„Oh opa, wat is dat fijnriepen de minderjarige bloemen. „Tebak van meneer de burgemeester" „Haarlems Bloei" distribueerde haar „vruchten" tamelijk ongelijk 6 pet* Rijkspersoneel Driftige Amsterdammer verwondde tijdens ruzie vrouw met een knipmes Loonronde van harte gegund maar 't kan er niet „best af" Gerrit de Stotteraar op 't randje van celraampje weer ingerekend Aanstrijken twee huizen van lucifer maakte met de grond gelijk mUMATICK,S,S Kloosterbalsem DINSDAG 5 OCTOBER 1954 DE LE1DSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 teren aan de Haarlemse politierech ter uit. De rechter kon er inkomen en ont dekte tevens, dat de ontheffing van Sigarenwinkeliers werden ,,de sigaar" De actieve Haarlemse vereniging „Haarlems Bloei", die reeds veel van zich heeft doen spreken, had tijdens winkelsluiting aan de Nassaulaan- de Augustusmaand een waar festijn i winkeliers verleend was op een ver- belegd, dat zich uitte in een kermis keerde wetsclausule. aan de Nassaulaan, die een grootse Een hartig juridisch hapje ruikendi eiste de officier van justitie slechts een principiële straf van twee kwar tjes, zodat de zaak in hoger beroep uitgezocht kan worden. „Ook nog twee kwartjes boete na al de schade, die we geleden heb ben?" jammerden de winkeliers en gingen prompt in hoger beroep. indruk op de vreemdelingen moest maken. Teneinde in alle gemakken te voor zien, had het gemeentebestuur royaal toegestaan, dat de sigarenwinkeliers van de Nassaulaan gedurende de ker mis hun winkels 's avonds open mochten houden, maar nu was de grens een beetje ongelukkig getrok ken, daar de sigarenwinkels in de Zijlstraat die in de Nassaustx-aat uit mondt, gesloten moesten blijven. Moeilijk. 'Deze eenzijdige bloei mishaagde de Zijlstraatsigarenwinkeliers zozeer, dat zij uit protest hun winkels 's avonds toch openhielden, waarop natuurlijk onmiddellijk een agent kwam, die een bonnetje uitschreef. „Ik kan toch moeilijk tegen mijn klanten zeggen: Gaan jullie maar naar mijn concurrent aan de over kant, die is wel open", legde een der protesterende sigarenhandelaars gis- Drie maanden ineens Naar verwacht wordt zal de rege ring bij eventuele toekenning van de 6 pet.-loonsverhoging aan het gehele rijkspersoneel, deze verhoging bij wij ze van voorschot ineens doen uitbe talen over de maanden October, No vember en December. Dit zou om technisch-adaministra- tieve redenen geschieden en tevens verband houden met de verwachting, dat het salarispeil begin volgend jaar opnieuw moet worden bezien in ver band met de komende huurverho ging. KAMERLID VRAAOT Zekerheid ontrent de Nederlandse taal Het lid van de Tweede Kamer me vrouw FortanierDe Wit heeft aan de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen de volgende vra gen schriftelijk gesteld: 1. Is de minister bereid aan de heersende onzekerheid over de toekomstige spelling van de Ne derlandse taal een einde te ma ken door spoedig mede te delen welke spelling uiterlijk met in gang van 1 September 1955 ver plichtend zal worden gesteld op de scholen? 2. Is de minister van oordeel, dat voor de scholen een zo groot mogelijke eenheid van spelling dringend geboden is? 3. Is de minister van plan, ter bereiking van het sub 2 genoem de, daar waar de commissie- Van Haeringen twee spellingen toelaat, doch de meest gewenste vooropstelt, deze laatste voor de scholen verplicht te stellen? 4. Acht de minister het niet gewenst, dat in het op één na hoogste leerjaar van alle onder wijsinstellingen zo spoedig mo gelijk de nieuwe spelling wordt onderwezen, opdat de leerlingen niet in het jaar, waarin zij exa men moeten doen, zich de nieu we spelling nog moeten eigen maken? Hedenavond wordt de 75.000ste bezoeker(ster) verwacht Morgenmiddag RODI ROETERS Sneltekenen, goochelen, telepathie Nog slechts 3 dagen geopend! (Advertentie), Vlotte arrestatie Een 47-jarige Amsterdammer ont moette gistermorgen in de Fannius Scholtenstraat tê Amsterdam een 53- jarige vrouw, met wie hij bevriend was geweest, doch die enige tijd ge leden deze vriendschap verbroken had. De man begon met de vrouw van gedachten te wisselen en dit scheen voor geen der beide partijen erg be vredigend te verlopen, want er ont stond een slaande ruzie, tijdens wel ke de man zich zo opwond, dat hij een groot knipmes te voorschijn haal de en de vrouw hiermede in het wil de weg enkele steken toebracht, die haar ernstig verwondden. Onmiddellijk toegeschoten hulp ontfermde zich over de in elkaar ge zakte vrouw en andere toeschou wers achtervolgden de man, die na zijn daad de vlucht genomen had. Op het Nassauplein vond deze uit- wijkpoging een einde, want een daar opgestelde verkeersagent werd door waarschuwingskreten gealarmeerd en rekende de man in. De messentrekker is in verzekerde bewaring gesteld en de vrouw is naar een ziekenhluis overgebracht; haar toestand is redelijk. Delftse directeur: Gevreesde spiraal De president-directeur van de N.V. Koninklijke Nederlandse Gist- en Spiritusfabriek te Delft, ir. W. H. van Leeuwen, heeft, blijkens een verslag in „de Fabrieksbode", in een onlangs gehouden bijeenkomst met de fa- briekskern een uiteenzetting gege ven over de betekenis van de 6 pro cent loons- en salarisverhoging voor ons land en de onderneming. Ir. van Leeuwen stelde, dat de di rectie van de N.V. Kon. Ned. Gist en Spiritusfabriek de loonsverhoging aan het personeel van harte gunt. Hij merkte op dat ook de sociaal econo mische raad zijn conclusie, dat loons verhoging mogelijk is, met tal van waarschuwende opmerkingen heeft omringd. Een der belangrijkste hier. van heeft betrekking op onze export, want onze producten worden door het buitenland gekocht omdat de kwali teit goed en de prijs laag is, aldus ir. Van Leeuwen. Doorberekening waar mogelijk. Vele bedrijven zullen, naar zijn mening, de verhoogde loonkosten niet in hun verkoopsprijzen kurmen door berekenen, omdat zij met de concur rentie op de wereldmarkt rekening hebben te houden. Overal waar mo gelijk zullen echter zonder twijfel prijsverhogingen worden toegepast, en overal waar dit geschiedt zal dus de gevreesde lonen-prijzenspiraal in werking komen. Ziekenfonds benadeeld In tweede instantie is gistermid dag tegen een 34-jarige Rotterdamse tandarts door de procureur-generaal van het Amsterdams gerechtshof 9 maanden geëist, waarvan 6 voor waardelijk met een proeftijd van 3 jaar. In eerste instantie werd de tandarts in December van het vorig jaar tot 8 maanden voorwaardelijk veroordeeld. De tandarts wordt er van verdacht valse declaraties bij het ziekenfonds te heben ingediend. Verdachte voer de aan, dat hij dit niet gedaan heeft om zich zelf te bevoordelen, maar om patiënten die niet verzekerd wa ren toch te helpen. In zijn pleidooi vroeg de raadsman aan het hof er rekening mee te hou- Eén minuut te vroeg Bezuinigingen. Wat de eigen onderneming betreft zei ir. Van Leeuwen, dat niet kan worden gezegd, dat het er helemaal niet af kan. Niettemin zal de loons verhoging zeer belangrijke gevolgen voor het bedrijf hebben. Men kan een gulden maar eenmaal uitgeven, en daarom zal er moeten worden bezui nigd. Op de eerste plaats op de be dragen welke voor de investeringen en voor de instandhouding en verbe tering van gebouwen en machines en voor speurwerk kunnen worden be steed. Ir. Van Leeuwen zei in het slot van zijn uiteenzetting nogmaals dat de directie het personeel de loonsverho ging van harte gunt, doch tot uiting heeft willen brengen, dat zij niet het algemene enthousiasme deelt, dat tot uiting komt in de slagzin: „het kan er best af". Vers voor nieuw Drie Gelderse vishandelaren waren enkele maanden geleden, juist toen de Nederlandse vis sersvloot de eerste ..Hollandse nieuwe" aan wal gebracht had, met een partij haring op de markt verschenen, die wel vers maar niet nieuw was. Het verschil tussen vers en nieuw bedraagt echter ettelijke dubbeltjes en vele inwoners van Arnhem telden twee kwartjes of meer uit om een doodgewone verse haring van vijftien cent door hun keelgat te laten glij den. De rechter vond het erg mis leidend en de officier van de Arnhemse justitie eiste 25. boete of 5 dagen en bekendma king van het vonnis. De rechter vond dit een beetje te hartig en veroordeelde tot i5__ zonder dat het vonnis bekend zal worden gemaakt. In alle tijden heeft de mensheid fi guren gekend, die bijna legendarisch werden door de geraffineerdheid, waarmede zij uit kluisters en gevan genissen wisten te ontsnappen en on der deze zal wellicht ook Gerrit de Stotteraar in de toekomst een plaats je krijgen, want enkele weken ge leden heeft hij voor de zoveelste maal weer gepoogd om de benauwe- nissen van zijn cel te ontvluchten. Gerrit had weer op de een of an dere wonderlijke manier 'n paar vij len te pakken gekregen en daarmede een van de zeven ijzeren staven van zijn gevangeniscel doorgezaagd. Van zijn laken had hij een touw ladder gemaakt en juist was hij be zig om het raam, dat achter de tralies den, dat bij een onvoorwaardelijke zit, open te schuiven en de vrijheid straf het leven van de tandarts ver- te kiezen, toen het dochtertje van de woest zal zijn, omdat hem dan hoogst- ziekenoppasser hem bezig zag met waarschijnlijk ontzetting uit zijn be- zijn arbeid en haar vader waar- roep door het medisch tuchtcollege schuwde. wacht. I Groot alarm bracht de gevangenis bewaarder naar Gerrits cel, waar Gerrit nog net van het raamkozijn afgeplukt kon worden. „Jammer", vertelde Gerrit de ci pier, „je had één minuut later moe ten komen, dan was ik verdwenen geweest. Een terugrijdende auto beknel de gistermiddag de 43-jarige, onge huwde L. Grootjans uit Emmen tus sen een pompinstallatie en de wa gen. De man overleed op weg naar het ziekenhuis. Uw spit, Uw lendenpijn weg met Akker 's Kloosterbalscm, die onder de huid doordringt en Uw pijn verdrijft. Spoedig zegt gij: (Advertentie) Slechte voorlichting over benzinedampen Wij leven in een dure tijd, maar zo duur als die ene sigaret een grocn- tenhandelaar in Haarlem kwam te staan, mag toch wel uniek heten. De man had in een onbewaakt ogenblik een sigaret opgestoken in de nabijheid van een kleine hoeveel heid benzine met als gevolg dat twee huizen in Haarlem tot de grond toe abrandden. De officier van justitie bij de Haarlemse politierechter eiste gisteren voor deze onvoorzichtig heid veertig gulden boete. Voor deze zaak bestond veel be langstelling omdat uitvoerig is ge sproken over het gevaar dat benzi ne kan opleveren, terwijl een vuur haard aanwezig is. Het gezin van verdachte was met vacantie te Zandvoort, toen verdach te op de bewuste dag naar huis was teruggekeerd om enkele zaken te re gelen. Hij reinigde toen een stoel zitting en een vloerkleed met benzi ne. Even later heeft de man een si garet aangestoken en in een oogwenk stond alles in lichter laaie. „Toen ik de sigaret aanstak, scho ten de vlammetjes voor mij weg over de grond. Ik probeerde ze te doven maar alles stond in een oogwenk in vuur en vlam" zo vertelde hij. Mengsel in slierten. Vervolgens gaf een getuige-des- kundige een uiteenzetting over het gevaar van benzinedampen. Deze zijn slechts ontplofbaar in mengsel van VA benzine met HERDENKÏNGSGLA ZEN VOOR CANADA. Het centraal orgaan voor het schep pend ambacht is er in geslaagd een belangrijke opdracht voor het buiten land te verkrijgen. Het betreft hier de vervaardiging van drie gebrand schilderde herdenikingsramen voor de Montreal West United Church te Montreal (Canada). De vervaardi ging van de ramen, welke volgende maand tijdens de nationale herden kingsdagen in Canada worden ont huld, geschiedde door de glazenier Pierre van Rossum te Boxtel. Van Rossum is lid van de regionale ver eniging van het C.O.S.A. het Bra bantse edelambacht. ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, lussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Indonesië en Ned. Nw Guinea: m.s. „Willem Ruys" (14 Oct.). Ned. An tillen: s.s. „Baarn" (12 Oct.). Suri name: s.s. „Cottica" (20 Oct.). Unie van Z.-Afrika en Z.W. Afrika: m.s. „Winchester Castle" (9 Oct.). Cana da: m.s. „Prins Willem van Oranje" (11 Oct.); s.s. „Maasdam" (13 Oct.). Argentinië: s.s. „Alcantara" (9 Oct.); m.s. „Highland Chieftain" (11 Oct.). Brazilië: s.s. „Alcantara" (9 Oct.); m.s. „Aldabi" (13 Oct.). Australië: s.s. „Zuiderkruis" (14 Oct.). Nieuw- Zeeland: via Engeland (9 Oct.). Inlichtingen betreffende de verzen dingsdata van postpakelten geven d: postkantoren. Op de hoek van de straat stond een oud baasje met eentonige maalbewegingen zijn laatste restje kiesscherven te verslijten op een pruim tabak, waarvan hij het sap cadeau deed aan de trottoirstenen. „Zo", zei hij tussen twee van die cadeautjes door, „mot u bij* opa Groenweg wezen. Nou, die weet ik te wonen!" Daarna schoof hij zijn schipperspet je een beetje naar achteren en keek ons aan op een manier, of hij over de prijs dacht, welke de uitlevering van zijn wetenschap zou kunnen opbrengen. We stonden al naar een sigaar te graaien, toen hij plotseling op wijsgerige toon voort ging: „Vroeger sting ie hier ook, maar die el lendeling van een dochter wou 't niet meer hebben. Blij dat ik geen dochter heb!" Uit dankbaarheid kreeg de straat weer een straaltje. We voelden, dat het gesprek uit de rails ge lopen was, maar niettemin stonden we even later hartstochtelijk te beweren, dat een hok jongens ook ons ideaal is en dat al de vaders van dochters maar diep te beklagen zijn, „Ho, ho, niet alleen de vaders", bracht de oude baas in het midden, toen -we het juist weer eens op het adres van opa Groenweg wilden aansturen, „ook voor de jongens. Wat hebben jongens nou an zusjes? Daar hebben alleen hun vrienden maar wat an!" „Die is goed", lachten we. „Nou we gaan naar opa, hoor!" „Je weet het nummer nog niet eens, zenuw- lijer!", riep het mannetje ons na. „Op 64 mot je wezen. Zeg maar tegen z'n dochter, dat ze Wat weten we niet precies, maar z'n dochter moest iets krijgen. Enfin, het was goed begon nen. Twee minuten later werd de deur van 64 geopend door een vrouwspersoon, die ver moedelijk de gewraakte ellendeling was. „Oh, wat lollig", riep ze uit. „Kom u een stukkie schrijven, omdat opa honderd jaar ge worden is. De mensen zijn net weg, maar dat geeft niet? Coba! Mien, Corrie en Ploon Eniger mate verbijsterd hoorden we de rau we kreten aan en voelden de moed in onze °choenen zinken, toen er in de naaste omge ving een stuk of vijf huisdeuren werden ge opend, waaruit moeders met trossen dochters kwamen rollen. „Kom luisteren, meiden", nodigde de doch ter uit. „Een mijnheer van de krant gaat opa ondervragen!" Nu moet u weten, dat interviewen een zeer Miel km ..ei is. Het dient te geschieden on der vier ogen en beide partijen moeten ervan overtuigd zijn, dat noch de vragen noch de antwoorden boven het peil van onbenulligheid kunnen uitkomen. Het is een soort complotje, waarbij je voor elkaar de eer ophoudt. Terwijl we aan deze voorwaarden dachten, werden we door een bedillerige vrouwenmas sa in een kamer gedrongen. „Daar zit ie nou!", riep de dochter, terwijl zij op een mannetje wees, dat er na een eeuw schoon genoeg van scheen te hebben en het befaamde „Niet op reageren, Lena" kennelijk tot zijn lijfspreuk had gemaakt. De dochter raakte daar niet ontmoedigd van. „Gaat U maar dicht bij opa zitten", zei ze op moederlijke toon en even later zaten we inderdaad. Zweetdruppels parelden op ons voorhoofd. OPA IS 'N EEUW Naast ons zat de honderdjarige, die volgens de dokter nog ergens een handjevol leven moest bezitten en tegenover ons zat het vrou- wenleger, waarvan vooral de belangstelling van de jonge dochters naar ons uitging. Dat vervulde ons nog het meest met onzekere ge voelens. Met een stelletje oude dames hadden we er ons nog wel doorheen geslagen. „Hè meneer, ga nou an 't vragen?", smeekte een van de aanwezigen, die naar schatting pas een half jaartje in de verkeringszóne was. Deze bede herinnerde ons er aan, dat we iets kwamen doen. Met de wanhopige be- roepszwier wierpen we opa de eerste vraag in het gezicht. „En hoe voelt opa zich op zijn honderdste verjaardag?" „Niet op reageren, Lena", dacht de oude baas en hij bleef rustig met zijn verglaasde blik de kachel bekijken. „Harder", moedigde de dochter aan, „hij is doof". We zogen onze longen vol en boem daar ging het. „En hoe voelt opa zich op zijn honderdste verjaardag", brulden we. Ergens, heel diep verborgen in de feeste ling, scheen een snaartje geraakt te zijn. Na enkele minuten ging de mond een beetje open en toen klonk het schor: „Wie is die vent, Mien?" ,,'n Meneer van de krant", krijste Mien en meteen begon ze ons te stompen en toe te 98X lucht tot 6% benzine cn 94% procent lucht. Deze mengsels kunnen in slierten in het vertrek aanwezig zijn. Door kieren en gaten werken zij zich overal binnen en vormen daar een voordurend gevaar. De heer Fehres had de ervaring dat velen menen, op enige afstand van een bezinebron rustig vuur te kun nen ontsteken. Dat is echter zeer ge vaarlijk. Dé raadsman, mr. B. J. Lambers noemde het onbegrijpelijk, dat er geen betere voorlichting op dit ge bied is. Zijn conclusie luidde, dat de gemiddelde mens van dit gevaar niet voldoende op de hoogte is. De raadsman bestreed de aanwe zigheid van grove schuld, pleitte vrij spraak en verzocht de politierechter, wanneer deze niet ogenblikkelijk tot vrijspraak zou besluiten, schriftelijk vonnis te wijzen. Aan dit verzoek zal, Vrijdagmorgen, worden voldaan. KONINGIN LUISTERDE INCOGNITO NAAR MUZIKALE BURGEMEESTER. De burgemeester van Utrecht jhr. mr. C. J. A. de Ranilz was gister avond solist bij het U.S.O. dat in Ti- voli een concert gaf. H.M. de Ko- ingin was op het concert incognito aanwezig, vergezeld van mevr. en mr. J. C. baron Baud, grootofficier in speciale dienst. De burgemeester trad op na de pauze, met het concert voor piano en orkest, in a kleine terts opus 16 van Edvard Grieg. Gedeelte aardappeloogst dreigt verloren te gaan Oproepen om arbeidskrachten voor de aardappeloogst zoals ook in dit blad geplaatst blijken maar een matig succes te hebben. Bevoegde in stanties delen mee, dat de aangebo den hulp niet voldoende is. De ach terstand in de aardappeloogst begint nu onrustbarende vormen aan te ne men. In nog grotere mate is dit te wijten aan de slechte weersomstan digheden. In belangrijke productie gebieden (bijv. in de kleistreken van de provincies Noord- en Zuid-Hol land) is 50 tot 70 procent van de aardappeloogst nog niet gerooid. De zware regenval is er de oorzaak van, dat niet met machines maar met mankracht gerooid moet worden. Voeg daarbij de suikerbietencampag ne, die thans een groot gedeelte van fluisteren: „Vlug doorgaan, d'r gaat em 'n licht op!" We voelden ons een hengelaar, die zijn dob bertje ziet wegschieten, maar geen kans ziet tijdig op te halen. „Opa. kan je de krant nog lezen zonder bril?", gilden we boven de aanmoedigingen uit. Maar opa z'n lampje was alweer uit. De dochter en het overige vrouwvolk sloegen zich op de dijen van pret. „Die is goed", gierde de juffrouw uit de eer- ste verkeringszóne. „Hij heb nooit de krant i ^.rbeidTmarktVeW en men beseft kfnTis" n°U 88 I in Welk een critieke SitUaÜe Op het moment, dat we ons vol overgave in de armen storten van een minderwaardig heidscomplex en besloten, om de andere dag aan een omscholingscursus te beginnen, ging de bel „Oh, de burgemeester", hoorde we in de gang roepen, „wat enig!" Een geweldige opluchting maakte zich van J |)rCVCIl VTOC^Cll ÏOSPCld ons meester en met leedvermaak zagen we de wereldlijke autoriteit, voorzien van ambtske ten, de kamer betreden. „Ha, ha, daar is de feesteling", zei de bur gemeester op zo'n verfijnde populaire toon, waarbij je toch het gezag niet over de straat gooit, „Ha, ha, de roem van onze gemeente!" En om er geen gras over te laten groeien greep hij de hand van opa Groenweg, schudde er wat mee en zei op een meer gedragen toon: „Namens gemeentebestuur en burgerij de bes te wensen en hier hebt U een tabakspot met inhoud!" „Oh opa, wat fijn", riep een van de minder jarige bloemen opgetogen. „Tebak van meneer de burgemeester!" Maar opa liet zich niet verlakken. „Wie is die vent Mien?", informeerde hij. „Dat is geen vent", antwoordde Mien met een brok eerherstel in haar keel, „dat is de burgemeester". „Niet op reageren, Lena", dacht opa en hij begon zijn kachel weer te hypnotiseren. De burgemeester trok er zich weinig van aan. Hij had tenslotte de gevoelens van ge meentebestuur en burgerij vertolkt en hij deed geen verdere pogingen, om de jarige te be schreeuwen. Na een kwartier stapte de burgemeester op en wij volgden schielijk zijn voorbeeld. Het vrouwenleger deed ons uitgeleide. Pas op dat ogenblik kwam er leven in opa. „Mien!", riep hij en wees op de tabakspot, die de burgemeester hem overhandigd had. „Wat is er?", vroeg Mien. „Die vent vergeet z'n tebak", antwoordde opa. Honderd jaar is een hele ruk, mensen! BRAM BOTERHAM. aardappeloogst zich op dit moment bevindt. Als het weer wat beter wordt zullen man en macht moeten werken om van de oogst te redden wat er van te redden valt. voor gestolen auto Zaterdagavond is een op de Leidse- kade te Amsterdam geparkeerde auto van de heer S. uit Zaandam gestolen. Zondagmorgen werd de eigenaar op gebeld door een onbekende, die zeide: „U kunt uw wagen terugkrijgen in dien u ons duizend gulden betaalt. Mocht u hier niet op ingaan dan brengen we hem de grens over en u ziet er nooit meer iets van terug". De heer S. deed alsof hij belang stelling had en wees het aanbod niet van de hand. Daarop werd hem me degedeeld, dat 's avonds tussen 6 en 7 uur nader instructies per telefoon zouden volgen. Nadat de heer S. hij de P.T.T. na vraag had gedaan, bleek dat het ge sprek was gevoerd vanuit een tele fooncel in de Churchilllaan. Nadere aanwijzingen van de dieven omrent het losgeld kwamen er niet meer. Gistermorgen hebben Amsterdamse rechercheurs de auto teruggevonden in de buurt van de telefooncel in de Curchilllaan. Een omvallende stapel trottoir- l "nden op de Kramdijk te Oost Fle voland raakte gistermiddag twee kindertjes. De 9-jarige C. H. Spanjer werd op slag gedood en zijn vriendje, J Zoer, liep zware verwondingen op.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 5