Medewerking voor handenarbeid op R.K. Ulo tegen advies B en W BIOSCOPEN K en O haalde de Duivel uit Dublin ZATERDAG 23 OCTOBER 1954 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 Gemeenteraad Lisse Vrijdagavond was de voltallige raad van Lisse bijeen onder voorzit terschap van de burgemeester mr Th. M. J. de Graaf. I De heren J. v. Dijk, E. Scholte, M. Hordijk, P. J. de Wolf en H. de Bruin werden met algemene stem men herbenoemd tot lid van de wo ningcommissie, terwijl de heer J. van Briemen werd benoemd tot plaats vervangend lid. Nadat de voorstellen inzake wij ziging rekening-courantovereenkomst met de Coöperatieve Boerenleen bank; het opnieuw verklaren, dat een nieuw uitbreidingsplan der gemeen te in voorbereiding is; verstrekking van een renteloos voorschot aan de woningbouwver. „Volksbelang" tot dekking van de exploitatie-tekorten over de jaren 1947 t/m 1950; het ver lenen van een zgn. bejaardenbijdra- ge voor de Hofjes woningen van de woningbouwver. „Volksbelang" en een aanvrage ing. art. 13 der lager onderwijswet 1920 zonder enige op merking waren goedgekeurd, kwam in bespreking het voorstel tot be schikbaarstelling van gelden over eenkomstig art. 72 der lager onder wijswet 1920 t.b.v. de R.K. Ulo-school voor leermiddelen handenarbeid. Handenarbeid op Ulo. De heer de Koning verklaarde oor spronkelijk dezelfde mening te heb ben gehad als B. en W., doch uit be sprekingen en mededelingen is hem gebleken, dat deze zienswijze niet juist is. Handenarbeid acht spr. thans wel zeer wenselijk, omdat hierdoor een goede afwisseling in de dikwijls ingespannen studie wordt verkregen en de leerlingen tevens leren hun handen te gebruiken. Hij stelt daar om voor het vak handenarbeid op die school wel te doen invoeren of de beslissing hieromtrent te verda gen, opdat B. en W. zioh nog kun nen beraden. De voorzitter geeft de raad in overweging, dat reeds zeer veel wordt gedaan om gedegen onderwijs te verkrijgen en dat er altijd nog wensen zullen blijven bestaan. Voor de grote stad, waar de leerlingen niet in die mate hun verpozing kunnen zoeken op dergelijk gebied, acht hij het inderdaad gewenst, doch voor een plaats als Lisse, alwaar de sa menstelling en de geaardheid van de bevolking geheel anders is, acht hij dit niet noodzakelijk, temeer daar de kinderen thuis voldoende gelegen heid krijgen om lichte arbeid te ver richten. B. en W. zijn met dit afwij zende voorstel eenstemmig gekomen, omdat zij de meest urgente verlan gens willen verwezelijken. De heer Barnhoorn acht het stand punt van B. en W. evenmin juist en schaart zich achter het voorstel van de heer de Koning. De voorzitter stelt vast, dat B. en W. wel degelijk belangstelling heb ben voor de ontspanning van het leerplan, doch dit kan men h.i. vin den in gymnastiek en sport, waarom trent plannen zijn om hiervoor lo kalen en sportvelden bij de scholen complexen in het leven te roepen. Spr. wijst op de meerdere kosten van het kleuteronderwijs op de begro ting 1955 geraamd. Alle wensen van het schoolbestuur kunnen niet ver wezenlijkt worden binnen het raam der begroting. De heer de Vries sluit zich aan bij het gsprokene door de heren de Koning en Barnhoorn. Niet alleen grote steden doen het, doch ook b.v. Beverwijk, Amersfoort, Velsen enz. Hij acht het in het belang van het kind. De aangevoerde motieven zijn voor hem geen redenen om zich zon der meer bij de zienswijze van B. en W. neer te leggen, ofschoon het hem bekend is, dat andere schoolbesturen ook wel eens met een dergelijk ver zoek zullen kunnen komen. Hij geeft in overweging nog eens te pra ten met genoemd schoolbestuur.. Raad denkt er anders over. Weth. Tibboel heeft van deskun digen gehoord, dat zij geen handen arbeid op de ulo-school wensen, te meer niet daar het programma dik werf toch al overladen is. De heer Romijn deelt de mening van de weth., terwijl de heer Steen winkel gaarne eerst het advies van de inspecteur wilde horen. De voorzitter herhaalt zijn aange voerde argumenten en verklaart dat de inspecteur eerst gehoord wordt, nadat het besluit is gevallen, hetgeen wettelijk is. De heer Van Leeuwen is het even min eens met de zienswijze van B. en W. en heeft uit de praktijk onder vonden, dat het verrichten van han denarbeid op de scholen zeer veel prachtisch nut heeft. Hij kan volle dig instemmen met het voorstel van de heer de Koning. De heer de Koning wijst er op, dat dit het derde project zou zyn dat zou worden afgewezen. Hij herinnert aan de voorstellen en wensen inzake de schoolradio en projectielantaarns. In het belang van de algemene gedachte van onderwijsvernieuwing acht hij invoering zeer wenselijk. Na enige discussie brengt hij het voorstel van de heer De Koning, om de beslissing te verdagen tot de vol gende vergadering in stemming, het geen wordt verworpen met 7 stem men voor en 8 stemmen tegen. Hierna bracht hij het voorstel van B. en W. in stemming, hetgeen even eens wordt verworpen met 7 stem men voor en 8 stemmen tegen, zodat de gevraagde medewerking wordt verleend. De resterende agendapunten wer den vervolgens zonder bespreking of stemming aangenomen. Geen genade. Bij de rondvraag kwam de heer van Leeuwen met het voorstel om de begrotingsvergadering, welke be legd is op Donderdag, 28 October a.s. uit te stellen tot nader order, omdat zijn fractie (P.v.d.A.) z.i. geen vol doende gelegenheid heeft gehad om de begroting te bestuderen en hier van serieus werk te maken. Op zijn verzoek aan B. en W. om de verga dering te doen uitstellen is afwijzend beschikt, zodat hij thans dit aan de raad verzoekt. Spr. vraagt zich af waarom deze haast en waarom de raadsleden geen gelegenheid gegeven om de stukken rustig en terdege te besturen. De voorzitter zegt dat B. en W. in het belang van de gemeente zich wensen te houden aan de vastgestel de datum, hetgeen hij straks in de besloten zitting zal uiteenzetten. Hij noemde de wettelijke termijnen op, waarbinnen de begroting moest wor den aangeboden en behandeld. De termijn, waarbinnen de raadsleden het stuk moeten besturen, n.l. 19 da gen acht hij niet onredelijk. In 1954 is de begroting niet sluitend en daar om is zij ook nog niet goedgekenrd mede in verband met de aangelegen heid omtrent het niet invoeren van een rioolbelasting, hetgeen als eis werd gesteld. De heer van Lpeuwen verwijst naar de gemeente Alphen aan den Rijn e.d., alwaar de gemeentebegro ting veel later wordt behandeld. Spr. en zijn medefractiegenoot wensen hiervoor tijd te hebben om terdege te kunnen overwegen en te besturen de voorstellen, welke in begroting verwerkt zijn. Het is hem ten ene male onmogelijk dit binnen het tijds bestek te doen van 19 dagen, temeer daar hij door zijn persoonlijk werk hiertoe niet kan komen. Met 2 per sonen, de kleinste fractie, is dit een onmogelijke taak. In andere gemeen ten, alwaar de P.vd.A. de grootste fractie is, wordt wel aan de kleinere fracties gelegenheid gegeven om de begroting goed te bestuderen. De voorzitter zegt dat de fractie van de P.v.d.A. de enige fractie is, waarvan het verzoek is ingekomen om uitstel van de belegde vergade ring. Voor hem is er geen enkele re den om dit uitstel te verlenen, om dat de andere fracties wel voldoende tijd hebben om de begroting te bestu deren en door te nemen. De voorzitter wenst het voorstel in stemming te brengen, doch de heer Mesman heeft gaarne, dat de voor zitter ëerst in een besloten vergade ring mededeling doet van het ge meentebelang, waarop hij doelde. De vergadering wordt geschorst en na opheffing wordt medegedeeld, dat het voorstel van de heer van Leeuwen niet wordt aangenomen. HILIEGOM TWEE PREEKSTOELEN CONFERENTIE. Maandagavond om 8 uur zal in de St. Josephkerk de laatste twee preek stoelen-conferentie voor de Bloem bollenstreek worden gehouden. Deze avond zullen de paters spreken over „Het mandement". Deze conferenties zijn toegankelijk voor iedereen en na 8 uur zijn de opengebleven plaatsen vrij. Geboren: Belinda, dr van P. Winke laar en A. C. van Vliet; Elzelina, dr van M. J. van den Akker en B. Bou- ma; Harm, zn van C. G. van Duin en A. Rotmensen; Antonia Janne tje, dr van D. van Ginkel en C. For tuin. Ondertrouwd: R, A. C. Nardton en C. P. Hij zeiendoorn; F. G. L. Kok en W. H. Bakker; H. P. Huurman en A. M. Pijnaker; J. W. C. Velthuijs en E. W. ten Hoopen; P. J. Teeuwen en A. van Horick. Getrouwd: L. van Diest en M. Post; M. Been en H. Stapel; C. F. Balkenende en H. C. M. Griekspoor. KATWIJK Bruine bonen zijn duur. De tuin der J. V. had zijn bruine bonen net jes op schelft gezet op zijn land aan de zwarte weg tussen Katwijk en Noordwijk. Maar nietbevoegden na men de hele voorraad mee zonder enig spoor achter te laten. De poli tie zoekt ernstig naar de daders. Steun Wettig Gezag. Onder lei ding* van de Burgemeester mr. Wol- dringh van der Hoop werd een pro- pagandavergadering gehouden met de bedoeling om te komen tot oprich ting van een afdeling. Volgens de voorzitter brengt dat nogal moeilijk heden met zich; het schijnt hier niet op gang te kunnen komen alhoewel de oprichting van een afdeling hoogst noodzakelijk is. Er is in Katwijk b.v. nog geen enkele reserve-politieman maar een 12-tal toezeggingen zijn ge daan. Het minimumgetal is echter 30, doch 50 is het streefaantal. Spr. wees er op dat van de lichtingen 1940 1945 geen enkele enige verplichting hebben, terwijl andere jongelui pl.m. 2 jaar in militaire dienst moeten ko men. Het woord werd nog gevoerd door de heer C. Hess, commissaris van politie te Gouda, die enige uit leg gaf van wat er alzo voor nodig is. Spr. deed een beroep op de aan wezigen om zich te melden. KATWIJK AAN DEN RIJN Gymnastieklokaal. Binnenkort zal bij de school Molenblok een gym nastieklokaal worden gebouwd. Dit zal geplaatst worden ten Oosten van deze school ongeveer tegen de tuin van de heer V. Toestemming is van de desbetreffende instanties verkre gen en de aanbesteding zal binnen kort plaats hebben. E.H.B.O. De afd. Katwijk van de R.K. E.H.B.O. organiseert deze winter weer een nieuwe cursus voor beginnelingen. Docent voor deze cur sus zal zijn dr. H. M. Hueting, terwijl de verbandleer zal gegeven worden door instructrice mevr. C. A. Stik- voortVan Veen uit Voorschoten. Belangstellenden voor deze cursus kunnen zich opgeven of zich voor inlichtingen vervoegen: Witte de Witstr. 21, Katwijk aan Zee, Katwij- kerweg 38, Valkenburg, Comman deurslaan 41 en Rijnstr. 91 te Kat wijk a. d. Rijn of Dinsdag 26 Oct. om 8 uur in de achterzaal van H. A. Fennes, Kerkstr. 22, op welke avond de cursus aanvangt. LEIDSCHENDAM Tuin Hendriks wordt onteigend Het gebrek aan voor woningbouw benodigde grond heeft Leidschendam in een zodanige situatie gebracht, dat het in de eerstvolgende jaren na 1955 niet mogelijk zal zijn zodanige wo ningen te bouwen. Daar B. en W. het ontstaan van deze omstandigheid voorzagen, heb benzij reeds geruime tijd geleden met de heer J. Th. Hendriks contact op genomen, teneinde de aan hem toe- behirende tuinderij, gelegen ten Zuid- Westen van de Damlaan, in eigendom te verkrijgen. Deze tuinderij is de enige plaats in de gemeente waar thans nog volkswoningen te we ten ongeveer 175 stuks kunnen worden gebouwd. Na vele maanden onderhandelen is het aan B. en W. niet mogelijk ge bleken met de heer Hendriks over de koopsom tot overeenstemming te ko men. Ook enige jaren geleden zijn de onderhandeling om dezelfde reden gestrand met het gevolg dat het uit breidingsplan „Damlaan" moest wor den stopgezet. Nu het echter onver antwoord is de woningbouw stop te zetten hebben B. en W. besloten tot onteigening van de tuingrond over te gaan. Een bekend taxateur heeft uit gerekend dat de waarde der grond met daar bijbehorende woning aan de Damlaan 21, bij een pacht vrije oplevering op 1 November 1956 niet hoger gesteld moet worden dan op 148.000.terwijl de heer Hendriks uiteindelijk een som vraagt van 156.900.—. Daar de standpunten van partijen onherroepelijk tegenover elkaar staan hebben volgens B. en W. voort zetting der onderhandelingen geen enkele zin. Daarom stellen B. en W. nu voor tot onteigening van de tuin over te gaan en na de onteigenings uitspraak door de rechtbank de scha deloosstelling door onpartijdige des kundigen te doen vaststellen. „Maria-avond" K.A.V. De K.A. V. heeft gisteravond in de patronaats zaal een indrukwekkende Maria- avond gehouden waarvoor grote be langstelling bestond. Na opening door mevrouw De Wit- Lans was het woord aan mej. Strin- ga die als districtsleidster van de diocesane afdeling K.A.V. een reis naar Lourdes heeft gemaakt. Mej. Stringa heeft vele bijzonderheden over deze pelgrimsreis verteld waar door de vergadering in een ware Ma- ria-verering kwam. Aan het slot van haar boeiend betoog zong de verga dering enige Marialiederen. De eigen toneelclub van de K.A.V. voerde daarna onder leiding van de heer H. Bakker „De blijde geheimen van de Rozenkrans" op. De daarbij passende gezangen werden achter de coulissen gezongen door de meisjes van de St. Jozefschool onder leiding van de eerw. zusters Franciscanessen. NOORDWIJK RK. Bond vor het gezin. Dins dagavond zal de R.K. Bond voor het gezin een belangrijke bijeenkomst houden in café „Flora", waarbij Broe der Pius zal spreken over „Gezin en School". Alle katholieke ouders zo wel van Noordwyk-Binnen als van zee worden op deze avond verwacht. Ouders verstaat uw tijd en verant woordelijkheid en geeft door uw aanwezigheid blijk op de bres te staan voor het kath. gezin. Kerkbollenveillng. Onder grote belangstelling is gisteravond in café „Flora" de kerkbollenveiling ge houden voor de parochie St. Jeroen. Naast een uiterst gezellige sfeer was er ook een goede kooplust, niet alleen voor de vele partijen bloembollen, doch ook voor de huishoudelijke en genotartikelen, waarop flink werd geboden. De einduitslag was dat deze veiling het kolossale bedrag van ƒ10533,— opbracht. Aan het eind sprak deken Brinkman zijn grote dank uit voor de grote medewerking der parochianen om deze veiling tot een zo groot succes te brengen. Dank bracht hij aan het H.B.G. voor de keurige organisatie van deze avond, de commissie voor hun voor bereiding en de vole schenkers voor hun bollen of andere artikelen. Een bijzondere attractie was de verloting van een gratis reis naar Lourdes. Het gelukkige lot was No. 65, hetwelk gewonnen door de heer C. Zandwijk. M.S.V. Het programma voor morgen is als volgt: MSV IOdis I (dames) 2 uur; HVL IIMSV I (he ren) 3 uur; MSV III—Zwaluwen, 3 uur; MSV b—MSV a (competitie) 1 ST0MPWIJK Woningbouw aan de Meerlaan Het voornemen bestaat om in 1955 aan de Meerlaan 15 woningen te doen bouwen. Teneinde daartoe in staat te zijn is de heer J. C. van den Bosch bereid ongeveer 3000 m2 grond aan de gemeente te verkopen voor f 5. per m2 echter met dien verstande dat de gemeente het aan te kopen perceel voor haar rekening van de aangrenzende grond door middel van een hekwerk zal afscheiden. WASSENAAR Scholier aangereden. Gistermor- men werd de 14-jarige Robert U., wonende aan de Konijnenlaan, die onderweg was naar de openbare ulo school aan de Doormanlaan, bij het onvoorzichtig oversteken van de Schouwweg aangereden door een personenauto, bestuurd door G. uit Wassenaar. De jongen kwam in aan raking met de voorruit van de auto en liep een zware hersenschudding en snij wonden in het gezicht op. Na dat eerste hulp was verleend is hij per Rode Kruis-ambulance-auto over gebracht naar het Haagse gemeente ziekenhuis aan de Zuidwal. Zowel de fiets als de auto werden beschadigd. Wit-Gele Kruis. In de spreek uren van het kleuterconsultatiebu reau in het Wit-Gele Kruisgebouw aan de Lange Kerkdam komt met in gang van 10 November a.s. een wij ziging. Dan zal het spreekuur n.l. ge houden worden iedere Woensdagmid dag van half twee tot half drie. Geboren: Maria d. van W. Goed hart en M. de Jong; Petrus P. L. M. z. van F. J. Kimman en M. P. Gem- meke; Maria T. J. d. van G. L. van der Wansem en M. T. Verhulst; Jo hannes z. van J. P. Hagg en Y. Looijenga; Jozef W. M. z. van A. J. Westgeest en H. C. M. van Eeden; Eermanus M. G. z. van J. J. van Wis sen en J. M. A. Voorham. Ondertrouwd: W. J. Vosse en C. I. Kniest; D. Eikelenboom en P. J- Hoogvliet; J. van Dijk en T. Wier- sum; J. Nieuwenhof en J. E. Sep; W. P. Dickerscheid en J. M. de Vos; D. van Leeuwen en W. E. Bekooij. Getrouwd: C. W. J. van der Voort en A. T. Tolido; Jhr. R. F. P. Roëll en A. C. de Graaf; K. H. Regterschot en H. Kroese; T. Elfring en S. P. Compeer; P. J. Kaldenbach en B. M. Wilmer; G. J. Seetz en A. C. Noord- over. Overleden: Maria H. H. L. van den Broek 1 j.; Cornelis Cardinaal 85 j.; Antonie Scheffer 66 j.; Frederik G. Vlieger 82 j.; Adrianus Ruijgrok 64 j.; Elisabeth Deelman 82 j. Plezant ondanks de vele dronken lieden K. en o. heeft met „de dui vel uit dublin" een stuk naar Leiden gehaald dat wel een zeer bijzondere verschijning aan het to neelfirmament genoemd mag wor den. Het speelt zich namelijk af in het noordelijk gedeelte van Ierland, waar de bewoners er een gewoonte van maken zowel de grenzen van het land als die van de onmatigheid te overschrijden. Het eerste doen zij ge pakt en gezakt met smokkelwaar, het tweede met behulp van de nim mer falende drank. Het zijn allen lie den met de whiskeyfles op de rechte plaats; ruwe bolsters met een veer tig procent pit. En terwijl 's nachts en ene helft van het dorp zijn roes uitslaapt, bevindt de rest zich op het smokkelpad. Alles gaat goed en men heeft alle ondeugden tot christelijke peil weten te verheffen, als opeens de duivel in de vorm van een gewe tensvolle politierechter op het dorp losgelaten wordt. De corrupte ser geant van politie die elke dag een zwijgfles ontving krijgt orders zijn vroegere weldoeners te arresteren. De omgekochte douaneman, die door lopend over de kosmos dicht en er een flink stuk van in zijn kraag heeft begint aan de weg terug, maar vindt op dit pad toch nog te veel café's om het eindpunt te halen. Zijn dronke- mans berouw en het temperament jvan een roodharige feeks helpen de leider van het smokkelcomplot de gevangenis in. Het duurt echter niet lang en de politierechter verdwijnt niet eerder voordat hij in de whiskeyvreugde van het dorp gedeeld heeft. Het stuk is weinig verhef fend, maar tamelijk plezant. Er gaat bijna geen ogenblik voorbij of er is een dronken kerel op het to neel, die met rauwe stem ontboeze mingen doet van een rijkelijk met whiskey besprenkeld gemoed. Voor enkele bedrijven kan dit aardig zijn maar tegen het eind van het stuk, krijgt men neiging alle strompelende en lallende drankorgels van het to neel af te vegen. Het spreekt van zelf dat de „Toneel groep" dit stuk een zeer verzorgde opvoering gaf. Men zou er echter WIE SCHRIJFT zegt: VULPENKLINIEK. Deskundige voorlichting. Onbeperkte keus. VULPENKLINIEK G. WOLFSLAG - BREESTRAAT 145 6568 Z0ETERMEER L.T.J. In het bovenlokaal van de oude jongensschool hield gisteren de L.T.J. een algemene ledenverga dering. Allereerst werd het vlaggen- probleem opgelost. Rekening hou dend met de gegeven suggesties en de vorige vergadering, was een nieuwe schets vervaardigd, die een voorname en rustige indruk maakte. De vergadering hechtte haar goed keuring aan dit ontwerp. De kosten voor de aanschaffing van deze vlag worden bestreden uit de gelden ver kregen door verkoop van de door eigen leden gemeste konijnen. De aalmoezenier kap. J. Hamers, besprak in grote lijnen het mande ment der bisschoppen waarbij langer werd uitgeweid over het humanisme, de sociale verenigingen en het luis teren naar de verschillende radio- omroepen. Op de hem eigen vlotte wijze verduidelijkte kapelaan Hamers het gedegen woord der bisschoppen. Na de pauze ging men over tot de eerste ronde van de kaartcompetitie. IN DE LEIDSE Luxor .Betaalde liefde" wordt in de reclamefolder van het betref fende verhuurkantoor aangekondigd als een film met een eigenaardige intrige, een mystieke inhoud en een onwezenlijke sfeer. Dat klinkt niet onaardig, maar in de practijk blijkt het een beetje teveel van het goede. In het zonderling zwevende verhaal tracht Paul Hörbiger een mens van vlees en bloed te verbeelden. Hij slaagi erin een goede typering te ge ven van een ontzettend nauwkeurige kassier. Helaas komt deze kassier door een zeer onaannemelijke samen loop van omstandigheden plotseling op het hellende vlak en smijt binnen een etmaal zijn reputatie aan stuk ken Dat is zelfs voor het celluloid te vlug. De gehele ontwikkelingsgang is onaanvaardbaar. Als de film begint ziet men de kassier aan het einde van de fatale dag met een revolver op zijn hoofd mikken. Voor hij echter de kans krijgt de haan over te halen, stapt de demon van het verhaal bin nen, die het niet eens is met de ver zuchting van zijn slachtoffer: „Kon ik deze dag maar over doen, dan zou het me niet gebeuren". Volgens de demon zou het dan weer gebeuren en om dat te bewijzen, mag de kas sier dezelfde dag nog eens meemaken met als resultaat, dat hij na 24 uur de hand aan zich zelf slaat. Zoals men reeds zal begrijp jen, wil deze film iets in het midden brengen be treffende de vrije wil. Men zou daar aan een lange beschouwing kunnen wijden, indien de film enige overtui gingskracht bezat. Maar zij heeft die niet en spreekt daarmede een oordeel over zichzelf uit. Alles bijeen is het een zeer onwezenlijk geval, dat nie mand zal boeien en dat de uitwer king heeft van een slaapliedje. Strikt volwassenen. Casino Met „Pépé le Moko" heeft Casino teruggegrepen naar een filmverhaal, dat met recht het prae- dicaat „voor-oorlogs" mag dragen. In dubbele zin: nl. wegens z'n ouder dom en wegens z'n kwaliteiten „Pépé le Moko" is een van de beste produc ten an de Franse cineast Julie Duvi- vier en als zodianig heeft de film nog allee belangstelling. Het verhaal speelt zich af in Algier en meer spe ciaal in de schilderachtige maar ge vaarlijke achterbuurt van de stad, de icasbah, waar de inboorlingen hun veilig weten v. d. politie. Daar huist zen ook de misdadigers, die zich er veilig weten voor de politie. Deze huist ook Pépé, die evenwel achter z'n vod den wordt gezeten door een hard nekkige politie-inspecteur. De ro mantiek komt er ook aan te pas, maar het recht trekt ten slotte aan het langste eind. Een boeiende, spannen de film met opmerkelijke kwaliteiten. Toelaatbaar voor personen boven de 18 jaar. Rex Het verhaal van „Gevaarlij ke liefde" speelt zich af in Calabrië waar de onbedorven doch spontaan reagerende bevolking zijn recht het liefst met het geweer zoekt. Rosaro een jongeman uit het volk, is verliefd op de zuster van de fabrikant Rocco. Op een nacht dat hij zich met zijn geliefde buiten bevindt, wordt er iemand vermoord en omdat hij zich daar in de buurt heeft opgehouden, wordt hy van deze moord beschul digd en gearresteerd. Zijn moeder, die van de verhouding met Rocco's zuster weet, smeekt haar om te spre ken waardoor de onschuld van haar zoon bewezen zou worden. De trotse Rocco verbidt dit echter zijn zuster, omdat hij het een schan de vindt dat zij zich met iemand uit het volk ophoudt. Rosara ontvlucht uit de gevangenis en wil zich op Roc co wreken. De gendarmerie achter haalt hem echter en er ontstaat een schietpartij, waarbij Rosaro en zijn moeder gedood worden. Rossi Rosaro, een jong zusje, die getuige van dit drau.a was, (Silvano Mangano) wreekt de onschuldige door van haar rnoeuer en broer door een gevaarlijk liefdesspel met vader en zoon Rocco. Deze goed gespeelde film met een greep uit het echte Calabrische volks leven is toegankelijk voor personen boven 18 jaar. Trianon laat Richard Tauber in de film „Du bist die Welt für mich" nog een week lang zingen, tot voldoening van de liefhebbers. Voor alle leeftij den. Lido Een menselijk drama van hartstocht speelt zich af in de film „De duivel in de vrouw", een film waarin drie verkeerde levensstromin gen te bespeuren vallen De eerste is van de jongeman, die op het verkeer de pad geraakt is en die onwillig is de nem door de psychiater aangebo den „weg terug" te bewandelen; de tweede is die van de echtgenpot, die omwille van zijn beroep zijn vrouw verwaarloost en ten slotte de derde is d'ie van de verwaarloosdevrouw die ergens anders .liefde zoekt. Het zijn drie gegevens, die op scherp zinnige wijze zijn uitgesponnen, voor een boeiend gegeven weten te zorgen en ten slotte voortrfelijk zijn ge speeld, zodat deze film gekeuid door de K. F. C. voor strikt volwas* senen wel de moeite van een bezoek waard is. In de hoofdrollen spelen Dirk Bogarde, Alexis Smith en Alexander l£nox, die voortreffelijk spel te zien geven. over in debat kunnen treden of het spelen van een dronkelap tot de to neelprestaties van de eerste rang be hoort. Onze bewondering gaat dan ook allereerst uit naar Jenny van Maerlant die de ongetemde feeks al het vuur gel dat dit opgewonden standje tot eén ware gesel van het dorp maakte. Ben Groenier deed ons in optreden en voorkomen denken aan de mr. Belvedère typering van Clifton Webb. John Elsensohn speel de met een gemak en natuurlijkheid de hem zeer geëigende rol van ronde kroegbaas. De leider van het smok kelcomplot had in Lo van Hensber- gen een zeer representatieve gestal te gekregen. Vermakelijk waren de rollen van Hans van Meerten en Hans Tiemeyer, als de twee corrupte ambtenaren. De uitstekende regie van A. Defresne had ook in de bezetting der bijrollen geen enkele zwakke plek gelaten. De stampvolle schouwburg beloon de spelers van dit ondanks alles toch vermakelijke stuk met enthousiast applaus. „I MUSICI Dl ROMA" SPELEN VOOR TOONKUNST Woensdag a.s. geeft het beroemde Italiaanse kamerorkest „I Musici di Roma" een concert voor Toonkunst in de Stadszaal. Dit ensemble trad voor het eerst op in Maart 1952 in „L'Aca- demia Nazionale de St. Cecilia" te Rome. Sindsdien gaf het vele concer ten in de voornaamste steden van Italië, alsmede op de Biennale te Ve netië in 1952, waartoe het uitverko ren werd. Ook tournées door Spanje, Portugal en andere landen o.a. Nederland verwekten steeds groot enthousiasme Het unieke ensemble, dat uit 12 meiewerkenden bestaat, vertolkt in de eerste plaats werken van oud- Italiaanse meester, waarvan het zich stijl en opvatting volkomen meester heeft gemaakt Het speelt zonder diri gent. Violisten zijn Felix Ayo, Cesare Casellato, Anna Maria Cotogni, Wal ter Gallozzi, Roberto Michelucci en Bauno Mollo, Altisten: Carmen Tran- co en Bruno Giuranna Cello: Engo Altobelli en Mario Centurione. Bas: Lucco Bucarella. Cembalo: Maria Te- rese Garatti. Het ensemble, dat zich die dag ook op het 43ste Jeugdconcert van Toon kunst in de Stadszaal doet horen, vertolkt 's avonds werken van Per- golese, Vivaldi, Leo en Rossini. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Robert, zn van C. J. Slappendel en M. M. C. Blomme; Ja cob, zn van D. Sietses en M. Scheer- man; Robertus Cornelis Antonius, zn van N. J. Duindam en C. N. v. Eg- mond; Jan, zn van J. Aandewiel en M. de Ruiter; Elisabeth Johanna, dr van G. de Geus en H. Francken; Ma rianne Johanne, dr van C. G. Laman en J. v. d. Linden; Geertje, dr van A. B. Hamaker en M. Beij; Jaco bus Johannes, zn van J. Sneijders en M. J. G. de Beer; Jannetje, dr van W. v. d. Plas en G. Kuijt. Laatste Berichten OLLENHAUER IS TEGEN. De leider der Westduitse sociaal democraten, Ollcnliauer, zeide, dat „de regeling van de Saarkwestie, waarover dr. Adenauer en Mcndès- France op het punt staan overeen stemming te bereiken, geheel onaan vaardbaar is voor de sociaal-demo cratische partij". Marktberichten VINKEVEEN, 22 Oct. Groente. Andijvie 712 cent, prei 1620 cent, rode kool 16—18 cent, spinazie 1638 cent tomaten 2048 cent, waspeen 16 19 cent, witlof I 71—78 cent, wit lof II 6164 cent, kassnijbonen 0.98 1.13, kasstokprincessen 1.36, stam bonen 7080 cente, pronkbonen 37 56 cent, per kg. bleekselderij 1619 cent, bloemkool 941 cent, knolsel derij 79 cent, komkommers 828 cent en sla 37 cent per stuk, peen 925 cent per bos. KATWIJK a. d. RIJN. 22 October. Groente. Bloemkool I 2454, idem II 1037, bospeen 2135, waspeen I 2531, idem II 19—25, groene kool 18—20, gele kool 14 13, rode kool 1321, andijvie 8 15, princessebonen I f 5020, idem II f 4050, breekpeen 617, au gurken 11—13, peterselie 5.50 7.70, selderie 7.10—8.80, krulpeter- selie 4.905 50, uien 1719, pronk bonen 1322. kervel 5.305.50, radijs 6.006.20. ROELOFARENDSVEEN. 22 Oct. Groente. Aardbeien I 0.711.05, idem II 3258 cent per 2 ons doos, kropsla I 7 80—12, idem II 2.50— 5.90, andijvie 1116, bloemkool 9 37, spruiten 3136, tomaten A f 68—79, idem B 62—68, idem C 55—71, idem CC 20—34, idem bonken 2437, idem afw. 2049, kassnijbonen f 85100, idem stek 45—80, dubb. stamb. 62—120 per 100. Bloemen. Asp. Plumovis 32 42 cent, Anemonen 1622 cent, Chats- worth 1828 cent, Crimson Champion 2641 cent, Chastity 1.729 cent, Pre- cose 1534 cent, Shirley 1732 cent, Bery) 2642 cent, Mosquito 1527 een*, Horwood 1228 cent, Norman- ddë 1731 cent, Mary 2032 cent, Minerva 3142 cent, Golden Cham pion 4451 cent, Ronald 2229 cent, Migoli 3047 cent, Serenade 21—29 cent per bos, Perfection 712 cent, Millersdale 5—9 cent, Migoli 511 een*, Alfretton 812 cent, Champion 610 cent, Viscount 79 cent, Cho- cod 69 cent,. Southdown Pink 10 20 cent, Mary Mona 610 cent, Pre mier 103 cent, Anjers 914 cent, Cyclamen 2953 cent per stuk.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 3