Gemeenteraad Rijnsaterwoude Vliegende schotelaar sprak Russisch Financiële vooruitzichten voor Alphen at cL Rijn gunstig Alphense woningbouwplannen Boskoop benadeeld door de Engelse havenstaking Westduitse souvereiniteit Men wacht op de tegenzet De „leiders" van Tibet Dikke" gladiolen noteerden topprijzen op de veiling ZATERDAG 23 OCTOBER 1954 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 meente, door de nood gedwongen, een door de feiten gestaafd beroep op bedoelde subjectieve verhoging heeft moeten doen, zal de toekomst met vertrouwen moeten worden te gemoet gezien. ZOEKGERAAKTE VUILNIS EMMERS. Ged. Staten hebben namens de mi nister van binnenlandse zaken aan het gemeentebestuur bericht, dat het onbillijk is, dat voor de schade, wel ke de gemeente lijdt door het be schadigen of zoekraken van een door haar in gebruik gegeven vuilnisem mer een vergoeding van de belasting plichtige wordt gevorderd, ook in- Op de gemeentebegroting van Al phen a. d. Rijn, gewone dienst 1955, is een bedrag ad ƒ22.270.28 gereser veerd voor onvoorzien. Blijkens de nadere toelichting valt deze post nog gunstiger uit; tengevolge van een in middels plaats gehad hebbende le wijziging van de gemeentebegroting komt ze nu op ƒ66.222.48. Zoals wij eerder berichtten is een sluitende begroting verkregen. Dit resultaat is bereikt zónder te beschik ken over de saldi-reserve, doch mèt aanwending van het naar raming nog beschikbare bedrag ad 82.400 van de destijds ontvangen restant-uitke ringen wegens ondernemingsbelas ting. In hun visie op de financiële perspectieven van de gemeente mer ken B. en W. voorts op, dat het gun stige begrotingsresultaat mede werd bereikt, doordat bij de samenstelling van de begroting rekening kon wor den gehouden met de mededeling van Ged. Staten d.d. 3 Aug. 1954, dat zij, naar aanleiding van een desbetreffen- naar aanleiding van een desbetref fend verzoek van B. en W., de minis ter van binnenlandse zaken en van financiën zullen adviseren voor Al phen a. d. Rijn het basisbedrag 1953, 1954 en 1955 te vehogen tot resp. ƒ36.50, ƒ41.50 en ƒ45.per inwo ner (voor 1955 zal dit bedragen 126 pet. van: 22334 (inwoners) X ƒ45. 1.166.337,80). Deze uitkering, be cijferd aan de hand van het door de Tweede Kamer aanvaarde ontwerp van wet i.z. de financiële verhouding tussen rijk en gemeenten voor de jaren 1953 tjn. 1957, bedraagt thans 28.41 per inwoner. Tevens is dit be tere resultaat te danken aan de ver hoging van de belastinguitkering uit voornoemd fonds als gevolg van het herzien van de raming van de aan deze gemeente toekomende onderne mingsbelasting over 1950 (99.25 pet. van 22334 (inwoners) X 13.78 ƒ305.454.30). Die raming beliep tot dusverre een bedrag van 335.531.61, nister nader vastgesteld op ƒ414.531.6 doch werd blijkens opgaaf van de minister nader vastgesteld op ƒ414.531.61. De basis (belasting) uitkering per inwoner werd hierdoor voor deze ge meente van 10.20 gebracht op 13.78. Bij het overleg, dat door Ged. St. met het ministerie van binnenlandse zaken is gevoerd over de subjectieve verhoging van de algemene uitkering is evenwel het standpunt ingenomen, dat de rioolbelasting met ingang van 1 Januari 1955 tot gemiddeld 15. per pand (thans ƒ6.wordt ver hoogd. Nadere inlichtingen hebben het college geleerd, dat deze verho ging absolute voorwaarde is voor het verkrijgen van de verhoging van de algemene uitkering per inwoner, zo dat, vooruitlopende op de nog door de raad te nemen beslissing, bij de raming van de desbetreffende post op 40.000.(ontvangen in 1953. 17.384.40 en geraamd voor 1954: 16.500), met de verhoging van de rioolbelasting reeds rekening is ge houden. Indien f het aanhangige, door de Tweede Kamer geamendeerde, ont werp van wet i.z. de financiële ver houding in ongewijzigde vorm het Staatsblad mocht bereiken, kan niet i java. en Surinamestraat. worden ontkend, aldus B. en W., dat De verwezenlijking van het plan in die regeling beduidende verbete- van de bouwvereniging „Eensge- ringen zijn aangebracht in vergelij- zindheid" voor de bouw van 27 wo- king tot de regeling welke voor de nin met 8 garï,ges aan de Albert jaren 1948 t.m. 1952 heeft gegolden, Verwevstraat vindt i dien de emmer buiten diens schuld is verloren gegaan. Volgens de onlangs vastgestelde desbetreffende gemeen teverordening zou de gemeente voor vervanging van een vuilnisemmer in een dergelijk geval ƒ7.50 schadeloos stelling vorderen van de hoofdgebrui ker. De minister acht het voorts wense lijk, dat op de vergoeding voor ver vanging van een zoekgeraakte of on bruikbaar geworden emmer een be drag in mindering wordt gebracht voor elk jaar, dat de betrokken em mer in gebruik is geweest en dat bij de bepaling van het bedrag van deze vermindering wordt uitgegaan van de totale gebruiksduur. B. en W. geven aan deze vingerwij zing gevolg en stellen voor de ver ordening in die zin te wijzigen, dat de toe te passen korting 10 pet. zal bedragen voor ieder jaar, indien in het ongerede raken ervan aan de schuld van de hoofdgebruiker is te wijten. Ten aanzien van de reeds vele ja ren bestaande plannen tot stichting van industrieflats te Alphen aan den Rijn laten B. en W. thans eveneens optimistische geluiden horen. Voor het maken van plannen werd destijds 10.000 uitgetrokken en hierop heb ben B. en W. op 31 Augustus 1.1. het bericht van geen bezwaar ontvangen, zodat nu een plan. kan worden ont worpen en een bespreking met se rieus gegadigden binnenkort kan worden geopend. Betreffende de woningbouw teke nen B. en W. in hun toelichting op de gemeentebegroting 1955 aan, dat het accent van de wensen op dit gebied ook thans nog meer valt op de ver deling van het beschikbare bouwvo lume, dan op de financiering van die bouw. De pogingen om een extra-toe wijzing te verkrijgen, mede i.v.m. de huisvesting van het van elders komende personeel van de „Baronie", heeft tot resultaat gehad dat volume is verkregen voor 75 migratie-wonin gen boven het normale contingent, het welk voor de jaren 1954 tot en met 1956 201 woningen beloopt. De 48 voor rekening van de ge meente te bouwen étage-woningen aan de Prins Bernhardlaan zijn nage noeg voltooid (voor 'n deel intusssen reeds aan gegadigden toegewezen), terwijl inmiddels een aanvang is ge maakt met de uitvoering van het plan om aan die laan en de Prinses- Beatrixlaan nog 66 van deze wonin gen te doen verrijzen Een plan om aan de Jacob van Damstraat (Aarlan- derveen) nog 6 woningen te bouwen, ongeveer gelijk aan de aldaar reeds eerder gestichte woningen, heeft eni ge stagnatie ondervonden door een onderzoek naar de vraag of de wonin gen bij becijferde huur nog wel ver huurbaar zouden zijn. Nu deze vraag thans bevestigend is beantwoord, zal het plan binnenkort bij de minister van W. en V. worden ingediend. Van de in 1953 aangekondigde plannen voor de bouwvereniging „Alphens Belang" is dat van de 26 woningen aan de Tolstraat gereali seerd en het plan van de 6 woningen plus 4 winkels in uitvoering. Dit laat ste is ook het geval met de bouw door die vereniging van 22 midden standswoningen plus 4 garages aan de doch evenzeer kan niet worden ont kend, dat deze gemeente het deson danks ook voor de volgende jaren niet zal kunnen stellen zonder een subjectieve verhoging van het be drag van de algemene uitkering per inwoner. Gelet op terzake door de Ged. Sta ten voor de jaren 1953 tot en met 1955 ingenomen standpunt, waaruit blijkt hun overtuiging dat deze ge- was. Verweystraat vindt gestadig voort gang en vermoedelijk zullen de eer ste woningen medio November a.s. door de huurders kunnen worden be trokken. Bij deze bouw werd tegen slag ondervonden door de slechte ondergrond onder een van de bouw blokken, waardoor een zwaardere en dus ook een duurdere' fundering moest worden gelegd dan voorzien Op verzoek van B. en W. heeft de Nutsstichting tot verbetering van de volkshuisvesting" een plan doen ont werpen voor 70 woningwetwoningen De aanvrage voor steun uit 's Rijks kas ten behoeve van dit plan is op 24 September 1954 aan de Minister van W. en V. toegezonden. Omtrent het plan van deze stich ting voor de bouw van pl.m. 29 wo ningen aan de Karei Doormanstraat, de Brittenruststraat en de Jan Nieu- wenhuijzenstraat h nog niet bekend, of en wanneer dit doorgang zal kun nen vinden. Voor de bouw van 51 woningen door de bouwvereniging „Volksbe lang" in het gemeentedeel Oudshoorn heeft meergenoemde minister bij be schikking van 18 Sept. j.l. een pre mie toegekend en zullen de hierop betrekking hebbende voorstellen tot het verstrekken van de nodige gel den bij wijze van geldlening, in de volgende week Dinsdag te houden raadsvergadering worden gedaan. De bouwvereniging „Sint Joseph' heeft nog geen machtiging ontvangen voor de aanbesteding van de bouw van 30 woningen aan de Witte Withstraat van het type gelijk aan de reeds eerder aldaar gestichte wo ningen. Spoedig zal aan de raad een voor stel worden aangeboden met betrek king tot het bevorderen van de wo ningbouw door particulieren De raad van Rijnsaterwoude kwam in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester Bakhuizen. B. en W. stellen de raad voor, om rente en aflossing van een door de Stichting Duinwaterleiding „De Drie Gemeenten" aan te gane kasgeldle ning te garanderen. De raad besluit hiertoe. Aan de heer C. J. v. Berkel te Lei- muiden zal worden opgedragen het maken van de Joost Stollenbrug voor 6220,64. Het rijk zal hiervan voor zijn rekening nemen 2454,36, zodat voor rekening der gemeente blijft f 6220,64. De raad besluit indien de ambte naren der gemeente een uur loon willen afstaan voor de actie Vluch telingenhulp, aan het bijeen gebrach te bedrag een zelfde bedrag toe te voegen. De voorz. deelt mede, dat de raad van Leimuiden heeft besloten om aan ambtenaren die studeren voor het diploma GA I, GA II en Gem. Financiën een studietoelage te ver lenen van 150,per jaar. Volgens de regeling zou de gemeente Rijnsa terwoude hiervan 1/3 moeten beta- ALKEMADE Gemeenteraad. De gemeente raad is in openbare vergadering bij eengeroepen tegen Donderdag 28 Oct. te 7.30 uur. Het is een lange agenda met 18 punten. De voorstellen luidden. Het afge stane loon door gemeentepersoneel met een gelijk bedrag aan te vullen voor Vluchtenlingenhulp 1954. Uit kering 6 van de bezoldiging over 4e kw. voor gemeentepersoneel. Een vijftal verzoeken voor tegemoetko ming in reiskosten schoolbezoek te Leiden. Eenmalige subsidie aan Ned. Blindenbond. Voorlopige vaststelling gemeenterekening 1953 alsmede van Grond- en Woningbedrijf en drie Burgelijke Armbesturen. Vaststelling Gemeentebegroting 1955 alsmede van Grond, en Woningbedrijf en goed keuring begrotingen der drie Bur gerlijke Armbesturen 1955. Vaststelling van het bedrag per leerling, art. 101 L. Uitbesteding van de verwijdering der Veenbrug in het Zuideinde te R.A.veen. Garantie verlening voor aan te gane kasgeld lening van de Stichting Drinkwater leiding. Geldlening aan R.K. Arm- met I bestuur te R.A.veen voor bouw kleu- eventueel door de gemeente te ver-1 terschool. Vaststelling plan tot her- strekken garantie dan wel financiële! ziening van het uitbreidingsplan hulp in andere vorm voor de gehele gemeente. Voorzover de boomkwekers en dé exporteurs in Boskoop op Engeland zijn georiënteerd, ondervindt men thans grote moeilijkheden met de verzending van het voor Engeland bestemde plantenmateriaal. Midden in de najaarsperiode, waar in men te Boskoop en omgeving in een tijdsbestek van enkele weken de voorbereidingen moet treffen om een tijdige uitvoer van het materiaal te bewerkstelligen, dient zich de En gelse havenstaking aan. Voor de uitvoer van sierteeltpro ducten, zoals heesters, coniferen en roaen moeten na een kweekperiode van maanden, soms jaren alle werk zaamheden binnen een tijdsbestek van enkele weken worden verricht, teneinde dit levende plantenmate riaal op een goede wijze naar het buitenland te vervoeren. Men heeft de te verzenden planten reeds gedeeltelijk in kisten, kratten en manden verpakt, doch men durft thans hiermee niet verder te gaan i omdat men bevreesd is voor het to tale verlies van dit levende mate riaal. De scheepvaartmaatschappijen ac cepteren de zending niet meer en reeds verzonden planten blijven in Engeland in de boten of havenopslag plaatsen liggen. Ook doet zich bij de op Engeland handelende exporteurs in Boskoop een opeenhoping van planten voor. bestaat zeer grote vrees, dat de bo ten met lading uit Engeland naar Nederland zullen terugkeren. LEIMUIDEN Tegen lichtmast gereden. De heer A. v. Klaveren had het ongeluk bij het achteruitrijden met zijn auto in botsing te komen met een der nieuwe lichtmasten op het kruispunt Provinciale wegBurgemeester Bak- huizenlaan. De lichtmast werd zwaar beschadigd en de verlichting raakte defect. Mevrouw H. G. BeeterKruk slaagde voor de akte Huishouding en koken (akte V). len. De raad is hiertoe bereid. De raad besluit ook zijn aandeel te betalen in de toelage ad 50, voor het bezit van het diploma Be volkingsboekhouding. Bij de rondvraag bespreekt de heer Disseldorp nogmaals de rommelige toestand rond de Haven. De voorzitter zegt, dat B. en W. druk bezig zijn een oplossing te vin den. De heer Disseldorp zou het ter rein achter de Chr. Kerk willen ge bruiken om een oplossing te vinden. De heer Leystra vraagt, of bij de toewijzing van woningen steeds de meest urgente gevallen geholpen worden. De voorz. zegt, dat hiermede zoveel mogelijk rekening gehouden wordt. De heer Leystra vraagt of de pre sentiegelden opgetrokken mogen worden voor de raadsleden tot 7, per vergadering. De voorz. acht 5, voldoende, omdat de raadsvergade ringen des avonds gehouden worden. BODEGRAVEN Tafeltennis. De R.K. Tafelten nisclub „Sportief" spelende in de eerste klasse van de Ned. Tafelten- nisbond is goed gestart. De eerste wedstrijd tegen het Leidse Sleutels werd met 6—4 gewonnen, na een 4 1 achterstand. Gespeeld werd door A. v. Es, G. Voordouw en J. Vermeij. De laatste blee^ ongeslagen, terwijl de andere spelers na de achterstand hun resterende partijen in winst wisten om te zetten. Het tweede team van Sportief speelde reeds 2 wed strijden nl. tegen Sparkler I en Steeds Vooruit I, die beide gewon nen werden resp. met 91 en 82. Dit team, dat speelt in de 3e klasse bestaat dit jaar uit de spelers G. Walraven, N. v. Rossum en J. v. d. Bosch. Wat de komende wedstrijden be treft het volgende. Sportief I krijgt Maandag 25 Oct. bezoek van Steeds Hoger uit Den Haag. Sportief II ontvangt dezelfde avond de reser ves van Wilskracht, dat zich dezer dagen plaatste onder de vanen var de voetbalver. VVSB te Noordwij kerhout. De verwachting voor beide matches is een zege voor de gasthe ren. Dammen. Voor de hoofdklasse van de KNDB, district Leiden werd de competitiewedstrijd gespeeld O GBSassenheim. De uitslag was 12 8; W. TerlouwW. Kroon 20; C. ScheerG. de Jong 11; J. v. Dam J. Snel 0—2; C. v. d. Vlist—C. Roos 20; T. KooistraA. v. Duin 11; T. LammensA. Balkenende 02; H. v. d. BornJ. Couvée 20; S. TerlouwJ. Dreef 11; A. Sterk M. Demmenie 11; J. v. Leeuwen •A. Molenaar 20. Voor het vakexamen bij de P. T.T. 2e gedeelte, slaagde dezer dagen de heer A. C. de Jong. E.H.B.O. De cursus voor E.H. B.O., onder auspiciën van het Rode Kruis, heeft thans voldoende deel- 1 I Nadat de onbekende een Russische Hii vroeë UQQT de lüeë l Sroet had gezegd, steeg hij met zijn I Jt/ UIUC& iiuwi wt- o ))Vliegende schotel" verticaal omhoog tot ongeveer 500 meter met het ge- De verhalen over vliegende seho- J naaimachine. Het anna- tels worden steeds fantastischer. Gis teren heeft een Tsjechische arbeider te Saint Remy nabij de Franse stad Epinal de politie medegedeeld, dat hij gesproken heeft met een Russisch sprekende bestuurder van een „vlie gende schotel", die hem had gevraagd hoe ver 't was naar de Duitse grens. De werkman, de 40-jarige Ujvari, zeide, dat hij 's ochtends vroeg op weg naar zijn werk was, toen hij werd aangesproken door een forsge- bouwde vreemdeling, die een revolver in zijn hand hield. De man had een valhelm op en droeg een grijze kiel met glinsterende epauletten. De vreemdeling sprak een vreem de taal, die Ujvari niet verstond. Toen laatstegenoemde het eens met Russisch probeerde begreep de vreem deling hem volkomen. Hij vroeg of hij zich in Italië of Spanje bevond en of het nog ver was naar de Duitse grens, aldus het verhaal van Ujvari. De vreemdeling had vervolgens ge vraagd hoe laat het was. Ujvari ant- woorde: half drie. De vreemdeling nam een horloge waarop het vier uur was. De arbeider liep een eindje met de onbekende mee totdat hij een „vlie gende schotel" midden op de weg zag staan. Het apperaat was onge veer anderhalve meter hoog en twee en-een-halve meter breed. luid van een naaimachine. Het appa raat verdween in Zuidelijke richting, aldus Ujvari. Groot-Brittannië, de Verenigde Sta ten, Frankrijk en West-Duitsland hebben Vrijdag de overeenkomsten goedgekeurd, waarbij de Westduitse federale republiek souvereiniteit wordt verleend en de negenjarige ge allieerde bezetting van het land wordt opgeheven. Premier en minister van buiten landse zaken Mendès France tekende voor Frankrijk, bondskanselier en minister van buitenlandse zaken dr. Adenauer voor'West-Duitsland, en de ministers van buitenlandse zaken Eden en Foster Dulles voor respec tievelijk Groot-Brittannië en de Ver enigde Staten. Britse autoriteiten geloven, dat Rusland op het punt staat het een of i making uitgeven. andere nieuwe dramatische voorstel aan het Westen te doen, met het doel de Londense overeenkomst om Duits land vrij te maken en te herbewape nen te doen mislukken. Diplomaten zinspeelden er op, dat het Kremlin zover zou kunnen gaan, een ontwapeningsconferentie bijeen te roepen van de hoogste Westelijke leiders en de Russische premier Ma- lenkow, in een wanhopige poging het Franse parlement te ontmoedigen. Een andere mogelijkheid is een Sow jet-verklaring, waarin de be reidheid te kennen gegeven wordt, in te stemmen met de reeds lang be staande Westelijke eis voor de eenma king van Duitsland door middel van vrije verkiezingen onder internatio naal toezicht. De belangrijkste voor waarden vanhet Kremlin zouden vermoedelijk zijn de neutralisatie van alle buitenlandse troepen. In verband met spionnage voor Oost-Duitsland en de Russen zijn in West-Duitsland in de afgelopen 24 uur minstens tien personen, onder wie twee journalisten, gearresteerd. De meeste arrestaties zijn verricht rond Bonn en Neurenberg. Er zijn nog geen bijzonderheden over het spionnagecomplot bekend geworden. De Westberlynse politie heeft een aantal cameramannen verhoord over een uitwisseling van films met Oost duitsers. Deze films zouden zijn op genomen tijdens de opstand in Oost- Duitsland en er zouden enkele lei ders van de opstand op te herkennen zijn. Veel wijst er op dat de aanhou dingen en verhoren deel uitmaken van een nieuwe contra-spionnage- actie tegen het verstrekken van ge gevens aan de Russen in Berlijn. Ver moedelijk zal de regering in de ko mende dagen een officiële bekend- nemers om te kunnen starten. En kele plaatsen zijn nog vrij. Men kan zich opgeven bij dr S. Beije, Wilhel- minastraat. 0UDE-WETERING KNAPPE PRESTA1 De heer A. J. v. d. Bosch is ge slaagd voor candidaat notaris. De ge slaagde is 22 jaar en wij vermoeden, dat hij de jongste candidaat-notaris in Nederland zal zijn. Ledenvergadering K.A.B. Onder voorzitterschap van de heer S. v. d. Willik hield de KAB een matig be zochte vergadering, waarin als hoog tepunten konden worden beschouwd een lezing van pater C van Dijk., S.C.J. en de aankondiging van het winterprogTamma. Pater van Dijk sprak over het on derwerp: waarom katholieke orga nisatie? Spreker schilderde de toe stand van godsvrede tijdens de oor log en de principiële verschillen, die daarna vrijwel onmiddellijk weer voor de dag kwamen. Aan de hand van het Mandement van de bisschop pen kwam spreker tot de conclusie, dat alleen in de katholieke organisa tie de katholieke belangen zijn veilig gesteld. Verschillende goede resulta ten van de katholieke organisatie werden opgesomd. In een enthou siast betoog zeide spreker, dat het een prachtige taak van de K.A.B. is, om het ideaal uit te dragen en te verwezenlijken van een maatschap pij, gebaseerd op rechtvaardigheid en liefdé. Het winterprogramma omvat de volgende punten: 25 November spreekt de heer J. C. v. d. Meer over katholiek onderwijs; 4 December St. Nicolaasfeest. De vergadering wenste één feest, te bevorderen door samen werking met het schoolbestuur; 21 December Kerstfeest in samenwer king met K.A.V.; 12 Januari de tra ditionele kaartavond; 89 Februari feestavonden; 9 Maart Jaarvergade ring; 20 Maart Sluitingsavond. Wegens vertrek van de huidige penningmeester werd in diens plaats gekozen de heer Th. Möllers. Met betrekking tot een ingekomen stuk over het ophalen van vuil en de verontreiniging van sloten werd besloten een schrijven te richten aan het gemeentebestuur. Het bestuur nam het voorstel in overweging tot het beleggen van con tactavonden met de L.T.B. en Her wonnen Levenskracht. Hierna slui ting. Wet. Boys. Na een ruime rust periode bindt het eerste elftal Zon dag om 2.15 uur op eigen terrein de strijd aan met Morskwartier. Na tuurlijk wordt ernstig getracht deze wedstrijd te winnen! Het tweede gaat naar Altior 3. Aanvang 12.15 uur. Het derde elftal speelt om 12 uur thuis tegen Rijpwctering 4. Wet. Boys (A) gaat om 12 uur uit spelen tegen Altior (A), terwijl op Zaterdag om half vier adspiranten (a) DOSR gaan verslaan in Roelofarendsveen. Zoals gewoonlijk staan de vertrektijden van de uitspelers op de aanplakbil jetten. De nieuwsdienst van het Nationa- listisch-Chinese ministerie van defen sie meldt, dat de Dalai Lama en de Pantsjen Lama, de leiders van Tibet, thans samen studeren op de volksuni versiteit te Peking, De Dalai Lama, die deze zomer naar China gegaan is, heeft volgens deze nieuwsdienst openlijk ten gun ste van de Chinese communisten ge sproken en zich verzoend met de Pantsjen Lama, zijn door de commu nisten gesteunde rivaal. Tibetanen in India vreesden al, dat de communisten zouden trachten de Dalai Lama voor zich te winnen of hem door de Pantser. Lama zouden vervangen. Britse regering heeft er genoeg van De Britse minister van Arbeid, Sir Walter Monckton, heeft gisteren de 52.000 stakende Britse havenarbeiders het ultimatum gesteld dat zij vóór Maandag op het werk moeten terug keren, daar anders troepen ingescha keld worden voor het laden en lossen van de schepen. Intussen namen gisteren de aanwij zingen toe, dat de werkgevers en werknemers langzaam tot overeen stemming naderden. Men zei dat er nog, slechts één belangrijk punt moest worden opgelost. De voorzitter van de raad van onderzoek had alle be trokken partijen uitgenodigd gister middag met hem te confereren. De kweker zat, als belangstellen de, in een van de banken van een Lissese bollenveiling en trok een ge zicht, alsof men hem net had mee gedeeld, dat een vliegende schotel zijn bollenschuur tot puin en poeder had geschoten. En dat was geen wonder! Want hoewel deze kweker er reeds bij voorbaat van overtuigd was, dat de exporteurs voor zijn partij beste veertienen van een alledaagse gla diool als Nieuw Europa een vriende lijke prijs zouden geven, had hij toch niet gedacht, dat de wijzer van de veilingklok al zou stil.staan op ƒ9, per 100. Hij had evenmin kunnen den ken, dat hij voor de maat 1214 de alleraardigste notering van 8.60 zou maken. Ja; zo was het in de afgelopen week op de bollenveiling in Lisse en „De Noord". De kweker kreeg, als hij „dikke" gladiolen te veilen had, mee valler op meevaller, maar dat alles droeg niet bepaald bij tot de ge moedsrust van allen, die bij de bol lenexport betrokken zijn. Het is na melijk zeer de vraag of er, met zo'n hoge markt, wel „muziek" in de ex port zit. Wat dacht U? Het mag dan zo zijn, dat veertienen van Nieuw Europa met 9,tot de topprijzen behoorden, de andere soor ten bleven daar heus niet zo ver van af, terwijl er ook. nog wel variëteiten voor hogere prijzen van de hand gin gen. Neem bijv. de paarse Abu Has san. De twaalven van deze soort brachten zelfs nog ruim 11,- de veertienen van een doodgewone handelssoort als Acca Laurentia wer den verkocht voor 7.50 en meer per 100! Veertienen van Bloemfon tein noteerden tot 7.80, van Dr. Fle ming 8,van Grand Monarch 8.60, van Johann Strauss 7.90, van Harry Hopkins 9.30, van Salman's Elite 8.50, terwijl Pauls Rubens, Modern Times", Picardy, Java, Hop- man's Glorie, e.d. allemaal tussen 8,en 8.40 draaiden. Enkele soorten uitgezonderd, ont liep de maat 1214 elkaar heel weinig in prijs. Men mocht nu bijv. Silentium aan de veilig hebben, of Mansoer, of Silhouette, of Memorial Day, of Rosa van Lima, of Palet, of Generaal Eisenhower, of Gold Dust, men betaalde er tussen 7.20 en 7.80 per 100 voor. Het aanbod van 1012 was in ver houding zeer groot wel een be wijs, dat de oogst wat het aantal zware knollen betreft niet meevalt. Voor deze maat werd dan ook niet zo'n verbluffend hoge (maar niette min nog altijd behoorlijke prijs be steed. Het prijsverschil tussen 12-14 10-12 scheelde voor de meeste soorten wel 2.5Ö tot 3,per 100. Bollenexport laat gunstige cijfers zien In deze maand maakt ook de bol lenexport balans op. En die ziet er lang niet slecht uit. Bedroeg vorig jaar om deze tijd de totaalexport 111.461.928,nu had men in totaal voor 123.992.968,over de grenzen gestuurd. Een belangrijke vooruit gang dus. In kilo's uitgedrukt bedra gen de cijfers 46.338.996 kilo in 1954 tegen 42.407.198 in 1953. Een groot deel van de vergrote export namen Frankrijk en Duits land voor hun rekening. Het land van Marianne nam namelijk V/i mil- lioen kilo meer af of in guldens uit gedrukt voor vier en een derde mil- lioen, terwijl Duitsland 1.700.000 kilo meer nam, met een waarde van on geveer 5.000.000, Amerika, dat tot nu altijd een stij gende export-curve te zien had ge geven liep dit jaar wat terug. De Yanks namen 500.000 kilo minder af, maar bleven met ƒ34.161.000,nog altijd een zeer belangrijke afnemer. In 1953 werd er voor 35.452.000, naar de U.S.A. aan bollen verscheept. Engeland daarentegen nam weer 500.000 kilo meer af waardoor het verlies naar Amerika werd gecom penseerd. Men stuurde er voor ƒ26.577.000,— heen. De export naar alle landen geeft over het algemeen een licht stijgen de lijn te zien. Deze verhoogde exportcijfers willen echter niet zeggen, dat het de vader landse exporteurs dit jaar ook bij zonder naar de vleze is gegaan. Hoe onlogisch het ook wellicht mag klin ken, het is waarschijnlijk, dat hun winst heel wat minder is dan in 1953. Men moet namelijk weten, dat de exporteurs hun bollen reeds 's win ters in het buitenland verkopen te gen normale prijzen. Zeer zeker de handelssoorten. Het waren dit jaar in het pak-seizoen juist de gewone handelssoorten, die zeer sterk in prijs aantrokken. En er zijn ongetwijfeld heel wat partijen de grenzen over gegaan, waaraan men geen cent ver diende! De bollenexport is nu eenmaal een lucratief vak.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 2