Opening van R.K. Kleuterschool in Hoogmade Witte geitjes voor Israël Mooi resultaat na hard werken Kon. Olie 5x pari Standaardgeweren voor N.A.V.O. DONDERDAG 14 OCTOBER 1954 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD PAGINA 1 Honderd witte geitjes hebben gis teren hun luchtdoop ondergaan: ze werden op Schiphol in een tweemo- torig vliegtuig van de Israëlische luchtvaartmaatschappij El Al gela den en even later vertrokken de emigrantjes naar hun nieuwe vader land: Israël De regering van dit land heeft een kloek, doch kostbaar besluit geno men Israëls bevolkingsaantal stijgt nog steeds door de aanhoudende im migratie van Joden. De vraag naar alle soorten levensmiddelen houdt daarmede gelijke tred. Ook de vraag naar melk. Nu is in de eerste plaats het importeren van koeien moeilijk en uitermate duur. Doch in de twee de plaats is Israël voor een groot deel bergachtig. In die deels kale bergen kunnen koeien moeilijk aan hun voedsel komen, nog afgezien van de vrijwel onoverkomelijk moei lijkheden, die het transport van koeien naar deze verafgelegen en hoge bergstreken met zich mee brengt. Maar in diezelfde streken vestigen zich telkens meer kleine zelfstandigen en onder hen zijn ook boeren. Zij allen hebben melk no dig, melk die liefst ter plaatse moet worden gefabriceerd en niet over lange afstanden moet worden aan gevoerd. Daarom heeft Israël geite i nodig, want ook geitenmelk is gezond en kan in vele behoeften voorzien. En aangezien Israël niet voldoende gei ten van eigen nationaliteit had, moet het land deze nuttige beestjes invoe ren. In Nederland zijn er al een dui zendtal besteld. Daarna zullen er waarschijnlijk nog enkele honderd tallen volgen. Ze zijn hier bij par ticulieren uit alle provincies behalve Drenthe gekocht voor een gemiddel de prijs van circa 35.Maar voor ze bij hun nieuwe eigenaar in Israël aangekomen zijn, zijn ze in waarde misschien wel drievoudig gestegen. De aflevering naar Schiphol alleen al, die zoals dat heet free on board geschiedde, deed de prijs per geit tot .60.stijgen. En dan komt daar nog het voor rekening van de Israëlische regering komende lucht transport plus dat in Israël zelf bij. Luchtbrug op Schiphol. Groot was de belangstelling op Schiphol toen daar de eerste honderd geitjes in een vrachtauto met twee verdiepingen arriveerden en over geladen werden in de grote machine. De geitjes van de onderste afdeling moesten tegen een speciaal vervaar digde houten loopplank met kleine treden naar boven klauteren. Ze hadden wel enige aanmoediging no- dieg voor ze de donkere buik van de machine indurfden. Maar toen één geit over de brug was, volgden de anderen spoedig. HORECAF-TENTOONSTELL1NG. In October 1955 zal ,,Horecaf" ter gelegenheid van zijn 65-jarig bestaan een grote internationale tentoonstel ling in de hoofdstad organiseren. Deze expositie zal aanzienlijk groot ser van opzet worden dan de Hore- caf-tentoonstelling welke in 1950 tot stand is gekomen. Evenals toen zal de Horecaf haar expositie in het RAI-gebouw houden. Men verwacht vele deelnemers uit o.a. België, Duitsland, Frankrijk, Ita lië en ook uit de Ver. Staten. Wervelstorm over Guatemala Het Zuidelijke en het Westelijke deel van Guatemala zijn Woensdag getroffen door een wervelstorm, waardoor aanzienlijke schade werd aangericht. Volgens de eerste schaarse berich ten is in de havenstad Champerico aan de Stille Oceaan, ongeveer 40 km ten Zuiden van de Mexicaanse grens, het merendeel van de huizen ver woest. De telefoon- en telegraafver bindingen met deze stad zijn verbro ken. De havenstad San José, ongeveer honderd km. van Guatemala Stad ge legen, zou door de hoog opgejaagde zee zijn overstroomd. Voorts wordt gemeld, dat de plaats Huehuetenange, gelegen op meer dan 2.00 m. hoogte, door zware regens wordt geteisterd, die reeds verschei dene dagen aanhouden. Nog 'n oorlogsproces Achttien dezer zal te Rennes, in het paleis van justitie, voor het militaire gerechtshof van het derde militaire gebied in Frankrijk, het proces begin nen tegen 38 Duitse oorlogsmisdadi gers, die verantwoordelijk worden gesteld voor moorden, folteringen, plunderingen, onwettige arrestaties en het doen wegvoeren van zesdui zend Franse verzetsstrijders naar con centratiekampen; van deze laatste ca tegorie hebben 3.109 hun deportaties niet overleefd. Vier der 38 beklaagden bevinden zich in hechtenis, veertien zijn voor lopig op vrije voeten gesteld en twin tig zijn voortvluchtig. De op vrije voeten gestelden zullen hetzij per soonlijk verschijnen, hetzij vertegen woordigd worden. Het dossier van de openbare aan klager omvat verscheidene honder den pagina's. De beklaagden zullen door een twaalftal advocaten worden verde digd. Het proces zal vermoedelijk drie weken tot een maand duren. NOG GEEN 6% PCT. VOOR HORECA-PERSONEEL. De besprekingen in de looncom- missie van de Stichting van de Ar beid over de 6% loonsverhoging in de Horecabedrijven hebben nog niet tot resultaat geleid. Zaterdag zullen zij worden hervat. Voor het personeel, dat geen be- dieningsgeld ontvangt, was een ver hoging gevraagd van het werkelijk verdiende loon. Voor de overigen was 6 op het garantieloon ge vraagd. De werkgevers willen aan de ver hoging alleen meewerken v/anneer de premie voor de wachtgeldverze kering wordt verlaagd, de processen over de 5% loonronde van Maart worden gestaakt en de verevenings heffing wordt verlaagd. AANTAL INWONERS MET 11 DUIZEND GESTEGEN. Het aantal inwoners van ons land is in Augustus wederom toegenomen: Per 1 September jl. telde ons land nl. 10.633.078 inwoners tegen 10.621.168 per 1 Augustus. Het aantal levendgeborenen be droeg in Augustus 18.981, tegen 19.460 in Juli en 19.108 in Augustus van het vorig jaar. Het aantal over ledenen beliep 5.828 (v.m. 5.737; v.j. 5.591). In Augustus werden 7.742 (8.813; 7.495) huwelijken gesloten aldus het C.B.S. In de eerste 8 maanden van dit jaar bedroeg het aantal levendgebo renen 154.630 (v.j. 155.913) en het aantal overledenen 52.933 (55.615). In het tijdvak Jan.-Aug. werden 57.592 (55.783) huwelijken gesloten. A.R.-CONFERENTIE IN DEN HAAG. In de Haagse Dierentuin is gister middag de tweedaagse partijconfe rentie van de A.-R.-partij geopend. Het grootste deel van de dag heeft de conferentie zich beziggehouden met 'n referaat van het A.-R. Twee de Kamerlid de heer A. W. Bieu- winga over „De komende ouder domsvoorziening". Uit de besprekingen hierover bleek, dat in het algemeen geen overwegende bezwaren bestonden tegen een verplichte verzekering van kleine zelfstandigen. Volgens de heer Bieuwinga is het niet mogelijk dat men tot een bevredigende regeling ten opzichte van de inkomensgrens kan komen. Hij suggereerde daarom de zelfstandigen als geheel in de verzekering op te nemen. De conferentie werd bijgewoond door o.m. dr. J. Schouten en de mi nisters Zij 1st ra en Algera. DE DOODSLAG TE EINDHOVEN. Met betrekking tot de Zaterdag te Eindhoven op het Binnenpad ge pleegde doodslag op de 32-jarige vrouw Van de V. heeft de Eindhoven- se politie medegedeeld, dat zij een getuige heeft gevonden die de reeds eerder door de politie aangehouden echtgenoot van de vrouw even nadat het misdrijf was gepleegd in de na bijheid van de plaats waar het werd bedreven heeft gezien. Dit heeft, al dus de politie, de tegen de echtge noot gerezen verdenking nog ver sterkt. i Een andere aangehoudene, een in woner uit Deurne, is Woensdag op vrije voeten gesteld nadat bij de po litie de overtuiging was geweken, dat deze man een belangrijke rol in deze zaak had gespeeld. Het onderzoek wordt voortgezet. Nehroe wil aftreden Premier Jawaharlal Nehroe van In dia heeft de premiers der Indiase staten een rondschrijven doen toeko men, dat een „voorlopig" neerleggen van het premierschap door de bijna 65-jarige Nehroe inhoudt. In een ander schrijven, dat uitging aan de vooravond van Nehroe's ver trek naar communistisch China, zei Nehroe tevens, dat hij zich niet can- didaat zou laten stellen voor de func tie van voorzitter der Indiase Natio nale Congrespartij, die volgende maand gekozen zal worden. Nehroe is op het moment nog voorzitter van deze grootste Indiase partij. De eerste minister van de staat Bombay, Morarji Desai, maakt een goede kans opvolger van Nehroe te worden. Ook hoort men de naam van B. G. Kher, de vroegere hoge com missaris van India in Londen, noe men. In zijn rondschrijven gaf Nehroe toe, dat hij zich vermoeid voelt. Nehroe wordt volgende maand 65 jaar. Hij is, sinds zijn land in 1947 onafhankelijkheid verwierf, premier en minister van Buitenlandse Zaken. In 1929 werd hij voor de eerste keer gekozen tot voorzitter van de Con- grespartij. MOLOTOF IN MOSKOU TERUG. De Sowjet-minister van buitenland se zaken, Molotof, is Woensdag te Moskou teruggekeerd na zijn bezoek aan Oost-Duitsland. RADIO-ACTIEVE TONIJN. Tien procent van een vangst van vijftig ton tonijn te Jokohama in Ja pan was radio-actief. De vis was ge vangen op een afstand van duizend kilometer ten Zuidwesten van het eiland Midway. De Amerikaanse regering heeft meegedeeld, dat er geen atoomproe- ven in de buurt van de plaats, waar de vis gevangen is, zijn genomen. hij in 't eerste en voorbije verenigings jaar zoveel gedaan heeft, om de zaak op poten te zetten. Voorts waren er woorden van waardering voor bad meester Sterk, die een rokertje kreeg aangeboden. De secretaresse, mej. Walraven, las het jaarverslag, waar in alle activiteiten vermeld werden. Zeer velen behaalden een diploma. Mej. Hoonout en de heer R. v. d. Poorten werden bedankt voor hun hulp intake het belangeloos opleiden van examencandidaten voor het me disch gedeelte. De training zal in de v/inter worden voortgezet in het over dekte bad te Gouda met medewerking van de Goudse Brigade. Medegedeeld werd, dat men hoopt te komen tot een filmavond. Diverse leden gaven zich op voor een cursus E.H.B.O., die door dr. Beije zal worden gegeven. In de kascommissie werden benoemd mej. R. Vink en de heer G. Walraven. De voorzitter sloot met een dank woord. Garagebrand. Dinsdagavond brak in de garage van de heer P. Uittenbo- gaard in de Nieuwstraat brand uit. Op het eerste alarm werd met volle dig materiaal door de brandweer uit gerukt. Gelukkig was men er intus sen in geslaagd de brand met schuim- blussers te doven, zodat beide spui ten geen dienst behoefden te doen. Het ontstaan van de brand was te wij ten aan het onvoorzichtig omspringen met vuur bij de reparatie van een motorrijwiel, zodat de aanwezige ben zine in brand geraakte, waardoor een grote steekvlam ontstond. Verschrik te omwoners hadden de brandmel ding verzorgd. Woensdagavond vond in café van der Ploeg de overdracht en tevens opening plaats van de R.K. Kleuter school te Hoogmade. Reeds enige jaren gevoelde de in woners van Hoogmade het gemis vrm een kleuterschool. In 1950 begon men met het voeren van besprekin gen en allengs vorderde men totdat medio 1952 een exploitatie-begroting kon worden opgemaakt. Deze begro ting ontmoette enige bezwaren bij hogere instanties maar uiteindelijk verkreeg men de vereiste goedkeuring .Onder dagtekening van 22 October 1953 richtte het Parochiaal Actie-Co mité in de parochie van O.L.Vrouw Geboorte te Hoogmade het verzoek tot de gemeenteraad om een subsidie te verkrijgen tot een bedrag van 25.per leerling per jaar. In de openbare vergadering van de Raad van 27 November 1953 werd besloten aan genoemd Comité een subsidie te verlenen van ƒ20.per leerling en per jaar. Ofschoon Gedeputeerde Staten de gemeente Woubrugge adviseerde om een verordening op het kleuteronder wijs in het leven te roepen, een der gelijke verordening heeft de gemeen- GEEN DIENSTPLICHT VOOR B.B. Hoewel de aanwerving van vrij willigers voor de Bescherming Be volking niet overal tot de gewenste resultaten heeft geleid overweegt de regering thans niet voor dit doel burgerdienstplicht in te voeren. De aandelen der Koninklijke Ne- derlandsche Petroleum Maatschappij zijn in Wall Street gisteren in koers gestegen met bijna drie dollar tot 67 5/8. Dit betekent dat naar Amster damse pariteit gerekend de koers boven de 500 pet is beland. De note ring van 67 5/8 komt namelijk over een met circa 514 pet. te Amsterdam. Vergeleken met de officiële slot- koers van de Amsterdamse beurs van gisteren ad 49 pet. komt dit derhalve neer op een tijging van circa 20 pun ten. ELECRICITEITSMETERS GEPLUNDERD. Het gebeurt niet vaak dat er per sonen terecht staan voor de Haagse Politierechter wegens het plunderen van de electriciteitsmeter, maar dit maal kwamen er twee achter elkaar en beide verdachten kwamen uit Al phen a. d. Rijn. Een 21-jarige los-arbeider had in 1953 bij zijn patroon het geldbakje, van de electriciteitsmeter opengebro ken en had er enige guldens uit ge haald. Hij betoogde gedacht te heb ben dat het geld van zijn werkgever was, waarvan hij nog 'geld kreeg. Overeenkomstig de eis werd verd. veroordeeld tot 40.boete of 20 dagen, veertien dagen gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en de bepaling dat hij bin nen een half jaar de schade moet ver goeden. Een 27-jarige electricien had op 18 October 1953 zilvergeld weggenomen uit het geldbakje van de electrici teitsmeter bij zijn kostjuffrouw. Deze verdachte bleek een van die moeilij ke aanpassingsgevallen uit Indonesië te zijn. Jaren had hij doorgebracht in Jappenkampen en voorts leed hij ten gevolge hiervan nog aan slapeloos heid. Hij volgde nu een omscholings cursus. Het liefst wilde hij maar emi greren. De officier van Justitie eiste een maand gevangenisstraf voorwaar delijk met twee jaar proeftijd, toe zicht van de Prot. Chr. reclassering te Alphen a. d. Rijn en de bijz. voor waarde dat verd. contact zal opne men met een psychiater. De rechter ging met deze eis mee, maar be paalde de voorwaardelijke gevange nisstraf op een week. te niet, omdat het naleven van zo'n verordening voor een gemeente als Woubrugge niet wel mogelijk is. Wel heeft de gemeente zich te de zer zake laten voorlichten door een bespreking te voeren met mej. A. M. G. H. Clemens, schoolopziener van het kleuteronderwijs in district 5 te Utrecht. Nu is het niet zo, dat de gemeente met gulle hand subsidie verleent. Is een bedrag van 20.per leerling aardig te noemen, voldoende is het geenszins. Maar B. en W. stellen bij een subsidieverlening, c*p grond van eigen inzicht, voorwaarden, die niet zo zwaar zijn als bovenbedoelde ver ordening. Zo zien we als voorwaarde gesteld, dat de leerkracht gediplomeerd moet zijn of :terieus voor haar diploma in opleiding is; dat de localiteit dient te voldoen aan door B. en W. redelijk te stellen eisen en dat alleen subsidie wordt verleend voor kinderen, die de leeftijd van vier jaren hebben be reikt. Thans is het Parochiaan Actie- Comité zo ver gevorderd met haar werkzaamheden dat Hoogmade in het rijke bezit is van een eigen kleuter school en dat overdracht van deze school aan het R.K. Kekrbestuur kan plaats vinden. Veel heeft dit comité moeten verwerken om haar eind- phase te kunnen bereiken. Opening Bij de opening zien we aanwezig de bisschoppelijk hoofdinspecteur, rector van Houten uit Rotterdam, de burgemeester en de wethouder Bank van Woubrugge, de leden van het Kerkbestuur en die van het co mité. In zijn openingswoord, gesproken door dhr. P. C. Beers, hoofd van de R.K. Parochiale school, heette hij de aanwezigen van harte welkom en schetste de ontwikkeling van de loop om tot dit resultaat te kunnen ko men. Hierna overhandigde hy de sleu tels van het kleuterlokaal, waarme de overdracht aan het R.K. Kerkbe stuur tot stand kwam. Het comité alzo volgens spreker wordt niet ontbonden maar zal ijveren om de jaarlijks optredende nadelige saldi weg te werken. Hierna verkreeg pastoor Olsthoorn Rector van Houten, bisschoppelijk boofdinsnecteur. bekijkt het meubi- laid. Links de heer Burs en rechts pastoor Olsthoorn en mej. J. van Rijn, fröbelonderwijzeres. Foto N. v. d. Horst. het woord en dankte het comité voor de succesvolle wijze waarop dit co mité zich van haar taak heeft gekwe ten. Toch vond hij het wenselijk om naast dit comité, een comité in het leven te roepen, zich belastende met de normale gang van zaken. Als le den van dit comité worden benoemd de heren: P. C. Beers, Th. J. v. d. Wereld en J. C. v. d. Meer De burgemeester dankte eveneens het comité en was er van overtuigd, dat Hoogmade trots mag zijn op dit bezit. Hierna werden de aanwezigen uit genodigd de kleuterschool te bezoe ken. Al dadelijk viel op de heldere kleur van de inrichting. Keurig zagen de 21 tafeltjes en stoeltjes er uit. Zeer zeker een genot voor de kinderen i: dit lokaal te vertoeven onder de lei ding van de onderwijzeres mej. A. v. Rijn, die in het bezit is van het diplo ma A. Thans gaan 27 kinderen deze kleu terschool bezoeken. Rekening hou dend met een schoolgeld van 3. per maand kan het niet anders, nu deze school nog in de kinderschoenen staat, of de eerste jaren zal een na delig saldo worden verkregen. Maar daar staat het comité voor. BODEGRAVEN Reddingsbrigade. In „Het Bonte Varken" kwamen de leden van de Reddingsbrigade bijeen, om het zo merseizoen af te sluiten en het win- terprogram te bespreken. Voorzitter De Jong opende en stelde voor de heer Th. v. Ghesel Grothe het ere voorzitterschap aan te beiden, omdat LEIDERDORP Leiderdorpse schaakclub. In de onderlinge wedstrijden voor de rang lijst werden deze week de volgende uitslagen verkregen: H. GinjaarW. Goedhard 10, C. v. TolM. Splin ter afgebr., A. KartsensR. Marbus afgebr., J. NagtegaalC. Boom 10, J. de JongD. Braam 0—1, C. Mei- nemaA. Helmus 01, P. J. Goed hardB. Goeden 01, J. de Jong J. Nagtegaal ]/2Y, D. BraamC. Boom Viyit C. v. TolA. Karstens 0—1. ZOETERWOUDE— LEIDERDORP Kath. Vrouwenbeweging. Dins dag kwam de afd. Meerburg van de Kath. Vrouwenbeweging in het pa rochiehuis bijeen voor een bijzon dere vergadering. Teneinde het be zoek aan vergaderingen cn culturele avonden te stimuleren had het be stuur als één van de mogelijkheden daartoe aangegrepen een bestuurs- vernieuwing. De opkomst in aanmer king genomen was deze gedachte reeds een succes. Toen de bestuurs verkiezing echter zijn beslag had ge kregen bleken slechts twee nieuwe gezichten in de plaats gekomen te zijn voor de twee aftredende be stuursleden, mevr. Broxterman en mevr. Roodenburg die zich niet meer herkiesbaar hadden gesteld. In hun plaats namen zitting in het bestuur de dames v. Basten en De Jong, resp. als penningmeesteresse en secreta resse. Mevr. v. Velzen werd als pre sidente herkozen. Tevens werd deze 'avond de toneelclub nieuw leven in geblazen. Meerdere nieuwe leden ga ven zich op. Aan het slot van de ver gadering, die werd bijgewoond door een hoofdbestuurslid, mevr. E. de VetteZurloh, die het nut van de Vrouwenbeweging nog eens onder de loupe nam, werd deze laatste dank gebracht door de geest. adv. pastoor Van Leeuwen. Tevens dankte hy' de scheidende bestuursleden. NTEUWVEEN MEISJE AAN DOOD ONTSNAPT. Woensdagmorgen omstreeks 9 uur wilde de 9-jarige A. Hubert op de Geerdijk op haar rijwiel stappen. Ten gevolge van de gladde weg en mede tengevolge van haiar gladde schoe nen slipte het meisje van haar pedaal en kwam hierdoor te vallen, juist voor een naderende vrachtauto. Won der boven wonder kwam het kind er best af. Zij kwam juist tussen de wie len te vallen en een der wielen reed nog juist over de slip van haar man teltje. Ongedeerd doch hevig ge schrokken kroop het meisje achter de auto vandaan. Haar rijwiel werd totaal vernield. Expositie Nieuwveens archiefa Vorig jaar trok de bloemententoon stelling in de O. L. School bijzonder veel belangstelling en niet ten on rechte. In een der lokalen waren ver schillende foto's en archiefstukken tentoongesteld. Gezien de grote be langstelling die hiervoor bestond, nam de gem. secretaris, de heer Roe vers, het initiatief om met medewer king van het gemeentebestuur een expositie op te zetten. Van 25 tot 30 October zal deze expositie opgesteld worden in de raadszaal alhier. Wij twijfelen er niet aan, of ook voor deze tentoonstelling zal veel belangstelling zijn, vooral van hen die 'belang stel len in de historie van de gemeente Nieuwveen. Assen gebroken. Een vrachtauto van de heer 't K. was ap het land van de heer B. aan het bietenblad la den. Tengevolge van de zrware vracht en de weke grond zakte de vracht auto op een gegeven moment tot de assen in de grond. Er moesten twee tractor aan te pas komen om de auto uit zijn netelige positie te be vrijden. Ook dit gelukte echter niet. Wel was het gevolg dat van de vrachtauto en van een der tractors een der assen ket begaf. Een flinke schadepost vo« de belanghebbende Een patroiulle van de „Coldstream Guartb" staat op het terrein van de Infanterieschool te Warminster aangetreden voor een excercitie-demonstra* tie. De mannen zijn hier uitgerust met het nieuwe Belgische F. N. geweer, dat genoemd wordt als standaard bewapenjng voor de NAVO legers.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 7