DUINSTREEK RIJNSTREEK Noordwijkse redders namen afscheid van de N*Z*H»RtM+ dlx. -u.^j ij c ii 1 JÓi DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 HAARLEMMERMEER Geb.: Johanna, d. v. H. Ones en G. Bax; Frank, z. v. J. vaft der Schilden en A. M. Van Erk; Maria Hendrica, d. v. A. J. Baak en A. C. de Heij; Laurina Afina Gerarda, d. v. J. Bui ten en J. van Kuijk; Cornelis Her- manus, z. v. W. van Rijswijk en S. D.. de Joode; Gerardus Johannes, z. v. C. Dol en F. A. Sessink; Francis- cus Jacobus Martinus, z. v. M. L. Thijssen en B. M. Beukeboom; Adria- nus Johannes, z. v. W. C. van Nobe- len en M. A. Zonneveld; Anna, d. v. A. de Zeeuw en P. Breure; Ooba Gertruda, d. v. J. S. Stolwijk en G. Doolaard; Gerritdina, d. v. T. Nieu- wenhuizen en G. Kolkman; Petro- nella, z. v. P. Koene en G. Wilderom; Paulus Cornelis, z. v. P. C. Leendertse en A. M. W. Strijboi;Agatha Ailto- nia Maria, d. v. G. Kertekaas en A. M. Appelman; Gerrit, z. v. A. A. Klootwijk en F. H. Verduin; Maria Gerarda, d. v. S. de Groot en G. C. Lieverse; Cornelia, d. v. Y. Zijlstra en E. Ploeg; Wilhelmus Maria, z. v. P. Gorter en E. L. Holthuisen; Chris tina Louisa Wilhelmina, d. v. G. Krijgsman en C. A. Montfoort; Hen drik, z. v. H. den Butter en R. C. F. van der Spek; Ingrid Sandrina, d. v. W. H. van Unen en S. van den Ban; Johannes Cornelis, z. v. J. C. Hen driks en S. Honderd; Frederik Abra ham Gerardus, z. v. A. van de Velde en G. Volkerink; René Johan, z. v. F. van der Wal en J. Wesseling; Maria Suzanna Paulina, d. v. P. de Vijlder en A. M. Verberne. Ondertr.: Adrianus in 't Veld( 28 j., en Christina Hack, 21 j.; Dirk van Os, 22 j., en Dirkje Clement, 22 j.; Jacobus Hendrik van Groenigen, 24 j., en Neeltje Bruijnis, 23 j.; Mijndert Treffers, 23 j., en Elsje Sas, 24 j.; Fredericus Wilhelmus Ignatius Jan sen, 19 j., en Johanna Hendrina Grauwelman, 19 j.; Johannes de Vos, 20 j., en Aagje Johanna Malipaard, 18 jaar. Getr.: Johannes Antonius Veen en Fenne Geertruida Tiggelaar; Laurens de Jong en Maria Antonia Adriana Smit; Adolf Kool en Maria Jacque line Rip; Albertus Johannes Klippe- laar en Helena Maria den Engels man; Martinus Josephus Vastenhout en Cornelia Koper; Adrianus Mario- philus Bruine de Bruin en Alida Cor nelia Christina Meegdes; Gerrit An- tonie van Heusden en Cornelia Treur. DE KWAKEL AbekawaldaKDO 01. Op eén zwaar bespeelbar veld heeft K DO het klaargespeeld beide puntjes te veroveren. KDO wint de toss en kiest de vrij sterke wind in de rug. De eerste minuten ging het spel op en neer en moesten beide keepers vaak ingrijpen. Maar KDO kwam er al spoedig goed in en was steeds in de aanval. Dit werd beloond met een doelpunt gescoord door Vlasman. Hierna kwam Abekawalda opzetten en moesten de KDO'ers alles op alles zetten om het doel schoon te houden. De keeper was goed op dreef en wist telkens erger te voorkomen. Met 01 ging de rust in. Na de thee was KDO weer ver in de meerderheid, doch door onfortuinlijk schieten bleven doelpunten uit. Nog eenmaal kwam er een doelworsteling voor het doel der tegenstanders, doch de keeper wist uiteindelijk te redden. Verdere uitslagen: KDO 2ASVA 2, 22; KDO jun.St. Louis jun, 0—8. Handbal. TOB II—KDO II 10—4 KDO jun—The Victory jun. 0—8. Geboren: Johannes Petrus Maria, zn van J. A. Hogerwerf en C. B. Ver haar; Clemens Maria zn van H. E. Günther en C. A. Reurs; Krijn zn van C. Roodenburg en J. C. van Maanen; Gerardus Martinus zn van F. Theuns en A. B. Stevers; Petrus Cornelis Maria zn van B. A. v. d. Jagt en C. G. M. Turk; Wilhelmina Johanna Theodora Maria dr van J. Bezuijen en C. M. J. Konst. Ondertrouwd: Jan de Kuijf en Neeltje van Rijk. Jan Hakker en Pieternella Buis. KATWIJK Geboren: Jacoba d. van M. Guyt en C. van Duyvenbode; Jacoba I. G. d. van E. Brink en J.Barnhoorn; Hendrik J. z. van H. J. Vahrmeijer en H. Visser: IJnze z. van L. Koeke- bakker en W. J. de Leeuw; Maarten z. van Nic. H. Wieschmeijer en J. van der Plas; Jacobus z. van L. van Duyn en M. van der Plas; Antje d. van C. Vooys en N. van Rhijn; Dirk z. van A. van Duyvenvoorde en A. Sip. Ondertrouwd: C. J. Jonker en A. Haasnoot; J. Vlasman en C. W. van der Meij; A. J. H. Helmink en A. M. Ponsen; J. van der Plas en A. van der Plas; W. van Tricht en H. Hoek; L. van Egmond en A. van Duyn. Getrouwd: C. Guyt en A. A. Hoek; H. Berkheij en N. van Rijn; C. de Best en C. van der Dool; G. de Ruy- ter en W. H. van Woersem. Overleden: A. Ouwehand 85 j., wedn. van G. van der Bent. KATWIJK AAN DEN RIJN Cursus. Wegens verhindering van de heer C. Braun, voorzitter der afd. Katwijk van de Kon. Alg. Ver. v. Bloemb. cultuur en de heer Kru- ger, plaatsverv. Tuinbouwconsulent, werd de Cursus Hyacinthenteelt ge opend door de cursusleider, de heer W. Beukers, die de aanwezigen een woord van welkom toeriep om ver volgens voor de cursisten het rooster van de cursus Hyacinthenteelt uit een te zetten, dat zal bestaan uit op bouw van de bol, schuurbehandeling en vermeerdering, bemesting en ziektebestrijding te veld. De leider deelde nog mede dat deze cursus ge volgd zal worden door een cursus Gladiolenteelt De duur der cursus zal bestaan uit 20 lesavonden (20 weken). Er is voor deze cursus goe de belangstelling. Ko-Plu-Ko. Het vraagprogram ma voor de in November te houden Provinciale tentoonstelling is ver schenen en ziet er als gewoonlijk weer keurig uit. Deze tentoonstelling die, zoals de voorzitter in zijn voor woord zegt, dank zij de medewerking van bestuur en directeur van Flora te Rijnsburg weer in een der mooie gebouwen van Flora kan worden ge houden, belooft iels buitengewoons te worden. Deze tentoonstelling is voor konijnen en duiven landelijk en voor hoenders provinciaal. Een reeks van ere-prijzen en prijzen is bereids door yerschillende instanties en in dividuele personen toegezegd. Ook velschillende zusterverenigingen heb ben hun medewerking toegezegd. Al niet al kan gerust gezegd worden, dat deze tentoonstelling iets extra's zal worden. DE ZILK Ook T.L.-verlichting Ook de Zilk krijgt een geheel nieuwe straatverlichting met TL- buislampen volgens de modernste principes. De voornaamste straten en wegen worden over enkele maanden reeds volledig verlicht, terwijl de overige wegen tegelijkertijd maar dan enigszins minder verlicht zullen worden, doch in de komende jaren eveneens een volledige verlichting zullen krijgen. Om een inzicht te geven over het aantal lichtpunten, dat rondom Juli 1955 zal branden, volgt hieronder een staatje van de straten uit onze buurt schap, waarbij achter iedere straat naam het aantal lichtmasten staat met het aantal buislampen per mast, terwijl tevens de onderlinge afstand dezer masten is aangegeven. Beeklaan, 9 masten met 2 x 20 w. lampen, afstand 35 m.; St. Jacobstr., 7 masten met 1 x 20 W. lampen, afst. 35 m.; Regenvlietweg, 9 masten met 2 x 20 W. lampen, afst. 35 m.; Was- senaarseweg, 4 masten met 2 x 20 W. lampen, afst. 35 m.; Delf weg, 9 mas ten met 1 x 20 W. lampen, afstand variabel; Zilkerbinnenweg, 25 mas ten met 1 x 20 W. lampen, afst. 105 m.; Nieuwe straat uitbreiding, 6 mas ten met 1 x 20 W. lampen, afst. 35 m.; Ruigenhoek (kruispunt), 3 masten met 3 x 20 W. lampen, afst. 30 m. De Delfweg en Zilkerbinnenweg zullen later aangevuld worden, zodat ook op deze wegen de onderlinge af stand der lichtpunten pl.m. 35 m. zal bedragen. Als technische bijzonderheden kun nen wij u vertellen, dat de armatu ren met 2 x 20 W. zodanig worden geschakeld, dat bij' het ingaan der nachtverlichting 1 buislamp blijft branden. Bij de 3 x 20 W. is dit even eens het geval, terwijl bij de 1 x 20 W. op iedere 2 palen 1 lichtpunt blijft branden. LEIDSCHENDAM De volksgezondheid. Voor de be strijding van de tJxc. wordt volgens de nieuwe gemeentebegroting 3550 beschikbaar gesteld, waarvan 3000 bestemd wordt voor het massaal on derzoek door middel van het klein- beeld-röntgenfoto-apparaat. Voor de schoolartsen dienst (Katwijk en om streken) staat 2100 te boew en voor de schooltandverzorging f 450. Leidschendam is ingaande het school jaar 19541955 aangesloten bij de Voorburgse schooltandverzorging. Voor uitzending en verpleging van kinderen ip gezondheidskolonies wordt de bijdrage geraamd op 2265. B en W. stellen voor aan de drie Kruisverenigingen een subsidie te verlenen van 7050 op dezelfde voorwaarden waaronder door het rijk subsidie wordt verleend. Voor de consultatiebureaux voor kleuters en zuigelingen is 812.50 uitgetrokken. De.kraamcentra zullen een subsi die ontvangen van ƒ1.per ver- pleegdag waarbij gerekend wordt op een totaal van 1300 verpleegdagen. De subsidie voor de beide stichtin gen voor gezinshulp is vastgesteld op 4900. De. Rode Kruis ziekenauto zal in 1955 aan afschrijving 1000. kosten. Voor drinkwatervoorziening is uitgetrokken 2868,en voor rattenbestrijding f 1161.50. De bij dragen voor de keur- en slachtlonen zijn berekend op 4000,terwijl de warenwet nog 4050,zal vragen. Met nog enkele kleine uitgaven Wekelijkse keuring in het Krelagehuis De keuringscommissies konden gisteren in de keuringszaal van het Krelagehuis hun werk wel af! Er la gen wat knollen van gladiolen naast drie vazen bloeiende irissen en dat was al. Men kon dit trouwens ver wachten. In het bollenvak heeft men de bloemen in het najaar nu een maal niet uit voorraad leverbaar. Dan moet de techniek de natuur te hulp komen en op dit terrein heeft men de laatste jaren grote vorderin gen gemaakt. Was het bijv. voor wereldoorlog II een soort wereldwonder om met De cember bloeiende irissen te hebben, tegenwoordig kan men ze vrijwel het gehele jaar in bloei hebben, sinds men heeft uitgekiend, dat men de bollen rustig een jaar of daaromtrent kan bewaren, mits men bepaalde temperaturen kan geven. Het Laboratorium voor Bloembol- lenonderzoek te Lisse liet daar gis teren trouwens een staaltje van zien. Men bracht de Hollandse irissen in de soorten White Perfection, White Excelsior en Prof Blaauw van „ge remde" bollen. De kwaliteit was puik, zó best, dat men ze in het voor jaar nauwelijks beter kan verlangen. De bloemen waren op volle grootte, best op kleur, stonden stevig op de benen en het gewas had gezond, groen kruid. Verder bracht de fa Jonkman- Hulsebosch, Sassenheim, gerooide knollen van de laatbloeiende rose gladiool Flower Dream. Wat men als 46 had opgeplant, was allemaal „dik" gegroeid en als men zó een bunder of wat kan rooien, dan le vert dat de kweker een wei-door voede bankrekening op! kunnen de kosten voor de volksge zondheid geraamd worden op totaal 38.183,48. St. Willibrorduswijk vierde feest. -- De bewoners van de St. Willibro- dus-wijk hebben gisteravond in het patronaatsgebouw een goedgeslaagd jaarfeest gehouden. Het muzikale ge deelte van de avond werd verzorgd door het gezelschap „The Mood Ma kers" uit den Haag, de eigen toneel club bracht onder regie van de heer A. Blokland als naar gewoonte een klucht. Tussen de bedrijven door trad nog het echtpaar Massaar op met cowboyliedjes. Het was voor de St. Willibrordusbuurt een avond vol jolijt, waarover allen welvoldaan huiswaarts keerden. LISSE Huurregeling voo». ouden van dagen B. en W. stellen de raad voor aan de woningbouwvereniging „Volksbe lang" een renteloos voorschot te ver strekken van 4.756.20 ter dekking van de ongedekte exploitatieverlie zen over de jaren 1947 tot en met 1950. Door de wijziging van de beschik king bijdragen woningwetbouw 1950 is de mogelijkheid geopend, dat de huur van bejaardenwoningen, waar voor financiële steun uit 's Rijks kas is toegekend, in bepaalde gevallen op een lager bedrag wordt gesteld dan uit de gewone regelen voor de huiirbepaling zou voortvloeien. Deze verlaging is mogelijk indien: a. De bewoners de leeftijd van 60 jaren hebben bereikt, met dien ver stande, dat, indien ten hoogste één kind in gezinsverband met beide of met één der ouders samenwoont, deze leeftijdsgrens ten aanzien van dit kind niet geldt; b. Het inkomenspeil van de bewo ners niet hoger ligt dan een inkomen van 2.000,per jaar voor in ge zinsverband samenwonenden of 1300,per jaar voor niet in ge zinsverband samenwonenden. Onder inkomen wordt verstaan het inkomen van het gezinshoofd ver meerderd met de helft van het inko men van de overige gezinsleden. De huurverlaging is voor de daarvoor in aanmerking komende bewoners gefixeerd op een bedrag van 100, per woning en per jaar, waarvan het ri.ik de helft uitkeert, indien de ge- meente een gelijk bedrag bijdraagt. B. en W. stellen de raad voor ten Maandagavond heeft de Konink lijke Noord-Zuid-Hollandse Redding maatschappij afscheid genomen van de heer J. van der Niet, schipper van de motor-strandreddingsboot „Kurt Carlsen" van Noordwijk en van de heren J. van der Wiel en B. van der Wiel, A. J. van Kan, S. Verloop, J. P. C. van Kan en A. Duindam. On der hen zijn er die meer dan veertig jaren aan de Kon. Noord-Zuid-Hol landse Reddingsmaatschappij verbon den zijn geweest. De scheidende schipper heeft sinds 1927 het commando gevoerd op de Noordwijkse roei-reddingsboot, die in 1953 door de „Kurt Carlsen" is vervangen. De voorzitter van de plaatselijke commissie mr. G. F. W. van Berckel, burgemeester van Noordwijk noemde dit afscheid een blij gebeuren, omdat zich nu einde lijk eens de gelegenheid voordoet aan de dappere bemanning van de oude roei-reddingsboot hulde te brengen voor hun moed en hun prachtig werk van naastenliefde, waarvoor zij hun leven in de waag schaal hebben gesteld. De directeur van de Kon. Noord- Zuid-Hollandse Reddingsmaatschap pij de heer H. de Booy dankte deze kranige bemanning voor alles wat zij voor de maatschappij hebben gedaan. Het Noordwijkse station is een der sterkste schakels in de keten van stations der koninklijke maatschap pij. De her De Booy speldde daarna aan alle scheidende redders de bron zen medaille op, en overhandigde hen het daarbij behorende certificaat van de plaatselijke commissie. Van het station Scheveningen ontving de heer Van der Wiel verschillende ge schenken, waarna de heer De Booy de heer C. van den Berg installeerde als schipper van de „Kurt Carlsen". Onder de aanwezigen, die dit af scheid bijwoonden was een afvaar diging van het kuststation te Sche veningen onder wie de heren H. Eschauzier, havenmeester van Sche veningen en S. ten Heyer, schipper van de „Arthur". Vennen aan de Brasem als natuurreservaat De „Buitenlanden" langs het Braas- semermeer en het Paddegat zullen vermoedelijk door het Staatsbosbe heer worden aangekocht. Men heeft de bedoeling deze ven nen te bestemmen voor natuurreser vaat. Het polderbestuur van de Vier- ambachtspolder te Woubrugge is reeds door de ingelanden gemachtigd tot verkoop van de landen aan Staats bosbeheer. behoeve van de daarvoor in aanmer king komende bewoners van de 25 Hofjeswoningen de zgn. bejaarden- bijdrage te verlenen en de rijksbij drage hierin aan te vragen. Onderwijs. Het R.K. Schoolbe stuur van de St. Agatha-parochie heeft zich tot de raad gewend met het verzoek 1200,beschikbaar te stellen voor invoering van het vak handenarbeid op de Ulo-school. B. en W. adviseren hierop afwijzend te be schikken, omdat handenarbeid geen verplicht vak is en bij inwilliging van het verzoek de normale eisen van het uitgebreid lager onderwijs zullen worden overschreden. Jacobus Marcellus Josephus zn van P. van Diest en C. J. C. van Zeijl; Bernardus Gerardus Maria zn van S. v. Velzen en J.. M. de Rooij; Cornelia Petronella dr van P. G. v. Tol en P. Th. v. Tol; Johanna Maria dr van G. van Beek en A. Th. J. v. d. Berg; Johannes Maria dr van H. J. Bakker en E. de Wit; Antonius Theodorus Cornelis Maria zn van Th. A. v. d. Heijden en B. M. C. v. Maris; Margaretha Johanna Maria, dr van H. C. Siebelt en J. M. van Leeuwen. Ondertrouwd: Antonius Quirinus Maria van den Berg, 28 jr te Heem stede en Eleonora Gijsberta Maria Bele, 21 jr. Overleden: Charles Peter Joseph Haase, 78 jr echtg. van M. Macln- tosch; Willem Martinus v. d. Oete- laar, 88 jr, echtg. van H. v. d. Leest. NOORITWIJK Geb.: Antonius J., z. v. A. M. Sal man en G. A. v. d. Weijden; Ingrid M., d. v. W. A. M. Fase en J. E. M. v. d. Werf; Hendricus P. J., z. v. C. F. J. Brouwer en M. v. d. Burg; Ge rarda, d. v. W. M. v. Egmond en A. J. v. Duijn; Albertus H. P. M., z. v. A. N. Salman en J. A. M. Warmer dam; Cornelis H. J., z. v. J. S. J. Alkemade en C. M. v. Eeden; Cor nelis W. M., z. v. C. L. Boot en J. H. Andrée; Jannette, d. v. C. v. d. Wiel en A. G. Verhoog. Ondertr.: H. Vermaas en L. Door- neveld; M. de Raad en M. H. Schmoll. Getr.: J. Kamp en J. Korbee; M. Lindhout en M. v. d. Niet. Overl.: Jan Smit, 68 jaar. SASSENHEIM EERSTE AVOND VAN DE INSTUIF. De eerste instuifavond werd Zon dag j.l. gehouden. De opkomst was goed; 50 60 jongeren waren ver schenen in de zaal van hotel „Het Bruine Paard" om een gezellig dansje te maken. Om 8 uur werd dit gezellig samen zijn geopend door een van de jonge ren zelf, Loek Eikhuizen, die de wens uitsprak, dat deze avonden een succes zouden worden. Door zulke avonden te verzorgen kunnen de jongeren een gemeenschap vormen en de band tus sen hen moet hecht zijn, zodat de dingen die uit zo'n bloeiende vereni ging voortkomen onder hen waarde gaan krijgen. Kapelaan Landsman besloot en noemde deze eerste avond een voor beeld van wat zo'n vereniging tot stand kan brengen. VOORSCHOTEN ANDRéE FORTANIER OVERLEDEN. De zevenjarige Andrée Fortanier, die Zaterdagochtend halverwege de Voorschoterweg uit de laadbak van een rijdende vrachtauto was gespron- ding naar het St. Elisabeth-zieken- gen en met een zware hersenschud- liuis te Leiden is vervoerd, is Maan dagochtend om 11 uur aan de gevol gen van de val overleden. R.K. E.H.B.O. Zondag 17 Octo ber hebben één senioren- en één ju- niorenploeg van de R.K. E.H.B.O. afd. Voorschoten deel genomen aan de rayon wedstrijden, die gehouden werden in de aula van de R.K. H.B.S. te Leiden. Zij hebben daarbij een opmerkelijk resultaat bereikt. De seniorenploeg met als leider, de heer A. van Haasteren en de dames Riet Soeters en Riet Lindeman behaalde de 2e prijs. De juniorenploeg, leider L. van Haastrecht en de helpers J. Zonne veld en E. Brekelmans kwamen als 3e uit de bus, terwijl de leider, L. van Haastrecht, de 2e leidersprijs be haalde. WASSENAAR MIDDENSTANDERS PROTESTE REN TEGEN ONBILLIJKHEID IN ELECTRICITEITSTARIEVEN. In de gisteravond gehouden na jaarsvergadering van de Wassenaarse Middenstandscentrale, waarin de drie plaatselijke middenstandsorganisaties samenwerken, is uitvoering van ge dachten gewisseld over de nieuwe electriciteitstarieven, zoals die per 1 Januari 1954 zijn ingevoerd. De her ziening van de tarieven komt in het kort hierop neer, dat in plaats van het vroeger geldende vastrechttarief een oppervlaktetarief is ingevoerd en dat de kWh-prijs verlaagd werd van 11 cent tot 9 cent. Toen B. en W. van Wassenaar aan de raad het voorstel deden tot deze herziening is daarbij uitdrukkelijk verklaard, dat in het algemeen genomen de verbruikers weinig van de nieuwe tariefregeling zouden merken. In de practijk bleek het tegendeel. De administrateur van de Middenstandscentrale heeft een enquete ingesteld bij de plaatselijke middenstanders. Op de vergadering van gisteravond heeft de heer M. Kraan het resultaat van die enquete medegedeeld. De invoering van het oppervlakte tarief betekent voor de winkeliers een extra belasting. Voor een winkel wordt n.l. per vierkante meter een vastrechttarief geheven van f 0,11, voor een werkplaats een tarief van ly cent per vierkante meter en voor een woonhuis een tarief van 2% cent per vierkante meter. Daarin schuilt, aldus de heer Kraan, een grote onbillijkheid ten opzichte van de winkeliers, die in hun bedrijven ALPHEN AAN DEN RIJN JONGETJE AANGEREDEN. Maandagmorgen omstreeks elf uur werd de 6-jarige L. W. van Beerscho ten, wonende in de Prinsenlaan 9 te Alphen aan den Rijn in de School straat aangereden door een auto, welke bestuurd werd door de heer J. F. v. d. Akker uit Boskoop, die met matige snelheid passeerde. Het knaapje was plotseling de rijweg op gegaan en door de auto tegen de straat gesmakt. Het liep een rech ter knie kneuzing op. Dr. H. v. Koo- tcn verleende eerste hulp en bracht het ventje naar zijn woning. De be stuurder van de aanrijdende auto treft geen schuld. In het kader van een zeer geva rieerd winterprogramma sprak Maandagavond in een geheel gevul de grote Nutszaal te Alphen aan den Rijn prof. dr. W. H. C. Tenhaeff uit Utrecht over het onderwerp „Proef nemingen met zgn. helderzienden". Aan de para normale verschijnse len als telepathie en helderziend heid mag men geen bovennatuurlijke kracht toemeten. Dergelijke krach ten schuilen in de meeste, zo niet in alle mensen, doch de verschillende structuren zijn oorzaak ervan, dat dergelijke bijzonderheden in de een zijn hele leven lang niet tot uiting komen en in de andere mens wel op vallen en weer in een ander zelfs tot opvallende hoogte tot ontplooiing ko men. Vervolgens behandelde spr. de te lepathie, de geestelijke gemeenschap van personen, ongeacht de afstand. Spr. wijdde aandacht aan de diverse vormen o.a. de spontane telepathie, de associatie-telepathie en vrije as sociatie en ging vervolgens na wat de functie van z.g. inductors kan zijn, als hulpmiddel. Op de vraag of dergelijke para gnosten ook gebruikt mogen worden voor politionele doeleinden gaf spr. een aantal frappante voorbeelden, waarbij het inroepen van een derge lijke hulp geleid heeft tot een juiste oplossing. Maar niet altijd heeft een paragnostische verklaring of aandui ding, hoe voortreffelijk ze op zich zelf ook mogen zijn, politionele waar den. Onoordeelkundig experimente ren op dit terrein van helderzienden etc. heeft dan ook grote gevaren. De heer A. C. de Groot, onder wijzer aan de R.K. Meisjesschool, Pa radijslaan te Alphen aan den Rijn, is benoemd tot onderwijzer te Nijme gen. HAZERSWOUDE [H.R.] Reclassering. Gedurende het tijdvak van 19 October t/m 23 Octo ber a.s. zal aan de Rijndijk een col lecte gehouden worden ten bate van de Nationale Reclassering. WOUBRUGGE Gemeente-museum. Met ingang van 1 October 1954 is het gemeente museum voor het publiek gesloten. Desgevraagd deelde de burgemees ter mede, dat ofschoon het gemeente museum tot 1 Mei 1955 gesloten is, het museum voor bezichtiging in groepsverband uiteraard wel ge opend is, doch dan dient men. indien mogelijk, van te voren contact op te nemen met het gemeente-secretarie. - ZOETERWOUDE De jongvesdag, die naar bericht werd afgelast zou worden, gaat nu toen morgen (Woensdag) door. O^ het land van Droog, Noordbuurt, t» Zoeterwoude. De aanvang is om 9 uur voorm. de kost moeten verdienen. De vergadering was het met hem eens en met algemene stemmen werd besloten, dat de Centrale zich met een protest tot het gemeentebestuur zal wenden. In de vergadering werd voorts ge sproken over het aansluiten bij het „Overijssels Incassobureau met zwar- te lijst". Een commissie van drie leden werd benoemd om contact te zoeken met de deelnemers aan de z.g. reis vrij- actie, om te trachten tot een samen werking te komen. Autobus-dobbelaars. Door de recherche werden aangehouden drie Hagenaars, twee Schiedammers, een Rotterdammer en een Amsterdam mer, die deelnamen aan een z.g. dobbelspel om vrij grote geldsbedra gen. Het spel werd tijdens de paarden- courses -gespeeld in een autobus, wel ke op het parkeerterrein van Duin- digt stond geparkeerd. De spelattributen en een geldsbe drag werden in beslag genomen. WARMOND TONEELSEIZOEN BEGONNEN. De afd. toneel van „St. Matthias" kwam Zondagavond voor het eerst in dit seizoen voor het voetlicht met de ccmedie in drie bedrijven, door P. L. van ProoyenBogaerts, getiteld: „Deining om de dorpsdokter" De voorz., de heer Th. R. de Vroo- men, heette de aanwezigen hartelijk welkom onder wie de ere-voorzitter en beschermheer, burgemeester mr. Von Fisenne, de professoren van het Seminarie en kapelaan Tamis. Spre ker memoreerde de successen, die de 'afd. Harmonie bij het concours te Upendam had behaald en het succes van de afd. Toneel, dat de 3e in de rü werd van het toneelconcours voor de provincie Zuid-Holland. Voorts werd bekend gemaakt, dat de afd. Jeugdtoneel op een Zondag in No vember een opvoering zal geven, n.l. „De kat die laarzen had". De Kerstuitvoeringen worden ge houden op 26, 27 en 28 December a.s. Opgevoerd zal worden „Onweer". Het gebodene van deze avond stond weer op een behoorlijk niveau. Ook de twee dames Papót en Koks, die hun debuut maakten, voldeden goed. Het was een, wat men noemt, gezellig stuk, waarin naast de frisse humor, ook de spanning haar deel kreeg. Grime en kapwerk van de fa. Pijn, Benning en Bakvis was als steeds goed verzorgd. Op Zaterdag 23 en op Zondag 24 October zal een herhaling gegeven worden. i (Reeds geplaatst in een gedeelte onzer vorige oplage.) LEIDEN Uitverkochte zaal bij „St. Odilia" Het St. Antoniusclubhuis was Za terdagavond tot de laatste plaats be zet voor een uitvoering met bal na ten bate van de R.K. Blindenbond „St. Odilia". Tientallen jongelui, aan gelokt door het aantrekkelijke pro gramma, moesten aan de deur worden afgewezen. Ook vele blinden van de bond wa ren in de zaal en ook voor hen was het een uitstekend programma, om dat er voor het oog èn voor het oor steeds te genieten was. Debet aan het succes van deze avond was onder meer het zeven hoofden sterke gezelschap muzikale dilettanten. In vijf verschillende verschijningen, die hoge eisen aan het aanpassingsvermogen van de jon gelui stelden, brachten zij vrolijke klanken over het voetlicht. Achter eenvolgens kwamen zij op het toneel als Hawaiï-ensemble, als cowboy, als Tiroler kapel, als Zuid-Amerikanen en als mondharmonicavirtuozen. Dit amateurbandje uit Boskoop kreeg het applaus, dat het verdiende. Na afloop hield het nog eens als dansorkestje „The sunny side combo" de benen van de danslustigen in be weging. Piet van der Berg praatte alles op een komische manier aan elkaar. De muzikale leiding was van Ber Vuik. Willie Valk met een stem geknipt voor jodelen en Joop Koster zongen. De algehele leiding was in handen van Jacques Nieuwe- steeg. Hennie Boes leidde het bal. AVOND VAN „PRO PATRIA" De Leidse jeugdgroep „Generaal van Heutz" van de stichting „Pro Patria", die zich het behartigen van de belangen van de Indische Neder landers en de Ambonnezen ten doel stelt heeft Zaterdagavond een ouder avond gehouden. In een volle foyer van de Stads gehoorzaal gaf de voorzitter na ope ning het woord aan de vice-voorzit- ter van „Pro Patria" de generaal b.d. van de KNIL, G. J. F. Statius Muller. Hij hield een propagandarede, waarin hij de jongeren aanspoorde waakzaam te blijven ten aanzien van de Nederlandse belangen. Mevr. M. v. d. Weijenvan Heutz herinnerde in een bewogen rede aan de toestand van de Indische Nederlanders en de Ambonnezen. Marktberichten LEIDEN, 18 October. Vette varkens Aanvoer 236 vette varkens. Note ring zware f 1.94—1.90, lichte f 1.88 —1.80, slagersvarkens 1.941.91, zeugen 1.70—1.8? per kg. levend gewicht. Handel aanvankelijk boven notering, later sterk aflopend tot zeer stroef. Drie nuchtere kalveren. BODEGRAVEN, 19 October. Kaas. Aangevoerd 115 partijen. Prijzen: eerste soort 2.26—2.33, 2de soort 2.22—2.25 en extra 2.34—2.48 per kg. Handel kalm. ROTTERDAM, 19 October. Vee. Aanvoer totaal 4553 (6233) stuks, waarvan 680 vette koeien, 1638 (828) gebruiksvee, 90 vette kalveren, 423 (6 x 263) graskalveren, 831 nuchtere kalveren, 163 varkens, 230 biggen, 99 paarden, 12 veulens, 283 schapen of lammeren, 104 bokken of geiten. Prijzen: Vette koeien 2.60—2.70, 2.40—2.50. j 2.16—2.26 en vette kal veren 2.50—2.60, 2.25—2.31, 2.00— 2.15 per kg., graskalveren 340—250 200, nuchtere kalveren 5345 40, varkens 5045—40 per stuk; slachtpaarden 1.95—1.90—1.85 per kg. levend gewicht; schapen 120— 11090, lammeren 105—10090, kalf- en melkkoeien 1025—900800, varekoeien 725—625—575, vaarzen 756650500 en pinken 475- Ó75300 per stuk. Vette koeien aan voer iets minder, handel traag, prij zen als gisteren prima's boven note ring; vette kalveren aanvoer iets kleiner, handel vlot, goed prijshou dend. graskalveren aanvoer even kor ter, handel slepend, vooral niet hoger; nuchtere kalveren 'aanvoer groter, handel stroef, dalende prijzen; big gen aanvoer korter, handei tamelijk, prijzen onveranderd; slachtpaarden aanvoer matig, handel lui, prijzen iets hoger; schapen aanvoer kleiner, handel redelijk, prijzen als gisteren; lammeren alsvoor; kalf- en melk koeien aanvoer gewoon, handel ta melijk, le kwaliteit iets stijver ver der onveranderd; varekoeien aan voer als vorige week, handel kalm, prijzen onveranderd; vaarzen en pin ken aanvoer ruim, handel lui, niet geheel prijshoudend, tbc-vrije aanvoer v/at groter, handel tamelijk, ruim prijshoudend.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 3