S)e CcldóeSou^cmt CHURCHILL RICHTTE ERNSTIGE WAARSCHUWING TOT FRANKRIJK Geen verdere concessies van Engeland te verwachten De bijna 80-jarige denkt nog niet aan aftreden Scheepsrampen op de Atlantische Oceaan Tweede Kamerlid Tilanus 70 jaar Doodstraf voor Fatemi Hanoi door Vietminh bezet Prins Bernhard uit Zuid-Afrika KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN MAANDAG 11 OCTOBER 1954 46ste JAARGANG No. 13319 Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C J. ROOZEN. BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertences: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 Sir Winston Churchill heeft Zaterdag tijdens het congres van de conserva tieve partij te Blackpool een ernstige waarschuwing gericht tot Frankrijk in verband met de Londense overeenkomst over de Duitse herbewapening. Er kan geen sprake zijn van verdere grote tegemoetkomingen aan Frank rijk, zei de Britse premier. Zijn Franse collega Mendès-France heeft in-» tussen verklaard dat thans een grote meerderheid van het Franse parle ment voor de Duitse herbewapening schijnt te zijn. door de Labuur-regering besloten en de conservatieven hadden haar hier bij gesteund. Thans volgde de conser vatieve regering dezelfde lijn. DIT OF NIETS ANDERS. Over de Londense overeenkomsten om een bewapend Duitsland in de verdediging op te nemen zei hij: „Ik geloof vast, dat deze overeenkomst een monument en een mijlpaal kan worden op onze weg naar dat vreed zaam samenleven, wanneer de duur zame vrede, waarnaar wij verlan gen, stevig gegrondvest kan wor den.'- Indien de negenmogendhedenover- eenkomst niet zou worden geratifi ceerd, „weet ik geen andere manier om een stelsel tot stand te brengen, waa?in Duitsland in het algemeen belang van alle betrokkenen kan worden opgenomen." „De militaire kracht aan conven tionele wapens, waarover de landen van de NAVO beschikken, is natuur lijk veel geringer dan die van de Sovjet-Unie en de Sovjets behoeven niet voor een aanval te vrezen." „In feite lijdt het geen twijfel, dat de Sovjet-Unie het gehele vaste land van Europa onder de voet zou kunnen, lopen en op deze wijze de Britse eilanden het leven onmogelijk ma ken, ware het niet dat de Verenigde Staten heden de meerderheid bezit ten op het gebied van atoomwapens, die, als zij (de meerderheid) wordt gehandhaafd, een afweer tegen een communistische agressie zal zijn." beste kansen, om deze „afschu welijke tijd" zonder een wereld-ca tastrofe door te komen, waren gele gen in de vorming van een Europees leger met sterke Duitse contingen ten. Tot deze politiek was indertijd Niet bemoedigend. De premier zeide, dat hij steeds se dert de dood van Stalin de hoop had gehad, dat er in de Sovjet-Unie een nieuwe wind zou gaan waaien, „een nieuwe hoop op vreedzaam samen leven met het Russische volk". „Het is onze plicht om geduldig en moedig na te gaah, of er een der gelijke kans is of niet. Tot zolang ik leef en de kracht daartoe heb, zal ik hiernaar blijven streven." Maar, zo voegde hij er aan toe, ik ben van mening, dat de Sovjet-hou ding ten aanzien van Duitsland en Oostenrijk niet bemoedigend is. Nog geen rust. In een korte toespraak na zijn hoofdrede dankte Sir Winston Chur chill verscheidene functionarissen en ministers. Verwijzend naar minister Eden zeide hij: „Er is nog genoeg voor ons beiden te doen." Te Black pool vatte men deze uitlating op als een duidelijke aanwijzing voor zijn besluit om zich nog niet terug te trekken. De volgende maand wordt de premier tachtig jaar. De zee wemelde van haaien In de afgelopen dagen hebben zich op de Atlantische Oceaan enige rampen afgespeeld, welke nu eerst bekend zijn geworden. Twee grote schepen zijn in het stormweer van de vorige week vergaan, waarbij in to taal 39 mensen het leven hebben ver loren. Het ene schip, de Amerikaanse ertsboot Mormackite (6214 ton) is 150 mijl van de kust van Virginia in een hevige storm gekapseisd. Gisteravond waren 11 opvarenden gered. Van 12 anderen waren de stoffelijke over schotten gevonden en de overige 25 hebben waarschijnlijk eveneens de dood gevonden. Geridderd De heer H. W. Tilanus, voorzitter van de Christen-Historische Unie en voorzitter van de C.H. Tweede Ka merfractie is bij bevordering be noemd tot grootofficier in de Orde van Oranje-Nassau. De minister-pre sident, dr. Drees, heeft hiervan Za terdagmiddag mededeling gedaan tij dens een receptie, welke in de Haag se Dierentuin werd gehouden ter ge legenheid van de zeventigste verjaar dag, welke de heer Tilanus Dinsdag 5 October mocht vieren. De minister-president, dr. Drees, herinnerde er aan, dat hij de heer Ti lanus verleden Dinsdag al had kun nen gelukwensen. Namens de rege ring uitte hij zijn bijzonder warme waardering jegens de jubilaris en hij voegde daar een persoonlijk woord aan toe. Er zijn hier niet alleen geestverwanten om u heen, zeide hij o.a., zoals u uw werk niet voor één volksdeel hebt verricht. Dat werk is geweest in het belang van het volk als geheel. Op onderwijsgebied hebt u de belangen van het volk als ge heel voorgestaan. Dat hebt u ook ge daan op defensiegebied, als voorzit ter der defensiecommissie. Dat hebt u 32 jaar gedaan als Kamerlid, alleen onderbroken door vier jaar gijzeling in interneringskampen, welke wel licht tot de actiefste van uw politieke loopbaan hebben behoord. Gij zijt het voortreffelijk voorbeeld van iemand, die rustig en stil, maar vastbesloten het land hebt gediend. Twee en der tig jaar Kamerlid wil heel wat zeg gen; steeds zijt gi; constructief werk zaam geweest, gij hebt alleen naar het belang van de zaak, het land en het volk gezien en een plaats ver overd bij het deel van het volk dat u huldigt, maar de waardering verkre gen van allen. Spr. herinnerde er aan, dat de heer Tilanus en hij op 9 October 1940 sa men in Buchenwald aankwamen. Her inneringen aan die tijd ophalend zei de dr. Drees, dat de heer Tilanus toen sterk zichzelf is gebleven, de rusti ge, stille werker, die anderen wist te bemoedigen door zijn voorbeeld. Her innerend aan de in St. Michielsgestel doorgebrachte tijd uitte pr. zijn waar dering voor de activiteiten van de jubilaris in dat gijzelaarskamp: Nadrukkelijk verklaarde spr., dat de regering voor het werk van de heer Tilanus bijzonder erkentelijk is, waarna hij hem mededeling deed van de hem verleende onderscheiding. Zeer vele sprekers voerden daarna nog het woord. Foto: de heer P. Wagenaar, secre taris van het „Comité 5 October 1954", (rechts) hangt de heer Tilanus de versierselen, behorende bij de onder scheiding om, nadat hem de docu menten van deze onderscheiding door dr. W. Drees waren aangeboden. Het andere schip, de Noor Emma Bakke (4721 ton) is in vlammen op gegaan en gezonken na een ontplof fing in de machinekamare op onge veer 250 mijl van de Marokkaanse havenstad Casablanca. Van de 49 op varenden zijn er twee om het leven gekomen. De „Mormackite", die op weg was van Buenos Aires naar Baltimore, werd Donderdagochtend overvallen door zware storm. Alles zou wellicht goed gegaan zijn, als de ertslading niet aan het schuiven was geraakt. Maar dit gebeurde wel, en 't 6.214 ton metende schip sloeg om en zonk bin nen het uur. Het duurde tot Vrijdagmiddag voor de scheepvaartmaatschappij Moore- McCormick het schip als vermist op gaf. Meer dan 24 uur dus klemden de overlevenden zich toen reeds wan hopig vast aan alles wat maar drij ven wilde. En eerst Zaterdag werden zij ont dekt door verkenningsvliegtuigen, die onmiddellijk vlotten omlaag wierpen, doch de schipbreukelingen waren te uitgeput om deze te kunnen bemach tigen. Zij moesten wachten voor te hulp geroepen schepen eindelijk nabij ge komen waren om sloepen uit te zet ten en hen op te pikken. De verhalen van de overlevenden doen de haren te bergen rijzen. Een van hen, Pedro de Jesus vertelde: „Op nauwelijks 'n meter afstand van mij werd een man weggesleurd door een haai. Onmiddellijk kleurde het water zich rood van bloed, en dit trok andere haaien aan. Ik heb als een waanzinnige van mij afgetrapt om de' haaien te ontkomep, en het is nog ge lukt ook, al begrijp ik niet hoe." Een andere overlevende, Eemmy Rosario, die ook vertelde dat hij de haaien van zich af had weten te hou den door wild om zich heen te trappen, meende er wel 300 of 400 gezien te hebben. Hoessein Fatemi de voormalige Perzische minister van Buitenlandse is na een geheim proces door een Per zische militaire rechtbank ter dood veroordeeld. Fatemi tekende terstond beroep aan tegen het vonnis. Hij was er van be schuldigd, een samenzwering op touw te hebben gezet om de sjah van de troon te stoten. Twee mede-verdachten, dr Ali Sja- jegan en Ahmad Razavi, die be schuldigd worden, leiders te zijn van een opstand tegen de sjah, zijn ver oordeeld tot levenslange gevangenis straf. Het Vietminh-leger heeft Zaterdag Hanoi bezet en het Franse garnizoen heeft zich over de Rode Rivier te ruggetrokken. Dit is geschied in overeenstemming met de overeenkomst van Genève. Zondag is een grote militaire para de gehouden ter viering van het feit, dat de stad nu na een koloniaal be stuur van 80 jaar in handen van de Vietminh is. Langs de brede boulevards van het moderne Hanoi stonden veel mensen om de jong soldaten van de 308?te divisie, die merendeels de slag om D;en Bien P.hoe hebben meegemaakt, toe te juichen. De stad was versierd met rode vlaggen en met de vlaggen an de Vistnurh en de Chinese volks republiek. Het handjevol Franse burgers dat nog in Heno.' is, kan zich vrij bewe gen en ontmeet geen vijandigheid. Trotzky's moordenaar De Hoge Raad van Mexico heeft het tien jaar oude hoger beroep van de moordenaar van Trotzky verwor pen. Daarmee is het vonnis van twin tig jaar gevangenisstraf bevestigd. In 1943 hoorde de moordenaar, Jacques Mornard, dit vonnis tegen zich uitspreken, nadat hij in 1940 was gearresteerd wegens de moord, die in de buitenwijken van Mexico City werd gepleegd. Trotzky was hoofd van de vierde communistische Inter nationale. Mornard heeft om voorwaardelijke vrijlating gevraagd, omdat hij reeds een groot deel van zijn straf heeft uitgezeten, maar de Sociale dienst van Mexico, die als commissie van beroep optreedt deelt mede, dat er op vrijlating weinig kans is, omdat Mornard geen enkel berouw heeft getoond. Berouw is een vereiste voor voorwaardelijke vrijlating. Om het Suez-kanaal De Brits-Egyptische besprekingen over de ontruiming van de Suez- kanaalzone door de Britse troepen zijn onverwacht opgeschort, omdat er bij de uitwerking van de details van de ontwerp-overeenkomst over deze ontruiming moeilijkheden zijn gerezen. De Britse onder-minister van Bui tenlandse Zaken, Nutting, is van avond naar Londen teruggekeerd voor overleg met zijn regering. De Egyptische premier Nasser gaf toe, dat er meningsverschillen zijn ontstaan, maar hij meende, dat deze niet onoverkomelijk zijn. Stoottroepen herdachten hun gesneuvelden Op Zondag 10 October werd in Leeuwen aan de Waal de jaarlijkse doden herdenking gehouden voor de gesneuvelden van het regiment stoottroepen in de strijd tegen de terugtrekkende Duitsers. In de Rooms Katholieke en Protestantse Kerken werden diensten gehouden en bij het monument voor de gesneuvelden werd een krans gelegd. Foto: een overzicht van de her denkingsplechtigheden op het ere-kerkhof te Leeuwen. ROUW OP URK. Op Urk wordt thans als vaststaand aangenomen dat de U.K. 174 in de nacht van Woensdag op Donderdag j.l. tijdens de storm is ten onder ge gaan. Van Zaterdagmiddag vier uur af is van alle vissersschepen in de haven van Urk, meer dan tweehon derd, de vlag halfstok gehangen. Alle vermakelijkheden zijn afge last; de café's sloten Zaterdagavond om zes uur inplaats van om tien uur. Indonesisch kabinet staat nog Doordat het congres van de Partai Indonesia Raya heeft besloten de po litiek van premier Ali Sastromidjojo te blijven steunen, is het gevaar voor een scheuring in het Indonesische kabinet voorlopig afgewend. De drie ministers van de PIR, Wong- sonegrogo (vice-premier), Hazairin (binnenlandse zaken) en Roosseno (verkeer) zullen dus niet, zoals de 21 leden tellende parlementsfractie wilde, hun portefeuille ter beschik king stellen, zodat de partij zich bij de oppositie zou kunnen voegen. Het is nog niet bekend, of de dissi dente parlementsleden zich tegen het besluit van het partijcongres zullen verzetten en de PIR in de steek zul len laten, om een eigen fractie in de wetgevende vergadering te vormen. Dit kan volgens de Indonesische grond wet, die de indertijd gekozen leden van het nog steeds voorlopige parle ment vergunt desnoods van partij te veranderen. Hoger minimumloon in Frankrijk De Franse premier Mendès-France heeft Zaterdag bekend laten maken, I dat de regering besloten heeft het 1 wettelijk toegestane minimumloon in het gebied van Parijs van 115 franc tot 121,5 franc per uur te verhogen. Tevens werd gezegd, dat van nu af aan streng de hand aan dit minimum zal worden gehouden. Ambtenaren hebben toezegging gekregen, dat er bij de volgende be groting iets voor hen zal worden ge daan. In een toespraak te Louviers heeft Mendès-France verklaard, dat het minimumloon in April van het vol gend jaar zo mogelijk opnieuw zal worden verhoogd. MEER TOMATEN IN 1953 NAAR BUITENLAND. Blijkens schattingen van het be drijfschap groenten en fruit is de aanvoer van tomaten op de Neder landse veilingen niet groter geweest, dan in 1953. De hoeveelheid stookto- maten bleef volgens thans bekende cijfers bij 1953 ten achter. De oorzaak hiervan moet worden gezocht in de ongunstige zomer. De buitenlandse oogsten var» toma ten zijn door dit weer ook vertraagd, hetgeen van gunstige invloed was op de uitvoer van het Nederlandse pro duct. Van April tot en met Sep tember van dit jaar werd bijna 80.000 ton tomaten uitgevoerd tegen bijna 64.000 ton over April t.e.m. December van 1953. Engeland nam tot dusver reeds bijna 5000 ton meer af, dan in 1953 en West-Duitsland met bijna 46.000 ton al ruim 8.000 ton meer. Nog eens terug met zijn dochters? Prins Bernhard, die thans op de te rugweg is van Zuid-Afrika naar Ne derland, hoopt Woensdag 20 October op Schiphol aan te komen. Hij doet het kalm aan, na veertien dagen van intensieve inspanning. In de veertien dagen die hij er heeft doorgebracht heeft de prins meer van Zuid-Afrika gezien dan 99 procent der mensen, die hun gehele leven er hebben gewoond. Hij heeft alle facetten van dit land van tegenstellingen van primitieve gemeenschappen tot de moderne wol kenkrabbers van Johannesburg aanschouwd en Kaapstad de mooiste stad van Zuid-Afrika genoemd, nadat hij in vele steden was geweest en al lerlei typen landschappen, waaronder het Krugerpark, had gezien. De prins neemt een grote hoeveel heid geschenken met zich mee naar huis. Ook heeft hijzelf souvenirs ge kocht. Hij heeft zoveel geschenken gekregen, dat een aantal hem nage bracht zal worden. De prins heeft films gemaakt ter lengte van in to taal een paar honderd meter. Hij heeft handtekeningen gegeven aan Korea-detachement neemt afscheid Het Nederlandse detachement in Korea heeft Zondag afscheid geno men van het V.N.-opperbevel tijdens een indrukwekkende plechtigheid, die gehouden is nabij het centrale front in Korea. Bijna vier jaar lang Jjebben Neder landse militairen deel uitgemaakt van de V.N.-strijdkrachten. In het midden van deze maand zal het de tachment naar Nederland vertrek ken. Generaal Maxwell Taylor, com mandant van het Amerikaanse acht ste leger, zei dat de Nederlandse sol daten tot de besten onder de strijd macht van de V.N. behoorden. duizenden, belangstellenden. De prins heeft zich bij de Zuid- Afrikanen het meest geliefd gemaakt door zijn spontane gebaren. Op weg naar het Krugerpark maakte hij bij voorbeeld een omweg om de kleine Nederlandse gemeente in Pietersburg in Noord-Transvaal te bezoeken. Door velen is hij uitgenodigd terug te ke ren en de prins heeft geantwoord, dat hij dit hoopt te kunnen doen. Vóór de prins te Pretoria in het vliegtuig stapte, zeide hij, dat hij zó van de reis had genoten, dat hij graag met zijn dochters terug wilde komen. De prins vloog Zondag van Mo zambique naar Zanzibar, waar hij door de sultan ontvangen werd. Van daag landde hij in de omgeving van Aroesja in Tanganjika om met zijn gevolg enkele dagen in het oerwoud door te brengen. Op 16 October zal de thuisreis wor den hervat via Napels en Parijs. In laatstgenoemde rtad zal de prins be sprekingen voeren in aansluiting op een eerder dit jaar te Oosterbeek ge houden conferentie. De beul van Parijs De Duitse ex-generaal Karl Oberg, hoofd van de Duitse politie in Frank rijk tijdens de bezetting, en zijn plaatsvervanger Helmut Knochen zijn door het Franse militaire tribu naal ter dood veroordeeld. Zij heb ben direct appèl aangetekend. Verwacht wordt, dat het hoger be roep zal worden aanvaard. In dat ge val zal het Opperste Gerechtshof de 100 kilo wegende dossiers moeten bestuderen om na te gaan of het tri bunaal geen vergissing heeft begaan tijdens het proces, dat een maand heeft geduurd. Het Hof zal geen uit spraak behoeven te doen over de vraag, of het vonnis gerechtvaardigd is of niet. Oberg, die de beul van Parijs ge noemd werd, was ten laste gelegd, dat hij verantwoordelijk was voor de terechtstelling van 1000 gijzelaars, voor de deportatie van 80.000 Fran sen en voor de arrestatie van 114.000 anderen. HOE wordt het weer? Geldig van Maandagavond tot T Dinsdagavond. Opgemaakt te i 10 uur). DROOG WEER. Vannacht weinig wind met j plaatselijk mist of lichte nacht- j vorst. Morgen overdag droog weer met eqkele overdrijvende J wolkenvelden. Matige, langs de J Waddenkust later vrij krachtige 1 wind tussen West en Zuidwest en weinig verandering in tem- J peratuur. 1 12 Oct.: zon op maan op 17.30 en 12 October 6.10 5.58 en onder 17.54; onder 7.25 uur. Het uur V.M. weer in Europa HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL PARUS BORDEAUX GERNOBLE NICE WARSCHAU BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZURICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME weer temp. half bew. 6 C. onbewolkt 6 zwaar bew. 5 mist 7 mist 4 mist 3 mist 10 motregen 10 mist 13 geheel bew 6 zwaar bew. 9 nevel 0 nevel 6 nevel 5 nevel 4 nevel 2 nevel 6 zwaar bew. 2 geheel bew. 6 zwaar bew. 1 zwaar bew. 10 Korreltje Zie wat is kwaad vermoeden vlr van tong. „L_ Shakespea.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1