I i i 1 i ly n II n r Hl g a B OfSf" a Opwekkend middel gaf aan longarts 'n opgewektheid die door anderen voor dronkenschap versleten werd Gevaar dat iedere drankzuchtige zich achter tablet zal verschuilen KALODERMA GELEE Mëwmm RECHTZAKEN Messentrekkers voor de balie ,De Knokkei*sbui HET Schaakspel i i X, i P m M t l m Wf pond sterling DINSDAG 12 OCTOBER 1954 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 Nieuw verweer van automobilist ER KLOPT IETS NIET In een proces, dat mogelijk van vérstrekkend principieel belang kan worden, heeft gistermiddag voor het Amsterdamse hof een autobestuur der, die er van beschuldigd wordt on der invloed van sterke drank in zijn wagen te hebben gereden, zich ver weerd door te betogen, dat niet het gebruik van drank, doch het nuttigen van een tablet pervitine (een opwek kend middel tegen slaperigheid) de oorbaak van zijn vreemd gedrag is geweest. Drie hoogleraren werd als getui gen in deze zaak om hun oordeel ge vraagd. Het resultaat was, dat het hof op verzoek zowel van de procu reur-generaal als van de raadsman de zaak aanhield, opdat nagegaan zal worden of de verdachte inderdaad (zoals hij zegt) op de bewuste dag, toen hij naar de mening van de ver balisanten dronken achter het stuur zat, des middags bij de door hem ge noemde apotheek een tube pervitine heeft gekocht. Wankel argument. Tijdens de zitting van eisteren merkte de procureur-generaal op: „De justitie is huiverig dit argu- WOENSDAG HILVERSUM I 402 M. 7.00—24.00 NCRV NCRV: 7.00 Nieuws; 7.10 Gewijde rauz.; 7.45 Een woord voor de dag: 8.00 Nieuws en weerber.; 8.15 Gram.: 8.30 Idem; 9.00 V. d. zieken; 9.30 V. d. huisvr.: 9.35 Waterst.; 9.40 Gram.; 10.15 Idem: 10.30 Morgendienst; 11.00 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.53 Idem. 13.00 Nieuws 13.15 „Met PIT op r>ad". 13.20 Metro- pole ork. 14.00 „Boris Godounov", opera (proloog en le acte). 15.00 In- terscholair Jeugdtournooi. 15.45 Gr. muz. 16.00 V. d. jeugd. 17.20 Gram. 17.30 Orgelsoel 18.00 Mil. caus. 18.10 Gram. 18.30 Cello en orgel 18.45 Spectrum van het Christelijk Orga nisatie- en Verenigingsleven" 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Huismuziek 19.30 Buitenl. overz. 19.50 Gram. 20.00 Radiokrant 20.20 Radio Phil, ork. en solist 21.15 „Augustinus" caus. 21.35 Viool, cello en piano 22.00 Gram. 22.15 Cantate „Musikalische Kürbschütte" 22.40 Gram. 22.45 Avondoverdenking 23.00 Nieuws en SOS-ber.; 23.15 Gram.; 23.30- „Man en vrouw", caus.; 23.4524.00 Gram. HILVERSUM II 298 M. 7.00 VARA 10.00 VPRO 10.20 VARA 19.30 VPRO 20.00—24.00 VARA VARA: 7.00 Nieuws 7.10 Gram, 7.15 Gym. 7.30 Gram. 7.45 „Even opkrik ken!" 7.50 Gram. 8.00 Nieuws 8.18 Gram. 8.50 V. d. huisvr. 9.00 Gym v. d vrouw; 9.10 Gram. VPRO: 10.00 Schoolradio VARA: 10.20 V. d. vrouw 11.00 Gram. 12.00 Accordeonork. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 V. h. platteland. 12.38 Gram. 13.00 Nieuws 13.15 Tentoonstellingagenda 13.18 Hawaiian muz. 13.45 Gram. 14.00 Me dische kron. 14.10 V. d. jeugd 16.00 V. d. zieken 16.30 Gram 17.30 Instr. kwint. 17.50 Regeringsuitz.: W. van Gelderen: „De tentoonstelling „Buil ding in the Netherlands" in de Ver enigde Staten"; 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Act. en gram. 18.30 Dans muz. 19.00 V. d. kind. 19.10 „Een vrije kerk in een vrije staat", lezing. 19.25 VARA-varia; VPRO: 19.30 V. d. jeugd VARA: 20.00 Nieuws 20.05 Pol. comm. 20.16 „Zij vielen uit Gods hand", hoorsp.; 21.40 Concertgebouw- ork. 22.45 „Weersverwachting", caus. 23.00 Nieuws 23.15 Soc nws in Espe ranto 23.20 Hammondorgelspel 2.340 24.00 Gram. ment aan te nemen, want dan zullen in de toekomst vele verdachten, aan wie het rijden onder invloed tenlaste wordt gelegd, zich gaan verweren door te zeggen, dat hun wankelende gang en de andere verschijnselen te wijten zijn aan een sortgelijk tablet." Voorts werd van achter de groene tafel opgemerkt, dat tot dusverre nog nooit een verdachte dit verweer heeft gevoerd. Terecht stond een 37-jarige long arts uit Dordrecht, die in 1952 reeds voor hetzelfde delict veroordeeld is tot ƒ250,boete plus 3 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. Mocht deze arts dus ditmaal opnieuw worden veroordeeld, dan zal hij waarschijnlijk ook de vorige straf nog moeten ondergaan, aange zien de proeftijd nog niet is verstre ken. Naar feestje geweest. Hij was op 25 October van het vo rig jaar naar een feetje geweest in Amsterdam en had daar tot 9 uur des avonds volgens zijn eigen verklaring 6 glazen bier gedronken. Daarna zou hij in de stad zijn gaan eten en ver volgens enkele kennissen in zijn auto naar huis gebracht hebben. Aange zien hij moe en slaperig was en de tocht naar Dordrecht nog voor de boeg had, had hij een tablet ingeslikt. Het vreemde was, dat hij niet naar Dordrecht reed, maar de verkeerde richting inreed naar de havens in Amsterdam-Oost. Onder het viaduct bij de Zeeburgerdijk, waar hij des nachts om 1.10 uur passeerde, begon hij met zijn wagen angstig te slinge ren. Een hoofdagent van politie zag dat nog net, maar vrijwel gelijktijdig stopte de arts zijn auto langs het trot toir. De agent verzocht hem uit te stappen, hetgeen hij deed. Zes glazen bier. „De bestuurder riekte naar alcoho lische dranken", vertelde de agent. „Zijn ogen waren bloeddoorlopen, hij liep slingerend en sprak moeilijk." Maar de arts was voorts beleefd, hoewel hij op het politiebureau Lin- nauesstraat gebruik maakte van zijn recht de bloedproef te weigeren. Bij zijn verhoor repte hij met geen woord over de pervitine. Een zijner kennissen, die door hem die avond naar huis was gebracht, verklaarde als getuige, dat de arts volkomen normaal reed en naar zijn weten persé niet onder invloed ver keerde van sterke drank. „Ik zelf ben die nacht in het bu reau ingesloten", zei de verdachte gis termiddag, „en vroeg me af hoe het mogelijk was geweest, dat ik zo plot seling begon te slingeren. Ik had nog nimmer zo'n tablet geslikt en plotse ling schoot het me te binnen, dat het tablet er wel eens de oorzaak van zou kunnen wezen". In eerste aanleg verwierp de Am sterdamse rechtbank echter dit ver weer en veroordeelde de arts op 30 December jl. tot 14 dagen plus 8 maanden ontzetting uit de rijbevoegd heid. Van dit vonnis tekende de ver dachte appèl aan. Wat mankeer ik nu? „Er klopt hier iets niet", zei als ge tuige een der hoogleraren, prof. U. G. Bijlsma, hoogleraar in de pharmaco logic aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. „Iemand die slingerend in maakt handen zacht als fluweel (Advertentie) een auto rijdt en te voet loopt te zwaaien, die is stomdronken en ver liest iedere voorzichtigheid uit het oog. Die stopt niet met zijn auto, om dat hij zich verbaasd afvraagt: wat mankeer ik nou plotseling? Bovendien kunnen 6 glazen bier, waarvan het laatste om 9 uur is ge dronken, niemand vier uur later plot seling dronken maken. Daarentegen is het zeer goed mogelijk, dat bepaal de personen dergelijke verschijnselen krijgen na het slikken van een tablet pervitine". Verkeerde richting. President tót verdachte: „Waarom had u die pervitine eigenlijk ge kocht?" Verdachte: „Voor een mijner ken nissen, die mij er om had gevraagd. Pervitine is n.l. niet zo gemakkelijk te krijgen. Voor een arts is dat niet moeilijk. Ik heb haar die avond nog laat opgezocht, doch zij was niet thuis, zodat ik het buisje in mijn zak heb gehouden. Omdat ik me slaperig voelde heb ik toen zelf een tablet ge nomen". President: „Hoe kwam het dat u helemaal in de verkeerde richting bent gereden." Verdachte: „Op de ANWB-borden stond aangegeven de richting havens Oost. In het vluchtig voorbijrijden heb ik dat woord havens voor Den Haag aangezien." Onderzoek in apotheek. Nadat de verdachte had verteld, waar hij het tubetje had gekocht, leg de plotseling zijn raadsman een doos je over, waarin het buisje naar zijn zeggen gezeten had. Het was bij een bepaalde apotheex in Dordrecht ge kocht, zoals uit het er op gedrukte adres bleek. Bovendien stond er met inkt de bewuste datum op. Verdachte: „In de boeken bij die apotheek kan dat nageslagen wor den." Het hof begaf zioh na het verzoek tot aanhouding van de zaak in raad kamer en besliste daar, zoals de pre sident na de hervatting mededeelde, dat onderzocht moet worden of de verdachte inderdaad de bewuste mid dag pervitme heeft gekocht. De zaak zal worden voortgezet óp 8 November a.s. om 3 uur 's middags. Twee mijnwerkers moesten zich gistermorgen voor de Maastrichter rechtbank verantwoorden voor het hanteren, van messen, op een wijze, die de wet niet kan waarderen. De mijnwerker uit Schaesberg was op 25 Augustus door een jachtopzie ner aangehouden, verdacht van stro pen. Verdachte trok zijn mes, de jachtopziener ging een stapje terug en om hem het jagen moeilijker te maken, sneed verdachte zijn fietsban den stuk. De hardnekkige ontkenning van verdachte weerhield de officier niet 6 maanden te vragen en de rechtbank besloot over 14 dagen uit spraak te doen. Noodweer? Een 46-jarige ziekelijke mijnwer ker, die al reeds lang in onmin leefde met een robuste betonwerker, was op 5 September tijdens een ruzie met de betonwerker, tijdens welke hij een stomp in het gezicht opliep, zo bang geworden, dat hij de betonwerker met een mes gestoken had, waardoor deze bloedig verwond werd. De officier eiste anderhalf jaar we gens poging tot zware mishandeling, de verdediger vond, dat zijn cliënt uit noodweer gehandeld had en de rechtbank bepaalde de uitspraak over 14 dagen. VERDUISTERING Een 30-jarige los-werkman uit Ter Aar verscheen voor de Haagse recht bank, omdat hij in Alphen a. d. Rijn in de periode van Januari tot Mei '54 twee rijwielen had verduisterd. Hij had die fietsen in huurkoop gekre gen. „Dat ontken ik ten stelligste, ik heb die fietsen gekocht. Die papieren hebben er niets mee te maken. Ik mocht ze verkopen", betoogde ver dachte. De man erkende wel dat hij de huurovereenkomst had getekend, maar de fietsenmaker zou hem heb ben gezegd dat dit er niets mee te maken had. Hij had de papieren ook niet gelezen. Wel erkende hij ver duistering van een motorfiets in Am sterdam maar deze was hem niet tenlaste gelegd. Ook wilde hij wel toegeven dat het onbehoorlijk was de fietsen te verkopen terwijl ze nog niet waren afbetaald. Als getuige werd de fietsenhande laar gehoord. De president vond het hoogst lichtvaardig van de getuige om de tweede fiets te verkopen, ter wijl verd. ong 60.op de eerste fiets moest betalen. De getuige moest erkennen niet regelrecht te hebben verteld dat de fiets zijn eigen gen de getuige was opgewassen. De officier zag hier meer een gebrek aan normbesef. Daarom achtte hij de verd. niet strafbaar en verzocht plaatsing in een krankzinnigenge sticht voor een jaar. Uitspraak 21 October. Was 't zó erg niet? De proc. ge neraal bij het Haags Gerechtshof vorderde tegen een 26-jarige wever uit Leiden drie maanden gevange nisstraf wegens poging tot zware mishandeling. In eerste instantie was verd. vrijgesproken, nadat de officier van Justitie vier jaar had geëist we gens poging tot doodslag. Deze ten lastelegging liet de proc. generaal echter vallen. Op 22 Juli 1953 had de verdachte in café „De Sleutels" ruzie gekregen en hij was door de kellner A. P. B. hardhandig uit het café verwijderd. In een portiek had hij later de kell ner opgewacht met een vijl en hier mee had hij naar de man geslagen. De kellner had echter de slag opge vangen. Een brigadier van politie, die als getuige werd gehoord, vond het geen ^i.nstige zaak. Ook het slacht offer, die moest worden opgehaald door de politie, omdat hij de hele zaak was vergeten, vond de zaak van weinig belang. „Ook al had ik de slag niet afgeweerd, dan zou nog m'n schedel niet gekloofd zijn", meen de deze getuige. Arrest 22 October. HAAGSE RECHTBANK Al te krachtige aanmaning Een fabrikant in land- en tuinbouwma- ehines uit Heemstede moest voor de Haagse rechtbank verschijnen omdat hij smaadschrift zou hebben gepleegd tegenover een handelaar in Ter Aar. Hij had deze klant een stuifmachine verkocht, maar toen betaling van de verschuldigde 45.—- uitbleef, maande hij de handelaar. Dit bleek echter niet te helpen en daarom zond de fabrikant de maanbrieven niet meer regelrecht naar de handelaar, maar verzweeg diens naam op de envelop pen en zette tekens een ander huis nummer. Het gevolg was dat de bu ren de maanbrieven open maakten, waarin bovendien nog smalende ge dichtjes stonden Verdachte betoogde dat hij het juiste nummer niet had geweten. Het slachtoffer als getuige gehoord, vertelde dat hij de machine een maand op zicht had en dat hij ver zuimd had het apparaat tijdig terug te sturen. Inmiddels had hij het ver schuldigde bedrag voldaan. De officier van Justitie vond de dreigbrieven een vorm van chantage. De officier eiste tenslotte 75.boe te of 15 dagen. Uitspraak 21 -October. Duur karweitje Wegens diefstal stond een 24-jarige vrouw uit Leiden terecht voor de Haagse Politierechter Onvoorzichtig Een veehouders knecht uit Rijnsaterwoude moest voor de Haagse Politierechter ver schijnen omdat hij een botsing had veroorzaakt toen hij in Rijnsater woude op de grens van Leimuiden geen voorrang had verleend aan een auto, die van rechts kwam en boven dien op een voorrangsweg reed. De botsing tussen beide wagens had nogal ernstige gevolgen gehad. Ver- dachte zei dat hij de auto niet had ge zien. De Officier van Justitie eiste een boete van 100.subs. 50 dagen en intrekken van het rijbewijs voor één jaar. De politierechter veroor deelde verdachte tot f 50.boete subs. 20 dagen en veertien dagen voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van drie jaar, alsmede intrekking van het rijbewijs voor de tijd van één jaar. dom bleef tot de laatste betaling j Zij had op 6 Juli j.l. 10.— gestolen was gedaan. Volgens een rapport van dr Gerrit sen was verd. debiel en daardoor was de toerekeningsvatbaarheid op geheven. Plaatsing in een krankzin nigengesticht werd aanbevolen. De officier van Justitie vond dat verd. zich maar goed en pienter ver dedigde en dat hij ruimschoots te- deeld. uit een jasje van v. d. B. die de keu ken moest witten. De volgende dag was de witter teruggekomen om het karweitje af te maken en zij had toen 25.uit zijn jas gehaald De Officier van Justitie eiste 40. boete of twintig dagen. Verdachte werd overeenkomstig de eis veroor- We moeten wel erkennen, dat het schaakspel de Slavische volken zeer goed blijkt te liggen. De Russische over macht op 64 velden is buiten alle twijfel. Maar behalve de Slaven hebben ook de Joden een natuurlijke aanleg voor het schaken. Op de Schaakolympiade te Amsterdam behaalde het schaakteam van Israël een zeer eervolle plaats in de overwinnaarsgroep. En deze Joodse spelers zijn vrijwel zuivere natuurspe- lers. Aan grote tournooien hebben ze eerder niet deelgenomen. Veel gelegen heid tot oefening hebben ze voor de aanvang van de wedstrijd niet gehad. En toch bleken zij tegen de geroutineer de meesterklasse gevaarlijke, geduchte tegenstanders. Het is niet verrassend. Lasker, Rubin stein, Tarrasch, Niemzowitch om enkele van de allergrootsten te noemen, waren Joden. Het aantal Joodse meesters van wereldformaat is gemakkelijk met vele anderen te noemen. Een bijzonder fraai staaltje van grootmeesterlijke combina tiekunst leverde de Israël-speler dr. Oren in zijn partij tegen de Deense spe ler Nielsen. Na 24 zetten was deze stelling ont staan; V'/ Nielsen's laatste zet was 24. Tflf2. Zwart (Oren) antwoordde 24 Lf6-d4. Dat zouden we zeker allen ge speeld hebben, omdat na Txd4 eenvou dig Te8el en mat volgt. Maar de zaak zit veel dieper! Wit zette n.l. voort met 't betere spel) maar geeft toch enig soulaas. Echter, Oren heeft dieper ge schouwd en vervolgt met 25 Te8e2ü 26. Pd5—f6t, Kg8—h8; 27. Pf6xd7, Ld4xf2t; 28. Kgl—hl. Wat nu? De geniale pointe van deze combinatie n.l. 28Lf2d4ü Dreigt mat door Lg2. Op Txd4 volgt Tel mat. En op 29. Tgl, Lg2f!; 30. Txg2, Telt; 31. Tgl, Txgl mat. TER OPLOSSING. R. C. Hennet. m iÜ mm mm Wk pap JS m Wft WSnm m m m V m, tïï 1 - r m r* ABCDEFGH Mat in vier zetten. (Wit: Ke4, Tel. Tf8; zwart: Ke7). 'IQJ. iipx 'iqi, s 'sph z :lpx 'san i m 'f :8jx 'imj, -g 88X '9JH Z !8JXH 'I :3uissoido MET EEN Door O. Straminoff 37) „De Boigny", luidde het antwoord van de goudkoning, „ik kom onmid dellijk naar je toe. Je kunt me bin nen een uur verwachten". Sir William legde de hoorn neer en zat een ogenblik in diep gepeins ver zonken. Wat kon zijn oude vriend, de vicomte, met hem te behandelen hebben, dat geen dag, neen, geen uur uitstel kon lijden? Een aange legenheid van direct zakelijke aard leek hem uitgesloten. Financiële moeilijkheden misschien? Eveneens vrijwel uitgesloten. De De Boigny's behoorden tot de oudste en rijkste geslachten van Frankrijk. Maar wat dan? Met geweld rukte hij zich eindelijk uit zijn overpeizingen los. Er moest gehandeld worden. Snel gaf hij zijn typiste enkele aanwijzingen betref-1 fende nog te behandelen correspon dentie. Toen verliet hij zijn kantoor riep een taxi aan en gaf de chauffeur het adres op van het kasteel in Fon- tainebleau. Het was niet zonder ontroering, dat hij de prachtige oprijlaan van het oude landgoed der De Boigny's op reed. Hoe gelukkig moesten wel mensen zijn, die in een dergelijke, vredige omgeving hun dagen kon den slijten, hun geluk delend met een gezin, dat in volkomen harmonie en evenwicht met hen leefde Waarom was hem dat geluk nim mer beschoren geweest? Hij, die de rijkste man van Europa genoemd werd, had nimmer in zijn leven dat gene kunnen vinden, wat andere stervelingen scheen toebedeeld te zijn. Nauwelijks stond de auto voor het bordes stil, of de vicomte trad naar buiten om zijn oude vriend persoon lijk te verwelkomen. Gearmd gingen zij de weidse, met jachttropheën ge tooide hall door, en betraden vervol gens de bibliotheek, die wijd en zijd beroemd was om haar uitgebreide verzameling klassieke werken en ori ginele handschriften. „Hoe lang is het wel geleden, dat wij elkaar gezien hebben?" leidde 1 De Boigny het gesprek in, „ik zou haast zeggen, wel tien jaar. Is het eigenlijk geen dwaasheid, dat de mensen allerlei verlangens najagen, die nooit bevrediging geven, terwijl zij met een beetje goede wil en in zicht, zich het leven zo aangenaam zouden kunnen maken, om van ge luk maar niet eens te spreken". Sir William keek lichtelijk ver baasd op, toen hij deze, hem ietwat zonderling aandoende inleiding hoor de. Waar wilde De Boigny heen? Niettemin trof het hem, dat de vi comte hem juist met deze inleiding recht in het hart had getroffen. Im mers, had hij niet zelf zojuist tijdens de rit naar het kasteel dat gemis aan vrede en innerlijk evenwicht heel duidelijk gevoeld? De Boigny deed alsof hij niets merkte en schoof zijn gast een kistje sigaren toe. En terwijl de Vicomte zich eveneens van een havana voor zag en deze opstak, had de Australi sche goudkoning een ogenblik gele genheid, zijn oude vriend eens op zijn gemak op te nemen. Tien jaar was het geleden, sinds zij elkaar ontmoet hadden. Inderdaad waar bleef de tijd? Maar., hoe wei nig hadden de jaren zijn vriend ver anderd. Zeker, aan de slapen was hij een ietsje grijzer geworden, maar zijn gelaat stond rustig en welbe- heerst, als dat van Iemand, die zich zelf kent en zijn weg in het leven weet, een van hen, die zijn geluk ge vonden had in een eigen kring, die hem boven alles dierbaar was. In deze vredige omgeving zou elke gedachte aan haat eenvoudig onmo gelijk zijn. Liefde en geluk, slechts daarvoor was er plaats in deze wo ning. En hij betrapte er zich op, dat hij nauwelijks vermocht een zucht te onderdrukken. De Boigny ontging de gedrukte stemming van zijn vriend, de million- nair niet. „Sparkes", zei hij plotseling op zeer resolute toon, „natuurlijk heeft het je verbaasd van mij te vernemen dat ik je iets te zeggen had, wat voor jou van het hoogste belang was, iets dat geen uitstel lijden kon. Wij kennen elkaar nu, meen ik, al twin tig jaar. Onze wegen liepen steeds ver uiteen, zowel in figuurlijke zin als in werkelijkheid, maar ik heb me er altijd voor gewacht met je in de bat te treden over een levensopvat ting, die vrijwel in elk opzicht van de mijne afweek, of beter uitgedrukt waarmee ik me helemaal niet ver enigen kon. Ten slotte dient ieder voor zich- j zelf te weten, hoe hij zijn leven wil inrichten, immers een mens is alleen 1 dap gelukkig, wanneer hij leven kan naar zijn aard en zijn innigste ver langens, en het zou van een domme aanmatiging getuigen, wannee'r een buitenstaander daarop invloed zou willen uitoefenen" Met stijgende verbazing had Sir William naar zijn oude vriend ge luisterd. Wat kon het belangrijke zijn, dat De Boigny hem, in verband met deze zonderlinge inleiding, had mede te delen? Rustig knipte de vicomte de as van zijn sigaar en vervolgde daarop: „Aan succes heeft het je in deze wereVi nimmer ontbroken. Je on dernemingsgeest, geschraagd door een nimmer falend zelfvertrouwen, werd beloond op een wijze, welke tot nu toe bijna haar weerga niet had Geld» is ongetwijfeld een voornaam iets op onze planeet, Sparkes. Er zijn zelfs gevallen, waarin het de basis kan vormen voor ons geluk. En jou viel een fortuin ten deel, waarvoor je, naar menselijke opvatting, prac- tish alle denkbare geluk kon kopen. Welnu, waarde vriend, al weet ik, dat het je pijnlijk treffen zal, toch moet me één ding van het hart, en dat is, dat wanneer iemand de waar heid ondervonden heeft van het ge zegde, dat geld alleen niet gelukkig maakt, jij dat wel bent". Sir William Sparkes werd zicht baar onrustig. De vicomte zag duide lijk hoe de sigaar, die hij tussen de vingers gekneld hield, beefde. Maar onverstoorbaar vervolgde hij: „Ik herhaal, dat het me leed doet, even, zij het dan ook zijdelings, een onderwerp te moeten aanroeren dat je wellicht op pijnlijke wijze aan het verleden herinnert. Uit hetgeen ik je te zeggen heb echter, zal blijken, dat ik niet anders kon. Met je fortuin had je je, zoal geen geluk, tenminste rust kunnen kopen, had je je een omgeving kunnen stich ten, welke geheel en al in overeen stemming was met je innerlijk, en waarin je vrij van alle zorgen en ver verwijderd van de strijd om het ma teriële, gelegenheid had de kwali teiten in je karakter tot ontwikke ling te brengen, welke je, zoals ik weet, bezit, kwaliteiten, die je ver boven je omgeving zouden heb ben doen uitrijzen. Inplaats daarvan gaf je toe aan een hartstocht, welke elke betere aan drift in de kiem verstikte, niet al leen, maar die je geest vergiftigde en de horizon van je geluk totaal vertroebelde." (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1954 | | pagina 6