Caticevtyeftiuiiua'dieat (tij, de V,e%. ACatieó In de leer bij het land van de ijskasten op afbetaling In 2 mnd. 139319 voertuigen meer De Marechaussees zijn kind aan huis op het vliegveld Als Marechaussee je wat! Geruchtmakende zaak om twee dode eendjes DONDERDAG 14 OCTOBER 1954 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Overzicht van het concertgebouworkest tijdens de uitvoering in het gebouw van de Verenigde Naties in New-York. Een zeer groot aantal autoriteiten woonde dit muzikale evenement, dat onder leiding stond van Eduard van Beinum, bij. 3e Divisie gaat in Duitsland herhalen Najaarsoefeningen In de periode van ongeveer 4 No vember tot ongeveer 4 December zullen de militairen van de derde divisie voor herhalingsoefeningen worden opgeroepen. De divisie zal in twee gedeelten onder de wapenen komen, het eerste deel op of omstreeks 4 November, het tweede deel op of omstreeks 19 November. De herhalingsoefeningen beogen in het bijzonder het oefenen van de individuele man en de kleine eenheden. Na aankomst in de diverse op komstplaatsen in Nederland zullen, enkele dagen later, de meeste on derdelen der divisie, hetzij per trein, hetzij over de weg, naar Duitsland worden vervoerd, waar zij gelegerd zullen worden in kampen in de Brit se bezettingszone, zoals Sennelager, Vogelsang, Hohne, Munsterlager, enz. Gedurende een tiental dagen zul len in deze omgeving in kleinere en grotere verbanden oefeningen wor den gehouden, waarna de onderdelen zullen terugkeren naar hun opkomst centra voor demobilisatie. Enkele onderdelen van de derde, divisie zullen in Nederland blijven I en daar hun oefeningen houden. Lering voor zakenclub Helaas zijn niet alle factoren, die tot de hoge productiviteitsopvoering in Amerika hebben geleid, in Europa, en allerminst in Nederland, aanwe zig. Wij missen de rijke voorraad aan grondstoffen, goedkope brand stof en waterkracht, en wij missen ook het grote afzetgebied, dat mas- safabricage mogelijk maakt. Dit verklaarde ir. W. H. van Leeu wen, directeur der Nederlandsche Gist- en Spiritusfabriek te Delft, te vens voorzitter van de contactgroep opvoering productiviteit, in een gis termiddag gehouden lunchbij een komst van de American business men's club of the Netherlands, waar hij sprak over: „Wat wij van Ame rika kunnen leren". Ir. van Leeuwen vervolgde: Van daag bezit 2/3 van de Amerikaanse gezinnen 1 of meer auto's, practisch alle gezinnen een radio, driekwart van de gezinnen een ijskast en een wasmachine, de helft van de gezin nen een stofzuiger en thans reeds 1 op 3 gezinnen een televisietoestel. Deze artikelen zouden niet in deze omvang verbreid zijn, indien ze con tant waren gekocht. Het afbetalings systeem heeft bewust een zeer grote omvang aangenomen. Spreker be toogde, dat met dit systeem in Ame rika practisch geen ongelukken zijn gebeurd, dat het integendeel heeft geleid tot de mogelijkheid van, mas- safabricage en kostprijsverlaging. Hiermee heeft men in Amerika be reikt, dat de toeneming van de wel vaart in zeer ruime kring aan den lijve wordt ondervonden. „In Europa beschikken wij helaas niet over alle factoren, die het Amerikaanse pro- ductiepeil mogelijk maken, maar toch zijn er talrijke elementen waarvan wij voordeel kunnen trekken, zoals normalisatie en typebeperking, als mede het streven naar een continu lopend productieproces en goed ge organiseerde verkoopmethoden". LOONPOLITIEK VIA DE R ADIO. Op Vrijdag 15 October a.s. zal er van 7.308.00 uur een speciale uit zending zijn via Hilversum 1, in sa menwerking met het Convent der Christelijke Sociale Organisaties. In deze uitzending zal worden bespro ken Vrijdag a.s. verschijnende rap port van de Stichting van den Ar beid over de toekomstige loonpoli tiek. Naamsverandering Millingen a. d. Rijn Het komt nogal eens voor dat post stukken, bestemd voor Millingen be zorgd worden in Millingen op de Ve- luwe. Om aan deze ongewenste toestand een einde te maken heeft de raad van Millingen besloten de plaatsnaam te veranderen in Millingen aan de Rijn. Dit besluit is thans door de minis ter van binnenlandse zaken goedge keurd. Het gemeentebestuur hoopt dat hierdoor in de toekomst vergissingen kunnen worden voorkomen en het vergeten dorp tussen de Duitse grens en de Rijn, meer bekendheid wordt gegeven. Rijdend Nederland Volgens berekeningen van de KN AC bedroeg het aantal geregistreerde motorrijtuigen op 1 October 1954: 206.000 (187.608) personenauto's, waarvan 6500 (6098) taxi's 6400 (6295) autobussen; 87.100 (82.355) vrachtauto's en bestelauto's; 3875 (3727) trekkers; 4800 (4382) speciale voertuigen; 135.400 (127.104) motor rijwielen (inclusief driewillers en rijwielen (inclusief driewielers en (212 tractoren). Het totaal aantal motorrijtuigen (inclusief de bromfietsen waarvan er op 1 Augustus jl. 376.200 waren) zal dus per 1 October 1954 834.025 stuks bedragen. Op 1 Augustus 1953 was dit aantal 694.706. De tussen haakjes geplaatste cij fers zijn dé laatste bekende door de CBS gepubliceerde gegevens, per 1 Augustus 1953. K.A.B.O Het bedrijfsapostolaat Op de gisteren voortgezette jaar vergadering van de Katholieke Bond van Overheidspersoneel heeft de hoofdaalmoezenier van het bedrijfs apostolaat in het bisdom Haarlem rec tor C. F. A. Geraets een inleiding gehouden over: „Mannenmaat van de volmaakte Christus". Hij besprak de mogelijkheden van het bedrijfsapos tolaat, dat thans op acht plaatsen in het bisdom Haarlem is ingezet. Naar zijn mening zijn in deze tijd, waarin de structuur van onze samenleving een geheel andere gestalte gaat krij gen, met het bedrijfsapostolaat grote perspectieven geopend. De Kerk is in het middelpunt van de belangstelling geraakt en is aller- wege in de discussie betrokken. De bloeitijd van het materialisme ligt achter ons en allerwege open baart zich het verlangen naar een verdieping van het geestelijk leven. De volle mannenmaat van het Christendom moet bereikt worden, aldus spreker. Bij de voortgezette behandeling van de voorstellen uit de afdelingen wer den de prae-adviezen van het hoofd bestuur aanvaard. Zo ook om de va- cantietoelage door opneming in de u.ensioenregeling een vaste toelage te doen worden, alsmede de gezins grootte in de vacantietoelage te verdisconteerd en voorts de toelage op tenminste 75.vast te stellen. Medegedeeld werd dat tussen de K.A.B. en de Arka besprekingen gaande zijn over de contributie-af dracht aan de K.A.B. Als de best mo gelijke oplossing van de moeilijkhe den tussen de K.A.B.O. en de A.R. K.A. acht het hoofdbestuur van de K.A.B.O. nog steeds: een fusie van de beide bonden. DE KINDERPOSTZEGELACTIE GAAT BEGINNEN! Vrijdag 15 October is het weer zo ver. Dan staan de kinderen, die ge woonlijk op Uw stoep spelen, om een geheel andere reden op deze toegang tot Uw huis,bonzen de jongens van de bovenburen, die soms de kalk van het plafond stampen, nu bescheiden op Uw deur en lopen de meisjes, die op de straat zo dikwijls Uw leven met een autoped of springtouw be dreigen, rustig, maar kordaat langs Uw ramen. Ze schijnen hun speelgoed en baldadigheid vergeten te zijn en een verantwoordelijke taak op de schouders te hebben genomen. Dat hebben ze ook, want ze bellen bij U aam om U te vragen kinderpostzegels te kopen ten bate van hun misdeelde leeftijdgenootjes, voor die kinderen, die om één of andere reden niet zo volop van het leven kunnen genieten als zij. Maak het ze niet te moeilijk, zou den wij U willen vragen. Zij zijn misschien helemaal niet bedreven in de kunst van het verkopen, maar hun goed bedoelingen geven hun een streepje voor. Ze komen op voor de kinderen, wier nood zij zich misschien nauwelijks bewust zijn, maar die zij onbewust schijnen aan te voelen. Zij weten wellicht niet, wat het zeg gen wil altijd ziek, zwak, of licha melijk gebrekkig te zijn, onder vobg. dij van de regering te staan, verwaar loosd te zijn geweest of geestelijk ten achter te zijn. Het kopen van de kinderpostzegel is minder een plicht dan een voor recht. Een voorrecht, waar helaas nog veel te weinig mensen gebruik van maken. Bijna iedereen kent het insti tuut van de kinderpostzegel en weet wat er met het geld wordt gedaan, maar slechts tien percent van „bijna iedereen" maakt van zijn wetenschap een goed gebruik, koopt zegels en plakt ze op zijn post. Dat is wel een beetje weinig en het is dan ook best te begrijpen, dat het Nederlands Co mité voor Kinderpostzegels het voor iedereen geldende parool heeft uit gegeven: Plakt een maand kinderze gels! Zoals we reeds zeiden, het wordt U daarbij zeer gemakkelijk gemaakt. Gedurende vijf dagen (1520 Octo ber) zullen ruim 350.000 jongens en meisjes er op uit trekken om huis aan huis de bestellingen op te nemén. Men behoeft geen geld gereed te leg gen, want pas bij de aflevering, die omstreeks half November zal plaats vinden, mag U betalen. Op 15 Novem ber begint de officiële verkoop in de postkantoren. Tot 14 Januari van het volgend jaar blijven de zegels ver krijgbaar en tot 31 December 1955 blijven zij geldig. De serie 1954 be staat uit vijf verschillende zegels. Speciale prentbriefkaarten zullen ook dit jaar weer worden verkocht. Zij zijn verdeeld in drie soorten: een mapje met vijf prachtige aquarellen van planten en bloemen, één met vijf kinderkaarten en één met vijf Kerst en Nieuwjaarskaarten (prijs per map je ƒ1. DODELIJKE VAL. De 54-jarige weduwe E. de Kok- Hei delbach is gisteren in haar wo ning aan de Westersingel te Rotter dam van de trap gevallen. Zij werd naar het ziekenhuis Coolsingel ge bracht, maar bij aankomst bleek, dat zij was overleden. ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Indonesië: m.s. Oranje (3 Nov.). Ned. Nw Guinea: m.s. Oranje (3 Nov.). Ned. Antillen: m.s. Artemis (19 Oct.). Suriname: s.s. Cottica (20 Oct.). Unie van Zuid-Afrika en Z.-W.- Afrika: m.s. Jagersfontein (19 Oct.). Canada: s.s. Rijndam (21 Oct.) Zuid-Amerika: s.s. 17e Octobre (16 Oct.); s.s. Cordoba (21 Oct.). Brazilië: s.s. 17e Octobre (16 Oct.) Australië: via Engeland (16 Oct.) s.s. Arcadia (21 Oct.). Nieuw-Zeeland: via Engeland (16 Oct.). Plechtigheid in Fatima Tijdens een eenvoudige plechtig heid op het grote plein in de Cova da Iria te Fatima heeft pater D. A. Linnebank O.P., leider van de Rozen kranskruistocht, de twee Gulden Boeken met daarin de namen van 20.000 gezinnen, kloosters en instel lingen neergelegd aan de voeten van het genadebeeld van Nossa Senhora de Fatima. In een korte toespraak tot de on geveer 100 pelgrims van de vereni ging van Nederlandse Bedevaarten, die op het ogenblik in Fatima ver toeven, sprak pater Linnebank zijn vreugde er over uit, dat nu reeds zes boeken, naar Fatima konden worden gebracht. Dat betekent, aldus pater Linnebank, dat 60.000 gezinnen, kloostergemeenschappen en institu ten nagenoeg dagelijks het rozen hoedje bidden voor vrede, welvaart en wereldverbetering. I De werkloosheid in September afgenomen Ook in September 1954 is de werk loosheid weer verder gedaald. Het aantal werkloze mannen verminder- de in die maand van 36.876 tot 31.673 I en het aantal arbeiders op aanvullen- I de werken van 9597 tot 5138, zodat 1 het aanbod van arbeidskrachten in totaal met 9662 afnam. Na 1948 is een dergelijk laag cijfer niet meer voor gekomen. Deze daling van de geregistreerde arbeidsreserve was in hoofdzaak het gevolg van de voortzetting en uit breiding van de seizoenwerkzaamhe den, vooral in de landbouw en de voedings- en genotmiddelenindustrie. Het aantal werklozen beneden 19 jaar daalde in de afgelopen maand van 3374 tot 1398. Door de regenval werd de aardap peloogst vertraagd en kon deze even als de bietenoogst slechts in beperk te mate machinaal geschieden. Hier door ontstond een tekort aan ar beidskrachten, ondanks inschakeling van losse arbeiders, grondwerkers, veenarbeiders en anderen, onder wie structuurwerklozen en minder ge schikte werkzoekenden. In de bouwnijverheid doen zich grote tekorten voor aan timmerlie den, metselaars, stucadoors en schil ders. In enkele gevallen ontstond stagnatie door gebrek aan gevelste nen. De totale vraag naar mannelijk personeel steeg van 50.577 tot 52.609, voornamelijk ten gevolge van de vraag in de landbouw. Het aanbod van bouwvakarbeiders daalde van 6584 tot 5228, veenarbei ders van 1384 tot 434, metaalarbei ders van 3760 tot 2573, landarbeiders van 6130 tot 2564 en losse arbeiders van 10.636 tot 8087. Het leven van een marechaussee ls vol afwisseling. Een van de vele en interessante taken, die hg kan verrichten is de contróle van de passen van uitgaande en bin nenkomende reizigers op Schip hol. Dagelijks komt hij hier in contact met een internationaal publiek, waarbij tact en voor komendheid naast het vervullen van z(jn werk nodig zijn. Wie er voor voelt toe to treden. tot het wapen van de Koninklijke Marechaussee en tussen de 18 en 25 jaar is, geen bril draagt en tenminste J.75 lang is. moet: eens aanlopen bg een Brigade commandant van de Koninklijke Marechaussee of schriftelijk in lichtingen vragen bg de Sectie Personeelsvoorziening van het Ministerie van Oorlog: 1 Grote Marktstraat 40, Den Haag Tel. 182290. Treinongeluk te Limburg Twee slachtoffers overleden Het ongeluk, dat Dinsdag op de spoorlijn MaastrichtEysden plaats vond toen een personenauto in bot sing kwam met een trein, heeft twee doden gekost, daar gisternacht het zwaargewonde slachtoffer uit de auto in het Maastrichter ziekenhuis is overleden. Zoals men weet, werd de bestuurder van de auto op slag gedood. Het ongeluk is voor de justitie geen aanleiding geworden een vervolging in te stellen. Na onderzoek is geble ken, dat de trein een normale snel heid had en dat de machinist na de botsing zyn trein binnen een verant woorde tijd tot stilstand heeft kun nen brengen. Het zicht op de plaats is goed, de trein was verlicht en de nacht was helder, zodat geconcludeerd moet worden, dat het ongeval aan onop lettendheid van de bestuurder van de personenauto geweten moet wor den. Fel requisitoir Bijna de gehele morgenzitting van het Haags Gerechtshof was Woens dag gewijd aan de behandeling van de zaak tegen de veehouder J. S. uit Zegveld, die in eerste instantie was veroordeeld tot een maand ge vangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en 100 gulden boete of 50 dagen wegens het doden van twee tamme eenden van een ander. Het jachtgeweer van verd. was verbeurd verklaard. Het drama had op 22 Januari j.l. plaats te Nieuwcrbrug, waar mevr. H. C. W. R.-C. volgens haar verklaring juist haar twee tamme eenden Jan en Piet had gevoederd. Voldaan gingen de dieren weg en toen was verd. met zijn geweer ge komen, had achter een boom gehurkt en geschoten op de zittende eenden. De verd. vertelde de geschiedenis heel anders. Er zou volgens zijn ver haal een koppel van zeven eenden zijn neergestreken en toen ze net waren opgestegen zou hij geschoten hebben. Hij was van mening dat het wilde eenden waren. In dit verband werd o.m. de directeur van de Ned. Jagersvereniging, ir C. Rueb, ge hoord, die het schieten op zittende eenden onweids noemde en zpndi- gen tegen de jagersetiquette. Aan de gedragingen van de eenden zou z.i. te merken zijn of het wilde of tamme eenden waren. Wilde moet men besluipen, want deze vliegen direct op. De eigenares vertelde nog voor het schot geroepen te hebben. Dit waren haar laatse eenden, de ande re zijn vermist. Zij vermoedde dat S. hierin eveneens de hand heeft ge had. De 18-jarige dochter M. J. R. bevestigde de verklaring van haar moeder. Als getuige a décharge werden nog gehoord de veehouder M. K., de 45- jarige veehouder J. v. d. W. en diens 15-jarige zoon C. v. d. W„ alsmede de verpachter van het jachtrecht, de veehouder J. H. R. Het requisitoir van de proc. gene raal, mr. baron Van Voorts tot Voorst, was bijzonder fel. Hij schet ste hoe dit geval een cause célèbre was in Bodegraven. Het behandelen had veel tijd gekost door de hals starrige houding van verdachte. De proc. generaal was van mening dat het inderdaad tamme eenden waren en vond dat verd. laf en onweide lijk was opgetreden.., De proc. gene raal herinnerde eraan, dat verd. lid is van de bekende familie S., die de politie zo veel moeilijkheden heeft bezorgd. Hij gaf verd. de ver zekering dat hyzeif als proc. gene- 1 raai er persoonlijk voor zou zorgen dat de jaohtacte van verd. binnen de kortst mogelijke termijn zal wor den ingetrokken. „De familie S. mo ge weten dat het Openbaar Ministerie strenger zal optreden tegen de leden van deze familie; daar hebben ze het wel naar gemaakt. Zij zullen het hoofd moeten buigen". De proc. ge neraal richtte zich met deze woor den ook tot de drukbevolkte publie ke tribune, toen hij merkte dat men het hoofd schudde over zijn requisi toir. Hij eiste tenslotte S 200.— boete of 50 dagen en een maand voor waardelijk met drie jaar proeftijd, alsmede verbeurdverklaring van het geweer of 150.subs 50 dagen. De raadsman, mr. J. A. Schuering, begon met er zich tegen te verzetten dat de proc. generaal een soort col lectieve familieschuld creëerde. Dit was niet aan de orde bij deze totaal andere zaak en z.i. ook niet juist. Zijns inziens was niet bewezen dat S. had kunnen weten, dat het tamme eenden waren. Arrest 27 October. Personeel verkocht tegen eigen bate Vier personeelsleden van de N.V. Ijzergieterij en emailleerfabriek i „Vulcaanoord" zijn ontslagen, omdat zij zich gedurende een lange periode hebben schuldig gemaakt aan mal versaties. Het bedrijf is voor een belangrijk bedrag benadeeld. Enkele dagen ge leden werd een auto met gereed zijn de producten, gecontroleerd. De la ding bleek niet in overeenstemming met de facturen. Bij een verder in gesteld onderzoek bleek dat vaak een overschot aan goederen de fabriek verliet. Dit overschot werd door per soneelsleden ten eigen bate verkocht. Het blijkt moeilijk na te gaan hoe lang de personeelsleden zich aan deze malversaties ^hebben schuldig gemaakt. Sommigen waren al zeer lange tijd in dienst van het bedrijf. Het onderzoek is nog niet beëin digd. Meer personeelsleden zijn bij deze affaire niet betrokken. A. F. DE VILDER t* Te Amsterdam is plotseling over leden, 63 jaar oud, de heer A. F. de Vilder, directeur van de Amsterdam se Ballastmaatschappij. Hij was, met zijn broer, de stuwende kracht van deze grote maatschappij, welke over de gehele aarde enorme werken uit voert, hier in Nederland o.a. bij het dijkherstel na de Februari ramp en de bouw van een tunnel onder het Noordzeekanaal. UITKERINGSPERCENTAGES GEMEENTEFONDS 1955. De minister van buitenlandse za ken heeft aan de gemeenten mede gedeeld, dat zijn ambtgenoot van financiën en hij de percentages, naar welke, in afwachting van de tot standkoming van de begroting van het gemeentefonds voor het jaar 1955, de voorlopige uitkeringen voor de algemene en de belastinguti- kering over 1955 zullen worden be rekend, hebben bepaald op respec tievelijk 128 en 107. De minister heeft de aandacht er op gevestigd, dat bij het bepalen van de genoemde percentages geen reke ning is gehouden met de gevolgen van een loonronde voor het over heidspersoneel. In verband hiermede ware in de gemeentebegroting voor het jaar 1955 voorshands evenmin met deze gevolgen rekening te hou den. Nijmegen bouwt een nieuwe schouwburg Naar wij vernemen is het ontwerp voor de nieuwe schouwburg te Nij megen gereed en doorgezonden naar de commissie van bijstand. Over enige weken zal het schouwburgplan de gemeenteraad bereiken. Het ont werp is van ir. Bijvoet uit Haarlem. De kosten zijn geraamd op 2.500.000 De schouwburg komt met de hoofd ingang aan de Nassausingel. De zaal zal bijna 1000 bezoekers kunnen be vatten, krijgt een orkestbak voor eventuele operavoorstellingen en twee balcons. SCHOOLKINDEREN ROOIEN AARDAPPELS. Op verzoek van de sociale dorps commissie en met goedvinden van het gemeentebestuur van Oude Pe- kela hebben verscheidene leerlingen van de lagere scholen in deze ge meente van 12 jaar en ouder zich spontaan gemeld om werkzaam te zijn bij de aardappeloogst. Alleen in de veenkoloniën al moeten nog 1200 ha. aardappelen worden gerooid. UITVINDERSBEURS IN R.A.I.-GEBOUW. Vier dagen lang zal in December in het RAI-gebouw een uitvinders- beurs worden gehouden. Tijdens deze beurs, de eerste op dit terrein in Ne derland, zal in 800 verschillende itands een overzicht worden gegeven ^an de nieuwste uitvindingen op vrij wel elk gebied. Uitvindersverenigin gen uit de meeste landen van Europa hebben reeds toegezegd, medewer king te zullen verlenen. Op de expositie zullen niet alleen uitvindingen worden getoond, die reeds industriële verwezenlijking hebben gevonden, maar ook nieuwe vindingen, die uitsluitend nog in mo dellen kunnen worden gedemon streerd. (Tel.). BRAND IN GARAGE TE ROTTERDAM. Woensdagavond omstreeks tien uur is door onbekende oorzaak brand uit gebroken in de garage van het trans portbedrijf Gebr. Nijman N.V. aan de Derde Schansstraat te Rotterdam. De brand woedde voarnamelijk in een kleine ruimte ingebouwd in de garage en in gebruik voor de con trole van electrische apparatuur. In de garage stonden ongeveer twintig vrachtauto's die direct door de brand weer werden weggesleept. Men kon evenwel niet verhinderen dat twee vrachtwagens in brand geraakten, doch deze konden uit de garage wor den verwijderd. Na ruim een half uur kon men aan het nablussen be ginnen. Verzekering dekt de schade.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 5