Nederland start 'n grootse hulpactie voor vluchtelingen in Oost-Europa Abdijkerk geconsacreerd Vergeleken met Augustus 1953 was vacantiemaand 1954 niet ongunstig Politicbescherming onderbreekt klachtenregen over kale hoofden Rector v* cL Hoogte sprak over zijn ervaringen in Unie van Zuid Afrika Onder hoogspanning werkende verpleger diende patient een dodelijke injectie toe VRIJDAG 8 OCTOBER 1954 DE LEIDSE COURANT l'WE^E BLAD RaO.^A i ,Eén uur voor een toekomst" Vrouwen vullen in November met nieuwe actie aan, wat mannen in October met één uur werk verdienen LIET COMITé „VLUCHTELINGENHULP 1954" heeft als motto voor zijn 1 1 actie ten bate van de vluchtelingen in Oostenrijk en Griekenland ge kozen de woorden „Eén uur voor een toekomst". Dit slaat op de actie in de bedrijven, waar de arbeiders deze maand een uur zullen overwerken of een uur loon afstaan. Dit bedrag zal door de werkgevers worden verdubbeld. De drie grote vakcentralen hebben hun afdelingsbesturen, fabriekskernen en dergelijke organisaties gevraagd na te gaan of het initiatief ook inder daad wordt uitgevoerd zoals het is opgezet. Hoewel de actie nog moet beginnen is tot nu toe op het gironummer van het comité (5100) reeds een bedrag van ongeveer 17.000 gulden binnenge komen. RADIO-REPORTAGES Ook de radio-omroep en de televi sie zullen aan de vluchtelingen actie aandacht wijden onder het motto „Eén uur voor een toekomst". Dit motto is de titel van een klank beeld, dat Maandag 11 October van 's avonds tien over half negen tot tien over negen wordt uitgezonden, als een gezamenlijk programma over beide zenders. De reporters Herman Felderhof, Jan de Troye en Ad de Vries zullen hierin reportages ge ven over hun reizen naar Oostenrijk Bij K.B. is aan H. J. M. Keijzer, op zijn verzoek, met ingang van 1 Fe bruari 1955, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeenten Spanbroek en Opmeer; is aan N. Vijlbrief, op zijn ver zoek, met ingang van 1 Maart 1955, eervol ontslag verleend als burge meester der gemeente Westzaan; is aan J. Kneppelhout, op zijn ver zoek. met ingang van 1 Maart 1955, eervol ontslag verleend als burge meester der gemeente Winterswijk, met dankbetuiging voor de langduri ge diensten door hem als burgemees ter bewezen; is aan H. J. Roelvink, op zijn ver zoek, met ingang van 1 October 1954, eervol ontslag verleend als burge meester der gemeente Zonnemaire. en Griekenland. De volgende avond Dinsdag 12 October zal het program ma over beide zenders worden her haald, ditmaal van tien over zeven tot tien over half acht. De gehele maand In de radiouitzendingen van de rest van de maand zal in allerlei pro gramma's en rubrieken aandacht aan de vluchtelingenactie worden gege ven. De VARA zendt Woensdagavond 13 October een hoorspel uit „Zij vie len uit Gods hand" naar het gelijk namige boek van Hans Werner Rich ter. Het hoorspel zal worden ge volgd door een toespraak van de ho ge commissaris der Verenigde Naties voor de vluchtelingen, onze landge- Gistermorgen heeft de Bisschop van Haarlem, mgr. J. P. Huibers, in de St. Adelbertsabdij te Egmond- Binnen de nieuwe abdijkerk gecon sacreerd. De kerk toegewijd aan St. Adel- bert, bewaart de reliqieën van een der Gorkumse martelaren en van St. Jeroen. Tijdens de consecratieplechtighe den heeft Dom Andriessen O.S.B. een zijaltaar geconsacreerd en werd het Vormsel toegediend aan twee vol wassenen. Omzetten bij de Middenstand Volgens cijfer van het E.I.M, heb ben de geldomzetten in Augustus 1951 in de meeste branches op een hoger niveau behaald dan dat van de corresponderende maand van 1953; Augustups telde in 1953 één Zater dag meer dan in dit jaar. Bij ver scheidene branches speelden d< slechte weersomstandigheden van deze maand een rol van betekenis, in sommige ten gunste, in andere ten ongunste, terwijl voorts de se dert vorig jaar opgetreden prijswij zigingen mede hun invloed deden gelden. In de voedingsmiddelenbranches liep de omzet'in de detailhandel in aardappelen, groenten en fruit be langrijk op, t.w. met 14 Minder belangrijk was de stijging in de sla gerijen (6 terwijl in het krui- deniersbedrijf en in de detailhandel in melk en zuivelproducten slechts geringe vooruitgang werd behaald. De Augustus-omzetten in het bak kersbedrijf waren in 1954 3% lager dan die in 1953. Stijging duurzame goederen. Bij de duurzame consumptiegoede ren werd een grote toeneming in de geldomzetten behaald door de detail handel in meubelen en aanverwante artikelen en door de textielhandel (resp. 14 en 11 voor de detail handel in glas, aardewerk, porselein en huishoudelijke artikelen werd een niet onbelangrijke stijging genoteerd (7 van geringe betekenis was de vooruitgang in de geldomzetten in schoeisel, kantoorbehoeften en boe ken, welke resp. 4 4 en 2 beliep. POSTZEGELS MET NOG SLECHTS ALBUMW AARDE Met ingang van 1 Januari zullen de volgende bijzondere postzegels buiten gebruik worden gesteld en voor de frankering waardeloos wor den: a. de in 1954 uitgegeven Waters noodpostzegel, frankeerwaarde 10 cent; b. de Zomerpostzegels, uitgifte 1953 (bloemenserie), frankeerwaarde 2 5, 6, 10 en 20 cent; c. de in 1953 uitgegeven Rode Kruis postzegels, frankeerwaarden 2, 6, 7, 10 en 25 cent; d. de kinderpostzegels uitgifte 1953, frankeerwaarden 2, 5, 7, 10 en 25 cent. Voorts worden met ingang van ge noemde datum buiten gebruik ge steld de briefkaarten met zegelaf- druk 12 M ct, uitgifte 1947 (met de beeltenis van hare majesteit Konin gin Wilhelmina met zwarte opdruk 6. Na deze datum kunnen eventueel bij het publiek voorhanden brief kaarten als bedoeld tot en met 31 Januari 1955 tegen briefkaarten van 6 cent van de huidige uitgifte wor den omgewisseld Daling tabak. In de genotmiddelensector moest voor de detailhandel in tabaksfabri katen een teruggang met 4 wor den genoteerd. De detailhandel in al coholhoudende en alcoholvrije dran ken en de banketbakkerijen boekten beide een stijging van 5 Behaalden vrijwel alle branches, waarvan door het instituut maand overzichten worden gepubilceerd, van Juni op Juli jl een omzetstijging, van Juli op Augustus sloeg dit om in een vrijwel algemene daling van de geldomzetten. Ten dele moet dit worden toegeschreven aan de Zater dag welke Juli meer telde dan Aug., anderdeels beïnvloedde de in Juli vallende opruiming de omzetten van die maand gunstig. noot mr G. J. van Heuven Goedhart. Op Donderdag 21 October zal de minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid, de heer J. G. Suurhoff over beide zenders een toespraak over het vluchtelingenprobleem houden. Deze toespraak, getiteld „Het uur der solidariteit", kan 's avonds wor den beluisterd van vijf tot tien over acht. November voor de vrouw. De Nederlandse televisiestichting zal op de Dinsdagen 12, 19 en 28 Oc tober en op de Vrijdagen 15, 22 en 29 October in de rubriek actualiteiten eigen reportages uitzenden uit het kamp Kufstein in Oostenrijk. Aansluitend op de actie van het comité vluchtelingenhulp 1954, maar geheel los er van, beginnen de Ne derlandse Vrouwenorganisaties in November een actie voor hulp aan vluchtelingen in Oostenrijk. Het plan komt hier op neer, dat de vrouwen willen helpen bij de in richting van de huizen, die gebouwd zullen kunnen worden met het geld dat door de Nederlandse mannen in October bijeen wordt gebracht. Koffie goedkoper, thee duurder Naar wij uit vakkringen vernemen zijn met ingang van gisteren de prij zen van koffie, ten gevolge van de daling op de wereldkoffiemarkt, ver laagd met 15 tot 28 cents per pakje van 250 gram. Daarentegen moest, als gevolg van de hausse op de theemarkt de prijs van thee, eveneens met ingang van heden, nogmaals worden gecorrigeerd zodat de thee uniform in prijs wordt verhoogd en wel met 6 cents per pak je van 100 gram. STEENLEGGING VOOR VIERDE RETRAITEHUIS JEZUITEN In tegenwoordigheid van vele auto riteiten is Donderdag de eerste steen gelegd van het te Heeze te bouwen retraitehuis „Regina Pacis" door pa ter provinciaal dr C. Kolfschoten SJ. Aanwezig waren o.a. deken Heeze- mans uit Eindhoven, de beide de kens uit Valkenswaard en Heeze, de ken Manders en C. Berkelmans. Ook burgemeester Kolfschoten uit Eind hoven en burgemeester M. H. Cox uit Heeze met hun dames waren aan wezig, evenals de voltallige raad van Heeze. Pater C. Kolfschoten plaatste de steen op zijn voetstuk. Pater supe rior van Manresa te Venlo las een oorkonde voor, waarna enkele aan wezigen de oorkonde tekenden. Dit is de vierde stichting van retraitehui zen van de paters Jezuiten. Studententraditie of straatschenderij De studentikoze gooi- en smijtpar tij tussen de groenen van Delft en Tilburg onlangs, waarbij in het bij zonder de Tilburgse studentensocië teit het moest ontgelden, heeft hier en daar stof doen opwaaien. „Waarom de Tilburgse politie een passieve houding verwijten, terwijl men in alle andere universiteitsste den in ons land door de plaatselijke politie-autoriteiten een zelfde hou ding ziet aangenomen? Ook daar be paalt de politie zich bij ontgroenings feesten in de regel slechts tot het houden van toezicht". Aldus de hoofdcommissaris van po litie te Tilburg. „En zeker is het ook niet waar, dat het klachten heeft geregend, zoals men van verschillende zijden wil doen voorkomen. Enkele losse opmer kingen en zegge en schrijve twee brieven". Wij hebben niet ingegre pen, aldus de hoofdcommissaris om dat het recht nergens werd overtre den, er geen mishandelingen zijn ge pleegd en ordeverstoring niet werd geconstateerd. Bovendien heeft geen der beide partijen een beroep gedaan op de politie. Iets anders zou het zijn geweest, wanneer het publiek zou zijn gemolesteerd of de straten op gebroken. Emigratie-dagen in Oud Poelgeest Werd op de le dag van de door de Emigatie Dienst v. d. L.T.B. georga niseerde Emigratie Studie dagen op „Oud Poelgeest" te Oegstgeest van de grote emigratielanden Canada onder de lope genomen, op de 2e dag kwa men achtereenvolgens Zuid-Afrlka, Australië en Nieuw Zeeland aan de beurt. Tot slot sprak mevr. D. Erfte- meyer over „de Vrouw en de Emi gratie". Rector J. A. G. v. d. Hoo|te, die als Bisschoppelijk Commissaris voor de Emigratie over „Zuid-Afrika, land van problemen, tegenstellingen en toekomst", besteedde eerst geruime tijd aan de zeereis van de emigrant en daarbij bracht hij vooral duidelijk tot uiting de enorme moeite en gees telijke gevaren, daaraan onze emi granten en in het bijzonder het al leen reizend meisje, bloot staan. Spr. heeft als Bisschoppelijk Commissaris Canada, Australië Nieuw Zeeland en Zuid-Afrika bezocht en de zeereizen naar deze landen meerdermalen als boord-aalmoezenier gemaakt. Gevaren. De reis, vooral die naar de Zuide lijke emigratie-landen is vrij lang en juist daarom zo intens gevaarlijk, want na de eerste paar dagen, met de weemoedige nasleep van het zo ontroerende afscheid aan de kade, worden geheel gevuld met het „wen nen" aan de nieuwe omgeving waar in men zich enige weken zal moeten kunnen „vermaken" en door de be zoeken aan de scheeps-administrateur voor de administratie. Maar daarna, eenmaal over de zeeziekte heen en 1 wat gewend aan je drijvend tijdelijk tehuis, zo onderhand met het Neder landse koude en natte klimaat achter de rug en de weldoende warmte van een fel schijnende zon duidelijk merkbaar, ja, dan komen de grote gevaren. Dan steekt de verveling haar kop op, dan kunt u de passa giers aan de dekken vinden en hoe warmer het klimaat hoe „luier" en „luchtiger gekleed" de passagiers. De gevaren, welke een zeereis door de warme streken met de onafzien bare watervlakten biedt, zijn eerst in hun juiste omvang te beoordelen, wanneer men deze persoonlijk van nabij heeft gezien. Het is dan ook niet zonder reden, dat spr. een ernstige waarschuwing laat horen en vooral het alleen rei zende meisje de raad geeft: „Ga nooit en te nimmer per boot, doch reis per vliegtuig". En allen, die per boot reizen, laten zij zo spoedig mogelijk kennis maken met de aalmoezenier. Aan boord heeft een ieder volop de tijd om te denken en de aalmoe zenier bovendien om te praten met zijn „aprochianen". Het zal ieder dui delijk zijn, dat de Katholieke passa giers beter die ene boordaalmoezenier zullen herkennen (aan zijn kleding) dan dat de aalmoezenier alle katho lieken aan boord moet zien te vinden zonder bovendien uitwendige kente kenen, welke er op wijzen, dat zij ka tholiek zijn. Wanneer U van mening bent, dat de aalmoezenier zijn varen de parochianen wel in het H. Mis offer, dat iedere dag wordt opge dragen in de bioscoopzaal of in een van de salons, zal aantreffen, die ver gist zich helaas, want het overgrote deel der katholieke passagiers weet Voorwaardelijke gevangenisstraf en boete geëist Meningsverschil over de feilbaarheid van medicus en verzorgend personeel Stoppen werden verwisseld Een 27-jarige broeder-verpleger te Zutplien heeft gisteren in hoger be roep voor het gerechtshof te Arnhem terechtgestaan verdacht van het „in de uitoefening van zijn beroep aan zijn schuld de dood van een ander te wijten hebben". De rechtbank te Zutphen had de verpleger van het ten laste gelegde vrijgesproken. De procureur-generaal bij het hof eiste gisteren een maand voorwaardelijke hechtenis en honderd gulden boete. Volgens de dagvaarding had ver dachte een noodlottige vergissing ge maakt bij het geven van een injectie aan een patiënt van de psychiatri sche inrichting „Groot Gaffel" te Warnsveld. Hij had het antibioticum streptomycine moeten gebruiken, doch nam een verkeerd flesje en diende de patiënt een sterke dosis morfine scopolamine toe. Aan de ge volgen is de patiënt, die in ernstige mate aan TBC leed, overleden. Stoppen precies hetzelfde. Verdachte verklaarde, dat hij van twee flesjes, die in de injectiekast klaar stonden, het verkeerde had ge nomen. Hij was misleid door de stop. I Die van het flesje morfine was pre cies eender als voorheen die van het flesje streptomycine. Op het etiket i had hy niet gekeken. Hij moest iver- ken onder hoogspanning, niet afgc zonderd van een zaal met voor een deel gevaarlijke patiënten. Bij het terugbrengen van het flesje had hij de vergissing bemerkt; daardoor kon hij de inspuiting van een tweede pa tiënt met het dodelijke middel voor komen. De broeder had het toezicht over twee zalen met totaal 45 pa tiënten. Vergissen altijd mogelijk. Een hoofdverpleegster van de psy chiatrische inrichting deelde mede, dat na de catastrofale gebeurtenis geen gevaarlijke stof meer in de in- jectiebak aanwezig mag zijn. Getui ge achtte de broeder geschikt om z\jn werk te blijven doen. Het gaat niet boven zijn krachten. Vergissin gen onder hoogspanning zijn altijd mogelijk. Verdachte heeft de nodige schrobberingen gehad; hij wordt ge handhaafd op grond van de overwe ging, dat vergissingen menselijk zijn. Er zijn geen maatregelen tegen hem genomen. Mr. Hustinx begon zijn requisitoir met zijn waardering uit te spreken voor de houding van geappelleerde, die niets wilde verbloemen en ken nelijk zeer zwaar met zich draagt de gevolgen van zijn vergissing. De pa tiënt is slachtoffer geworden van een fout; is hier sprake van grove schuld? Etiket beslissend. De procureur-generaal meende van wel. Dc kwestie van de stoppen redt geappelleerde niet: hij had niet mo gen volstaan met te kijken naar de stoppen. Hij verzuimde te zien naar het etiket bij het maken van een keuze tussen twee flesjes; altijd bindt hem de plicht naar het etiket te kij ken; dit tezamen is een groot ver zuim; dit is grove schuld. Mr. Hustinx zeide heel veel van deze fout te begrijpen, de beste breister laat wel eens een steek vallen. Maar het gaat om een mensenleven. De chauffeur die aan het wegverkeer deelneemt, de medicus („wordt hij niet te veel onttrokken aan het oog van de justitie?") en de verpleger moeten nu eenmaal ernstiger ge volgen verwachten van hun ver gissingen dan een tuinman die harkt. Een vergissing kan de beste over komen, doch verdachte wist, dat hij werkte aan een mens en aan deze norm moeten we hem houden. Niets menselijks vreemd. Mr. Hustinx motiveerde zijn eis door te zeggen, dat hij de lage straf maat niet vroeg, omdat hij niet kei hard zou overtuigd zijn van verdach- tes schuld doch uit begrip voor de omstandigheden, voor de haast, de entourage en de spanningen. De procureur-generaal wilde begrijpen, dat ook deze verdachte niets mense lijks vreemd is. De raadsman stelde de vraag of zijn cliënt als onfeilbaar moet worden gezien. Mag men een chirurg een mislukte operatie kwalijk nemen? Men moet zich bewust zijn van eigen feilbaarheid. Deze verpleger werkte onder hoogspanning en greep in haast het verkeerde flesje. Volgens het in zicht van pleiter behoeft hij zijn ge weten niet te belasten met schuld: mag hij dan door de strafrechter worden gestraft? Uitspraak over veertien dagen. 's morgens de Mis niet te vinden. Zijn zij wel ooit dichter bij de „kerk" geweest dan gedurende deze weken van de reis? Wat zegt U er van, wan neer er van de ruim 600 katholieken die Rector v. d. Hoogte op een van zijn reizen aan boord had, er nog geen 7 mensen 's morgens in de Mis waren? Is men soms van mening, dat men gedurende de reis het wel zon der H. Mis en zonder Gods hulp kan stellen? Beseft men dan niet, dat men in het emigratieland wel eens „iets" verder van een kerk zal kun nen komen te wonen? Een wat beter bezoek van de H. Mis zal ongetwij feld een betere uitwerking hebben op die katholieke passagiers, want he laas zijn er maar weinig, die van de reis,geestelijk „opknappen" maar ve len, die geestelijk „afknappen". Zuid-Afrika. In de Unie van Zuid-Afrika wonen ongeveer 8.500.000 zwarten, 2.500.000 blahken en 1.000.000 kleurlingen. Spr. memoreerde de vele moeilijkheden en de strijd, die er veelal ontstaat met en ten gevolge van deze grote men gelmoes in één land. Officieel is zo wel het Engels als het Zuid-Afrikaans erkend. In de Oranje Vrijstraat bij voorbeeld gaat bij officiële instanties, bijv. bij de Posterijen, de ene maand de correspondentie uit in het Engels en de volgende maand in het Zuid- Afrikaans. Door al deze vorenge noemde bijzonderheden wordt het le ven er veelal nóg gecompliceerder dan het alreeds zou zijn door de godsdienstige verschillen. Slechts on geveer 5 pet. van de bevolking van Zuid-Afrika is Katholiek en dan moeten wij deze nog hoofdzakelijk zoeken onder de negers. Toch is er een vrij behoorlijke geestelijke ver zorging, ook op de kleine (re) plaat sen, terwijl de invloed van de katho lieken nog wordt versterkt door de binnenkomst van kath. immigranten. Laten onze Nederlandse emigranten voor Zuid-Afrika zich toch niet voor stellen dat zij het Zuid-Afrikaans wel zullen spreken en verstaan zonder dit te leren, omdat het nogal gelijkt op onze taal en dat zij daarom geen En gels behoeven te leren. Niets is min der waar dan dat! De taal, die ook in de kerk wordt gesproken, is En gels. De preek zal in het Engels zijn, biechten zal men vrijwel altijd in het Engels moeten doen enz. enz. Hope lijk zullen binnen afzienbare tijd eni ge Nederlandse priesters naar Zuid- Afrika vertrekken om aldaar als aal moezenier onder de Nederlandse Ka tholieke emigranten te gaan werken. Dit moet als een groot voordeel voor onze mensen worden gezien, want het Volkomen begrip. Voorts noemde de hoofdcommissa ris het ook onjuist zijn dezer dagen gehouden toespraak tot de groenen in een speciaal daglicht te stellen. Dit is een jaarlijks gebeuren, waarbij de heren komen „kennismaken". Vo rig jaar brachten ze een „huis" voor me mee, dit jaar een baby-agenten popje (ter aanvulling van het onder bezette corps) en een eerste steen voor het ontworpen (nog niet ver rezen) nieuwe hoofdbureau van po litie. En omdat de studentenspreker meende de sportieve houding van de politie te moeten roemen tijdens de jongste ontgroeningsfestijnen, heb ik aldus de hoofdcommissaris ge antwoord, dat de politie in Tilburg volkomen begrip heeft voor het stu dentikoze in het gedrag van de stu dent, maar dat men voor alles moet trachten het juiste midden te vin den, opdat respect kan worden afge dwongen. Over een klachtenregen is stellig niet gesproken. Trouwens heel de geschiedenis is een aangelegen heid die de studenten zelf aangaat. En dat de heren veel genoegen van hun „feest" hebben genoten is wel gebleken uit de langdurige broeder- schapsdronk na afloop. DE FIGUUR VAN JOHAN VAN OLDENBARNEVELDT. De vereniging „Die Haghe" zal, aan de vooravond van de onthulling door H.M. de Koningin van het standbeeld van Johan van Oldenbarneveldt, dus op Woensdag 13 October a.s. in het gebouw van het Konniklijk Instituut voor Ingenieurs aan de Prinsesse- gracht 23, een samenkomst houden, gewijd aan de figuur van de raad pensionaris. is nog altijd zo, dat iedere katho lieke emigrant, die godsdienstig mis lukt, geheel mislukt. Spr. roemde de vele Kath. scholen, gewoonlijk door zusters gedreven, die in vele streken van Zuid-Afrika zijn gesticht. Dit onderricht wordt niet door de staat gefinancierd zoals het Staatsonder wijs, doch de ouders hebben er ont zettend veel voor over. In het alge meen hebben de katholieken in Zuid- Afrika zeer veel over voor het on derhoud van de priesters, kerken, in stellingen enz. enz. Blank-Zwart. Vervolgens sprak spr. uitvoerig over de verhouding „blank-zwart" en over de problemen, welke er veel vuldig zijn door deze veelal volko men onevenredige verhoudingen. Zo zijn er in Witwatersrand bijv. 7 zwar ten op 1 blanke. Deze zwarte arbeids krachten worden altijd te werk ge steld als ongeschoolden, en aangezien gewoonlijk door deze mensen weinig of vrijwel geen eisen worden gesteld aan het leven, zijn en blijven dit uitermate goedkope arbeidskrachten. In feite steunt de industrie dan ooi? voor een zeer groot deel op deze zwarte arbeiders. Een neger mag bij voorbeeld geen vakdiploma behalen, zodat hij zich daardoor zelfstandig zou kunnen vestigen en zo zijn er meerdere beperkingen voor deze mensen. Nadat spr. nog in korte trek ken het een en ander heeft gespro ken over de door Malan gepropa geerde „apartheids"wetten, verhaal de spr. van zijn bezoeken aan de woonwijken van de negers en over de toestanden, welke hij daar heeft aangetroffen. Om vrijwel iedere gro te stad bevinden zich een aantal lo caties, waarin de negers wonen en welke niet toegankelijk zijn voor de blanken. Spr. sprak over de ontucht, drankzucht en diefstal, welke moeten worden gezien als de grootste fouten van deze mensen. Nadat achtereen volgens nog werd gesproken over het huizenprobleem, de opvoeding van de kinderen der blanken, de inrich ting van de huizen, de huiselijke ge zelligheid, het prachtige klimaat enz., besloot spr. zijn uiterst interessante inleiding met de conclusie, dat Zuid- Afrika, speciaal voor de goede vak man, ondanks de vele moeilijkheden, is en blijft een land van ongekende mogelijkheden. Mr. Ewen, hoofd van de Canadese Immigratiedienst, sprak de aspirant- emigranten toe op Oud-Poelgeest. Die papieren! Voor de aspirant-emi grant is het vaak moeilijk om door de papieren heen te komen. De juffrouw van de Emigratie-dienst van de L.T.B. brengt echter uitkomst.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 7