Prins Bernhard enthousiast over z'n Zuidafrikaanse reis Slechts bij nationale rampen mag het leger ingezet worden Neem "AKKERTJE Boskoopse bus reed bij Berkel te water en verpletterde auto Over drie weken kan de aardappeloogst binnen zijn als het weer maar goed blijft Melk binnenkort weer duurder? Brandende schijnwerper op baal oorzaak millioenenbrand in de Zaan Brommer is motorvoertuig Vrouw gebruikte een drastische methode om haar echtgenoot uit huis te krijgen Delta-plannen in uitvoering DE EEiijaE CUUrtANT TWEEDE BLAD FAU1NA 1 Leeuw en vriendschap als blijvend souvenir Het in de wind wapperend pluim staartje van een geprepareerde ko ning der wildernis, die omringd werd door diepzeebrillen en andere merk waardige attributen, was om één uur gistermiddag nog het enige bewijs op het vliegveld Soeslorberg, dat een avontuurlijke reis daar een einde genomen had. Op dat moment was prins Bern hard al met koningin Juliana op weg naar Soestdijk, waar nieuwsgierige dochters zaten te wachten op de reis verhalen van hun vader. Grote mogelijkheden. Klokslag 12 uur landde gistermid dag de regerings-Dakota op het vlieg veld, waar koningin Juliana, ondanks een zware verkoudheid, met vele fa milieleden van het prinselijke gevolg aanwezig was om haar echtgenoot welkom te heten. De prins toonde zich opgetogen over de reis naar Zuid-Afrika en verklaarde, dat hij van alle zijden veel hartelijkheid ondervonden had. Ook meende de prins, dat Neder land grote mogelijkheden heeft in Zuid-Afrika en dat de economische en culturele banden verstevigd moe ten worden. „Wij moeten onze beste producten naar Zuid-Afrika sturen", zo zei de prins, „en er eventueel eigen bedrij ven vestigen". Nadat de prins nog verteld had, dat hij een, leeuw geschoten had en met de Zuidafrikaanse ambassadeur een levendig gesprek gevoerd had over de vele prachtige en imposante zijden van het Zuidafrikaanse leven, verdween hij te zamen met de ko ningin in de auto, op weg naar huis. Legervoorlichtingsdienst verklaart Naar aanleiding van onze publica tie van Vrijdag jl. onder de titel: Minister Staf: Militairen kunnen niet rooien, ontvingen wij van de Leger- voorlichtingsdienst de volgende ver klaring; Wettelijk verbod. De militairen zijn, zoals bekend voor het overgrote deel dienstplich tigen, die krachtens de dienstplicht wet worden opgeroepen om een mi litaire oefening te ondergaan en zo danige militaire dienst te verrichten, als de regering nodig zal achten. De zeer nauwkeurig en duidelijk be paalde taak, waarvoor de dienstplicht is opgelegd, sluit uit, dat de minis ter van Oorlog en van marine de dienstplichtigen mag of kan inzetten voor andere doeleinden dan de mili taire dienst Nog geen calamiteit. Daarop bestaat slechts één uitzon dering: De plicht van het militaire apparaat om gehoor te geven aan verzoeken om bijstand van het civie le gezag in geval van aanranding daarvan, of bij nationale calamiteiten, zoals bijvoorbeeld de watersnood. Zolang de situatie ten aanzien van de aardappeloogst geen nationale noodtoestaid betekent, is de minister eenvoudig niet gerechtigd de dienst plichtigen aan hun militaire oefening te onttrekken en aan het -aardappel- rooien te zetten. Wel verloven. Waartoe de minister wel gerechtigd is, is het verlenen van individueel verlof aan militairen. Van deze be voegdheid nu heeft hij gebruik ge maakt door bij leger- en luchtmacht order van 25 Augustus j.l. de mili taire commandanten de bevoegdheid te geven, buitengewoon verlof te ver lenen om, indien en voorover de dienst zulks toelaat, boerenzoons en landarbeiders in de gelegenheid te stel len op het bedrijf, waarop zij vóór huh opkomst voor eerste oefening werkzaam waren, tijdelijk de helpen de hand te bieden Gas-speurhonden Daar er bij ieder gasbedrijf in Ne derland ongeveer 6 van de pro ductie verloren gaat door verborgen lekken, en het vrij lastig soms is om deze mankementen op te sporen, overweegt een Utrechts gasbedrijf momenteel om honden bij het op sporen van lekken in de leiding in te zetten. Wanneer honden inderdaad ge schikt bevonden zouden worden tot het opsporen van lekken, zal dit een enorme besparing aan tijd en kosten betekenen, daar thans dikwijls no deloos een straat opengebroken wordt om een vermeende lek te stoppen. „Zenuwen? Nare dagen"? Moe en mat? TWEE DODEN (Advertentie) Nog 1350 Ha. land wacht op rooiers deze vrijwilligers geregeld zal moe ten worden. Thans zijn ongeveer 30 rooimachines voor Groningen gele verd. De directe nood is hiermee ge lenigd, al blijft er nog een tekort aan lichte rooimachines. In de afge lopen week is alles op alles gezet en heeft men dank zij de vrijwilligers en ondanks het slechte weer belan?r-'jke 8200 „STRIJDERS" De provinciale arbeidscontact- commissie te Groningen heeft zich tijdens een gisteren gehouden ver gadering een oordeel gevormd over i i -1 - - i. ,1 unucums net sieuuit; weer ueiaiitr: De conclusie is hoevee,heden aardappelen gerooid wekkend is. Nog zeker 1350 ha aard appelen moeten gerooid worden en daarvoor zijn plaatselijk geen ar beidskrachten beschikbaar. Hiervoor worden ingeschakeld de arbeids krachten, die via het bureau oogst- voorziening worden aangetrokken, en voorts arbeidskrachten die van bui ten de provincie komen en uit de stad Groningen. Tengevolge van een ministerieel voornemen om de subsidie op melk te verlagen en ten gevolge van de jongste loonronde, wordt het in vak kringen niet onwaarschijnlijk geacht, dat zeer binnenkort de melkprijs we derom zal stijgen. Berekeningen hebben aangetoond, dat over het gehele land genomen de kostprijs van de melk dit jaar met 3 cent gestegen is. Waterrampslachtoffers zenden paketten naar Canada Medewerkers van het Nederlandse Jeugd Roode Kruis uit Groningen, Huissen en Zierikzee hebben 100 ge schenkpakketten met speelgoed en versnaperingen naar het Canadese Roode Kruis gezonden. De pakketten zullen worden uitgereikt aan kinde ren in het deel van Canada, dat ge troffen is door de orkaan Hazel en de door deze orkaan veroorzaakte overstromingen. Ze zijn bedoeld als een bescheiden teken van vriend schap en medeleven. De leiding van het Jeugd Roode Kruis heeft de af deling Zierikzee aangezocht voor me dewerking aan deze geste, omdat de kinderen in deze gemeente na de Februari-ramp zelf hebben ondervon den van hoeveel waarde het is in dergelijke omstandigheden een klein geschenk als blijk van medeleven uit het buitenland te ontvangen. Op het kruispunt van de provin ciale weg en de Rodenrijse weg te Berkel is gistermiddag een autobus van de N.V. Citosa te Boskoop, die op de lijn Rotterdam—Zoetermeer reed, van de weg geraakt en met de neus in het water terechtgekomen. De autobus sleurde een personen auto mee, die onder de bus in het water verdween. Twee inzittenden van de auto, de 48-jarige Rotterdam se verzekeringsagent de heer D. Krijgsman en zijn 49-jarige echtge note, mevrouw A. KrijgsmanVan Haasteren, hebben tengevolge daar van de dood gevonden. Hun zoontje werd ernstig gewond. De zestig in zittenden van de autobus konden het voertuig ongedeerd verlaten. De personenauto is door een ijze ren afrastering (een verlengstuk van een brugleuning) heen in het water geschoten. Carosserie en chassis van deze wagen zijn van elkaar gerukt, toen de autobus er over heen schoof. Vergeefse redding. Een tijdlang heeft men de heer Krijgsman met het hoofd boven wa ter moeten houden, terwijl men be zig was hem uit de vernielde auto en de resten van de afrastering te bevrijden. Ernstig gewond werd hij overgebracht naar het ziekenhuis Bergweg te Rotterdam, waar hij gis teravond is overleden. Zijn zoontje, dat naast hem voorin de auto zat en dat met betrekkelijk geringe moeite bevrijd kon worden, is met inwen dige kneuzingen in hetzelfde zieken huis opgenomen. Tragische ontdekking. De familie Krijgsman had in Ber kel een receptie bezocht. Afgaande op mededelingen, verkregen op het adres waar de?e receptie was gehou- P.T-T heslist De P.T.T. beschouwt blijkens een bekendmaking van het hoofdbe stuur de bromfiets als een motor voertuig en heeft deswege bepaald, dat alleen die postambtenaren in diensttijd op een brommer mogen rij den, die daartoe een vergunning heb ben, hetgeen eveneens bepaald is voor motorvoertuigen. Er zijn momenteel 215 dienst- brommers bij de P.T.T. in gebruik en 160 ambtenaren, die een privé- bromfiets gebruiken, hebben reeds een aanvrage ingediend, die over het algemeen zo deelt het hoofdbestuur mede niet geweigerd zal worden. Voorts onderzoekt de P.T.T. mo menteel een rapport over de moge lijkheid om de bromfiets op ruime schaal bij de dienstvakken in te scha kelen. HET N.D.V.N. OP DE THUISVAART. Zoals bekend, keert het gehele Ne derlands Detachement Verenigde Na ties in Korea in de loop van Novem ber en December naar Nederland terug. Dit zal deels per vliegtuig, deels per boot geschieden. Het ligt in het voornomen in ze ven vluchten telkens groepen van on geveer 55 man van Tokio naar Schip hol te vervoeren. De resterende 275 man zullen zich waarschijnlijk begin November in Japan inschepen en worden begin De cember in Marseille verwacht, van waar zij per trein naar Roosendaal zullen worden vervoerd. Hoofdzaak is echter het vrijwilli gersleger, gevormd door employé's van allerlei diensten, scholieren en studenten Deze medewerking wordt bijzonder* op prijs gesteld, maar het is noodzakelijk dat het vrijwilligers leger op peil blijft; men doet dan ook een dringend beroep op alle vrijwil ligers en personen, die invloed kun nen uitoefenen, zoals directeur van ULO-scholen, middelbare scholen en vakscholen Toch militairen? Tijdens de vergadering is ernstig overwogen een beroep te doen op de minister van Oorlog om militairen in te schakelen bij het binnenhalen van de oogst. Enerzijds stond men stil bij de uiterst precaire situatie zowel voor wat betreft de aardappeloogst als de suikerbietenookst; anderzijds is men er van overtuigd de oogst in drie weken binnen te krijgen, indien het weer gunstig blijft en indien het vrijwilligerscorps op peil blijft De provinciale contactcommissie heeft een beslissing over een even tueel verzoek aan de minister van oorlog om militairen in te schakelen opgeschort tot Maandag a.s. Dan zal opnieuw een vergadering worden gehouden. Het weer blijkt hierbij van bijzonder grote invloed. Een dag regen betekent drie dagen verlies. Niet in wilde weg. Om moeilijkheden te voorkomen wordt er nogmaals de aandacht op gevestigd, dat incidentele vrijwilli gers zich het beste kunnen aanmel- Ongeveer 8200 man vechten on het ogenblik aan het aardappelfront om de Oogst nog tijdig gerooid te krijgen Hiervan zijn buiten de werkers van de cultuurtechnische dienst 3000 vrij willigers bezig, nl. studenten, scho lieren, brandweerlieden, gemeente werklieden en zelfs een klein aan tal Belgische arbeiders. Het weer is in de afgelopen tijd zodanig geweest dat de oogst nu vrij aardig opschiet, al zal met het „staande leger" nog wel enige tijd gestreden moeten wor den, voordat de overwinning defini tief behaald zal zijn. Licht bleef onopgemerkt Na minutieus onderzoek meent de Zaandamse recherche te mogen aan nemen, dat de brand in de pakhuizen „Czaar Peter" en „Nederland" te Zaandam is veroorzaakt door een schijnwerper, die brandend op een zak met cacaoschroot lag. De gehele voorgaande dag was in het pakhuis „Czaar Peter" gewerkt; tegen de avond werd op de eerste verdieping een schijnwerper ge plaatst opdat lossers en laders licht zouden hebben, bij het laden van een aak. Aan het einde van de werk zaamheden vroeg een der lossers aan een collega de lampen uit te doen, waarna hij de schijnwerper met de ronde kap naar boven alvast op de baal schroot legde. De lamp brandde nog, doch de arbeider ging naar de uitgang van de silo in de veronder stelling dat deze weldra zou worden gedoofd. in de jute zak zichtbaar was. In wer kelijkheid lag de lamp in het pak huis vele uren langer brandend op de zak, hetgeen volgens de politie de oorzaak van de hevige brand moet worden genoemd. Brand in Zaandam Fuivende brandweer verrast door nieuw vuur Terwijl de brand in de pakhuizen „Nederland" en „Czaar Peter" nog voort woedt, is gisteravond omstreeks kwart voor tien een felle brand uit gebroken in een 75 meter lange, gro tendeels houten loods van de firma Baerveldt en Stapel, in het Westzij- derveld te Zaandam, een bedrijf dat v. ..„.v.houten bungalows en woonschepen Weliswaar werd het licht I bouwt. De brandweer van Zaandam, uitgedraaid doch niet dat van de schijnwerper. Uitstraling was echter niet te zien, omdat de lichtbron zich bevond tussen zak en schijnwerper- kap. Proeven in de garage van het po litiebureau te Zaandam met een zak, kap en lamp wezen uit, dat na vier uur branden een zwarte brandplek waarvan een groot deel aanwezig was op een receptie van een jubilerend brandweerman, stond voor een on mogelijke taak. Het bedrijf n.l. is alleen via w"ater of over een hoge smalle brug bereik baar. Met draagbare spuiten moesten de brandweermannen er op af, maar leeds lang voordat zij water konden geven was duidelijk dat van het hele bedrijf niets was te redden. Enige woonschepen die naast het in brand staande perceel lagen, gingen even- eens in vlammen op. Na ongeveer een uur was er slechts een ruïne van dit pand over. Omtrent de oorzaak tast men nog in het duister. Het be den, veronderstelde men een tydlang dat mevrouw Krijgsman niet bij haar echtgenoot in de auto zat, maar per bus was vertrokken. Later bleek, dit een vergissing te zijn. Toen de auto uit -het water werd opgehaald, vond men achterin het stoffelijk overschot van mevrouw Krijgsman. Bij de lijkschouwing is geconcludeerd dat zij door verdrinking om het le ven moet zijn gekomen. Het moet echter zeer onwaarschijn lijk geacht worden, dat zij, ook al had men van het begin af geweten dat zij zich in de auto bevond, nog gered had kunnen worden. Het ach terstuk van de auto zat namelijk ge heel onder de autobus. De chauffeur van de autobus heeft verklaard dat de remmen van de bus hadden geweigerd. Hy had, naar hij mededeelde, de handx-em nog ge bruikt, maar dit had niet meer ge holpen. De auto en de bus zijn in middels geborgen. Raadselachtige brand in de Noordoostpolder Gistermiddag omstreeks half zes is een boerderij op de Kamperzandweg bij Ens, in de Noordoostpolder afge brand. In het huis was niemand aan wezig. De bedrijfsleider en zijn echt genote waren op het land aan het werk, een vrouwelijk familielid, dat in de omgeving aan het banen pluk ken was, ontdekte de brand. Het vee werd gered en door spoe dig ingrijpen van de brandweer van Ens kon het voorhuis behouden blij ven. Het achterhuis met de schuren en alle landbouwmachines gingen verloren. Een ou 50 meter afstand ge legen boerderij "koni m et moeite be houden blijven. De boerderij was eigendom van de directie „Wieringermeer-Noordoost- polder werken". Omtrent de oorzaak van de brand, die wel bekend is, wenste de politie geen mededeling te doen. De gehele schuur brandde af; het aangebouwde voorhuis bleef behouden. Ook de ge hele inventaris van de landbouw- schuur, zoals hooi, aardappelen, een aardappelsorteermachine, een trans porteur en een ploeg, werd een prooi van de vlammen. De schade, die de brand aan de oinventaris aanrichtte, wordt geschat op 17.000. De schuur en de inventaris waren niet verze kerd. Levercocktail verwierf gouden slagersring Op de slagersvaktentoonstelling te Utrecht is gisteren de grote slag.ers- vakprijs voor 1954 uitgereikt aan Frans Baaijens te Boxtel. Deze prijs bestaat uit een gouden slagersring met inscriptie van de federatie van slagerspatroonsbonden, een oorkonde en een bedrag van 250. Bij de wedstrijd, waaraan ook dit maal een groot aanrtal slagers deel nam, gaat het er om een nieuw pro duct aan het assortiment van slagers artikelen toe te voegen. eHt is meer dan een wedstrijd alleen. Beoogd wordt de zelfwerkzaamheid in de sla gerij te bevorderen en door deze acti vering het peil van de Nederlandse slagerij op te voeren. Het door de jury bekroonde product is eigendom van de federatie van slagerspatroons bonden en de bereidingswijze zal ten dienste van de gehele Nederlandse slagersstand bekend worden gemaakt. Het bekroonde product 1954 zal het publiek worden aangeboden onder de naam levercocktail. Dolbessen door het voedsel Op verzoek van de Zeister politie is te Rotterdam aangehouden de 42- jarige vrouw uit Austerlitz, verdacht van een poging tot vergiftiging van haar man. Zij is inmiddels voor de officier van justitie te Utrecht ge leid. Bij het onderzoek is later geble ken, dat er alleen sprake is van het opzettelijk benadelen van de gezond heid hetgeen juridisch neerkomt op een poging tot zware mishandeling. De verhouding tussen man en )achtopzieners door stropers beschoten Stropers hebben twee jachtopzie ners in de Peel Plan-Zuid een warme ontvangst bereid. In de nacht van den bij het gewestelijk arbeidsbureau M-^?da^,op Dins^aS •on^kt^j wlidbeschermers dat m het veld met in hun woonplaats Afgeraden wordt op eigen gelegenheid naar Groningen te trekken Omdat de huisvesting var Loonronde ook voor onderwijs-krachten Zoals uit het Kamerverslag van gis teren reeds bleek en ook later door de regering bevestigd is, zal de jong ste loonronde van 6 pet. ook van toe passing zijn op de salarissen van le raren en onderwijzers. een lichtbak gestroopt werd. Toen zij de vrijschutters sommeerden de han den in de hoogte te steken, antwoord den dezen met geweervuur. Een van de jachtopzieners werd door hagel in het been getroffen, terwijl zijn hond door een treffer een oog zal moeten missen. Beide jachtopzieners zetten onmiddellijk de achtervolging in, echter zonder resultaat. In de loop van Dinsdag heeft de Rijkspolitie met speurhonden het onderzoek voortgezet. Dit is reeds de tweede keer binnen twee jaar, dat op per sonen, belast met de naleving van de jachtwet, werd geschoten. vrouw was verre van goed. Het gezin telt twee kinderen. De verhouding werd op den duur zelfs zo slecht, dat de vrouw haar man verlaten wilde om zich in Rotterdam te vestigen. Zij wilde een deel van de inboedel meenemen en zon op een middel om haar man, die als invalide steeds thuis is, enkele dagen uit de woning te krijgen. Zij heeft z.g. dol bessen, de vrucht van de nachtscha- deplant, uitgeperst en het sap, dat een weinig vergif bevat, aan haar man in het voedsel toegediend. De vrouw verwachtte, dat de man door maagkrampen of anderszins en kele dagen in het ziekenhuis zou moeten worden opgenomen. Toen de bij haar man geroepen dokter opneming in het ziekenhuis niet nodig achtte heeft de vrouw haar gezin in de steek gelaten en zich naar Rotterdam begeven. Daar is zij aan gehouden. „VADERLIEFDE" BELOOND. Een Groenloër is wegens moedwil lige verlating door de Zutphense po litierechter veroordeeld tot een maand gevangenisstraf. Nadat zijn echtgenote in een zenuwinrichting was opgenomen ging de man zich met zijn huishoudster een paar da gen in Amsterdam amuseren. Twee kinderen van resp. tien en elf jaar liet hij zonder enige verzor ging achter. De kinderen waren in een inrichting ondergebracht toen vader enkele dagen later weer eens in Groenlo kwam kijken. De man heeft al acht veroordelingen achter de rug; hij heeft bovendien nog een voorwaardelijke straf lopen. De krijgsraad te velde West heeft gistermiddag na raadkamer een 20- jarige soldaat veroordeeld tot een gevangenisstraf van 1 maand met af trek en 6 maanden strafklasse, en drijf was verzekerd en mede aan de j onmiddellijke in arreststelling. Hij gunstige wind was het te danken dat had zich schuldig gemaakt aan het in de buurt liggende bedrijven en onwettig afwezig blijven van zijn on- houtloodsen konden worden ge-1 derdeel, het weigeren te gehoorza- spaard. De schade wordt geschat op I men aan een bevel van een meer- 80.000 a 90.000 gulden. Het gehele dere cn het dragen van onderschei- bedrijf is vrijwel vernietigd. dingstekens van tweede luitenant. Achter de schermen wordt er hard haventje van Cadzand, dat geheel is gewerkt aan de uitvoering van de Deltaplannen, welke na voltooiing het Zuidwestelijk aanzicht van ons land drastisch zullen veranderen. Een der eerste „slachtoffers" van de uitvoering der Deltaplannen Is het drooggevallen, cn t.z.t. zal verdwij nen; ip aansluiting op de nieuwe zeesluis, links, komt een negen me ter hoge dijk, dwars de haven door. Het resterende deel wordt gedempt.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 5