De nieuwe kapel-kerk van Huize St. Ursula te Nieuwveen Donderdag a.s. geconsacreerd Tekort aan arbeidskracht en de melkprijs is het grootste probleem LOONSTATEN het Schaakspel De stakingsactie in Engeland DINSDAG 19 OCTOBER 1954 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 4 Donderdag as. zal de bisschop van Haarlem, mgr. J. P. Huibers, de nieuwe ka- |P pelkerk van Huize St. Ursula te Nieuwveen consacreren. Woensdagavond te half zeven zal de bisschop in Nieuwveen arriveren. De andere ochtend om half acht iL iïi,}beginnen de wijdingsplechtigheden, welke besloten zullen worden met een Pon tificale H. Mis om ongeveer elf uur. De fraaie kapel-kerk is een ontwerp van de heer van Kranendonk van het architectenbureau Thunissen uit Den Haag. Zij biedt plaats voor ongeveer 400 personen. Deze kapel-kerk staat los van het gebouwencomplex van Huize St. Ursula. Gedurende twintig jaar heeft men zich weten te behelpen met een nood-kapel, welke de laatste jaren plaats moest bieden aan 300 personen. De ruimte was eigenlijk te klein voor zoveel kerkgangers In de nieuwe kapel-kerk zal men voorlopig over voldoende ruimte beschikken. De nood-kapel zal in de toekomst een nieuwe bestemming krijgen. Deze zal worden ingericht als aula, waar de ouders van de jongens dezer inrichting ont vangen kunnen worden. De leiding van Huize St. Ursula berust bij de zusters Ursulinen van de St. Joseph-stichting van Bergen. L.T.B.-kring Duinstreek Onder voorzitterschap van de heer P. F. Vergeer vergaderde gisteravond de kring Duinstreek (veehouders) van de LTB in het Bruine Paard te Sassenheim. Spreker was van mening dat het afgelopen seizoen niet best is ge weest voor de veehouders. Het begon met een koud voorjaar, een natte zo mer, waardoor de hooioogst schraal en de kwaliteit slecht was, terwijl ook de melkprijs, nogal wat te wen sen overliet. De voorz. deelde mede, dat 16 Juni van het volgend jaar het 46-jarig be terwij 1 in dit verenigingsjaar ook het staan van de LTB wordt gevierd, tweede lustrum van de kring zal" worden herdacht. Ter gelegenheid van het veertig-jarig bestaan van de LTB is aan een bekend medewerker van de KRO opdracht gegeven een toneelspel te schrijven getiteld „Qua- dragesimo Anno". Het is de bedoe ling, dat dit spel in zoveel mogelijk kringen en afdelingen wordt opge voerd. Het voorstel van het bestuur is om in Januari of Februari dit spel op te voeren met eigen krachten uit de Ll'J en de VLTJ. De heer Vergeer spoort de aanwe zigen ook nog aan deel te nemen aan de kadercursussen. De heer v. d. Weyden deelt mede, dat juist heden morgen over deze kwestie van ge dachten is gewisseld op de vakgroep vergadering. De geest, adviseur had ook daar aangedrongen op het vol gen van deze cursussen. Op de komende vergaderingen van de verschillende vakgroepen zullen Met spanning werd. tijdens de Schaak- Olympiade te Amsterdam, uitgezien naar de ontmoeting tussen de Sowjet-Unie en Argentinië en wel in 't bijzonder naar de partij tussen Botwinnik en Najdorf. Het is een ondubbelzinnige overwinning voor Botwinnik en 't geheel, voor Rus land geworden. De partij aan 't eerste bord had het volgende verloop: Wit: Botwinnik. Zwart: Najdorf. 1. d2d4, Pg8f6; 2. c2c4, g7g6; 3. g2g3, Lf8—g74. Lfl—g2. 0—0; 5. Pblc3, c7c5; 6. Pgl—f3. Pb8—c6; 7. 0—0. d7d6; 8. e2—e3, Lc8—f5; 9. b2— b3. Dd8c8; 10. Lel— b2, Pf6—e4 (Be lemmert voorlopig d4d5); 11. Talcl, Pe4xc3; 12. Lb2xc3, Lf5—e4; 13. d4—d5, Lg7xc3; 14. Tclxc3, Pc6—d8; 15. Pf3—d2. Le4xg2; 16. Kglxg2, f7—f5 (Tegen e3— e4 gericht. Toch zal wit deze actie langs de e-lijn doorzetten. Botwinnik wil win nen, als revanche voor zijn nederlaag tegen Najdorf in 1946 te Groningen!) 17. f2—f4, e7—e6; 18. e3—e4, e6xd5; 19. c4xd5! (niet e4xd5 omdat zwart tijdig de dreigende doorbraak langs de open e-lijn zou kunnen weerstaan waarna remise een feit zou zijn). 19Pd8—f7; 20. Tfl—el, Tf8e8; 21. Tc3—e3, Dc8—d7; 22. Ddlf3 (Nu d5 gedekt staat, dreigt e4—e5) 22Ta8—d8; 23. a2—a4, b7b624. e4xf5, Te8xe3; 25. Telxe3, Dd7xf5. i i i i *i ié' ür a A B C D F G ÏT Voor de hand lag nu, dat wit de „be ruchte" 7e lijn (Te7> zou bezetten. Ech ter, Botwinnik heeft grootsere plannen. 26. g3g4!, Df5c227. Te3—e2; Td8— f8; 28. Pd2e4, Dc2—dl; (Wit is, na luttele zetten, thans duidelijk in 't voor deel). 29. Pe4f6t, Kg8g7; 30. g4—g5, Tf8—c8 (om langs de c-lijn iets terug te kunnen doen. Verrassend ia wit's volgende vereenvoudiging). 31. Te2e3!, Ddlxf3t; 32. Kg2xf3, h7—h6; (niet c5— c4, wegens b3xc4, Txc4; Te8 met drei ging Tg8 mat) 33. h2—h4, h6xg5; 34. h4xg5, a7a6; 35. Te3e7 (dreigt nu Pe4, Kf8; Txf7t, Kxf7; Pxd6t) Tc8—b8; 36. Te7—a7b6—b5; 37. Ta7xa6, b5xa4; 38. a3xb4, Tb8—c8; 39. a4—a5, (niet Tc6 wegens Ta8), Kg7—f8; 40. Ta6—c6, Tc8 a8; 41. a5a6 en zwart gaf op. Er is geen verweer meer mogelijk. Op Ke7 volgt Tc7t, Kf8 en dan a6a7 enz. Boekbespreking: „Practisehe Schaaklessen" Den Hertog-Euwe. Uitgave: G. B. v. Goor, 's Gravenhage. Aan hen, die schaken willen leren en daarvoor een goede leermeester zoeken, kan ik geen betere raad geven, dan voor slechts 1,50 het eerste deeltje te kopen van „Practisehe Schaaklessen" door Den Hertog en Euwe, waarvan zojuist de 11e druk is verschenen. Het is een keurig verzorgd werkje, dat de beginneling wegwijs maakt op het schaakbord en hem ver genoeg in ons spel brengt om met het spelen van een partijtje te be ginnen. W. H. VAN DER NAT. LSG II VERLIEST VAN „MESSEMAKER". Even ongelukkig als LSG I vorige week ten onderging tegen „De Pion" in de eerste competitiewedstrijd van dit seizoen, verging het LSG II j.l. Zaterdag tegen het Goudse „Messemaker". In de promotiewedstrijd in 't begin van dit jaar werden de Goudenaars door eenzelfde Leids team overtuigend ver slagen. Algemeen was men in LSG- kringen dan ook van mening dat deze wedstrijd gewonnen zou worden, 't Is wel zeer anders gelopen. Aanvankelijk leek 't recht op een zege af te gaan: Bosscha, Groeneveld, Wilterdink, Manuel en Dijkhuis stonden overwegend. Doch de tegenslagen bleven niet uit. Bosscha, Manuel en Dijkhuis misten de juiste voortzetting en verloren. Dit lot deelden ook Modderman en Pera, terwijl Westra de tijd overschreed. Wilterdink won snel terwijl ook Groeneveld aan Leiden een winstpunt schonk. De Blécourt geraakte in hevige tijdnood maar wist het aantal zetten nog juist te doen. Zijn winnend voordeel was er echter bij inschoten. De gedetailleerde uitslag werd: 1. Dr. P. C. van Arkel (LSG)J. J. Jager („Messemaker") y2]/2\ 2. A. E. J. Mod- derman-*-A. Kok 01; 3. Mr. Ir. J. WestraA. Bonefaas 01; 4. G. Bosscha C. T. v. Tongerloo 01; 5. Dr. W. L. GroeneveldA. Rietdijk 10; 6. Mr. A. G. de BlécourtI. C. Kramer y2V2\ 7. Dr. J. B. Wilterdink—J. E. Kubbelmg 01; 8. J. ManuelC. P. Hooimeijer 01; 9. G. DijkhuisW. E. de Jong 01; 10. W. Pera—T. Rook 0—1. LSG II 3 p., „Messemaker" 7 p. wederom bestuursverkiezingen ge houden worden. De vergadering kon zich met de herkiezing van de thans zittende leden verenigen. Het Landbouwschap. Na de mededelingen werd het woord gegeven aan de heer Bles van het secretariaat die een inleiding hield over de heffingsregeling in de restitutie voor het Landbouwschap, alsmede over de contributie van de LTB. Allereerst gaf hij een uiteen zetting over de na de oorlog ontstane stichting van de Landbouw, welke stichting per 1 Januari 1955 in liqui datie overgaat. Hiervoor in de plaats komt het Landbouwschap een onder deel van de PBO. Ontving de Stichting van de Land bouw haar inkomsten uit heffingen op melk, suikerbieten, pootgoed, enz. tegen de lonen van de industrie. Zo dat er geen aparte reden bestaat naar de industrie over te gaan. Over de melkprijs zeide de heer v. d. Weijden dat volgens de berekenin gen van het LEI de prijs gemiddeld met 3 cent is gestegen. Het verschil tussen de hoogst producerende en laagst producerende gebieden is nog groter geworden. Is de prijs in N.- Holland 18.5 ct. op de randgebieden is het nu 26 tot 26.5 ct. Men kon ech ter nog moeilijk afstappen van een landelijke garantieprijs. Het vetgehalte Het melkvetgehalte is volgens spr. te laag. Wil men niet ten achter blij ven met de omliggende landen dan diene het vetgehalte opgevoerd te worden van het huidige 2 y, percent tot 3.663.70 percent. Doordat de melk zo wordt afgeroomd zitten we met een boteroverschot van 20.000 ton per jaar. 'Evenals in andere landen dient de consument melk te ontvan gen met een behoorlijk vetgehalte. Naar de mening van de inleider zal het standpunt wat is ingenomen ten aanzien van het vetgehalte zichzelf wel wreken. Vanzelfsprekend kwamen bij de prijsberekening ook andere problemen los. Zoals die van het arbeidsloon, de grondprijs en dergelijke. Men diende dan ook een aantal voorstellen in voor de algemene ver gadering, n.l. verhoging van de grond prijs voor de melk, verbetering van °plLt?e?J:0t -Ij"!?' I Se zomerprüs voor'de melk ten op- t —i i zichte van de winterprijs. Men is nl. van mening dat degenen die 's win ters een paar koeien houden dan te veel profiteren van de hoge prijzen. Tenslotte wenste men een herziening van het ondernemersloon. De heer Onderwater dankte na mens de onderwijs-vereniging van de LTB het bestuur van de kring voor de bemoeienissen die zij zich heeft getroosd door het onderbrengen van leerlingen der Landbouwwinterschool te Voorhout nu het internaat uitge vallen was. De geest, adviseur, de zeereerw. pastoor Braak sprak nog een kort woord over het mandement en gaf de raad mee toch vooral als katholiek te leven. Hierna sluiting met de chris telijke groet. het Landbouwschap zal haar inkom sten ontvangen uit een heffing per areaal. Deze heffingen zijn variërend van 3.per gemeten ha. tot 45. per gem. ha. Voor bouwland en wei land zal een bedrag van 3.per gem. ha. geheven worden. Naast het Landbouwschap zal ook de stands organisatie: de LTB blijven bestaan. Haar taak zal nog belangrijker wor den dan tot nu toe. Zij zal het werk van het Landbouwschap moeten be oordelen en mensen uit haar gebied kenbaar maken aan dit orgaan. Wettelijk is nu vastgesteld dat in dien men lid is van een standsorga nisatie men 1.25 per ha. restitutie ontvangt van iedere 3.die men betaalt. De heffing is dan dus nog 1.75 per ha. De contributie voor de LTB zal 1.60 per ha. bedragen zo dat de totale heffing zal worden 1.75 -f- 1.60 3.35 per gemeten ha. Werd tot nu toe aangehouden de kadastrale grootte van het perceel, gaat betalen per gemeten ha. kan men de oppervlakte van de slo ten en tochten achterwege laten. Het geheel betekent een belangrijke ver hoging van de contributie c.q. heffing. Waar wettelijk is voorgeschreven, kan men er niet onderuit en werd er ook weinig aanmerkingen op ge maakt. Tekort arbeidskrachten. De heer M. P. v. d. Weijden. die hierna het woord nam, constateerde dat in de laatste jaren de problemen van de veehouders geheel anders wa- ren geworden. Zag men vroeger op I iedere agenda staan een bespreking over het belastingvraagstuk, de be- strijding van mond- en klauwzeer en de t.b.c.-bestrijding; thans staan heel andere punten op het program. Spr. j noemde een paar punten van groot belang, nl. het tekort aan arbeids- I krachten en de melkprijs. Over het j tekort aan krachten was spr. van me- ning, dat de oorzaak gelegen was in 't feit, dat de industrie zoveel krach- ten tot zich nam. De voorwaarden, werktijd en voorzieningen zijn daar 1 soms veel beter met het huidige loon voor een vaste knecht bij een vee- I houder van 73.per week plus so- ciale lasten (totaal plm. 106.per week) kan men nog geen voldoende aantal krachten aantrekken. Spr. is van mening, dat de lonen zo gesteld moeten worden, dat zij concurreren PRINS BERNHARD TERUG. Z. K. H. de Prins der Nederlanden keert morgen van zijn reis naar Zuid- Afrika in ons land terug. Naar ver wacht wordt zal Z. K. H. omstreeks het middaguur per vliegtuig op Soes- terberg aankomen. HVURPOL1T1EK AL is ook de storm, welke de socia listen met het Bisschoppelijk Mandement in de hand, in de politiek hebben veroorzaakt weer gaan lig gen, omdat de P. v. d. A. tenslotte uit haar eigen vragen over samenwer king met de K.V.P. de consequentie niet durfde trekken, toch is er na het politieke debat in de Tweede Kamer nog wel iets overgebleven, dat de elementen voor een nieuw stormpje in zich bergt. Het is de eigenlijk socialistische huurpolitiek, welke in de Troonrede is aangekondigd, die bij de behande ling van het desbetreffende hoofd stuk der Rijksbegroting waarschijn lijk weer een stormpje zal veroorza ken. Het is met name het vraagstuk van het huuregalisatiefonds, waar aan de regering denkt als een be stemmingsheffing ten bate van de fi nanciering van nieuwe woningen, Voor de huiseigenaren wel een zeer teleurstellende mededeling. In het advies, dat de S.E.R. in 1952 over het huurvraagstuk heeft uitgebracht, ikwam reeds een minderheidsstand punt naar voren van de socialistische leden over een huuregalisatiefonds. Ook de socialistische Kamerleden hebben zich herhaaldelijk als voor standers van zulk een fonds doen kennen. Op 1 Mei 1952 verzocht de toenma lige minister van Wederopbouw, mr. In 't Veld, advies aan de S.E.R. over het huurvraagstuk en met name over de vraag in hoeverre de huizenbe zitter in verband met de algemene prijsstijging aanspraak kon maken op een hoger nominaal inkomen uit zijn bezit dan hij daaruit voor de oorlog had. De S.E.R. is toen de be antwoording van deze vraag uit de weg gegaan. De S.E.R. kwam toen al leen tot deze uitspraak, dat bij een evenwichtstoestand het huurpeil naast ebn vergoeding voor onderhoudskos ten en overige directe lasten een rentebedrag over het geïnvesteerde kapitaal en een afschrijvingsquotum cp basis van de vervangingswaarde zou bevatten. Boven deze kostenele menten komt dan nog de onderne mersbeloning. De meerderheid van de S.E.R. kwam tot de berekening, dat bij afschrijving en renteberekening op basis van de vervangingswaarde een rendabel huurpeil gelet op de prijsverhoudin gen van 1952 op een huur van 256 pet van het niveau van Mei 1946 zou lig gen, wat een aanwijzing geeft van het evenwichtspeil, waarvan hierbo ven gesproken werd. f-\IE bestemmingsheffing is intussen niets anders dan een afromen van de hogere huren. Het vraagstuk waar het hier eigen lijk om gaat is een belastingvraag stuk. Worden deze plannen uitge voerd dan wordt er op de huiseige naren een extra-belasting gelegd op een ogenblik nog wel, dat men het nodig acht het bedrijfsleven door be lastingverlaging meer armslag te ge ven. Nu kan men wel aanvoeren en de betrokken minister zal dat, in dien deze plannen tot behandeling in de Kamer komen ook wel doen dat het woningprobleem zulk een apart noodprobleem is, dat-hier bij zondere maatregelen noodzakelijk zijn. Het ligt immers in de bedoeling van de regering de gelden, welke in dit fonds zouden vloeien, te gebrui ken ten bate van de financiering van nieuwe woningen. Wij geloven ech ter dat dit argument wel niet vol doende zal zijn om de Kamer van de noodzakelijkheid van deze maatre gel te overtuigen. Immers allereerst rijst de vraag of het rechtvaardig is, dat de huiseigenaar verder in de vruchten van zijn eigendom wordt •beknot. Meer gedetailleerd is het deze vraag of het inkomen uit on roerend goed bij verdere huurverho ging in wezen met een hoger percen tage aan inkomstenbelasting mag worden aangeslagen dan het inko men uit arbeid of uit andere soorten van vermogen. Wij geloven, dat hiervoor geen rechtsgrond is aan te voeren. ÏN de Tweede Kamer is er bij de V algemene beschouwingen over de Troonrede al het een en ander over deze zaak gezegd. De A.R.-fractielei- der dr. Schouten heeft reeds gezegd, dat de minister straks wel met zeer zware argumenten zal moeten ko men om hem van het recht en de noodzakelijkheid van dat fonds te kunnen overtuigen. Wij hebben ons afgevraagd, welke minister eigenlijk? De zaak van de huurverhoging en van het huuregalisatiefonds is een zaak van de minister van Wederop bouw. Maar het verzamelen van de gelden voor dat huuregalisatiefonds door middel van een huurbelasting is allerminst een zaak van deze mi nister. Dat is een zaak van de mi nister i.e. van de staatssecretaris voor de belastingen. Het zou o.i. onver standig zijn, indien de katholieke mi nister Witte zich voor dat misschien al te zware karretje van financiën zou laten spannen. Dat neemt intussen niet weg, dat deze zaak ïeeds in de Troonrede is aangekondigd en dus een zaak van het kabinet is geworden, dus ook van de katholieke ministers daarin. De fractieleider van de K.V.P. prof. Romme, heeft alleen nog maar ver klaard zijn oordeel op te schorten, totdat deze zaak bij de betrokken be groting zal worden behandeld. Men kan natuurlijk de M. v. A. op die be groting afwachten, maar er zullen spijkers met koppen moeten worden geslagen om deze zaak te brengen waar zij thuis hoort. Als het al niet te laat is. Politiek gesproken zal deze zaak natuurlijk het gevolg zijn van een compromis binnen 'het kabinet. Want wij kunnen altijd nog niet geloven ook met de voorkennis, welke de ka tholieke ministers van deze zaak had den dat zij hieraan con amore hun fiat hebben gegeven. Ongeveer 2.500 mijnwerkers van een kolenmijn te Doncaster in het Britse graafschap Yorkshire zijn Maandag in staking gegaan. Zij eis ten ontslag van twee mannen, die volgens de stakers de arbeidsbepa- lingen van de vakbond hadden ge schonden. Maandagavond besloten 2.000 van de stakers te blijven staken, totdat de zaak was onderzocht. Ook beslo ten zij hulp te gaan zoeken bij twaalf andere mijnen in het gebied van Don caster. Aan de andere kant heeft gister avond laat het personeel van 15 autobusgarages in Londen, ongeveer een derde van het aantal garages waar gestaakt wordt, besloten Dins dagochtend de werkzaamheden te hervatten. Woensdag zal in nog elf garages de staking eindigen, aldus een bekendmaking van de Londense vervoersdiensten. SLAGERIJ MAASDAM Runderlappen doorregen, vanaf 1.50 Runderlappen mager vanaf 1.70 Rib lap pen 1.90 Braadstuk 1.801.90 Rosbief 2.20 Gehakt Biefstuk, 100 gram0.45 1 Soep en Hachévlees 1.50 Carbonade 1.80-1.90-2. Vers Mager Spek 1.50 Mager Pekelspek 1.50 Mager Rookspek 1.60 Verse Worst1.40 Gehakt half om half 1.30 ONZE WEEKRECLAME 100 gram Pekelvlees 100 gram Hamworst j samen 69 cent EXTRA RECLAME gram Haan 90 cent per 100 gram Hamworst 30 Leverkaas 38 Tongenworst 34 Gekookt Spek 34 Gebraden Rosbief 50 Per 250 gram Leverworst 50 Zure Zult50 Bloedworst 50 Rookworst 70 Rookworst 500 gram 1.25 Rauwe Rookworst, 100 gram 38 cent SLAGERIJ MAASDAM. Steenstraat 18-20, Leiden <2* „Anco" Permanent met de nieuwste vloeistoffen, die het haar niet beschadi gen, coupe knippen, was sen, watergolven, Lock- well inbegrepen 7.50, krulpermanent 4.50. Da meskapsalon ,.Anco", Thor- beckestraat 58, boven. Te lefoon 31310. 9310B 2 Twee moderne clubfau teuils met vier stoelen (nieuw stel) gekost 265.- nu 195.divan f 22.50, saiontafel 10, nieuwe deken 25, wandelwagen 5, rijwielen f 25, wrin ger 9.Nieuwenburg, Hooigracht 55 (Geen win kelhuis). 9311B 2* Schrijfmachines, ge bruikte koffer- en stan- daardschrij fmachines te koop aangeboden. Br. on der no. 9309B bureau van dit blad. 2* Te koop drie knappe vloerkleden vanaf 15 tot en met 20 per stuk, nieu we Canadese jas 17.50, 2 pers. eiken ledikant met aupingspiraal 40, knappe kookkachels, allemaal goed koop, koperen koffiekan voor tent of café f 25, Te bevr. Janvossensteeg 51. 9313B Adverteert in dit blad Nieuwste model. Prijs 8 cent per stuk. N.V. DE LEIDSCHE COURANT

Leidse Courant | 1954 | | pagina 8