S)Q\j2A6\t&\*&\\/1£\IXvi viotte^iTI Overeenstemming herstel der Duitse souvereiniteit Treinaanslag in Duitsland Vijfdaags Keizerlijk bezoek uit Ethiopië in vogelvlucht Eden is nu: sir Anthony Nieuwe Nederlandse nota aan Djakarta m A*" DONDERDAG 21 OCTOBER 1954 M J 9 f J %jm 46ste JAARGANG No. 13328 Directeur: C. M v. HAMERS VELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN I te Parijs Hoofdredacteur: H C. J. ROOZEN. BUREAUX: PAPENGRACHT 32 l1 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935. Redactie 20015, Advertenties 80826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f2.15 p mnd„ f 6 40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 DER KINDEREN LEVENSGELUK onderwijzers in het ge west Leiden werd door een van de schoolhoofden uit de stad gewezen op het verschijnsel, dat een toene mend aantal katholiek-ingeschreven ouders hun kinderen niet naar de voor dezen bestemde school zenden. Het is een verschijnsel, dat zich niet alleen in Leiden, maar in het gehele land voordoet, althans wat de stedelijke gemeenten betreft. De beweegredenen van de ouders zijn verscheiden van aard en dikwijls zijn het oppervlakkige drijfveren, waarbij de machtige propaganda, wel ke het openbaar onderwijs voor zijn zaak voert een sterke (dikwijls niet eens herkènde) invloed uitoefent. Alleen reeds het woord „openbaar" schijnt velen aan te trekken, hoewel het juist het openbaar onderwijs is, dat voorwendt van de Openbaring niets af te weten. Eenieder is vrij zijn kinderen te zenden naar de school van zijn voor keur. Men moet bij deze keuze echter goed in de gaten houden, waar het om gaat, namelijk om het levensge luk der kinderen. Vader en moeder, die zelf het voor recht hebben en het geluk smaken van een boven de aarde uitstijgende levensbeschouwing, mogen zich wel eens afvragen, wat zij hun kinderen kunnen aandoen met in de jeugdige bolletjes een splitsing tussen school- geest en huiselijke geest te verwek ken. Als zij groot geworden zijn, kan zich dat zogenaamd neutrale open bare onderwijs bij hen openbaren als een levens-onzekerheid, als een ver scheurdheid. Deze levens-onzeker heid is de kwaal waaraan heden ten dage zeer veel onkerkelijke of lauw- kerkelijke mensen lijden en het is een kwaal, die helemaal niet be vorderlijk is voor het levensgeluk. Dit risico némen de ouders, die van de verkeerde veronderstelling uitgaan, dat openbaar onderwijs neu traal onderwijs betekent. Wij weten uit persoonlijke ervaring (want wij zijn „neutraal" opgevoed!), dat bij onderwijs in bepaalde vakken als ge schiedenis, letterkunde, natuurkunde, natuurlijke historie, cosmographie enz. altijd de levensbeschouwing van de onderwijzer of leraar om de hoek kwam kijken. Dat was reeds zo een dikke dertig jaar geleden, (toen er niet overal geëigend katholiek on derwijs was), hoeveel te meer zal dat nu zijn! Want er zijn daarom trent geen statistieken op te stellen, doch het is maar al te duidelijk, dat de meerderheid van het neutrale on- derwijs-corps sterk humanistische neigingen heeft, om van de hier. en daar communistische nog maar te zwijgen. Minister Mulderije heeft om trent het humanisme gezegd, dat het „stenen voor brood" geeft,wat wij op onze manier zo uitleggen, dat het een christen geen bevrediging kan schenken omdat het het scheppings geheim der zichtbare kosmos tot een ongoddelijk noodlot degradeert. Men kan dat ter zijde schuiven, dit voorbijgaan van het goddelijke ir de totstandkoming van de kos mos, en vah net menselijk geslacht op deze planeet, als „neutraal" be schouwen en het openbaar onderwijs neutraal noemen, omdat het (in de, gunstigste omstandigheden) over God zwijgt. Dit zwijgen, dit gewild voor bijgaan, dat opzij de-schuiven is ech ter reeds een partij kiezen tegen God en tegen zijn menselijke openbaring in de persoon van Christus. „Wie niet vóór Mij, is tegen Mij". Dat de ouders bij de keuze van een school voor hun kinderen zich toch niet door bijkomstige beweegredenen of door een z.g. „breedheid van geest" laten afleiden van hun ver antwoordelijkheid, niet op de eerste plaats voor de maatschappelijke po sitie, maar voor het levensgeluk van hun kinderen! Persoonlijk bewaren wij de pret tigste herinneringen aan het neutrale (maar dat was het niet!) onderwijs, dat wij hebben genoten, bij gebreke toenmaals aan christelijk onderwijs. Stonden wü nu voor de keuze, wij zouden" met al die goede herinne ringen er voor geen geld van de wereld toe besluiten, onze kinderen naar de openbare school te zenden. Wetend wat wij weten, zouden we dat risico niet willen nemen. Maar iedereen is vrij zijn kinderen te zen den naar de school van zijn voor keur. Aanval op Brits militair depót Zó gaat het vlotter William Willis, de Amerikaan, die alleen op een vlot de Stille Oceaan is overgestoken, is vandaag per vlieg- boot te Soeva (Fidzji-eilanden) aan gekomen, op weg naar huis. Willis bestuurde het toestel een tijdlang op de vlucht van Samoa naar Soeva. Hij zeide, dat een vlieg- boot gemakkelijker te besturen was dan een vlot. Wilis heeft de kat meegenomen, die hem op zijn lange vlotreis van Peru naar Pago Pago vergezelde, Nadere uitwerking van een juridische puzzle Resultaat na slechts anderhalf uur De ministers van buitenlandse zaken der Westelijke Grote Drie en dr. Konrad Adenauer, de Westduitse bondskanselier, nebben gisteren te Parijs ..volledige overeenstemming bereikt over alle punten op cén na" van de nieuwe verdragen om de Westduitse federale republiek souvereiniteit te verlenen. Nadat de ministers anderhalf uur bijeen waren geweest, gaven zij hun juridische adviseurs opdracht 's avonds bijeen te komen om het omstreden punt opnieuw te formuleren. De tekst zou Donderdagmid dag door de ministers worden besproken. COMPLICATIES. Volgens Reuter, moeten de deskun digen een oplossing vinden voor de juridische complicaties, die zich voor- doeu bij de formulering van de voor waarden, waaronder Amerikaanse, Britse en Franse troepen in West- Duilsland zullen blijven. Indieri zij blijven met toestemming van de Westduitse regering, zullen de Russen verklaren, dat de Westelijke gealiieerden de bezetting van hun deel van Duitsland eenzijdig hebben beëindigd en op deze wijze het recht om West-Eerlijn te bezetten hebben verspeeld. Een verschijning? Naar Agence France Presse bericht, zouden twee mannen, een zekere Ma- rius Giraud, puttenbouwer van be roep, en de in zijn dienst staande ar beider Duperrier nabij het haven plaatsje St. Tropez, tussen Toulon en Cannes gelegen, een verschijning heb ben gehad, welke zij als een Maria- verschijning beschouwen. In navolging van de voorzichtige houding, die de kerkelijke autoritei ten in eerste instantie ook nu weer tegenover dergelijke mededelin gen aannemen, geven wij het relaas van de twee mannen met de nodige reserve beknopt weer. Het tweetal was bezig met de vol tooiing van de bouw van een put in de gemeente Ramatuelle, nabij St. Tropez, toen Duperrier plotseling het hoofd opheffend, tot zijn baas zei: „kijk eens om". Toen zag deze op twee a drie meter afstand van de put 'n verschijning, die, naar zijn zeggen, de H. Maria was. Zij was in een lang blauw gewaad gehuld en droeg een gouden kroon. De verschij ning strekte de hand naar de zee uit, in de richting van de Baai van Pam- pelonne, en verdween in een soort wolk. De twee mannen in kwestie staan als consciëntieuze en respectabele ar beiders bekend, maar zouden een to tale onverschilligheid voor de gods dienst hebben bezeten. Deze zou nu echter plaats hebben gemaakt voor een morele ommekeer. In de Baai van Pampelonne, waar van boven sprake is, had in 1944 de landing van de eerste Franse bevrij dingstroepen plaats. Massa-moord in Frankrijk Zes leden van het gezin van een dorpsmid zijn gisteren bij Chateau- roux (Frankrijk) op beestachtige wij ze doodgeslagen Een buurman is doodgeschoten, terwijl de smid zijn brandend huis ontvluchtte. De politie is onmiddellijk nasporin gen begonnen naar de 33-jarige smid, Roger Bardoux, en heeft een jonge vrouw gearresteerd, die met hem ge zien was kort nadat hij zijn huis ver laten had. Brandweermannen, die de brand blusten, ontdekten de verminkte lichamen van de 32-jarige vrouw van de smid, Lucienne, zijn drie kinderen, Jeannine (11), Jeon Marie (8) en Francois (7) in de kelder. In een na bijgelegen bos vonden zij de stoffe lijke overschotten van zijn schoonva der (76) en zijn schoonmoeder (64). Een buurman, een voormalig poli tiebeambte, Beaulieu, werd gedood, toen de smid uit zijn huis vluchtte en een revolver op hem afvuurde. Het drama gebeurde op de boer derij van de smid in het dorp Dun-le- Poelier. De smid heeft in een briefje aan de postbeambte gezeed, dat hij niet krankzinnig is en zelfmoord zal plegen als hij nog een paar mensen gedood zal hebben. De burgemeester heeft opdracht ge geven, dat vrouwen en kinderen- zich in de huizen barricaderen. De politie bewaakte alle uitgangen van het dorp Inóien de troepen blijven op grond van de overeenkomst van Potsdam van 1945, waarbij het bezettingsre giem der vier mogendheden in het leven werd geroepen, zullen de West duitsers zeggen, dat hun republiek niet als een souvereine staat kan wor den beschouwd. EN NU DE NEGEN. De afgevaardigden der negen mo gendheden, die op de Londense be sprekingen vertegenwoordigd waren, komen nu vandaag te Parijs bijeen om hun goedkeuring te hechten aan tot in bijzonderheden uitgewerkte plannen, om tot een nieuwe „West- europese Unie" te komen. Indien alles naar wens verloopt, zullen alle overeenkomsten (betref fende opheffing van het Westduitse bezettingstatuut en opneming van West-Duitsland in een „West-euro- se Unie", hetgeen tevens inhoudt, dat West-Duitsohland zal worden inge schakeld bij de verdediging van West-Europa) Zaterdag a.s. op een slotplechtigheid in het Franse mi nisterie van buitenlands zaken wor den getekend. HET SAARVRAAGSTUK. Dc Franse regering heeft er mede ingestemd dat de thans in het Saar- geb;ed verboden Duitsgezinde par tijen weer zullen worden toegestaan, dit als onderdeel van een algehele oplossing voor het Saarvraagstuk. Van gezaghebbende zijde wordt evenwel te Parijs vernomen, dat deze concessie is afgezwakt door een Fran- j se eis dat deze partijen zich moeten verbinden geen aanvallen te doen op een „internationale status" voor het Saargebied, hangende het bereiken van een definitieve regeling, die in een met Duitsland te sluiten vredes verdrag moet worden opgenomen. Bondskanselier dr. Adenauer heeft zich, naar verluidt, tegen dit Franse denkbeeld gekant. Maandagavond is op het traject Wuppertal-Dusseldorp een aanslag gepleegd op een sneltrein, zo heeft de directie van de Westduitse spoor wegen eerst heden medegedeeld. Tussen de plaatsen Gruiten en Kochdahl was een stuk rail van twee meter dwars over de baan gelegd en de trein vloog er met een snelheid van 95 km tegenop. De tender vloog uit de rails, maar de rest van de wa gons ontspoorde niet. Machinist en stoker zagen kans de trein binnen 500 meter tot stilstand te brengen. De passagiers waren hevig geschrok ken, maar niemand werd gewond. De Duitse spoorwegen hebben 1000 mark uitgeloofd voor inlichtingen, die tot opsporing van de dader (s) kunnen leiden. Vier statiedagen Dezer dagen werd een „commando-aanval" gemeld op een depót van de Royal Inniskilling Fuseliers, een Brits legeronderdeel in Ierltnd. Men ver moedt, dat de aanval werd uitgevoerd door leden van het illegale Ierse Republikeinse leger met het doel wapens te bemachtigen. Onze foto toont een deel van het depót waarop de aanval plaats had. Indonesisch kabinet staat weer vast De dreiging voor een kabinetscrisis in Indonesië is afgenomen, nu de voornaamste coalitiepartij, de P.N.I. een weg gevonden schijnt te hebben om in samenwerking met kleinere partijen de regerings-Saskamidjojo op de been te houden. Binnen d< P.I.R., die een ultimatum tot aftre den had gesteld, is ernstige onenig heid aan het licht gekomen. Het programma voor het staatsie- bezoek van de Keizer van Ethiopië aan Koningin Juliana en Prins Bern- hard is thans als volgt vastgesteld: op Woensdag 3 November komt de Keizer per nachttrein uit Parijs om 10.00 uur op het Centraal Station te Amsterdam aan. Vandaag wordt naar het paleis op de Dam gereden. Om 11.00 uur zal de Keizer een krans leg gen bij het nationaal monument op de Dam. Na het noenmaal ten paleize wordt om 15 uur een bezoek gebracht aan het Amsterdamse stadhuis. Een korte rondrit door de stad volgt, waarna om 16 uur het Koninklijk In stituut voor de Tropen zal worden bezocht. Te 19.30 uur ontvangt de Keizer ten paleize het corps diploma tique. Daarna is in het paleis de avonddis. De volgende morgen, Donderdag 4 November, vertrekt de Keizer om 9 uur per auto van het paleis voor een bezoek aan de scheepswerf L. Smit en Zn. te Kinderdijk, waar hij een der vier voor Ethiopië in aanbouw zijnde sleepboten te water zal laten. Vandaar vertrekt men om 11.30 uur naar Waalhaven. Om 12.00 uur em- barkeert het hoge gezelschap bij de Rotterdamse Droogdokmij op de „Piet Hein". Na een boottocht van plm. drie kwartier zal men aan de Maashaven debarkeren. In het Beurs gebouw zal het noenmaal worden ge bruikt, dat wordt aangeboden door het Afrika-instituut. In de loop van de middag vertrekt het hoge gezel schap naar Delft, waar een bezoek wordt gebracht aan het waterloop kundig laboratorium. Vandaar gaat de tocht naar Den Haag, waar om plm. 17.15 uur een ontvangst door het gemeentebestuur in het oude stadhuis zal plaats vinden. Te 19.30 uur zal de Keizer in hotel Des Indes aan de Koningin en de Prins een di ner aanbieden. Om 22.00 uur reci- pieert de ministerraad in de Ridder zaal. Daarna wordt terug gereden naar Amsterdam. Het programma voor Vrijdag 5 No vember vangt aan met een bezoek revolver in de hand. De straten wor den verlicht met zoeklichten. Moordenaar dood gevonden Na een klopjacht waaraan honder den politiemannen hebben deelgeno men, is vanmorgen het lijk gevonden van Roger Barboux, de dorpssmid van Dun le Poelier, die Woensdag in een vlaag van waanzin zijn vrouw, zijn drie kinderen, zijn moeder en zijn vader van het leven beroofde. Barboux had zich met een kara bijn een kogel door het hoofd gescho ten. Zijn lijk is in een riviertje in de buurt van zijn woonplaats aange troffen. De groep die handhaving van het kabinet voorstaat hoopt te bereiken dat het ultimatum op de partijraads vergadering van vandaag (Donder dag), wordt herroepen. Het is niet onmogelijk, dat hierdoor een scheu ring in de P.I.R. zal ontstaan. Op een vergadering van alle rege ringspartijen en fracties, met uitzon dering van de P.I.R., werd besloten te aan Werkspoor. Te 11.30 uur vertrek! trachten alle moeilijkheden te over- van het Centraal Station per trein naar Eindhoven voor een bezoek aan de Philips-fabritken en de DAF-fa- brieken. Het noenmaal wordt in de trein gebruikt. Om 15.35 uur 's mid dags keert de keizer per trein van Geldrop naar Amsterdam terug, waar ten paleize de avonddis zal worden gebruikt. Ten besluite van deze dag zal, dat de pauze, een deel van de voorstelling van de opera Tannhauser in de Amsterdamse Stadsschouwburg worden bijgewoond. Op Zaterdag 6 Novmeber te 9.30 uur brengt de keizer een bezoek aan Schiphol, K.L.M. Aerocarto en de Fok kerfabrieken. Te 12.15 uur officieel afscheid op het Centraal Station. Hiermede is het staatsiebezoek ten einde. De keizer vertrekt met de Konin gin en de Prins naar Baarn en zal in het paleis Soestdijk het noenmaal ge bruiken. In de loop van de middag gaat de keizer naar de Hoge Veluwe, waar hij ook de Zondag onofficieel zal verblijven. Maandagmorgen 8 No vember vertrekt de keizer per trein uit Arnhem naar Bonn. winnen en het huidige kabinet handhaven. Intussen heeft nu ook de communistische partij zich in het strijdgewoel gemengd met 'n verkla ring waarin wordt gezegd: „Het is on verantwoordelijk en verraderlijk te genover de staat om het huidige ka binet te doen vallen. Koningin Elizabeth van Engeland heeft gisteren Anthony Eden, de Brit se minister van buitenlandse zaken, tot ridder geslagen. Toen hij later op de dag naar Parijs vertrok, voor het bijwonen van de besprekingen over de souvereiniteit en de herbewape ning van Duitslande deed de minis ter dit niet langer als Mister Eden. maar als Sir Anthony Eden, ridder in de orde van de kouseband. Eden werd gistermorgen uitgeno- Wegens mishandeling van arrestanten De Nederlandse regering heeft op 19 October een nieuwe nota gericht tot de regering van Indonesië inzake de Nederlandse arrestanten in Indo nesië. In het tijdvak medio December 1953 tot Maart 1954 arresteerde de Indonesische politie 34 Nederlanders, wonende in West-Java wegens ver denking van deelneming aan tegen de Indonesische regering gerichte subversieve acties. Slechts één zaak is tot nu toe door de landrechter te Djakarta in behan deling genomen n.l. tegen de gear resteerde hoofdverdachte Schmidt. Inmiddels heeft de Nederlandse re gering door talrijke inlichtingen tot haar ontsteltenis zekerheid verkre gen, dat een aantal arrestanten door de met het vooronderzoek met na me te Bandung belaste politie functionarissen op ernstige wijze mis handeld en aan bedreigingen is bloot gesteld, teneinde hen aldus té dwin gen om in strijd met de waarheid be kentenissen, dan wel voor derden bezwarende verklaringen af te leg gen. Deze feiten gaven de Nederlandse regering in Juli j.l. aanleiding een in krachtige bewoordingen gestelde nota bij de Indonesische regering in te dienen, waarbij onder meer werd geprotesteerd tegen de daarin nader omschreven mishandelingen van 13 Nederlandse arrestanten, met verzoek de nodige maatregelen ter voorko ming van verdere mishandelingen te treffen en de schuldigen te doen be straffen. Eerst op 9 October j.l. antwoordde de Indonesische regering. Hierbij stelde zij, dat een onderzoek had uit gewezen, dat de Nederlandse beschul digingen van mishandelingen en be dreigingen geheel ongegrond waren en zij verwierp op grond daarvan het desbetreffende protest van de Ne derlandse regering. Van Nederlandse zijde wordt in middels over nieuwe bewijzen be schikt, dat verschillende arrestanten, die voornemens waren op een van de komende terechtzittingen van de zaak Schmidt hun onder dwang te genover de politie afgelegde bezwa rende verklaringen in te trekken, wederom aan bedreigingen zijn bloot gesteld geweest voor het geval zij aan dit voornemen gevolg zouden geven. Deze feiten, alsmede de verwerping van het protest der Nederlandse re- gering inzake de gepleegde mishan delingen van Nederlandse arrestan ten, hebben de Nederlandse regering aanleiding gegeven op 19 October j.l. nogmaals een nota tot de Indonesi sche regering te richten, waarin zij de in haar vorige nota gestelde ver zoeken niet slechts handhaaft, doch tevens krachtig aandringt op effec tieve bescherming van de betrokken arrestanten tegen de vexatoire han delingen der met het vooronderzoek belaste politie-instantie. digd naar Buckingham Palace, de re sidentie van de koningin in Londen, te komen. Daar knielde hij voor de koningin. Met een zwahrd raakte zij eerst zijn rechter- en daarna zijn linkerschouder aan. Overeenkomstig de traditie sprak zij toen :Sta op, sir Anthony. Het ridderschap in de orde van de kouseband is de hoogste beloning die iemand in Engeland kan bezitten, ter wijl hij toch niet van adel wordt. Dat wil tevens zeggen dat hij zitting kan hebben in het Lagerhuis. Het verle nen van het ridderschap is een per- sonlijke eerbetuiging van de regeren de vorst. Bij de ridders bevinden zich koningen en prirsen. Sinds 1700 is het slechts zeven keer voorgekomen dat/ iemand, die niet van adel was, het ridderschap werd verleend. Verleden jaar viel die eer te beurt aan sir Winston Churchill. De titel „sir" geniet Eden voor het leven. Op eventuele nakomelingen gaat de titel niet over. TE KNAP VOOR SCHOOL Een echtpaar te Boston is beboet omdat het zijn negenjarige zoon niet naar school liet gaan, aanvoerende dat hij de school niet „intellectueel stimulerend" vond. De jongen kan Chinees en Duits lezen en ook wat Sanskriet. HOE wordt het weer? (Geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond. Opgem. te 10 uur). NU EN DAN REGEN Overwegend zwaar bewolkt met nu en dan regen of motre gen. Matige tot krachtige wind in hoofdzaak tussen Zuidwest en West. Weinig verandering in temperatuur. 22 Oct.: zon oj 7.15 en onder 17.33; maan op 2.40 en onder 15.40 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. HELSINKI geheel bew. 5 c STOCKHOLM onbewolkt 6 OSLO onbewolkt 11 KOPENHAGEN geheel bew. 11 H LONDEN zwaar bew. 12 AMSTERDAM regen 12 BRUSSEL geheel bew. 11 PARIJS geheel bew. 11 BORDEAUX zwaar bew. 11 GRENOBLE geheel bew. 12 NICE geheel bew. 17 BERLIJN geheel bew. 12 FRANKFORT nevel 11 MUENCHEN mist 3 ZUERICH mist 7 GENEVE zwaar bew. 6 LOCARNO geheel bew. 13 WENEN nevel 6 INNSBRUCK nevel 6 ROME zwaar bew. 15 WARSCHAU zwaar bew. 12 Korreltje Een dwaas en zijn geld blijven niet lang bijeen.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1