,De Knokkers burcht Raad van Oegstgeest verwerpt het voorstel invoering reinigingsrechten Krachtige houding tegen G.S. De Kilometer-Kampioen DONDERDAG 21 OCTOBER 1954 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 Gistermiddag kwam de raad van Oegstgeest in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van bur gemeester H. L. du Boeuff. Aanwezig alle leden. Bij de opening herdacht de voor zitter oud-burgemeester Baumann, die enige weken geleden is overleden Spr. schetste hem als een magistraat met bijzondere gaven, die zijn ganse leven heeft gewijd aan het dienen der overheidsbelangen. Hierna ging de raad over tot be handeling der gemeentebegroting 1955. Algemene beschouwingen. De heer Oosterom (Prot. Chr.) opende de algemene beschouwingen. Moest) het vorige jaar de opmerking worden gemaakt, dat de begroting zo laat werd aangeboden, dat de raad maar weinig tijd werd gelaten voor degelijke bestudering, ditmaal kun nen wij het college en de ambtena ren, die aan de opstelling werkten, slechts dank brengen voor hun voort varendheid. Spreker ging vervolgens het alge meen beleid van B. en W. na en wanneer spr. aan de hand van het geen het vorig jaar naar voren is ge bracht, de balans opmaakt, is het re sultaat maar pover. Ook bij de jaar wisseling heeft spr. gewezen op een krachtig beleid en 't nemen van eigen initiatief. Dit mist spreker* Welke houding nemen B. en W. aan tegen over het vertrouwen, dat G. S. 'uit spreken ten opzichte van het hef fen van reinigingsrechten vanaf 2 Jan. 1954. Het wil spr. voorkomen, dat het college als onderdanige die naren het hoofd wil buigen In ver band met deze zaak mag men zich toch wel afvragen, waarom van de door de minister geconstateerde gun stige conjunctuur geen enkele weer slag in het financieel beleid ten op zichte van de gemeenten merkbaar wordt. Het eigenaardige feit zal zich nu voordoen, dat de beide wethouders zich zullen moeten uitspreken vóór een regeling, waar, naar ik vermoede lijk mag aannemen, dat de raad te gen is en waar ze zelf ook tegen zou den zijn als ze alleen maar raadslid waren. Door te grote leidzaamheid wordt het belang der gemeente ze ker niet gediend, integendeel, op deze wijze worden we steeds meer tot machteloosheid gedoemd. Financiële toestand. De heer Bergmeyer (KVP) zeide o.m.: de taktiek is thans voor een te kort dekking te vragen via een sub jectieve correctie. De volgende stap is voorwaarden te stellen by het toe staan van de subjectieve correctie. Ik kom thans aan het punt van de door Ged. Staten uitgesproken ver wachting, dat de raad een nieuwe verordening op de reinigingsrechten zal vaststellen en over zal gaan tot heffing van een rioolbelasting. Ged. Staten stellen deze heffingen derhal ve niet als voorwaarden. Zij spreken slechts de verwachting uit. De be groting 1954 is goedgekeurd! Het gaat m.i. dus over de begroting 1955! Op zich genomen acht ik het niet on juist, als G. S. van mening zijn, dat een gemeente eerst haar eigen be lastingbronnen moet aanboren, voor dat een beroep kan worden gedaan op een hogere bijdrage van de Cen trale overheid. Principieel verwerp ik echter het systeem van een bij drage van deze overheid, zoals dit thans is geregeld De uitdrukking: financiële verhouding tussen Rijk en Gemeente is eigenlijk onjuist. Het gaat niet om gelden, die aan het Rijk toekomen en daarna door het Rijk aan de gemeente worden uitgekeerd. Het gaat om gelden, die behoren tot het gezamenlijke gemeentelijke be lastinggebied. Het gaat om de verde ling van de opbrengst van belastin gen tussen Rijk en Gemeenten. De financiële positie van het Rijk is gunstig. Zo gunstig, dat belasting verlaging in uitzicht is gesteld. De raming 1954 voor de belastingop brengst bedroeg 5147 millioen gul den. Uit de jongste millioenennota blijkt, dat deze opbrengst vermoede lijk 5944 millioen gulden zal bedra gen, dus een meer-opbi'engst van pl. minus 800 millioen gulden. Een en ander tengevolge van de loonronde van 1 Januari 1954 en de gunstige economische ontwikkeling. De ra ming 1955 bedraagt 5963 millioen gulden. Niet is rekening gehouden met de laatste loonronde. Loonron- den blijken voor de Overheid voor delig te zijn. In 1954 bracht de loon ronde een extra bedrag van 170 mil lioen gulden aan belasting op. In 1955 mag derhalve wederom een belang rijke overschrijding van de raming verwacht worden. Maar ik voel er niets voor, vrijwillig mede te werken aan een dergelijke handelwijze. Ik acht het ongezond en nogmaals ge zegd, in strijd met de eer en de waar digheid van de gemeente de ontsta ne tekorten niet ontstaan door fi nancieel wanbeleid te doen aan zuiveren door deze correctie. Het is continuering van een misverstand. Wij hebben recht op een dusdanig bedrag, dat wij onze taak naar be horen kunnen vervullen. Wenst G. S. onze begroting niet goed te keu ren, dan zullen wij verder moeten gaan op de ingeslagen weg. Het is tenslotte veel gezonder, als wij dui delijk tot uiting laten komen, dat wy een tekort hebben, waardoor mis schien een klein steentje kan wor den bijgedragen tot oplossing van het gehele probleem van de gemeente lijke financiën. Bijna armlastig. De heer Veen wijst op het. eigen aardige feit, dat nu van Rijkswege tot belastingverlaging wordt overge gaan, onze gemeente via Ged. Staten twee nieuwe belastingen worden op gedrongen. Spreker jüicht verder toe plannen tot het uitvoeren van vele kapitaalswerken, die echter van ho ger gezag om hals worden gebracht met net oog op de zg. precaire finan ciële omstandigheden der gemeente. Dat onze nog slechts weinige jaren geleden rijke gemeente momenteel op de rand van de armlastigheid leeft is niet te wijten aan financieel wanbe heer der gemeentelijke organen, doch zoals voldoende bekend, een gevolg van maatregelen van de overneiu zelf. En de raad zal aldus meent spr voet bij stuk moeten houden wil hij niet zijn zelfrespect verliezen. Spr. beval verder de gemeentelijke woningbouw als de bouw van wo ningen voor minderdraagkrachtigen in de belangstelling van B. en W. aan. Mevrouw Kramers betoogt dat de wensen van de raad, die zij ernstig meent niet door voortdurende geld zorgen onmogelijk moeten worden ge maakt. De raad zal dus moeten wil len besluiten of wij een postief-actie- ve houding willen aannemen bij het besturen der gemeente of lijdelijk af wachten, wat nog mogelijk is. Spr. mist nog steeds de aanpak van de sociale taak van de gemeente en bepleit voor de zoveelste maal het benoemen van een sociaal werkster. Van harte hoopt spr. dat de plannen voor de huisvesting van bejaarden zullen slagen. Tenslotte deelt zij nog mede, dat de oprichting van een sociëteit voor ouden van dagen is tot stand geko men en hoopt op de volle medewer king van het college van B. en W. De heer v. d. Voort betreurt het aan banden leggen der gemeentelijke zelfstandigheid. Het Rijk bepaalt de inkomsten voor de gemeente aan de hand van het aantal inwoners zonder rekening te houden met het welvaartspeil van die inwoners. Wat. uit het nationale inkomen door belastingen wordt ver kregen, wordt wiskundig over het ge hele land uitgesmeerd. Wanneer ver hoging der uitkering wordt ge vraagd, staat het Rijk direct klaar met d£ stok achter de deur en stelt de nodige voorwaarden, zo ook we derom hier met het invoeren van rei- ninginsrechten en rioolbelasting. Spreker heeft waardering voor de manier om het probleem der volks huisvesting met de krappe toegeme ten middelen tot een oplossing te brengen. Nu de subsidie aan „Maatschappe lijke Zorg" tot zo'n hoog bedrag is opgelopen, vr agt spr. of niet moet worden overwogen tot aanstelling van een sociaal werkster. De ontlasting of verbreding van Geversstraat acht spreker nog steeds zeer urgent. Mevr. Slingehberg dankt voor de tijdige indiening der begroting al heeft dat ook zijn bezwaren. De wijze waaróp G.S. onzerzijds vaststelling van reinigingsrechten en rioolbelasting wlil afdwingen in ruil voor medewerking ter verkrijging van een sluitende begroting voor 1954 mag onder de huidige omstandighe den 'als weinig gelukkig gekwalifi ceerd worden. Gelijk spreker nader aantoont.Soreker drong vervolgens aan op de bouw van de brandweerka zerne. Brandweerkazerne. Met betrekking tot de door B. en W. voorgestelde bouw van een tweede openbare school en gymnas tieklokaal ziet spr. met belangstel ling naar verdere voorstellen. Met genoegen heeft spr. kennis ge nomen van de verklaring van B. en W. eerlang met een voorstel tot ver breding van de Warmonderweg te ko men, wanneer overeenstemming met Leiden is verkregen. Het aanbrengen van verlichting op de Haarlemmerweg, alsmede de aan leg van een rijwielpad aldaar mag niet langer worden uitgesteld. Dit is men verschuldigd aan het veruit grootste bedrijf uit onze gemeente nl. de M.E.B. Spr. zeide dat dit bedrijf met nog 46 man zal worden uitgebreid, waar van er vele woningzoekenden zijn. Mevr. Smits-Witvliet hield een uit voerig betoog over de toestand der gemeente. Spr. is tegen het heffen van reinigingsrechten vanaf 1 Jan. 1954 en vindt het onjuist $at de eventuele rioolbelasting op de huis eigenaren zal worden verhaald. Bij het verdelen van het bouwvo lume zou spr. gaarne het eigen bezit gestimuleerd willen zien en even eens aan willen bevelen een inkoop- of spaarregeling voor middenstands woningen al of niet in verenigings verband. Bittere smaak. De voorzitter wil niet de goede bedoelingen in twijfel trékken, doch dat B. en W. voortdurend gebrek aan initiatief wordt verweten, smaakt het college bitter. Wat de invoering der reinigings rechten opgelegd door G. S. betreft, meent spr. dat hieraan toch niet was te ontkomen ook al had de gemeente zijn eigen belastinggebied. Spreker wijst op 't gevaar als niet aan de wensen van G.S. wordt tegemoet ge komen. Met belangstelling heeft spr. naar 't betoog geluisterd van mr. Berg meyer. Ook al is hij het daarmede niet geheel eens. B. en W. zijn wat de Warmonderweg betreft in on derhandeling met Leiden. Aan .mevr. Kramers belooft spr. meer raadsvergaderingen te zullen houden en verheugt zich, dat een so ciëteit voor bejaarden is opgericht, waaraan B. en W. stellig hun steun niet zullen onthouden. De woningbouw heeft de belang stelling van B. en W. Binnenkort zul len 53 woningen worden gebouwd, waarvan 25 voor het personeel van de M. E. B. Verbreding van de Geversstraat zouden B. en W. ook gaarne willen, doch de middelen ontbreken. De besprekingen met de architect voor de brandweerkazerne zullen de volgende week aanvangen. Weth. Simon Thomas zegt, dat de voorzitter reeds de mening van het college heeft vertolkt. Bezuinigingen van enige betekenis zijn niet aan té wijzen. Het begro tingstekort blijft 21.000, waarvoor een verhoging aan te vragen is van de subjectieve correctie o,p de alg. uit kering uit het Gemeentefonds. Voor de bouw van een 2de open bare school is een urgentie verklaring bij de regering aangevraagd. Weth. den Ouden dankt voor de waarderende woorden. Men heeft aangedrongen op het aanstellen van een sociale werkster, doch spr. meent dat men de te behan delen zaken gerust aan de commissie voor maatschappelijke zorg kan over laten. B. én W. zullen e.a. tóch nog wel eens nader bezien. De heer Bergmeyer blijft zich in zijn eigen repliek verzetten tegen de eisen van G. S. Nadat mevr. Kramer, de heer Slingerberg en mevr. SmitsWit vliet ook in tweede instantie het woord hadden gevoerd, repliceerde de voorzitter, waarbij hij nog eens getuigde dat Leiden voor de ver breding van de Warmonderweg be langstelling heeft. Na een korte geheime zitting werd besloten de heer Van Gorkum tot directeur van Gemeentewerken te benoemen. Hierna werd de vergadering ge schorst tot 7 uur. Reinigingsrechten. De verhoging der subsidie van de Commissie voor Maatschappelijke zorg met 2000 werd zonder stem ming aangenomen. Hierna was aan de orde het begin selbesluit tot heffing van reinigings rechten met ingang van 1 Jan. 1954. De heer Veen kan zich hiermede niet verenigen en ziet hierin een rechtsverkrachting. De heer Van Kerkhoff meent, dat de kosten van de reiniging bekostigd moeten worden uit de alg. belasting opbrengst. Spr. zou voorts B. en W. fi) (100) Wi hebben omf...snit. smk... vriend Jeroen tewq Sc/ado/lekrs M/s de.. snik...tDl.éeikermorbe rjjfris mrrr [sn droevig weer ven wrnneer mke, t/isKE en Jeroen weer ïn de burcht komen^ 1 'jWS willen voorstellen, het voorstel tot heffing van een rioolbelasting terug te nemen. Mevr. Smits verklaart zich even eens tegen het voorstel. De raad moet tegenover G. S. een krachtige hou ding aannemen. Ook de heren Van Oosterom en Van Nieuwkoop verklaren zich tegen dit voorstel. Na een kort antwoord wordt het voorstel met 3 tegen 11 stemmen verworpen. Over een beginselbesluit betreffen de het heffen van een rioolbelasting staakten de stemmen en hierover moet in een volgende vergadering weer worden gestemd Bij het vaststellen van de begro ting van de Commissie voor Maat schappelijke zorg werd lang gedis cussieerd over de wenselijkheid van het aanstellen ener sociale werkster. Hierna werd overgegaan tot arti- kelsgewijze behandeling der begro ting. Een verzoek van de Leeszaal Reu- vens om subsidie werd afgewezen. De heer v. Kerkhof weerde zich daar krachtig tegen, alsook de heer Van Oosterom. Het bouwen van een verplaatsbare muziektent wordt uitgesteld tot het volgend jaar, dan is het juist 25 jaar geleden dat de Harmonie „Triumph" een verzoek daartoe tot de raad deed. e toneelvereniging „Kunst en Genoegen" krijgt in 1955 f 200,— subsidie en De Lekenspelers 100. Na een klemmend betoog van de heer Kerkhof, daarbij ondersteund door de heer Oosterom werd beslo ten dat reparatie aan de openbare school in het vervolg zouden worden verricht door middenstanders en niet door de gemeente zelf. Dit voorstel (waartegen de P.v.d.A. en de V.V.D. stemde) beoogde de mogelijkheid, dat het bijzonder on derwijs financieel schade zou lijden weg te nemen. HAAGSE ADVOCAAT GEARRESTEERD Dinsdag is op last van de officier van justitie te 's Gravenhage een 65- jarige Haagse advocaat aangehouden. Hij wordt verdacht van verduistering van plm. 50.000. Het betreft gelden, die hij voor verscheidene personen in beheer had. Het onderzoek is nog gaande. Verd. is in het huis van be waring opgesloten. Marktberichten GOUDA, 21 October. Kaas. Aan gevoerd 196 partijen. Prijzen eerste kwaliteit van 2.272.32, tweede kwaliteit van 2.20—2.26, extra kwa liteit van 2.532.55 per kg. De han del was kalm. 's-HERTOGENBOSCH, 20 October. Vee. Op de markt van heden wer den aangevoerd 6739 stuks vee, zijnde 3041 runderen, 180 lopers, 352 vette kalvtren 1292 biggen, 547 nuchtere kalveren, 354 schapen, 57 fokzeugen, 23 geiten en 263 slachtzeugen. De prij zen waren als volgt: melk- en kalf- koeien 685950, guiste koeien 520 785, kalfvaarzen 600900, klam- vaarzen 535600, guiste vaarzen 50u595; pinken 330460, gras kalveren f 210285, nuchtere fok- kalveren 80130, nuchtere slacht- kalveren 32.5045, zware soorten 5075, drachtige zeugen 275 330, lopers 6882, biggen 3562, schapen 6090, weilammeren 45 65, zoiigLammeren 7092 per stuk. Aanvoer van slachtvee: 956 stuks. Prijzen: extra kwaliteiten tot 2.75, le kwal. 2.60—2.70, 2e kwal. 2.40 2 50, 3e kwal", 2.152.30, worst koeien 1.95—2.10, vette stieren 2.35 2 45 alles per kg. slachtgewicht. Vette kalveren zware soorten van f 2.452.65, vette kalveren midden klasse 2.252.40, vette kalveren lichte soorten 2.002.15, nuchtere slachtkalveren 1.201.30, zware soorten 1.401.70, sliachtzeugen 1.60i.69, fijne jonge slachtvar- kens 1.781.84 per kg. levend ge wicht Verdere mededelingen: De handel in melk- en kalfkoeien ver liep bij grote aanvoer redelijk goed met trage afloop, de prijzen bleven ongeveer gehandhaafd, guiste koeien kalme handel, prijzen lager. Grote aanvoer van jongvee, handel rustig, niet prijshoudend. De handel in vette kalveren werd vlot ingezet, afloop trager met weinig veranderingen in prijzen. Ruimer aanvoer van nuchtere slaclVkalveren, handel traag, prijzen lage-. Schapen, wei- en zuiglamme- ren werden tamelijk vlot en prijs houdend verhandeld. Fokzeugen ma tige handel, de prijzen bleven nau welijks gehandhaafd. De handel in lo pers en biggen verliep iets vlotter, prijzen niet hoger. Groter aanvoer van slachtvee, handel stug, niet ge heel prijshoudend. Slachtzeugen han del traag, prijzen minder. VINKEVEEN, 20 October. Groente. Andijvie 615 cent, groene kool 1523 cent, rode kool 22 cent, spi nazie 1943 cent, prei 1617 cent, tomaten 2062 cent, waspeen 1520 cent, witlof I 81 cent, idem II 60 cent, kassnijbonen 0.991.13 per kg.: bleeselderij 616 cent, knolselderij 1013 cent, sla 3—8 cent per stuk, en péen 1628 cent per bos. Een prachtig boek voor alle jongens en meisjes met schitterende plaatjes in 7 kleuren. De Kilometer-Kampioen, dat is de titel van een prachtig boek. boordevol spanning en boordevol nieuws over dat boeiende bedrijf: de Nederlandse Spoorwegen. De Kilometer-Kampioen is geschreven door de geliefde jeugdschrijver A. D. Hildebrand. De 120 plaatjes zijn fraai getekend door een der kundigste tekenaars van technische onderwerpen, Charles Burki. Alle kinderen gaan smullen van dit sportieve verhaal. Hoe weet Jan deKoning op een dag per trein het grootste aantal kilometers af te leggen Een kostelijke vertelling, waarin de spanning niet één-, maar meermalen ten top stijgt. De Kilometer-Kampioen wordt uitgegeven door DRIE fabrikanten van beroemde kwaliteits-producten J.P.-pudding, Hooimeijer-Beschuit en VS-pepermunt. Het is, gebonden in een mooie band en mét wedstrijd-formulier, verkrijgbaar bij uw winkelier voor de uiterst lage prijs van f 2.50. (WVCT18 verkrijgbaar bij rie fabrikanten) VERZAMEL DE SCHITTERENDE PLAATJES! Bij de heerlijke A.J.P. pudding, de brosse, voedzame Hooimeijer- beschuit en de fijne, pittige VS-pepermunt vindt u de schitterende, in 7 kleuren uitgevoerde plaatjes die het gehele, zo interessante bedrijf van de Nederlandse Spoorwegen uitbeelden. Omdat ze bij DRIE verschillende artikelen worden verstrekt, heeft u ze gauw bij elkaar en maakt u van De Kilometer-Kampioen een leerzaam, waardevol bezit. Begin meteen met verzamelen! WIN EEN PRIJS EN GA OP REIS Aansluitend op de spannende belevenissen van Jan de Koning is er ook voor u een wedstrijd met avontuur Ieder plaatje van De Kilometer-Kampioen heeft namelijk een wedstrijdletter. Maak nu. met behulp van de 120 beschikbare letters, een of meer zinnen die op de N.S. betrekking hebben en schrijf die op het wedstrijdformulier. De beste inzendingen, waarin de meeste der 120 letters - of alle! - zijn gebruikt, worden beloond, waarvoor de N.S. de volgende prijzen beschikbaar hebben gesteld: le prijs: Een vrijkaart van de spoorwegen voor 14dagen 2e klasse voor 2 personen. 2e prijs: Een vrijkaart van de spoorwegen voor 7 dagen 2e klasse voor 2 personen. 3e prijs: Een vrijkaart van de spoorwegen voor 7 dagen 3e klasse voor 2 personen. 200 prijzen in de vorm van dagreizen (naar keuze). Retours 2e klasse voor 2 personen. 275 prijzen in de vorm van dagreizen (naar keuze). Retours 3e klasse voor 2 personen. De prijswinnaars kunnen zelf het tijdstip bepalen waarop zij van de gewonnen prijs gebruik maken.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 3