©eCöidóeSotvfca/rit Dulles bracht verslag uit voor het Amerikaanse volk 5100 CRITIEK OP CALS Kabinetszitting per televisie uitgezonden Voorbeeld: Het Saarvraagstuk staat niet op zichzelf Adenauer naar de V.S* Overval op Derawa Het Alamein-gedenkteken onthuld Na vijf-jarige „verdwijning" vrijgelaten Loon-eis van 50°/o Directeur: C. M v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 DINSDAG 26 OCTOBER 1954 46ste JAARGANG No. 13332 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935. Redactie 20015, Advertenties ?0826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f2.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 MINISTER CALS heeft bi) de be- antwoording der beschouwingen in de Eerste Kamer over zijn onder wijs nota zo het een en ander over het onderwijzerstekort uit de doe ken gedaan. Het gevolg is dan ook geweest, dat de antwoorden bij de replieken heel wat gematigder waren en de minister feitelijk met een be hoorlijke aantekening naar zijn de partement kon teruggaan. Het is met die hele nota parlemen tair gesproken eigenlijk een vreemde geschiedenis. Die nota werd verleden jaar bij de behandeling van de be groting van onderwijs gevraagd door de Eerste Kamer. Men vroeg toen niet alleen een nota over de stand van zaken bij .het lager onderwijs maar ook bij het middelbaar en voorbereidend hoger onderwijs. Deze stof is echter zo veelomvat tend en vereist een zó uitgebreid en langdurig onderzoek, dat minister Cals meende de Kamer niet te lang te moeten laten wachten, zodat hij de nota over het lager onderwijs vast inzond. De nota over het M. O., het V.H.M.O. en het N.O. moet dus nog volgen. Intussen zond de minister deze nota Aiet alleen aan de Eerste Ka mer, hij zond haar naar de Staten Generaal, dat wil zeggen naar de voorzitter der beide Kamers. De Eer ste Kamer echter nam deze nota in behandeling, waarschijnlijk in de op vatting, dat zij het was, die om deze nota had gevraagd en daartoe nog aangespoord door een misvatting van de voorzitter der Tweede Kamer, die meende, dat het hem toegezonden stuk slechts een afschrift was van het stuk, dat aan de Eerste Kamer was toegezonden. Nu krijgt men het vreemde geval, dat straks de Twee de Kamer de onderwijsbegroting gaat behandelen, waar de room nu voor een deel vanaf is en dat daarna de Eerste Kamer dit bovendien nog eens zal mogen herhalen. Nievw model van eenheid en kracht" 99 Foster Dulles, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, heeft Maandagavond president Eisenhower en het Amerikaanse kabinet verslag uitgebracht over de Parijse conferentie. Het Amerikaanse volk heeft voor net eerst in de geschiedenis een dergelijke vergadering door middel van de radio en de televisie kunnen „bijwonen". Alle leden van het kabinet waren aanwezig, uitgezonderd vice-president Nixon en Harold Stassen, liet hoofd van het bureau voor de hulp aan het buitenland, die eldersl vertoefden. Eisenhower verklaarde, dat het kabinet voor deze keer op het televi siescherm verscheen, opdat het Amerikaanse volk uit Dulles' eigen mond de geschiedenis van de Parijse conferentie, die zo veel voor alle Ameri kanen betekende, zou kunnen vernemen. INTUSSEN GAAT HET MEER OM het beleid van minister Cals en diens voorgangers dan over deze par- j lementaire puzzle. Minister Cals was verweten, dat hij ondanks de gegeven waarschu wingen niet had gezorgd voor de op leiding van voldoende onderwijzers, zodat het L.O. nu in een noodtoe stand verkeerde. Aanleiding daartoe gaven enigszins ook wel de cijfers, die in de nota werden genoemd over de tekorten tot 1962 en de daarna tot 1970 te verwachten overschotten. Voor 1955 was dit 1250 en voor 1956: 3160. Daarna zouden de overschotten groeien tot 8065 in 1970. Dit zijn zo de voornaamste cijfers en daarop moet men zijn beoordeling baseren. Het gaat er echter om of deze cij fers reële cijfers zijn en wat de oor zaak is van deze cijfers. Nu blijkt uit de uiteenzetting van minister Cals dit, dat er enerzijds sprake is geweest van een verkeerde voorlichting door de bureaux, die de minister de geboorte prognoses moes ten leveren en anderzijds dat niet alle cijfers reële cijfers zijn. Wat het eerste betreft ligt de hele zaak zo, dat men zich meende te moeten baseren voor de toekomst op de cijfers van 1939, toen het aan tal geboorten de hoogte had bereikt van 180.000. Na de oorlog, in de ja ren '46 en '47, liep dit cijfer zoals bekend met een geweldige sprong omhoog tot 280.000, maar niemand verwachtte, dat het op dit niveau zou worden gehandhaafd. De prog noses van de ter zake bevoegde bu reaux vertelden het ministerie van onderwijs, dat dit cijfer in- de daar op volgende jaren weer zou zakken tot het niveau van 1939. Daarop ba seerde zich het beleid van de minis ters in die dagen, want men dacht nog met schrik aan de werkloze on derwijzers en aan de ellende van de kwekelingen met acte, die daar van het gevolg was geweest. Wat bleek nu? Dit, dat de geboor te-aanwas terugliep. Tot 260.000 tot 250.000, tot 240.000. De prognose bleek dus gelijk te krijgen. Maar la ger dan 230.000 zakte het cijfer prac- tisch niet. Maar dit bemerkte men eerst in 1951'52. Toen werd in 1952 de wijziging van de kweekschool wet door de beide Kamers aanvaard. Ook de Kamers, die dan volgens de heer Wendelaar zoveel waarschuwingen hadden laten horen, konden toen we ten de hoge geboortecurve van 1946-*-'47 was bekend dat als ge volg van deze gewijzigde kweek schoolopleiding er in 1956 practisch geen onderwijzers zouden worden afgeleverd en dat men dus in 1956 klem zou komen te zitten. En nu ver wijt men dat de minister van onder wijs, die weigert de nieuwe oplei ding door dit jaar van nood (1956) te laten frustreren. Daar heeft hij gelijk in. Gaat hij deze nieuwe op leiding nu doorkruisen, dan had men deze wetswijziging beter niet kunnen aannemen. En bovendien heeft hij de wet maar uit te voeren. Maar in die andere jaren DAN, zal men vragen. Voor 1955 raamde de minister toch óók een tekort van 1250. Maar en hier ko men we aan ons tweede punt dit is geen reël tekort. Dit is alleen een reël tekort inzover men daarin de „VRIJ DONKER VOORUITZICHT". Dulles bracht in herinnering „dat het er voor de vrije wereld vrij don ker uitzag" toen de plannen voor de Europese verdedigingsgemeenschap in duigen vielen. Het leek er toen op, of het gehele bouwwerk van de Noordatlantische Verdragsorganisatie weggevaagd zou kunnen worden. Minister Dulles vervolgde, dat hij de ministers van buitenlandse zaken van de acht landen had meegedeeld, dat. de Verenigde Staten immer be reid waren hun billijk deel te dra van de last der Europese defensie, in dien de Europese landen „een nieuw model van eenheid en kracht" zou den kunnen vinden. Op deze medede ling volgde een verklaring van de Britse minister van buitenlandse za ken, sir Anthony Eden, dat Enge land bereid was, zich bij de landen van het Europese vasteland aan te sluiten en vier Britse divisies alsmede een tactische luchtmacht voor de Europese defensie beschikbaar te stellen. Deze uitspraak hield een „ge weldige verandering in de Britse bui tenlandse politiek" in. Engeland had "gedurende een eeuw of langer ver meden, enigerlei bepaalde verplich ting jegens het vasteland op zich te nemen. Bij de 390.000 gulden, die tot en met Zaterdag bij het Comité Vluchtelingenhulp 1954 waren binnengekomen is gisteren een bedrag van 450.000 gulden ge komen. Het comité verwacht, dat vandaag of morgen de half mil- lioen zal worden bereikt. De Britse en Amerikaanse toezeg gingen hadden een grote uitwerking en leidden tot een onmiddellijk ant woord van de andere landen, aldus Dulles. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken zwaaide de deskun digen en adviseurs van de onder scheiden Westelijke delegaties gro te lof toe. Zij hadden een bovenmen selijke taak verricht door in twee we ken tijds de grondovereenkomsten in ontwerpvorm te gieten. Deze tijd kon vergeleken worden met de 12 maan den die gebruikt waren om het plan voor het E.V.G.-verdrag op papier te zetten. Desgevraagd zeide Dulles niet van mening te zijn, dat de Sowjet-Unie de bereikte nieuwe overeenkomsten zou kunnen verijdelen. Ook geloofde hij, dat de betrokken landen, Frankrijk en West-Duitsland inbegrepen, het gehele stel overeenkomsten van Pa rijs zouden bekrachtigen. „Ditmaal is er geen alternatief voor dit plan van positieve aard". „Het is onjuist het Saarvraagstuk op zich zelf te beschouwen. Men moet daarentegen alle besluiten van Pa rijs in hun geheel zien", zo heeft bondkanselier Adenauer Maandag na afloop van een kabinetsvergadering tegenover Duitse journalisten ver klaard. Hij voegde hieraan toe, dat, indien Mendès-France of hijzelf niet had getekend, „Saarland naar alle waarschijnlijkheid aan Frankrijk iwas gekomen en vroeger of later met ons bij de Sowjet-Unie". Dr. Adenauer wees er op, dat men het gevaar heeft onderschat, waarin West-Europa zich bevond tussen het mislukken van de E.V.G. en het slui ten van de akkoorden van Parijs. „De V.S. dachten er ernstig over om Euro pa de rug toe te keren, als er geen overeenkomst zou worden bereikt. Dit is een realiteit. Onder deze hoek moet men de Saarregeling beschou wen", aldus de Westduitse bondskan selier. In een radiotoespraak noemde hij later de regeling een „bruikbaar com promis", waaraan iedere Duitser zijn leerlingenschaal verdisconteert. Ook de minister van onderwijs heeft toe gegeven, dat deze te hoog is. Maar omdat deze te-hoog is, heeft men dit tekort kunnen opvangen en is er van een reël tekort in dat jaar eigenlijk geen sprake. Bij dat tekort van 1250 is geen re kening gehouden met de 700 onder wijzers, die ook voor dat jaar weer vrijstelling zullen krijgen van mili taire dienst, noch met de gehuwde onderwijzeressen en de fictieve I diensttijd. Rekent men deze mede, dan is er van een tekort eigenlijk geen sprake. Dan is er alleen sprake van een veel te hoge leerlingen- schaal, van een inschakeling van ge huwde onderwijzeressen en dat is op zich natuurlijk al erg genoeg. Maar dat zijn noodsprongen of hulpmid delen om het tekort de baas te wor den en verder zijn er alleen maar maatregelen nodig om het grote en dreigende tekort van 1956, dat ook de Kamer heeft kunnen zien aanko men, te ondervangen. Daartoe heeft minister Cals nu verschillende maat regelen voorgesteld en een suggestie van de Kamer heeft hij zelfs nog overgenomen namelijk: een spoed opleiding voor abituriënten van H.B.S., Gymnasia en M.M.S. Voor het overige is er dus geen reden om alarm te slaan. Er is een verkeerde prognose ge maakt, waaraan het ministerie van J Onderwijs weinig schuld heeft en er is een tekort in 1956, dat is veroor zaakt door de gewijzigde onderwij zersopleiding. De overschotten waarvan de nota spreekt verontrusten zelfs de minis ter waarschijnlijk niet, omdat deze kunnen worden opgevangen door een verlaging van de leerlingen- schaal en een verhoging van de leer plichtige leeftijd, waar de Kamer al sinds jaren om roept. Wij hebben zo de indruk, dat en kele leden van de Eerste Kamer de nota niet aandachtig genoeg hebben gelezen. Anders zouden zij bij haar beschouwingen over die nota niet het alarm hebben geslagen, dat zij na het antwoord van minister Cals niet konden handhaven. De Westduitse bondskanselier dr. Adenauer is hedenochtend per vlieg tuig naar de Ver. Staten vertrokken. Hij reist met een speciale super- constellation van de Amerikaanse luchtmacht en wordt vergezeld door de Westduitse staatssecretaris van buitenlandse zaken, Hallstein, de chef van het protocol, baron von Her- warth, het hoofd van de Westduitse voorlichtingsdienst, von Eckhardt, en de Amerikaanse hoge-commissaris in West-Duitsland Conant. Op IJsland zal een tussenlandig worden gemaakt. Nuttig souvenir Een Franse lerares in Poughkeepsie (in de staat New York) heeft een practische oplossing gevonden voor het problem, waar zij enige tijd ge leóen voor stond: hoe kan ik m'n zes maanden oude Elizabeth op de fiets meenemen. Zij herinnerde zich op eens, dat zij van een bezoek aam Ne vada vorig jaar nog een In diaans babydraagstel bezat, dat aan vankelijk als souvenir gekocht was. Het draagstel bleek echter voor 100 procent gescb'kt om als kinder zitje" dienst te doen. goedkeuring kan hechten. Zowel Frankrijk als West-Duitsland hadden concessies gedaan. De besprekingen te Parijs hadden een „concrete basis voor Frans-Westduitse samenwer king" gelegd en de Duitsers en de Fransen behoefden nooit weer hun moed in een oorlog tegen elkaar te bewijzen, zo meende dr. Adenauer. Onmiddellijk na zijn terugkeer uit de V.S. naar men verwacht op 4 November zal hij de Parijse over eenkomsten aan het parlement ter bekrachtiging voorleggen. MAART OF APRIL VOLKSSTEMMING. De volksstemming in het Saarge- bied over het Frans-Westduitse Saar- akkoord zal eind Maart of begin April van het volgende jaar worden gehouden, aldus heeft de Saarland- se eerste-mindster, Hoffmdrai, Maan dagavond op een persconferentie te Saarbrücken medegedeeld. De volks stemming zal onder toezicht staan van een neutrale commissie. Volgens een mededeling van het Indonesische ministerie van buiten landse zaken hebben 32 rovers, die in motorboten aankwamen, verleden week het eiland Derawan ten Zuiden van Tarakan overvallen. Zij over meesterden de politiebezetting en roofden voor millioenen. De bevolking van het eiland had in motorbootjes en zeilprauwen de vlucht genomen. Het eiland was een dag lang in handen van de aanval lers, die tenslotte per boot in Noor delijke richting aftrokken. De aanvallers naderden Maandag 18 October in motorboten het eiland en begonnen reeds van verre geweer vuur af te geven, dat door de politie op het eiland werd beantwoord. De aanvaller waren echter in de meer derheid en wisten de politie te ont wapenen, waarna de bevolking werd aangevallen. De weerloze bewoners namen de vlucht, waardoor de aan vallers die volgens sommige mede delingen Philippino's waren vrij spel hadden. Het ministerie van bui tenlandse zaken kon echter niet be vestigen, dat de aanvallers werke lijk Philippino's waren en of deze kwestie een politieke achtergrond had. Onder grote belangstelling van de geallieerde autoriteiten heeft veldmaar schalk graaf Montgomery op de 12e verjaardag van de strijd om El Alamein een krans gelegd bij het monument ter ere van de Britse strijdkrachten, die in het Midden-Oosten zijn gevallen. Vóór de kransiegging had Montgomery het monument onthuld. Wat doen de Russen aan de Zuidpool? Volgens het tijdschrift „Fortune" houdt de Amerikaanse regering ern stig rekening met de mogelijkheid, dat de Russen het Zuidpoolgebied voor het nemen van proeven met atoomwapens gebruiken. Expedities van de Amerikaanse marine, waarvan de eerste in> Decem ber naar dit gebied zal vertrekken, zullen nu, aldus deze bron, onder zoeken of dit inderdaad het geval is. De Sovjet-Unie toont sedert de oorlog een zeer grote belangstelling voor dit gebied. Op het Zuidelijk halfrond bestaat, in tegenstelling met het Noordelijk halfrond, geen systeem voor het controleren van de hoogste luchtlagen op de aanwezigheid van kerndeeltjes, die op atoomproeven wijzen. Als nu de Russen „in de stilte van de Zuidpool proeven met kernwapens genomen zouden hebben", aldus „For tune", „zouden zij niet alleen hun vorderingen op dit gebied, maar ook de samenstelling van hun wapens hebben kunnen verbergen". TWINTIG DODEN IN EEN STORM. Volgens berichten zouden Dinsdag twintig personen om het leven zijn gekomen in een dorp bij Nocera In feriore in Zuid-Italië, waar een aan tal huizen instortte door zware regen val tijdens een storm. Hermann Field los Radio-Warschau heeft medege deeld, dat de Amerikaanse architect Hermann Field thans uit de gevan genis van Warschau is ontslagen. Daarmede komt een oude geschiede nis weer naar boven. De Amerikaan se architect is n.l. reeds in 1949 „ver dwenen", toen hij op zoek was naar zijn broer Noel Field en diens vrouw Herta, die eveneens waren „ver dwenen". Ondanks alle vertogen en nota's van de Amerikaanse diploma tie bleef de Poolse regering zwijgen, pas na de vlucht van de vroegere leider van de Poolse geheime politie Swiatlo naar het Westen, kwam er wat meer licht in deze kwestie. Swiatlo bleek er n.l. meer van te weten. Van hem zijn de onthullingen af komstig, waardoor de Verenigde Staten een eis om vrijlating van de Fields hebben kunnen instellen, met het resultaat, dat nu, althans Her mann na vijf jaar is vrijgelaten. In tussen zijn er geen berichten over Kerta en Noel Field, die ook sinds Mei 1949 verdwenen zijn. Swiatlo had omtrent hen reeds ge zegd dat zij wel niet meer zouden leven. Dat de Poolse regering nu zo plot seling is overgegaan tot de vrij lating van Field zal ook wel een politieke bijbedoeling hebben. Het bericht van radio-Warschau ging n.l. gepaard met een felle aanklacht tegen Swiat lo, die er nu door Warschau van be ticht wordt, dat hij het is geweest, die de valse beschuldigingen tegen Hermann Field destijds heeft opge steld. De veronderstelling ligt voor de hand, dat de Poolse regering daar mee poogt, Swiatlo in een zo ongun stig mogelijk daglicht te plaatsen en de Amerikaanse regering te bewegen tot maatregelen tegen Swiatlo Acteurs van de Franse radio, en televisiezenders hebben Maandag ge dreigd Donderdag in staking te zul len gaan, tenzij hun salarissen met vijftig procent wordt verhoogd. Een woordvoerder van de nationale ac- teursbond, die 4.000 leden telt, zeide, dat premier Mendès-France zal wor den verzocht in het geschil te bemid delen. Grieks koningspaar weer vertrokken Koning Paul en koningin Frede- rika van Griekenland zijn Zondag middag te vijf uur twintig op paleis Soestdijk gearriveerd t\/t-■> dag om twee uur is het Griekse ko- ringspaar, dat een reis aour vi^i- Europa maakt, vertrokken naar Duitsland. HOE wordt het weer? (Geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. Opgemaakt te 10 uur). Koude nacht met weinig wind, hier en daar mist en in het Oos ten van het land plaatselijk lich-; te nachtvorst. Morgen van het Westen uit toenemende bewol-, king en enige regen. Tot matig; of vrij krachtig toenemende Zui- delijke wind. Weinig verande-; ring in temperatuur. 27 Oct.: zon op 7.24 en onder 17.23; maan op 8.27 en onder 17.08 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenoch tend 7 uur luiden: STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN LONDEN AMSTERDDAM BRUSSEL PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANFORT MüNCHEN ZüRICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME HELSINKI WARSCHAU onbewolkt 5 C. zwaar bew. 4 zwaar bew. 6 mist 1 half bew. 5 nevel 3 nevel 1 motregen 12 zwaar bew. 5 half bew. 11 nevel 5 nevel 3 half bew. 4 mist 1 zwaar bew. 3 licht bew. 8 geheel bew. 8 zwaar bew. 4 zwaar bew. 16 geheel bew. 8 geheel bew. 8 Korreltje Er zijn in dit leven vele havens, doch slechts één is de veilige.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1