Storm, erger dan tijdens rampnacht, bracht grote rampen op de Noordzee Belastingverlaging niet uitgesloten vóór 1956 geacht 2 Nederlandse kotters met 10 opvarenden vermist; Noorse boot vergaan; 12 opvarenden verdronken Minister Drees antwoordt de Kamer Gelijk met verhoging der huren Sociale verzekeringen zullen de lonen op de voet volgen Samenwerking in kabinet wordt gehandhaafd VRIJDAG 8 OCTOBER 1954 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA I rjE STORM, DIE IN DE NACHT VAN WOENSDAG op Donderdag over de Doggersbank en Waddenzee raasde en die volgens deskundigen een grotere kracht had dan de storm, die tijdens de rampnacht de zee op zweepte, heeft verschillende schepen in nood gebracht en voor zover thans definitief is vast te stellen minstens een schip ten onder gebracht, bij welke schipbreuk 12 Deense zeelieden het leven verloren. Omtrent het lot van twee Nederlandse schepen verkeert men nog in het onzekere. Daar de Noorse boot 20 man aan boord had, verkeert men nog in het onzekere over het lot van 2 beman ningsleden, maar zij moeten momen teel wel als verongelukt worden be schouwd. Nachtelijk drama Gisternacht omstreeks 12 uur sein de de Deense vrachtboot Rikke Skou dat door zware zeegang het stuur- gerei was gebroken en men drin gend om hulp verlegen was. Onmiddellijk trokken Nederlandse reddingboten de haven uit om het schip, dat zich 120 mijl ten Noorden van Den Helder bevond, te hulp te komen, doch toen zij op de positie kwamen, die door de Deen opgege ven was, konden zij geen spoor van het schip ontdekken. Met de inmiddels gewaarschuwde schepen, ging men zoeken in de me ning verkerend, dat het schip stuur loos op drift geraakt was. Toen in de zeer wijde omtrek geen spoor van het schip te bekennen viel, heeft men luchtassistentie aangevraagd, maar ook de vliegtuigen keerden na in de morgen enkele verkennings vluchten gehouden te hebben zon der berichten op hun basis terug. Droeve zekerheid. Tijdens de middaguren bracht een Franse trawler de droève zekerheid, dat de storm het Deense schip ver nietigd had. Aan boord van het Franse schip bevonden zich de stof felijke resten van 4 opvarenden van het Deense schip, die men uit een sloep opgepikt had. Later op de dag wist een Zweeds schip een vlot te enteren, waarop zich 8 overlevenden van de vergane Noorse boot bevonden. Toen het schip ten onder ging, hadden veertien mensen op dit vlot redding gezocht, maar 6 hunner werden door de ra zende zee van het vlot afgesleurd en vonden de dood in de golven. Hedenavond: DE TIROLERHOLZHACKER BUB'N „Feest in de Alpen" De 120.000ste bezoeker (ster) wordt verwacht! Hedenavond 11 uur ONHERROEPELIJK SLUITING. 5873 (Advertentie). ONZEKERHEID. Behalve dit drama op de Doggers- bank, heeft zich in de stormnacht op zee nog meer afgespeeld, dat slechte gedeeltelijk thans bekend is. Twee Nederlandse vissersschepen een uit Den Helder en een uit Urk worden momenteel vermist en al hoewel men nog hoopt, dat zij slechte te kampen hebben met een defecte radio, houdt men toch rekening met de mogelijkheid, dat ook zij in de diepte verdwenen zijn, te meer, daar in beide plaatsen de gehele vloot thuisgevaren is, behalve de twee ver miste schepen. De Helderse boot is de „Jonge Jo- chem" met aan boord 5 opvarenden en de boot uit Urk, die eveneens 5 opvarenden telt, wordt de „Hendri- ka" genoemd. Eveneens wordt het Duitse motor schip „Reind", dat Woensdagmorgen uit Den Helder vertrok op weg naar Duitsland, vermist, terwijl op het Oostfriese Waddeneiland een sloep van dit schip is aangespoeld. Bootsman gedood. De' „Rijnstroom" is vannacht om streeks één uur in IJmuiden binnen gelopen. Aan boord was het stoffelijk over schot van de bootsman. Deze is tijdens de storm in de nacht van Woensdag op Donderdag tussen de lading, toen deze ging verschuiven, bekneld ge raakt en gedood. Schipper verdronken. De Urker kotter UK 60, de „Neel- tje", die gisteren in nood verkeerde, is vanochtend vroeg IJmuiden bin nengesleept, evenwel zonder schip per aan boord. Tijdens het slechte weer in de nacht van Woensdag op Donderdag is de schipper, de heer J. van den Berg, namelijk overboord geslagen en verdronken. Verder was de gehele stuurkast van boord ge slagen. Amsterdamse tandartsen gaan huisbehandeiing toepassen De Amsterdamse tandartsen hebben zich op de Donderdagavond gehou den vergadering „diepgaand beraden over de wijze waarop de tandheelkun dige verzorging van de ziekenfonds verzekerden in Amsterdam dient te worden uitgevoerd". De vergadering nam daarom met grote meerderheid de volgende con clusie aan: Naast de bestaande centrumbehan deling behoort de huisbehandeling ingevoerd te worden (stemmingsuit slag 99 voor, 19 tegen, 2 blanco). worpen wijzigingsvoorstellen te kun nen doen. Wat de bevrijding betreft meent de regering, dat bij de 10e herdenking een bijzonder feest gevierd moet wor den. Zij denkt aan een plechtigheid op 5 Mei te Wageningen. Er is een comité gevormd, o.a. uit de Stichting 19401945, het Prins Bernhardfonds, het Nederlands Cultureel Contact, met andere organisaties wordt nog overlegd, zomede met de kerken. Of de regering de discussies over Nieuw-Guinea in de Verenigde Na ties niet moet meemaken is een zaak, welke, aan de vertegenwoordi ging moet worden overgelaten. Komende tot de internationale ver houdingen zegt spr., dat het voorko men van een agressieve oorlog het best kan worden gewaarborgd als de vrije volkeren zich verenigen voor collectieve veiligheid. Wij blijven de gedachte van een defensieve aaneen sluiting der vrije volkeren voorstaan, aldus spr. Als de accorden van Londen wor den geratificeerd zal de verdediging nog beter gegarandeerd zijn dan door de E.D.G. De Nederlandse par lementaire beslissing zal gevraagd worden nadat de Franse is gevallen, maar de schriftelijke voorbereiding kan voordien geschieden. ,Wat de vluchtelingenhulp betreft heeft Nederland toegezegd een be drag van 480.000 dollar voor het vijf jarenplan. Concluderend zegt de minister-pre sident, dat een bevredigende ontwik keling valt te constateren. De rege ring hoopt die verder te stimuleren en aan de moeilijkheden der vergeten groepen tegemoet te komen. Nadat ruim een half uur is gepau zeerd wordt gerepliceerd. Gistermiddag zijn in de vergade ring der Tweede Kamer de algemene politieke beraadslagingen over de rijksbegroting voor 1955 voortgezet. Na de Dinsdag en Woensdag in eer ste termijn van de zijde der Kamer gehouden redevoeringen is thans het woord aan de regering. De minister-president, de heer DREES, merkt op, dat nog meer dan vroeger een belangrijk deel der dis cussie buiten het kabinet is omge gaan nu het mandement is besproken. De regering kan dat niet bespreken, evenmin als de verhouding tussen de partijen, tenzij leden der regering in •het geding komen. De woordvoerder van het kabinet kan slechts spreken over hét practische beleid. De feite lijke politieke toestand noopt daar toe, al zou men het kunnen betreu ren. Naar omstandigheden loopt het z.i. nog niet zo gek. Wanneer de volks vertegenwoordiging anders was sa mengesteld, zou het kabinet moeten wijken. Daarvoor is naar zijn oordeel geen reden. Een andere samenstel ling van het kabinet zou overigens denkbaar zijn. Spr. gaat verschillende mogelijkheden na. De samenwerking in het kabinet is goed, ondanks me ningsverschillen, die veel minder langs partijlijnen verlopen dan men daarbuiten denkt. Zoals de toestand nu is blijft het kabinet geroepen zijn taak te blijven vervullen. Gesproken is over beminnelijk op timisme van het kabinet. Van opti- In verband met de algemene ver hoging der lonen met. ten hoogste 6 procent zullen met betrekking tot het terrein der sociale verzekering de volgende maatregelen getroffen wor den: Gelijk bekend is ter gelegenheid van de loonronde van 1 Januari 1954 de loongrens voor de Ziektewet en de Invaliditeitswet gebracht op 5300,De regering is thans voor nemens de loongrens op 6.000,— te brengen. Het optrekken van de loongrens tot 6.000,zal om administratieve redenen geschieden met ingang van 1 Januari 1955, behalve voor hen, die thans krachtens de Ziektewet en de Invaliditeitswet verzekerd zijn en voor wie ononderbroken voortzetten der verzekering mogelijk moet wor den gemaakt, ook als zij door de hui dige loon-stijging iets boven de grens van 5300,— per jaar komen. De loongrens voor de Invalidi teitswet, welke geldt bij de aanmel ding voor de verzekering (sedert 20 Nov. 1948 3.000) wordt verhoogd tot 3600,—. Het maximum dagloon, waarnaar de premie en uitkering worden be rekend wordt voor alle sociale ver zekeringswetten gebracht op f 16, De uitkeringen ingevolge de Nood wet Ouderdomsvoorziening worden met 6 procent verhoogd. Om in de thans bestaande onder linge verschillen tussen de gemeen teklassen geen wijziging te brengen wordt de verhoging voor echtparen voor alle gemeenteklassen bepaald op 72,en voor ongehuwden op f 42,—. Deze verhoging heeft het gevolg, dat een nieuwe groep personen behoren de tot zgn. „vergeten groepen" onder de werking der Noodwet wordt ge bracht. Teneinde de „vergeten groe pen" iets meer tegemoet te komen zullen de inkomensgrenzen iets ver der worden verhoogd. De uitkeringen toegekènd aan de genen die in het genot zijn van een invaliditets- of weduwenrente krach tens de Invaliditeitswet, alsmede van een rente krachtens de Ongevallen wet worden met 6 procent verhoogd. De gezinstoeslag wordt gebracht van 42,50 op 45,De renten krach tens de ongevallenwetten worden dienovereenkomstig verhoogd. Voor ongevallen tussen 1 Januari 1954 en 1 October 1954 wordt een bijslag van 6 procent gegeven. De kinderbijslagen zullen eveneens met 6 procent worden verhoogd en worden resp. gebracht op: 51 ct voor het eerste kind, 57 ct voor het twee de en derde kind, 80 ct voor het vier de en vijfde kind, 90 ct voor zesde en volgende kinderen. De kinderbijslagen voor rentetrek kers worden ook met 6 procent ver hoogd en resp. gebracht op 13,25, 14,90, f 20,80 en 23,40 per maand. Ook ten aanzien van de comple mentaire sociale vooi'zieningen wor den overeenkomstige aanpassingen voorbereid. De uitkeringsbedragen voor de kleine zelfstandigen worden gebracht op 32 cent voor het eerste kind, waarvoor recht op kinderbijslag be staat en 45 ct voor de volgende kin deren. Uiteraard dient het parlement deze voorzieningen, alvorens die kunnen cenkomstige verhoging ondergaan, worden getroffen, goed te keuren. misme met het oog op de interna tionale toestand kan echter geen sprake zijn. De troonrede getuigt daarvan. Hij herinnert aan de passage in zake de herdenking van de bevrij ding en bespreekt vervolgens de bin nenlandse toestand. De troonrede noemt het woning vraagstuk het nijpendste probleem, waarvoor ons land gesteld is; dat duidt toch op zorg. Het aantal ingeschreven werklozen was einde Sept. j.l. 36.800; het aantal aanvragen om arbeidskrachten be droeg 52.600. Dit is een bijzonder gun stige ontwikkeling al brengt deze haar bijzondere moeilijkheden mee. Ze wijst op een bijzondere bedrij vigheid. De regering meent, dat een weloverwogen beleid tot deze gunsti ge toestand heeft bijgedragen. De heer Oud stelde, dat de rege ring onvoldoende coördineert. Het ware wenselijk geweest, als verschil lende vraagstukken tegelijk opgelost hadden kunnen worden, zegt spr. Had men tot het bedrijfsleven moeten zeggen: wacht even met loonsverho ging, totdat wij klaar zijn met huur verhoging, compensaties, wijziging van sociale uitkeringen enz? Dat zou de zekerste weg voor een conflict ge weest zijn. Spr. wijst prof. Oud's op merking dat 't kabinet bestuurt doch niet regeert, af. De belastingen. Vervolgens bespreekt de minister president het fiscale beleid. Het belastingvraagstuk kan beter later behandeld worden, meent de heer Drees. Z.i. zijn er goede princi piële redenen aan te voeren om met belastingverlagingen nog wat te wachten, zoals in de millioenermota is geschied. Bij de bespreking in het kabinet kwam de gedachte van huurverho ging naar voren. Daarbij werd ook gedacht aan compensaties. In tal van gevallen kan zij slechts bestaan in belastingverlaging. Huurverhoging en belastingverla ging zullen moeten samenvallen. De voorbereiding vordert tijd. In het ka binet is gedacht aan 1 Juli 1955. De Kamer kan er op rekenen, dat de da tum slechts zal afhangen van de tijd van voorbereiding en behande ling der ontwerpen. Verlaging zal ook in de loop van het jaar mogelijk zijn. De grieven met betrekking tot de vennootschapsbelasting zegt spr. niet juist te kunnen achten. Hij verwijst daarbij naar de mededelingen van minister Lieftinck bij de behandeling van het desbetreffende wetsontwerp. De regering zal zeer belangrijke be lastingverlagingen voorstellen, maar zij stelt voor om de vennootschaps belasting te verlengen. Daardoor zou ƒ60 millioen op doelmatige en billij ke wijze kunnen worden gebruikt tot verdere verlaging van de inkomsten belasting. De Kamer zal daarover hebben te beslissen. Zij kan het aan vaarden of verwerpen. Over de aankondiging van de mo gelijkheid van een bestemmingshef fing in verband met de huurverho ging is men nog al verbaasd geweest. Dat was z.i. niet nodig, als men zich op de hoogte had gesteld van de dis- cussies in de Eerste Kamer. Daar is deze zaak besproken en de regering doet nu een poging om tot een op lossing ter zake te komen. Hij verzet zich tegen de Opmerking, dat het'êéjn socialistische hobby zou zijn. Spr. erkent, dat door loonsverhog ing de belastingopbrengst zal stijgen, rijkesuitgaven er ook door vermeer deren. Spr stemt in met de opmerking van de heer Tilanus dat de stijgende be grotingen zorg baren. Met hem is hij het eens, dat efficiency en redelijke zuinigheid moeten worden betracht. De loonvorming. Hierna komt de heer Drees te spre ken over de wijze van loonvorming. De vraag of en hoe men meer vrij heid zal geven is een zaak der rege ring, maar het ligt voor de hand, dat eerst advies van het bedrijfsleven wordt gevraagd. Spr. gelooft niet, dat de zaak er mede gebaat zou zijn, als de regering vooraf .haar standpunt had bepaald, toen zij wist dat het be drijfsleven er over confereerde. De laatste loonsverhoging is aan de organisaties overgelaten. Het rijks personeel zal de 6 pet. ontvangen en dat zal worden gevolgd voor het hele overheidspersoneel. Ook de kin derbijslag wordt met 6 pet. verhoogd. Onder de huidige omstandigheden meent de regering, dat de verhoging ook moet worden toegepast op pensioenen, de uitkeringen ingevolge de noodwet ouderdomsvoorziening, de invaliditeits- en ongevallenwet en complementaire sociale voorzieningen. De verhoging zal niet altijd precies 6 procent zijn. De uitkeringen inge volge de ouderdomsvoorziening zul len met meer dan 6 procent verhoogd worden, omdat men het verschil in de klassen gelijk wil laten. Half November wordt de onlangs goedgekeurde aanpassingstoeslag ver strekt. De nieuwe verhoging zal om administratieve redenen pas geleide lijk kunnen worden verwerkt. Alles zal echter terugwerken tot 1 October, als het parlement zich er mee ver enigt. Met betrekking tot een opmerking van de heer Gortzak zegt spr. dat het niet mogelijk zal zijn met de subsidies op levensmiddelen door te gaan in verband met bezwaren van het bui tenland, waar men ter zake van dumping spreekt. De heer Drees is van oordeel, dat enige prijsstijging niet te ontgaan zal zijn. Wat de vergeten groepen aangaat merkt spr. op, dat de middenstand voordeel zal hebben van de vermeer derde koopkracht. De grootste moei lijkheid is er ten aanzien van dege nen, die geen stijgende inkomsten hebben. Het weduwenvraagstuk dat ontzag lijk moeilijk ligt, zal ook nader wor den bezien. Getracht zal worden zo ver mogelijk te gaan met verlaging van kostprijsverhogende belastingen. Wat de bouw van woningen en gro te gebouwen aangaat moet de voor keur gegeven worden aan het stelsel matig bezien er van boven het vastlo pen wegens het tekort aan arbeiders. Met betrekking tot de kwestie der bezitsspreiding herinnert spr. er aan, dat de commissie-Cobben een wette lijke verplichting van winstdeling heeft afgewezen. De minister-president spreekt als zijn oordeel uit, dat pogingen tot een algehele grondwetsherziening niet zouden slagen gezien de beschikbare tijd. Bovendien zou de andere wet gevende arbeid doorkruist worden. Daarom wil de regering zich liever bepalen tot wat aan wijzigingen noodzakelijk is. Hij spreekt zijn vreugde uit over de wijze waarop de West gereageerd heeft op de be treffende wijzigingen. De plannen tot uitbreiding van het aantal leden der Tweede Kamer meent de regering als op zichzelf maar laat men ook bedenken,- dat de staand zonder verband met de ver- REPLIEKEN IN TWEEDE KAMER Instemming met mededelingen over belastingverlaging Minder geschikt terrein. De heer BURGER (Arb.) ver klaart het op menig punt eens te zijn met de minister-president. Veel is verwezen naar de behandeling der begrotingshoofdstukken, zodat men niet geheel op het praktisch beleid kan ingaan. Met hun mandement betreden de bisschoppen het oude grensgebied tussen Kerk en staat. Naar sprekers oordeel zijn aan een confessionele partij gevaren verbon den. De Kamer is echter z.i. een min der geschikt terrein voor een debat over zaken als welke hier aan de orde zijn. Spr. betoogt, dat men in zijn partij tot een gezamenlijk standpunt kan komen en hij treedt vervolgens in een bestrijding van de rede van de heer Schouten. In de P.v.d.A. komt men tot bruikbare oplossingen voor een confessioneel verdeeld land. Oud en protestant. De heer OUD (V.V.D.) geeft als zijn mening te kennen, dat bij het onderwijs een vooruitziend beleid heeft ontbroken. Wat de kwestie der vennootschapsbelasting betreft zegt spr. zich te verzetten tegen het on recht, omdat afgeweken wordt van een afspraak. Overigens kan hij zich er nog niet over uitspreken, hoe hij over. bet desbetreffende ontwerp zal oordelen. Komende tot de verhouding tussen de partijen zegt spr., dat tussen de heer Romme en hem dit diepe ver schil bestaat dat de heer Romme R.K. en hij Protestant is. Het spijt hem, dat de heren Tilanus en Schouten aan het debat hebben deelgenomen zoals zij dat deden. Zij hebben het mandement gebagatelliseerd. Zij had den een principieel Protestants ge luid moeten doen horen. De heer Oud erkent, dat de bis. schoppen niet verantwoordelijk zijn voor de K.V.P. Zij zijn wel verant woordelijk voor wat zij de gelovigen op het hart binden. Daaruit vloeit z.i. een indirecte verantwoordelijkheid voort. Dan is het niet de katholieke kiezer die zijn stem bepaalt. De K.V.P. behoeft daarom nog niet ondemocratisch te zijn. Spr. is van mening, dat Kerk en staat het best kunnen samenleven in wat uitgedrukt wordt in de formule: een vrije Kerk en een vrije staat. Ondanks principiële verschillen, zo betoogt de heer Oud tenslotte, moet men de eis van verdraagzaamheid niet vergeten. Daardoor wordt de beste samenwerking gewaarborgd. Weinig zin. De heer TILANUS (C.H.) gaat na der in op de verschillen tussen V.V.D. en zijn partij. Hij handhaaft zijn op vattingen nopens het mandement. Hij beziet het van staatkundig terrein, van theologisch standpunt heeft hij het hier z.i. niet te bezien. Bij de K.V.P. heeft spr. in dit de bat meer zelfbeheersing opgemerkt dan bij de P.v.d.A. Het heeft naar zijn oordeel zo weinig zin elkaar verwij ten te maken. „De stilte houdt aan". De heer ROMME (K.V.P.) zegt dat omtrent de samenwerking de heer Burger geen nader geluid heeft doen horen. Dat betekent: „le silance con tinue". Hij verheugt zich daarover. Met de gedachtengang, dat de belas tingverlaging niet gerenvoyeerd wordt naar 1956 doch gestreefd wordt naar half 1955 kan hij zich verenigen. Niet echter met de mededelingen in zake de vennootschapbelasting. De kern van het mandement zit niet, zoals de heer Burger zei, in de confessionele partij vorming om tl komen tot de opbouw der christelijke maatschappij. De kern is de nood zakelijkheid van de opbouw ener christelijke maatschappij. Daarvoor is nodig het aankweken van een gestel tenis, daarom is een aantal maat- regelen nodig en een aantal midde len. Een dier middelen is de katho lieke partijpolitieke eenheid. Het betoog van de heer Burger na der bestrijdend zegt de heer Romme dat het socialisme van de P.v.d.A. het echte socialisme is, dat paus Pius XI heeft veroordeeld. Met betrekking tot de ~isen, waar aan naar het oordeel van de heer Weiter een katholieke eenheidspartij zou moeten bestaan, zegt de heer Romme, dat z.i. de taak van een poli tieke partij is het zoeken van een synthese, de harmonie tussen recht vaardigheid en liefde in de beharti ging van de belangen, die haar zijn toevertrouwd. De katholieke een heidspartij zal alleen dan juist zijn als zij volgt de richtlijnen, die 't bisschop pelijk gezag in 1949 heeft gegeven en waarin wordt gezegd: de tijd dringt voor een radicale doorvoering van de leringen van de Kerk. De K.V.P. zal zijn of niet zijn, al dus de heer Romme, ze zal alleen zijn als zij dit tot taak neemt. Tegen half zeven wordt de verga dering verdaagd tot Vrijdagmiddag In de serie Koninginnezegeds zal in de maand October een nieuw ze gel van 1 gulden verschijnen. Dit ze gel is ontworpen door de heer S. L. Hartz te Haarlem en is uitgevoerd in plaatdruk. De zegel geeft de beel tenis van H. M. te zien „en profil", daaronder staat de waarde-aandui- ding en het woord „Nederland" in wit uitgespaard in het fond, dat ge vormd wordt door op regelmatige afstand elkaar kruisende lijnen. De kleur zal bruinachtig rood zijn. De K.L.M. bestaat vijf en dertig jaren De K.L.M. die gisteren 35 jaar bestond, heeft dit feest met een sobere plech tigheid gevierd. In het K.L.M.-gebouw te Den Haag werd een bronzen plaquette onthuld van dr. Albert Plesman en op hetzelfde moment werd in de 86 K.L.M.-kan- toren, over de gehele wereld verspreid, eenzelfde bronzen plaquette onthuld. Foto: de kleinzoon van dr. Plesman, Robert Plesman, onthult de plaquette. Naast hem de president-directeur van de K.L.M., de heer I. A. Aler.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 5