S)e ft2id6c(Botvfccwit Canada maakt balans van de stormramp op 5100 Tete-a-tete te Parijs RIJK GROTE SCHADE AAN TUINBOUWGEBIED Indonesië de glijdt af naar chaos Afgevaardigde beschikte over rijke fantasie Voorbeeld: Vorstelijke angst De Madonna der Tranen Executies in Perzië Wilma Monfesi verdronken Adenauer naar de V.S- Directeur: C. M v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. DINSDAG 19 OCTOBER 195* 46ste JAARGANG No. 13326 Het water blijft overal Nederlands vijand KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen» Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p mnd„ t 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 Advertenties: 15 et. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 GOED ZO, K.V.P.! *r>E z°ëenaamde vergeten groe- pen zijn de „nachtmerrie" van de regering is onlangs medegedeeld. Men moet dit natuurlijk goed ver staan. Er zijn groepen van de bevol king, o.a. de gepensionneerden, die het al niet breed hadden en door de algemene loonsverhogingen steeds meer achterop zijn geraakt. Het pro bleem is: hoe het financieel achter- uitkrabbelen voor deze groepen in te lopen en ze bovendien een recht vaardig aandeél te geven in de ge stegen nationale welvaart. Dat pro bleem is de nachtmerrie, want het is zeer moeilijk de omvang dezer verge ten groepen vast te stellen en nog moeilijker een manier te bedenken, om ze door een algemene maatregel onder een hoed te vangen. Intussen is in deze bekommernis over de achteruitgang van vele land genoten een groep naar voren ge schoven, waarbij men van een nood toestand kan spreken, van een nood- stand, welke een stille aanklacht is van de weduwen en wezen, die armoedig moeten leven in een land, dat weer overvloeit „van melk en ho ning". Dr. J. G. Delfgauw heeft in de „Economische Statistische Berichten" daar een boekje over opengedaan. Het grootste deel der weduwen beneden 65 jaar, waarvan velen mét kleine kinderen, heeft een inkomen beneden 1.000,Dit gegeven betreft echter alleen de aangeslagenen in de belas ting. Over de niet-aangeslagenen in de belastingen zijn geen gegevens be schikbaar. Dat is een onduldbare toestand en de K.V.P. heeft zeer goed gehandeld met, naar aanleiding van het rapport- Delfgauw, onmiddellijk een noodre- geling voor de weduwen- en wezen voorziening op te stellen, opdat zolang een algemene regeling voor alle vegeten, groepen nog niet of practisch uitvoerbaar is althans deze schrijnende plek in onze samen leving van een gebalsemd noodver band kan worden voorzien. r\E WESTDUITSE BONDSKANSE- LIER dr. Adenauer is vandaag naar Parijs gereisd om met de Fran se premier Mendès-France te praten over de mogelijkheid van een oplos sing van het Saar-probleem. Ieder probleem is voor de internationale politiek van belang, want op de een of andere manier haken alle politie ke kwesties in elkaar; maar de Saar- kwestie is thans wel van zeer groot belang, daar van de oplossing hier van het lot van de kersverse Europe- ses Unie afhangt. Frankrijk wil n.l. wel met de Duitsers samenwerken ter verdediging van West-Europa, maar dan moet eerst die twistappel van het Saargebied uit de weg zijn geruimd. In het gewone dagelijks le- 0 ven noemen wij dat „koppel verkoop", hetgeen bij ons verboden is. In de politiek spreken we ook veel van „koe-handel", het geen niet verboden is. Nu is maar de vraag: zullen Ade nauer en Mendès-France een weg weten te vinden om tot overeenstem ming te geraken? Dat hangt af van het standpunt, dat ieder voor zich in neemt tegenover het vraagstuk, en de halsstarrigheid, waarmede zij- daaraan vasthouden. Over het algemeen kan men aan nemen, dat de Duitsers thans geen de finitieve besluiten willen nemen, doch slechts streven naar een voor lopige oplossing, in afwachting van het tijdstip waarop een vredesverdrag kan worden gesloten. Maar ook een voorlopige oplossing moet door de be volking van het Saargebied goedge keurd worden en daarvoor is weer een vrije meningsvorming en me ningsuiting nodig, in verband waar mee de Duitsers aandringen op op heffing van het verbod voor de drie Duitse partijen. Overigens begrijpt men in Duitsland, dat het Frankrijk vooral om de economische voordelen te doen is en daarom is men bereid Men vreest voor stijging van de dodenlijst De vrees, dat de orkaan Hazel in Canada meer dan honderd slachtoffers beeft gemaakt, is gisteren toegenomen, daar uit le herziene verlieslijsten blijkt, dat er nog 61 personen vermist worden. De stoffelijke resten van 85 slachtoffers zijn reeds geborgen. In de Ver. Staten zijn 98 doden geteld. In het overstroomde Canadese tuinbouwgebied van Holland Marsh, dat hoofdzakelijk werd bewoond door Nederlandse immigranten, wordt het) geldelijk verlies dat alleen al door het verloren gaan van de oogst geleden is op meer dan acht millioen gulden geschat. Ongeveer 465 in dit gebiecTA' wonende gezinnen, die in totaal 1100 personen tellen, hebben al hun be zittingen verloren. De beroemde rijke leemgrond, die de rijkdom van Hol land Marsh uitmaakt, is met slik bedekt. Indien het water in Holland Marsh niet binnen tien dagen is verdwenen en ik vrees dat dit niet het geval zal zijn zullen de te velde staan- le gewassen ter waarde van ruim 3 millioen dollar 11,4 millioen) ver loren gaan", heeft de tuinbouwin- specteur Whutty in Bradford ver klaard. „En wat de zaak nog erger maakt, is dat niemand een oogstver- zekering had gesloten". Aan de vaste eigendommen in Hol land Marsh is een schade van onge veer 25 millioen toegebracht. On geveer 85.000 zakken uien circa een derde van Canada's totale oogst zijn vernietigd, evenals 50.000 mud wortelen en 200.000 zakken aardappelen. In het gebied van Toronto wordt de schade op 100 millioen dollar ge raamd. De duizend inwoners van Holland Marsh waren van te voren voor het grootste deel, toen het water Vrij dagavond uit het Simeoemeer op drong, geëvacueerd. Er is in dit ge bied geen melding gemaakt van do den, maar volgens geruchten zouden verscheidene mensen zijn omgeko men. Enkele -tuinders zijn reeds gis teren, nadat het water wat was te ruggelopen, naar hun bezittingen te ruggegaan om de schade in ogen schouw te nemen. Het gemeentehuis van Bradford was veranderd in een toevluchtsoord. Van één dorpje in „de Marsh" was alleen nog maar de torenspits van de Ned. Herv. Kerk zichtbaar. De „Holland Marsh", waar groen ten van bijzonder goede kwaliteit worden geteeld, heeft in Canada grote faam, vooral door de wijze waarop de Nederlandse immigran ten daar vijftien jaar geleden het moeras hebben drooggelegd en in gepolderd en vervolgens tot een bloeiende tuinbouwstreek hebben omgetoverd. De dijken, vijftien jaar geleden door de Nederlandse kolo nisten aangelegd, zijn thans totaal vernield. Met huis en al. De heer en mevrouw Johan de Peuter uit „Holland Marsh", hun twaalf kinderen en de zoon van een buurman, hebben Vrijdagnacht ge durende vijf uren in hun twee ver diepingen tellende woning rondge dobberd op de woeilige baren, na dat „Holland Marsh" in een wild meer was veranderd. Het huis dreef over een afstand van vijf mijl over de golven en liep eindelijk aan de grond tegen de berm van een hoofd weg. „We keken uit het raam en dach ten dat onze auto wegspoelde", ver telde Johan de Peuter na afloop van dit vreemde experiment. „We ver gisten ons echter, want het was het huis, dat een watertochtje ging ma ken, terwijl de auto bleef staan. Eerst begaven de waterleidingbui zen het en toen even later ook de lidhtleiding brak, hield niets ons huis meer aan de grond en dreven we weg". Zo beschreef de heer De Peuter het begin van zijn reis. De familie De Peuter werd later door de poli tie met een roeiboot uit haar benar de positie bevrijd. Indonesische rode organisatie Er bestaat een kans dat de Indone sische regering de stroom van cri- tiek, ontketend door de benarde fi nanciële en economische toestand, zal kunnen weerstaan. De PIR, op twee na de grootste partij in 't parlement met 22 zetels, heeft bekendgemaakt, dat eerst de vice-premier en de mi nisters van Binnenlandse Zaken en van Verbindingen het kabinet moe ten verlaten, tenzij de regering 25 October aftreedt. Nog steeds vertoont de girore kening van het Comité Vluchte lingenhulp 1954 (5100) een oplo pende lijn. Nadat Vrijdag met 40.000 gul den de 121.000 gulden bereikt was, kwam Zaterdag 47.000 gul len binnen en gisteren heeft we derom een record4 gebracht met ƒ62.000 gulden, zodat de reke ning van het Comité thans als eindbedrag 230.000 gulden aan geeft. Held van sterk verhaal Dezer dagen is een Amerikaanse nationale held van zijn voetstuk ge vallen. Het was Stringfellow, een afgevaardigde, wiens verhalen zó sensationeel waren, dat het meren deel van de Amerikaanse tijdschrif ten en radio- en televisiestations er een artikel of een uitzending aan had gewijd. De „heldendaden" van Stringfel low kunnen als volgt worden samen gevat: Tijdens de tweede wereldoorlog was hij met 29 andere soldaten be last met een uiterst geheime zending, waarvan het doel hun pas enkele minuten, voor hun vertrek naar de Fransen op dit gebied tegemoet te komen; maar zelf wil Duitsland ook een stuk van de koek hebben. Naar uit Parijs vernomen wordt, heeft Mendès-France ook het voor nemen om de besprekingen zoveel mogelijk in het algemene kader van de economische betrekkingen te hou den, waardoor het gemakkelijker wordt voor beide partijen om een „reële" basis te vinden voor een aan vaardbare oplossing. Het zal echter wel niet mogelijk zijn om het Saar- probleem geheel en al te herleiden tot een centen-kwestie; er komt ook nog een meer principiële kant om de hoek kijken, nl. de politieke status van de Saar. Moet het Saargebied a .tonoom blij ven of onder Europees bestuur ko men? Mendès-France is, naar men meent, een voorstander van een of andere vorm van Europeanisering (bijv. door het gebied te plaatsen on der het bestuur van een commissaris, die verantwoordelijk zou zijn aan de ministerraad van de Westeuropese Unie), maar de Duitsers schijnen daar niet veel voor te voelen; deze voorlopige oplossing is hun te defini tief, want zij loeren nog altijd op te rugkeer in het oude Duitse rijksge bied. Merkwaardig is, dat de eerste ont moeting tussen de beide staatslieden een tète-a-tète zal zijn; zij zullen sa men ongestoord en zonder hinderlijke getuigen kunnen zeggen wat zij op hun lever hebben. Europa bij een onderhoud op het Witte Huis bekend werd gemaakt. De dertig mannen zouden met valscher men boven Duitsland worden neer gelaten, waar zij zich meester moes ten maken van de Duitse geleerde Otto Hahn, die zij naar de geallieer de linies moesten meenemen. Het eerste deel van hun opdracht was vlot verlopen. Zij wisten Hahn ge vangen te nemen en per hef schroef- vliegtuig naar bevrijd gebied te zen den. Hierna was het Amerikaanse „commando" echter door de SS gevangen genomen en naar het con centratiekamp te Belsen overge bracht, waar de dertig mannen wer den gemarteld. Alleen Stringfellow wist te ontsnappen. Zijn kameraden kwamen alleen om het leven. Hij wist vervolgens de geallieerde linies te bereiken, voegde zich bij zijn een heid en werd gewond, toen hij op een landmijn trapte. Tot zover het verhaal van Stringfellow. Toen er enige maanden geleden een televisie-uitzending aan zijn „avonturen" was gewijd, ontving de republikeinse afgevaardigde een tele gram van het Witte Huis, waarin hij geprezen werd voor zijn heldhaftig heid. Vorige week was er in een tijd schrift van officieren voor het eerst twijfel uitgesproken over de waar heid van Stringfellows verhalen, deze bevestigde echter de authentici teit er van en hij begaf zich zélfs naar Denver, het vacantieverblijf van president Eisenhower, om deze, zoals hij zei, toestemming te vragen het geheime verslag van de door hem en zijn 29 kameraden verrichtte daden te publiceren. Natuurlijk had hij geen onderhoud met de president Bij zijn terugkeer in Saltlake City besloot hij evenwel openlijk te er kennen, dat hij alles had verzonnen. De regering van het onafhankelijke Noordafrikaanse koninkrijk Libye, waar kort geleden onlusten hebben plaats gehad na de moord die door een familielid van de koning is ge pleegd op de 'minister van hofzaken, Sayed Ibrahin el Sahahli, heeft gis teren bevel gegeven verscheidene leden van de koninklijke familie naar een oase te deporteren, ver moedelijk om nieuwe wanordelijk heden te voorkomen. De oase, Hun genaamd, ligt 250 kilometer van Tri- noli. Door de limiet een week van te voren bekend te maken heeft de PIR premier Sastroamidjojo gelegenheid gegeven de val -van zijn kabinet te voorkomen. De PIR eist het aftreden der ministers, die inmiddels het doel wit zijn geworden van vele klachten. Het communistische „Boerenfront" een satelliet van de Indonesische communistische partij heeft mee gedeeld een ledental te hebben van 150.000 en verklaard, dat dit binnen een jaar op 600.000 gebracht kan worden. Het „front", dat opereert op Noord- Sumatra, in een gebied dat nu ge bruikt zou worden als het hoofdkwar tier van de Maleise communistische partij, wees er op, dat zijn leden spoedig bewapend zullen worden, daar op een boerencongres op 20 Oc tober besloten zal worden grote vei ligheidsstrijdkrachten in het leven te roepen. Als voorwendsel zou worden ge bruikt, dat deze strijdkrachten de re geringstroepen zullen helpen bij de strijd tegen de opstandige Daroel Is- lam-organisatie. Nederlanders trekken eruit. Mr. W. F. L. graaf van Bylandt, de Nederlandse Hoge Commissaris in In donesië, heeft in een interview met Ass. Press gezegd, dat zich thans on geveer 93.000 Nederlandse onderda nen in Indonesië bevinden, o.w. 30.000 uit Nederland. Tussen de 7.000 en 10.000 zijn alleen dit jaar naar Ne derland vertrokken, omdat zij een zeker wantrouwen in hun eigen toe komst hadden, als gevolg van de In donesische politiek om Nederlandse arbeidskrachten zo snel mogelijk door Indonesische te vervangen. In 1940 bevonden zich ongeveer 230.000 Nederlandse burgers in Indonesië. Gebroken door de kracht van „Hazel" De spits van de toren van Richmond's Old Trinity Church, die meer dan twee eeuwen weer en wind had getrotseerd, heeft het afgelegd tegen de brute kracht van de orkaan „Hazel", die zijn teisterende tocht ook tot het Amerikaanse vasteland heeft uitgestrekt. Bij het begin van de orkaan be gon de 225 voet hoge spits angstwekkend te zwaaien (links) en toen er\ een nog hardere windvlaag kwam dan de voorgaande, begon het houtwerk te versplinteren en ging de spits overhellen, (midden). Tenslotte had de vernielende natuurkracht haar doel bereikt en knapte de spits af als een luciferhoutje, (rechts). Enige seconden nadat deze laatste foto werd gemaakt, stortte de spits met een harde klap op de stenen, 225 voet lager. In een boodschap aan het grote Italiaanse Maria-congres dat in Pa lermo op Sicilië is gehouden, heeft Z. H. Paus Pius XII ook gewaagd van de Madonna der Tranen in Pa Iermo. De Heilige Vader zegt in zijn bood schap onder meer: „Stellig heeft de Apostolische Stoel tot dusver nog op generlei wijze een oordeel uitgespro ken aangaande de tranen die, naar men zegt, uit een beeltenis van de heilige Maagd te voorschijn zijn ge komen. Maar met levendige ontroe ring hebben Vrij kennis genomen van de eenparige verklaring van het Si- ciliaanse episcopaat, dat deze ge beurtenis zich werkelijk heeft voor gedaan. Zonder twijfel is Maria voor eeuwig gelukkig in de hemel. Maar zij blijft daar niet ongevoelig voor de nood der mensen, van wie zij de moeder geworden is, toen zij wenend stond aan de voet van het kruis van haar Zoon". Een vuurpeloton van het Perzi sche leger heeft Dinsdag in de,vroe ge ochtenduren tien leiders van een communistische samenzwering in het leger gefusilleerd. De tien terdoodveroordeelden negen officieren en een burger gedroegen zich op weg naar en op de plaats van executie uitdagend. Zij riepen onder meer „Leve de vrij heid" en „Een vrije natie zal ons wreken." Artis zoekt opvolger voor „Okki" Wie „Okkie", de inktvis in het aquarium van Artis te Amsterdam heeft ge kend, zal begrijpen, dat de directeur van de hoofdstedelijke dierentuin, nu „Okkie" dood is, alle mogelijke moeite doet om een nieuwe dergelijke attractie in het aquarium terug te krijgen. Op het ogenblik is dr. E. F. Jacobi met enkele medewerkers op een „visexpeditie" in het Roscoff aan de Noordkust van Bretagne. Met de hulp van het Zoölogisch Station Saar, hoopt Artis' directeur hier een aantal bijzondere vissen en vooral inktvis sen te vangen voor zijn aquarium. Met de ervaringen, die men in Artis met „Okkie" heeft opgedaan, hoopt men de nieuwe familieleden van Okkie lan ger in.leven te kunnen houden. Foto: dr. Jacobi in gespannen aandacht voor een juist gevangen inktvis. Wilma Montesi, wier lijk vorig jaar Augustus in ondiep water aan het strand in de nabijheid van Rome werd gevonden, is door verdrinking om het leven gekomen Zo luidt het laatste eenstemmige rapport van drie deskundigen, die zich echter niet met zekerheid uitla ten over de vraag, of deze verdrin king het gevolg is van een ongeluk dan wel van opzet De Westduitse ambassade te Wash ington heeft medegedeeld, dat bonds kanselier Adenauer 27 dezer te Wash ington zal aankomen, waar hij be sprekingen zal voeren met president Eisenhower en minister van buiten landse zaken Foster Dulles. Op 31 dezer zal dr. Adenauer doorreizen naar New York, waar hij tot doctor honoris causa van de uni versiteit van Columbia zal worden benoemd. HOE wordt het weer? (Geldig van Dinsdagavond tot J Woensdagavond. Opgemaakt te J 10 uur). IETS KOUDER. Wisselende bewolking met en kele verspreid optredende buien. Overwegend krachtige, langs de kust nu en dan harde Westelijke wind. Iets kouder. 20 Oct.: zon op 7.12 en onder 17.37; maan op 0.13 en onder 15.08 uur. Het weer in Europa HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN LONDEN AMSTERDAM PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BRUSSEL WARSCHAU BERLIJN FRANKFORT MUENCHEN ZUERICH GENEVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME zwaar bew. 1 C. half bew. 3 sneeuw 2 regen 11 regenbui 16 regen 15 regen 15 zwaar bew. 13 mist 4 zwaar bew. 10 regen 14 regen 14 geheel bew. 16 zwaar bew. 13 zwaar bew. 12 mist 5 mist 3 onbewolkt 3 zwaar bew. 15 mist 0 onbewolkt 11 Korreltje Bewondering is de beleefde erken ning, dat een ander op ons lijkt.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1