RIJNSTREEK Omgeving Amerikaan deelde geheimen aan Nederland mede Nederland las in 1S53 3.600 strekkende k.m. W. van Oord overleden Gemeenteraad Leimuiden Speeltuinvereniging opgericht WOENSDAG 20 OCTOBER 1954' DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Den Haag dacht dat het moest Ongeveer tien dagen geleden werd een zekere J. S. Petersen te New- York gearresteerd op beschuldiging van het verzamelen van Amerikaanse geheimen ten behoeve van „een vreemde mogendheid", zulks ten na dele van de Verenigde Staten. Hij was op het moment van zijn arrestatie reeds enkele dagen ontslagen uit de afdeling waarin hij werkte, een uiterst geheime afdeling van de Ame rikaanse geheime dienst, die, hoewel ressorterend onder het ministerie van defensie, rechtstreeks onder de presi dent staat. Het blijkt nu, dat die „vreemde mogendheid", waaraan Pe tersen z'n geheimen heeft medege deeld, Nederland is. Van Nederlandse zijde verluidt hierover het volgende: De betrekkingen tussen 'de heer Petersen en Nederlands militair per soneel dateren uit de tweed we reldoorlog, toen een nauwe samen werking tot stand werd gebracht tus sen Amerikaanse en Nederlandse instanties, die technische vraagstuk ken behandelden, verband houdende met het verkrijgen van geheime in lichtingen In het kader van deze sa menwerking tussen geallieerde sta ten werden ten bate van de gemeen schappelijke oorlogsinspanning regel matig gegevens uitgewisseld, welke voor de betrokken diensten van bei de mogendheden van nut waren. Deze uitwisseling van gegevens werd nog vele jaren na de oorlog voort ge- RECHTZAKEN HAAGSE POLITIERECHTER. Mishandeling wordt nader onder zocht. De 23-jarige koopman H. T. moest voor de Haagse Politierechter verschijnen, omdat hij op 14 Mei in zyn woonplaats Leiden de aanne mer J. W. van Schage zou hebben mishandeld. Verdachte ontkende met een scherp voorwerp te hebben ge sneden. Hierover werd als getuige gehoord P. van den H„ die de bewus te avond eveneens in café Tivoli aan de Steenstraat was geweest. Bij de politie had deze gezegd, dat T. met een glinsterend voorwerp had gesla gen, maar nu vertelde hij, dat hij het zich niet goed meer kon herinneren. De zaak werd daarom in handen ge steld van de rechter-commissaris voor een nader onderzoek. Beschonken op de bromfiets. Voor de Haagse Politierechter ver scheen de chauffeur P. J. van S. uit Noordwijkerhout. Deze zou te Sas- senheim een bromfiets hebben be reden, terwijl hij tengevolge van het gebruik van alcoholhoudende drank niet in staat zou zijn geweest zijn rij wiel naar behoren te besturen. De verdachte ontkende dit. Hij zou slechts drie glazen bier hebben ge-, dronken. De verbalisanten werden zet, waarbij van Nederlandse zijde het contact werd onderhouden door Nederlandse ambtelijke diensten. De Nederlandse autoriteiten namen als vanzelfsprekend aan, dat de chefs van de heer Petersen op de hoogte waren van de voortzetting van deze uitwisseling van gegevens, en dat zij daaraan hun goedkeuring hechtten Geen twijfel aan goede trouw. In een officiële bekendmaking van het Amerikaanse ministerie van de fensie is Dinsdagavond verklaard, dat de Amerikaanse regering „geen enkele reden heeft om aan de goede trouw van de Nederlandse regering te twijfelen. Dit is gebleken door de medewerking, die bij het onderzoek van de Nederlandse regering is ont vangen" Niettemin stelt de Amerikaanse re gering er prijs op te verklaren, dat de „activiteit van de bij dit geval be trokken Amerikaanse staatsburger nooit door de (Amerikaanse) regering goedgekeurd is" en dat zijn superieu ren en in strijd met de wetten van de Ver. Staten, is ontplooid". De Nederlandse autoriteiten heb ben de Amerikaanse regering verze kerd, aldus de bekendmaknig, dat zij geloofden, dat het overbrengen van de inlichtingen „goedgekeurd was door een accoord tussen beide rege ringen". via 1.200 bibliotheken Het Centraal Bureau voor de Sta tistiek heeft een beeld gegeven van de omvang en de activiteit van de Nederlandse openbare bibliotheken. Men vindt er zowel de 40 boeken tel lende bibliotheek van de eenmans- school te Driehuizen als de tientallen Bins dat Zuurbr&nden op Uw maag. Hog beter: voorkom het Met Bennies. U hoeft geen vrees te hebben vooi overtollig maagzuur en het pijnlijk zuurbranden dat daardoor ontstaat. Neem Rennies bij voorbaat, iedere keer dat gij iets eet dat wel eens „verkeerd zou kunnen vallem." 't Zou interessant zijn, als ge in Uw omgeving eens vroeg, wie wel alle maal Rennis gebruiken. Met Rennies behoort lijden aan zuurbrand tot het verleden. De brand is al geblust vóórdat ze uitslaat. Advertentie strekkende kilometers tellende grote wetenschappelijke bibliotheken, met alle schakeringen daartussen van openbare leeszalen, winkelbibliothe ken, volksbibliotheken, etc. Ons land blijkt ruim 12.000 uit leenbibliotheken te tellen met een ge zamenlijk boekenbezit, dat ongeveer 800 strekkende kilometer lang is. Uit deze bibliotheken werden in 1952 60 millioen boeken geleend of wel ge middeld 25 per Nederlands gezin. Wanneer de breedte van een boek gemiddeld op 6 centimeter wordt ge schat, betekent dit 3.600 strekkende kilometer. De 705 wetenschappelijke bibliothe ken tellen 12 millioen boeken en ver zorgden in 1952 1.5 millioen uitlenin gen. Jioxte GOLF Tot Ridder in de Orde van de Heilige Gregorius de Grote is door Paus Pius XII benoemd de burge meester van Oosterhout (N.B.), de heer F. A. J. van Oers, die gisteren op het gemeentehuis de benoemings bul en de daarbij behorende versier selen in ontvangst mocht nemen. Op huize Lavigerie te Boxtel is, 59 jaar oud, Mère M. St. Eugène, Provinciale Overste van de Neder landse Provincie van de Witte Zus ters, overleden. ALPHEN AAN DEN RIJN Tengevolge van een hartverlam ming is Maandagavond te zijnen hui ze te Leiden, op de leeftijd van 59 jaar plotseling overleden de heer W. van Oordt, directeur van de N.V. Dakpannen- en RJeiwarenfabrieken v.h. D. van Oordt en Co te Alphen aan den Rijn. De heer Van Oordt heeft, hoewel hij zich niet wel voelde^ Maandag middag zijn uormale werkzaamheden verricht en had zich op de normale als getuige gehoord. Zij hadden Van [tijd met zijn auto naar huis begeven. gevonden terwijl hij op de weg lag. Verdachte zelf had toen gezegd zes a zeven glazen bier te hebben ge dronken. Nu vertelde hij, dat hij zwaar had geremd, waardoor hij gevallen was. Gebleken was, dat verdachte blijk baar een kwade dronk had, want thuis gekomen was hij tegen zijn vrouw en zijn schoonvader tekeer •gegaan. De verdachte had een snip perdag besteed in diverse café's. De officier van Justitie vond, dat de verdachte te weinig inzicht toon de. Hij eiste 50,boete of 25 da gen. Het vonnis luidde: 35,boete of tien dagen en een week gevange nisstraf voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. Twee maanden voor zeevisser. De officier van Justitie eiste voorts drie maanden gevangenisstraf tegen de niet verschenen zeevisser J. v. d. P. uit Katwijk. Deze had om twee uur 's nachts, na ruim tien borrels te hebben gedronken de auto van een ander gepakt en was gaan rijden terwijl hij niet eens een rijbewijs had. Op een gegeven moment kon verdachte de auto niet meer aan de gang krijgen. Hij werd door de po litie aangehouden en pleegde daarna nog verzet ook. Het vonnis luidde: twee maanden gevangenisstraf. Huisgenoten troffen hem later le venloos aan. Behalve een werkzaam leven in het bedrijf en in tal van commissies, verenigingen en organisaties op vak terreinen, was de heer Van Oordt o.m. secretaris van de organisatie van dakpannenfabrieken in Centraal en Noordelijk Nederland, had een werk zaam aandeel in de Nederlandse Dak pannen Conventie en was voorzitter van de plaatselijke Industriële Club. Voorts had de heer Van Oordt zitting in tal van provinciale en landelijke commissies voor het bedrijfsleven Aanvankelijk had de overledene zijn weg door het maatschappelijk le ven als gemeente-ambtenaar willen banen. Evenwel toen zijn vader wij len de heer D. van Oordt enkele tien tallen jaren geleden overleed werd hij geroepen de plaats van zijn va der te bezetten. Industrieweg aanbesteed. Dins dagmorgen werd ten raadhuize te Alphen aan den Rijn door het ge meentebestuur aanbesteed de aan leg van de Industrieweg, ten westen van „Avifauna" tot aan de nieuw bouw van „Baronie" N.V. Er werd door 15 fima's ingeschreven. De laag ste is. de firma Stuifzand te Leiden In deze rubriek, die gebaseerd is op mededelingen van het Prins Bern- hardfonds, geven U een overzicht van de netto uitgaven van het Rijk voor cultuur en defensie over de periode 1920 tot 1954. Bij deze ver gelijking vallen twee dingen op. Ten eerste: Hoewel de uitgaven voor cultuur bijna verviervoudigd zijn, zijn de uitgaven voor de defensie ver tienvoudigd. Aan de andere kant is op te merken, dat in de periode van 1920 tot 1935 de defensie uitgaven lager waren dan de uitgaven voor cultuur. 18 October 1954. met 126.990.de hoogste de fir ma De Groot te Arkel met f 166.000. De begroting bedraagt 159.000. De gunning werd aangehouden. Vervolgens werd ingeschreven door: de firma voorheen H. de Baat te Amsterdam 146.900.Samsom Osgstgeest 139.000.Otto Linsel te Soest 161.796.Versloot Bode graven 146.666.Oudenes en Tur kenburg, Alphen aan den Rijn 146,500.van der Geer, Leiden 141.500.Wed. Van Driel, Kou dekerk aan den Rijn 153.300.H. Zanen, Bergambacht 147.000.J. A. Stomphorst, Utrecht 158.500.—; Langeveld, Alphen aan den Rijn 138.500.Verhaar Lisse 164.000; Nordheim, Soesterberg, f 159.400. Hulsebos te Bloemendaal 141.800. Aanbesteding herbestrating. Dinsdagmorgen werden ten raad- huize te Alphen aan den Rijn her- bestratingswerken aanbesteed o.a. van een gedeelte van de Prins Bern- hardlaan, de Albert Verweijstraat, de opritten aan de hoge zijde van de Julianabrug alsmede de omgeving van het raadhuis. Er werd door 8 firma's ingeschreven. De laagste is de firma Elleswijk te Zoetermeer met 42.500.hoogste de firma Nordheim te Soesterberg met 70.100 De begroting bedraagt 50.000.De gunning is aangehouden. Verder werd ingeschreven door de firma's Stuifzand te Leiden met 57.750.Van Staveren Versluys te Gouda met f 46.700.Goris, te Zeist met 61.900,Langeveld, Al phen a. d. Rijn met 54.900.Oude nes en Turkenburg, Alphen aan den Rijn 45.000.Stomphorst, Utrecht 61.500.—. BODEGRAVEN Filmavond. De tweede avond van het winterprogram van „Onze Parochie" is wederom een succes ge weest. Het was een volle zaal waar voor voorzitter H. J. v. d. Poll het openingswoord sprak. Hierin wees hij met enkele woorden op de ac- tuële betekenis van de „States" voor Europa. Tevens drong hij aan, om ook de avonden, die in de Vasten zullen gegeven worden door S. Heijs- ter, te bezoeken. Hierna leddie de heer Baoh van de voorlichtingsdienst van de Ver. Staten de eerste film in. In enkele trekken schetste hij de Yankee en zijn land, om daardoor een beter be grip van de film te doen krijgen. De eerste rolprent "handelde over de eerste man van Amerika president Eisenhower. Men zag het geboorte huis en via enkele familiefoto's was het weldra de invasie, waaruit Euro pa „Ike" zo goed heeft leren kennen. Een tweede film liet een tocht zien door New York met al zijn „groot heden" als de styscrapers. 't Empi re State Building, de kerken, 't Wal dorf Astoriahotel, de haven de Sub way en last not least: New York bij avond, als lichtmillionair onder de steden. Prachtig waren de opnamen van een rijke natuur in de vele Ame rikaanse nationale parken. Telkens werden deze films door de heer Bach ingeleid. LTJ en aardstralen. In het pa rochiehuis te Bodegraven kwamen de leden van de L.T.J. bijeen, om te luisteren naar een inleiding van het hoofd van de landbouwschool, de heer C. v. Schaik, over „Aardstra len". Spr. bleek geen „aardstralen- aanhanger". Hij vertelde in hoofd zaak over het rapport Clay en de proeven, die aan dit rapport zijn voorafgegaan. Verder citeerde hij uit buitenlandse literatuur over dit onderwerp. Zijn conclusie was: Naar het museum met de aardstralenkast- jes! BOSKOOP ONDERBROKEN WERELDVLUCHT VAN NEDERLANDER. De luchtvaartjournalist Hugo Hooftman uit Boskoop, die op het ogenblik een vlucht om de wereld maakt heeft zijn vlucht in Honolulu tijdelijk moeten onderbreken. Hij moest met zware koorts in een zie kenhuis worden opgenomen, waar schijnlijk als gevolg van het drin ken van geïnfecteerd water in Ja pan. De vlucht die met voor de toeris tenklasse ingerichte vliegtuigen in 25 dagen zou worden gemaakt, zal nu langer moeten duren. Veilig Verkeersweek. In samen werking met Veilig Verkeer heeft de Rijkspolitie controle gehouden op de verlichting en de de remmen van rijwielen en bakfietsen. Hierbij is gebleken, dat ook in Boskoop nogal wat ontbreekt aan de goede uitrus ting. Er waren gevallen waarbij met enkele kleine handelingen voor of achterlamp brandend kon worden gemaakt doch dat dit uit gemak zucht ochterwege was gelaten, doch ook waarliij zelf de fitting voor het lampje ontbrak terwijl de witte spatborden veelal niet meer te on derkennen waren. Degene, wiens verlichting niet in orde was ging voorlopig op de bon, om Zaterdag te komen demonstre ren, dat alles in orde is gemaakt. In de loop van de week zal nog enkele malen gecontroleerd worden. HAZERSW0UDE Geboren: Christina Maria Jean- nette <L v. H. J. Hermsen en E. G. M. Jansen. Egbertus Marinus z. v. R. Zaal en N. J. van Gemeren. Ondertrouwd: Leendert van Vliet 27 j en Anna Catharina Maria Lem- stra 20 j: Wilhelmus Johannes Mens 23 j. en Clasina Elisabeth Bos 23 j. Getrouwd: Dirk den Hertog 52 j. en Jacomijntje Bestman 27 j. H00GMADE TEGEN DE BUS GELOPEN. De heer Ja Fontaine, knecht van bakker v. d. Voorn, liep hedenmor gen om kwart voor negen tegen de bus van de N.A.L. uit de richting Leiden. De E.H.B.O. van Hoogmade verleende eerste hulp en spoedig daarna van dokter De Bruyne uit Leiderdorp ter plaatse. Het slacht offer liep een beenfractuur op. De dokter achtte overbrenging naar het ziekenhuis voor nader onderzoek noodzakelijk. De raad van Leimuiden kwam in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester Bakhuizen. Afwezig was de heer N. P. Koot. De voorz. feliciteerde het raadslid. B. Loosbroek met diens 25-jarig hu welijksfeest. De raad besloot om als de ambtenaren der gemeente een uur loon willen afstaan aan de Nat. Vluch telingen Actie, het afgestane bedrag met een zelfde bedrag aan te vullen. De \oorz. deelde mede, dat in de ge meente nog een collecte zal worden gehouden. Aan de heer C. J. van Berkel, werd onderhands opgedragen het maken van een brug ter ontsluiting van Vriesekoop (Zuid) voor 9000. Het Rijk zal hiervan 1400.beta len. Aan de Militaire Bond Pro Rege en aan de R. K. Militaire Tehuizen wordt voor 1955 een subsidie ver leend van 25. In de vacature ontstaan door het overlijden van de heer J. van Dam wordt tot lid van het Algemeen Be stuur van de Stichting Drinkwater leiding „De Drie Gemeenten" be noemd de heer B. Loosbroek. 1 Aan de ambtenaren ter secretarie, die studeren, wordt een studietoelage verleend van 150.per jaar, ter wijl voor het bezit van een diploma Bevoikings-boekhouding een toelage wordt gegeven van 50.per jaar. Verschillende wijzigingen van de gemeentebegrotingen 1953 en 1954 passeren dan. Het is prettig te horen, dat de plaatsvervangende uitkering voor de vervallen ondernemingsbe lasting sedert 1 Jan. 1953 7000. per jaar meevalt. De heer Noordermeer vraagt naar de electrificatie van de Herenweg. De voorzitter deelt mede, dat de Sted. Fabrieken van Gas en Electriciteit te Leiden, bezig zijn met de verwezen lijking der piannen. De heer B. Loosbroek wijst er op. dat het ziekenvervoer te Leimuiden veel slechter is dan 25 jaar geleden Hij zou gaarne zien, dat B. en W. hier iets deden. De voorz. zegt toe deze zaak eens met de kruisvereni gingen te zullen bespreken. Rectificatie In tegenstelling tot een mededeling in de vorige week gehouden middenstandsvergadering ontvingen wij hedenmorgen bericht, dat in Leimuiden de Hoboka-zegels wel geldig zijn. De heer H. Schellingerhout is bij enkele candidaatstelling herbenoemd tot voorzitter van de Kalslagerpolder. Z0ETERW0UDE.IH. R.l Op de vergadering van de buurt- vereniging „Zwieten" in café „Ik leer nog" te Zoeterwoude H.R., om te ko men tot oprichting van een speel tuinvereniging, werd na een inlei dend woord van de voorzitter, de heer Harkes, de leiding gegeven aan de commissie, om verslag uit te bren gen van de voorlopige plannen. De voorz. van de commissie, de heer C. van der Hoeven jr, bracht hulde aan de diverse personen, fir ma's en het gemeentebestuur voor de spontane medewerking welke de commissie had mogen ondervinden, waarop de goedbezette vergadering met een dankbaar applaus reageer de. Na het uitvoerige verslag van de voorlopige werkzaamheden door de secretaris, de heer Wondergem, werd met algemene stemmen besloten tot oprichting van een vereniging. De ontwerp-statuten en het huishou delijk reglement werden gelezen en toegelicht en met algemene stemmen goedgekeurd. Besloten werd hierop de koninklijke goedkeuring aan te vragen. De door de commissie ontworpen begroting, lopende tot een bedrag van 8500.werd goedgekeurd. Door de spontane medewerking hoopte de commissie zelf 60% van de arbeid en van de kosten te kunnen dragen, terwijl werd medegedeeld dat 40% zijn 3400, door de gemeente over 5 jaren als subsidie beschikbaar zou worden gesteld. De contributie werd vastgesteld op 0.20 per gezin per week. Als bestuursleden werden gekozen de heren C. v. d. Hoeven Jr, voorz., J. Meijer 2e voorz., H. Wondergem, secr., P. v. d. Voort, penningm., en J. Vogelenzang. Door de voorz. werd medegedeeld dat de heer Roest genegen was, een vrij groot terein voor 5 jaren te ver huren, waardoor het mogelijk was het aanvankelijk gedachte rayon van de grens Hazerswoude tot de Lavesbrug te vergroten tot aan de Rijnegom- merstraat, welk laatste gedeelte nu ook zal worden bewerkt voor leden werving. Nadien zal het bestuur nog met 2 leden worden uitgebreid. Voor nog nader te regelen werk zaamheden werd als hulp voor het bestuur een dames-comitébenoemd, bestaande uit de dames Ossevoort, Rademaker, Vink, Blok, Boere en Tijssen. Als leden der kascommissie wer den gekozen de heren de Graaf, de Jong en Suval. De voorz. gaf tenslotte een over zicht van de uitvoerige plannen, waaraan reeds met ijver wordt ge werkt en van de toegezegde mede werking ensteun van verschillende grote firma's Hij hoopte dat allen zul len blijven medewerken voor het welslagen van de vereniging. 0UDE-WETERING Straaljagerpiloot keert huiswaarts. Met het m.s. Rijndam, dat Donder dag a.s. om 9 uur te Rotterdam wordt verwacht, keert sergeant-vlieger Jan van den Bosch huiswaarts, na een verblijf van ruim anderhalf jaar in de Verenigde Staten. Jan van den Bosch vertrok op 26 Januari 1953 naar Amerika, om daar een speciale opleiding te volgen voor straaljager piloot. Deze opleiding werd gegeven op vijf verschillende bases in Texas en Arizona en deze twee staten zijn niet de enige, die de vliegenier be zocht. Van den Bosch werd in Juni van dit jaar sergeant-vlieger. Als bijzon derheid mag worden vermeld, dat hij de laatste was die werd bevorderd op Foster A.F.B., daar hij als laatste stond vermeld op de alphabetische lijst. Zijn naam werd daar namelijk geschreven: Vandenbosch. .Na zijn thuiskomst zal de opleiding worden voltooid op de Nederlandse basis Volkel. LANGERAAR K. A. B. Binnen het raam van het „Winterprogramma" vond de twgede bijeenkomst plaats. Het goede begin van de eerste bijeenkomst be treffende de opkomst der leden werd nu voortgezet, want de opkomst was ook thans zeer bevredigend. Na het welkomstwoord, gesproken door de K.A.B. voorzitter P. Vroon hof, verkreeg als eerste spreker pa ter Eggershiuzen, Redemptorist het wooid om te spreken over wat we zoais met onze snipperdagen kunnen doen Het was een betoog over de gesloten retraite. En wel zeer speciaal voor de K.A.B. leden. Spr. ging uit van hetgeen de Bisschoppen in het Mandement zeggen over de angstwek kende problemen van onze tijd. Dit is een zedelijk probleem en de wrange vruoht van een zedelijk tekort. Het herstel moet uitgaan van een levend geloof en een groeiende liefde God, en anderzijds neerkomen méér liefde tot de mensen en vorm krijgen in Christelijke solidariteit. De tweede spreker was de beken de pater Engelbertus, Cap., die het onderwerp behandelde: „Strijdvragen voor de Katholiek". En wel speciaal de vragen die gerezen zijn rond het Bisschoppelijk Mandement. Spr. in op de reacties die zijn gekomen van niet-katholieken en helaas ook van zekere katholieke zijde. Wat het Mandement is en hoe de katholiek hiertegenover behoort te staan werd in een helder licht geplaatst. Het is een leidraad voor de katholiek, bestemd voor deze tijd, en deze om standigheden. Als het katholieke volk in praktijk brengt wat de bis schoppen voorhouden, zal er een gro te invloed in christelijke zin van uit gaan op ons volksleven. Verder bracht de voorz. in herin nering dat er een gebrek es aan kath. verpleegsters. De K.A.B.-in stelling Berg en Bosch heeft hiervan ook te lijden. Als er meisjes zijn die willen studeren voor verpleegster, vraag dan eens inlichtingen bij de Di recteur van deze instelling. Ook propageert de voorz. nog deel name aan de sociale cursus, die reeds is begonnen. LEIDERDORP ONDERZOEK MOORDZAAK. Met het gerechtelijk vooronder zoek in de zaak tegen de 37-jarige J. H., die in Juli j.l. de moord pleeg de op de wed. M. Roos-Zwanenburg, is een aanvang gemaakt. Hem zal ten laste worden gelegd moord. Wanneer hij zal worden voorgeleid is nog niet bekend. Als verdediger zal voor hem optreden mr. F. H. Pi ket. NIEUWVEEN Verbetering Molenkade. Men is gisteren begonnen met de verbete ring van de Molenkade er wordt thans een laag teerslakken op ge walst. De verbetering van dit rijwiel pad is een grote verbetering voor de bewoners van het Jaagpad, daar het vooral in de winter zeer slecht be gaanbaar was. Gedurende de werk zaamheden is het afgesloten voor alle verkeer. W0UBRUGGE Rem- en lichtweek Door de Ver eniging voor Veilig Verkeer, afd. Woubrugge, wordt in de week van 18 t.m. 23 Oct. controle uitgeoefend op de rijwielen. Deze controle zal in hoofdzaak bestaan uit het nagaan van de rem en het voor- en achter licht. Van deze controle krijgt betrokke ne mededeling, waarbij de geconsta teerde gebreken aan het rijwiel zijn aangetekend. VOORSCHOTEN De tragische dood van een zeven jarige jongen, die van een rijdende vrachtauto sprong, heeft de chauf feur van de vrachtwagen waarschijn lijk in een ongunstig licht gesteld. De man, een groot kindervriend, is een bekende figuur op de bouwwer ken, waar hij al twintig jaar stenen aanbrengt. Zaterdagmorgen had hij op een bouwwerk aan de Krimkade weer stenen gebracht en zoals ge woonlijk klommen er weer jongens op de wagen om mee te rijden. Tij dens de rit over het weiland spron gen er weer enkele af, hoeveel er toen nog op de wagen over waren heeft de chauffeur verzuimd te con troleren, ook daar de jongens wel eens meereden naar en van de fa briek. Halverwege de Voorschoter- weg heeft de chauffeur gestopt, na hevig tikken op de achterruit en de jongen die dit- deed af laten stappen, hij vernam toen eerst op het be- drijfskantoor wat er was gebeurd. De chauffeur, die enkele weken ge leden zijn vrouw door ziekte verlo ren heeft, is door het gebeurde zeer van streek. Nieuwe R.K. Bibliotheek. De R.K. Leesbibliotheek is de kleine ruimte, beschikbaar in het vroegere Graalhuis, te benauwd geworden. Zondagmiddag zal pastoor J. Th. v. Bemmelen een geheel nieuw inge richte ruimte in de voormalige kleu terschool aan de Veurseweg openen. Er is aan de inrichting van het in terieur veel zorg besteed en het is wel zeker, dat de nieuwe ruimte ge legenheid geeft tot het beter bedie nen van de lezers. Zondagmiddag van drie tot vier uur is de biblio theek te bezichtigen. Geboren: Adriaan Jacobus Theo- dorus zn van C. D. van Oosten en A. G. van Santbrink; Joyce Francisca dr van Ch. F. Lemaire en S. W. Mal corps; Edward Leonardus Wilhelmus zn van A. Breedijk en V. E. Streeder. Geboren te Leiden: Willem Leen dert zn van W. L. Kuijt en L. van Velzen. Ondertrouwd: L. J. M. van Bohe- men 33 jr en I. B. Tanner te Frank rijk, Crateloup 21 jr; G. L. Parle-. vliet 25 jr en G. M. van Rooyen 26 jr Gehuwd: C. Teske en C. van Tu- renhout te Wassenaar; J. M. Ju en E. van den Brink. WARMOND Oefening: brandweer. Op 26 Oc tober a.s. zal in deze gemeente een Kringoefening van de brandweer plaats vinden, waaraan zal worden deelgenomen door de gemeenten Warmond, Sassenheim, Voorhout, Valkenburg en Katwijk. De oefening vindt plaats om 7 uur. Onderwijstentoonstelling. De vol gende week wordt voor de leerlin gen van de lagere scholen in een der lokalen van de R.K. Jongensschool een tentoonstelling georganiseerd over het onderwerp „Lepels, vorken en messen". Op een aantrekkelijke en bevattelijke wijze zal het fabricage proces van deze industrie in beeld worden gebracht.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 2