Accoorden van Parijs zijn Zaterdag 23 October alle ondertekend MET SUCCES Saarkwestie op 't laatste nippertje geregeld Zware regens in Portugal Rusland wil opnieuw een conferentie Overeenstemming over het Saarprobleem SJiett 03ien Jihae-tttijdeiö in J\Ced. Benoemingen Bisdom Haarlem Directeur: C. M v HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. RÜÜZEN. MAANDAG 25 OCTOBER 1954 46ste JAARGANG No. 13331 beloond gezwoeg I KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties ?0826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 ACCOORD TE PARIJS TOEN DE WESTDUTTSE bonds- kanselier dr Adenauer Zaterdag avond uit Parijs vertrok, na een week van hard werken, zeide hij: „Ik vertrek uit Parijs in de overtui ging, dat zo juist een grote stap is gedaan in de richting van beter Frans-Duits begrip". Er is in de vorige week te Parijs meer gedaan dan de Fransen en de Duitsers meer begrip voor elkaar bij te brengen; Duitsland heeft byv. zijn souvereiniteit teruggekregen en is als gelijkwaardig lid opgenomen in het Westeuropese verdedigingsstelsel; er is zelfs een bloednieuw inter- 0 nationaal lichaam verrezen, nl. de Westeuropese Unie. Maar toclh geloven we, dat van dat alles het Saaraccoord het voornaam ste is, omdat dit het hart raakt van elke Europese samenwerking. In zoverre had de Franse premier, Mendes-France niet gelijk, toen hij een voorafgaande regeling van het Saarprobleem als voorwaarde stelde voor zijn handtekening onder de overige accoorden. Zonder Saarac coord zag hij een nadere samenwer king met de Duitsers als onbegonnen werk. En dat Adenauer ten slotte hetzelfde gevoel had, blijkt uit zijn boven aangehaalde woorden. Het is in dit verband ook wel tekenend, dat geen enkele van de andere ac coorden te Parijs enige tegenstand van betekenis ondervond, maar dat de oplossing van het Saarprobleem de meeste voeten in de aarde had. De oplossing van Zaterdag is tot stand gekomen dank zij verregaande concessies van de kant van Adenauer, die naar Bonn is teruggekeerd met de stevige overtuiging dat hij in zjjn eigen parlement daarover nog wel het nodige te horen zal krijgen. Door de Europeanisering is de terugkeer van het Saarland naar de Duitse Hei mat verschoven naar een verre en mistige toekomst, hetgeen met name de Duitse sociaal-democraten een doorn in het oog is. Adenaur kan daar alleen tegenover stellen, dat over de definitieve toekomst van het Saargebied pas beslist zal worden bij de vaststelling van een eventueel vredesverdrag' Hetgeen nog wel even duren zal. Overigens is hetgeen Zaterdag te Parijs is geschied een gebeurtenis van verre historische strekking. Het deelnemen van West-Duits- land aan het Westerse Verdedigings bondgenootschap en het verlenen van souvereiniteit aan de Westduitse federale republiek zijn inderdaad his torische aangelegenheden en deze zullen in de geschiedenis steeds ver bonden zijn met de namen van Men dès-France en Adenauer. Zij hebben zich beiden staatslieden van formaat getoond en hun daardoor sterk ge stegen prestige is een waarborg, dat zij hun respectievelijke parlementen ditmaal wel mee zullen krijgen voor de ratificatie der thans gesloten ac coorden. Het ziet er nu niet naar uit, dat de listig in de Westerse bus ge stopte nota van Moskou enig effect zal hebben. West-Duitslands souvereiniteit is hersteld De bezettingstroepen krijgen een andere bestemming De grote conferentieweek van Parijs is Zaterdagmiddag geëindigd met de ondertekening van twaalf documenten, die gezamenlijk ongeveer 30.000' woorden bevatten. Vier van die documenten betreffen de beëindiging van de bezetting van West-Duitsland, vier andere gaan over de vorming van de West-Europese Unie, en de laatste vier hebben betrekking op de toe treding van West-Duitsland tot de N.A.V.O. en op de verhouding van de N.A.V.O tot de West-Europese Unie. Tot lang na het middaguur was het Zaterdag nog onzeker of de onderte kening van de documenten inderdaad zou plaats hebben, want de Franse regering bleef zich houden aan het Vrijdag uitgegeven consigne, dat Frank rijk niet zou tekenen als de Frans-Duitse kwestie, (waarvan de Saarkwestie de voornaamste is) niet eerst geregeld was. Na een nachtelijke bespreking iussen. premier Mendès-France en bondskanselier Adenauer, die tot drie uur in de ochtend heeft geduurd, was weliswaar een aanzienlijk aantal ge schilpunten uit de weg geruimd, maar er waren er toch nog zoveel overge bleven, dat de twee regeringsleiders het overleg Zaterdagochtend om half twaalf weer moesten voortzetten. Op deze laatste bijeenkomst is volledige overeenstemming over de grote lijnen van het accoord bereikt, en om kwart over drie konden de voor naamste stukken, die onderdelen van dit accoord vormen, worden getekend. Een half uur later begon toen de ceremoniële zitting op de Quay d'Orsay voor de ondertekening van de eerste acht Parijse documenten. De overige vier, dus die welke betrekking hebben op de N.A.V.O., werden vijf uur 's middags in het hoofdgebouw van.de N.A.V.O., het Paleis de Chaillot, getekend. Daar er dus geen tijd overbleef tus sen de Frans-Duitse ministeriële be sprekingen en de ceremonie op de Quay d'Orsay, kon een aantal techni sche details van de Frans-Duitse overeenkomst niet meer door de des kundigen worden uitgewerkt. Om de ze lacune te overbruggen, werden tus sen Mèndes-France en Adenauer brie ven uitgewisseld, waarin werd ver klaard, dat beider aantekeningen pas Dinsdag a.s., bij de publicatie van het gehele accoord, van kracht zullen worden. Vac Franse zijde werd er de nadruk op gelegd, dat de detailpunten, die nog moeten worden uitgewerkt, niet van grote betekenis zijn. Het protocol van de beëindiging der bezetting bevat de verklaring, dat de Verenigde Staten, Groot-Brittan. nië en Frankrijk hun rechten op het gebied van ontwapening en demilita- risatie in West-Duitsland behouden tot het tijdstip waarop na ratificatie van de nieuwe overeenkomsten door alle betrokken landen Duitsland zijn bijdrage tot de Westeuropese verdediging zal kunnen leveren. Doch de controle op dit gebied zal in de tussenliggende periode niet meer worden uitgeoefend door de militaire veiligheidsraad (waarin alleen de drie bezettende landen zitting heb ben), maar door een gemeenschappe lijke viermogendhedenorganisatie. Ook in andere opzichten zijn de verhoudingen tussen West-Duitsland en de drie Westelijke mogendheden in de regeling op basis van gelijkheid ïïlitidi'. Trance, te&etit, Adenauex In het Palais Chaillot te Parijs, waar in de achter ons liggende week de ministers van negen linden druk hebben geconfereerd, zijn uiteindelijk de FransDuitse verdragen over het Saargebied door de betrokken minis ters ondertekend. Pierre Mendès-France, de Franse premier tekent, terwijl Adenauer, de Duitse bondskanselier, van nabij nauwlettend toeziet. geplaatst, zoals logisch voortvloeit uit de verklaring in het protocol, dat „de Bondsrepubliek de volledige autori teit van een souvereine staat zal heb ben, over zijn binnenlandse en bui tenlandse aangelegenheden". Duitsland gaat volgens hetzelfde protocol, dat slechts een gewijzigde versie is van de overeenkomst van Bonn, een contractuele overeenkomst aan voor de voortgezette legering van Amerikaanse, Britse en Franse strijdkrachten in Duitsland, maar de taak van dit strijdkrachten wordt nu „de verdediging van de vrije we> reld, waarvan Berlijn en de Bondsre publiek deel uitmaken". WEST-BERLIJN. De ministers van buitenlandse za ken van Amerika, Frankrijk en En geland hebben te Parijs meegedeeld, dat West-Berlijn een zo grote mate van zelfbestuur zal krijgen als de speciale positie van Berlijn toelaat. De vertegenwoordigers te Berlijn van de drie genoemde landen hebben opdracht gekregen zich hierover met het stadsbestuur in verbinding te stel len. Verwacht wordt, dat volgende week een handelsverdrag tussen Frankrijk en West-Duitsland zal worden geslo ten. Baron Vollrath von Malzahn, hoofd van de afdeling buitenlandse handel van het Westduitse ministerie van buitenlandse zaken, zal daartoe nog enkele dagen in Parijs blijven, terwijl dr. Adenauer Zaterdagavond reeds naar Bonn is teruggekeerd. Economische achtergrond van het Saorg Wh.Ui Soorgtb/fd Zware regens hebben Zondag in Portugal enige mensenlevens geëist en aanzienlijke schade aangericht. In het industriegebied langs de ri vier de Vouga kwamen bij overstro mingen drie personen om het leven. Acht fabrieken en vijf bruggen wer den vernield. Ook in de stad Lissabon deden zich op verscheidene punten over stromingen voor, als gevolg waarvan Een paar dagen rust. Premier Mendès-France is Zondag middag uit Parijs vertrokken. Hij zal „ergens buiten" vijf dagen rust ne men en Vrijdag a.s. naar de Franse hoofdstad terugkeren. De Franse regering heeft de perio de van drie November tot 31 Decem ber a.s. bestemd voor alle fasen der i een man om het leven kwam. bekrachtigingsprocedure van de Pa- Er is aanzienlijke schade aange- rijse overeenkomsten door de Fran- richt aan de gewassen, se Nationale Vergadering. 1 Over Duitslands hereniging Juist op de dag dat te Parijs de ondertekening der accoorden werd toekomst van West-Duitsland door de bezegeld, stuurde Moskou een nota aan de Westelijke Grote Drie, waarin de Sowjet-Unie een nieuwe conferen tie van vier over Duitsland voorstelt, de volgende maand te houden. Op die conferentie, aldus wordt voorgesteld, zouden de eenheid van Duitsland, vrije verkiezingen, de te rugtrekking der bezettingstroepen en kwesties aangaande de Europese vei ligheid kunnen worden besproken. De Sowjet-Unie vraagt voorts in de nota, of de drie Westelijke landen bereid zijn hun ambassadeurs te We nen met de Russische ambassadeurs aldaar te laten spreken over „kwes ties betreffende het sluiten van een staatsverdrag met Oostenrijk" Volgens de nota moet overeen stemming worden bereikt over het aantal, de plaats van stationnering en de bewapening van alle soorten po litie in Oost- en West-Duitsland. Dit zou „een einde maken aan alle ge varen met het oog op de herbewape ning van Oost- of West-Duitsland." De tekst van de nota is Zaterdag avond te Moskou aan de buitenlandse persvertegenwoordigers uitgereikt. Het is de eerste maal, dat dit is ge schied voordat radio-Moskou de tekst had uitgezonden. De Sowjet-Unie wordt geleid door de wens, aldus de nota, om de om standigheden voor een vereniging van beide delen van Duitsland te ver gemakkelijken. Zij stelt de volgende agenda voor Verzet in parlement van Bonn verwacht De voornaamste bepalingen De belangrijkste bepalingen van het Saar-accoord zijn de volgende: Het Saargebied krijgt een „Euro pees statuut" en zijn afgevaardigden zullen zitting hebben in de Europese Assemblée. Op economisch gebied blijft de Saar een integrerend bestandsdeel uitmaken van de economische unie met Frankrijk. De ministerraad van de Westeuro pese Unie zal een neutrale hoge com missaris benoemen, belast met de buitenlandse politiek en de defensie van de Saar; Frankrijk geeft hier dus enkele prerogatieven op, daar het tot dusverre belast was met de defensie en de buitenlandse politiek van de Saar. Drie maanden nadat alle (dus ook de pro-Duitse politieke partijen volle dig vrij zijn geworden om verkie zingscampagnes te voeren, zal een volksstemming worden gehouden; deze houdt voor Frankrijk weinig ri sico in, daar slechts gevraagd wordt op de Saarlanders voor of tegen het statuut zijn en niet of zijn aansluiting willen bij Duitsland. Het statuut zal niet meer kunnen worden gewijzigd voordat met Duits land een vredesverdrag is gesloten, hetgeen slechts mogelijk is na de Duitse eenwording. TEGENSTAND VERWACHT. De Westduitse bondskanselier, Adenauer, heeft zijn kabinet in een speciale zitting bijeengeroepen ten einde onmiddellijk maatregelen te beramen om een toenemende tegen stand in het land ten opzichte van de Parijse overeenkomsten te over winnen. De Sociaal-Democraten (SPD) heb ben het Saarpact zonder omwegen verworpen. In zijn eigen kabinet werd openlijk critiek uitgeoefend door*de Vrije Democraten (EDR) en de kleine Vluchtelingenpartij (BHE). Adenauer zelf heeft kort voor zijn vertrek uit Parijs verklaard: „De Saar-overeenkomst bevredigt niet alle Duitse wensen, maar zij betekent voor alle betrokken partijen een stap vooruit en wel is de eerste plaats voor de Saarlanders zelf". Ollenhauer, de leider van de West duitse socialisten, heeft Adenauer er van beschuldigd, by de regeling van de Saarkwestie te zijn afgeweken van een overeenkomst met de Westduit se politieke leiders. De ministerraad van Saarland heeft reeds Zaterdag de Frans-Duitse Saar- overeenkomst goedgekeurd. De pre mier, Hoffmann, verklaarde dat Frankrijk en Duitsland door hun be sluit tot Europeanisering van het Saargebied bereikt hebben wat altijd het politieke oogmerk van de Saar is geweest. De twee landen zijn volgens hem overeengekomen Saarbrücken voor te stellen als hoofdstad van de Europese Kolen- en Staalgemeen schap, die nu tijdelijk in Luxemburg haar zetel heeft. De Nederlandse minister-president, dr. W. Drees, heeft verklaard dat de resultaten de Parijse conferentie door hemzelf, „en, daarvan ben ik overtuigd, door de gehele regering", met geestdrift zijn begroet. „Het lijkt waarschijnlijk, dat. de overeenkomsten thans door alle be trokken volksvertegenwoordigingen, de Franse Nationale Vergadering in begrepen, zullen worden bekrachtigd, aldus dr. Drees. In het station Hollandse Spoor te Den Haag zijn Zaterdagmiddag met de trein uit Parijs aangekomen, vier Franse oud-strijders, die hebben gevoch ten in de geruchtmakende slag om Dien Bien Poe. De mannen zullen op uitnodiging van het in Den Haag opgerichte Comité Dien Bien Poe een maand in Nederland verblijven. Foto: De verwelkoming in het Haagse station H.S. Van links naar recht de heer P. Groenendijk, secretaris xan het Comité Dien Bien Poe, de heer K. C. A. Colette, voorzitter van het comité, twee Franse oud-strijders, G Bois, attaché van de Franse ambassade in Nederland, mevr. Colette en nog een van de vier Fransen. de conferentie voor: 1. Het herstel der Duitse eenheid op vreedzame, democratische basis, met inbegrip van de kwestie van vrije verkiezingen in geheel Duits land. 2. De terugtrekking der bezet tingstroepen uit West- en Oost-Duits- land. 3. Het bijeenroepen van een ge- heel-Europese conferentie ter bespre king van een stelsel van collectieve veiligheid in Europa. De nota levert critiek op Europese Verdedigingsgemeenschap en de Na- vo en beschuldigt de Westelijke mo gendheden van een politiek tot ver deling van Europa in militaire groe pen. De hereniging van Duitsland wordt de belangrijkste en dringende zaak genoemd voor het verminderen van re spanning. Een oplossing van dit vraagstuk kon niet worden uitgesteld. Z.H.Exc. de Bisschop van Haarlem heeft op zijn verzoek, om gezond heidsredenen, eervol ontslag ver leend aan de Hoogeerw. Heer A. H. Harst, als Deken van het dekenaat Schagen en als Pastoor van de paro chie van de H.H. Petrus en Paulus te Den Helder. Tot zijn opvolger als Deken en Pastoor is benoemd de Zeereerw. Heer J. B. v. d. Linden, Pastoor te Schoorl. Tot Pastoor te Schoorl, de Zeefeerw. Heer J. H. J. Greitemann, die kapelaan was te Rottei'dam (H. Joseph). Tot Pastoor te Den Helder (H. Nicolaas. Nieuwe parochie) de Zeereerw. Heer N. Hoek, die bouw pastoor was aldaar. HOE wordt het weer? (Geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. Opgemaakt te 10 uur). KOUDE NACHT. Koude nacht met flinke opkla ringen, maar aan de kust nog en kele verspreide buien. Tot zwak afnemende Noordwestelijke wind. Morgen overdag toenemende be wolking en later kans op enige regen. Tot matig of vrij krachtig toenemende Zuid-Oostelijke wind Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. 26 Oct.: zon op 7.22 en onder 17.25; man. op 7.18 en onder 16.45 uur. 26 October 18.47 uur N.M. Het weer in Europa HELSINKI gehel bew. 101 STOCKHOLM regen 10 OSLO zwaar bew. 9 KOPENHAGEN geheel bew. 10 LONDEN vrijwel onbew. 6 AMSTERDAM onweer 9 BRUSSEL regenbui 6 PARIJS vrijwel onbew. 8 BORDEAUX regenbui 11 GRENOBLE zwaar bew. 12 NICE regenbui 14 WARSCHAU vrijwel onbew. 8 BERLIJN regen 12 FRANKFORT gehele bew. 9 MüNCHEN regen 10 ZURICH regen 9 GENèVE half bew. 9 WENEN mist 5 INNSBRUCK zwaar bew. 7 ROME licht bewolkt 16 Korreltje Wie op dankbaarheid" rekent is een koopman; geen weldoener.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1