Sovjettroepen trekken zich terug uit Port Arthur Neo-fascisten België in Mendès-France kan rekenen op meerderheid 's Werelds oudsyte bisschop Teveel regen in Chicago Waf zei Churchill tegen Eden? Geplaagde Londenaars MASSALE MARIA-HULDE Ontploffing en Noors schip bij brand teisterden Nederlandse kust Vier Japanners in oerwoud van Nieuw Guinea m M DINSDAG 12 OCTOBER 1954 A 0 ^0 46ste JAARGANG No. 13320 ^eueki<^(2oii4cmi Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ^ort Arthur Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties ?0826. Giro 103003. Abonnementsprijs 10.50 p. w., f 2.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 ct. p. m m. Telefoontjes 11.50 Haven wordt aan de Chinezen overgelaten Wil men druk op de Ver. Staten uitoefenen? Radio-Moskou heeft gisteren bericht, dat de Sovjet-Unie haar troepen tegen het volgend jaar Juni uit de Chinese haven Port Arthur terugtrekt. Deze verrassende mededeling ziet men in Londen als een nieuwe stap< van de communisten om druk op de Verenigde Staten uit te oefenen om zich uit en rond Formosa terug te trekken. De Sovjets hebben de veel omstreden haven Port Arthur, die ligt op.' de rand van het Mandsjoerijse schiereiland Liaotoeng, aan het einde van. de tweede wereldoorlog van de Japanners overgenomen. Zij hebben de haven sindsdien met de Chinese communisten gedeeld als een gezamen- ltfke vlootbasis. STRATEGISCHE ÈAVEN. De haven, die vóór het uitbreken van de tweede wereldoorlog door Engeland, Rusland en Japan werd bestuurd, is belangrijk doordat van hieruit de Gele Zee kan worden be heerst en zij het hele jaar ijsvrij is. Rusland en communistisch China zijn het volgens radio-Moskou over de kwestie-Port Arthur eens gewor den tijdens een bezoek van een Rus sische delegatie onder leiding van Kroetsjew aan Peking. China, de Sowjet-Unie en Mongo lië zullen gezamenlijk een spoorweg van China naar Oelan Bator, de hoofdstad van Mongolië, aanleggen, die aansluiting zal geven op de spoor weg naar Siberië. Rusland en China dringen ook aan Sedert geruime tijd reeds hield de Belgische veiligheidsdienst het oog op clandestiene bijeenkomsten van gewezen SS-ers op het provinciaal domein te Huizingen nabij Brussel. Deze vergadering stond onder leiding van een zekere Debbaudt, gewezen lid van het Waalse legioen. Naar het „Laatste Nieuws" schrijft heeft de Belgische recherche Zater dag j.l. een inval gedaan in een lo kaal waar een 12-tal Belgische Zwit serse, Duitse en Nederlandse oud- SS-ers bijeen waren, allen behoren de tot de zgn. Sociaal Europese Be weging. De SS-ers werden door de veiligheidsdienst ondervraagd en een belangrijke documentatie werd in beslag genomen. Het blijkt hier om een neo-fascistische organisatie te gaan, die haar zetel in Lausanne heeft. Alle vreemdelingen werden over de grens gezet. Genoemde Deb baudt diende bij de laatste verkie zingen in België zelfs een kieslijst in. Volksstemming in Guatemala Uit de eerste uitslagen van de Zon dag in Guatemala gehouden volks stemming blijkt, dat het merendeel van de kiezers kolonel Armas in zijn functie van president steunt. Wat de verkiezingen voor de toe komstige grondwetgevende verga dering betreft, leidt, volgens de tot dusver bekende uitslagen, het natio nale anti-communistische front. De einduitslagen worden pas over vier of vijf dagen verwacht. De betekenis van deze verkiezingen sla men ove rigens niet te hoog aan, want zij zijn niet geheim. Volgens een officiële mededeling zijn Zondagavond ongeveer twintig communisten aangehouden, die poog den de verkiezingen te verstoren. op een spoedige conferentie over het Koreaanse vraagstuk „waarvan de oplossing van grote betekenis zal zijn voor het versterken van de vre de in het Verre Oosten". Verder zal de So wj et-Unie al haar aandelen in de gemengde Chinees- Russische ondernemingen, die zijn'worden opgevoerd. opgericht om de ontwikkeling der Chinese industrie te steunen, aan China overdragen. Ook uit Bulgarije. De So wj et-Unie zal zich ook terug trekken uit gemengde ondernemin gen in Bulgarije. Het betreft hier on dernemingen voor de scheepsbouw, de productie van bouwmaterialen en voor de burgerluchtvaart. Bulgarije zal de betaling van de uitkoopsom over een aantal jaren mogen verde len. Ten aanzien van Roemenië heb ben de Russen reeds vorige week een soortgelijke stap bekend ge maakt. De Sowjet-Unie zal aan Chi na opnieuw een bedrag van 520 mil- lioen roebel lenen voor een verdere ontwikkeling van de Chinese indus trie. De reeds vroeger overeengeko men verschepingen van Russische kapitaalgoederen naar China zullen met nog eens 400 milloen roebel De oudste katholieke bisschop ter wereld, Mgr Michael Fogarty, bis schop van Killaloc in Ierland, is vandaag 12 October 95 jaar oud ge worden. Vorige maand vierde hij het zeldzame feest van een gouden bis schopsjubileum. Ter gelegenheid daarvan verleende de H. Vader hem de persoonlijke titel van aartsbis schop. Aardverschuiving in Franse mijn Maandagmorgen heeft te Bruay- sur-Escaut (N.-Frankrijk) een aard verschuiving plaats gehad, waaron der de 46-jarige Theophile Wyzoski uit Bruay en de 34-jarige Joseph Szymlak uit Quivrechain) zijn bedol ven, toen zij een schacht inspecteer den. Socialisten steunen hem De Franse premier Mendès-France kan vandaag, als er in de Nationale Vergadering gestemd wordt over het vertrouwensvotum, op een ruime meerderheid rekenen. Zoals men weet keurt het Franse parlement met dit vertrouwensvotum de Londense overeenkomst inzake herbewapening Weer 'n gescheiden tweeling Het wordt eentonig, maar er is alweer een Siamese tweeling geschei den. Ditmaal te Memphis, waar Maandag een vijf maanden oude Sia mese neger-tweeling, waarvan de hoofden aan elkaar vastzaten, is ge scheiden. De operatie, die vier uur duurde, is geslaagd. Volgens de chirurgen waren de hoofden slechts door enkele bloed vaten verbonden. Overigens is één van de Franse Siamese tweeling, die verleden week Woensdag te Parijs gescheiden is, Nadège Aubrun, Maandag in een ziekenhuis te Parijs overleden. Zij is zes dagen geworden. Haar twee lingzusje, Michèle, maakt het goed, aldus is gemeld. Tijdens de operatie was gebleken, dat beide meisjes delen van de lever en de ingewanden gemeen hadden. In vele delen van Chicago zijn het zakenleven en de industrie belem merd door zware regenval. Duizenden mensen kunnen hun werk niet verrichten. Van Zaterdag avond af heeft het voortdurend ge regend. Tot dusver is meer dan 15 cm regen gevallen. Ook het trein verkeer ondervond door blank staan de sporen moeilijkheden. Premier Churchill fluistert een geheimpje in het oor van de Minister van buitenlandse Zaken en plaatsvervangend ieider van de Conservatieve par tij, Anthony Eden, tijdens de bijeenkomst van deze partij te Blackpool. van Duitsland goed en geeft het Men dès-France een blanco volmacht om de onderhandelingen verder te vol tooien. Dat Mendès-France zeker kan zijn van de overwinning vindt zijn oor zaak in het feit, dat de Franse socia listen Maandagavond besloten heb ben, dat hun afgevaardigden de pre mier zullen steunen bij de stemming van Dinsdag over de vertrouwens kwestie. Dit besluit is eenparig ge nomen door de nationale raad van de socialistische partij. De oorzaak van deze welwillende houding moet gezocht worden in de dezer dagen gemelde verhoging der minimumlonen en in een uitnodiging aan de socialistische partij om zitting te nemen in het kabinet. De voorlopige reactie op deze uit nodiging schijnt te zijn, dat de socia listen hem voorlopig wel willen steu nen, maar dat zij eerst de ratificatie van het Londense „verdrag der ne gen" willen afwachten, alvorens zij tot deelneming aan de regering wil len overgaan. Aruba onder water Maandagmorgen vroeg is een zwa re donderbui met tropische regenval op Aruba voorgekomen. Een groot deel van Aruba staat onder water. Er zijn dammen en bruggen wegge spoeld. De verbinding OranjestadSan Nicolas via de weg is verbroken. De waterleiding van Oranjestad is bui ten gebruik. Er zijn geen persoonlijke ongeluk ken. De politie maakt van boten ge bruik om de geïsoleerde woningen te bereiken. De Londenaars hebben dezer dagen wel ondervonden, welke gevolgen stakingen hebben. Behalve de sta kingen in de Londense havens en bij de dagbladen wordt er door het per soneel van de Londense autobuslij nen ook een langzaam-aan-staking gehouden, waaraan Maandag een groter aantal personen heeft deelge nomen dan tot dusver het geval was. Deze stakingsactie is zeven weken geleden begonnen en heeft zich se dertdien steeds meer uitgebreid. Het aantal diensten werd ingekrompen. Leiders van vakbonden van ha venarbeiders hebben Maandag over wogen nog 4.000 man aan de haven stakingen te laten deelnemen. Naar schatting hebben ruim dertig sche pen met aan bederf onderhevige of zeer belangrijke goederen de havens van Londen verlaten op weg naar andere Britse of Europese havenste den. Inmiddels is Maandagavond een overeenkomst getroffen in het Britse krantengeschil. De eigenaars kondig den aan, dat de productie wordt her vat. „Westeuropese Unie" De organisatie van het Verdrag van Brussel zal „Westeuropese Unie" worden genoemd, aldus heeft het Britse departement van buitenland se zaken Maandag bekendgemaakt. De nieuwe naam is door alle zeven betrokken landen goedgekeurd. Vertegenwoordigers van de be trokken landen zijn Maandag in Lon den bijeengekomen om voort te gaan met het opstellen van de ontwerp- protocollen, waarbij Italië en West- Duitsland in het verdrag zullen wor den opgenomen. De 6 procent voor| kantoorpersoneel De Ned. Chr. Beambtenbond deelt mede, dat ten, aanzien van de toepas sing van de 6 pet. loonsverhoging overeenstemming is verkregen in de volgende bedrijfstakken: handelsban ken, levens verzekeringsbedrijven, zie kenfondsen, de groothandel in ijzer etc., textielgroothandel, de coöp. zui- velverenigingen en de zaadhandel. In de commissie voor de groothan del voedselvoorziening werd overeen stemming verkregen over een advies tot toepassing van de 6 pet. verhog- ning aan de verschillende werkge- versgroepen in de voedselvoorzie ningsgroothandel. Eenzelfde advies zal uitgaan aan de tuinbouwveilingen. Op het gebied van de detailhandel is er van het Sociaal Orgaan voor het Grootwinkelbedrijf een advies uit gegeven tot toepassing van de 6 pet. verhoging waarbij aanbevolen is er op bedacht te zijn, dat deze verho ging ook doorwerkt in het inkomen uit provisie. De vereniging van grootwinkelbe drijven in de kruidenierswaren heeft bereids tot verwerking van de 6 pet. in de salarisschalen beslbten. Ook met de middenstand-kruideniersor ganisaties is overeenstemming bereikt over toepassing van de 6 pet. Aangezien deze verhoging in de salarisschalen wordt verwerkt tege lijkertijd met de salarisverhoging waarover reeds overeenstemming werd verkregen en hierover nog de goedkeuring van rijksbemiddelaars moet worden gevraagd, zal de ver- plichting tot uitbetaling er van eerst kunnen ingaan op 1 Nov. a.s. Voor de beambten in de industriële sector werd overeenstemming over toepassing van de 6 pet. verkregen in de volgende bedrijfstakken: de Gro te Metaalindustrie, suikerverwerken de industrie, textielindustrie, vlees- warenindustrie en zuiverindustrie. Ook het beroepsvervoer over de weg en de binnenbeurtvaart zullen de pet. loonsverhoging doorvoeren. Een groot aantal afzonderlijke on dernemingen en instellingen heeft verder aan de N.C.B.B. meegedeeld, dat de 6 pet. loonsverhoging zal wor den toegepast. (Trouw). Helderheid vraagt een grot r offer Als reactie op de „vrijwillige" loonronde heeft thans de bond van wasindustriëlen eveneens besloten de prijzen te verhogen. De was wordt 3 cent per kilo duur der en de stukgoederen naar verhou ding; zo wordt een overhemd vijf cent duurder, terwijl enkele wasse rijen ook besloten hebben de haai en brengprijs te verhogen. Een opname van de „Polo Grounds" in New York tijdens een repetitie van ongeveer 1300 kinderen voor de viering van de sluiting van het Maria-jaar. Bootsman werd gedood Een ontploffing, vermoedelijk ver oorzaakt door een mijn, vormde het begin van een felle brand, die de Noorse tanker „Tolga" gistermiddag ongeveer 80 km. ten Westen van Hoek van Holland teisterde. De noodsignalen werden onmiddel lijk beantwoord door de vrij talrijke schepen, die in de buurt waren en die te hulp schoten. De bemanningsleden konden zich allen in veiligheid brengen, behalve de 44-jarige bootsman, die tijdens de ontploffing het leven verloor. Een Britse treiler kon als eerste de onheilsplaats bereiken en nam de bemanning over, doch toen later bleek, dat het schip niet zou zinken en de brand zich beperkte tot de achterboeg, ging de kapitein met en kele mannen weer aan boord om het blussingswerk ter hand te nemen. Verschillende schepen verleenden hierbij assistentie en thans is een Nederlandse sleper met schuimblus- apparaat naar het getroffen schip toe om de brand meester te worden. Waarschijnlijk zal het getroffen schip naar een Nederlandse haven plaats gesleept worden. Hoek van Holland bereikt. Tegen half negen vanmorgen voer het Noorse tankschip „Folga" tegen stroom op de nieuwe waterweg bin nen, gesleept door de „Maas". Een gat, zo groot, dat men er een spoorwagon in omdraaien kon, gaapte aan bakboordzijde, even ach ter het midscheeps, tussen brug en pijp. Er omheen was alles zwart ge- blakert. De achteraccomodatie is uit gebrand. Het hoofddek is tot het middenschip opgekruld. DRS. VAN DER KWAST DIRECTEUR-GENERAAL VOOR HANDEL EN NIJVERHEID. Naar het A.N.P. van welingelichte zijde verneemt kan de benoeming van de directeur voor Ordenings vraagstukken van het ministerie van Economische Zaken drs. J. H. D. van der Kwast tot directeur-generaal van Handel en Nijverheid bij dit departe ment tegemoet worden gezien. Na tien jaar ontdekt Na tien jaar in het oerwoud van Noordelijk Nieuw-Guinea te hebben geleefd, zijn vorige week vier Japan ners nabij Hollandia gevangengeno men. Zij waren oorspronkelijk met z'n vijven. Dat „oorspronkelijk" was in 1943, toen zij zich nog in Australisch Nieuw-Guinea bevonden als grond personeel van de Japanse luchtmacht. Bij de landing der Amerikanen we ken zij uit naar het Westen, waarbij de bergen op hun vlucht, wellicht door hun angst, geen moeilijkheid vormden. In Nederlands Nieuw-Gui nea hielden zij zich in leven door „be zoeken" te brengen aan Amerikaanse opslagplaatsen, die hier legio waren. Toen de oorlog afgelopen was, heb ben zij zich niet gemeld. Zij stelden dit steeds uit en waren ten slotte bevreesd over wat hun zou kunnen overkomen wanneer zij zich na zo'n lange tijd kwamen opgeven. Al die tijd leefden zij van de „vruchten des velds", maar één van hen bekwam (Geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. Opgem. te 10 uur). MEER BEWOLKING Veel bewolking met tijdelijk in het Westen en het Noorden van het land enige lichte, regen of motregen. Elders overwegend droog weer. Matige, langs de kust vrij krachtige Zuidweste lijke wind. Minder koude nacht. Morgen overdag dezelfde tem peraturen als vandaag of iets hogere. dit slecht: hij werd ziek en overleed. In 1946 vestigden ze zich perma nent in het bos, dat ongeveer drie uur lopen is van kampong Koja, dat Zuidelijk van Hollandia ligt. In' die kampong woont en gedeelte van de LONDEN Taboe-stam. Het duurde echter tot' 1952, voor zij lucht had gekregen van de aanwezigheid der Japanners. Maar uit vrees hebben zij deze wetenschap voor zich gehouden. Enkele dagen geleden kwam het de bestuursassistent van Tabati, Pat- tiapon, ter ore, dat „ergens bij kam pong Kajo" Japanfïers moesten zit ten. Het leek ongeloofwaardig, doch hij toog er, overigens ongewapend, heen. Zowaar keerde hij in Hollan dia terug mét de vier Japanners. Het bleek, dat zij op goede voet met de bevolking leefden. Zij hadden eigen tuintjes aangelegd en één van hen maakte voor de inwoners van Koja op bestelling goede kapmessen. In afwachting van hun terugzen ding naar Japan zijn zij voorlopig in de politiekazerne te Hollandia-Stad ondergebracht. 13 Oct.: zon op 7.00 en onder 17.52. maan op 17.58 en onder 8.56 uur. Het weer in Europa HELSINKI licht bew. 7 c STOCKHOLM zwaar bew. 8 OSLO zwaar bew. 5 KOPENHAGEN licht bew. 9 LONDEN zwaar bew. 6 AMSTERDAM nevel 8 BRUSSEL licht bew. 8 PARIJS mist 3 BORDEAUX mist 4 .6 GRENOBLE mist 1 NICE onbewolkt 10 WARSCHAU 'nevel 6 BERLIJN nevel 8 MUNCHEN regen 6 ZURICH nevel 6 GENEVE mist 0 LOCARNO onbewolkt —o WENEN nevel 7 INNSBRUCK nevel 5 ROME onbewolkt 9 Korreltje Zelden ziet men zulke diepzinnige gezichten als bij het raadplegen van een spijskaart.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1