Molotof stelt terugtrekking van bezettingstroepen voor I Molotof Aanvaarding van Londen maakt Duitse hereniging onmogelijk Doodvonnissen in Teheran Ontploffingen in Gardameer Studenten vieren de overeenkomst van Triest Formosa houdt ermee op Werkloosheid en dienstplicht Meer dan duizend doden in Honduras? De reparatie van de „Maasdam" De storm van vannacht HOE wordt het weer? KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DONDERDAG 7 OCTOBER 1954 46ste JAARGANG No. 13316 komt uit de hoek Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p mnd„ f 6 40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 KWADE DAG VOOR DOORBRAAK RONDER enige terughoudendheid, zonder een moment te aarze len voor de mogelijke consequenties van zijn betoog, heeft de fractieleider van de Katholieke Volkspartij, prof. mr. C. P. M. Romme, met krachtige hand de veel omstreden koe van het grote politieke debat in de Tweede Kamer, het mandement, bij de horens gepakt en de „weinig elegante" aan val van mr. J. A. W. Burger (Pv.d. A.) met vaste vuist afgeslagen". Dat is het oordeel van „De Tele graaf" van hedenmorgen over de wij ze, waarop de heer Burger met zijn gezeur over het mandement in de hoek werd geduwd, waar de klappen vielen. Nadat de dag tevoren de Christe- lijk-Historische woordvoerder het mandement in het juiste licht ener politieke beschouwing had geplaatst, kwamen nu de Anti-Revolutionnairen bij monde van dr. Schouten opdagen. Deze had de mandementen en bis schoppelijke vermaningen van de na oorlogse jaren nagelezen en consta teerde, dat het jongste mandement niets nieuws verkondigd, zodat er geen enkele redelijke reden is er nu zoveel politieke drukte van te maken. Het is zelfs de meest-ongeschoolde in de verheven P.v.d.A.-politiek wel klaar als de dag, dat de rode veront waardiging en bezorgdheid over een vermeende aantasting der democratie voortkwam uit haar eigen zwakte en beginselloosheid. De P.v.d.A. gaat wel te keer tegen de K.V.P., omdat daarin alle standen saamhorige sa menwerking nastreven op de vaste rots van Christelijke beginselen, maar de P.v.d.A., niet alleen als geeste lijke, maar ook als sociaal bedoelde „doorbraak" verenigt in haar schoot allerhande groepen, maar dat dan zonder het cement van één krachtig, voor het gehele leven richtinggevend beginsel. „Wat voor zin heeft het" vroeg prof. Romme „in één partij te zittenals men het niet eens is over het toekomstbeeld .van de maat schappijvorming". En zeer stellig zei- de hij: „Méér nog dan in de tijd toen de onderwijskwestie op de voor grond stond, moet de chrj^ten uit gaan van de doelbewuste verbinding tussen het eeuwige en het tijdelijke". Deze band, nog sterker, deze ver- wéving van het eeuwige en het tij delijke was de leidraad in het man dement en dat heeft de P.v.d.A., en evenmin de V.V.D., willen, mis schien ook niet kunnen begrijpen. De bisschoppen hebben een beroep ge daan op de verantwoordingszin van het geweten en „gewetensvorming is geen staats-zaak". Voor de doorbraak is het gisteren een kwade dag geweest, welke ook een goede dag kan genoemd worden, indien hij veler ogen moge hebben geopend voor het gevaar van een to tale verwereldlijking van de staat kunde. V er trouwenskwestie Het Franse kabinet heeft premier Mendès-France gisteren gemachtigd bij de komende behandeling van de overeenkomst van Londen in de Franse Nationale Vergadering de vertrouwenskwestie te stellen, indien hij dit tijdens het debat nodig acht. Mislukt record De Franse ballonvaarster Amande Weber, vlak voor de start van haar 'aatste poging om het wereldrecord allonvaren te breken. Zoals gemeld is de ballon in de Noordzee verongelukt. Nieuvje conferentie over vrije verkiezingen De Russische minister van buitenlandse zaken, Molotof, heeft Woensdag avond op een herdenkingsplechtigheid in Oost-Beriijn, ter gelegenheid van het vijf-jarig bestaan der Oostduitse republiek, verklaard, dat de Russische regering opnieuw besprekingen met de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk voorstelt om onverwijld te komen tot terugtrekking van de bezettingstroepen uit Oost- en West-Duitsland. Door een dergelijke overeenkomst zou niet alleen het lot van alle Duitsers worden verbeterd, maar zouden ook betere omstandigheden worden ge schapen voor een toenadering tussen Oost- en West-Duitsland. De onlangs ie Londen en Bonn gehouden besprekingen hadden niets te maken met werkelijke Duitse souvereiniteit of het waarborgen van de veiligheid in Europa, aldus Molotof. IN OVEREENSTEMMING MET POTSDAM. De enige werkelijke oplossing van het Duitse vraagstuk is een vredes verdrag en de Russische regering streeft naar een vredesverdrag, dat in overeenstemming is met de grondbe ginselen van de overeenkomst van Potsdam. Een oplossing van het pro bleem hangt in sterke mate af van de ontwikkeling in de internationale be trekkingen. Molotof meende, dat er in de laatste tijd een zekere verbe tering in de internationale toestand is opgetreden. Indien de plannen van Londen ver wezenlijkt worden en West-Duitsland in „agressieve militaire blokken" wordt opgenomen, is hereniging van Duitsland onmogelijk. De gevolgen voor de vrede van Europa zullen ge vaarlijk zijn. Een herbewapend Duits land zal een gevaar voor de vrede in Europa worden, aldus de Russische minister. Rusland, zo zeide hij, verwerpt niet alleen de E.V.G., maar ook de andere plannen van dat soort, ongeacht hoe deze zijn gecamoufleerd, de misluk king van het Europese-legerplan heeft toenadering tussen de stand punten van de vier grote mogendhe den ten aanzien van vrije verkiezin gen in geheel Duitsland mogelijk ge maakt. De Sowjet-Unie is bereid de voorstellen van de deelnemers van de West-Berlijnse conferentie voor vrije verkiezingen in geheel Duits land opnieuw te bespreken. Tenslotte sprak Molotof ook nog over het feest, waarvoor hij eigen lijk naar -Berlijn zou zijn gekomen. De stichting van de Oostduitse re publiek in 1949 noemde hij met de woorden van Stalin „een keerpunt in de geschiedenis van Europa". „Oost- Duistland zal zegevierend voorwaarts gaan", ondanks krachten in binnen- en buitenland, die trachten het op bouwwerk te verstoren. De tien officieren en twee burgers, die in Teheran voor een krijgsraad te recht stonden wegens samenzwering om de regering omver te werpen en deelneming aan een verboden com munistische organisatie, zijn Woens dag schuldig bevonden en ter dood veroordeeld. AUTOBUS IN RAVIJN. Een autobus met ongeveer zestig inzittenden is hedenochtend bij Oeresjino in Japan in een ravijn ge stort. Twaalf personen kwamen om het leven, 40 werden gewond. Een eiland in het Gardameer (Ita lië) is bijna geheel door ontploffin gen vernietigd. Gedurende ongeveer 24 uur schoten zuilen van vuur en roak van het eiland op. De bewoners van het dorpje As- senza, ongeveer een halve kilometer van het eiland, Trimelloni, gelegen, vluchtten weg en tot nu toe hebben zich geen persoonlijke ongelukken voorgedaan. Trimelloni was in de eerste we reldoorlog een fort, dat tegen Oos tenrijk werd gebruikt; de laatste ja ren werd het als munitie-opslag- plaats gebruikt. De Veiligheidsraad België, Iran en Peru zijn gisteren voor twee jaar gekozen als niet-per- manente leden van de Veiligheids raad der V.N. Met ingang van 1 Januari 1955 zul len deze landen Columbia, Denemar ken en Libanon vervangen als raads leden. De zee- en luchtstrijdkrachten van de Chinese nationalisten hebben op aandrang van de Verenigde Staten haar aanvallen op het Chinese vaste land gestaakt, zo is Woensdag van gewoonlijk betrouwbare zijde te Tai- peh verklaard. Op advies van het hoofd van de Amerikaanse militaire missie op For mosa, generaal-majoor Chase, zou den de nationalistische autoriteiten hun oorlogsschepen en bommenwer pers opdracht hebben gegeven hun activiteit te beperken tot het besto ken van commuuistiche jonken en kanonneerboten voor de kust van Foe i kien en Tsjekiang en geen aanvallen op het vasteland te doen. Op zijn beurt had generaal-majoor Chase beloofd, dat de Amerikaanse zevende vloot de nationalisten steun zal verlenen, ingeval de communis ten pogen te landen op de nationalis tische eilanden Tatsjen, Matsoe of Quemoy. Het aantal werklozen in West- Duitsland blijft in alle branches te ruglopen en het is thans zo zeer ge daald, dat de directie van het cen trale arbeidsbureau te Bonn heeft voorspeld, dat er een tekort aan arbeidskrachten zal ontstaan, zodra de Duitse herbewapening een feit zal worden. Het halve millioen jonge Duitsers, dat tot dienstplicht zal worden opge roepen, zal volgens de directie een grote leegte in het bedrijfsleven doen ontstaan. Het millioen werklozen, dat Duitsland nog telt, is grotendeels on geschikt om de openvallende plaat sen in te nemen, dit geldt temeer, daar het nieuwe leger een groot aan tal hoog gekwalificeerde krachten zal aantrekken. Bovendien wordt door de bewapening een nog sterke re ontwikkeling van de bouwnijver heid verwacht, die nu reeds het grootste deel van de werklozen heeft opgeslokt. Reeds vroeger heeft het Duitse Industrie Instituut, een stich ting der Duitse ondernemers, voor een komend tekort aan arbeiders ge waarschuwd en een sterkere inscha keling van vrouwenarbeid in de in dustrie bepleit. Een opgewonden menigte, lachende en schreeuwende studenten, trekt in optocht door de straten van Triest, om de voltooiing te vieren van de over eenkomst tussen Joegoslavië en Italië betreffende Triest. Tengevolge van overstromingen Volgens de jongste berichten uit het Noorden van Honduras zouden door de overstromingen in dit ge bied meer dan duizend mensen zijn omgekomen of verdwenen. De overstromingen zijn het gevolg van hevige regens, die onlangs zijn gevallen en de rivieren buiten haar oevers hebben doen treden. Doordat de verbindingen verbroken .waren, had men nog niet eerder ken nis kunnen nemen van de omvang van de ramp. Ook de reddingswerk zaamheden werden door slechte ver bindingen belemmerd. Door de over stromingen is een gebied, rijk aan bouwland en vee, vrijwel verwoest. De ramp is de grootste, die het Noor den van Honduras heeft getroffen. Ook in Nicaragua. Stormen en regens blijven ook een De beul van Parijs De doodstraf heeft de openbare aanklager in Parijs gisteren geëist te gen de Duitse S.S.-generaal Karl Oberg, die tijdens de oorlog chef van de Duitse politie in Frankrijk is ge weest, en tegen Oberg's voornaamste medewerker, de S.S.-kolonel Helmut Knochen. Oberg, die in Frankrijk bekend staat als „de slager van Parijs", werd door de openbare aanklager voorna melijk verantwoordelijk gesteld voor de deportatie van 220.000 Fransen, van wie er na de oorlog slechts 22.000 uit Duitsland zijn teruggekeerd. Van dit aantal zijn er sindsdien 10.000 overleden aan de gevolgen van hun verblijf in Duitse gevangenissen en concentratiekampen. Het vonnis wordt niet voor Vrij dag verwacht. groot deel van Nicaragua teisteren. Aan de gewassen, met name koffie en katoen, is belangrijke schade toege bracht. Talrijke rivieren zijn buiten haar oevers getreden en hebben de omwoners gedwongen hun haardste- te verlaten. Een groot deel van het Zuiden van het land staat onder wa ter door de overstroming van de Rio San Juan, die als afwatering dient voor het Nicaragua-meer. Het peil van het Managua-meer, eveneens in het Zuiden, is in de afgelopen 24 uur vijftien cm gestegen. Het meer heeft een oppervlakte van duizend vierkante km. en een diepte van ge middeld twintig meter. De directie van de Holland-Ame- rika Lijn deelt ons mede, dat bij nader onderzoek is gebleken, dat de tijd, benodigd voor de definitieve re paratie van het s.s. „Maasdam" het toelaat, dat de eerstvolgende afvaart van New York op 27 October a.s. wordt gehandhaafd. Wat betreft de passagiers van de vervallen afvaart van 2 October uit New York kan worden gezegd, dat deze nu vrijwel allen t zijn onderge bracht op andere afvaarten van de Holland-Amerika Lijn of op diensten van bevriende scheeps- en luchtlij nen. De „Rijndam" die op 11 October van New York vertrekt, zal nu ook Cobh aanlopen, ten behoeve van de passagiers van de „Maasdam" die oorspronkelijk naar deze Ierse haven geboekt waren. De afvaart van 15 October van Rotterdam is definitief komen te ver vallen. Met de voor deze afvaart ge boekte passagiers wordt contact op genomen betreffende hun overboe king naar andere afvaarten. FATH OVERWERKT De befaamde Franse mode-ont werper Jacques Fath vertoeft sinds enkele dagen in een Amerikaans ziekenhuis in de Parijse voorstad Neuilly. Hij is overwerkt. Het KNMI te De Bilt heeft ons des gevraagd medegedeeld, dat de storm van de afgelopen nacht van betrek kelijk geringe omvang is geweest. Zij heeft zich beperkt tot een deel van de Noordzee. Het zwaartepunt lag bij de Waddenkust. De oorzaak is gele gen in een niet grote depressie ter hoogte van de Duitse Bocht, die daar van koers veranderde, langs onze Noord- en Zuidhollandse kust trok en verder naar het Zuiden geleide lijk in kracht afnam. Bij de Wadden- kust had de wind een snelheid van ongeveer 120 km per uur. De wind stoten hadden uiteraard een veel groterer snelheid. Langs de Noord en Zuidhollandse kust zijn windsto ten gemeten tot 105 km per uur. De gemiddelde windsnelheid bedroeg 90 km per uur. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. HELSINKI geheel bew. 5 C. STOCKHOLM geheel bew. 6 OSLO geheel bew. 6 KOPENHAGEN zwaar bew. 8 LONDEN onbewolkt 5 AMSTERDAM regen 11 BRUSSEL regenbui 9 PARIJS onbewolkt 5 BORDEAUX regen 13 GRENOBLE licht bew. 12 NICE zwaar bew. 14 WARSCHAU nevel 1 BERLIJN regen 7 FRANKFORT geheel bew 8 MUNCHEN regen 5 ZURICH zwaar bew. 5 GENEVE onbewolkt 8 LOCARNO licht bew. 13 WENEN regenbui 10 INNSBRUCK half bew 6 ROME licht bew. 16 MOLOTOFS TEGENZET R/IOLOTOF IS GISTEREN voor de dag gekomen met de Russische tegenzet, welke men sinds de onder tekening van het Londense accoord op Zondag 3 October algemeen ver wachtte. Men zag het aankomen, toen vernomen werd, dat Molotof zelf aan het hoofd van een Russische delegatie naar Oost-Berlijn was ge vlogen om Moskou te vertegenwoor digen bij de viering van het eerste lustrum der Oostduitse republiek. Niemand koesterde ook maar één ogenblik de illusie, dat Molotof al leen maar om feest te vieren naar Berlijn was gekomen. Hij kwam wat vertellen dat begreep een 0 ieder, en wel iets, dat bedoeld was als een ingrijpen in de Europese ontwikkeling. Zo was het ook; dat bleek gister avond, toen hij in een rede op de herdenkingsbijeenkomst het voorstel deed, dat beide partijen hun bezet tingstroepen zouden terugtrekken en dat men nog eens zou gaan praten over het Duitse probleem. Daarnaast liet hij uitkomen, dat een doorzetten van de Londense plannen een even tuele hereniging van de beide ge scheiden helften van Duitsland tot in lengte van dagen absoluut zou verijdelen. Bovendien zou een aan sluiting van West-Duitsland bij een Westers „agressie-blok" de verhou ding met het Oosten ernstig in ge vaar brengen, terwijl de handel tus sen Duitsland en Oost-Europa nu juist zo aardig begon te floreren en zulke gunstige vooruitzichten ver toont. Zoals men ziet, is het weer het oude recept: een vroeger voorstel op nieuw van stal halen en dat probe ren te versieren met wat lokkertjes en wat dreigementen. Moskou heeft hetzelfde voorstel reeds te Berlijn op de (mislukte) Viermogendheden conferentie ter tafel gebracht, waar het door de Westerse geallieerden is verworpen. Toch wordt het opnieuw gelanceerd, niet omdat Molotof meent, dat het nu wel weer een kans heeft, maar uitsluitend uit propa- ganda-overwegingen. Hij zwaait er mee voor de ogen van goed gelovige en politiek-bijziende mensen, in de hoop, dat zij zich zullen laten be goochelen. Men moet niet denken, dat dit een naief grapje van de Rus sische staatsman is, want de wereld kent voorbeelden te over, dat zulke mauoeuvres wel degelijk succes kunnen hebben. Nog onlangs is het Moskou gelukt het Franse parlement zover te krijgen, dat het de E.D.G. om hals heeft gebracht. Nu is de plaats vervangen van de E.D.G.het Londense accoord aan de beurt. Er zijn ook hier weer twee zwakke steeën in de kabel, nl. de parlementen van Frankrijk en West- Duitsland. Vandaag beginnen de de batten zowel in Parijs als Bonn en de verwachting, dat de woorden van Molotof in beide vergaderzalen een grote rol zullen spelen, is niet over dreven. Speciaal het dreigement dat de Duitse eenheid dan voorgoed van de baan is, zal niet nalaten in Bonn indruk te maken. De Duitse socialis ten zullen de gelegenheid niet voor bij laten gaan om hun eis van be sprekingen met de Russen te herha- I len en het lokaas van Moskou (be tere handelsbetrekkingen) zal even eens een grote aantrekkingskracht blijken te bezitten. De Russen zijn goede schakers, ook op 't internationale politieke schaak bord. (Geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond. Qpgem. te 10 uur). IETS KOUDER Aanvankelijk nog hier en daar enige regen. Morgen licht tot half bewolkt en droog, iets kou der. Matige tot zwakke wind aanvankelijk uit Oostelijke richtingen, later veranderlijke wind. 8 Oct.: zon op 6.51 en onder 18.04; maan op 16.11 en onder 1.46 uur. Korreltje De ene helft van de wereld ziet toe, hoe de andere helft het werk verricht.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1