Beginsel-voorstel tot de bouw van 'n veemarkthal aanvaard Let ook op de belangen van de neringdoenden in de omgeving Gevolgen van de atoombom Voor 8V2 millioen aan markthallen te Leiden HOOGENBOSCH j Cursus over geloofsleer DINSDAG 19 OCTOBER 1954 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Veel woorden van waardering in de Leidse gemeenteraad Uiteraard namen de besprekingen over de plannen tot de bouw van een waaiervormige veemarkthal op het Schuttersveld de meeste tijd in beslag. De heer PORTHEINE (V.V.D.) verklaart zich als eerste namens zijn fractie accoord met dit principe-besluit. Hij spreekt zijn waardering uit tot de wethouder en de directeur van de markt- en havendienst (in de zaal aanwezig) voor de activiteit, waarmede dit plan is aangevat. Hij is ver heugd, dat deze polsslagader van Leiden zo dicht mogelijk bij het centrum geplaatst zal worden. Ook is hij blij over de aandacht, die besteeds is aan de verplaatsing van het feestterrein, waarbij het gemeentebestuur getoond heeft belangstelling te hebben voor de „ondergrond" van de feestviering. Hij vraagt aandacht voor de vestiging van neringdoenden (bijv. de café's) rond de veemarkt. Is daar bij de plannen voldoende rekening mee gehou den? Ook zullen er neringdoenden door de verplaatsing gedupeerd worden. Hij vraagt of het college aan deze gedupeerden genoegdoening zal geven. teerd achter de Haarlemmertrek vaart, thans sportterrein is en vraagt om het in gereedheid brengen van een ander sportterrein, zodat de sportverenigingen géén hinder van het vernietigen van dit terrein on dervinden. De heer VAN DIJK (KVP) zegt, dat ook zijn fractie sympathiek staat tegenover het plan. Èr rijzen echter ook bij hem enige bedenkingen. Ge zien het enorme bedrag, dat er met de bouw van deze hal gemoeid is, vraagt hij met de bemerking dat hij in de materie van de markt- en 'havendienst weinig bekend is - of het per se noodzakelijk is, dat dit een overdekte veemarkt wordt. Kunnen de boeren of de koeien niet meer te gen de kou? Ook vraagt hij of het belang, dat Leiden bij het plaatsen van deze hal enigszins in geld is uit te drukken. Kan Leiden ook nog op de financiële steun van andere in stanties rekenen? Niet alleen het be lang van Leiden immers, maar ook dat van de omstreken wordt gediend. Ook bij dit voorstel heeft hij het advies van de commissie van finan ciën gemist. Als dit advies er niet is, vindt hij dit bij zulk een enorm pro ject verwonderlijk. Belangen van de middenstand De heer QUESTROO (Prot. Chr.) sluit zich aan bij het door de heer Portheine gesprokene. Als men wil komen tot een t.b.c.-vrije veestapel is een gesloten hal een gunstige voorwaarde. Bovendien meent hij dat dit een unieke gelegenheid zal wor den om ook in Leiden grote bijeen komsten en demonstraties te organi seren. Bij alle lof en hulde ook voor de plaats van de hal - heeft hij enige vragen. Allereerst bindt hij het college op het hart te zorgen voor een representatief gebouw. Daarvoor is het nodig een goede architect met het ontwerp te belasten. Hij wijst er op, dat het parkeerterrein geprojec- Een achttien-jarige Japanse stu dent, Rio Tsjiba, is negen jaren, na dat hij op 6 Augustus 1945 was bloot gesteld aan straling van de atoom bomontploffing te Hirosjima met ernstige leukemie in het ziekenhuis opgenomen. Leukemie is een ziekte, die het ge volg is van atoomstraling. Volgens de dokters „veroorlooft Tsjiba's toe stand geen optimisme". De student was in het gezelschap van zijn moeder en zuster, toen de bom viel. Zij stierven. Het enige te ken, dat Tsjiba aan straling was blootgesteld geweest, was toentertijd het uitvallen van zijn haren, aldus het rapport. NEGEN JAAR NA HIROSJIMA. Een inwoonster van Hirosjima is Maandag aan de gevolgen van „indi recte radio-actieve straling", veroor zaakt door de atoombom, die negen jaar geleden op Hirosjima viel, over leden, aldus berichten in de Japan se pers. De vrouw, de 68-jarige Katsoe Ja- mane, zou het zevende slachtoffer van dit jaar in Hirosjima zijn van „radio activiteit in de tweede graad". Zij bevond zich ongeveer 40 km. buiten de strd, toen de bom viel, doch zij begaf zich onmiddellijk naar Hirosji ma om verwanten te zoeken. WERKNEMERS BIJ PHILIPS IN SURABAJA WORDEN OP WACHT GELD GESTELD. 135 werknemers bij Philips' appa- ratenfabriek in Surabaja hebben de aanzegging gekregen, dat zij tijdelijk op wachtgeld gesteld zullen worden, aangezien de fabriek tengevolge van gebrek aan grondstoffen, veroorzaakt door het uitblijven van deviezen, moet worden gesloten. De arbeiders krijgen voorlopig 100 procent van hun loon aan wachtgeld. Toch tentoonstellingen? De heer TEN BROEK (KVP) vraagt of het wel practisch mogelijk is tentoonstellingen in deze hal te or ganiseren, terwijl er twee maal in de week markt is. Zó ongeveer wordt de achterkant van de Leidse waaiervormige vee markt. Door de poorten wordt het vee naar binnen geleid. Dit is de zijde, die van de spoorbaan is verwijderd. De zijde, die op de spoorbaan zal uitzien, zal monumentaler worden waarschijnlijk door 'n verhoging, die de totale aanblik van het gebouw moet verfraaien. Door de waaiervorm is er meer ruimte voor de toegangswegen van het vee. De Leidse veemarkthal wordt ongeveer gebouwd naar het model van de St. Pauli-markthal te Ham burg, waanvn men hierboven een afbeelding ziet. De heer KORTMANN (KVP) is evenals de heer Van Dijk ge schrokken van de enorme bedragen. Kunnen ook andere instanties niet ingeschakeld worden? zegt .hij met de heer Van Dijk. Bovendien maakt de toenemende industrialisatie, dat Leiden zich langzamerhand zal gaan distanciëren van dé markt- en veehandel. Het plan „randstad „Holland" zal steeds meer cultuur gronden opvragen. Hij merkt op, dat boeren en veehandelaren meestal buiten Leiden wonen. Moeten dan de kosten alléén op Leiden drukken? Deze markt mag van een historisch belang zijn, aldus de heer Kortmann, voor de vergroting van de arbeids intensiteit heeft zij weinig betekenis. Evenals de heer Portheine is hij van mening, dat de café's in de omgeving van de huidige veemarkt schadeloos moeten worden gesteld. De heer MEESTER (P. v. d. A.) zegt, dat ook zijn fractie verheugd is over dit principe-voorstel. Hij heeft persoonlijk wel eens de mening gehad, dat de raad niet voldoende in het voorafgaande overleg is betrok ken, maar hij vindt het toch wel een voordeel, dat thans een voorstel op tafel ligt, waarover vruchtbare dis cussie mogelijk is. Ook het feit, dat dit een overdekte veemarkt wordt, heeft zijn instemming. Hij zegt niet te zullen .spreken over de kosten, om dat het nog maar een principe-besluit betreft. De dienende factor van de overheid zal bij het bepalen van het standpunt doorslaggevend zijn. Het argument, dat de mogelijkheid van andere evenementen in de hal in het Het vee zal onderdak zijn In net kort geven wij hierbij de inhoud van 'het voorlopig besluit betreffende de nieuwe veemarkthal in Leiden. Dit besluit is gister avond in de Leidse raad gevallen. Elders in dit blad wordt over de discussies, die naar aanleiding van di+ voorstel gevoerd zijn, uitvoerig geschreven. Gisteravond heeft de Leidse Gemeenteraad besloten een bedrag van acht en half millioen gulden uit te trekken voor de bouw van nieuwe overdekte veemarkthallen en de aanleg van bijbehorende terreinen. De plannen tot inrichting van een nieuw veemarktterrein in Lei den dateren reeds van 1926. Deze plannen spruitten voort uit het feit, dat de terreinen van de veemarkt in het centrum van de stad allengs te klein worden. Met kunst en vliegwerk werden zij door de jaren heen op peil gehouden, doch thans is aan de mogelijkheid tot het treffen van verdere noodvoorzieningen een einde gekomen, terwijl de groei van de Leidse veemarkt in de naaste toekomst nog niet tot staan schijnt te zullen komen. Volgens het plan van B. en W., Maandagavond door de gemeente raad goedgekeurd, wordt hier een overdekte hal opgericht van onge veer 10.000 vierkante meter, waarvan de vorm en inrichting sterk zijn afgestemd op de Hamburgse veemarkthal, de grootste in Europa, die 14.000 M2. in oppervlakte meet. Hef wordt een waaiervormige hal, voorzien van de modernste outillage, die tevens geschikt gemaakt wordt voor het houden van congressen en bijeenkomsten, waarmede in een grote behoefte van Leiden aar. ruimte voor massabijeenkom sten voorzien zal worden. vooruitzicht stelt, wil hij iets afzwak ken. „Dit wordt een veemarkthal", zo zegt hij, „en géén sporthal". In hoe verre zal het gebouw geschikt zijn voor bepaalde evenementen? Bij outillage en inrichting zal hieraan gedacht moeten worden. De verwar ming bijv. zal een belangrijke rol spelen. Het lijkt hem goed, dat op het Schuttersveld niet in zijn geheel beslag zal worden gelegd en dat men het parkeerterrein op ongeveer 250 meter van de hal verwijdert. Het terrein rond het station zal in de toe komst van belang blijken. Hij vraagt of bij de afmetingen van de hal reke ning is gehouden met uitbreiding van de aanvoer over 15 of 20 jaar. Hij denkt gunstig over de keuze van het nieuwe feestterrein en ver zocht het college ook dit gedeelte van het plan snel ter hand te nemen. Ook de heer MEESTER vraagt aan dacht voor het sportterrein ,dat ver loren gaat. Tot slot vraagt hij aan het college, of een datum van aan vang van het plan genoemd kan worden en de termijn waarbinnen het plan kan worden gerealiseerd. De heer VAN WELZEN (C.P.N.) sluit zich aan bij de algemene 'waar dering. Hij meent, dat de neringdoen den rond de huidige veemerkt niet zó veel nadelen van de verplaatsing zullen ondervinden, omdat zij toch in de buurt blijven. Gevaarlijke verkeerssituatie. De heer DE HOSSON (K.V.P.) wil zelfs in lyrische bewoordingen zijn dank aan het college kenbaar maken. Hij heeft echter ook kritiek. Aller eerst op de wijze waarop men een en ander heeft voorbereid. Hij meent, dat niet alleen de technische commissie, maar ook de commissie voor de markt- en havendienst in het voorbereidende werk betrokken had moeten worden. Ook heeft hij niet veel op met de oversteekplaats van het marktterrein naar de par keerplaats. Hij meent, dat hier ge vaarlijke verkeerssituaties geschapen kunnen worden. Wat betreft de fi nanciën zegt hij, dat de consequen ties na het aannemen van het prin cipe besluit zeker nog bekeken moe ten worden. Het is moeilijk om aan te geven in welke mate de stad be lang heeft bij de markt. Een commis sie, aldus ten slotte de heer De Hos- son, zal de schade van de nering doenden rond de veemarkt nader moeten bekijken. De heer KNOL (Prot. Chr.) zegt. dat hij in deze raadzaal gevaarlijke meningen heeft horen verkondigen. Hij betreurt het, dat er over het „recht van neringdoenden" is ge sproken. Dat lijkt hem juridisch on juist. De verplaatsing van de markt, aldus de heer Knol, is een kwestie van overheidsbeleid. Er kan niet van „recht en schadeloosstelling" worden gesproken, omdat het hier een pu- bliek-rechtelijke zaak betreft. Als blijkt, dat niemand meer in eerste instantie over dit onderwerp het woord wenste te voeren, ver daagt de voorzitter de vergadering tot het avond uur. Antwoorden 's avonds In de avondvergadering gaat wet houder VAN DER KWAAK over tot het beantwoorden van de vragen. Hij zegt, dat het moeilijk is op alle vra gen antwoord te geven zo lang er nog van een principe-voorstel sprake is. Het plan staat nog in de grondverf Er is met de verdeling Schuttersveld Groenoord z.i. een gunstige oplos sing gevonden. De waaiervorm van de hal geeft voordelen boven de rechthoekige vorm. Persoonlijk zou hij niet gaarne gewild hebben, dat het plan in de dertiger jaren gereed was gekomen, omdat dan zeker gro te aandacht aan de tot standkoming van de vaargeulen besteed zou zijn. Dit zou in deze tijd totaal overbodig geweest zijn en het wegenplan zou er onder geleden hebben. In antwoord op de vragen over de noodzakelijkheid van een overdekte markt, zegt hij dat in het algemeen tot overdekking wordt overgegaan. Utrecht is er mee begonnen. Den Bosch is gevolgd. De stijging van de waarde van het vee maakt dit be grijpelijk. De mogelijkheden van de hal voor andere doeleinden wil hij noch óver- noch onderschatten. Wel wijst hij er op dat de hal practisch van Vrijdagmiddag 12 uur tot Don derdagavond 24 uur beschikbaar kan zijn. De varkensmarkt van Dinsdag kan ondergebracht worden in de balies van de runderafdeling. Hij merkt voorts op dat Leiden als cen trumgemeente offers moet kunnen brengen. Ook het onderwijs en het culturele leven is toch voor een be langrijk deel voor de buitengemeen ten. Op de vragen of de markt ook in de toekomst van belang zal blij ven, antwoordt hij bevestigend. Een enquête heeft bewezen, dat de Vrij dagmorgen in de zaken zéér merk baar is. Al is het voordeel niet in een bedrag uit te drukken. Dat de mid denstand zich niet geroerd heeft naar aanleiding van het plan, bewijst wel, dat de keuze van het terrein goed is, In antwoord op de pleidooien voor de belangen van de neringdoenden zegt de heer Van der Kwaak, dat er wel suggesties, maar geen oplossin gen uit de bus zijn gekomen. Het is ook een van de neteligste punten van het hele geval. Het college kan ech ter bij deze stand van zaken nog geen enkele toezegging doen. Neringdoenden in het gebouw. Het gebouw zal mogelijkheden bie den voor het onderbrengen van een gedeelte van de neringdoenden. Daar bij zullen de belangen van hen, die thans rond de veemarkt gevestigd zijn de volle aandacht hebben. In dit verband merkt hij op, dat de boeren en de handelaren toch hun stamcafé's hebben. Dat blijkt wel uit het feit dat op de Vrijdagmorgen zelfs café's tot de Morsstraat druk bezet zijn. Niettemin is het college zich bewust, dat naar een bevredigende oplossing gezocht moet worden. Tot de heren Kortmann en Van Dijk zegt hij, dat de financiële consequenties inder daad ingrijpend zijn. Leiden zal on der de druk van een grote rente- en aflossingslast komen. Van de andere kant: het wegenplan zou er toch moeten korden. Dit is nu tevens in het project opgenomen. De wethouder beaamt, dat er be langhebbenden gezocht moeten wor den en instanties moeten worden in geschakeld. Anders is het plan bijna niet verwezenlijken. De verhoging van de marktprijzen alléén geeft ze ker geen financiële oplossing. Hij merkt voorts op, dat na het aanvaar den van dit principe-voorstel zeker ook de financiële commissie zal wor den ingeschakeld. Wat het tijdstip van de aanvang van de uitvoering van het plan be treft merkt hij op, dat het college als het alléén van hem zou afhan gen géén bezwaar zou hebben om dit jaar nog met de verwezenlijking te beginnen. Tot slot zegt de heer v. d. Kwaak, dat dit plan niet alléén over een hal gaat maar over de ont wikkeling van een héél stadsgedeelte. j Plan-Noord. De heer JONGELEEN neemt als wethouder van openbare werken de beantwoording van de vragen over. Hij sluit zich aan bij de laatste uit lating van zijn collega-wethouder over de stedenbouwkundige ontwik keling. De verbinding van het sta- I tion met de stad is een van de be langrijkste punten. Het Schuttersveld I 'zou door de aanleg van deze verbin- I ding toch geen feestterrein kunnen blijven. De verbindingsweg zou ook over de Beestenmarkt gaan en zou dus op Vrijdagen niet gebruikt kun nen worden. Er zal voorts een ont sluiting moeten komen van het plan- Noord (Willem de Zwijgerlaan) naar het station. Ook noemt hij in het ka der van dit,plan de uitvalswegen bij het viaduct aan de Maredijk naar Oegstgeest, naar de bollenstreek. Een goede verbinding met het agra risch gebied ten Noord-oosten van Leiden wordt verkregen door de aanleg van de hoofdverkeersbaan „Noord" en de bouw van een brug over de Zijl. In antwoord op de vragen over de uitvoering van het gebouw zegt wet houder Jongeleen, dat binnen het raam van de financiële mogelijkheden alle aandacht aan het uiterlijk van de hal zal worden besteed. Hij meent, dat men met het nieu we feestterrein gereed moet zijn als aan het Schuttersveld begonnen wordt. In de ontwikkeling van de Kikker polder is inbegrepen de aanleg van zes sportvelden. Vier velden in het plan-Noord zullen zo spoedig moge lijk in gereedheid worden gebracht. Uitbrending blijft mogelijk. Ook zegt hij (dit tot de heer Mees ter), dat uitbreiding van de markt-- hal op het demonstratieterrein een mogelijkheid blijft. Tot besluit merkt hij op, dat hij zijn collega Van der Kwaak de haL even hard gunt als zichzelf het wegenplan dat daarbij hoort. Hij zegt, dat het plan tegen het einde van de lopende zittingsperiode (dus pl.m. 1958) wel in kannen en kruiken kan zijn. De heer VAN DIJK (K.V.P.) is nog niet tevreden met de antwoor den van de beide wethouders. Hij meent, dat er op verschillende vra gen nog geen antwoord gevolgd is. De heer KORTMANN (K.V.P.) is verheugd, dat zijn suggestie betref fende het inschakelen van andere in stanties door de wethouder is over genomen. Hij twijfelt er niet aan of het zal het college gelukken ande ren te interesseren. Hij stelt voor de belanghebbenden in het zakenleven bijeen te roepen om de problemen te bespreken. De heer QUESTROO (Prot. Chr.) v/ijst nogmaals op het belang van de middenstand bij de Vrijdags-markt. De heer VAN WELZEN (C.P.N.) meent, dat het aantrekkelijk lijkt om anderen voor het plan te interesse ren, maar dat de gemeente dan een gedeelte van de invloed op het ge bruik van de hal verliest. De 'heer DREIBER (V.V.D.) vraagt antwoord op de eerder gestelde vraag over de tijdsduur van de realisering van het plan. De heer DE HOSSON (K.V.P.) merkt op, dat hij nog geen antwoord heeft gehad op zijn vraag over de ge vaarlijke verkeerssituatie bij de weg- tijdschema. OCTOBER maand maatdan. Sc/toetten. HAARLEMMERSTRAAT 131 LEIDEN (Advertentie) Ook de heren MEESTER (P.v.d.A.) en KNOL (Prot. Chr.) verlangen meer concrete gegevens over het tijdscheme. Géén vergadering van belanghebbenden. Wethouder VAN DER KWAAK meent op alle vragen van de heer Van Dijk antwoord gegeven te heb ben. Hij is de heer Kortmann dank baar voor zijn instemming. Hij meent echter het bijeenroepen in een vergadering van alle belanghebben den met nadruk te moeten bestrij den. Een lawine van tegenstrijdige me ningen zou het gevolg zijn. Het col lege moet het initiatief in handen houden en rustig de meningen pei len. In een opsomming van de mo gelijkheden van de hal noemt hij onder meer: landbouwtentoonstel lingen, de Leidato, die in één dag zal kunnen ontvangen, wat tot op heden in één week geplaatst kon worden, volley bal wedtsrij den en de opstelling van de 3 Octoberoptocht. Tot slot geeft hij als zijn mening te kennen, dat rijksorganen zeker voor de plannen gewonnen kunnen wor den In antwoord op een vraag van de heer Van Dijk zegt wethouder JON GELEEN, dat alle voorzieningen in het wegschema noodzakelijk waren, zelfs zonder de veemarkthal. De heer De Hosson stelt hij gerust over de verkeerssituatie. Het zal een zeer brede verkeersweg worden, waarop vier auto's naast elkaar kunnen rij den. Over het tijdschema merkt hij op, dat het onmogelijk is te zeggen, wanneer de definitieve plannen op tafel zullen liggen. Personeel is één van de grote problemen. Niet alleen in Leiden, maar in alle Nederlandse gemeenten. Bovendien is een en an der afhankelijk van toestemming van bepaalde instanties. Zelfs voor wer ken van één ton of minder moet maandenlang dikwijls op antwoord worden gewacht. Het principe-voorstel wordt ver volgens zonder hoofdelijke stemming aanvaard. De heer M. Weima, directeur markt en havendiensthulde voor zijn activiteit en enthousiasme Pater Wijnand Sluys O.F.M. gaat weer zijn cursus beginnen. Het Bis schoppelijke Mandement gewaagt van „nieuw élan", van „diepgang", van „eigen overtuiging", van „eigen kracht" in „:n echte apostel", die iedereen moet wezen. 'n Dergelijke cursus beantwoordt hieraan. Deze cursus geniet al-om 'n bijzondere goede naam. Katholieken, komt zelf. Vestigt ook de aandacht van niet-kath. col lega's, vrienden, buren, familie op deze cursus. Allen zijn van harte wel kom. 'n Dertigtal wekelijkse avond lessen met eventueel gedach- tenwisseling tijdens elke les. Deelname is kosteloos. Men ver plicht zich tot niets. S.v.p. bij deel name opgave aan de heer J. Goddijn, Hoge Morsweg 108, Leiden tot 5 Nov. De Hamburgse veemarkthal inwendig, worden. Zo ongeveer zal ook de Leidse hal

Leidse Courant | 1954 | | pagina 2