Het onoplosbare geschil om Triëst bijgelegd 't Is niet meer j zo „triestig" Ballonvaarster omgekomen Accoord vanmiddag te Londen getekend Verdeling van zóne A en zóne B Zal de Franse regering de vertrouwenskwestie stellen Zal Soekarno aftreden Slachtoffer van Japanse typhoon O. L. Vr. van Willesden gekroond Het spionnage-schandaal in Frankrijk Mars-mannetjes verkennen Frankrijk Leidse geleerde naar Genève Mars-tafereel ©e£öicke6oii^cmt Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. DINSDAG 5 OCTOBER 1954 46ste JAARGANG No. 13314 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 -- Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties ?0826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 W1LLIGTE ]7R IS OP HET OGENBLIK een zekere willigte merkbaar in de internationale politiek. Men is bezig met het opruimen van „oud zeer", met het oplossen van vanouds „on oplosbare" problemen en alles gaat nogal vlot van stapel. Zo is de zeeroude kwestie van de Indo-Chinese oorlog tot een eind ge bracht (of het een goed eind is, zal nog moeten blijken) en is in Londen een plaatsvervanger gevonden voor de zo smadelijk in de steek gelaten E.D.G. Zondag is een nieuwe over- 0 eenkomst getekend, welke mogelijk is gemaakt dank zij de inschikkelijkheid van Adenauer, maar vooral dank zij de waarlijk sen- tationele concessie, welke de Engel sen hebben gedaan, door de beschik king over hun troepen op het vaste land over te laten aan het bestuur van de Brusselse Unie. Daarmee is Engeland teruggekeerd naar Europa en heeft' het een stuk souvereiniteit prijsgegeven, twee dingen, welke tot voor kort voor onmogelijk werden gehouden. Met dit accoord van 3 October een nieuwe historische datum, welke ons Leidse 3 October concurrentie gaat aandoen is werkelijk een mijlpaal bereikt in de historie van Europa. Maar er is meer gebeurd. Vandaag is te Londen nog een overeenkomst getekend, welke een beruchte kwestie uit de wereld heeft geholpen, nl. die van Triëst, een kwestie, welke jarenlang de verhou dingen tussen Italië en Joego Slavië heeft vergiftigd en vaak aanleiding is geweest tot heftige spanningen en dientengevolge oorzaak van grote on gerustheid. Triëst is een veel begeer de havenstad met een gemengde bevolking en dus was het een twist appel tussen de beide landen wier bevolkingen in dat gebied vertegen woordigd waren. Omdat men aan een oplossing wanhoopte, werd het be stuur van Triëst indertijd voorlopig aan een Brit-Amerikaanse bezetting toevertrouwd, die zich er reeds mee vertrouwd maakte, dat zij er ten eeuwigen dage zou moeten blijven. Amerika kon echter een dergelijke zere plek aan de Adriatische Zee op den duur niet hebben, vooral niet omdat het plannen had om beidé lan den te betrekken in het defensie systeem van Europa. Zodoende hebben de Amerikanen alles op haren en snaren gezet om speciaal Tito door concessies op an der gebied te winnen. Dat is tenslotte gelukt en thans is een conflict van jaren uit de wereld geholpen. Straks volgt nog een andere „bran dende" kwestie, welke eveneens ge durende jaren onrust en verwarring heeft gebracht in het Oosten, n.l. de kwestie van de ontruiming der Suez- kanaalzöne door de Britten. Ook hier is het einde in het zicht. Met dit alles is de sfeer in de we reld wel iets verbeterd, zodat zelfs een Russisch plan tot ontwapening nog een welwillend oor heeft gevon den. De wonderen zijn de wereld nog niet uit. Een Deense treiler heeft Maandag op ongeveer tien km afstand van Esjberg het lijk van een Frangaise aangetroffen in het schuitje van een grote luchtballon. De Fran?aise bleek de 44-jarige mevr. Amante Weber uit Parijs te zijn, die volgens de po litie door verdrinken om het leven is gekomen. De mand was onder wa ter en er bevond zich vrijwel geen gas meer in de ballon. De omgekomen mevr. Weber was een Parijse schoonheidsspecialiste, die sedert 1928 meer dan 200 ballon- vluchten heeft gemaakt. Zij was Zondagmiddag in Peronne, Frankrijk, opgestegen om te pogen het record, dat later met 22 uur 30 minuten op naam kwam van de Rus sische Alia Rondratieva, te verbete ren. Zondagavond om ongeveer acht uur werden boven Calais lichten van een ballon waargenomen, die op grote hoogte in de richting van En geland vloog. Als voorzorgsmaatre gel koos een reddingboot uit Calais zee, doch na vier uur keerde de boot terug zonder de ballon gezien te heb ben. Om half negen draaide plotse ling de wind, waardoor de ballon vermoedelijk uit de koers geraakte en in de richting van Denemarken gedreven werd. WEINIG ITALIAANSE KARDINALEN. Naar aanleiding van het gisteren gemelde overlijden van kardinaal Borgongini Duca deelt men ons mede, dat het aantal Italiaanse kardinalen daarmede tot 23 is gedaald. Dit mini- nale aantal is nog nimmer voorgeko- ïen Het aantal niet-Italiaanse kar- linalen bedraagt op het ogenblik 44. Dat er in de internationale politiek geen onoplosbare problemen bestaan is vandaag opnieuw bewezen door de ondertekening te Londen van een overeenkomst, waardoor het schijnbaar onverzoenlijke conflict om Triëst wordt opgelost. Vanmiddag om 1 uur is door Italië en Joegoslavië het accoord getekend, dat een einde maakt aan een spanning, welke gedurende 9 jaren lussen beide landen heeft geheerst. WAT HET ACCOORD BEHELST. In het accoord wordt het volgende bepaald: 1. De stad Triëst zelf, die voor de jongste wereldoorlog bij Italië be hoorde, in 1945 door Joegoslavi sche partisanen werd veroverd en op het ogenblik door Brits-Ame rikaanse troepen is bezet, komt weer aan Italië. 2. Dit gebeurt ook met bijna het ge hele overige deel van de zoge naamde zone A. De Russische ontwapenings voorstellen „De jongste Russische ontwape ningsvoorstellen bieden de mogelijk heid tot vooruitgang", verklaarde de Britse minister van staat, Selwyn Lloyd, gisteren in de algemene ver gadering der Ver. Naties. Dit was het eerste officiële antwoord uit de Wes telijke wereld op de voorstellen, die de Russische afgevaardigde Wisjinks- ky vorige week in de algemene ver gadering naar voren heeft gebracht. Lloyd vroeg op verschillende pun ten opheldering en liet uitkomen, dat de Sowjets met hun nieuwe voorstel len wellicht een poging hebben wil len doen de herbewapening van Duitsland te verhinderen, maar ver klaarde tevens dat het van belang was net plan „op zijn mérites" in be schouwing- te nemen. De Franse minister van Justitie, De Beaumont, meende, dat Rusland een stap in de 'goede richting heeft ge daan. Overigens liet hij merken dat Frankrijk geen inmenging in de za ken van de Noord-Afrikaanse protec toraten zal toestaan. 3. Daarentegen blijft de Zuidelijke zone B., die op het ogenblik door Joegoslavische troepen is bezet, in handen van Joegoslavië. 4. Het strategische vrije gebied aan de Adriatische Zee de bron van veel moeilijkheden tussen Italië en Joegoslavië zal ongeveer verdeeld worden volgens de lij nen van de huidige twee zones. Deze schikking is ongunstiger voor Italië dan die welke op 8 October verleden jaar door de Engelsen en Amerikanen werd bekendgemaakt. Demonstraties acht men onwaar schijnlijk, maar in geheel Italië is de politie op haar hoede. Het accoord betekent een grote di plomatieke overwinning voor de Ver. Staten en Engeland, die reeds ver scheidene jaren hebben gestreefd naar een oplossing van het geschil. Hun twee voornaamste overwegin gen waren: 1. De terugtrekking van het 7000 man sterke Brits-Amerikaanse garnizoen om dit te gebruiken in gebieden, waar de troepen drin gend nodig zijn. 2. De verbetering van de Italiaan- Joegoslavische betrekkingen, zo dat deze twee mogendheden zou den samenwerken bij defensie plannen. De Westelijke diploma- maten hopen, dat Italië zich ten slotte zal verbinden met het Bal kanpact om met Joegoslavië, Griekenland en Turkije Zuidelijk Europa te beschermen. Deze week beslissing te Parijs Nog deze week begint in de Fran se Nationale Vergadering het debat over de resultaten van de Londense neg.enmogendhedenconferentie aan gaande de herbewapening van West- Duitsland. Morgen (Woensdag) zal het Franse kabinet beslissen of het de vertrouwenskwestie zal stellen. Beslissend voor de uitslag van het debat is de houding van de 105 so cialisten en de 87 volksrepublikei nen. De premier kan rekenen op een meerderheid van conservatieven en radicalen, terwijl de meest Gaullisten hem naar verwachting eveneens zul len steunen, maar de communisten zullen tegen hem zijn. Het Indonesische blad „Indonesia Raya" betoogt in een hoofdartikel, dat het het beste zou zijn, indien pre sident Soekarno zou aftreden. Het blad haalt berichten aan uit bladen in Midden-Java, volgens wel ke mevrouw Hartini eerst in April van dit jaar van haar vorige echtge noot, Suwondo, is gescheiden. De door de Islam voorgeschreven periode van 100 dagen tussen een scheiding en een nieuw huwelijk, zou derhalve in dit geval niet in acht zijn geno men. Dat zou betekenen, dat Soekar- no's jongste huwelijk in strijd is met de Islamietische wetten. Zulks zou zeker zeer ernstige beroering in de Islamietische wereld in Indonesië wekken. Het te Bandung verschijnende blad „Pikiran Rakjat", dat uitgegeven wordt door de pleegzoon van Soekar- na, Asmara Hadi, stelt Soekarno voor, enige jaren rust te nemen, in verband met de reacties over zijn jongste hu welijk. In Tokio is men nog steeds druk bezig de schade te herstellen, die de typhoon „Marie" daar enige dagen geleden heeft aangericht. Het bruikbare materiaal., wordt gesorteerd en de beschadigingen zo goed als mogelijk is, gerepareerd. Soms is het echter ondoenlijk te repareren, getuige het huis rechts op de foto. In politieke kringen te Parijs is men van mening, dat, afgezien van de verwoede aanhangers van de E.V.G., de meerderheid der socialisten en volksrepublikeinen niet tegen de Londense besluiten zal stemmen en dat de premier derhalve naar alle waarschijnlijkheid een behoorlijke meerderheid achter zich zal vinden. De positie van de regering is bo vendien aanzienlijk versterkt door haar snelle optreden in het spion- nageschandaal, dat grote beroering in het land heeft gebracht. Maar ofschoon de regering er bij de stemming van deze week goed staat, erkent men algemeen, dat Mendès-France nog verscheidene be langrijke moeilijkheden zal moeten overwinnen, alvorens de Nationale Vergadering haar definitieve goed keuring aan de Lorfdénse overéén komst hecht. Sommige Franse afgevaardigden, vooral socialisten, geloven, dat de Sow jet-regering nog een laatste kans gegeven moet worden om te tonen, of zij bereid is vrije verkiezingen voor geheel Duitsland te aanvaarden, voor dat Frankrijk een definitief besluit aangaande herbewapening van Duits land neemt. Ook moet het Frans-Duitse geschil over het Saargebied nog worden op gelost. De aartsbisschop van Westminster, kardinaal Griffin, kroont het beeld van Onze Vrouwe van Willesden tijdens een bijeenkomst ter gelegenheid van het Maria-jaar in het Wembleystadion te Londen. Tachtigduizend gulden aan juwelen zijn in het kroontje gevat, giften vanuit alle zijden van Groot- Brittannië. Duclos gedagvaard Jaques Duclos, de onlangs uit Rus land teruggekeerde secretaris van de Franse communistische partij, zal ge dagvaard worden in het schandaal van de gestolen verdedigingsgehei men, zo hebben politiekringen mee gedeeld. Zij hebben het plan Woens dag Duclos te confronteren met de journalist André Baranes, de commu nistische spion en „dubbele agent". De Franse politie heeft gisteren een inval gedaan in de kantoren van het communistisch georiënteerde dag blad „Libération", in welks dienst de thans gearresteerde André Baranes was. De politie drong het huis van de directeur van het blad binnen, het „progressieve" parlementslid Emma nuel Astier de la Vigerie. Over de resultaten van de huis zoeking werden nog geen mededelin gen gedaan. Onder de personen, die als getui- gen zijn gehoord, bevond zich Pierre Of de Fransen zien ze vliegen De mannetjes van Mars schijnen aan Frankrijk de voorkeur te geven bij een bezoek aan de aarde. Uit alle delen van het land komen berichten over vliegende schotels, vliegende si garen e.d. binnen. Het laatste bericht komt 'uit een dorp in Noord-Frank rijk, waar twee jongens iets op de weg zagen liggen, dat op een grote molensteen leek. „Kleine, vreemde mannetjes" stonden er om heen. Toen zij de jongens bemerkten, „stegen zij onmiddellijk op". Ook bij Lusigriac hebben vijf men sen een buitenaards vliegtuig op de grond zien liggen. Na enkele minu ten steeg het verticaal omhoog. Volgens alle waarnemers zijn de piloten van dergelijk verkeersmidde len schuw, maar er zijn er verschei dene gezien, sommige zelfs van dicht bij, als men de berichten, die uit verschillende plaatsen komen, mag geloven. Bij Rijssel heeft een honderdtal per sonen een escadrille „vliegende halve manen" gezien, waarvan volgens één ooggetuige er één is geland. Bij Vannes namen vijf scholieren „twee bollen", geëscorteerd door een „sigaar" waar. Bij Angoulèrrie zag een aantal mensen sporen van een gelan de vliegende schotel langs de kant Op de eerste vergadering van de Europese organisatie voor Kernphy- sisch onderzoek, die op 7, 8 en 9 Oc tober in Genève gehouden wordt, zal Nederland vertegenwoordigd worden door prof. dr. S. R. de Groot uit Lei den en door de heer J. H. Bannier, directeur van de Nederlandse orga nisatie voor zuiver wetenschappelijk onderzoek. van een weg. Een taxichauffeur en verscheidene zeelieden in Le Havre zagen een „lichtgevende schijf" bo ven Deauville. Bij St. Etienne namen verscheidene personen „twee grote lichten" waar, „die zich met grote snelheid op ongeveer tweeduizend meter hoogte voortbewogen". Inwo ners van Clermont-Ferrand signa leerden een „lichtgevende grote ster, die herhaaldelijk van kleur verander de". Ook bij Nimes, Ajaccio, Quim- per. Cholet, Pontivy, Lens, Nancy, Hulhouse en Lyon zijn vliegende schotels gezien. Dit is geen foto van Mars, maar „ge woon" uit Amerika, waar men bezig is een Marsfilm te maken over „Tobor de Grote" (Tobor is Robot van achter naar voren gelezen). Tobor heeft een man nodig voor de voortbeweging; zijn zoontje kan dat af met een veer- mechanisme. Henri Teitgen, vice-premier in het kabinet van Laniel. Oudpremier La- niel zelf wordt vandaag gehoord evenals een van zijn ministers, Ed- mond Barachin. 4770 VOOR VLUCHTELINGEN. De actie die dezer dagen in de de pendance van het Baarns lyceum door de leerlingen werd gehouden ten bate van een der vluchtelingen kampen heeft een bedrag van 4770 opgebracht. De leiding van deze ac tie berustte bij de leerlingenraad, waarvan Prinses Beatrix voorzitster is. C.N.V. BIJNA 200.000 LEDEN. Het Christelijk Nationale Vakver bond nadert de 200.000 leden. Dit blijkt uit het thans bekend gemaakte ledental van de christelijke vakbewe ging op 1 Juli j.l. Op die datum be droeg het ledental 196.505. In dit cij fer is de vooruitgang verwerkt van 1.650 leden, welke de christelijke vak beweging over het tweede kwartaal van 1954 boekte. HOE wordt het weer? (geldig van Dinsdagavond tot t Woensdagavond. Opgemaakt te 10 uur). WEINIG VERANDERING IN f TEMPERATUUR. Zwaar bewolkt met enige re- gen en later enkele verspreide opklaringen. Weinig verandering in temperatuur. Matige tot krach- tige Zuid-Westelijke wind. Oct.: zon op 6.48 en ander 18.08; maan op 15.28 en onder uur. Het weer in Europa De weerraporten van hedenmorgen 7 uur luiden: temp. HELSINKI C. STOCKHOLM onbewolkt 1 OSLO geheel bew. 8 KOPENHAGEN regen LONDEN geheel bew. 14 AMSTERDAM regen 12 BRUSSEL regen 11 PARIJS zwaar bew. 10 BORDEAUX mist 5 NICE geheel bew. -15 WARSCHAU nevel 1 BERLIJN nevel 2 FRANKFORT regen 9 MUNCHEN nevel 6 ZURICH mist 5 GENEGVE onbewolkt 4 LOCARNO licht bew. 7 WENEN licht bew. 10 INNSBRUCK geheel bew. 9 ROME zwaar bew. 15 Korreltje Wie nooit ongelijk bekent, bemint zichzelf meer dan de waarheid.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1