„HAZEL" RAASDE UIT OVER HET ONTARIO-MEER 5100 j STORM fZ)e luewelótaitn „9lazel" utaedde ooh oaet Canada Nederlandse immigranten moesten evacueren Redding op zee Voorbeeld: Immigrant wilde weer terug Overval op Britse kazerne in Noord-Ierland Ma de daoitocfit aan „Siazet „Vrije" verkiezingen achter het IJzeren Gordijn Benoemingen Bisdom Haarlem S)e &2idóe0oti/fca/iit Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 MAANDAG 18 OCTOBER 1954 46ste JAARGANG No. 13325 OVER j Canadees-Nederland j Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w, f 2.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 et. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 Vele doden, doch niet onder de Nederlanders De wervelstorm „Hazel", die zulke verwoestingen heeft aangericht op, Haiti en daarna over Washington heeft geraasd, neeft Zaterdag Canadal bereikt, waar zij op haar dood en verderf zaaiende stormloop de omgeving van Toronto teisterde. Speciaal het vruchtbare Canadese tuinbouwgebied Holland Marsh bij Bradford, benoorden van Toronto, werd getroffen door dat het hele gebied onder water liep. De bevolking van ruim 1000 perso nen, veelal uit Nederland afkomstige immigranten, moest inderhaast ge- evacueerd worden. Niemand zou daar evenwel om het leven zijn gekomen of vermist zijn. Wel zijn in het gehele gebied van Toronto mimstens 561 personen verdronken. Gevreesd wordt, dat daar n totaal meer dan 100» mensen de dood hebben gevonden. Op zijn 300 km. lange weg door Oostelijk Amerika en Zuidelijk Canada heeft de wervelstorm aan 150 personen het leven gekost; nog honderdem worden vermist. ONTARIO -MEER TRAD BUITEN ZIJN OEVERS Holland March, een van Canada's beste tuinbouwgebieden, is op het ogenblik een meer van 2400 ha, waar in het water drie meter diep staat. De ruim duizend inwoners zitten nu rondom Bradford, bij benzinestations en woonhuizen. Ongeveer 500 huizen staan in 't gebied van Holland March gedeeltelijk in het modderwater. De overstroming werd veroorzaakt door dat het Ontariomeer buiten zijn oevers trad. Een Nederlands emigrantengezin is door een helicopter gered van het dag van een huis in Weston, waar het gezin een toevlucht had gezocht toen Een vliegboot van de Britse lucht macht en een treiler uit Grimsby hebben de bemanning van zeven kop pen van het Noorse motorschip „Bjornsunn" (245 ton), waarop Za terdag op zee brand was uitgebroken, gered. Het schip bevond zich 70 myl ten Oosten van de Faroer-eilanden. De „Bjornsunn" wordt als totaal verlo ren beschouwd en kan niet op sleep touw genomen worden. Onder een der foto's, geplaatst bij onze reportage van Zaterdag j.l. over het vluchtelingen-vraag stuk in Oostenrijk, stond als gi ronummer van de Nederlandse Stichting, die zich het lot van deze vluchtelingen aangetrokken heeft, no. 4100; dit moet zijn 5100 Den Haag. Inmiddels ontvingen wij van het Vluchtelingen-comité het volgende overzicht van het ver loop der actie, uitgedrukt in gi ro-overschrijvingen 8 September 1, 18 September 4.000, 1 October 13.000,— 10 October 15.000,— 12 October 22.000,— 13 October 32.000,— 14 October 81.000, 15 October 121.000,— het water al door de ramen van de tweede etage binnendrong. Jan van Gelder, zijn vrouw en vier kinderen hadden een hele nacht op het dak gezeten terwijl het grauwe water hun huis dreigde weg te spoelen. In Toronto zijn 1,2 millioen perso nen van de buitenwereld afgesneden toen het water de stad begon binnen te stromen. In één straat zijn volgens reddings ploegen tenminste 25 personen in hun huizen verdronken. Te Woodbridge een gebied met 1700 inwoners, in de buurt van To ronto, staat het water 25 cm hoog in de straten. Honderden mensen zijn uit de overstroomde gebieden geëva cueerd, hoewel de politie geen ver dere stijging van het water ver wacht. In de Ver. Staten is de rivier de Ohio onrustbarend hoog gestegen. In Wheeling (West-Virginia) moesten Zondag 400 gezinnen hun huizen ver laten, omdat de laag gelegen wijken waren overstroomd. Vast staat, dat de orkaan en de overstromingen in de Ver. Staten ten minste 76 mensen het leven heeft ge kost. Naar schatting zijn in de Ver. Staten 1500 huizen en gebouwen ver woest en 10.000 beschadigd. President Eisenhower heeft Zon dag, na een spoedconferentie het hooggeplaatste functionarissen op het Witte Huis, gelast federale hulp te bieden aan de getroffen staten Noord en Zuid-Qarolina. Op Haïti, waar de storm zijn eer ste grote slag sloeg, zijn officieel 21 doden gemeld, maar volgens een schatting van het Rode Kruis zijn hier ongeveer 200 personen m het le ven gekomen. Een 25-jarige Nederlandse immi grant in Nieuw-Zeeland, die sedert twee jaar in Nieuw-Zeeland woont, is vandaag in Auckland in staat van be schuldiging gesteld wegens het on rechtmatig wegnemen van een jacht van 5.000 gulden voor eigen gebruik. De Nederlander werd Zondagoch tend door de eigenaar van het jacht, en twee vrienden met een andere boot achtervolgd, onderschept en aan de politie uitgeleverd. De Nederlander wilde met het jacht via Australië naar Nederland gaan. Door illegale „republikeinen" In de nacht van Zaterdag op Zon dag heeft een gewapende bende, waarschijnlijk leden van het illegale „Ierse republikeinse leger", een zorg vuldig beraamde overval gedaan op een kazerne te Omagh in het graaf schap Tyrone, ongeveer negentig K.M. ten Westen van Belfast. Naar men aanneemt werden vijf Britse sol daten gewond. Verschillende aanvallers werden eveneens gewond, maar wisten met de anderen in het donker in klaar staande vrachtauto's te ontsnappen. Volgens en woordvoerder woedde er een gtrijd van vijf tot tien minu ten. Sommigen der aanvallers vielen de poorten aan en hielden de wach ten bezig, terwijl anderen een muur met een touwladder beklommen. De aanvallers lieten een aantal machine pistolen achter. Militaire autoriteiten wilden geen commentaar geven. Dit is de tweede overval op een Britse kazerne in het laatste halfjaar. In Mei werd de kazerne te Armagh aangevallen door een gewapende ben de van zestien man, die zonder een schot te vuren stenguns en ammuni tie buit maakte. Verleden week Dinsdag was er een ontploffing in een heg bij de officiële woning van de bevelhebber van de Britse troepen in Noord-Ierland,- Het Zuidelijk schiereiland van Haiti, Jeremie, weet dat het bezoek gehad heeft van de wervelstorm „Hazel"De gevolgen hiervan zijn duidelijk op deze luchtopname te zien: alom ontreddering en verwoesting Schepen zijn op het land getild, huizen en schuren opgenomen en vefrder weer neergesmakt. De schade is weer niet te schatten luitenant-generaal sir John Wóodal. De ontploffing viel samen met een bezoek van de hertogin van Glouces ter aan Noord-Ierland. Aangehouden. Zondagavond waren acht van de overvallers aangehouden. In geheel Noord-Ierland speuren duizenden politiemannen en soldaten naar de bendeleden. In Londonderry City zijn huizen van bekende republikeinse leiders doorzocht, doch er werden geen arrestaties verricht. De mannen, die de aanval pleegden op de kazerne, waar ongeveer 400 soldaten sliepen, hadden hun gezicht zwart gemaakt. Het gevecht begon, toen een van hen met de kolf van zijn revolver trachtte een schildwacht neer te slaan. Deze zag echter, val lend, nog kans zij revolver te trekken en de aanvaller te verwonden. Ook sloeg hij alarm, waarop de aanvaller het gebouw van de wacht onder vuur namen. De soldaten in het wachtge- bouw schoten terug. De soldaten wisten de aanvallers terug te drijven, die met hun vracht, auto's in de mist vluchtten in de richting van de grens van Eire. De bezetting van de kazerne was onlangs uit Egypte teruggekeerd. Ongeregeldheden in Amman In Jordanië is Zaterdag de noodtoe stand afgekondigd, aldus is in Damas cus vernomen. Volgens in Jeruzalem en Cairo ontvangen berichten zijn in de Jordaanse hoofdstad Amman Za terdag. ongeregeldheden uitgebroken, waarbij betogers met de politie in botsing kwamen. De demonstranten zouden het gebouw van de Ameri kaanse voorlichtingsdienst in brand gestoken hebben. De brand werd later geblust. De ongeregeldheden deden zich voor ter wijl de bevolking zich naar de stem bus begaf om een nieuw parlement te kiezen. Een aantal mensen in Amman werd gedood doordat militairen het vuur openden op betogers, die door de straten trokken uit protest tegen be weerde inmenging van de regering, waardoor onafhankelijke en linkse candidaten voor de verkiezingen zich moesten terugtrekken. In Zoutstad, 28 km. ten Zuid-Wes ten van Amman, zouden tien mensen gewond zijn bij het optreden van mi litairen tegen demonstranten. Troe pen zouden de hoofdstraten en be langrijke punten in Amman en ande re plaatsen bezetten. Volgens de laatste gegevens zijn acht personen bij de ongeregeldhe den in Amman om het leven gekomen en 40 gewond. Een opname uit het gebied bij Toronto in Canada, dat geteisterd is door de wclvelstorm „Hazel": een reddings ploeg in een bootje brengt met moeite een man in veiligheid, die door het water was geïsoleerd. Wee degene, die zijn plicht als vaderlander niet kent In Oost-Duitsland zijn Zondag voor de tweede maal sinds de stichting van de „Duitse Democratische Republiek" algemene verkiezingen gehou- ïen. Zoals was aangekondigd, marcheerden het personeel van fabrieken, de ambtenaren van de departementen en andere regeringsbureau*, de be woners van huurkazernes en de inwoners van bepaalde districten in for matie naar de stembussen. Leden van de communistische jeugdorganisatie belden huis aan huis aan om de bewoners te hernnneren aan hun „plicht als vaderlander om te stemmen." schöuwd, als de kiezer stuk voor stuk elk woord van het biljet had doorge schrapt. Een gedeeltelijk doorschrap pen van de tekst werd beschouwd als een „vergissing" die niet betekende, dat de kiezer tegen het Nationale Front was gekant of zijn biljet on geldig had willen maken. HET SYSTEEM IS EENVOUDIG. Het slemsysteem was* eenvoudig: iedere kiezer passeerde een tafel, waarachter drie beambten waren ge zeten, aangewezen door de door com munisten geleide plaatselijke raden. De eerste beambte controleerde het identiteitsbewijs van de stemgerech tigde en ging na, of diens naam op de kiezerslijst voorkwam. De tweede gaf hem het stembiljet^.met de lijst van candidate, die was opgesteld door het door communisten geleide nationale front. De derde hield de stembus op een kartonnen doos met losse deksel waarin de kiezer het gevouwen stembiljet kon gooien. Als iemand van het stemhokje ge bruik wilde maken om ongezien het stembiljet bijv. ongeldig te maken, moest hij de rij verlaten, naar de andere kant van het lokaal lopen en vervolgens zich weer in de rij scha ren om zijn biljet in de Stembus te doen. In drie stemlokalen te Oost-Berlijn waren de stemhokjes niet afgesloten en gebouwd tegenover de tafel, waarachter de functionnarissen wa ren gezeten. Evenals bij de verkiezingen in 1950 waren de stembiljetten zo ingericht, dat men de candidaten van het Na tionale Front niet kon afwijzen. In 1950 werd een stem pas als tegen het Nationale Front uitgebracht be- Democratische vrijheid. In de Oostduitse pers werden de verkiezingen „de meest democrati sche, die ooit in Duitsland zijn ge houden" genoemd. Hoe democratisch het er naar toe ging werd reeds Zaterdagochtend ge demonstreerd door een 22-jarige lui tenant van de Oostduitse Volkspoli- tie, die in West-Berlijn politiek asyl kwam vragen. Zijn gezicht vertoonde sporen van ernstige mishandelingen, die, naar zijn zeggen, het gevolg wa ren van zijn weigering om aan de verkiezingen deel te nemen. „18 Millioen Oostduitsers zijn met geweld naar de stembussen gedreven, maar niemand zal twijfelen aan hun werkelijke gevoelens", zo verklaarde Zondag de Westduitse minister voor „aangelegenheden betreffende ge heel Duitsland", Jakob Kaiser. „De 17e October 1953 heeft aange toond, wat men in het Oosten in wer kelijkheid onder vrije verkiezingen verstaat", aldus de Westduitse mi nister. £eti ten txaê tlouw- qafl yeheimen pïijA. Ter gelegenheid van de viering van Den Helder-Marinestad is Zater- dag met een boot van het Loodswe zen de beroemde of beruchte Uiterton uit zee opgevist, teneinde nu zekerheid te verkrijgen, of het verhaal, dat de uitvarende zeelie den daar hun trouwringen e.d. in doen, op waarheid berust. De heer C. Woudenberg, oud secretaris van de P. v. d. A., oud- Eerste Kamerlid en oud-lid van de Amsterdamse gemeenteraad is Vrij dagavond op bijna 71-jarige leeftijd te Amsterdam overleden. Z.H.Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot: Econoom en Pro fessor van het Theologicum te War mond, de weleerw. heer A. H. M. Ruhe, thans kapelaan van de Kath. Basiliek St. Bavo te Haarlem. Tot kapelaan aldaar is benoemd, de wel eerw. heer R. W. M. Geraets; tot ka pelaan te Rijswijk, de weleerw. heer J. P. Seijsener, die kapelaan was te Amstelveen. Z.H. Excelentie heeft eervol ont slag verleend aan de zeereerw. heer G. C. de Wolf, Conrector van St. Ja cob te Amsterdam. HOE wordt het weer? (Geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. Opgemaakt te 10 uur). AANHOUDEND ZACHT. Aanhoudend vrij warm voor de tijd van het jaar. In de Noor delijke helft van het land: zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen of motregen. Matige, nu en dan krachtige Zuid-Westelijke wind. In de Zuidelijke helft van het land: Tamelijk veel bewol king, doch slechts hier en daar wat regen of motregen. Overwe gend matige Zuid-Westelijke wind. IJ Oct.: zon op 7.10 en onder 17.39; maan op en onder 14.47 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. HELSINKI sneeuw —2 C. STOCKHOLM geheel bew. —1 OSLO geheel bew. 2 KOPENHAGEN regen 9 LONDEN zwaar bew. 16 AMSTERDAM zwaar bew. 14 BRUSSEL zwaar bew. 14 PARIJS licht bew. 9 BORDEAUX mist 10 GRENOBLE mist 3 NICE onbewolkt 11 WARSCHAU regen 8 BERLIJN nevel 15 FRANKFORT nevel 9 MüNCHEN half bew. 9 ZURICH mist 4 GENEVE mist 4 LOCARNO onbewolkt 2 WENEN nevel 13 INNSBRUCK nevel 0 ROME onbewolkt 11 Begeleid door Neptunus en enige nymphen van zijn gevolg, werd de ton in.optocht naar het Stadhuis ge bracht, waar de opening zou plaats vinden. (Er bleek een grote trouw ring in te zitten). We zien hier de stoet met de ton Als er een 6ans terecht staat, moet onderweg. er geen vos jury z|tten. Korreltje

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1