Verbonds voorz. Middelhuis sprak voor de K.A.B. Noordwijkerhout au HUIBERS Nog een moeilijke tijd van 3 a 4 jaar voor de boeg GEVESTIGDE EN VERTROKKEN PERSONEN IN EN UIT LEIDEN Torenflat in de Rodenburgerpolder wordt zeker géén „mensenpakhuis WOENoDAG 20 OCTOBER 1954 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 In zijn openingstoespraak bij het begin van het winterseizoen, zeide voorzitter Duivenvoorden van de KAB gisteren, dat er sinds de laatste vergadering in het voorjaar, veel is gebeurd. Spr. memoreerde in het bij zonder het bischoppelijk mandement. Richtlijnen voor aanpassing aan de nieuwe tijd. Samenwerking der stan den heeft ook hier plaatselijk begrip gevonden door middel van de oprich ting van een raad van overleg. De avond werd cultureel omlijst doör het optreden van de heer Cyriel Hoyberghs, piano en violoncel. Bij het bespelen van dit laatste instru ment werd hij begeleid door de heer G. Kolen, piano. Er werd mooi gede clameerd en na de pauze gaf „Meer vreugde" een schets: „Arbeid en le venslot". De heer Middelhuis, de verbonds voorzitter, begon zijn rede met te zeggen, dat het wel wonderlijk aan doet thans nog te spreken over de noodzakelijkheid van katholieke or ganisaties. Vele jaren geleden zwierf er door Twente een magere kapelaan, die begaan was met het leven van de arbeiders. Eerst werd het werk liedenverbond opgericht. Toen hij echter de maatschappelijke ontwik keling gadesloeg was zijn standpunt al vlug bepaald. Huisgezin en school kunnen veel doen, doch dat de vol- kerenslag tussen christendom en anti-christendom gevoerd zou wor den op het veld van de vakorganisa ties. Ariëns zag, dat zonder kath. vakorganisaties wij de slag zouden verliezen. Als wij de toestanden van thuis hier in ons land en in andere landen vergelijken, kunnen wij zien, dat de visie van Ariëns, Poels en de bisschoppen juist is geweest. Er zijn echter nog katholieken die hieraan twijfelen en wij kunnen dit onder werp niet te dikwijls herhalen. Ka tholiek georganiseerd zijn geldt niet alleen voor de arbeiders, doch ook voor anderen. Na de oorlog meende men, dat men in sociaal-economisch opzicht aan één organisatie genoeg kon hebben, om goed samen te wer ken. Wij als katholieke organisaties hebben ons daar direct tegen verzet en onmiddellijk heropgericht de ka tholieke standsorganisaties. Wel stel den wij ons open voor samenwerking met niet-katholieken. Zij zien het verkeerd de doorbraakmensen, het is de grote vraag of de massa wat zijn geloof betreft in een algemene ver eniging stand kan houden. De heer Middelhuis zeide dat de arbeiders nog niet de erkenning heb ben waar zij recht op hebben. Hij wees op het belang van bezitsvor ming voor de arbeiders. De arbeiders HILLEGOM Geboren: Alexander Vincent, zn van P. van Geffen en C. Oderkerk; Wilhelmina Theodora Maria, dr van G. J. Huurman en O. M. P. Neder- stigt; Dirk, zn van D. de Ruiter en E. Tates; Johanna Gesina Wilhel mina Maria, dr van C. A. H. L. van Maris en J. H. M. de Heij. Gerda Hendrika, dr van H. J. Gabel en H. C. de Wagt. Ondertrouwd: M. Boot en A. C. Walkers; P. J. Dekkers en B. Dedel; C. Warmenhoven en J. F. M. Servaas Getrouwd: A. C. van Oosten en L. M. Oorthuis; F. Bijwaard en C. van de Loo. KATWIJK AAN DEN RIJN Verbetering. Van gemeentewege gaat men thans de hoek Overrijn Sandtlaan in orde brengen. Nadat dit hoekhuis was weggebroken, is men aan het grondwerk begonnen. Thans wordt een open stuk grond bij het tweede pand gevoegd en met harmo nicagaas afgezet, vervolgens zal rond de gehele hoek een tegeltrottoir worden aangebracht. Vluchtelingenhulp. De Katwijk- se werkgevers zullen allen aange zocht worden hun medewerking te willen verlenen met de inzameling van een uurloon ten behoeve van de vluchtelingen, zoals dat op meerdere plaatsen wordt gedaan. Enige bedrij ven hebben reeds hun medewerking toegezegd. Damnieuws. Gisteravond speelde K.D.C. haar vierde wedstrijd om de H. A. van den Anker-beker waarvan de uitslag was als volgt: lste tiental: J. HeemskerkC. van Klaveren 02; J. HouwerAm van Beelen 20; H. VoorzaatFr. Spie renburg 02; J. SchoneveldJac. Freke 02; A. A. VooysH. J. Koe- léwijn 11. 2de tiental: D. Visser—C. Pool 0-2; H. DirieuxJ. Slootweg 02; C. de MooyAnt. Verhoog 20 M. Altena H. Klinkenberg uitgesteld; Ab. v. Beelen—C. de Winter 20. Ingehaal de partijen: Ab. van BeelenD. Vis ser 20; B. BijsterboschH. Klin kenberg 20. Ant. VerhogC. Pool 02; H. Koele wijnJ. Houwer 1-1. Botsing. Gisteren in de namid dag had een aanrijding plaats op het drukke qruispunt Wassenaarseweg— Molentuinweg. Een motorrijder, die van de richting Katwijk kwam. ver leende tegen de verkeersregels in, geen voorrang aan een meisje, dat van de Rijksweg kwam. Een botsing was onvermijdelijk Het meisje liep vrschillende schaafwonden op. Van haar fiets bleef niet veel over. LEIDSGHENDAM Geboren: Adrianus J. M., z. van J. W. Olsthoorn en I. M. van Heinin gen. Ondertrouwd: A. Bosmeijer en J. F. Th. M. van Leeuwen; W. A. C. van Steen en Elisabeth J. M. Koot; A. P. Koeleman en J. C. van Veen. Getrouwd: L. J. J. van Well te Den Haag en H. Th. van Zeeland. Overleden: Feike Sjoerds oud 80 jaar weduwnaar van G. IJpma. hebben ingezien, dat de kerk niet de vijand van hen is, doch zich het lot der verdrukten aantrekt. Spr. liet duidelijk uitkomen dat de emancipa tie van de katholieken en vooral van de katholieke arbeiders nog niet vol tooid is. Wij staan pas aan het begin! De heer Middelhuis ging in op de nivelleringsgedachte en zeide dat de KAB niet de nivelleerder is die hij genoemd wordt. Voorzitter Duivenvoórden dankte op de eerste plaats de heer Middel huis voor zijn rede. Hij deelde nog mede dat het adviesbureau geopend zal zijn op 2 en 8 Nov. a.s. ij voorts elke maand op de le en 3e Maandag. Tenslotte deelde hij nog mede, dat Herwonnen Levenskracht een actie op touw heeft gezet voor het inzame len van bollen welke geplant zullen worden in de tuinen van „Berg en Bosch". Inleveren bij de heer C. v. d. Klauw, Havenstraat 27. SASSENHEIM Fa. de Gruyter opent nieuw pand. Zij die gisteren een eerste blik konden werpen op het nieuwe pand van de boekhandel de Gruyter aan de Hoofdstraat zullen verbaasd heb ben gestaan van de wel zeer grote verandering sedert een halfjaar ge leden een schutting de oude zaak aan het oog onttrok. Thans is er een pand verrezen dat enig is in de omtrek. Voor de N.V. De Gruyter was het vandaag dan ook een belangrijke dag. Om half drie hadden zich verschil lende genodigden verzameld in de zaal van het Bruine Paard, waar al lereerst het woord werd gevoerd door de heer Van Arkel, commissa ris van de N.V. Onder hen waren de burgemeester en wethouder Voge laar, de heer Schram, directeur van gemeentewerken en de heer Stol wijk, gemeentesecretaris. Klokslag drie uur zou de burge meester tot de opening overgegaan zijn, ware het niet, dat men de deur aan de binnenkant had gegrendeld. Na een paar minuten kon men de deur echter openen. Het interieur is zeer modern en men zou haast zeg gen enig in Nederland. Niet alleen voor de fa. De Gruyter doch ook voor de gemeente Sassenheim is deze res tauratie, van groot belang. Immers wil de gemeente gaan meetellen als belangrijke gemeente, dan dienen zeer zeker de bedrijven mede te wer ken. Het aanzien van de Hoofdstraat is er zeer door verbeterd. Uitreiking- diploma reserve rijkspo litie. In de Burgerzaal van het ge meentehuis vond gisteravond de di ploma-uitreiking plaats aan een drie tal leden der reserve rijkspolitie. Verschillende reservisten uit het rayon Sassenheim, waaronder ook Warmond, Rijnsburg en Valkenburg vallen, waren hiervoor samen geko men. Onder de aanwezigen merkten we op de commandant van de rijks politie in dit gewest, overste War- moltz, de burgemeester van Sassen heim en het plaatselijke bestuur van Steun Wettig Gezag. De her Warwoltz nam- als eerste het woord. Het deed hem een genoe gen nu ook in Sassenheim een, aan tal diploma's te kunnen uitreiken. Met veel moeite heeft men een begin gemaakt met de opleiding van de re servisten doch men kan nu zeggen dat er leven in zit. Spr. deelde mede, dat op 27 Oc tober a.s. in de omgeving een grote oefening van de reserve rijkspolitie Haarlemmerstraat 123 Leiden vindt U een grote keuze in' alle RELIGIEUSE ARTIKELEN (AdvertentieJ gehouden zal worden waardoor men de capaciteiten van de nieuwelingen kan testen. Het is dan een strijd tus sen beroeps- en reservepersoneel. Spr. legde er de nadruk op dat een reservekorps nog steeds nodig is. Ook nu de politieke spanningen misschien iets minder zijn geworden. Hierna werden aan de heren W. J. Keuning, A. H. J. Brugman en J. Kroes allen uit Sassenheim de diplo ma's uitgereikt. De burgemeester verheugde zich er over dat weer een aantal personen gediplomeerd werden. Het is een vol doening te weten, dat men dergelijke mensen heet, die de plaats kunnen innemen van het beroepspersoneel wanneer dit naar elders wordt ge dirigeerd. Z0ETERMEER R.K. Schaakvereniging „Zoeter- meer". Voor de eigen club-com- petie heeft de wedstrijdleider de le den in 3 groepen ingedeeld. Daardoor krijgt men de gelegenheid weer eens andere spelers tegenover zich te zien spelen. Voor de gemiddelde speler zal hierdoor wel geen hoger aantal winstpunten te boeken zijn, doch het is daarentegen zeer leerzaam zich tegenover een veel sterker speler te plaatsen en daardoor zijn eigen spelpeil op te voeren. Tot op heden zijn op deze manier de vol gende partijen gespeeld: A. Kunn- (witG. P. v. d. Broek (zwart) 10 A. d, VreePh. Buitendijk 10; Ph. BuitendijkJTh. v. Galen jr 10; J. C. OpdamG. P. v. d. Broek 1 0; Th. v. Galen srM. v. Staveren 01; Jac. SebelJ. v. d. Arend 01; A. Stig—A. Kühn 0—1; G. P. v. d. BroekF. v. d. Burg 10; M. v. StaverenTh. v. Galen sr 10; Jac SebelA. de Vree 10; J. C. Op damA. Stig 10; A. de VreeJac. Sebel 01: H. Houtmande Kühn 01; A. de VreeTh. v. Galen jr 0—1. E.H.B.O. De R.K. E.H.B.O. heeft deelgenomen aan de rayonwedstrijd die te Berkel gehouden werd. Door zes afdelingen werd aan deze wed strijden deelgenomen. De afd. Zoetermeer heeft een zeer goed figuur geslagen. In de afd. se nioren werd op de eerste prijs beslag gelegd met 44 p. Bovendien werd de commandantsprijs gewonnen door de heer J. Groenewegen. In de afd. junioren werd de twee de prijs gewonnen met 44 p. De afd. is nu uitgenodigd deel te nemen aan de districts wedstrijden, die in het KAB-gebouw Zaterdag om 3 uur gehouden worden. WASSENAAR Het Aesthetisch Aquarium. Dins dagavond werd in de bovenzaal van Café de Groot een ledenvergadering gehouden van de Vereniging van Aquariumliefhebbers „Het Zeepaard je." Na een korte inleiding door voor zitter J. H. v. d. Kam sprak de heer J. H. Sluiter over „het aesthetisch aquarium". Textielfabrieken van Wijk In de gistermorgen in „De Doelen" gehouden jaarlijkse algemene verga dering van aandeelhouders der Leid- se Textielfabrieken Gebrs. van Wijk en Co, N.V. te Leiden waren 10 aan deelhouders aanwezig die 1443 aan delen hadden gedeponeerd w.o. 10 prioriteitsaandelen. Voordat het jaarverslag en de ba lans en winst- en verliesrekening door de voorz. van de Raad van Commissarissen, de heer ir. J. S. van Nijmegen Schonegevel, in behande ling werden gebracht, deed hij enige mededelingen naar aanleiding van enkele opmerkingen over het jaar verslag in de pers, waarvoor hij zei de zeer erkentelijk te zijn. Het extra verlies, aldus de voorz. dat is veroorzaakt door de getroffen voorzieningen voor de buitenlandse depóts, heeft bedragen 100.000.—. In het afgelopen boekjaar is voor een bedrag van 13.000.geïnves- terd. De lening van de N.V. van Cra- nenburgh en Heringa's Sajetfabriek was een kortlopende lening, welke in Maart 1954 is afgelost. De betaal de rente lag beneden de bankrente. Zonder enige bespreking werden de jaarstukken hierna z.h.s. goedge keurd. Dr. H. A. Zeven werd bij acclama tie tot commissaris herkozen. Bij de rondvraag deed de voorz. allereerst enige mededelingen om trent het verloop van de eerste helft van het lopende boekjaar. De exploitatiewinst na aftrek van betaalde rente en afschrijvingen op de duurzame productiemiddelen heeft in de eerste zes maanden van het lopend boekjaar bedragen plm. 50.000.—. Spr. wil er nadrukkelijk op wij zen, dat dit resultaat generlei aan wijzingen kan geven voor de com merciële resultaten van het lopend boekjaar, omdat met de volgende factoren moet worden rekening ge houden: De resultaten in de eerste helft van het jaar zijn doorgaans belang rijk ongunstiger dan in de tweede helft, waarin het voornaamste ver koopseizoen ligt. Bij de bepaling van de commer ciële winst speelt het verloop der pi ijzen op de wolmarkt een grote rol, omdat grondstoffen en andere goe deren bij de balansopstelling wor den gewaardeerd tegen inkoopsprijs of marktprijs, welke van de twee de laagste is. Het commericiële resultaat is me de afhankelijk van de resultaten van Van Cranenburgh en Herïnga's Sajetfabriek in verband met de in werkingtreding van de poolovereen- komst per 1 Januari 1954. De resultaten over 1954 zullen on gunstig worden beïnvloed door de per 1 October 1954 ingevoerde loon- en salarisverhogingen, welke inclu sief de sociale lasten neerkomen op een verhoging van 8 van de loon- en salarisractor. Naar aanleiding hiervan werd door een der aanwezigen gevraagd of het niet mogelijk was de loonsverhoging te verdisconteren in de verkoopprij zen, waarop de voorz. antwoordde dat een groot gedeelte van de pro ductie op de export is ingeschakeld en spr. meende, dat de buitenlandse kopers zich weinig zullen aantrek ken van de loonsverhogingen in ons land. Wat betreft een verhaal op de prijzen in de binnenlandse markt antwoordde spr. hierop het ant woord te moeten schuldig blijven. Men heeft rekening te houden met de prijzen van de concurrentie en op het ogenblik is er een overcapa citeit aanwezig. Mogelijk, dat er door de loonsverhoging een grotere afna me mogelijk is. De heer J. W. Heringa, een der di recteuren, zeide, dat deze loonsver hoging samenvalt met een kleine da ling van de wolprijzen, waardoor de loonsverhogingen grotendeels ge compenseerd wordt. Hiertegen werd aangevoerd, dat men op het ogenblik hieraan niet veel heeft, omdat de productie op het ogenblik geschiedt uit de oude voorraden, waarvan de prijzen dus hoger liggen. Op 'n desbetreffende vraag ant woordde de voorz. nog, dat hij nog een zeer moeilijke tijd voor de N.V. voorziet. Er is nog 'n grote achter stand in te halen. Hoe lang dit zal duren valt moeilijk te zeggen. Op het ogenblik is men bezig met een rationalisatie van het bedrijf welke inderdaad reeds verbeterin gen heeft opgeleverd. Er zullen min stens 3 a 4 jaar overheen gaan voor er weer kans is op een gezonde po sitie van het bedrijf. Hierna volgde sluiting der verga dering. Toneel voor vluchtelingenhulp De toneelvereniiging „Scheeps praet" te Alphen aan den Rijn, die kort geleden veel succes heeft ge boekt met de opvoering van het be kende toneelstuk „Een inspecteur voor U" van J B. Priestly, heeft het verheugende initiatief genomen dit stuk ook voor het Leids publiek te brengen, en wel ten bate van het co mité Vluchtelingenhulp op Dinsdag 26 October om 8 uur in de grote Burchtzaal. Zoals men weet is in ons land een grote actie gaande om de schrijnen de nood te lenigen onder duizenden vluchtelingen, die nu, negen jaar na het beëindigen van de tweede we reldoorlog. nog steeds een uitzicht loos leven in kampen leiden. Priest ley's „Een inspecteur voor U" is door zijn inhoud wel bij uitstek geschikt voor het loffelijke doel, waarmee het wordt opgevoerd. J. B. Priestley, de zeer vruchtbare Engelse toneelschrijver heeft met dit stuk een geslaagde poging gedaan ons aller verantwoordelijkheid te schet sen ten opzichte van onze naaste. De korte inhoud schetsen zou een vooruitlopen zijn op het kweken van een gezonde spanning, waarvan Priestley het geheim bezit. En, dit moet vooral worden gezegd, „Scheeps- praet" heeft onder riegie van Peter Arans een opvoering die spanning al le recht doen wedervaren. In Alphen zijn het zeer opmerkelijke opvoerin gen geworden. Kaarten voor deze opvoering zijn van Donderdag af te verkrijgen bij boekhandel De Arbeidspers, Steen- straat 12a, en bij de sigarenmagazij nen Wolters, Doezastraat 32, Van den Broek, Willem Klooslaan 1, Van den Born, Haven 38, Brokaar, Breestraat 6, en Oom, Cobetstraat 91 Gevestigde personen in de week van 11 tot en met 16 October. W. E. van Aardenne. Rapenburg 57; G. J. P. Augus tijn, Mariëpoelstr. 21; P. R. Avis. Groen- hovenstraat 26; J. C. Balke, Balistr. 64; N. J. Berghuis, leraar ambachtsschool, Rijnsb.weg 50; T. M. M. Blommaert, Noordeinde 50; A. H. Boon van Ostade, Boerhaavelaan 51; C. P. A. van Boven, Da Costastr. 9; W. H. Brandt, schrijver I KM, Noordeinde 2a; M. J. W. Broeken, kantoorbediende, Zoeterw.singel 53; H. H. J. Brouns, rijkswerkman, Groenha- zengracht 12; J. C. de Bruyn, J. van Goijenkade 38; H. W. Capel, W. Rozen straat 24; M. Deuchler, Burggraven- laan 5; P. M, Dieleman, Du Rieustr. 2; A. G. Drossaers, verpleegster, Witte Singel 20; M. C. Eversdijk Smulders, Witte Singel 96; T. B. C. Fielmich en fam., etaleur, Koninginnelaan 57; J. F. Fielmieg, korp. kok KM, W. de Zwijger laan 79; W. F. Frans, matroos gr. vrt., De M. v. Streefkerkstr. 14; A. Fröling, Roodborststr. 20; R. Geiler en fam., H. Rijndijk 30; T. van Geuns, Vreewijkstr. 19; A. M. J. Gorter, Zoeterw.singel 71; A. Groeneweg, dienstbode, Burggraven- laan 7; J. de Groot en fam., Kaarsenm.- straat 7; L. de Groot, werktuigbouw kundige, Roomburgerweg 20; J. J. L. Haanraadts, Haagweg 49; C. R. Hassél- bach, Herengracht 53; A. A. M. Heine- mann, W. tte Singel 9; M. J. W. A. ten Hengel, Herenstr. 9a; M. L. J. Henssen, horlogemaker, De L. de Kanterstr. 32; S. Henkes, Zoeterw.singel 94; P. W. Henniger, Stieltjesstr. 47; L. V. Himpe, doktersass.. Rijnsb.weg 18; A. W. van 't Hoff, H. de Grootstr. 13; J. J. Holleman, H. de Grootstr. 13; J. Huizenga, apoth.- ass.. Tomatenstr. 5; W. G. J. Iemhoff, Rapenburg 51; R. I. Ingwersen, Fruin- laan 3; G. Jongerbloed, Groenhovenstr. 19; Ma A. Kamp, Varkenmarkt 5; L. Kleinjan, Jan v. Houtkade 16a; W. N. Koolmees, Waardgracht 126; C. F. Kort, Druckerstr. 10; M. B. J. Koster, dienst bode. v. Hogendorpstr. 5; S. W. J. M. ZitmanKraneveld, Hogewoerd 25; M. Kruijt, verpleegster, Rijnsb.weg 10; J. Kuyper, onderwijzeres, Terweepark 3; C. J. Quarles de QuarlesVan de Lange, kantoorbediende, Rijnsb.weg 77; D. van Leeuwen, wever. Aloëlaan 51; W. A. Lenting, kantoorbediende, Amaliastr. 34; M. A. Lieftinck, wetensch. ambt., Zoe- terwoudsesingel 138; J. H. G. Meesters en fam., Rijnsb.weg 161; B. C. Meisner echtg. v. Aniba, secretaresse, Rijnsb.weg 77a; J. A. Mellema, Apoth.dijk 35; N. Neuvel, militair. Falckstr. 11; P. G. Ooms, procuratiehouder, Marislaan 29; G. P. H. Opdam, ass. in de huishouding. Plantsoen 43; A. Quborg, kleuterleidster, Rijnsb.weg 31; H. M. L. Oudendijk, Ra penburg 79; C. J. Overdijk, dienstbode,' v. L. Stirumstr. 15; R. Overvliet en fam., leraar amb.school, Rijnsb.weg 140; J. Perdijk, R. en Schiekade 126; J. P. Pluim Mentz, Breestr. 73a; C. J. van der Poel, glasinstrumentmaker. Plantage 4; P. C. forrey, Merelstr. 7; W. HarlandReijn- goud, Oranjegracht 145; A. G. v. Rhijn, 1.1. verpleegster, Hooigracht 15; A. de la Rie, kantoorbediende, Utr. Veer 34; J. M. Roosen, chef modezaak, Rijnsb.weg 140; J. Rupke, Bilderdijkstr. 1; V. P. Loe- ligerSalomonson, Rapenburg 91; A. J. Schuit, Boerhaavelaan 17; J. W. van Slingerland, kok, Langebrug 12; G. Borg Stolker, Kaarsenm.str. 7S. Stolker, Kaarsenm.str. 7; N. I. M. C. Strijbosch, Noordeinde 50; Z. Szirmai en fam., we tenschappelijk fhdambt., Warmonderweg 43; C. M. H. Terluin, Groenhovenstr. 23; B. M. V. Tieleman, kinderverzorgster, Fred. v. Eedenlaan 43; F. V. Vincent en fam., Noordeindeplein 8a; G. Vis, dienst bode, Mezenstr. 2; W. J. E. Voet, Cobet straat 31; E. M. van der Voort, Haarl.- straat 56; R. Weima, dienstbode, Lusthof- laan 46; M. C. Wemelsfelder, v. d. Waals straat 6; C. Westbroek, H. de Grootstr. 13; J. A. Willinge, Marislaan 29; E. M. L. PrevoorWilshaus, huish.ster, Roo- denburgerstraat 6; K. de Wind, Zoeter- woudsesingel 2. Vertrokken in de week van 11 tot en met 16 October. H. Bakker, Tiboel Siegenb.str. 32, Leeuwarden, Marnix- straat 50; Wed. J. LagendijkBerghout, Trompsttr. 77, Hazerswoude, Rijndijk 115; B. J. H. Brekemeijer, 3 October- straat 11, Noordwijk, Wilhelminastr. 37; A. Berkenbosch, Lammensch.weg 72, Utrecht, v Hogend.str. 2; J. van Bie zen en fam., Molenstr. 6a, Zwolle, Mep- pelerstraatweg 174; J. Boom en fam., Pres. Steinstr. 16a, Rotterdam, 8e Jeri- chostraat 4B; J. Brak, Rijnsb.wegE 10, Delft, Oude Delft 211; G. J. Brands, Volmolengracht 5, Avereest Balkbrug, Ommerweg 67; P. van Brugge, Vrou- wensteeg 7, Haarlem, Teijlerstr. 43; A. M. de Bruijn, Rijnsb.weg 161, Indonesië; J. Bijsterbosch en fam., Staalwijkstr. 16, Sassenheim. Hoofdweg 18; A. M. Calon, Hooigracht 21, Dongen, Hoogenham 58; E. M. Caron, Hooigracht 13-27, Ooster hout, Hogen Dijk 16; P. Cleveringa, Beestenmarkt 13. 's Gravenhage, Sport- laan 508; B. HeerenCosyns en fam., Fr. v. Mierisstr. 16. Lisse. 3e Poellaan 24; J. J. van Dort en fam., Nwe Rijn 15a, De Bilt U., Bilthoven, Laurillard- laan 17; W. A. J. Dijsselbloem, Hoge woerd 128, Groot Brittannië; H. J. Nie- boerVan Es, Herenstr. 142, Utrecht, H. de Grootstr. 24; E. P. M. Geradts, Groen- hovenstraat 9, Roermond. Swabnenstr. 54; J. W. T. Gerretsen, Herensingel 31, Zeist, Kroostweg 30; P. W. J. de Groot. Heemkerkstr. 82, Deventer. Halvestraat 21; F. T. A. de Haas, De Sitterlaan 63, Dordrecht, Floresstr. 97; B. J. Hartogs- veld, J. v. Goijenkade 31, Leiderdorp, Hoogmadeseweg 14; H. J. Hazewinkel, Noordeinde 2a, Voorschoten, Kon. Ma rinelaan 2; J. C. Heeren. Haarl.weg 58, Lisse, 3e Poellaan 24; S. A. van Hees, St. Jacobsgracht 20, Zaltbommel, Kar- straat 33; C. T. Hermans, Hogewoerd 37, 's Gravenhage, Helmstr. 5D; A. G. M. EbbensHeruer, Leliestr. 56, 's Graven hage. Perponcherstr. 9; J. v. d. Heijden, H. Rijndijk 105, Heiloo. Schuine Honds- bosschelaan 21; M. C. Hoffman, Rijnsb. Hoogbouw ideale oplossing of noodzakelijk kwaad? Na een geheime zitting die onge veer een half uur duurde behandelt de raad het beginsel-voorstel tot de bouw van een torenflat in de Roden burgerpolder. De heer VAN DIJK (K.V.P.) merkt op, dat hij de wethouder van open bare werken vroeger wel eens heeft horen pleiten voor ééngezinswonin gen. Hij vraagt zich af of zijn ideeën gezien de bewoordingen in de raadsstukken zich niet gewijzigd hebben. Hij noemt een torenflat een noodzakelijk kwaad. Het begint op een mensenpakhuis te lijken. In ver band hiermee vraagt hij of het niet beter is twee flats van vijf verdie pingen te bouwen. Ook vraagt hij zich af of de bewoners van dit ge bouw geen hinder zullen ondervin den van de geprojecteerde industrieën aan de Trekvliet. De heer MEESTEE (P.v.d.A) te kent aan de hand van citaten de idea len van de hoogbouw: ruime horizon, contact met de groene ruimten. Hij noemt in dit verband de flatbouw in Zweden, die daar in steeds sterkere mate de ideale woningbouw wordt, Entree van „standing" Wethouder JONGELEEN herinnert in zijn antwoord aan een verdedi ging van de hoogbouw in verband met de uitbreiding van de Rodenbur gerpolder. Hij zegt tot de heer Van Dijk hierin niet veranderd te zijn. De entree zal de flat een zekere standing geven en zeker zal er niet uu»>.iiciddii tl, ïvi. nouman, rujnsD.- j„ v weg 127. Oegstgeest, L. de Colignylaan do?F «bewonen van een „mensen- C. A. Hommels, Bos en Gasth.pol- der 3, Oegstgeest, Weth. Juffermansstr. 32; T. v. d. Horst en fam., Hoogl. Kerk- gracht 20, Oegstgeest, Leidsestr.weg 11; A. Houtman, L. Morsweg 65, Groningen, Ged. Zuiderdiep 128; G. Keij, Lorentz- kade 40, Den Helder, Kerkgracht 9; C. M. C. v. d. Knaap, Hogewoerd 57, Noordwijkerhout, Kerkstr. 80; M. Kooi- stra, Rapenburg 131, Zwolle, v. Nahuys- plein 3; F. E. de Kuijper, Diefsteeg 10, Putte N.B., Putseweg 4; C. H .v. Leeu wen, Rijnsb.weg 50, Alphen a. d. Rijn, Kortsteekterweg 15; W. van Leeuwen, Burgsteeg 14. 's Gravenhage, Fahrenheit- straat 640; M. Levahrt, Schoolstraat 2, Noordwijkerhout, Zeestr. 91a; C. W. T. v. d. Holstv. d. Linden, Rijnsb.weg 10, Haarlem, Zijlweg 65; A. D. P. van Lith, L. Mare 71a, Verenigde Staten v. Noord Amerika; K. E. Ludlage, Hooigracht 11-29, Doesburg, Koepoortstr. 16; R. de Man, L. Mare 71a, Breukelen, Straat weg 9; E. HartkampMark en fam., Sluisstr. 16, Heerlen, Alkmaarstr. 8; J. H. Martens, St. Jacobsgracht 1, Rotter dam, W. Kruiskade 12; H. J. v. d. Veen v. d. Meer, Korevaarstr. 4, Amsterdam, Platanenweg 26 III; H. P. T. Moll, Drift straat 33a, Rotterdam, a. b. Hr. Ms. „De Ruyter"; Wed. H. Overbeekv. Mourik. Rijnsb.weg 157, Noordwijk, Boerh.weg 21; W. J. Nieboer, P. de la Courtstr. 69, Utrecht, H. de Grootstr. 24; F. J. Oomes, Hogewoerd 57, Velsen, Dr. Schoepman- laan 2; J. Paauw en fam., H. Rijndijk 272, Oegstgeest, Rijnsz.weg 55; C. Reyn- goudt, Raamsteeg 13a, Krimpen a. d. IJssel, Kortlandstr. 6; J. B. Schoon, Le vendaal 121, 's Gravenhage, Hoefkade 570: N. H. Schreuder, W. Singel 87, Oegstgeest, Haarlemmertrekvaartweg 22; M. T. M. Straathof, Hooigracht 11-13, Gilze ca., Kerkstr. 20; M. W. Tchang, O. Rijn 15, Gouda, Kleiweg 50; F. Tel, Ra penburg 59, Dokkum, Koornmarkt 179; J. A. Tick, Noordeinde 2a, Voorschoten, Kon. Marinelaan 2; T. E. van Tol, Hooi gracht 15, Nieuwveen, Oude Nieuwv.- weg 28; Wed. G. Petersen—Veen, De Wettstr. 27, Wassenaar, Backershagelaan 32; B. Versteeg, Zeemanlaan 26. Zeist, L. de Colignylaan 3; K. Vuyk, Diefsteeg 10, Putte N.B., Putseweg 4; E. P. M. Wentink, Noordeinde 2a, Bloemendaal, Bloemend.weg 287; J. F. Westen en fam., Breestr. 147, Oegstgeest, Karei Doorman laan 35; A. L. Winkel, Rapenburg 131, Oprmen, Markt 20. pakhuis" gesproken worden. Hij be strijdt de suggestie van twee flats met vijf étages. De kosten zullen om hoog gaan. In beide flats bijv. zal een lift aangebracht moeten worden. Hij gelooft niet, dat de bewoners van gassen van Leidse industrieën hin der zullen ondervinden. Wel van de geuren van Vlaardingen, maar daar heeft de laagbouw ook last van. Tot de heer Kortmann zegt hij, dat hui zen zo laag mogelijk gehouden zul len worden. Er zijn echter noodzake- Brood 1 ct. duurder Ook in Leiden Met ingang van morgen wordt de prijs van liet puur wittebrood en het volkswit-bruinbrood met 1 cent per 800 gram verhoogd, waardoor thans de prijs van liet puur wittebrood wordt gelijk getrokken met die van het ove rige gedeelte van het land. Begin September adviseerde de Nederlandse Bakkersstich ting de prijs van het puur witte brood en het verpakte brood met i cent te verhogen in verband met de invoering van de z. g. market rating in de Bakkerij. In tegenstelling met de andere grote steden hebben de Leidse bakkers hiermede gewacht tot het moment, dat tevens de alge mene loonsverhoging van 6 werd ingevoerd. Thans heeft de minister beslo ten de Bakkerij de gelegenheid te geven om ook deze laatste 6 in de broodprijs te verdis conteren. Het advies van de N. B. S. is dan ook het volkswittebrood en tarwebrood met 1 cent te verho gen. lijke voorzieningen. De verwarming bijv. moet toch door iedereen in dp vorm van brandstof betaald w rden. De exploitatie van de flat, laat het college voorlopig nog in het midden aldus de wethouder, de raad kan hier over nog een voorstel tegemoet zien. Hoogbouw noodzakelijk kwaad. De heer VAN DIJK (K.V.P.) is het niet eens met de idealisering van de hoogbouw door de heer Meester. Hoogbouw is niet in overeenstem ming met de Nederlandse volksaard. De zaak ligt in Zweden heel anders. Algemene tegenstand tegen het gro te gezin, en arbeid van man en vrouw buitenshuis hebben de woning bouw beinvloed. Na re- en dupliek over dit onderwerp door de laatstge noemde raadsleden, waarbij ook de heer Huurman (Prot. Chr.) opmerk te dat hoogbouw zeker niet de meest ideale oplossing is en na enige slot opmerkingen van wethouder Jonge- leen werd het principe-voorstel con form aangenomen. Laatst Berichten DE PRINS WEER THUIS. Z. K. H. de Prins der Nederlanden is heden om drie minuten voor twaalf met de regeringsdakota op het vlieg veld Soesterberg aangekomen. Scheepsberichten AMPENAN. 20 te Tj. Priok; AMSTEL- DIEP, 19 te Aden; ANTONIA t.. 20 te Surabaja; ARKELDIJK, 19 v. Port Said n. Halifax; ARMILLA t 19 v. Singa pore n. Bangkok; BALI, 20 te Palem- bang; BAWEAN. 20 v. Singapore naar Marseille; BLOEMFONTEIN, p. 19 v.m. Dakar n. Las Palmas; BLOMMERSDIJK. 19 v. Genua n. Port Said; BOSCHFON TEIN, 19 v. Dar es Salaam n. Tanga; CALTEX NEDERLAND t.. 19 te Kopen hagen; CALTEX UTRECHT t., p. 19 Noordkustt Tunis n. Rotterdam; EEM- DIJK, 19 v. Havana n. Vrea Cruz; ENA t., p. 19 Gibraltar n, Rotterdam; ERIN- NA t„ 19 v. Saigon n. Pladju; FELIPES t., 19 n.m. v. Makassar n. Pladju; GAAS- TERLAND, 22 n.m. vour IJmuiden vcrw. n. Amsterdam; HOLLAND, 20 te Zan zibar; JOHAN v. OLDENBARNEVELT, 20 te Sydney; KORATIA t„ 19 n.m. te Portland: LAAGKERK. 19 v. Colombo n. Madras; LAERTES. 19 v. Surabaja n. Tj. Priok; LINGE, p. 19 Landsend n. St. Vincent; MENTOR, 19 te Palermo; ME- TULA t.. 19 v. Bunju n. Bolikpapan; OOSTKERK, 20 te Hongkong; ORANJE, p. 19 Gibraltar n. Southampton; OUWER- KERK, 19 v. Rotterdam naar Hamburg; ORANJEFONTEIN, 18 te Port Elizabeth; PAPENDRECHT, p. 19 Malta n. Batoem; POLYDORUS. 20 te Tjilajtap; POLY PHEMUS, 19 v. Suez n. Djeddah; REM- PANG. 19 n.m. te Casablanca; ROTTI, 20 te Semarang; ROTULA, 20 te Balik- papan; SIBAJAK, 19 680 m. wzw. Landsend n. Southampton; SIRRAH, p. 19 Torresstraat n. Tj. Uban; SLAMAT, 19 v. Bombay n. Cochin; SOMMELS- DIJK, 20 tc Bangkok; STAD DOR DRECHT. p. 19 Gibraltar n. Palermo; STRAAT BALI, 22 te Kaapstad vcrw.; SUMATRA, 20 te Singapore; TABIAN, v. Singapore n. Port Swettenham; TALISSE, 19 v.m. v. Sandakan n. So- rong; TARAKAN, 19 v. Napels.n. Genua; W. ALTON JONES, p. 19 Pcrim naar Suez; WATERLAND, 18 tc Hamburg; WATERMAN, verw. p. 20 v.m, Finisterre Rotterdam; WILLEMSTAD, 20 Sout hampton verw. p. 19 Ouessanl; WONO- RATO, 20 te Genua. Marktberichten WOERDEN, 20 October. Kaas. Aangevoerd 178 partijen, prijzen le soort 2.26—2.32, 2e soort 2.21— 2.25, extra kwaliteit tot 2.45 per kg. .Handel kalm.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 3