half zware shag! Utrechtse voikswasserij geen succes 'DOUWE EGBERTS Sporen wordt niet duurder Ziet zoek en vind! ZATERDAG 23 OCTOBER 1954 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 3 Tweede Kamer over belastingverlaging Er bestond in de Tweede Kamer verschil van mening over de vragen, hoe ver men met de verlaging van de belastingen moet gaan, op welk tijdstip zij behoort in te gaan en aan wie zij in het bijzonder ten goede moet komen. Aldus lezen wij in het voorlopig verslag van die Ka mer ter voorbereiding van de alge mene financiële beschouwingen over de rijksbegroting 1955. Met de verklaring van de minister president welke inhield, dat de rege ring de voorgestelde belastingverla ging niet wil uitstellen tot 1 Januari 1956, doch dat zij er naar streeft deze eerder te doen ingaan, is bij het afde- lingsonderzoek geen rekening gehou den. Het verdient naar de mening van vele leden aanbeveling te overwegen, of niet bepaalde verbeteringen van sociale en culturele aard de voorkeur moeten hebben boven een zeer ver Saande verlaging van de belansting- ruk. Rekening houdende met de om standigheid, dat de minder draag- krachtigen onevenredig zwaar in de indirecte belastingen meebetalen, achtten de hier aan het woord zijn de leden het juist, dat een belangrijk deel van de verlagingen in de sfeer van de kostprijsverhogende belastin gen zal worden gezocht. Dat daar naast in het bijzonder aan een verla ging van de inkomstenbelasting wordt gedacht, had mede haar in stemming. Met het denkbeeld over te gaan tot «en verlaging van de kostprijsverho gende belastingen, welke van bijzon dere betekenis zijn voor de kosten van het levensonderhoud, gingen ook vele andere leden gaarne accoord. Ook de verzachtingen van de druk der directe belastingen in de persoon lijke sfeer, welke de regering aankon digde, achtten deze leden juist. Daarentegen hadden deze leden met verwondering kennis genomen van het voornemen der regering te komen met een voorstel om de tijde lijke verhoging van de vennoot schapsbelasting ten dele te conti nueren. Dit achtten zij reeds daar om vreemd, omdat dit een belasting verhoging zou betekenen, terwijl de regering juist een verlaging mogelijk en wenselijk acht. Verscheidene weer andere leden ga ven dringend in overweging bij de komende wijziging van de loon- en inkomstenbelasting, ten einde te ko men tot een gelijkmatiger druk, mov gelijk te maken, dat contribuabelen met wisselende inkomsten, worden aangeslagen naar een gemiddeld in komen over bijv. drie jaar. Tenslotte zouden de hier aan het woord zijnde leden- bij de komende belastingverlaging in het bijzonder de belangen van de middenstand in het oog gehouden willen zien een wens, waarbij ook van andere zijden verscheidene leden zich aansloten. Verscheidene nog andere leden drongen er bij de regering op aan, zo spoedig mogelijk wetsontwerpen in te dienen tot invoering van verla gingen met ingang van 1 Januari 1955. Bijzondere aandacht vroegen deze leden voor dat deel der zgn. ver geten groepen, dat geen kans heeft op verhoging van loon of overheids- pensioen en vaak moet leven van be scheiden gespaarde middelen of lijf rente. Als een van de tegemoetkomin gen, waardoor de positie van deze groep wat minder moeilijk gemaakt zou kunnen worden, noemden zij een verhoging van de grens, beneden wel ke geen vermogensbelasting wordt geheven. De twee jaar geleden opgerichte volks wasserij te Utrecht blijkt geen onverdeeld succes te zijn. Daarom stellen B. en W. de raad voor de ge meentelijke inrichting maar te slui ten. Reeds een jaar geleden was een dergelijk voorstel in de raad geko men, maar toen werd besloten de zaak nog een jaar aan te zien. Gemiddeld 115 personen maakten per week ge bruik van de wasserij. De meeste gebruiksters kwamen uit de kringen van arbeiders en kleine zelfstandi gen. Het is nog niet bekend of de particuliere wasserij, waaraan de ge meentelijke volkswasserij verbonden is, van plan is het bedrijf als parti culiere instelling voort te zetten. Koninklijk paar gast van president Coty Maandagavond zullen koningin Ju liana en prins Bernhard als gast van pres. Coty voor een privéébezoek naar het jachtslot Rambouillet (Fr.) vertrekken. Het Kon. Paar zal waar schijnlijk Woensdagavond weer in Nederland terug keren. Van Doorne's automobielfabriek te Eindhoven heeft een order verwor ven uit Chili voor ruim 250 vracht wagens met onderdelen ter waarde van bijna 6 millioen gulden. De wagens zullen begin van het volgende jaar worden afgeleverd en veei verouderd materiaal vervangen. Lintjes regen Te veel ambteneren in de drup Een aantal Kamerleden meent dat de verhouding tussen het aantal amb tenaren en particulieren,- dat bij de lintjesregen in de drup staat niet ge heel juist is. Op 30 April van dit jaar werden 886 ambtenaren gelukkig ge maakt tegen slechts 830 particulie ren. Bij het ministerie van financiën moesten 49 ambtenaren een plaatsje op hun revèrs vrijmaken, terwijl de ze eer maar aan vier burgers ten deel viel. Daarbij komt nog, aldus de Ka merleden, dat niet minder dan tien inspecteurs van de belasting een on derscheiding kregen. K.V.P.-fractie in de Amsterdamse raad Eensgezindheid wordt hersteld De moeilijkheden, die, in verband met de voorziening in de vacature- De Groot in de katholieke fractie van de Amsterdamse gemeenteraad, in de Kieskring Amsterdam van de Katho lieke Volkspartij waren gerezen, zijn bijgelegd meldt de Volkskr. In de Vrijdagavond gehouden Kringvergadering heeft de heer Oort- huizen, voorzitter van de afdeling Amsterdam van de K.A.B. een ver klaring afgelegd, waarin hij zei, dat zijn twee weken geleden genomen be sluit om zijn mandaat in het Kringbe- stuur ter beschikking te stellen, ge nomen was, los van de opvolgings kwestie van de heer De Groot door de heer Damoiseaux. Hij bevestigde de even te voren door de Kringvoor zitter, de heer A. J. Copraij, gedane mededeling, dat er met betrekking tot zijn destijds genomen besluit van een ,ernstig misverstand sprake was ge weest, hetgeen na een langdurig en openhartig gesprek thans volkomen is opgehelderd, zodat hij zijn plaats in het Kringbestuur zal blijven inne men. Vrouw door drie auto's overreden Gisteravond is een ongeveer 45- jarige vrouw te Amsterdam, nadat zij door 3 auto's overreden was, op de plek des onheils overleden. De vrouw droeg een bril, die door de regen beslagen was, waardoor zij geen voldoende zicht had, toen zij de Meeuwenlaan te Amsterdam- Noord wilde oversteken. Een naderende file auto's kon haar niet meer ontwijken en nadat de eer ste auto haar tegen de grond wierp, werd zij door de auto, die op de eer ste volgde overreden; de derde auto kon eveneens niet tijdig tot stilstand komen en nogmaals werd de vrouw overreden. Een toegeschoten arts kon slechts de dood constateren. De auto's reden met een matige snelheid. Het Haagse Hof heeft gisteren een 33-jarige wever uit Leiden veroor deeld tot een gevangenisstraf van een maand omdat hij op 22 Juni van het vorige jaar, toen hij dronken was, een kellner met een zware vijl had willen mishandelen. Deze kellner had de gast uit z'n café gezet omdat hij hinderlijk en vervelend optrad. De procureur-generaal had drie maanden gevangenisstraf gerequi- reerd. In eerste aanleg was verd. vrijge sproken. De officier van justitie had destijds vier jaar geëisf. Twee doden op onbewaakte overweg Gistermiddag om half vier is op de onbewaakte spoorwegovergang Zand- vaart te Breezand (N.-H.) een luxe auto met twee inzittenden, door trein nr. 3452 uit Den Helder gegrepen. De wagen werd een dertigtal meters meegesleurd en de beide inzittenden waren op slag dood. De slachtoffers zijn de heren T. Vlaar, 38 jaar, ge huwd en vader van een kind en de 30-jarige C. van Oorschot, ongehuwd. Beiden zijn afkomstig uit Anna Pau- lowna. De diesel-electrische trein, die om 15.15 uur uit De - Helder vertrok en om 15.55 uur in Alkmaar had moeten aankomen, heeft een uur vertraging gehad. De trein waarvan alleen maar een der koppelingen was gebroken kon op eigen kracht de rit naar Alk maar voortzetten. De overweg is niet: door een zg. knipperlicht-installatie beveiligd. Dief kwam terug om portefeuille te zoeken De recherche is er een dezer dagen in geslaagd een van de vele belang rijke diefstallen, die Venlo de laat ste tijd teisteren tot klaarheid te brengen. Van Zaterdag op Zondag zetten twee zware jongens een kraak in het Café „Vallen" nabij de groen teveiling. Zij namen de gehele voor raad sigaren en sigaretten en al het geld mee. Bij het verdelen van de buiten mis te een van de heren zijn portefeuille. In de veronderstelling dat hy deze bij de inbraak verloren had, keerde hij Zaterdagmorgen naar het café terug om de omgeving af te zoeken. Bij het zoeken werd hij echter door een voorbijganger opgemerkt met het gevolg dat hij tegen de lamp liep Later bleek dat de man onnodig naar zijn portefeuille gezocht' had, omdat het voorwerp thuis in een kast lag. Onkosten-noia ingediend bij weggelopen verloofde Teleurstellingen worden verliefde mensen soms niet bespaard. Enige tijd geleden diende een jongeman een eis tot schadevergoeding in tegen zijn vroegere verloofde, die hem haar trouwbelofte had gegeven, maar er toch geen been in zag hem twee da gen na de ondertrouw met zijn heb ben en houden te laten zitten. De jongeman nam het haar heel kwalijk en werd vervolgens zeer zakelijk. Vierduizend gulden vroeg hij voor de kosten, die hij gemaakt had om het haar zo plezant mogelijk te ma ken. Verder wilde hij nog een jaar huur hebben van een flat, die hij voor 150.per maand gehuurd had. Omdat hij toch eenmaal bezig was schreef hij er no geen jaar loon bij voor de dienstbode, die hem ver zorgd had. Vrijdagmiddag werden in deze zaak nog enkele getuigen gehoord, maar het ziet er niet naar uit dat de bedrogen minnaar zijn hernieuwd vrijgezellen bestaan binnenkort op groter voet zal kunnen voortzetten. DAGELIJKS EEN DAKOTA VOL JENEVER NAAR LONDEN! Van Maandag a.s, af zal de Engel se charter luchtvaartmaatschappij Eagle Aviation Blackbush, in op dracht van een Nederlandse likeur stokerij, dagelijks een vlucht Am sterdam, SchipholLonden maken. Naar aanleiding van berichten over een verzoek van de Ned. Spoorwegen aan de regering tot verhoging der tarieven, vernemen wij van bevoeg de zijde, dat het op het ogenblik niet in de bedoeling ligt, hiertoe over te gaan. Aantal paratyphus- patienten neemt af Hoewel men nog geen cijfers kon geven, kan worden aangenomen, dat de paratyphus, die na de Oranje feesten in Katwijk uitbrak en die zich verspreidde over verschillende gemeenten in het kustgebied, thans geheel bedwongen is. De laatste tijd hebben #zich geen nieuwe gevallen voorgedaan. In de Haagse ziekenhui zen zijn de patiënten vrijwel allen ontslagen. In Antoniushove te Voor burg en in de Leidse ziekenhuizen is dat nog niet het geval, maar ook daar vermindert het aantal patiënten. Myxomatose neemt af Laatste twee weken geen meldingen uit Katwijk De gevreesde myxomatose, die ook in de duinen bij Katwijk een aanslag over het gehele land af. De laatste op de konijnstand deed, neemt twee weken zijn er geen gevallen meer geconstateerd in de duinstreek. Alleen van Limburg komen nog meldingen binnen. N.E.S.B. VERDWIJNT. Voorlopig? Naar van de zijde der NESB wordt medegedeeld heeft de liquidatiecom missie van de NESB, gezien het von nis van het Haagse Gerechtshof te gen NESB-leiders, met algemene stemmen besloten in afwachting van de beslissing van de Hoge Raad de beweging op te heffen en iedere ac tiviteit te staken. 'In een rondschrij ven worden de voormalige leden en belangstellenden van dit besluit in kennis gesteld. IN HET HOLST VAN DE NACHT MET ETALAGEPOP OP STAP. Een flitsend zoeklicht op een poli- tiejeep deed in het nachtelijk uur de enkele late voorbijganger in de bin nenstad van Rotterdam vermoeden, dat er iets aan de hand was. Het bleef niet bij een hand, maar er kwam zelfs een heel mens, zij het een was sen mens aan te pas en, zoals later bleek, ook een mens van vlees en bloed plus een quantum alcohol. Een 50-jarige los werkman, die blijkbaar de bloemetjes buiten had gezet en niet geheel helder meer van geest was, werd op zeker ogenblik door een nachtwaker ontdekt, toen hij uit een etalage van een modema gazijn aan de Lijnbaan een winter jas en costuum geklede etalagepop van mannelijke kunnen naar buiten sleepte. Met een steen was de ruit vernield. Of de man binnen is ge weest, vermeldt de historie niet, maar zeker is, dat de hele etalage overhoop lag. Zich ontdekt ziend sloeg de los werkman op de vlucht en ver borg zich op een open plek tussen enig opschietend gras. De camoufla ge bleek niet „waterdicht" te zijn en de politie greep hem dan ook fluks in de kraag. Op het hoofdbureau kreeg hij de tijd zijn avonturen te cverdenken. „Nou speel maar fijn, hoor! Dan gaat tante meteen weer naar huis". Denker. De schooljuffrouw ver telde van een schaap, dat bij de kudde was weggelopen en door de wolf werd opgegeten. „Was dat schaap bij de kudde gebleven, dan had de wolf het niet kunnen opeten", zei ze. „Lood om oud ijzer, juffrouw", riep Piet. „Dan was het dier naar het slachthuis gegaan en hadden wij het opgegeten." Heel eenvoudig. Een bakvisje liep de hele avond achter de beroem de schrijver aan. „Ik had toch zo graag schrijfster willen worden", vertrouwde zij hem toe. „Kunt u me niet vertellen, hoe je moet beginnen met schrijven?" „Maar natuurlijk", antwoordde de schrijver, „heel gewoon van links naar rechts". Smoesje. Directeur: „Ik heb ge hoord, dat u vorig jaaT in de gevan genis hebt gezeten!" Bediende: „Dat klopt, mijnheer. Ik had mijn kerstinkopen te vroeg ge daan!" Directeur: „Maar daarvoor stoppen ze je toch niet in de gevangenis?" Bediende: „Ja zeker mijnheer, ik was drie uur voor de winkel open ging al bezig." Het bewijs. Een be kende componist zei te gen een vriend, dat de mensen weinig aandacht schenken aan hetgeen men hun vertelt. De vriend was het hier mede niet eens en het liep uit op een wedden schap, welke de compo nist won. Dat geschied de op een receptie. De componist kwam laat binnen en zei tegen de 2 gastvrouw: „Het spijt me, dat ik zo laat ben, maar ik heb vanavond D mijn buurman gewurgd en dat vorderde meer tfjd dan ik voorzien had". „Ach natulrijk", antwoordde gast vrouw, „ik ben blij, dat u gekomen •bent!" Zelfs de vriend vond dat een overtuigend bewijs." Zonderling. Een oude dame maakte haar eerste zeereis. Na drie dagen kwam het schip in een storm terecht en liep enige schade op. De kapitein besloot assistentie te vragen en liet enige vuurpijlen afschieten. „Die moderne mensen zijn niet wijs", merkte het oude dametje op. „Wie gaat er nu met zulk weer vuur werk afsteken?" Niet nodig. Dienstmeisje: „Pro fessor, er is hier iemand, die u wil spreken." Professor: „Wat is het voor een persoon?" Dienstmeisje: „Iemand met een zwarte snor." Professor: „Oh, zeg maar tegen hem, dat ik geen snor nodig heb." Geen risico „Hebt u de gevaren wel gezien, toen u mijn dochter uit die woeste rivier redde?", vroeg het oude heertje. „Was geen gevaar bij, mijnheer", luidde het antwoord. „Op de eerste plaats ben ik een uitstekend zwem mer en op de tweede plaats ben ik getrouwd." Nu dacht je zeker, dat je al góed gekeken hebt, wanneer je hier op het plaatje een sloot, een huisje, een bruggetje, enkele bomen en twee eendjes ziet, maar als dit alles was, dan zouden we het plaatje natuurlijk niet in de krant gezet hebben. Nee, er is op hfct plaatje nog wat te zien; de eendjes zijn altijd mét z'n drieën geweest en nu opeens, is er eentje weg. Hij is echter niet zo heel erg ver weggegaan en als je goed zoekt, zul je hem beslist vinden. (Voor oplossing zie pag. 4, tweede blad). MET EEN Door O. Straminoff 47) Welnu, dat hij getoond heeft de kwaliteiten van hoofd en hart te be zitten, welke de geboren leider ken merken, trad te duidelijkste aan de dag door het feit, dat hij de man, die eens mijn grootste tegenstander was, een machtige tegenstander, met wie niet te spotten viel, uit het kamp der vijanden wist over te brengen naar het kamp der medewerkers, door elke daad een onderneming tot stand kwam van een omvang als de wereld tot op heden nog niet gekend heeft. „Mijne vrienden" riep Francis P. met verheffing van stem uit, „dat zijn nu niet bepaald daden, die op dol zinnigheid duiden". Francis P. zweeg een ogenblik, en er kwam een geheimzinnige uitdruk king op zijn gelaat toen hij de kring zijner gasten rondkeek. Allen voel den, dat het gewichtige ogenblik aan gebroken was, dat nu de grote ver rassing komen zou. Er heerste dan ook een ademloze stilte, toen de groot-industrieël vervolgde: „Ik heb u hedenavond als mijn gasten om mij heen verzameld, om dat ik u een mededeling te doen heb, welke van zulk een vérstrekkende aard is, dat zij het feestelijk karak ter, waarin ik meende deze te moe ten hullen, ten volle wettigt. Welnu dan, voor elk veldheer breekt eenmaal het uur aan, dat hij zich uit de strijd terugtrekken moet. Niet, omdat hij strij densmoe is, of omdat hij voelt, dat de krachten hem j gaan ontbreken, maar omdat er een dag komt, dat hij beseft niet meer te zijn opgewassen tegen de stromingen Ivan een nieuwe tijd. Want deze nieu we stromingen brengen elementen in de strijd, die alleen hij ten volle kan j beheersen, die ermede is opgegroeid. I Ongetwijfeld typeert het de waar- achtige zeeman, wanneer hij het uur kent, waarop hij het schip, dat hem zovele jaren is toevertrouwd geweest moet overdragen aan iemand, wiens hand zekerder is dan de zijne". Terwijl Francis P. deze laatste woorden uitsprak, hadden zich twee bedienden in livrei vlak achter hem opgesteld, bij het zware fluwelen gordijn, dat de grote zaal van de daar achter gelegen salon scheidde. Een derde reikte hem op een zil veren presenteerblad een glas cham pagne aan, terwijl tezelfdertijd weer andere bedienden zich geruisloos tus sen de gasten bewogen, en hun ver zochten een glas van de bladen te nemen, die zij hun voorhielden. Toen de millionnair eindelijk weder om het woord nam, was de spanning ten top gestegen. „Mijne vrienden" zei hij, „de me dedeling, welke ik u te doen heb, is, dat heden het schip der Normans niet alleen van gezagvoerder, maar te vens van naam verandert. Van nu;af aan, zal de grootste trust, welke Ame rika en het vaste land ooit gekend hebben, de naam voeren van: Nor man Sparkes". Onder het uitspreken dezer laatste woorden, had Francis P. aan beide achter hem staande bedienden een wenk gegeven en op hetzelfde ogen blik schoven schoven de zware gor dijnen vaneen, en betrad John P. in hoogst eigen persoon het podium. Maarhij was niet alleen. Aan zijn arm voerde hij een meisje mee van nauwelijks twintig lentes. Zij was van zulk een innemende, lieftal lige schoonheid, ze zag er zo stralend uit, dat het enkele seconden duurde, alvorens de aanwezigen van hun verbazing bekomen waren. Doch on middellijk daarop werd het jonge paar met een donderend applaus be groet. Te midden van dit losbrekend enthousiasme ,hief de Amerikaanse milionnair zijn glas in de hoogte, en, nadat de storm enigermate geluwd, was en hij zich opnieuw verstaan baar kon maken, vervolgde hij: Mijne vrienden. De enige onpartij dige rechter, die beoordelen kan, of onze daden „dolzinnig" waren, is het werkelijke leven. Een nieuw schip loopt heden van stapel, een schip, dat onder leiding zal staan van de zoon van hem, die het leven van werkzaamheid vaarwel gaat zeggen, terwijl de navigatie mede geleid zal worden door de dochter van de stoe re werker, die zich eveneens een we reldnaam verwierf, namelijk Sir Wil liam Spakes, op wiens nagedachtenis ik hier een dronk uitbreng. En nu", besloot de groot-indus trieel, terwijl hij voor de laatste maal de kring zijner gasten rondkeek, „nu stel is u voor een driewerf „hoera!" uit te brengen op het welvaren van het schip, dat heden van stapel liep onder de naam: „Norman Sparkes" Dat het zee houde, onder alle om standigheden des levens, is de laatste wens van hem, die heden de brug verlaat. Ik heb gezegd!" Als één man drongen de gasten naar voren, terwijl de muziek een opge wekte mars speelde en onder aanvoe ring van Bill Mackay namen de vrienden de jongeman óp de schou ders en droegen hem in triomf de zaal rond. Toen nam Francis P. de arm van het stralende jonge bruidje en leidde haar onder oorverdovend gejuich der gasten naar de twee ze tels, die in de grote ontvangsalon stonden opgesteld en waarlangs de gasten onmiddellijk nadat ook John P. had plaats genomen, een ere-defi- ló maakten. Doch toen men even later de grote Francis P. van Chicago ging zoeken was deze nergens meer te vinden. Niemand beter dan hij wist, wan neer het moment daar was om te verdwijnen. Want men moet zelf ja renlang aan het roer hebben gestaan om te begrijpen, dat een schip, waar op twee kapiteins het gezag voeren, onherroepelijk ten gronde gaat. Langs de verlichte ramen van het machtige Regents Palace, daalde de sneeuw in fijne gouden vlokjes neer, en hulde de wereldstad als in een witte mantel. Ergens ver boven de blanke daken vr n de metropolis ver* scheen een gloeiend rode stralen krans, waar doorheen een onzichtba re hand met lichtend blauwe letters schreef: „Norman's kauwgom is balsem voor het hart!" ETNT>E

Leidse Courant | 1954 | | pagina 9