S)e Cd/dóeSoii/fccmt Enorme veembrand in Zaandam bracht heden 10 mill, schade Verkiezingen zonder keus in Sovjet-zone In Oost-Duitsland wordt weer eens „gekozen» Overval op plantage Volledige chaos dreigt in Zuid-Vietnam Britse regering grijpt in bij havenstaking De kerkstrijd in Polen Verkiezingen in Brazilië Keizer Haile Selassi in Engeland „Hazel" spookt nog rond Vlotvaarder Willis duikt na 4 maanden op Handige Duitsers verdwenen in cel Wol contra staal VRIJDAG 15 OCTOBER 1954 46ste JAARGANG No. 13323 Directeur: C. M v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 ............h.—...........— Telefoon: Directie, Abonnementen. Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p mnd„ I 6.40 p. kwart. Franco p. p. I 6.80 - Advertenties: 15'et. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 Parodie der vrijheid jet terstond, nadat men het ontvan- Zondag zullen in Oost-Duitsland gen heeft, samenvouwen en in de bus „verkiezingen" gehouden worden werpen. De ja-stemmers behoeven voor de nieuwe Volkskamer. De ver- namelijk niets anders te doen. Voor kiezing zal ook nu met behulp van het uitbrengen van een „neen"-stem een eenheidslijst worden gehouden. js op het biljet geen gelegenheid. De vier politieke partijen en de mas- Men kan het hoogstens door een sa-organisaties (Vakbonden, Boeren- j potloodkras of verscheuring ongeldig bond, Vrouwenbond, Jeugdorga*;isa- maken. uig vu AWLiiauiK zijn Kennis is. z,o CnZijj hebben daartoe reeds ge- verkiezjngScampagne heeft hij het zelf nog niet door heeft blijkt1 "M™0 u gleden besloten. Zij zijn k de Russische minister Molotof A* overeengekomen bu de samen- meeepwerkt. Men heeft bliikhaar HOOGELEERDE ANGSTDROOM #U/IJ vinden het woord „geleerde" 'n burgermannetjes-woord, ont sproten aan de naieve bewondering voor iemand, die „veel letters heeft gevreten". Met een schep er nog bo- ven-op is de titel „hooggeleerde" ont staan, en het is werkelijk niet uit af gunst of jaloersheid, dat het moeten dragen van zulk een titel ons on draaglijk zou voorkomen. Iedere hooggeleerde heer weet immers maar al te goed of zou het immers maar al te goed kunnen weten, hoe onvolle dig en kortzichtig zijn kennis is. Zo hij het zelf nog niet door heeft, blijkf dat soms genoegzaam voor de buiten- Yenrorgg7ee7de^Qe"rpro"|f 1HT Va,n,de „de be" [ZZZ'.tet h^ïezo^'vanMoS d, R Schippm^f van de ZZJtiZ. versiteit te Amsterdam, heeft op dej)at betekent, dat de communisten A.-R.-partij conferentie een referaat, een groot overwicht zullen blijven! gehouden en daarin volgens de kran- ---- - tenverslagen o.a. gezegd: De r.k. bisschoppen werden volgens spr. in het opstellen van het mandement bewogen door het contra-reformatorisch visioen Tweehonerd man van de Daroel Is lam hebben Zondagavond op de gro te Nederlandse plantage Tjoekoel bij Bandoeng een overval gedaan, waar bij zij veel levensmiddelen, kleding en geld buit gemaakt hebben. Volgens de vertraagde berichten, welke te Djakarta ontvangen zijn, hebben de aanvallers, die gewapend waren met geweren, pistolen, grana ten en mitrailleurs, de woningen van drie Nederlandse employé's platge brand en de woningen van 29 anderen geplunderd. Aangenomen wordt, dat de schade honderdduizenden roepia's bedraagt. behouden boven de „burgerlijke" politici der nog altijd bestaande christelijke, liberale en nationale partijen, die evenwel niets in te bren gen hebben. van de romanisering van Neder- D!' de ..verkiezing" onder deze I j 5 omstandigheden noch in West-, noch p.r, lin Oost-Duitsland veel belangstelling (.?V"S létaaPPe daart°e.1S Uitrekt, is begrijpelijk. Het ministerie ter de rug. de emancipatie. De voor zaken ifCje Duitse eenheid be- r.k. beweging bevindt zich thans I treffende" in Bonn heeft in een ra in de tweede fase: de ordening van dioboodschap aan de bevolking van het z.g. natuurlijke leven. De aan-Oost-Duitsland te verstaan gegeven, loop wordt genomen tot de derde j dat zij er verstandig aan zou doen fase: de sacralisering van het openbare leven. Concreet betekent dit, dat in ons land het christelijk nationale moet worden vervangen (langs lijnen van geleidelijkheid) door het rooms-katholieke natio nale. Tegen de r.k. opmars, die het geen enkel risico te nemen om bij de stemming een afwijzende houding aan te nemen. Dat zou volgens het ministerie alleen al daarom weinig zin hebben „omdat de gehele verkie zing een farce is en in de gehele we reld als zodanig wordt opgevat". Bij de stemming wordt de geheimhou- christelijk-nationale stempel van I ding in zoverre gewaarborgd, dat ons volkskarakter (art. 1 van het [gesloten hokjes beschikbaar zijn. De a.r. program) zou willen vervan-j kiezers zijn echter al aangemaand, gen door een r.k. nationaal, zul- dat het in het geheel niet nodig is len wij in het geweer komen, al dus prof. Schippers. Bij het lezen van zulke hoogge leerde uitlatingen, worden we altjjd in een blijmoedige en zelfs opge wekte stemming gebracht. Er zijn dus nog altijd mensen, professoren nog wel!, die de toekomst van de Kerk ip Nederland met grenzeloos optimis me beoordelen Indien prof. Schippers het mande ment met wetenschappelijke onbe vangenheid had bestudeerd, zou hij begrijpen dat de bisschoppen wel ge dreven worden door een visioen, door een visioen echter van andere, ge deeltelijk minder optimistische aard dan van een hernieuwde of voortge zette contra-reformatie. Prof. Schippers blijkt zelf nog in de tijd van de contra-reformatie te vertoeven (maar die is al héél lang geleden!), wanneer hij gemakshal ve 'bewezen achtend, wat hijzelf als beweegreden van het mandement heeft gesuggereerd „in het ge weer" wil komen tegen een aanslag op het christelijk-nationale (be doeld is hier het protestants-christe- lijk-nationale) stempel van ons volks karakter. De op te richten schut terij van prof. Schippers zal alleen over een paar 17e eeuwse museum kanonnen kunnen beschikken! Nemen .we het de professor nu kwalijk, dat hij als een mislukte Da niël aan de dromen van de bisschop pen een verkeerde uitleg geeft? Niet in 't minst! Wij begrijpen hem zo goed. Wij begrijpen zo goed, dat hij, nog in het contra-reformatorische tijdperk teruglevend, de bisschoppen van deze tijd niet kan volgen, wan neer zij schrijven, „dat wij Katholie ken in het openbare leven eerder en gemakkelijker zij het als eenheid aan de zijde gaan staan van die medemensen, die ook in Christus ge loven en met ons een christelijke maatschappij willen opbouwen...." (par. 16). Deze moderne vrankheid, welke zich ook uitstrekt tot „een openstaan voor sociale strevingen van andere zijde (bedoeld is van andere dan po- sitief-christelijke zijde Red.), zo lang deze in de lijn liggen van het geen de menselijke natuur en de so ciale structuur van de gemeenschap vragen" deze moderne vrankheid en vrijheid van het volle licht staat zo ver af van de contra-reformatori sche droomtoestanden of visioenen, dat deze alleen nog maar angst-vi sioenen kunnen oproepen in hóógge- iéérde kortzichtigheid. - James Mason, de Britse acteur die in 46 films is opgetreden, heeft Don derdag bekend gemaakt, dat hij zich terugtrekt als acteur. Hij zal in de toekomst films produceren en schrij ven. Een somber perspectief In een rapport van de Amerikaanse senaaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen wort gezegd, dat de toestand in Indo-Cliina in ernstige mate slechter geworden is en dat Zuid-Vietnam met chaos bereigd wordt. Het rapport in geschreven door se nator Mike Mansfield, die kort gele den een tocht van twee maanden in Indo-China heeft gemaakt. In het rapport wordt er op aange drongen onmiddellijk de Amerikaan se hulp te staken, als de wankelende regering van Zuid-Vietnam mocht vallen. Volgens de beste schattingen is ruim 25 percent van de Amerikaan se economische hulp naar gebieden gegaan, die thans in handen der com munisten zijn. Hij noemde enkele ge vallen, zoals het vliegveld van Ha noi, dat met Amerikaanse hulp aan zienlijk verbeterd werd. „Op de nieuwe, met Amerikaanse hulp gebouwde startbaan kunnen Nog geeu militairen De Poolse regering heeft nieuwe maatregelen tegen de Rooms-Katho- lieke Kerk in Polen genomen, o m. door de theologische faculteit van de universiteiten van Warschau, Krakau en Poznan te sluiten Door deze maatregel blijft alleen de onafhankelijke katholieke univer siteit van Lublin, dit speciaal is be schermd onder de overeenkomst tus sen Kerk en Staat van April 1950, over voor hoger theologisch onder wijs, aldus berichten uit gewoonlijk betrouwbare bronnen. De Britse minister van Arbeid, Sir Walter Monckton, is gisteren tussen beide gekomen in de grote Londense havenstaking, die zich over heel het land dreigt uit te breiden. De minis ter heeft de vertegenwoordigers van de 21.000 stakende havenarbeiders en van hun werkgevers uitgenodigd voor een bespreking die vandaag zal plaats hebben. Londense stakingsleiders hebben gisteren verklaard, dat zij de haven staking zo nodig in de komende paar dagen over heel Groot-Brittannië zul len uitbreiden. Dit zou een ernstige bedreiging betekenenvoor de aan voer van vitale grondstoffen en voedsel. Kort voordat de stakingsleiders deze waarschuwing lieten horen, had het kabinet van premier Churchill besloten dat de tijd nog niet rijp was om het werk van de havenarbeiders te laten overnemen door militairen. In regeringskringen heeft men de in druk dat de ontwrichting van het dagelijks leven en het zakenleven nog niet het critieke stadium heeft be- Uit de nog officieuse resultaten der drie dezer in Brazië gehouden al gemene verkiezingen blijkt, dat deze gewonnen zijn door twee partijen van het midden, namelijk de sociaal democraten en de nationale democra tische unie. De socialisten zullen de meeste ze tels verwerven. De nationale democratische unie wist zich in het huis van afgevaar digden te handhaven, doch leed lich te verliezen in de senaatsverkiezin gen. De Braziliaanse arbeiderspartij, uit welker gelederen president Var gas was voortgekomen, heeft niet de resultaten behaald, welke de op schudding, veroorzaakt door het af zetten van de president door de le geleiding en de daarop volende zelf moord van Vargas, deden verwach ten. reikt. Maar indien vitale diensten be dreigd worden, zou men overwegen het leger in te schakelen. Het busverkeer in Londen was gis teren volkomen ontwricht door de staking van buschauffeurs. Bij het aanbreken van de dag waren 83 van de 200 buslijnen uitgevallen en op ten minste vijftig andere lijnen reden de weinige beschikbare bussen volge propt de halten voorbij, waar langs rijen Londenaren stonden te wachten om naar hun werk te gaan. Ook voor de ingangen van de ondergrondse ston den lange files. De vroegere ochtend treinen vervoerden een millioen pas sagiers, die anders de bus nemen, Duizenden waren gedwongen te lo pen. Het aantal stakers was gisteren al gestegen tot meer dan 12.000 en nam nog steeds toe. Volgens een officiële schatting zijn gisteren van de 7100 zware bommenwerpers starten, die onze bases op de Philippijnen kunnen aanvallen", voegde hij hieraan toe. „De situatie in Vietnam en de rest van Indo-China is somber en ontmoe digend", zei Mansfield. „Het zou mis leidend en doelloos zijn daarover op andere wijze rapport aan Senaat en volk uit te brengen. Als de politieke moeilijkheden niet overwonnen wor den, zal Zuid-Vietnam nog vóór de in 1956 te houden algemene verkiezin gen aan een algehele binnenlandse chaos bezwijken". Brandende cacaoboter stroomde naar buiten Hedenmorgen om vijf uur brak in Zaandam een ernstige brand in de pakhuizen „Nederland", „Tsaar Pe ter" en „Zaandam" aan de Oostzijde uit. De panden, die vijf verdiepingen hoog en in gebruik bij het Zaans Veem zijn, bevatten veel brandbaar materiaal. De portier van Verkade's fabrieken ontdekte de brand en waarschuwde om kwart over vijf de commandant van de Zaandamse brandweer. De brand is begonnen op de eer ste verdieping van het pakhuis „Tsaar Peter", waar de brandweer lieden nog met rookmaskers konden binnendringen. Spoedig echter sloeg het vuur over naar het pakhuis „De Nederlanden". Daarop werd assisten tie ingeroepen van de brandweren van Koog aan de Zaan, Zaandijk, Wormerveer en Westzaan. Om half acht kon met dertig stralen water worden gegeven. Aangezien gevaar bestond voor de belendende perce len, was men genoodzaakt tien wo ningen in de Oostzijde te ontruimen. Waterkanon uit Amsterdam. Om kwart over acht werd de hulp ingeroepen van de drijvende spuit uit Amsterdam. Te kwart voor negen stortte het dak en een gedeelte der muren met donderend geweld ineen. Het ergste gevaar leek toen gewe- De „Leeuw van Juda" De Britse kruiser „Gambia", met aan boord keizer Haile Selassi van Ethiopië, is gisteren te Portsmouth aangekomen. De keizer brengt, in ge zelschap van zijn zoon de hertog van Harrar, een officieel bezoek aan En geland. Op het Victoria-statimi te Londen werden de gasten ontvangen door ko ningin Elizabeth en de hertog van Edinburgh. Bij de begroeting op het station wa ren ook aanwezig premier Churchill, De wervelstorm „Hazel", die op Zuidwestelijk Haiti honderden doden en gewonden heeft geëist, trekt nu in de richting van de Noordelijke Baha- ha-eilanden en het Noordoostelijk deel van de Ver. Staten. Het is ech ter mogelijk, dat de storm de koers nog eens wijzigen zal, zoals reeds verscheidene malen in zijn korte, be wogen geschiedenis is gebeurd. Nu de storm boven zee woedt, neemt zijn kracht weef toe. Het Amerikaanse vliegdekschip „Saipan" heeft Donderdag de eerste Roode-Kruisploegen en voorraden geneesmiddelen en voedsel op Haiti aan wal gebracht. De reddingswerk zaamheden worden echter ernstig be lemmerd door zware regenval, waar door wegen overstroomd worden en stadsbussen ruim 3500 niet uitgereden rivieren buiten haar oevers treden. Kontiki" geëvenaard Uit een bericht van radio-Tutuila (Samoa-groep in de Stille Oceaan) blijkt, dat een vaartuig Vrijdag 27 mijl ten Noord-Westen van Pago Pago de haven van Samoa een ont moeting heeft gehad met het vlot van de zestigjarige New Yorker William Willis, die hiermede in gezelschap van een kat en een papagaai, de Stille Oceaan vanaf Peru heeft overgesto ken en zich thans in de nabijheid van de Samao-eilanden bevindt. Willis heeft tot nu toe ongeveer tweeduizend mijl meer afgelegd dan Thor Heyerdahl c.s. in hun beroemd geworden „Kontiki". Zijn tocht heeft ongeveer even lang als die van de „Kontiki" geduurd, namelijk bijna vier maanden. Een radioboodschap van Willis de tweede die hij uitzond is opge vangen door een radio-amateur te Rarotonga. Hierop •'ond het Ameri kaanse bestuur van Samoa het sclpp „Manuatelo" uit om Willis op te pik ken. De „Manuatelo" heeft inderdaad Willis en zijn vlot, „De zeven kleine zusters" aangetroffen. Willis wilde niet aan boord gaan, doch hij stemde er wel in toe zich op sleeptouw te laten nemen. De „Manuatelo" en „De zeven klei ne zusters" worden nu in de haven van Pago Pago verwacht. Naar Australië? Willis vertrok uit Peru met het vooropgezetet doel te pogen het re cord van de „Kontiki" te verbeteren Indien zijn vlot nog zeewaardig blijkt en de zeestromingen op het tijdstip van aankomst in Samoa gunstig zijn, wil hij zijn vaart naar Australië, een astand van twee duizend mijl, voort zetten. William Willis komt uit New York. Hij is 60 jaar oud. Tientallen jaren heeft hij op zee gezworven. Nil is het hem gelukt om met zijn vlot, dat slechts tien meter lang is, op de gro te stromen van de Stille Oceaan te drijven van de Westkust van Zuid- Amerika, naar de Amerikaanse Sa mao-eilanden, in de Westelijke helft van de Stille Oceaan. Zijn vaartuig heeft twee masten, een stuurinrich ting en een kieL minister Een en vertegenwoordigers der strijdkrachten. De „Leeuw van Juda" keizer Haile Selassie was gekleed in de uniform van veldmaarschalk. Hij droeg vele buitenlandse ordeteke nen. Voor het galadiner van Donder dagavond, werd de keizer benoemd in de Orde van de Kousenband. keizer overhandigde op zijn beurt de koningin de ketting van de Orde van het Zegel van Salomon en de her tog van Edinburgh kreeg de ketting van de zeer verheven Orde van de Koningin van Saba. Het statiebezoek van de keizer zal drie dagen duren, doch daarna zal hij nog tien dagen blijven als gast van de Britse regering. In die periode zal hij met enige van zijn adviseurs besprekingen met Brit se ministers voeren. Reuter tekent hierbij aan, dat de keizer sinds de bezetting van Ethio pië jarenlang in Londen ge.woond heeft. Oost en West Enkele Duitse touristen, afkomstig uit Dusseldorf betaalden tijdens hun bezoek aan Rotterdam met marken, die uit de Oostzdne afkomstig waren, terwijl zij voorgaven, dat het West marken waren. Daar het koersverschil nogal aan zienlijk is,'werd door deze „handig heid" een groot aantal winkeliers ernstig benadeeld. De Nederlandse justitie noemt het echter geen „handigheid", maar op lichting en heeft een aantal Duitsers aangehouden, die zich voor de recht bank zullen moeten verantwoorden. ken. De brandende cacaoboter stroomde uit het gebouw en dreef op het water van de Zaan, hetgeen een fantastisch gezicht opleverde. Omstreeks half tien stortte de zuide lijke muur van pakhuis „De Neder landen" in een. Van de brandweer lieden die in allerijl een goed heen komen zochten, werden er enigen door het vallende puin getroffen. Gelukkig deden zich geen ernstige ongelukken voor. Het aanvankelijk bestaande gevaar voor het pakhuis „Zaandam", dat ge heel gevuld was met tarwe, kon tij dig worden bezworen; het kon wor den behouden. Twee vemen verwoest. Door twintig spuiten het hoofd stedelijk waterkanon was inmiddels cok aangekomen werd met veer tig stralen water gegeven. Omstreeks tien uur kon gezegd worden dat het ergste gevaar was geweken. De bei- d° pakhuizen „Tsaar Peter" en „De Nederlanden" zijn geheel verwoest. De schade wordt geschat op onge veer tien millioen gulden. Dit is een van de grootste branden die ooit in de Zaanstreek hebben ge woed. Omtrent de oorzaak staat nog niets vast. De brandweercomman dant vermoedt, dat er gisteravond bij het laden van goederen gerookt is. Wol moest wijken De machinist van de goederentrein VenloEindhoven ontdekte van nacht, dat er iets niet helemaal in orde was en bracht zijn machine tot stilstand. Toen hy uitgestapt was, kwam hij tot de ontdekking, dat hij dwars door een kudde schapen gereden was, die zich op de spoorbaan begeven had. Deze nachtelijke wandeltocht kost te twaalf schapen het leven, ter wijl twee zo ernstig gewond wer den, dat zij ter plaatse afgemaakt moesten worden. DR. EDUARD VAN BEINUM. Aan Eduard van Beinum, leider van het Amsterdamse-Concertge bouworkest, dat thans een tournée door de Verenigde Staten maakt, is door de Rutg.ers-Universiteit te New Brunswick, in de Amerikaanse staat New Jersey, het eredoctoraat in de muziek verleend, „als erkenning van zijn uitzonderlijke verdiensten als Nederlandse kunstenaar". Het eredoctoraat werd uitgereikt door dr. Lewis Webster Jones, pre sident der universiteit. Het Concert gebouworkest concerteert thans te Brunswick. Vlug en vaardig JL. Zo langzamerhand zijn we van de helicopter al heel wat gewend. In Zweden weet men ook weg met deze „clown" van de lucht: in Avesta moest dezer dagen een kruis op een kerktoren worden geplaatst en in- plaats van veel moeilijk gehijs, knapte de helicopter het karwei vlug en netjes op HOE wordt het weer? (Geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. Opgemaakt te 10 uur). DROOG WEER. Droog weer met overdrijven de wolkenvelden. Overwegend matige Zuid-Westelijke wind. Weinig verandering in tempera tuur. 16 Oct.: zon op 7.05 en onder 17.46; maan op 20.27 en onder 12.52 uur. Het weer in Europa HELSINKI onbewolkt C. STOCKHOLM mist 1 M OSLO licht bew. 1 KOPENHAGEN zwaar bew. 7 LONDEN geheel bew. 14 AMSTERDAM regen 11 BRUSSEL geheel bew. 10 PARIJS nevel 9 BORDEAUX mist 8 GRENOBLE mist 2 NICE onbewolkt 10 WARSCHAU zwaar bew. 9 BERLIJN nevel 9 FRANKFORT mist 4 MüNCHEN onbewolkt 4 ZURICH mist 0 GENEVE nevel 2 LOCARNO onbewolkt 1 WENEN mist 2 INNSBRUCK mist -2 ROME onbewolkt 10 Korreltje De dwaas doet zijn ervaringen op bij zichzelf; de wijze bij anderen.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1