenblik mijn bereidwilligheid in twijfel trek ken. Over de wijze van communica tie zal ik mij niet uitlaten". Doch de Labour-rebel Bevan was niet tevreden. Hij meende, dat het voor de Britten moeilijk aanvaard baar zou zijn, dat Churchill, die week na week beweerde, dat hij met de Russen wilde onderhandelen, op het moment, dat de kans hem gebo den werd weigerde. „Welke kans be doelt u?" vroeg Churchill waarop Bevan antwoordde: „De laatste Rus sische nota". Maar Churchill was ❖an mening, dat deze nota een „al gemene invitatie" was, waarvoor hij de tijd nog niet geschikt achtte. De vreugde bij de Amerikaanse familie Brooks uit Pittsficld was bij de ge boorte van een nieuwe telg uitermate groot. Dat is meestal het geval, maar hier was de vreugde extra groot, omdat de nieuwe wereldburger een zoon was, een zoon, die zich de broer van 13 zusters kan noemen. Tot nog toe noemden de Brook's zich de grootste „Mcisjes"-familie van Amerika. Met de komst van de stamhouder hebben ze afstand van deze titel moeten doen, hetgeen echter zonder al te veel hartzeer geschiedde. Adenauer in de V.S. De Westduitse bondskanselier dr. Adenauer, die thans voor een acht daags bezoek in Amerika is aange komen, zal waarschijnlijk belangrijke politieke besprekingen houden met president Eisenhower en minister Dulles. De bondskanselier hoopt in Washington een nieuw vriendschaps verdrag met de Verenigde Staten te ondertekenen, dat ook de scheep vaart en handelsrelaties zal omvat ten. Over detailkwesties moet nog wor den beslist, doch men verwacht, dat dr. Adenauer en minister Duller Vrij dag a.s. de stukken zullen kunnen te kenen. West-Duitsland zal dan in dezelfde positie komen te verkeren als andere landen. In de afgelopen jaren werd de han- Nederlanders door Djakarta vrijgelaten De centrale recherche der Indone sische politie heeft medegedeeld, dat negen van de elf Nederlanders, die een maand geleden werden gearres teerd, weer op vrije voeten zijn ge steld. De negen vrijgelatenen zijn: Ch. A. van Emmen, C. H. Wedding, W. ten Cate, J. L. M. Smits, F. L. J. van Aken, J. G. Vogel, H. Mans, J. v. d. Struis en L. Kempees. Zij waren al len werkzaam bij particuliere bedrij ven in Djakarta. Deze vrijlating, zo voegt men vol gens Antara aan het bericht toe, houdt geen enkel verband met de jongste nota-wisseling tussen Neder land en Indonesië met betrekking tot de in de periode van December 1953 tot eind Maart 1954 verrichte arrestaties van Nederlandse onder danen. Het KNMI deelt mede: Het koude weer,- waarbij perioden met zonneschijn werden afgewisseld door buien, waarvan enkele met on weer of hagel gepaard gingen, heeft plaats moeten maken voor een Zui delijke tot Zuid-Westelijke lucht stroom, die betrekkelijk zachte en vochtige lucht naar ons land trans porteert. Deze overgang gaat gepaard met enige regenval en een vrij sterke toeneming van de wind. Opmerkelijk zijn de temperatuursverschillen van de afgelopen nacht. Zo werden Dins dagavond nog temperaturen nabij het vriespunt gemeten, terwijl Woens dagochtend de temperaturen meer dan 5 graden bedroegen. Voor de ver dere weersontwikkeling is een de pressie van belang, die al enkele da gen boven het Noordelijk deel van de Atlantische Oceaan over een uitge strekt gebied stormachtige winden veroorzaakt. Deze depressie beweegt zich in de richting van het zeegebied tussen IJsland en Schotland. Het frontensysteem, dat er mee samen hangt, veroorzaakt vandaag enige re gen. Nadat dit front gepasseerd is dringt de warmere en vochtige Oceaanlucht naar West-Europa door. Het is echter waarschijnlijk, dat langs het front nieuwe storingen tot ont wikkeling komen, die het weer in ons land een onstandvastig karakter ge ven. del tussen de V.S. en de bondsrepu bliek gedreven op een voorlopige ba sis, volgens de lijnen van een oud bandels- en vriendschapsverdrag van 1923, aangepast aan de moderne ver houdingen. In regeringskringen in Bonn acht men deze nieuwe geste van vriend schap tussen de beide landen van bij zonder belang, nu in de komende maanden in West-Duitsland zelf de binnenlandse spanningen aan de brede vertrouwensbasis knagen, die dr. Adenauer tot nu toe bezit. De bondskanselier heeft n.l. in Bonn een politieke gemeenschap ach tergelaten, die luidkeels jammert over het in Parijs getroffen Saar-compro- mis. Het valt de volgelingen van Adenauer zelfs moeilijk deze over eenkomst als een compromis aan te dienen, daar de oppositie in en bui ten het regeringsfront veeleer spreekt van een zwichten voor Fran se pressie. Ook is men verontwaardigd over het feit, dat Adenauer uiteindelijk verder gegaan zou zijn, dan de grens, die hem bij het beraad der Duitse partijleiders in Parijs gesteld was. HOE wordt het weer? (Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. Opgemaakt te 10 uur). VRIJ ZACHT. Aanvankelijk in het Zuidoosten van het land nog enige regen. Overigens wisselende bewolking met een enkele verspreid optre dende bui. Matige, tijdelijk krachtige Zuidwestelijke wind. Vrij zacht voor de tijd van het jaar. 23 Oct.: zon op 7.26 en onder 17.21. maan op 9.34 en onder 17.37 uur. Het weer in Europa weer temp. HELSINKI zwaar bew. 4 C. STOCKHOLM geheel bew. 4 OSLO onbewolkt 0 KOPENHAGEN vrijw. onbew. 3 LONDEN regen 14 AMSTERDAM motregen 8 BRUSSEL geheel bew. 6 PARIJS motregen 10 BORDEAUX regen 15 GRENOBLE zwaar bew. 8 NICE licht bew. 11 WARSCHAU nevel 1 BERLIJN ■nevel 3 FRANKFORT mist 0 MüNCHEN licht bew. 1 ZüRICH regen 4 GENèVE regen 8 LOCARNO licht bew. 2 WENEN zwaar bew. 6 INNSBRUCK mist 1 ROME onbewolkt 9 Korreltje Als men zichzelf zou leren kennen, zou men een nieuw mens ontdekken.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1