Tweede Kamerleden ongerust over Haagse annexatieplannen Oorzaak van de hoge bedrijvigheid Voor de zomer oeververbinding over de sluizen van I|muiden Spoorwegen duurder? Mantel der dierenliefde bedekt waarschijnlijk vruchtbare handel Een ton „schadevergoeding" voor 9 jaar gevangenisstraf gevraagd „Oranje" laat stakend Southampton links liggen VRIJDAG 22 OCTOBER 1954 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD PAGINA 1 Pleegvaders van gemeenten De deining, die over de Haagse annexatieplannen is ontstaan, heeft de aandacht van sommige Tweede Kamerleden getrokken, zo blijkt uit het voorlopig verslag over de begro ting van Binnenlandse Zaken. De toch zo hoog nodige samenwerking tussen de betrokken gemeenten, die zich niet onbevredigend beloofde te ont wikkelen, wordt thans zonder overi ge aanwijsbare redenen, met een ab rupt einde bedreigd; voorhands zijn althans verdere pogingen tot samen werking tot mislukking gedoemd. Men zou derhalve gaarne vernemen, of de minister, die in 1946 geen me dewerking wilde verlenen aan gelij ke annexatieplannen van Den Haag, dit standpunt nog voor zijn rekening neemt. Door een dergelijke uitspraak zouden vele remmende factoren wor den opgeheven. Deze leden wezen er voorts op, dat zowel in Den Haag als in de aangrenzende gemeenten niet onbelangrijke sommen geld besteed worden, die verband houden met de annexatieplannen. Vrijwel algemeen bleken de Ka merleden ernstig bezorgd te zijn over de handhaving, laat staan de versteviging, van de gemeentelijke zelfstandigheid, Deze bezorgdheid gold, naast de financiële verhouding, in 't bijzonder de alom gesignaleerde ambtelijke verstrakking, waaraan de gemeenten in toenemende mate ten prooi vallen. De gemeenten krijgen hoe langer hoe meer met ambtelijke instanties te maken, waardoor het zwaartepunt naar departementale ambtenaren wordt verlegd en het ambt van burgemeester gedegra deerd dreigt te worden tot dat van reiziger in gemeentelijke goederen. Meer en meer neigt men er toe de gemeentezaken door gespécialiseerde ambtenaren te laten behandelen. Door met deze ambtenaren persoon lijk overleg te plegen, erkennen de burgemeesters stilzwijgend het pleeg vaderschap dier ambtenaren over hun gemeenten overblijfsel wel licht van de bezettingsjaren en doen zij ongewild, ja, tegen hun uit drukkelijke wil in, de gemeentelijke autonomie veelzins afbreuk. De gemeenten worden door deze gang van zaken practisch alleen uit voerende organen en de raden ver liezen hun betekenis. Hieraan schre ven zeer vele leden het toe, dat de begeerte om het raadslidmaatschap te bekleden afneemt, dat de politie ke spanningen bij deze lichamen ver dwijnen en dat de begroting wordt vastgesteld zonder debatten, die po litiek en practisch voor de gemeen telijke samenleving belangrijk zijn. Een van de omstandigheden, die vermindering van de gemeentelijke zelfstandigheid in de hand werkt, is, dat rijkssubsidies al te vaak worden verleend onder de voorwaarde, dat ook de gemeente subsidie zal geven. Evenmin bevorderlijk voor de ge meentelijke zelfstandigheid is de gang van zaken bij de woningbouw, met name in de vrije sector. Van de zijde van de minister schijnt er immers bij de colleges van Ged. Staten op aan gedrongen te zijn, gemeenteraads besluiten, die financiële faciliteiten verlenen aan bouwers van woningen in de vrije sector, niet goed te keu ren. Op deze wijze beoordelen Ged. Staten de gemeenteraadsbesluiten on andere mérites dan in de wet wordt bedoeld. Vele leden informeerden of er waar heid schuilt in het gerucht, dat- men er in Engeland in is geslaagd een gas masker te vervaardigen, dat volle dige bescherming biedt en dat ons land toestemming voor de licentie- bouw daarvan gratis zou kunnen bemachtigen, maar dat daarvan op financiële overwegingen is afgezien. De zes procent voor de textielindustrie Welk loon is „zwart"? Gisteren zijn te Enschede de be sprekingen voortgezet over de groe pen werknemers in de textielindus trie, die volgens de werkgevers niet of slechts voor gedeeltelijke toepas sing van de zes procent loonsverho ging in. aanmerking komen. Indien de vertegenwoordigers van de fabri kantenvereniging te Enschede en van de werknemersorganisaties „Unitas", „St. Lambertus" en „De Eendracht" geen overeenstemming kunnen be reiken zal voor elk bedrijf een on derzoek worden ingesteld naar de vraag of de betrokken groep inder daad zgn. „zwarte lonen" geniet. Van de zijde van de werknemers organisatie, neemt men aan dat deze laatste categorie niet groter is dan vier a vijfhonderd personen. De looncommissie van de Stichting van de Arbeid noemt alle lonen die hoger zijn dan de collectieve arbeids overeenkomst aangeeft zwart, doch deze opvatting is volgens de werkne mersorganisaties moeilijk te handha ven, aangezien een verhoging van de lonen tot 125 of zelfs 130 procent van de basis-uurlonen van de CAO moge lijk is, aangezien deze op grond van wetenschappelijke rapporten zijn vastgesteld, terwijl het college van rijksbemiddelaars er zijn goedkeu ring aan heeft gegeven. Het overleg in deze kwestie wordt voortgezet. Goedkoopste-eiland Nederland Minister Mansholt 4 Nov. naar Amerika Bezoek aan „Holland Marsh Op 4 November a.s. zal de minis ter van landbouw, visserij en voed selvoorziening naar de Verenigde Sta ten vertrekken voor een veertien daags bezoek. De minister stelt zich voor met Amerikaanse autoriteiten besprekin gen te voeren over internationale voedselproblemen, zoals hulp aan de minder-ontwikkelde gebeden en het probleem van voedseloverschotten. Tevens hoopt de minister een be zoek te brengen aan Nederlandse emi granten en speciaal een bezoek aan het onlangs overstroomde „Holland Marsh" staat op de agenda. ENQUETE ONDER NEDERLANDSE SLAGERSBEDRIJVEN. Het Centraal Bureau voor de Sta tistiek is, zoals bekend, thans bezig een volledige statistiek van het am bacht samen te stellen. Hiervoor heeft het bureau volgens „Ons yrije Bedrijf" het orgaan van de Christe lijke Middenstandsbond, ruim hon derd enqueteurs in dienst genomen. De vragenlijsten worden via de ge westelijke arbeidsbureaux gebracht en gehaald. Nadat in Februari van dit jaar is begonnen met het verzamelen van de gegevens bij de schildersbedrijven, de maatkledingbedrijven en het le- derverwerkende ambacht en daarna de gegevens zijn verzameld bij de metaalverwerkende ambachten en de brood- en banketbakkerijen, komen thans de slagersbedrijven aan de beurs. Verdere aanwas deviezen-pot ongewenst „De primaire oorzaak van de hoge bedrijvigheid in ons land is gelegen in de buitenlandse vraag. Onze posi tie ten opzichte van het buitenland is die van een eiland van lage prij,- zen. Dit is in tegenstelling tot de positie, die voor de oorlog heerste, toen Nederland eerder wat duurder was dan landen als België en Frank rijk. Wij zijn er door onze bescheiden inkonleneisen in geslaagd ons aan deel in de wereldmarkt snel te her stellen en te vergroten. Het is moei lijk precies te zeggen wat daarbij de invloed van onze lage prijzen is, doch het is merkwaardig, dat sinds 1948 onze prijken voortdurend minder ge stegen zijn dan die van onze concur renten. Slechts in de laatste tijd is dit ten opzichte van enkele onzer concur renten, t.w. België en Zweden, niet het geval, doch het is duidelijk, dat het absolute prijsniveau in België aanmerkelijk boven het onze ligt en zich enigermate heeft aan te pas sen". Op deze Ontwikkeling wees prof. dr. J. Tinbergen, directeur van het Centraal Planbureau, in een toe spraak, welke hij hield voor de leden van het Verbond van Nederlandse Werkgevers tijdens de in Middelburg gehouden jaarvergadering. Hij deed in zijn rede uitkomen, dat ons beta lingsbalansoverschot zijn nuttige functie begint te verliezen. Een af remming van dit overschot is daarom gewenst. Merkwaardigerwijs is dit niet ge makkelijk. Op korte termijn kunnen betalingsbalansoverschotten niet door bewuste maatregelen gebogen worden in de richting die men wenst. De loonsverhoging zal in dit opzicht ze ker niet snel tot wijziging leiden. Zij zal op lange térmijn de stijging van de export enigermate remmen, maar daardoor eveneens de invoer. Een belastingverlaging zou het betalings balanssaldo vermoedelijk ook niet sterk kunnen doen veranderen: de neiging tot meerdere uitgaven, die er door zou ontstaan, zou zich voorlo pig niet kunnen doorzetten, omdat de volle bezetting van de arbeids markt dit niet toelaat. Revaluatie. Zelfs ten aanzien van revaluatie is het waarschijnlijk, dat deze op korte termijn het betalingsbalanssaldo nog slechts zou doen toenemen. Op zeer korte termijn toch plegen de in- en uitvoerhoeveelheden zich weinig te wijzigen, waardoor voornamelijk het directe koerseffect zich zal doen gel den. In guldens uitgedrukt zal, aldus próf. Tinbergen, de invoer dalen, ter wijl de uitvoer vermoedelijk minder sterk zal teruglopen. Slechts op lan gere termijn zou een revaluatie in andere zin kunnen werken. Aan de intussen optredende over schotten zou nog een andere bestem ming kunnen worden gegeven. Een van die mogelijkheden is de versnel de aflossing van onze buitenlandse schulden, die nog altijd 2.5 milliard belopen. Een andere mogelijkheid is de verhoogde bijdrage aan de on derontwikkelde gebieden. Ten opzichte van het buitenland, zo zeide spr. verder nog, is ons reële in komen per hoofd der bevolking nog betrekkelijk laag als we een verge lijking maken met de toestand voor de oorlog of met Zwitserland, de Scandinavische en Angelsaksische landen. Dit is een aanwijzing, dat.er voor verdere verhoging van produc tiviteit, waartoe gewoonlijk ook kapi taalvorming noodzakelijk is, nog aan leiding genoeg bestaat. Noodoplossing tijdens afbouw van de tunnel Reeds lang wordt de weg naar de kop van Noord-Holland geblokkeerd door het gebrek aan een goede oever verbinding over het Noordzeekanaal. Daar het nog verschillende jaren kan duren voordat de tunnel bij Velsen gereed is, heeft men naar een andere oplossing uitgekeken. Zeer waar schijnlijk zal nu binnen afzienbare tijd een noodoplossing gevonden wor den. Over de sluizen van IJmuiden zal namelijk een oeververbinding tot stand kunnen komen, In de gisteravond gehouden ver gadering van de Kamer van Koop handel en Fabrieken te Haarlem heeft de voorzitter, de heer Ch. E. Visser, medegedeeld, dat ir. A. G. Maris, directeur generaal van rijks waterstaat, hem heeft bericht, dat diens plan is aanvaard inzake een noodoplossing van de bestaande toe stand bij de pont te Velsen. Die op lossing is gevonden in het tot stand brengen van een verbinding tussen de beide oevers over de sluizen te IJmuiden. In het begin van de aan staande zomer hoopt men van deze De Nederlandse Spoorwegen heb ben bij de minister van Verkeer en Waterstaat een verzoek ingediend tot verhoging van de tarieven van het reizigersvervoer te mogen overgaan. Het Haagse ontslag Personeel protesteert TEGENACTIE Het ontslag, dat de directeur van het Haagse slachthuis de vorige week gedwongen aanvroeg, blijkt bij het personeel van het slachthuis niet in bijster goede aarde te vallen. Zowel leden van het losse, als van het vaste personeel hebben besloten een tegenactie te ontketenen, waar in de gemeente duidelijk wordt ge maakt, dat men in het Haagse slacht huis haar optreden niet kan waar deren en waarin tevens wordt ver zocht het door de directeur per 1 Jan. a.s. gevraagde ontslag niet te verlenen. Gistermorgen had reeds meer dan de helft van het personeel de lijst waarop bovenstaande meningen tot uiting komen, ondertekend. BLOEMENDAAL GRljPT IN Meer opslagplaats dan dierenpark In de gistermiddag gehouden raads vergadering van de gemeente Bloe- mendaal heeft de burgemeester dr. Th. Peereboom Voller medegedeeld, dat B. en W. een overtreding hebben geconstateerd van art. 6 der woning wet en art. 21a van de bouwveror dening. De heer Speel *te Bloemen- daal werd gelast een aantal opstal len en afrasteringen te verwijderen. De heer Speel is de vader van mej. L. Speel, die in Bloemendaal een privé dierentuin onderhoudt op het nabij haar villa gelegen landgoed Lindenheuvel. In de dierentuin ver blijven o.a. zebra's, lama's, buffels, antilopen en reuze schildpadden. Behalve de reden van de overtre ding van de bouwverordening was de burgemeester van Bloemendaal, na een persoonlijk bezoek er steeds meer van overtuigd geraakt dat de liefhebberij van mej. Speel de dek mantel moet zijn voor een door haar vader gedreven verkapte handel. Ge- -bleken is n.l. dat er regelmatig ver-1 andering plaats had van dieren en hun aantal. Verwaarloosde toestand. Bovendien bevinden de terreinen zich in verwaarloosde toestand, waar uit de burgemeester concludeerde dat hier toch werkelijk geen sprake kon zijn van een liefhebberij Het aantal dieren is aan een sterke schommeling onderhevig Van 20 la ma's bleven er in korte tijd nog maar een paar over en een nieuwe aan winst van reeën bevatte niet minder dan 30 tot 40 dieren. Hiermede is, volgens de heer Peereboom Voller, de vorm van liefhebberij verre over troffen en lijkt het geheel meer op een opslagplaats van handelswaar, waarbij hij evenwel wilde erkennen dat deze handel is gegroeid uit de genoemde liefhebberij. KNAAPJE OVERREDEN De 6-jarige Boukje Wolters, wonen de aan de Breedveldsingel te Rotter dam, .die Zondagmiddag op de Mo lenlaan tegen een auto gelopen is en daarbij o.m. een schedelbasisbreuk had opgelopen, is in het Sophia kin derziekenhuis aan de verwondingen overleden. verbinding gebruik te kunnen ma ken. Op het ogenblik zijn de sluizen en de oever in deze omgeving te berei ken voor wandelaars en fietsers. Er zullen voorzieningen worden getrof fen waardoor auto's ook over de sluizen kunnen rijden in beide rich tingen. Automobilisten, die de pont willen mijden, moeten zich dus dan in de richting IJmuiden begeven en kunnen zonder te wachten doorrij den. Het leven voor „het begint bij 40" begonnen Ten overstaan van een Amsterdam se notaris is gistermiddag de oprich- tingsacte van de stichting „Het leven begint bij veertig" gepasseerd. Hier door heeft deze stichting thans rechts persoonlijkheid verkregen. De nota ris heeft alle werkzaamheden ver bonden aan het opmaken van deze oprichtingsacte en het doen passeren daarvan belangeloos, verricht. De be langstelling voor de stichting blijkt groot, want het secretariaat heeft reeds 30 vrijwilligers moeten aan trekken om het werk te kunnen ver zetten. Al deze mensen werken eveneens belangeloos. Intussen heeft het Nederlandse be drijfsleven in de laatste weken 400 betrekkingen voor mensen van bo ven de 40 jaar aangeboden. Hierdoor konden reeds honderd personen van 40 jaar en ouder in allerlei Neder landse bedrijven worden geplaatst. „Overledene" bad i voor eigen zielerust j Over het algemeen worden er j bij de opening van een vergade- ring niet al te veel nieuwe licht- j punten aangestipt. Een wn. voor- i zitter .maakte hierop tijdens een i vergadering in Arnhem een zeer i pijnlijke uitzondering. In zijn openingsrede herdacht i hij namelijk met enkele welge kozen woorden een de vorige dag overleden hoofdbestuurslid uit Emmeleroord. Na deze woor- den werd voor de zielerust van de overledene gebeden en ging men over tot de orde van de dag. De secretaris die misschien onderbe wust voelde, dat er toch iets niet in orde was, keek op dat ogen blik achter zich en zag tot zijn grote schrik het bedoelde hoofd bestuurslid rustig aan een ta feltje zitten. Rustig, omdat de goede man zijn posthume hulde net niet in ontvangst had kun nen nemen. Hij was namelijk tijdens het gebed binnen geko men. Wel had hij nog enkele weesgegroetjes voor zijn eigen zielerust mee kunnen bidden, zonder natuurlijk met de inten tie op de hoogte te zijn. Uit zijn eigen mond kon de vergadering tenslotte vernemen, dat er in Emmeleroord welis- waar een zekere heer van die I naam overleden was, maar dat deze toch men de Bond noch met het gelijknamige hoofdbe- stuurslid iets had uit te staanj Nasleep van een rechtsherziening Enige tijd geleden is een inwoner van Groningen, die reeds 9 jaren ge vangenisstraf had ondergaan, door de bijzondere strafkamer van het Am sterdamse gerechtshof vrijgesproken van een misdrijf, waarvoor hij in 1945 tot 20 jaar gevangenisstraf werd ver oordeeld. De man werd in 1945 door het bij- Vragen gesteld over spionnagezaak Peterson Het Tweede Kamerlid de heer Van der Goes van Naters, heeft aan de ministers van Buitenlandse Zaken, van Binnenlandse Zaken en Oorlog de volgende schriftelijke vraag ge steld:' Willen de ministers, voor zover zulks niet duidelijk met 's lands be lang in strijd is, mededelen, of, in welk opzicht en ten aanzien van wie, er aan Nederlandse kant van onvoor zichtigheid of nalatigheid sprake is ir de spionnagezaak van J. S. Pe tersen, ambtenaar van het Nationaal Security Agency te Washington DC? Tengevolge van de staking in de Engelse havens zal het m.s. „Oranje" van de N.V. Stoomvaart Maatschap pij „Nederland", dat, komend van Indonesië, Zaterdagmorgen te Am sterdam verwacht wordt, niet, zoals gebruikelijk, Southampton aanlopen ter ontscheping van de voor Enge land bestemde passagiers, ca. 100 in getal. Deze zullen thans in Amsterdam van boord gaan. Teneinde hun verder Ongerief te besparen, zullen zij door de zorgen van de Stoomvaart Maat schappij „Nederland" met hun kleine bagage onmiddellijk na aankomst per speciale bussen naar Hoek van Hol land en vandaar met de dagboot naar Engeland vervoerd worden. De grote bagage zal hen zo spoedig mo gelijk volgen. De ontscheping van de passagiers voor Nederland aan de Sumatrakade te Amsterdam zal Zaterdagmorgen om half negen aanvangen. zonder gerechtshof te Leeuwarden schuldig bevonden aan zware mishan deling, de dood ten gevolge hebbend, van een gevangene in het strafkamp „Erica", waar de Groninger tijdens de oorlog gevangen had gezeten. Toen de man bijna 9 jaren gevan genisstraf had ondergaan, kwam uit, dat een der getuigen meineed ge pleegd had; herziening van het von nis werd aangevraagd en de man werd vrijgesproken. Thans hebben zijn rechtskundig adviseurs aan de justitie een schade loosstelling van 100.000 gulden ge vraagd voor de 9 jaar gevangenis straf, die hun cliënt op valse rechtsgronden heeft moeten onder gaan. VIER SYNAGOGEN OVER GEDRAGEN AAN AMSTERDAM. Gistermorgen is op het AmEter- damse stadhuis ten overstaan van notaris Th. Heimans de acte verle den, waarbij het kerkbestuur van de Nederlands Israëlitische Hoofdsyna goge de vier synagogen met gebou wen en terreinen aan het J. D. Meijerplein overdraagt aan de ge meente Amsterdam. De burgemeester van de hoofd stad, mr. Arn. J. d'Ailly, die tezamen met de wethouder van publieke wer ken mr. G. van 't Huil de plechtig heid namens het gemeentebestuur bijwoonde, gewaagde in een korte toespraak van de gevoelens van pië teit, die het gemeentebestuur bij het verlijden van deze acte vervullen en van de bijzondere belangstelling voor de geschiedenis en de toekomst van dit complex gebouwen. ONEERLIJKE SCHRIJVER De marechaussee heeft een schrij ver van het departement van marine gearresteerd, belast met het adminis treren van deviezen en reisvoor- schotten ten behoeve van officieren van de Kon. Marine, die een dienst reis moesten maken. Ging onverwacht de uitgeschreven reis niet door en had hij het voor schot reeds in handen, dan droeg hij dit niet af. De zaak kwam daardoor vanzelf sprekend uit, daar de officieren geen declaratie indienden voor het voor schot dat ze opgenomen zouden heb ben. Het spoor leidde toen direct naar de schrijver. MET EEN Door O. Straminoff 46) Het was juist tien minuten vóór middernacht, toen een livrei-bedien de middels een welluidende slag op een glanzende Chinese gong, plotse ling de aandacht der gasten opvorder de. Aller blikken richtten zich naar die gong, welke op een verhoging stond voor 'n zwaar fluwelen gordijn precies tussen de levensgrote portret ten en onmiddellijk daarop verdron gen de gasten zich om het podium, waar rustig en beheerst als altijd de robuste figuur van Francis P. zicht baar was. Men kon in de grote zaal een speld horen vallen. Een ogenblik liet de groot-ibdus- trieel zijn ogen over de aanwezigen dwalen, toen begon hij te spreken. Hij zei: „Dames en heren, Aan een der beroemdste generaals uit de tijd van het Franse keizerrijk, de beroemdste generaal, die wellicht ooit geleefd heeft, en die het van sol daat tot Keizer bracht .namelijk Na poleon, werd eens, toen hij nog aan het begin van zijn duizelingwekken de loopbaan stond, de ietwat pijnlijke vraag gesteld, wie zijn voorouders waren. Napoleon zag de man, die ge meend had hem op deze wijze te kun nen vernederen, een ogenblik door dringend aan, en antwoordde toen rustig: „Ik ben er een!" Welnu dames en heren, aan ieder van ons wordt éénmaal in het leven diezelfde vraag gesteld, zij het niet door onze naaste omgeving, dan toch zeer zeker door dat leven zelf. Hebt ge u er wel eens ooit rekenschap van gegeven, hoe het ons te moede moet zijn, wanneer wij 'aan de avond van ons leven op die vraag moeten ant woorden: „Ik had geen voorouders, en ik had niet de moed er zelf een te zijn?" Of erger nog „Mijn voorouders legden voor mij de basis voor een grote toekomst, maar ik miste de durf in hun voetstappen te treden!' Francis P. zweeg even. Weer dwaal den een moment zijn ogen, waarin het dynamische vuur schitterde van de wilskrachtige man, die zijn eigen toekomst maakte, over de kring zij ner gasten. Hier en daar zag men el kander veelbetekenend aan. Waar wilde de grote man heen met deze inleiding? „Dit leven" vervolgde hij daarop, wat een ander woord is voor strijd en worsteling kent oneindig veel van die slapelingen. Zij missen de moed, en geestkracht en het karak ter op de strijd met dat leven aan te binden ten einde op deze wijze hun eigen toekomst te bouwen op de bo dem der nuchtere werkelijkheid. Het zijn deze mislukkelingen, die op zer kere dag dag hun onvermogen wre ken op de zwoegers en de werkers met de onnozele vraag: „Waartoe -dit alles?" En tot aan het einde der dagen zullen die werkers daarop het zwij gen moeten doen, niet", vervolgde hij met verheffing van stem, „omdat hun daarvoor de argumenten ontbreken, maar om de eenvoudige reden, dat men een blinde niet ziende kan ma ken". Voor de tweede maal zweeg Fran cis P. En nu staarde hij over zijn gasten heen met een blik, alsof hij daarginds in de verte iets heel bij zonders zag. Toen nam hij opnieuw het woord: „Ik schaam mij niet te erkennen", zei hij, „dat ik een zoon had, die ik eens als i,verloren" beschouwde. Want ook hij behoorde tot die slappelingen die de moed tót de strijd missen. Hij was aardig op weg om eens op de van wroeging vervulde vraag: „Wat heb ik van mijn leven gemaakt?" als antwoord te moeten geven: „Niets, mijn leven was een totale misluk king!". „Ik zei", ging hij verder, terwijl zijn stem een ietsje daalde, „dat er een tijd geweest is, dat ik mijn eni ge zoon als verloren beschouwde. Gij allen, dames en heren, die weet hoe mijn leven, één voortdurende worste ling en strijd was, zult begrijpen, wat dit voor mij betekende. Immers, zelfs de bekwaamste medicus en chirurg is niet in staat aan een blinde het ge zicht terug te geven, eenvoudig door hem de ogen te openen. Zolang het licht niet in die ogen leeft, is alle hulp van buiten nutteloos. Want zij in wie de vonk niet gloeit, komen nooit tot datgene, wat de wereld maar al te gemakkelijk als een „dolzinnige daad" bestempelt. Welnu, dames en heren, vandaag precies een jaar geleden volbracht mijn zoon zijn eerste daad. Toen bet draadbericht hieromtrent mij bereik te, wist ik onmiddellijk, dat deze daad beslissend voor zijn leven was. Ik wist dat dit het keerpunt bete kende. Hij was, zoals mij geseind werd, van het „toneel der pret" ver dwenen. Het bloed van het ras der Normans had zich doen gelden. Met één pond sterling op zak, was hij de grote wereld ingewandeld, om, zon der iemands hulp of steün, zich zelf een weg te banen. Nog diezelfde avond kwam John P. tot zijn tweede daad, die hem een betrekking, zij het dan ook een ne derige betrekking, bezorgde. Hij nam de partij op van iemand, die aange rand werd en zich op dat ogenblik niet verdedigen kon. En.wel, die zelfde nacht nog kwam hij tot zijn derde daad. Hij redde een mensen leven! Mijne vrienden, moet ik voortgaan met u het aantal daden op te som men, die hem stap voor stap leidden naar de plaats, die een onbekende macht voor hem had vastgesteld in dit leven? Ik ben er van overtuigd, dat ik niet in de geest van mijn zoon zou handelen» wanneer ik dit deed. Laat ik volstaan met u te zeggen, dat hij de vuurproef schitterend door staan heeft, niet alleen, maar boven alles, dat hij getoond heeft de kwali teiten van hoofd en hart te bezitten, welke de geboren leider kenmerken" Er waren niet veel mensen, die zich er op beroemen konden, de gro te Francis P. ooit ontroerd te hebben gezien, doch ditmaal trilde zijn stem toen hij vervolgde: „Men noemde zijn weddenschap dolzinnig, omdat hij de moed had met niets dan één pond sterling op zak de wijde wereld in te trekken met de stellige verzekering dat hij vóór dat éne jaar verlopen zou zijn, zijn eigen carrière zou hebben gemaakt. Een man, die een dergelijke moed bezit, verspilt zijn talenten niet aan een dwaas avontuur. (Slot volgt)

Leidse Courant | 1954 | | pagina 5