Zilver Nederlands pad verworpenen een gouden kan aan 216.000 toekomst geven Redding voor verlorenen De orkaan „Hazel" werd bij Suriname geboren Beeldromans inspireerden Zeeuwse jongens tot een wilde „emigratie DONDERDAG 21 OCTOBER 1954 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD PAGINA 2 In Oostenrijk liggen voor duizenden grote kansen, maar er is geld nodig, heel veel geld! CRGENS TEGEN EEN DER VELE HEUVELS bij Eggersdorf ligt een van de ontelbare kleine boerenbedrijven, die over het hele land liggen ver spreid. Daar woont sinds kort de familie Gurka op eigen erf. Josef Gurka, 63 jaar, Frau Anna Gurka, 68 jaar met dochter en schoonzoon op eigen bezit. De familie Gurka behoorde, als nog zoveel (nooit meer over praten) tot de 11.413 van de 16.619 kampbewoners in, Oostenrijk, die tot werken in staat waren en gewerkt hebben, seizoenwerk weliswaar en tegen waarlijk geen hoog loon, maar de Gurka's konden sparen. Sparen biedt uitzicht. j Daarom spaarde de familie Gurka en daarom sparen velen. Want wie met ijver en spaarzaamheid bewezen heeft „uit het goede hout te zijn gesneden" kan een kansje krijgen in het Oostenrijkse volk, in het normale arbeidsproces te worden opgenomen. Hij kan dan een eigen huis gaan bouwen, een eigen boeren- of handwerksbedrijf gaan beginnen, door dat hem een krediet, een lening wordt gegeven tegen betrekkelijk matige rente, over een niet te korte looptijd. De Gurka's kregen een lening van 60.000 schillings tegen 1 pet. over 20 jaar; het geluk stroomt de Gurka's uit alle poriën! In Oostenrijk zijn wel 35.000 gezinnen geschikt voor inschakeling in de landbouw. Honderden daarvan wonen nog in kampende overigen ver spreid, in een onofficieel „villadorp", inwonend op een boerderij. Leegstaande boerenbedrijven zijn er nog vele.nog meer zijn er op te richten; op de landbouw drijft de Oostenrijkse economie. Geef die „nummers" leningen en het worden vrije, vlijtige Oostenrijkse boeren met een toekomst. licht aan de kim, heeft weer oog voor mooi keert no. 6/18 alleen van het station naar lager Spittal/Drau te rug: zijn gezin komt morgen. Eerste successen In Kleisdorf is Anton Schimmel met gespaard en geleend geld een rioolbuizen- en dakpannenbedrijf be gonnen. In deze sector van het bedrijfsle ven is de rente hoog: 10H pet. Anton Schimmel kreeg krediet, tegen 8 pet, heeft nog grote zorgen maar.hij is weer helemaal mens, hij heeft een toekomst. Zijn jongen timmert een kippen hok, terwijl in een kamp ergens bij Graz een jongen, nummer zoveel, ten gronde dreigt te gaan. In Oostenrijk hunkeren ca 15.000 gezinnen naar wat Schimmel ver wierf. Officier werd bouwer. In de nabijheid van Feffernitz worden nieuwe huizen gebouwd voor en deels door de vluchtelingen zelf. Ook elders in Oostenrijk worden door en voor vluchtelingen huizen gebouwd. Ongeveer 37.500 gezinnen moeten nog een huis hebben. Een huis betekent omheining, bescher ming van het eigene; betekent een accu waaruit de kracht geput wordt •voor het werk aan een toekomst. Aan huizenbouw wordt grote aan dacht geschonken. De Oesterreichi- sche Regierung verstrekt 60 pet., de Landesregierung 10 pet., een evan gelische, katholische of andere „Ge- nossenschaft 20 pet. van het beno digde kapitaal; de mensen moeten de rest, d.w.z. ca 10.000 schilling zelf hebben gespaard. De leningen krijgen zij tegen 1 pet rente en 1 pet aflossing. Zo GELD GELD GELD In Oostenrijk ligt de oplossing van het vluchtelingenprobleem voor de hand. De Gurka's Schimmels etc be wijzen de doelmatigheid van die op lossing. Steeds meer en tenslotte alle vluchtelingen kunnen in Oostenrijk een nieuwe Heimat vinden; kunnen en moeten als volwaardige staats- bux-gers met gelijke vrijheid, gelijke rechten, gelijke plichten door het land en in het volk worden opgeno men. Het formuleren van het program ma is inderdaad eenvoudig: Laat hen in een eigen huis wortel schieten in Oostenrijkse bodem; laat hen op een eigen boeren- of een eigen handwerkbedrijf deelne men aan de productie; geef de jongeren vakscholing; geef de begaafden de mogelijkhe den tot hogere studiesen ver geet intussen de „moeilijke geval len" niet. Uitvoering van dit programma van zilveren pad, voor alle gevluchten, verdreven, D.P.'s enz. een zilveren weg te leggen naar de toekomst. Dat is de weg, die de hoge com missaris voor de vluchtelingen heeft gewezen. Hij vraagt hij bedelt om het zilver voor die paden. S. O. s. Wie maar één vluchtelingenkamp meer dan vluchtig heeft gezien, weet dat de nood der vluchtelingen ont- Vrouwen, die gewend zijn geweest aan een eigen huis, waar alles de eigen vertrouwde sfeer ademde, pogen mo menteel in een dor-grau- we omgeving, waar al- les vuil, massaal en al gemeen is, nog het stuk-1 je barak, 'n schoon hui- I selijtk aanzien te geven. En onder deze werk- ziaamheden denken ze wellicht aan de tijd, toen een schemerlamp een gelukkig gezin bescheen, ergens in Polen, in Rus- 'and, in Bulgarije, in Joegoslavië Deze schemerlamp werd op een onzalig uur gedoofd door een ruwe dictatorshand, die de vrijheid predikte en de iiepste ellende over mil joenen bracht en brengt. Wij kunnen de sche merlamp voor duizen den weer aansteken; wij kunnen hun weer een eigen 'huis en een eigen toekomst geven; wij kunnen hen bevrijden uit de klauw van een geperfectionneeerde ad ministratie, die hen te pakken kreeg, toen zij aan den dictator ont snapten. Ieder werknemer geeft een uur arbeid en ieder ander is volgens de wet der naastenliefde ver plicht, een deel van zijn overvloed te geven.. Deel het licht van Uw huiselijke haard met hen en Uw licht zal helderder stralen, kanl gedeelde gloed verminderd niet. zaglijk schrijnend Materieel spectaculair; geestelijk niet onmiddellijk zichtbaar, maar aanzienlijk ernstiger. Leden van de Staten Generaal, vertegenwoordigsters van vrouwen organisaties en onlangs enkele groe pen journalisten hebben een S.O.S. meegebracht van de vertegenwoor digers van de hoge commissaris Het is een troosteloos werk om te bouwen aan een huis, dat tot een tragische ondergang bestemd is. Maar de 216".000 vluchtelingen blijft geen andere mogelijkheid over; de genoemde landen. Zij geven aan j zjj moeten hun trieste barak blijven het Nederlandse volk door: S.O.S. laat de vluchtelingen niet ónder gaan in wat zij ondergaan. Het Nederlandse volk heeft het noodsein verstaan. Het wil dat op zijn beurt doorgeven naar andere volke renmet een daad. Nederland steekt de handen uit naar die „uit Gods hand gevallenen". Het steekt de handenuit de mouwen om een uur te werken aan de zilveren weg voor elk van hen naar een toekomstde toekomst. repareren om het vege lijf te bewa ren. Bieekt gij voor hen die menson waardige barak af, maar zet er dan een nuis, een echt huis voor in de plae.ts, een huis, waar weer de toe komst een kans krijgt om haar warm te te doen heersen. Hoe komt hij aan zijn naam? De orkaan, welke met de lieflijke naam „Hazel" getooid is, heeft heel wat op z'n kerkstok gehad. Het is een stormpje geweest, dat meer dan 14 dagen lang in het luchtruim gespookt heeft. Waarom deze cycloon de naam „Hazel" heeft gekregen is gemakke lijk te verklaren. Het is nl. de ge woonte de tropische cyclonen volgens het alphabet een naam te geven, die ieder seizoen terugkeren. Zo heeft men Alice, Barbara, Carol, Dolly, Ed na. enz. Aangezien de genoemde cy cloon de achtste van dit jaar was, volgde automatisch de naam Hazel. Het jongste Hazeltje werd geboren op 4 October en wel in de buurt van Suriname. De meteorologische dienst op Zanderij (Suriname) meldde toen, dat er op de weerkaarten een zoge naamde „troglijn" werd aangetroffen aan het intertropische front met bui tenactiviteit en hier en daar ver spreide onweersbuien. Deze troglijn liep van N.O. naar Z.W. en verplaat ste zich in westelijke richting. De verwachting was, dat deze golf der zou uitdiepen en dat er een kans was op het ontstaan van een or kaan. De verwachting was, dat Hazel ten Noorden van Curagao en Aruba zou passeren, hetgeen ook inderdaad ge beurde. De winden in het zuidelijk gedeelte van de orkaan waren ech ter niet buitengewoon -krachtig, zo dat op Curasao geen schade van be- mr Van Heuven Goedhart is de enige r?.6 passa^e weg uit het probleem. Die weg MÓET gelegd worden; al leen die weg kost geldgeld geldgeld.... GELD voor huizenbouw. GELD voor vestiging in bedrijven, ambacht, zaken. GELD voor vakscholing. GELD voor studie. GELD voor een menswaardig althans de uit Yoego Slavië voortleven der ouden, zieken en in- verdreven oorspronkelijk Hongaarse officier, wiens huis daar in de Neu- siedlung bij Feffernitz de voltooiing nadert. Hijzelf, zijn vrouw (vroeger lera res) en zijn beide dochters hebben voortdurend zelf meegebouwd telkens opnieuw gestimuleerd door hun buurman, die zijn rechterhand mist, doch niettemin zijn huis goed deels zelf bouwt maar bovendien zelf zijn meubels heeft gemaakt. Terwijl die man met de troffel in zijn enige hand een sierlijke lijn trekt door het nog natte cement on- ZILVEREN PAD. Die zilveren weg naar een toe komst moet worden geopend voor alle vluchtelingen zonder onder scheid. Tien jaar nadat voor ons de oor log geëindigd is, moet hij ook eindi gen voor al diegenen, voor wien hij nog voortduurt. Geldveel geld.... heel véél geld is dringend en op korte termijn nodig om voor elk „nummer" een der een'der vensters hij ziet weer zilveren paadje, voor elk kamp een van de orkaan ging op Curagao ge paard met hevige regen- en onweers buien. Op 8 October 12 uur was de positie ongeveer 100 mijl W.N.W. van Aru ba. Ondanks het slechte weer werd Hazel vrij regelmatig bezocht door vliegtuigen van de Amerikaanse ma rine Luchtmacht, die op San Juon gestationneerd zijn. Een en ander in verband met de orkaanwaarschu wingsdienst, zodat men op de hoogte is van de trekrichting, de snelheid, de luchtdruk en de kern. Op 8 Octo- BURGEMEESTER VAN 's-GRAVELAND VRAAGT ONTSLAG. Per 1 December heeft de burge meester van 's-Graveland en Anke veen, de heer G. graaf Schimmelpen- ninck, aan H. M. de Koningin ont slag gevraagd. Graaf Schimmelpenninck is gerui me tijd met ziekenverlof geweest; de laatste maanden werkte hij halve dagen. ber werd bovendien een nieuwe trog- lijn waargenomen, die zich in de buurt van Barbados bevond. Ook hier werd een uitdieping verwacht met de kans op het ontstaan van een nieuwe orkaan. Ook in de buurt van deze troglijn werden meteorologische ver kenningsvluchten uitgevoerd. De orkaan Hazel bevond zich toen halverwege de lijn ArubaKingston en wel ten Zuiden hiervan. De trek richting was onzeker ep zo nu en dan stationnair. De vrijwel stationnaire po sitie was een gevolg van een gebied van hoge luchtdruk, dat zich boven de Amerikaanse kust bevond. De Verwachting was, dat deze ho ge luchtdruk zich zou verplaatsen in N.O. tot O.N.O.-richting. Zou dit ge beuren dan zou ook de richting van Hazel veranderen in een N.O. tot N. N.O.-ftrekxicntinig. Inderdaad is dit gebeurd. Hazel bevond zich toen mijl ten Zuidwesten van de hoofdstad Port-au-Prince van Haiti. De winden in het centrum van de orkaan waren op 11 October 12 uur ongeveer 115 mph over een klein gebied. Aldus het verslag van de Surinaamse hieteoro logische dienst over het ontstaan van de orkaan. Het verdere verloop van de orkaan vindt men op bijgaand kaartje aange geven. „Het leven was hun te zwaar! Het lezen van beeldverhalen was er de oorzaak van dat twee jeugdige avonturiers uit Vlissingen van twaalf Na het loeiend lawaai van „Hazel' Een droevig beeld uit Holland-Marsh, 't rijke landbouwcentrum ten Noorden van Toronto in Canada, dat door de orkaan Hazel zo ernstig werd getroffen en waar de oogst voor dit jaar dreigt verloren te gaan. De geschatte schade in de buurt van Toronto alleen bedraagt honderd millioen dollar. De orkaan wordt beschouwd als de ergste natuurramp, welke Ontario ooit' heeft getroffen. en dertien jaar Maandagmiddag aan een lange reis begonnen naar Zuid- Afrika. Zij kwamen echter niet ver der dan Zeeuwsch-Vlaanderen, waar het tweetal Dinsdagimddag in de na bijheid van de grens werd aangehou den en weer naar Vlissingen ge bracht. Aanvankelijk waren er drie knapen die wilden „emigreren". De één moest te veel huiswerk maken, de ander thuis te hard werken, en nummer drie had weer wat anders, dat niet naar zijn zin was. De knapen wilden aan dit alles een einde maken en besloten daarom naar Zuid-Afrika te trekken. Om hun plannen te verwezenlijken was echter geld nodig. Grondig uitgerust. Een der avonturiers nam daartoe op geregelde tijden thuis een gulden of een kleiner bedrag weg. Het geld ging voor de helft naar de spaarbank, de andere helft werd weggestopt in een „hol" nabij de zeevaartschool. Deze ruimte bevatte onder meer nog dekens, etenswaren enz. Zaterdag j.l. hadden de knapen, na geruime tijd te hebben gespaard, in totaal een be drag van ongeveer 500 bijeen. Het drietal besloot Maandagmiddag de grote stap te wagen. Daartoe werden in een winkel te Vlissingen nog uit voerige inkopen gedaan: een tent, een primus, etenswaren, dekens, een windbuks, windpistool, kortom een volledige kampeeruitrusting werd aangeschaft. Zelfs woordenboeken ontbraken niet. Per gestolen fiets. Maandagmiddag begonnen echter slechts twee van het avontuurlijke drietal de reis, want één, de „geld schieter", kwam niet opdagen. Overi gens had een der „emigranten" en passant nog kans gezien een geladen pistool van zijn vader te bemachtigen en in zijn gordel te steken. Tenslotte maakte het tweetal zich meester van twee bijna nieuwe fietsen welke wer den weggenomen uit de rekken bij de zeevaartschool en een ULO-school. Van deze diefstal werd aangifte ge daan bij de politie, die spoedig de namen van de daders wist op te spo ren. Toen de jongens 's avonds niet thuiskwamen werd een bericht via de politieradio omgeroepen met het gevolg dat het tweetal Dinsdagmor gen werd aangehouden. Geen boter meer voor U.S.A-troepen Binnenkort zullen geen aankopen van Nederlandse boter ten behoeve van de in Europa gelegerde Ameri kaanse troepen meer worden gedaan. Gedurende de eerste helft van dit jaar werd ruim 800 ton Nederlandse boter ten behoeve van het Ameri kaanse leger uitgevoerd. Het beëindigen van de Nederland se boterleveranties is een gevolg van het feit dat de Amerikaanse militai ren in Europa voortaan boter uit de Amerikaanse overschotten zullen ont vangen. De boterleveranties zullen tegen het einde van dit jaar ophouden.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 10