Duitser misbruikte vlag om spijt over grenscorrectie uit te wissen Ritmeester de sigaar Sleepboot op Nieuwe Maas midscheeps geramd Nederlandse bouwkas naar oud voorbeeld gesticht En de boer, hij ploegde voort... Een leeuw met kiespijn Met Petroleum - Gaskachels Langezaal- Stille Rijn 7 -Leiden F. SOUPART Adverteren doet verkopen Or. JAC. J. DE JONG Vlagincident berecht Alleen maar wat brooddronken Dinsdagmiddag stonden voor de Maastrichtse rechtbank enkele jonge lui uit Tudderen in de zelfkant te recht, verdacht van wat aanvanke lijk als een nogal ernstig vlagincident werd beschouwd. In de avond van 22 Augustus van dit jaar, had de 19-ja- rige molenaarszoon B. te zamen met een 21-jarige bediende, een 29-jarige chauffeur en een 20-jarige landbou wer allen uit Tudderen een Neder landse vlag afgerukt, verscheurd en op een prikkeldraadhek geworpen. Op die dag was er feest wegens een gouden bruiloft en daarom was de hoofdstraat van Tudderen versierd met allerlei vlaggen waaronder ook de Nederlandse driekleur. Verdachte B., die aanvankelijk had verklaard Nederland te haten, gaf voor de rechtbank evenals de andere ver dachten nu een heel wat minder sen sationeel relaas over het gebeurde. Men was die dag na de nodige feest dronken alleen wat te baldadig ge weest en in die stemming was hij voorgegaan met het plan de Neder landse vlag naar beneden te halen en te verscheuren. Wel is naderhand gebleken dat hij wrevelig gestemd was over het feit, dat de molen var zijn vader bij de Nederlandse grens correcties juist op Nederlands gebied was komen te liggen tengevolge waarvan een groot deel van de Duit se klanten voor zijn vader verloren ging. De sigarenfabriek „Ritmeester" had een jaar terug een lapje grond aangekocht, gelegen aan de rijksweg bij Veenendaal en plaatste daarop enkele reclameborden, die de goede eigenschappen van de „Ritmeesters" mededeelden. De provincie Utrecht heeft een „schoonheidsverordening" en daagde de firma voor de rechtbank, waar bleek, dat „het aanwenden van on roerend goed voor reclame" verbo den is. De borden verdwenen, maar en kele maanden later verschenen er lorries op het weiland en boven-op die lorries kon de voorbijganger weer vanaf grote borden lezen, welke voortreffelijke eigenschappen de Veenendaalse sigaren kenmerkten. Gisteren stond „Ritmeester" weer voor de rechtbank, maar alhoewel de officier vond, dat de „schoonheids bepaling" overtreden was, meende de verdediger, dat de reclame niet geplaatst was op „onroerend" goed, doch op beweegbare lorries. De rechter kreeg een fliepe denk- rimpel en besloot over deze principe uitspraak eens veertien dagen na te denken. De substituut officier van justitie vond dat hier wel degeiijk het Ne derlands gezag was aangetast door deze baldadigheid met de Nederland se vlag. Hij vroeg tegen de hoofdda der, de molenaarszoon,* veertien da gen gevangenisstraf terwijl tegen de andere drie wegens medeplichtigheid 75 gulden boete werd gevraagd. De raadsman bepleitte clementie, de hele familie had hem verzekerd, dat niemand een aantasten van de Nederlandse vlag had bedoeld, al waren er door de Nederlandse grens correcties economische moeilijkheden ontstaan. Spreker bepleitte voor de drie andere verdachten vrijspraak. De rechtbank zal op 2 November uitspraak doen. 3 zwaargewonden bij autobotsing Gistermorgen omstreeks negen uur is tussen Deurne en Venray onder de buurtschap Kraaienhut een ern stig auto-ongeluk gebeurd. Een volkswagen met drie inzittenden, al len afkomstig uit Wenen, die op weg waren naar Eindhoven reed door nog onopgehelderde oorzaak in volle vaart bij het passeren tegen een vrachtauto op. De volkswagen werd totaal vernield. De chauffeur de heer Freund, werd zeer zwaar gewond, de andere twee inzittenden, de heren Petermann en Schmeizer, werden zwaar gewond. Ze zijn opgenomen in het ziekenhuis te Deurne. De chauffeur van de vrachtauto kwam met de schrik vrij. Zijn wagen werd ernstig beschadigd. Om ongeveer 7 uur Maandag avond is op de Nieuwe Maas ter hoog te van de le Katendrechtse haven het sleepbootje „Cornelia" van kapitein-eigenaar P. Wetstein uit de Rechthuislaan te Rotterdam, op onge veer 15 meter uit de wal overvaren door het geladen 900 ton metende motortankschip „Tessalia". De „Cornelia" voer de le Katen- drechtsehaven uit in de richting van de Parkhaven, toen de kapitein laat de „Tessalia" bemerkte. Hij sloeg halve kracht achteruit, maar daardoor kon hij toch niet voorkomen, dat de voorsteven van het andere schip ,zijn boot midscheeps raakte. De „Cornelia" zonk na enkele minuten. De 65-jarige Wetstein werd, toen zijn boot onder water was en hij er tot zijn middel in stond, door de toegeschoten spido- boot „Waalhaven" gered, die hem naar de politiepost linker Veerdam bracht Daar is hij van droge kleren voorzien. De schade aan de vaartui gen kon nog niet worden vastge steld. Te kleine woningen drastisch vergroot Een uit twee De duplexwoningen in Zaandam zullen geleidelijk veranderd worden in normale woningen. Inplaats van het perceel dat nu twee woonruimten oplevert, zal men daardoor de beschikking krijgen over een flinke middenstandswoning. Het gemeentebestuur heeft echter beslist, dat de nieuwe huurders van zo'n ruim pand de eerste tien jaar de som van de beide thans geldende huren moet betalen. Deze verruimende maatregelen zijn nodig geworden om dat vele artsen en middenstanders te klein behuisd waren. De directeur van het bijkantoor- west (omvattende de provincies Noord- en Zuidholland, Utrecht en Zeeland), van de bouwkas van Ne derlandse gemeenten (de voormalige bouwkas van Noord-Nederlandse ge meenten), de heer J, Karsten, heeft gisteren ter gelegenheid van de opening van een nieuw bijkantoor in Haarlem het werk en de vorde ringen van de genoemde bouwkas nader toegelicht. Het bij kantoor-West begon zijn werk in September 1952. De stoot werd gegeven door de Drentse ge meenten, die in de drie noordelijke provincies de bouwkas van Noord- Nederlandse gemeenten openden. Later sloten ook gemeenten elders zich aan, thans telt die kas vijfhon derd gemeenten. Alleen in die aan gesloten gemeenten is het mogelijk via de bouwkas te sparen en te bou- De eerste bouwkas werd ander halve eeuw geleden begonnen in Birmingham (Engeland), gevolgd door building-society's. Daarvan zijn er nu in Engeland 990 met anderhalf millioen spaarders; in Amerika zijn er 6.000 met drie en een half mil lioen spaarders. Het werken met renteloze sparin gen en hypotheken is onmogelijk ge bleken; de bouwkas Nederlandse ge meenten volgt het systeem der ren teberekening. Het percentage land genoten met een eigen door henzelf bewoonde woning steekt (met 25 pet.) laag af bij bijvoorbeeld Zwe den en Amerika (met bijna 50 pet). De bouwkas bouwde van 19461953 2500 huizen; in het kalenderjaar 1953 duizend en dit jaar twee duizend. Het streven is vijf duizend wonin gen per jaar. Het maximum te ver lenen spaarcrediet is netto 20.000, dat is het bedrag na aftrek van de rijkspremie. TELEVISIE-ZENDERS T óf IN NEDERLAND. 'J J6T De -.Nederlandse televisie gaat de kinderschoenen ontgroeien. Wij krij gen Ö3n zendersysteem waardoor ontvahgst van de televisie door ge heel Nederland mogelijk wordt. Be zitten- wij thans de grote televisie zender in Lopik er zullen er nog vier ahderè bijkomen in verschillende plaatsen van het land. Per stuk zul len deze zenders ca. 900.000 gulden gaan kosten. De televisiestichting zal deze zenders huren. De huidige zen der die thans in Eindhoven nog in gebruik is zal komen te vervallen. Buiten-onze televisie-zenders krijgen wjj ook nog enige tientallen kleinere straalzenders. Waar deze echter ko men te staan is nog niet bekend. De televisie zal echter worden gedragen door de vijf hoofdzenders (zie kaar tje). Het gehele zendersysteem kan in drie jaar worden gebouwd. De zenders zullen t.z.t. ook geschikt kun nen zijn voor de kleuren-televisie. Onze zenders zijn opgesteld vol gens de internationale overeenkomst van de European Broadcasting Con ference. Deze overeenkomst schept een televisie-keten door geheel Euro pa, waarbij rekening is gehouden met een intereuropese televisie. De direc teur van de N.W. Duitse Omroep voorziet een Intereuropese verbin ding van nationale televisienetten. Ook voor ons land zijn er mogelijk heden, zo bestaat er o.a. de mogelijk heid dat de televisieverbinding tus sen Engeland en Nederland perma nent zal kunnen worden. De toekomst is dus aan de televisie en nu ons land zijn benodigde zenders krijgt zal de televisie ons niet meer verlaten. DEZE ZENDERS ZULLEN ONS TELEVISIE GEVEN BRAND BIJ ORGELBOUWER. Door onbekende oorzaak is gister middag omstreeks half drie brand uitgebroken bij J. W. Claveaux, kerk- en concertorgelbouw, aan de Davidsstraat te Rotterdam. In deze straat bevindt zich alleen de afde ling onderdelen; de grote werkplaats bevindt zich op de Westersingel. De onderhanden zijnde werkzaamheden zullen door de brand dan ook geen noemenswaardige vertraging onder vinden. De zich in de Davidsstraat bevindende werkplaats brandde uit; schade wordt tussen de vijf en tienduizend gulden geschat, doch wordt door verzekering gedekt. Het zal je overkomen, dat je als tandarts een leeuw in je wachtka mer aantreft, die tandheelkundige hulp van je verwacht. Dat is de tand arts van het Franse plaatsje Audin- court overkomen, waar een circus zijn tenten had opgeslagen. Tot de bagage van dit circus be hoorde ook een leeuw en dit beest werd hangerig en landerig en wei gerde z'n gewone bravourstukjes uit te halen met de temmer. Hij bleek kiespijn te hebben. De temmer, die gewend was om allerlei lichaamsde len, waaronder zelfs zijn hoofd, in de gapende muil van het beest te ste ken, constateerde een abces in de bo venkaak. Meteen nam hij zoals dierentemmers dat kunnen doen _een kloek besluit. Hij nam de leeuw mee in een taxi en reed met de pa tiënt naar de tandarts. Daar nam de temmer met zijn leeuw bescheiden plaats in de wachtkamer van de tan- dendokter om z'n beurt af te wach ten. Op het zien van het ondier voel den de andere wachtende patiënten plotseling al hun smarten en kwalen wijken en ijlings verlieten zij de overigens gastvrije wachtkamer. Ook de tandarts voelde zich niet helemaal zeker van z'n zaak, toen de leeuw met ietwat onhandige bewegingen op de martelstoel plaats nam en met een vreemde blik in z'n ogen naar de manipulaties van de kiezendokter keek. Maar hij vermande zich, de temmer deed de leuewenmuil open en het spuitje verdoofde de knagen de pijn. Welke tang de dokter ge bruikt heeft om de zere kies. eruit te krijgen, vermeldt de historie niet. Maar de dokter heeft een extra vrijkaartje gekregen. Clandestien overwerk met boeten bestraft Directeur wist van niets De kantonrechter te Rotterdam heeft gisterochtend de directeur van een machinefabriek te Slikkerveer veroordeeld tot acht geldboeten van 250.subsidiair tien dagen hech tenis voor iedere boete, omdat vol gens de tenlastelegging in het be drijf was overgewerkt, waarij het Door de zware regenval staan vele bouwgronden in verschillende delen van ons land onder water, waardoor de oogst voor een belangrijk deel dreigt te mislukken. Foto: Een boer in N. O. Overijsel tracht te maaien op zijn onder wa ter gelopen land. juiste aantal uren niet aan de ar beidsinspectie was opgegeven. De ambtenaar van het O. M. had acht gevallen ten laste gelegd. „Ik heb er een greep uit gedaan, doch er zijn er veel meer geweest", zo zSl hy. De directeur wees er op, dat on dergeschikten getracht hebben de overuren weg te werken en „ze ha len de directeur er niet bij". Hij merkte op, dat het is gebeurd onder druk van de klanten en niet om de omzet te verhogen. Door het over werk' wordt de omzet per jaar met niet meer dan een of twee procent verhoogd. Tenslotte zei hij nog niets van het geval te hebben geweten. Burgemeester van Aalsmeer Bij Koninklijk Besluit is met in gang van 1 November a.s. benoemd tot burgemeester van Aalsmeer de heer G. G. Loggers, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester der gemeente Wierin- germeer. spaart U dure kolen PITSOS tevens kooktoestel slechts 39,75. BES brar.dt 7 uur. op 1 Liter 49,50 AGA RADIATOR 96.POD petroleum hete lucht 95,brandt 10 uur op 1 Liter reukloos. GROTE SORTERING. Steenhouwerij en Natuursteenhandel Specialiteit in GRAFMONUMENTEN HOGE RIJNDIJK 43, LEIOEN TEL. 23281 IS TOT EN MET 23 OCTOBER NIET TE CONSULTEREN. 6367 Zwitserse Anker Horloges GROTE KEUZE C. DE KEMP BOTERMARKT 12 fiP0THEKERS0UK2^LEJDEN-T£L-2030ö BOOTARTIKELEN ZEILMAKERIJ TROOST Haven 14 Telef. 21664 Seiefaontjea PERSONEEL 2 Gevraagd een meisje voor halve dagen of flinke werkster voor 2 dagen in de week. Mevr. Garvelink, Weverslaan 33, Voorburg. Inl. bij mej. Groeneweg. Dr. v. Noortstraat no. 140, Stompwijk. 9329B 2 Net meisje gevraagd van 86 uur. Mevrouw Buikstra, Deutzstraat 5, 9339B 2 Net meisje gevraagd in de huishouding van 8.30 5 uur, Mevr. Perquin, Plantsoen 53, Leiden. 6373 <2* Net R. K. Meisje, 18 j., biedt zich aan als hulp in de huish. v. d. en n., in kl. gezin met huis. verkeer en eigen kamer, v. g. g. v. Br. onder no. 6385 bureau van dit blad. 2 Dagmeisje gevraagd 95 uur, Zaterdag 92 u. Mevr. Creyghton, Hooi gracht 46, tel. 20114, Lei den. 9325B 2* Gevraagd: Net Meisje, 15 tot en met 17 jaar, voor licute handwerkzaiaim!heden en eventueel voorkomend, inpak werk. Aanmelden na 6 uur bijStudio „Scripta", Charl. de Bourbonlaan 4, Oegstgeest. 9322 AANGEBODEN 2 Kousen reparaties, nog dezelfde dag gereed! Bij aankoop van kousen ont vangt U een bewijs voor gratis reparatie! Novelty, Haarlemmerstraat 16. 2 Brillen J. A. Verheul, Haarlemmerstraat 86, er kend opticien levert u elk gewenst montuur en gla zen. Automatische slijpin- richting. Ruime sortering. Ziekenfondsleden krijgen gewone korting. 2 Vermijdt ongelukken, neemt rijlessen bij erken de autorijschool Sjef Bor ger, Lange Diefsteeg 6B, Hogewoerd 29, Leiden. Tel. 30982. 2 Naaimachines. Wij heb ben weer enige gebruikte hand- en trapinzakmachi- nes van prima kwaliteit met volle garantie. Speciale reparatie-inrichting. P. J. van Steijn, Nieuwe Rijn 79, Tel. 24809.9328 2 Nu de bladeren vallen en het vaak regent is het raadzaam Uw banden te laten controleren en even tueel te vernieuwen, voor U een slipper maakt, want dan kost het meer. Dus naar de motorzaak Valk a. d. Haagsche Schouw te Voorschoten. 6357 2 Voor keurig stencilwerk circulaires, clubbladen, te keningen, muziekschrift enz. Hees, Kantoormachi nes Hogewoerd 92, telef. 31983, Leiden. Vraagt vrij blijvend inlichtingen 9309 f? Geen brieven aan bu reau, maar H. Bremmer geeft U een goede prijs voor antieke meubels, kris tal, kasten, glaswerk, kris tallen kronen, koper, pen dulestellen enz. Morsstraat 41, tel. 26918, Goegerrit- straat 1 tel. 2?791. 6359 Toiletzeep GOUDSTREEP st. 32 CL Toiletzeep ROSE IVOOR. RESEDA 3 st. in doos 60 cl 4 Bloemenzeep ROZEN. SERINGEN. FOUGÈRE st. 38 cl doosje 3 st. 114 cl Badzeep GOUDSTREEP St. 55 ct. Overvette kinderzeep sc. 40 cl Bij aankoop van 2 stukken Bloemenzeep of Goudstreepzeep HET DERDE STUK GEHEEL GRATIS Deze aanbieding geldt uitsluitend tot en met 26 October t954. Reeds voor f 2.20 per week of 159.contant een electr. wasmachine on der fabrieksgarantie, in houd 45 liter 1/4 Pk motor Verhuur vanaf f 1.25 per 4 uur. Modern, Franchi- móntlaan 64, Margrietstraat 1, 'Tel. 22880. 2- Door emigratie aange boden Sleestofzuiger 125 volt, compleet merk Wal- ïdorp 32.50, damesfiets met torpedonaaf 45, mëisjesfiets f 25.Phi lips radio 1954 met visserij- band1 van 275voor f 150.Hof van Venetië 4 (bij Uiterstegracht). 2 Gasradiator, Haard, pensiongasfornuis enz. een open mooie haard, antiek iepen bureau, oude eiken kas, Mechels massief eiken prima dresoir, divan, 1 pers spiralen, 2 pers. pitsp. le dikant, 2 pers. springbak enz. W. F. Kooreman, Nieu we Rijn 9, bij de Hoogstr.. Let op tel. 23261. 9326 Adverteert in De Leidse Courant W0NINGRUIL 2 Woningruil. Aangebo den nieuwe 4 kamer-ben.- woning te Rotterdam, Over schie in ruil voor zelfde woning te Leiden of Voor schoten. Br. De Roon, Aal- keetstraat 8a, Rotterdam W. n. 6387 GEVRAAGD 2 Gevraagd: Alle sier teeltvergunningen, ook pe riodiek. „Aangeboden: Groententeeltvergunning punt 4 en punt 5". c.v. N Bakker HznBloembollen if. R'-'ofarends^cn •i 401 K 1713. 2 Te koop gevraagd: ouderwetse gestoffeerde crapaudjes en canapé, mag geel, rood of groen zijn met franje of kwasten. Be schadigd of verschoten geen bezwaar. Br. onder no. 6362 bur. van dit blad. DIVERSEN 2 Sierteeltvergunningen Jaarteelt. Periode van warme en koude kas of bak. Bloemisterij A of B In- en verkoop J. Eist- geest, Zuideinde 99A, Roe- tofarendsveen Telef. 291 K 1713. 6307

Leidse Courant | 1954 | | pagina 8