S)eCaidóeSoiifm/vX Ernstige treinbotsing i i Eist Mendès-France kreeg zijn votum van vertrouwen Mendès-France Heeft thans de handen vrij voor nadere onderhandelingen Nu nog regeling van het Saargebied Geestelijkheid van Triest is niet enthousiast Vissers zoeken naar verlorenen Doden en vele gewonden naar Nijmeegse ziekenhuizen Vrijwilligers voor Duits leger Wervelstorm over Haiti Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 WOENSDAG 13 OCTOBER 1954 46ste JAARGANG No. 13321 haalde het weer Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w„ f 2.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 et. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 KATER STEMMING IJ ET IS MENDèS-FRANCE op- nieuw gelukt er tussen uit te springen en het Franse parlement zover te krijgen, dat het hem met een royale meerderheid het gevraag de vertrouwen gaf. Daarmee keurde de Kamer het beleid van de premier inzake de herbewapening van West- Duitsland goed en gaf zij hem de nodige armslag om de nadere onder handelingen, welke volgende week te Londen zullen worden gehouden. Er was nu in de Franse Nationale Vergadering een geheel andere stem ming dan toen het Europese leger verworpen werd. Toen was er een heftige beroering; men zong 0 de Internationale, men zong daar de Marseillaise tegen in en ging elkaar met de vuist te lijf. Daarna is de kater gekomen en de heren deputé's hadden gisteren niets meer weg van de nationale hel den, die een paar weken geleden om de eer van Frankrijk de E.D.G. ver moordden. Nu moesten ze genoegen nemen met iets wat men de „Euro pese Unie" heeft genoemd en nage noeg hetzelfde goedje bleek in een ander flesje met een ander etiketje. De Fransen hebben in de resulta ten van de Londense conferentie be rust zonder enthousiasme, maar met de wetenschap, dat het nu eenmaal niet anders kan. De Katholieken ont hielden zich van stemming omdat zij enerzijds niet mee wilden gaan met Mendès-France, die rustig heeft toe gezien hoe de zoveel betere E.D.G. om hals werd gebracht, maar ander zijds ook niet mee wilden gaan met de communisten, die natuurlijk te gen stemden, omdat geen enkele Europese verdedigingsorganisatie in de kraam van Moskou te pas komt. De reactie van de internationale politiek op het aanvaarde vertrou wensvotum voor de Franse premier is er over het algemeen één van vol doening. Men beschouwt de thans ingeslagen weg als de enig mogelij ke in de gegeven omstandigheden en men is al blij als er geen kink in de kabel komt. Overigens is deze vol doening gemengd met een beetje vrees, dat het straks toch wel eens mis zou kunnen gaan. Want een vo tum van vertrouwen is nog geen waarborg, dat ook het uitgewerkte verdrag, met al z'n nadere bijzonder heden en details straks vast te stel len in Londen, genade zal vinden bij het Franse parlement. En dan is er nog het Saargebied, dat verrassingen kan opleveren. De Fransen willen een oplossing van het Saarprobleem verbinden aan de oplossing van de Duitse herbewape ning maar er is nog allerminst zeker heid, dat er een oplossing voor het Saarprobleem te vinden is. Adenauer naar Washington Kanselier Konrad Adenauer is van plan na de conferentie der negen mogendheden naar Amerika te vlie gen cm te sprekeri met Amerikaan se politieke leiders, aldus is te Bonn meegedeeld. Op 20 October zal de kansc^er eerst naar Parijs vertrekken om mét Mendès-France over de Saarkwestie en de Westduitse souvereiniteit te spreken. De Franse Nationale Vergadering heeft gisteravond haar vertrouwen uit gesproken in de regering van premier Mendès-France. Daardoor heeft zij de Londense plannen voor de Westduitse herbewapening onderschreven en de premier gemachtigd zijn onderhandelingen voort te zetten. Voor de premier stemden 350 afgevaardigden, dat is 36 meer dan dei absolute meerderheid. Tegen stemden 113 leden en verder waren er 152 onthoudingen. Toen voorzitter André le Troquer de met spanning verbeide uitslag be kend maakte, viel er van geestdrift weinig te bemerken. „We hebben onze plicht gedaan, maar verwacht niet van ons dat we er verheugd over zijn", was de commentaar van een der parlementsleden. Het was een heel ander toneel dan op de avond, dat de E.D.G. werd ver worpen. Toen zong men herhaaldelijk de Marseillaise, de communisten schakelden op de Internationale over en in verscheidene hoeken braken vuistgevechten uit. KATHOLIEKEN ONTHIELDEN ZICH. Voordat de stemming begon, had- den woordvoerders van de radicaal socialisten (de partij van de premier), de socialisten die de premier heeft uitgenodigd in het kabinet te komen), de Gaullisten, voormalige Gaullisten haar trouw aan het Atlantische bond genootschap en haar vastbeslotenheid tot het voortzetten van de opbouw van Europa bevestigt en die van het resultaat van de Londense onder handelingen op de hoogte is gesteld, spreekt haar vertrouwen uit in de regering wat betreft de voortzetting van deze onderhandelingen en de en verscheidene andere centrumpar- toepassing van het door haar uiteen. tijen meegedeeld, dat zij de premier zouden steunen. De rooms-katholieke volksrepublikeinen (M.R.P.) onthiel den zich van stemming. Graag zou den zij tegen de premier hebben ge stemd, maar zij deinsden er voor te rug zich bij de communisten in de oppositie te scharen. De stemming gold zoals bekend een motie van vertrouwen, die -Vrijdag door Mendès-France was in gediend, aan het eind van een debat van twee dagen over de Londense accoorden. Deze motie luidt: „De Nationale Vergadering, die Voorbeeld 5100 De actie, die Nederland voert voor de vluchtelingen dreigt een waar voorbeeld te worden voor de gehele lakse wereld, die tot nu toe weinig meer, dan gepraat heeft. Het gironummer 5100, waarop men zijn giften kan overmaken, begint zich zeer in de belangstel ling van het Nederlandse volk te verheugen. Was gistermorgen het tot dan toe ontvangen bedrag 21.000, toen men hedenmorgen de ba lans weer op ging maken, bleek de rekening tot 31.000 te zijn aangegroeid, zodat in één dag door het Nederlandse volk 10.000,voor de vluchtelingen werd geofferd en de actie is nog maar pas gestart. gezette beleid' De duidelijke uitspraak van de Ka mer versterkte de positie van de Franse premier om de geallieerden nieuwe tegemoetkomingen te vragen. Volgens Guy Mollet, de secretaris generaal van de socialistische partij, heeft Mendès-Franse verteld, dat hij zijn best zou doen een nauwere een wording van de geallieerde en Duitse legers te verkrijgen. Andere partijen zouden graag zien dat hij ook het de mocratisch toezicht op het nieuwe or gaan versterkt. EN NU DE SAAR. Premier Mendès-France heeft thans met succes de op één na laatste phase afgesloten van de politiek, die hij bij zijn ambtsaanvaarding in Juni j.l. aankondigde ten aanzien van de Europese verdediging. De volgende taak van Mendès- France betreft Saarland, over welk gebied met West-Duitsland een ac- coord moet worden gesloten, dat te gelijk met de Londense overeen komsten ter bekrachtiging aan de Nationale Vergadering moet worden voorgelegd. De Saarlandse premier, Hoffmann, is op het ogenblik in Parijs, waar hij besperkingen voert met leden der re gering. Dit overleg vormt een inlei ding op de besprekingen tussen de Franse premier en bondskanselier Adenauer, die vóór 19 October op het programma staan. In Franse politieke kringen is men optimistisch gestemd over de afloop hiervan. Geen verbetering in Joegoslavische zone De kerkelijke autoriteiten van Triëst delen geenszins in de feest vreugde over de overeenkomst tus sen Italië en Joegeslavië, waardoor hun stad en een strook land ten Nooi-oen ervan wederom onder Ita liaans bestuur zijn gekomen. Vooral de bisschop van Triëst, mgr. Santin, blijkt zeer teleurgesteld te zijn over het feit, dat tijdens de langdurige po litieke voorbesprekingen met geen woord is gerept over de godsdiensti ge problemen. Het ontbreken van een regeling in dit opzicht wettigt het vermoeden, dat er geen verbetering te verwachten is in de deplorabele godsdienstige toestand in de Joegosla vische zóne. De tekst van de overeenkomst, on dertekend door Italië, Joegoslavië als mede door de Amerikaanse en Engel se bezettingsautoriteiten spreekt van „vrijheid van eredienst". Volgens communistische interpretatie bete kent dit echter op zijn best de vrij heid om de H. Mis op te dragen met al dan niet gecensureerde preek, doch in geen geval vrijheid van godsdienst In de visafslag te Den Helder kwa- men Maandagavond vissers van Urk en Texel bijeen voor een laatste be- volgens de opvattingen van het Wes-J spreking van de maatregelen, welke ten. In een bijvoegsel van de tekst m verklaren voorts de regeringen van Italië en Joegoslavië zich te houden aan de menselijke rechten en funda mentele vrijheden,* zoals deze zijn vastgelegd in het Handvest der Ver. Naties. De kerkelijke autoriteiten van Triëst vragen zich echter af of onder bescherming van dit Handvest de priesters nu weer kunnen terugkeren naar hun parochies in zóne B, waar uit zij in de loop der jaren door de Joegoslavische communisten zijn ver dreven? En zal mgr. Santin, de bis schop van Triëst, het onder Joego- slavisch bewind gekomen gebied mo gen bezoeken b.v. om het H. Vorm sel toe te dienen? Toen de Joegoslaven het gebied in 1945 bezetten, werkten er 85 pries ters. Nu zijn er geen 20 meer. Alle zusters hebben haar instellingen als weeshuizen en ziekenhuizen moeten verlaten. Van de 20 nog overgebleven priesters zijn er 4 bijna 80 jaar. Gods dienstonderwijs op de scholen is ver boden. Kerkelijke autoriteiten in Triëst, geleerd door de ervaring, vre zen, dat er maar weinig hoop is op een verbetering in de godsdienstige situatie. zullen worden genomen, om de wrak stukken van de vermiste Uk 174 en Scherf aan de haaien In Norfolk, Virginia, V.S., zijn 11 over levenden aan land gebracht van de Amerikaanse ertsboot „Mormaskite", welke tijdens een hevige storm kap seisde en zonk, nadat de lading was begonnen te werken. De meeste overlevenden maken het naar om standigheden redelijk, hoewel zij erg hebben geleden van verbranding door de zon en van een verblijf van 48 uur in zee, waarbij zij zich vechtend de haaien van het lijf moesten houden. Op het uitgebreide emplacement van het station Eist (O. B.) is heden morgen omstreeks 8.40 uur de electrische sneltrein van Enschede naar Roer mond op de op het verkeerde spoor binnengereden sneltrein van Nijmegen naar Amsterdam ingereden. De ravage was groot en de gevolgen ernstig De voorste treinstellen van beide treinen stonden schuin In de hoogte tegen elkaar op. In beide treinen vielen slachtoffers. Volgens de thans be schikbare gegevens zijn enkele doden en vrij veel zwaar- en licht gewon den te betreuren. Onmiddellijk kwam hulp uit verscheidene richtingen opdagen. Binnen korte tijd waren tien rode kruiscolonnes en vele ziekenwagens op de1 plaats van de ramp aanwezig. De ernstig gewonde slachtoffers werden naar ziekenhuizen in Arnhem en Nijmegen vervoerd, terwijl de licht gewon den ter plaatse geholpen werden door medici uit de directe omgeving. Een begin van brand in de ernstig gehavende treinstellen kon worden geblust. Om tien uur uur zocht men nog steeds naar slachtoffers. Alle ambulance-auto's van de ziekenhuizen te Nijmegen en van de ge meente Nijmegen, alsmede de beschikbare artsen van de Nijmeegse zieken huizen zijn naar Eist vertrokken om hulp aan de slachtoffers te verlenen. Op de vertrektijden van de treinen naar Arnhem vertrekken thans van het Stationsplein te Nijmegen autobussen naar de Gelderse hoofdstad. Omstreeks twaalf uur werd bekend, dat bij het ongeval minstens zes per sonen het leven hebben verloren. De lijken van drie slachtoffers zijn nog ïJet geborgen. Met snijbranders is men thans bezig de gehavende wagens open te branden, teneinde nog enkele slachtoffers te kunnen bereiken. Twee bij het ongeval omgekomen personen zijn geïdentificeerd. Omstreeks twaalf uur waren zes zwaar gewonden naar een ziekenhuis vervoerd, doch men vermoedt, dat nog meer slachtoffers in de ravage zul len worden gevonden. Het blijkt, dat een tweede-klasse treinstel van de trein, die in de rich ting Nijmegen reed, een derde klasse treinstel van de trein uit Nijmegen is binnengedrongen. Hoewel het zoeken naar de slacht offers nog niet is beëindigd, en er dus nog niet kan worden gesproken van opruimingswerkzaamheden, zijn de monteurs van de Nederlandse Spoor wegen reeds begonnen met het her stellen van de bovenleiding. GEBROKEN DRAAD. Naar de president-directeur van de Nederlandse Spoorwegen ir. F. Q. den Hollander, die op de plaats van het ongeval aanwezig is, mededeelde, is de oorzaak van de botsing geweest, het breken van een draad bij de be diening van een wissel. Hierdoor kon de wissel niet worden bediend met het gevolg, dat een der treinen op een verkeerd spoor kwam te rijden. Het aantal meldingen van vrijwil ligers voor een toekomstig Duits le ger is na de Londense conferentie met sprongen gestegen, aldus werd uit Bonn vernomen. Hieronder is vooral het aantal jon geren, dat nog nooit in dienst was, toegenomen. Het aantal meldingen bedraagt ruim 115.000, terwijl er 150.000 vrij willigers voor het toekomstige West duitse contingent van 500.000 man nodig zullen zijn. Ook Scelba vraagt vertrouwen De Italiaanse regering heeft gister avond in de Kamer van Afgevaar digden de vertrouwenskwestie ge steld in zake haar politiek van alge hele steun aan de herbewapening van West-Duitsland. Gisteravond begon in de Kamer een debat dat waarschijnlijk een week zal duren. Aan het eind hier van zal de regering-Scelba, volgens politieke waarnemers, in de 590 ze tels tellende Kamer waarschijnlijk een meerderheid van ongeveer 30 stemmen behalen. Regen of motregen Het K.N.M.I. deelt mede: Het begin van deze week werd be gunstigd door fraai herfstweer. Het bleef droog en het herfstzonnetje scheen, alhoewel soms belemmerd door dunne wolkensluiers, gedurende lange tijd. Er was weinig wind en de tempe raturen waren normaal. Deze korte onderbreking in het wisselvallige weer was te danken aan een hoge drukgebied, dat van de Oceaan ko mende, zich over Centraal Europa uitbreidde. Vandaag kwam er weer een kentering. Doordat met Zuidwes telijke wind zeer vochtige en warme tropische lucht werd aangevoerd nam de bewolking sterk toe en viel plaat selijk wat licht regen of motregen. Bovendien is er meer wind zodat het weer vandaag wel een fel con trast vormde met dat van gisteren. Op de Oceaan ten Westen van Ier land bevindt zich een nieuwe storing, die in de richting van Schotland koerst. Deze storing heeft geen directe invloed op het weer in ons land, maar het koufront ervan dringt langzaam op naar de Britse eilanden. Dit is de oorzaak dat ook morgen het weer minder gunstig blijft waarbij de neerslagkansen nog toenemen. In de temperatuurverdeling komt mor gen geen wijziging. De wind blijft in het algemeen vrij krachtig. Het eiland Haiti is door een wer velstorm geteisterd. Het aantal doden bedraagt thans honderd. Er zijn tal rijke gewonden. Er is tot nu toe voor twee millioen dollar schade aange richt, aldus een te Bogota (Colum bia) opgevangen bericht van radio- San José de Costa Rica. De orkaan woedt nog boven de hoofdstad Port au Prince (120.000 in woners), waarvan de hoofdstraten zijn overstroomd. Men is bezig met de organisatie van de hulpverlening aan de getroffen bevolking. Hd 8 en de stoffelijke resten van de opvarenden van deze vaartuigen die tijdens een storm zijn vergaan, te vinden. Op de vergadering werd uit eindelijk besloten in de nacht van Maandag op Dinsdag uit te varen. Foto boven: een overzicht van de vergadering. Foto flhder: Hessel Snoek (links) leiders van de expeditie geeft instruc tie hoe met netten zal worden ge tracht de op de bodem liggende wrakken te bergen. Naast hem rechts de Urker Albert Post, die met hem de expeditie leidt. Dinsdag is de vloot van beide plaatsen uitgevaren, maar zonder succes zijn zij s avonds omstreeks 8 uur de haven van West Terschelling binnengelopen. Zij deden dit om be schutting te zoeken voor de harde wind die verwacht wordt. Voor zo ver tot dusverre bekend is, hebben de schepen nog niets gevonden van de vermiste schepen. Het binnenlopen van deze vloot van in totaal circa veertig schepen veroorzaakte in West Terschelling veel drukte. HOE wordt het weer? (Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. Opgemaakt te 10 uur). VEEL WIND. Zwaar bewolkt met plaatselijk I enige lichte regen of motregen. Matige tot krachtige en later wellicht harde Zuidwestelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. 14 Oct.: zon op 7.01 en onder 17.50 maan op 18.35 en onder 10.25 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE WARSCHAU BERLIJN •FRANKFORT MUNCHEN ZURICH GENEVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME regenbui 9 C. onbewolkt 9 regen 13 geheel bew. 13 motregen 12 geheel bew. 10 licht bew. 6 mist 5 geheel bew. 8 onbewolkt 10 nevel 5 nevel 7 mist 4 nevel 0 mist 3 nevel 7 licht bew. 1 nevel 5 nevel 3 half bew. 10 Korreltje Rijke mensen zijn arme mensen, die geld hebben!

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1