Spoedopleiding nieuwe onder wijzers zal bevorderd worden Minister Cals in de Eerste Kamer Dodenkruispunt nabij Laren gaat verdwijnen 75000 Weduwen zouden in aanmerking komen voor de noodregeiing DE KOSTEN t 50 MILLIOEN Oude gebruiken zullen Zondags tot op 200 m. hoorbaar mogen blijven Geperfectionneerde koppeling zal losschieten aanwagens voorkomen Wagenvoerders zagen lichtpuntje in feilen van knipperlichten elders 26482 Landbouwstudenten WOENSDAG 20 OCTOBER 1954 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Tegemoetkomingen voor onderwijzers Minister Cals heeft gisteren in de Eerste Kamer de sprekers over de Onderwijsnota beantwoord. Wat het aangevallen beleid van zijn ambtsvoorgangers betreft, zei de minister, dat hun geen verwijt treft, want de geboorteprognoses zijn tot voor kort algemeen te laag gesteld geweest. Daardoor kon niemand het ontstane onder wij zerstekort voorzien. Het „vooruitzien", dat men van de regering vergt, is ieder mens maar in beperkte mate gegeven. Er is geen sprake van, dat het te kort aan onderwijzers hem onver wacht heeft overvallen. Verleden jaar heeft spr. in deze Kamer al ge wezen op de geleidelijk groeiende noodtoestand. Het is irreëel de schuld op de een of andere instantie te wil len afwentelen. De door de Staten- Generaal aanvaarde Kweekschoolwet moet niet tegen de minister worden uitgespeeld. De verantwoordelijkheid voor het beleid wordt door de regering en volksvertegenwoordiging gezamen lijk gedragen en niet alleen door het ministerie. Van een werkelijk tekort aan ver plichte onderwijzers is eigenlijk niet eens sprake, betoogde spr., al gaf hij toe, dat er bezwaren bestaan tegen grote klassen. Van onbevoegde leer krachten bij het L.O. is in ons land, in tegenstelling tot Engeland, geluk kig geen sprake. De ramingen in de Onderwijsnota zijn niet te optimistisch geweest. In tegendeel, de cijfers, die de minister tal onvervulde vacatures is ondanks f de toeneming van het aantal leerlin gen het laatste jaar niet toegenomen. Het was en bleef ca, 470. Werkloze onderwijzers en onder wijzeressen, die klagen, dat zij on danks het leerkrachtentekort niet aan de slag komen, moeten bedenken i dat de tekorten erg plaatselijk zijn, zodat niet alle sollicitaties dadelijk succes opleveren, aldus minister Cals. I Het weghalen van kleuterleidsters om deze op te leiden voor de lagere school zal zeker niet ongelimiteerd gebeuren en moet alleen als een tij delijke noodmaatregel worden gezien. De 6% Spr. ontkende, dat de salariëring der onderwijzers te laag is, althans in verhouding tot vergelijkbare groe pen. Verhoging zou wrijving opwekken met anderen in overheidsdienst. Wel kon de minister de verzekering ge ven dat het onderwijzend personeel met ingang van 1 October de 6 pro- zers, want deze komen meestal cent loonsverhoging krijgt. Over de aanmerking voor een officiersoplei- wijze van uitbetaling wordt nog ding en zijn dus bestemd voor het LEZEN Minister Cals was gisteren in i de Eerste Kamer weinig te spre ken over de wijze waarop spm- mige Kamerleden vroegere uit- spraken van hem over het on derwijzerstekort hadden geci teerd. Hij was daarover bijzon- der boos op de heren Geugjes (CPN) en Wendelaar (VVD). „Lezen blijkt vaak moeilijk te zijn, maar uit het feit, dat deze afgevaardigden er bijzondere moeite mee hebben, zou men kunnen afleiden dat het onder wijs in dit vak op de confessio- nele school béter is dan op de openbare", merkte hij onder ge lach van de Kamerleden op. overleg gepleegd. Voor onderwijzers, die een akte behalen, deelde spr. mede, dat hij zal bevorderen, dat zij voortaan een af zonderlijke beloning zullen ontvan gen. Het Bezoldigingsbesluit zal met deze toezegging in overeenstemming worden gebracht. Vrijstelling. Er zijn dit jaar tot September 702 kader. Voor die moeilijkheid dient begrip te worden getoond. De gehuwde onderwijzeressen wor den niet meer ontslagen en de mi nister is van plan de tijdelijke aan stelling van leerkrachten van deze categorie te bevorderen. Tegen de door enige Kamerleden voorgestelde spoedcursus voor ge slaagden van middelbare scholen, had de minister wel ernstige bezwa ren, maar omdat er geen andere sug- onderwijzers vrijgesteld van militai- gesties uit de Kamer zijn gekomen re dienstplicht. Daarnaast zijn er nog |o min het onderwijzerstekort te voer- 35 aanvragen om vrijstelling bij de (zienzegde hij tenslotte ^toe, een jaar minister van Oorlog in behandeling. waren voorgelegd, heeft hij zelf nog Minister Staf kan echter niet onbe- wat afgezwakt. Op het gebied van het lager onder wijs slaat Nederland overigens in vergelijking met andere Europese landen geen slecht figuur. Het aan- INSTELLING PRODUCTSCHAP PLUIMVEE EN EIEREN. Bij de Tweede Kamer zijp inge diend een wetsontwerp tot instelling van een productschap voor pluimvee en eieren en een ontwerp van wet tot opheffing van het bedrijfschap voor pluimvee en eieren. Aan de me morie van toelichting bij eerstge noemd ontwerp, van de minister voor Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisa tie, van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening a.r. en van Economi sche Zaken a.i. is het volgende ont leend: Uit het advies van de S.E.R. blijkt, dat hoewel tussen de onderne mersorganisaties geen overeenstem ming werd bereikt omtrent de be stuurssamenstelling niettemin alle betrokken organisaties van oordeel zijn, dat zulks aan de totstandkoming van dat lichaam niet in de weg be hoort te staan. In verband hiermede adviseert de raad thans de instelling van het onderhavige productschap te bevorderen. perkt blijven doorgaan met het af staan van dienstplichtige onderwij- lang bij wijze van prow een derge lijke snelle opleiding te zullen invoe^ ren en wel met ingang van Septem ber 1955. Het beruchte kruispunt op de weg AmsterdamAmersfoort, nabij La ren, is gedoemd te verdwijnen. Sinds enige maanden wordt er hard ge werkt aan een nieuw wegtracé ter verhoging van de verkeersveiligheid. Naar men hoopt zullen binnen enkele maanden wanneer de baan gereed zal zijn de vele verkeersongeluk ken tot het verleden behoren. Onze luchtopname geeft een over zicht van de werkzaamheden. „Luchtopname ANP-foto. Aan het voorstel der K.V.P. tot het totstandkomen van een noodwet voor weduwen, die ouder zijn dan 45 jaar of voor jongere weduwen, die de zorg voor kinderen hebben, is het volgende ontleend: Uitgaande van de raming, dat er 75.000 weduwen (op een totaal van 125.000) voor de noodvoorziening in aanmerking komen, zal de uitvoering van dit plan ongeveer 50 millioen gulden per jaar kosten. De noodre geiing beoogt gelijkstelling van de weduwen met alleenstaande bejaar den, met daarmee samenhangend een kinderuitkeringsregeling. Dank zij de nauwe aansluiting op de Nood wet Ouderdomsvoorziening en het Behalve openbare vermakelijkheden Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot aanvulling der Zondagswet In de memorie van toe lichting van de minister van Binnen landse Zaken wordt het volgende meegedeeld. Reeds kort na het in werking tre den van de nieuwe Zondagswet bleek, dat tal van oudsher in verschillende gemeenten bestaande gebruiken niet langer voortgang konden vinden. Aanvankelijk leek het niet uitgeslo ten, dat door de interpretatie der desbetreffende bepalingen door de betrokken organen van de justitie en rechterlijke macht een oplossing voor de gerezen moeilijkheden zou worden verkregen Geoleken is echter, dat langs deze weg geen afdoende oplossing moge lijk is. Dauwtrappen en vlóggelen. Bij onderzoek is komen vast te staan, dat in verscheidene provinciën gebruiken, als hier bedoeld voorko men. Men denke aan bel dauwtrap pen, het zingen en spelen van kerst- Lederen in de Kerstnacht, het vlögge- l?n' (Ootmarsum), dat gepaard gaat met het zingen van oude paasliede- ren, Palmpasen-optochten met mu ziek, het met muziek ter kerke bege leiden van priesters, die hun eerste Heilige Mis opdragen, van gouden bruidsparen, jubilerende verenigingen Zo min mogelijk wijzigen. De regering moet constateren, dat bij het tot stand komen der wet niet is voorzien, dat zij het voortzetten van tradities als hier genoemd, onmo gelijk zou maken. Dit laatste is geenszins de bedoeling geweest, inte gendeel, het streven bij de voorberei ding der nieuwe Zondagswet is er juist op gericht geweest in de be staande situatie zo min mogelijk in grijpende wijzingen te 1 engen. Een en ander heeft aanleiding ge geven de indiening te bevorderen van het onderhavige wetsontwerp, houdende aanvulling van de Zondags wet met o.m. een bepaling, waarbij het verbod, zonder strikte noodzaak gerucht te verwekken, dat op een afstand van meer dan 20 Om. hoor baar is en het verbod tot het houden van optochten en bijeenkomsten in de open lucht in beginsel niet van toepassing worden verklaard op in het volksleven gewortelde tradities en gebruiken. Alleen bestaande tradities Het zou echter niet met het karak ter en het doel der Zondagswet stro ken deze vrijstelling te doen gelden voor alle tradities en gebruiken De regering meent, dat slechts de bij het in werking treden dezer wet bestaan de tradities en gebruiken behoren te worden uitgezonderd. Voorts brengt de aan de Zondags wet ten grondslag liggende gedachte met zich, dat de voorgestelde rege ling niet mag gelden ten aanzien van die tradities en gebruiken, welke als openbare vermakelijkheid in de zin der wet zijn te beschouwen. Op deze laatste categorie zal het regime der wet ten volle van toepas sing moeten blijven. Voor elke gemeente afzonderlijk. Teneinde buiten twijfel te stellen, of bepaalde tradities en gebruiken onder de werking van de voorgestel de regeling vallen, is in het ontwerp aan Gedeputeerde Staten opgedragen deze, nadat burgemester en wethou ders terzake zijn gehoord, voor elke daarvoor in aanmerking komende ge meente of groep van gemeenten met name aan te geven De regering meent, dat door toe voeging van de bovenbedoelde bepa ling aan de Zondagswet met hand having van de grondslagen dezer wet zoveel #als verantwoord is, wordt tegemoet gekomen aan de bezwaren, welke met recht tegen het afsnijden van vele waardevolle, in het volksle ven gewortelde tradities en gebruiken kunnen worden aangevoerd daarvoor bestaande administratieve apparaat, zullen de uitvoerende or ganen Rijksverzekeringsbank en Raden van Arbeid in een mini mum van tijd in staat kunnen zijn om de nood onder van genoemde groep te lenigen. Evenals bij de Noodwet Ouder domsvoorziening zal de regeling haar rechtvaardiging méér vinden in de nood, die snel hulp eist, dan' in een principiële of verzekerings-techni- sche beredenering. Vandaar, dat bij voorbeeld ook het systeem van ge meenteclassificatie van de noodwet is overgenomen. Wél is de KVP- commissie van oordeel, dat deze dient te vervallen, zodra een wettelijke re geling van de ouderdomsvoorziening tot stand is gekomen. Volgens de ontwerp-regeling ko men weduwen zonder kinderen voor uitkering in aanmerking, indien zij een eigen jaarlijks inkomen hebben (resp. in de vijf gemeenteklassen) van minder dan 1250, 1195, 1145, 1090 en 1935 gulden. Voor weduwen met kinderen is deze „toelatingsgrens" tot de verzekering 100 gulden hoger gesteld. Het bedrag, dat een weduwe zonder kinderen maximaal kan ont vangen is resp. 696, 672, 642, 618 en 594 gulden per jaar. Voor de weduwe met kinderen gaat hier echtar (be halve genoemde honderd gulden) de kinderbijslag meetellen, zowel bij de bepaling van de „toelatingsgrens" als de uitkeringsgrens. Omdat er bij de Noodwet Ouder domsvoorziening tussen de „toela tingsgrens" (in de eerste gemeenter klasse: 1250 gulden) en de uitke ringsgrens (in dezelfde klasse: 696 gulden) een verhouding bestaat van 10056, heeft de studiecommissie deze zelfde verhouding doorgetrok ken bij de grensbepaling van eigen inkomen, dat óók de kinderen even tueel kunnen hebben. Vandaar, dat ei bij de „toelatingsgrens" van de moeder 268 gulden wordt geteld voor het eerste kind, 300 voor het tweede, 300 voor het derde. 418 voor het vier de, 418 voor het vijfde, 471 voor het zesde, enz. Een moeder met 6 kinderen mag dus 2175 gulden (de som van ge noemde bedragen) plus 100 gulden meer aap inkomen hebben om toege laten te worden tot de noodregeiing, dan een. weduwe zonder kinderen. De kindéruitkeringen zelf, zijn ge lijkgesteld aan de normale kinderbij slag. Trekt men bij de bejaarden eerst een bedrag van 200 gulden af voordat men tot de berekening van de definitieve uitkering overgaat (en doet men dit eveneens voor de we duwen), voor de kinderen geldt een aftrekbedrag van 50 gulden per kind. Voor de wezen geldt dezelfde re geling, zij het met een zeker voor behoud. De KVP-commissie is van oordeel, dat men in deze gevallen geen rekening mag houden met de inkomsten van de oudere kinderen uit het opgedeelde gezin, en die van de pleegouders. Haars inziens komen dan de financiële baten van de wezenvoorziening volledig ten goede aan hen, die de achtergebleven kinderen hebben opgenomen in het eigen gezin. Voor alle verdere bepalingen, in zake de berekening van eigen in komsten uit vermogen, de aanvrage om uitkering, de uitvoering van de wet e.d., kan men vrijwel volledig te rade gaan bij de voorschriften, welke gelden voor de Noodwet Ouderdomsvoorziening. NENORM Het losslaan van aanhangwagens is een voortdurende zorg van de over heid, alsmede van de Nederlander in het algemeen. Losgebroken aanhang wagens rijden met vrij grote vaart stuurloos over de weg en vormen een groot gevaar. Het losbreken is in practisch alle gevallen het gevolg van onbetrouwbare koppelingen of niet juist gemonteerde koppelingen. De organisaties voor het wegvervoer besteden alle mogelijke moeite om de bezitters van de ruim 40.000 vracht auto's, die geschikt zijn om met een aanhangwagen te rijden, voor te lich ten over koppelingen en de politie oefent een voortdurende controle op de toestand van de koppelingen, het geen niet kan voorkomen, dat er toch nog regelmatig ernstige ongevallen ontstaan door het losbreken van aan hangwagens. Een deskundigen-commissie is er in geslaagd egn normblad voor een veilige koppeling, alsmede normen voor het bevestigen van de koppeling aan het trekkende voertuig ennhet koppelingsoog aan de aanhangwagen samen te stellen. Duidelijk kenbaar Trekhaken, volgens deze norm ver vaardigd, komen in aanmerking voor het merk Nenorm, ter aanduiding van genormaliseerde waren, dat met de naam van de fabrikant of diens han delsmerk op een aangegeven deel van de haak moet zijn gesmeed of ge perst, zodat de politie bij controle di rect kan controleren of de koppeling juitt is samengesteld. De vorm van de sluiting is zodanig gekozen, dat zonder de sluiting te openen, het trek oog niet zo op de haak kan worden gelegd, dat de wagen kan worden meegetrokken. Beveiligingen Het openen van de sluiting moet geschieden met de kracht van min stens 10 kg en ten hoogste 15 kg. Daarbij moet de sluiting bestand zijn tegen een opwaartse kracht van ten minste 1000 kg. De sluiting is tegen ongewenst openen verzekerd door een met de hand te bedienen borging, welke handborging niet kan worden geplaatst als de sluiting niet goed is gesloten. Daarbij is er een duidelijk onderscheid tussen de geborgde en de niet geborgde stand, j Men hoopt met het algemeen toe passen van de normkoppeling de vei- i ligh^id op de weg te dienen. Te snel rijden door onveilig sein GEVALLEN VAN „BEDRUFSBLINDHEID" Op 3 Februari jl ontspoorde op het emplacement van de legerplaats 01- debroek een sneltrein, doordat deze trein met te grote snelheid door enige wissels reed, die daarop niet bere kend zijn, de machinist van de trein uit Amersfoort stond gisteren terecht voor de rechtbank te Zwolle, tegen hem werd 100 geëist, subsidiair twintig dagen hechtenis. De N.S. hebben de man voorts disciplinair gestraft. Aangezien de trein niet van het hoofdspoor gebruik kon maken bij het passeren van de legerplaats, doordat daarop een andere trein de fect stond, moest over een aftak- spoor gereden worden. Via enige wissels werd de sneltrein hierop ge bracht. Het waren wissels, die niet met grote snelheid gepasseerd moch ten worden. Het voorsein, drie km voor Oldebroek en het inrijsein, anderhalve km verder, werden zo danig ingesteld, dat de bestuurder wist dat hij vaart moest minderen tot 45 km. De bestuurder verklaar de echter, dat het voorsein dit niet aangaf en dat het inrijsein hem waarschuwde, dat hij een onveilig signaal kon verwachten, waarop hij remde. Toch reed hij met 90 km door de genoemde wissels. De loco motief en een aantal rijtuigen liepen uit de rails, zonder persoonlijke on gelukken te veroorzaken. Lichten van slag? Deskundigen van de N.S. verklaar den dat de seinen normaal function- neerden. De wisselstand bracht mee, dat de sienen goed stonden. Bij sto ringen in de seininstallatie moch ten deze voorkomen springt het licht altijd op rood, aldus ir J. Slin- kers uit Utrecht, een der getuigen. Er zijn echter gevallen bekend dat machinisten pertiment beweerden een andere lichtcombinatie gezien te hebben dan in werkelijk het geval was. Dit noemt men de „bedrijfs blindheid". De officier van justitie sloot de mogelijkheid uit dat de lichten „van slag" af waren, bij nadering van de trein. Verdachte's verdediger voerde aan, dat er toch een aantal storingen in lichtinstallaties bekend is. Hij legde een overzicht van 85 storingen over, die in een periode van zeven tig dagen in ons land onlangs voor kwamen. Auto extra trein. Voorts stond terecht de 33-jarige vrachtwagenchauffeur Van V. te Delft, die op 25 November door een sneltrein met zijn trekker met op legger op de overweg te Berkum werd gegrepen. Deze overweg wordt door knipperlichten beveiligd. De trein ontspoorde, waardoor enkele reizigers licht werden gewond, de chauffeur bleef ongedeerd, zijn wa gen en de lading spoorrails, die op de trailer lag, werden volkomen ver splinterd. Slechts de cabine bleef in tact. Van V. verklaarde gisteren, dat het knipperlicht op rood sprong, toen hij op 20 meter de overweg was ge naderd. Door de gladheid van de weg en zijn zware lading, vond hij het be ter door te rijden, temeer daar er genoeg speling is voor de trein, zou aankomen, zo meende hij. De auto werd echter meteen op de overweg gegrepen. Van V. zei voldoende uitgekeken te hebben, maar niets van de trein te hebben gezien. De wagenvoerder van de trein had de auto wel degelijk zien aankomen. Hij was zelfs uit de cabine gesprongen. Tegenstrijdige verklaring. Aanvankelijk had verdachte tegen over de politie verklaard, dat het rode licht al brandde ttoen hij kwam aanrijden. Ook de bel had hij niet gehoord, een getuige achter wel. De bel is gekoppeld aan het rode licht. De officier verklaarde dat ook in dit geval de lichten in. orde waren, zo als bij onderzoek bleek. Verdachte heeft niet goed uitgekeken, door welke oorzaak ook. Hij eiste 200, of 50 dagen hechtenis. De verdediger voerde het geval aan van de knipperlichtinstallatie bij Noorddorp. Door een storing sprong het licht daarvan eens op rood, toen de trein nog passeerde. Ook omge keerd is dus een fout mogelijk, zo meende de raadsman. De N.S. eisen van verdachte een schadevergoeding van 146.000. De rechtbank zal over veertien da gen uitspraak doen. Jongeman pleegde twaalf inbraken Om auto te kunnen rijden De Arnhemse recherche heeft we derom de hand weten te leggen op een jeugdige inbreker, die liefst twaalf inbraken pleegde. In totaal heeft de 23-jarige Arnhemmer daar mede ongeveer vierduizend gulden weten te bemachtigen. De jongeman die nimmer werd ver oordeeld, had als werkwijze gedu- iende de middaguren woningen bin nen te dringen, waarvan de bewo ners afwezig waren. Zijn inbrekers activiteit dateert van 24 April j.l. Van het gestolen geld had hij bij zijn arrestatie niets meer in zijn bezit. Hij blijkt een manie voor autorijden te hebben en aan het huren van auto's zijn buit te hebben opgemaakt. Het Centraal Bureau voor de Sta tistiek heeft de nieuwste gegevens over het land- en tuinbouwonderwijs gepubliceerd. In 1953 groeide het aantal leerlingen op de scholen van 25.908 tot 26.482 (d.i. met 2,2%) en op de cursussen van 27.371 tot 29.989 (2,3%). Er werden in genoemd jaar tot de scholen 9.304 leerlingen toege laten, terwijl er -8.730 vertrokken. Een einddiploma verkregen 6.376 leerlingen. Van 90% der leerlingen was de vader in de land- of tuinbouw werkzaam. Inplaats van room Het is een oude gewoonte van de veehouders in Culemborg en elders om in de vroege morgen de vloeistof, waarin zoveel bief stukken en haringen verborgen zijn, in melkemmers langs de weg te zetten. Dit is zoals men zal begrijpen niet zozeer een daad van louter menslievend heid. De emmers worden name lijk opgehaald door de melkrij ders van de fabriek. Af en toe nemen deze lieden wel eens een proefje en zo bleek, tot begrij pelijke verbazing van de melk rijder op een gegeven ogenblik, de emmer inplaats van de vloei stof geworden biefstukken, krachteloos slootwater te bevat ten, met een dikke laag kroos als room er bovenop. Natuurlijk was deze verdunning buiten ver antwoordelijkheid van de boer tot stand gekomen; evenals de vele andere melkgeweldplegin- gen die hierna aan het licht kwa- men.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 5