De Knokkershupcht" Prijsstop voor wasserijen zal geen prijsbeheersing met zich brengen De suikerbietcampagne door de benarde aardappeloogst in het nauw gebracht KALODERMA GELEE justitie onderzoekt momenteel het raadsel van de draadbreuk ChefarineA Verrassing voor Sluis pond sterling WOENSDAG 20 OCTOBER 1954 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 De regering greep in UITZONDERLIJK GEVAL VAN OPDRIJVING In een heden in de Staatscourant opgenomen beschikking van de minis ter van Economische Zaken is een prijsstop afgekondigd voor de wit- wasserijen. De per 1 September van dit jaar, voor de wasserijhandelingen dezer bedrijven gegolden hebbende prijzen, zullen niet mogen worden verhoogd Voor zover er bedrijven zijn, die na 1 September reeds tot een prijsverhoging zijn overgegaan, zul len die prijzen tot het peil van 1 Sep tember moeten worden terugge bracht. De directeur-generaal voor de prij zen heeft de bevoegdheid uitzonderin gen te verlenen. De controledienst wordt ingeschakeld om op de nale ving van deze beschikking toe te zien. Geen nieuwe prijsbeheersing. Komt er een nieuwe prijsbeheèr- sing? Gaat de regering weer ingrij pen in de prijsbewegingen? Op deze vragen, die na het bekend worden van de prijsstop voor de wit- wasserijen, bij velen zullen opkomen, is ons van terzake deskundige zijde meegedeeld, dat dit geenszins in de bedoeling ligt. In het onderhavige geval, zo verne men wij van die zijde, wordt een normale prijsvorming verhinderd. In strijd met gemaakte afspraken, is er door de federatie van wasindus- trieën in Nederland een advies aan de leden gegeven tot een nieuwe ver hoging in dit jaar, die niet verant woord wordt geacht en die als een vorm van prijsopdrijving wordt be schouwd, die ongewenst is Met deze beschikking wil de minister van Eco nomische Zaken aantonen, dat het hem met een verzet tegen dergelijke practijken ernst is. Lonen en prijzen. Naar aanleiding van de beschik king herinnerde men er ons van des kundige zijde aan, dat wij dit jaar in ons land een bijzondere loonontwik keling hebben gezien. Bijzonder voor ons land in de recente periode, bijzon der ook voor het buitenland In de orde van grootte van ongeveer 15 pet. kwam in twer etappes een loons verhoging tot stand. Het effect, dat die verhoging in het begin van dit jaar op de prijsbeweging heeft ge had, is van beperkte aard geweest. Daaruit spreekt een economische so liditeit en stabiliteit van ons land. Thans is de tweede loonronde ge komen, zij het dan een vrijwillige, al wordt zij vrijwel in het algemeen toe gepast Prijsbeheersing ver achter ons. Wat zal er nu met de prijzen gebeu ren? Vermoedelijk wel een bewe ging van de prijzen, zo zei men ons. Men ziet evenwel geen aanleiding zich ongerust te maken. De toestand is niet van die aard om een bijzon dere houding ten aanzien van de prij- onmogelijk, dat er hier en daar een zen aan te nemen. Men acht het niet prijswijziging zal optreden. Daarte gen zal men geen bezwaar maken, als zulks prijstechnisch is verantwoord. De periode var beheersing van de prijzen ligt achter ons, zo verzekerde men ons. Nu zal de gematigdheid in het be gin van dit jaar, ook in de tweede periode van loonsverhoging moeten worden toegepast. Er wordt bij een verhoging van de lonen altijd op de bekende spiraal gewezen. In dit ver band zei men ons, dat ook een klein spiraaltje niet gewenst is. De re gering heeft, bij het begrip, dat men in de particuliere sfeer voor de prijs beweging heeft gehad, geen behoefte om in te grijpen. Aetherklanken DONDERDAG HILVERSUM I 402 M. 7.00 KRO 10.00 NCRV 11.00 KRO 14.00—24.00 NCRV KRO: 7.00 Nieuws 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nieuws weerber. en kath. nws. 8.20 Gram. 9.00 V. d. huisvrouw 9.35 Waterst. 9.4Ó Gram. NCRV: 10.00 Gewijde muz. 10.30 Morgendienst; KRO: 11.00 V. d. zieken. 11.45 Pianospel 12.00 Angelus 12.03 Lunchconc. (12.3012.33 Land en tuinb. meded. 12.3312.40 Wij van het land) 12.55 Zonnewijzer 13.00 Nieuws en kath. nws. 13.20 Pianore cital 13.45 Gram. NCRV: 14.00 Gram. 14.25 Mezzo-sopr. en piano 14.45 V. d. vrouw 15.15 Gram. 15.40 Trio-sona tes 16.00 Bijbellezing 16.30 Pianoreci tal 16.50 Gram. 17.00 V. d. jeugd 17.30 Tenor, viool en piano 18.00 Gram. 18.30 Friese uitz. 18.45 Leger des Heilskwartier 19.00 Nieuws en weer ber. 19.10 Sociaal gesprek 19.25 Gram. 19.30 „Operatie Pegasus", klankb. 19.50 Gram. 20.00 Radiokrant 20.20 Gevar. progr. 22.00 Periodieken para de 22.10 Gram. 22.20 Orgelconc. 22.45 Avondoverdenking 23.00 Nieuws en SOS-ber. 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM H 298 M. 7.00 AVRO 7.50 VPRO 8.00—24.00 AVRO AVRO: 7.00 Nieuws 7.10 Gram. 7-.15 Gym 7.30 Gram. VPRO: 7.50 Dagope ning; AVRO: 8.00 Nieuws 8.15 Gram. 9.30 V. d. vrouw 9.35 Gram. 9.40 Mor genwijding 10.00 Gram. 10.50 V. d. kleuters 11.00 De Antwoordman 11.15 Gram. 11.35 „Bij ons in het dorp", hoorsp. 12.00 Twee piano's 12.25 In 't spionnetje; 12.30 Land-en tuinb. me ded. 12.33 Lichte muz. 12.50 Uit het bedrijfsleven 13.00 Nieuws 13.15 Meded. of gram. 13.20 Musette ork.; 13.55 Beursber.; 14.00 „Paul Vlaande ren en het Gilbert Mysterie", hoorsp. 14.40 Gram. 14.45 V. d. zieken 15.30 Gram. 16.00 „Van Vier tot Vijf". 17.00 V. d. jeugd; 17.45 Regeringsuitz. Ir A. van der Linden: „Nederland en de wereld: Nederland en de Europese samenwerking bij de electriciteits- productie" 18.00 Nieuws 18.15 Sport- problemen 18.25 V. d. jeugd 18.40 Pianorecital 19.00 V. d. kind. 19.05 Gesproken brief uit Londen 19.10 Rep. 19.15 Jazz-sociëteit 19.45 „Enke le nieuwe ontdekkingen in Egypte", caus.; 20.00 Nieuws; 20.05 „Het uur der solidariteit"; toespraak 20.10 „The Bird's Opera", opera; 20.45 Rep. 20.50 Tenor en piano 21.25 Cabaret. 21.55 Commentaar op de Adenauer-Mendes France bijeenkomst; 22.00 Dansmuz. 22.45 Buitenl. overz. 23.00 Nieuws 23.15 Sportact. 23.30—24.00 Gram. Verwerking stagneert Door het aanhoudende natte weer en het tekort aan arbeidskrachten zijn de beide noordelijke suikerfa brieken aanmerkelijk op hun tijd schema ten achter. Er zijn thans niet voldoende arbeidskrachten om de suikerbieten te rooien. Voorts zijn vele bietenvelden door de regen on begaanbaar, waardoor de rooimachi- nes niets kunnen uitrichten. Dit is de reden geweest dat de beide noor delijke suikerfabrieken in hun cam pagnes veertien dagen te laat zijn. De aanvoer is thans zo, dat men ongeveer voor zestig tot 70 pro ductie kan draaien. Productie voor de volle 100 zoals altijd midden October, is onmogelijk omdat er een tekort aan bieten is. De suikerbieten campagne zal dit jaar bovendien in het noorden nog onbevredigend ver lopen, omdat men een aanzienlijke lagere opbrengst aan bieten krijgt. Het gewicht is een kwart minder dan het vorige jaar, terwijl het sui kergehalte erg laag is en in vele ge vallen bijna een procent lager dan de vorige campagne. Weer: Het weer! De toestand ziet er niet hoopvol uit, omdat alle arbeidskrachten zijn ingeschakeld bij de aardappeloogst. Ook hier heerst weer de grote vrees voor de vorst. Wanneer er vorst over de bieten is geweest en deze weer ontdooien in de fabriek dan kan men de bieten voor de verwerking tot suiker practisch niet meer ge bruiken. Men hoopt op droog weer of dat weer gebruik kan worden ge maakt van de rooimachines. Oogsthulp over te veel schijven „De huidige bijzondere omstandig heden in de landbouw hebben ons ge leerd, dat het veel te moeilijk is aan vullende oogsthulp te krijgen. Wij dienen naar een betere oplossing te streven. Er moeten zich te veel in stanties mee bemoeien en deze moe ten allereerst van de noodzakelijk heid overtuigd worden. De een schuift af op de ander. Daardoor duurt alles veel te lang en een streek, waar eerst met 100 man geholpen had kunnen worden, heeft er later, omdat de tijd te kort is geworden, 500 nodig. Dan moet een beroep gedaan worden op de minister van Oorlog. Maar ook deze volgt hetzelfde systeem en laat eerst nagaan of er in heel Nederland VOOR UWTHANDEN maakt handtn zacht als Jluiveel (Advertentie) nog niet iemand te vinden is, die eer der in aanmerking komt om aardap pels te rooien dan de zeer druk bezette soldaten." Deze klacht uitte de voorzitter van het Kon. Nederlands Landbouw Co mité, ir. C. S. Knottnerus gistermid dag in zijn rede ter opening van de algemene vergadering. Ir. Knottnerus constateerde dat er voor de landbouw een arbeidsreserve nodig is. Door aanpassing van de werkgelegenheid in de cultuurtechnische objecten moet het mogelijk zijn aan de be hoefte aan arbeidskrachten in de landbouw te voldoen. Het zal nodig zijn minder instanties in het geweer te laten komen en niet iedere werk gever individueel te laten optreden. Gezamenlijk moeten zij arbeiders uit de objecten overnemen en eventueel terug laten gaan. Hierdoor wordt verzekerd dat de arbeider steeds een werkgever heeft en geen wachtdagen behoeft te hebben. Financiering. Een andere conclusie, die ir. Knott nerus uit de moeilijkheden van dit jaar trok, was het grote verschil in jaarlijkse inkomsten en uitgaven voor de boer, dat vooral in de akker bouw tot financieringsmoeilijkheden leidt. In dit verband herinnerde hij aan de door de boerenstand reeds lang naar voren gebrachte, rnaar nog steeds niet vervulde wens om de be lastingen te mogen betalen naar een gemiddeld inkomen van bijvoor beeld drie opeenvolgende jaren. „Ho- penlijk hebben de huidige omstandig heden de minister van Financiën en zijn adviseurs toegankelijk gemaakt voor dit redelijk verlangen", zo merkte ir. Knottnerus op. De voorzitter van het K.N.L.C. be sprak ook het vraagstuk van de lo nen. Hij ging er van uit, dat zowel in de landbouw als in de industrie zwarte lonen betaald worden en dat de industrie overeenstemming met de vakbeweging gezocht heeft omdat zij deze „zwarte" lonen wil continueren. Reëel heeft de 6 pet. loonsverhoging voor een groot deel van het bedrijfs leven dan ook geen betekenis, zo meende de heer Knottnerus. Er werd immers reeds voor een belangrijk deel meer betaald. Vervolgens stelde hij vast, dat de landbouw niet deelt in de gestegen welvaart en dat de loonsverhoging in de landbouw ten koste van de werk gevers gaat. „Het is dus duidelijk dat zij door verhoging van de garantieprijzen schadeloos gesteld dienen te worden. Aan het verzoek van de Stichting van de Arbeid or daar waar dit niet noodzakelijk is, de loonsverhoging niet door te berekenen in de prijzen, kan zijns inziens door de landbouw niet worden voldaan waar het de ga rantieprijzen betreft. De treinramp te Eist Nieuwe beveiliging is in voorbereiding In een verklaring over het spoor wegongeluk te Eist, dat vorige week aan 6 personen het leven kostte, de len de spoorwegen mede, dat het on geluk uit een tragische samenloop van omstandigheden is ontstaan, ter wijl de noodlottige draadbreuk nog steeds een raadsel is. Zoals men zich zal herinneren, brak de draad," die de wissel moest omleggen, waardoor de trein uit Nij megen op een verkeerd spoor terecht kwam en tegen de sneltrein uit En schede botste. Tragische samenloop. Wanneer tijdens het omzetten van de wissel de draad een weinig aan de wissel getrokken had, zou het on geluk niet gebeurd zijn, daar dan het sein-velig niet gegeven had kunnen worden. Het feit echter, dat de wis sel volkomen glad bleef liggen, maakte de baan „vrij". De spoorwegen verklaren met klem, dat niemand schuld heeft aan het ongeluk en dat de oorzaak een zuiver technische hapering is. De justitie, die het stuk afgebro ken draad in beslag genomen heeft, laat dit thans in een laboratorium onderzoeken, want de spoorwegen verklaren, dat de draad niet alleen kort voor het ongeluk nog gecontro leerd was, maar dat zij tevens 30 maal sterker was, dan voor het doel vereist wordt. Systemen. De wisselwerking, zoals deze op het station Eist is, behoort momen teel al weeiQ tot een min of meer verouderd systeem. In vroeger jaren zorgden mensen voor het omgooien van de wissels en was dus bij iedere wisel een man geplaatst. Dit systeem is met de uit breiding van het spoorwegnet in Ne derland onbruikbaar geworden en ook in andere landen wordt het prac tisch niet meer toegepast. Daarbij komt, dat de ervaring geleerd heeft, dat de techniek betrouwbaarder is dan de mens. Momenteel wordt het Nederlandse spoorwegnet van een wisselsysteem voorzien en verschillende plaatsen hebben dit nieuwe systeem reeds waarbij de electriciteit de taak van het wisselomtrekken en het vrij geven van de baan overgenomen heeft. Op verschillende stations, zo als Leiden, Eindhoven en Arnhem is dit nieuwe systeem al toegepast of in voorbereiding, terwijl de ko mende jaren bijna de helft van het Nederlandse spoorwegnet het geen betekent: alle electrische lijnen avn het nieuwe systeem voorzien. Op dit systeem sluit een beveili ging van de baanvakken aan, waar bij de treinen zelf de signalen bedie nen. Volksbrood is met één cent verhoogd Naar aanleiding van de voorstel len, die de directeur-generaal van de voedselvoorziening aan de Neder landse bakkerijstichting inzake de bloemprijs heeft gedaan, heeft deze stichting geadviseerd met ingang van vandaag de prijs van het volksbrood over het gehele land met één cent te verhogen. Vrachtauto botste op „Blauwe Engel" ChauHeur lichtgewond Op de onbewaakte spoorwegover gang van de Dordtse straat bij Era- men is gisterochtend omstreeks half twaalf een vrachtauto op een trein gebotst. De auto die bestuurd werd door J. Willemsen uit Arnhem, kwam op de overweg tegen het middendeel van de trein, een z.g. „Blauwe En gel", aan; de auto werd aan de voor zijde geheel ingedrukt. De chauffeur kon zichzelf uit de cabine bevrijden. Hij had een groot aantal snij wonden opgelopen en werd naar het ziekenhuis in Emmen over gebracht. De trein werd aan de on derkant vrij ernstig beschadigd, doch kon op eigen kracht verder rijden naar het station. De lading van de vrachtauto, een groot aantal ijzeren balken, wérd links en rechts weggeslingerd, zodat zowel de spoorbaan als de weg ge heel versperd waren. Maar de bal ken waren vrij spoedig uit de weg geruimd, zodat het spoorwegverkeer vrijwel geen vertraging heeft onder vonden. TREINEN GAAN STOPPEN BIJ SLOTERDIJK. In verband met plannen van de Nederlandse Spoorwegen tot het stichten van een spoorhalte te Slo- terdijk, hebben B. en W. aan de ge meenteraad van Amsterdam voorge steld stappen te doen tot het ver krijgen van onteigening ten name van de gemeente Amsterdam van eigendommen, nodig voor en ten be hoeve van de bouw van een voor lopig haltegebouw aan de spoorbaan in het zuidoostelijk gedeelte van Sloterdijk en de aanleg aldaar van een verkeersplein. Bestrijding van pijn belangrijk verbeterd! Aan verbetering der middelen tot be strijding van pijnen en griep, is door geleerden in de gehele wereld onop houdelijk gewerkt en er zijn belangrijke resultaten bereiktI In de eerste plaats heeft men ontdekt, hoe de oorzaak van pijn nauwkeuriger kan worden bestudeerd. Hierdoor is het mogelijk geworden om betere middelen ie vinden. Het bleek, dat de werking van een der meest gebruikte geneesmiddelen belangrijk kon worden verbeterd, door toevoeging van nieuwe middelen. Deze combinatie werkt bijzonder weldadig en krachtig, ook dan, wanneer andere mid delen falen. Zij heeft mlllioenen mensen in de gehele wereld al baat gebracht en doet werkelijk wonderen I mm I TEGEN PIJNEN EN GRIEP. 20 TABLETTEN 85 «t In het stadje Sluis in Zeeuws- Vlaanderen worden vele goede zaken gedaan met de Belgen. Het gehele jaar door wordt aan de toeristen- stroom goed verdiend en hiervan is het gevolg, dat de Belgische frank als betaalmiddel de Nederlandse gulden verre overtreft. De Nederlandse Bank heeft indertijd vergunning ge geven aan winkeliers tot het aanne men van buitenlandse betaalmidde len. Deze vergunning was echter ge bonden aan een aantal voorschriften. Zo zijn de winkeliers verplicht de ontvangen buitenlandse betaalmid delen geregeld aan een bank ten ver koop aan te bieden en bovendien moeten zij zorgen voor een nauwkeu rige boekhouding. In Sluis kwam hiervan echter niet veel terecht. In de loop der jaren is de Belgische frank ter plaatse min of meer een officieus algemeen betaalmiddel ge worden, zodat er niet veel franken naar de bank werden gebracht. Kleine zaken met geringe ontvang sten leverden dikwijls meer franken in dan de grotere. Door dit langza merhand gegroeide gewoonterecht ontstond een overweldigend aantal deviezenovertredingen, waar tot nu toe geen aandacht aan werd geschon ken. Tot verrassing van de Sluiser za kenlieden kwamen dezer dagen even wel enkele ambtenaren van de doua- na-recherche een onderzoek instellen. Aanhoudijig van verscheidene perso nen was het gevolg. De douane-re cherche tracht nu enkele tientallen millioenen franken op te sporen. In Sluis en omgeving wacht men met grote spanning de verdere ont wikkeling af. Men vraagt zich even wel af, waarom eerst thans in deze algemeen bekende gang van zaken wordt ingegrepen. MET EEN Door O. Straminoff 44) „Wel.... wat het leven leeg en niet het leven waard maakt, is een teveel aan geld, zó veel, dat men niet weet, wat men ermee aan moet van gen. Maar wat datzelfde leven tempo en inhoud, engloed en kleur en rijkdom geeft, dat is gebrek aan geld, ik bedoel zó'n nijpend gebrek aan geld, dat men op leven en dood met dat leven moet vechten om het bijeen te krijgen". Weer heerste er een doodse stilte in het zojuist nog luidruchtige hoekje. V/as wat de Ier gezegd had, zó diep zinnig, dat geen der vrienden de be tekenis er van snapte, ofen dit leek waarschijnlijker was het de ernstige toon, waarop deze woor den geuit waren, die het clubje tot nadenken stemde? Eindelijk was het de geaffecteerde stem van Lord Brougham, die op nieuw de stilte verbrak. „Dat heb je nu wel heel mooi ge zegd, Bill, maarik kan me niet voorstellen, dat een leven van ar moede gloed en kleur kan hebben?" „Ik heb het woord „armoede" niet gebruikt", antwoordde de advocaat, „ik sprak over „vechten" voor zijn levensonderhoud. Zolang je zelf nog nooit een shilling verdiend hebt, heeft het geen zin daarover te filoso feren, beste jongen". „Maar.viel hier Fred Astor in, „vertel me eens, heb je een bepaalde reden voor die opmerking? Heb je., heb je wellicht iets van John P. ge hoord? Jij was immers de man, die zijn zaken behartigde". „De afspraak luidde, dat hij een jaar l§mg onzichtbaar zou blijven", merkte de advocaat op, „en dat hij rechtstreeks noch zijdelings contact met een onzer zou zoeken. En hij zou geen Norman zijn, als hij zich niet aan een afspraak hield. Maar apropos, Fred, jij beweerde daarstraks, dat je al tot in details had uitgerekend, wat je met de twintigduizend pond, die je deel zouden zijn, zou doen. Je schijnt wel heel zeker van je zaak te zijn, waarde vriend". „En waarom niet?" luidde Fred As- tor's antwoord. Ik was het toch, die hem begin vorig jaar in Parijs zag of meende te zien althans in de uniform van een chauffeur. En, ik meen me duidelijk te herinneren, dat volgens de overeenkomst Johnny met dat éne pond sterling z'n carrière zou maken. Nu moge het baantje van chauffeur zeer zeker een heel fat soenlijk beroep zijn, je zult het ech ter met me eens zijn, dat wij dat in onze kringen toch bezwaarlijk een „carrière" kunnen noemen". Bill Mackay zwaaide een lange rij rookwolkjes weg. „Je schijnt éénding te vergeten, Freddy", zei hij, en weer was er die diepe ernst in zijn woorden, „name lijk. dat hij een Normanis. Ik heb, zoals ik je destijds reeds vertelde, eenmaal in zijn leven zijn vader, Francis P. ontmoet. Welnu, beste jon gen, neem één ding van me aan, ras verloochent zich nooitl" „Wel" barstte eindelijk Allan Spen cer uit, de sportvlieger, die tijdens het hele gesprek nog geen mond had open gedaan, maar die van het ogen blik af, dat het een wending geno men had in de richting van in uit zicht zijnde feesten, zichtbaar had zit ten popelen, „als je dan zo zeker bent van het bloed der Normans, Bill waarom zouden we daarop dan niet een gokje wagen. Ik wed tien tegen één, dat Johnny het pleit verliest!" Met een snel gebaar keerde de jon ge Ier izch in de richting van de spre ker. Hij had geen seconde nodig om zich te bedenken. Spontaan stak hij Spencer de hand toe. „Top!" was alles wat hij zei. „En op welke basis?" „Op een basis van duizend pond sterling", luidde het antwoord van de sportvlieger. Jij betaalt mij duizend pond als Johnny met de kous op de kop thuis komt, en omgekeerd stort ik tienduizend pond Op jouw bank rekening, als de knaap het er goed afgebracht heeft, namelijk in de geest zoals de overeenkomst luidt." „Top!" klonk het voor de tweede maal uit de mond van de energieke rechtsgeleerde, terwijl de beide jon gemannen elkander de hand drukten En zonder verder een woord te ver spillen, liet Bill Mackay zijn actetas aanrukken en werd in het bijzijn van alle vrienden een overeenkomst opgemaakt van deze nieuwe wedden schap, een weddenschap, die allen een ogenblik zo aangenaam bezigge houden had, dat ze er zowaar hun ver veling door vergaten. „Het is niet om het een of ander, hoor Bill", zei Lord Brougham met zijn geaffecteerde stem, „maar ik hoop toch, dat je verliest. Want stel je toch eens voor, dat Johnny werkelijk te rugkomt als zo'n saaie knul, als jij meende hem daarstraks te moeten af schilderenlieve hemel, wat moe ten wij dan met onze lege tijd aan vangen. Voor een der weelderigste flats van Regents Park, stond een eindeloze file auto's. Het was bijna middernacht. De sneeuw viel in dichte vlokken en tekende in witte lijnen de statige omtrekken van het machtige Regents Palace af. Regents Palace! Tegen het zwart van de nacht, be schenen door vier krachtige schijn werpers, stond deze naam daar als een baken van macht en weelde. Daar, waar de sneeuw langs het licht der vensters naar beneden dwarrelde scheen het wel, alsof de lucht daar boven uiteenviel in een oneindig aantal stukjes goud. ,,'n Koud karweitje, jongens! Ik hoop, dat ze 't niet te laat zullen ma ken". Met deze woorden begroette de chauffeur, die zo juist zijn wagen aan de lange rij auto's had toege voegd, het groepje zijner collega's. Zij wreven zich de handen of stamp ten met de voeten, terwijl zij heen en weer liepen. „Nou, daar kon je je wel eens in vergissen, maat," luidde het ant woord van een zijner collega's. „Ik heb hier al zoveel fuiven meege maakt van de buitenkant dan altijd voegde de man er met een grimas aan toe, „dat ik zo ongeveer het klappen van de zweep wel ken. Meestal wordt het twee uur, voor ze van plan zijn op te breken en ook wel eens drie. En jezult een pond sterling krijgen voor de keren, dat ik hier 's morgens om vijf uur nog stond". „Kan wel waar wezen, maar ik had de opdracht precies om twaalf uur hier te zijn," viel de eerste spreker in, „hoewel dat natuurlijk nog niet zeggen wil, dat het ditmaal geen la- tertje zal worden. Ze vieren de te rugkeer van de „verloren zoon", en je weet, de Normans doen nooit iets half." Meteen stak hij een stukje kauwgom in de mond en de laatste woorden gingen, door de arbeid, welke zijn kaken verrichten moesten, verloren. „Ik wou op die manier ook wel eens als de verloren zoon befuifd worden," viel een andere collega in, die, op zijn handen blazend, naderbij kwam. „Heb je gehoord wat voor 'n goudvisje die zogenaamde verloren knaap meebrengt? Niemand minder dan de dochter van de multi-million- nair William Sparkes! Je weet wel, dat is dit man, die destijds in Austra lië die goudmijn ontdeVe. De kran ten hebben bij z'n begrafenis de boel nog eens flink opgehaald."

Leidse Courant | 1954 | | pagina 6