Misleide koningskinderen bezeerden zich dodelijk aan 'n scherpe politiek <388© Tragisch einde van het Mexicaanse avontuur Eerst vijf- en twintig jaar geleden werd eenzaam avontuur afgesloten MAREL'S De Herfst stelt nooit teleur VRIJDAG 1 OCTOBER 1954 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD PAGINA 1 De geesteszieke ex-keizerin in 1927, vijftig jaar na de val van haar kei zerrijk. T"\E VORIGE EEUW WAS RUK aan vorstelijke tragedies. Het klimaat om het koninklijk hoofd zoetjes te rusten te leggen bleek niet gunstig. Overal in Europa stonden personen op, die niet rustten voordat zij het kussen van het staatsbestel eens fliDk hadden opgeschud en het vorstelijke hoofd dat volgens Shakespeare toch al zo moeilijk ligt een richting op lieten kijken, die hun democratische gezindheid ten goede kwam. Niet alle koningen zagen echter de noodzaak van een andere bejegening van het volk in en zo kwam het dat men in verschillende landen lieden kreeg, die hun ingeperkte macht elders weer trachtten te ontplooien. Sommigen brachten hun oude leefwijze in onderworpen nabuurlanden in practijk; an deren lieten zich inzetten in avonturen, die hen slechts in schijn groot aan zien gaven. De bekendste van deze onverkwikkelijke zaken is de stichting van het Mexicaanse keizerrijk, waarbij Maximiliaan van Oostenrijk als zet baas fungeerde van de lepe Napoleon III, die toen de zaak doodliep in bloed, zweet en tranen zijn handen terugtrok en een jong vorstenpaar zijn ondergang tegemoet liet gaan. Mislukking van twee loopbanen /-vp het eind van het jaar 1855 was Brussel het reisdoel van vele vorstelijke personen, die het voornemen hadden hun troon ook in de toekomst niet onbezet te laten. Het middelpunt van al dit streven naar familie-uitbreiding, was de met haar vijftien jaren reeds zeer ge waardeerde dochter van Leopold I, Charlotte. Haar vader had het nodig gevonden, een aantal troonpretenden ten, die zijn dochter een uitgezochte plaats onder de zon konden geven, naar zijn paleis te lokken. Italië en Portugal zonden enkele kassuccessen van hun vorstenhuizen en feest op feest werd gegeven om het de nog ongekroonde hoofden zo aantrekke lijk mogelijk te maken. De prinses zei echter zeer beslist nee; en ieder een dacht dat deze huwelijksmarkt zonder resultaat zou verlopen. Toen, enkele maanden nadat de eerste gega digde zijn voeten op de keizerlijke dansvloeren had gezet, arriveerde in de Belgische hoofdstad de vier en twintigjarige aartshertog Maximi liaan, broer van keizer Franz Jo seph van Oostenrijk' Spaanse Orang-oetang. De veeleisende charlotte die de Portugese troonopvolger waarschijnlijk door een gebrek aan topografische kennis voor „Spaanse Orang-oetang „uitmaakte, werd on middellijk geboeid door de aartsher togelijke ringbaard en het grote kei zerrijk dat achter hem stond. Haar vader was echter minder in genomen met haar keuze. Persoon lijk gaf hij de voorkeur aan de orang-oetang, wiens kroon veel vas ter op het hoofd zat dan die van Maximiliaan, voor wie overigens hoogstens een gouverneursbaantje in 't Lombardijs-Venetiaanse ko ninkrijk weggelegd was. Zijn dochter bekeek de zaak echter van de andere kant en twee jaar later werd het hu welijk gesloten. De huwelijksreis voerde naar Ita- rië, waar de echtgenoot ook zijn em plooi zou moeten vinden. Zijn werk zaamheden brachten de hertog de eerste teleurstellingen. Lombardije en Venetië waren, hoewel zij in naam een afzonderlijk koninkrijk vormden, afhankelijk van de willekeur van keizer Franz Joseph van Oostenrijk: Ongewenst optreden. iyi AXIMILIA AN STIMULEERDE op eigen gelegenheid de nationale gevoelens en betoogde in het open baar Italiaan met de Italianen te zijn. Het duurde echter niet lang of hij werd gevoelig door zijn arrogante broer op zijn vingers getikt. Een zwerm geheime agenten streek neer op de Italiaanse provincies, en de diplomatieke stappen werden onge daan gemaakt. Toen Italië en Frank rijk daarop een dreigende houding aannamen, zette Franz Joseph zijn broer op de keien en stuurde een leger van 100.000 man naar Lombar dije. Maximiliaan kreeg éen onder geschikte positie op de Oostenrijkse vloot, die in Venetië voor anker lag. 't Oostenrijkse leger werd echter bij Solferino door een veel minder gro te macht van Napoleon in en comte di Cavour verslagen. De Italiaanse provincies gingen verloren en Maxi miliaan zonder land, scheepte zich met zijn vrouw in voor een reisje naar Brazilië. Weerzien en uitkomst. piND 1861 KEERDE MAXIMI- LIAAN terug naar Wenen. Hij vond er echter een stel Habsburgers, die stukvoor stuk zijn verlangen naar de nieuwe wereld weer opwek ten. Het plan om in Mexico een kei zerrijk te stichten kwam hem te hulp. Charlotte, die meer zag in een kei zerstitel in Mexico dan in een gou verneursbaantje in de oude wereld, gooide bovendien over^ deze zaak meermalen een balletje op. Lang be hoefde zij op de vervulling van haar wensen echter niet te wachten. In het najaar van 1864 ontving Maximiliaan van Napoleon Hl het verzoek zich te belasten met het kei zerschap van "Mexico. De toestand in Mexico was voor een loopbaan als keizer nu niet bepaald vruchtbaar te noemen. De misdadige door de Fransen beschermde bestuur der had de gelden om zijn land op te bouwen zo misbruikt, dat de sterk anticlericale volksleider Juarez wei nig moeite had de corrupte kerel van zijn voetstuk te -lichten. Zonder kennis van het land Maximiliaan zag echter alleen de keizerskroon en liet de rest voor wat zij was. Zonder de gering ste kennis van land en volk aan vaardde hii de ho»e oositie, nadat hij eerst zijn broer plechtig had moeten beloven zich nooit meer met zijn za ken te bemoeien. Inmiddels veegde de Franse pene- raai Bazaine met ziin leper in Mexi co een gebied schoon, waar Maximi liaan, zonder dat iemand de kroon van zijn hoofd kon slaan,-zijn intocht j zou kunnen houden. Het ambitieuze I echtpaar stortte zich in het Mexi caanse avontuur en niemand in Euro pa deed moeite hen van de ernst van de zaak te overtuigen. Een zeer beledigende brief van zijn broer was het tenslotte, die Maximiliaan voor De executie van Maximiliaan, naar het beioemde schilderij van Edouard Manet. een ogenblik van gedachten deed ver anderen. Al het blauwe bloed in de landen van Europa bruiste echter opeens van verontwaardiging over het bericht, dat Maximiliaan de arme Mexicanen aan hun lot zou overlaten. Dit was te veel voor de keizer en in 't voorjaar van 1864 scheepte het keizerlijke echtpaar zich in met be stemming Mexico. Het avontuur was begonnen. Simpele zielen en kakkerlakken. r\E AANKOMST IN VERA CRUZ was voor de beide gekroonde hoofden wel zeer neerdrukkend. Zij werden ontvangen door een Franse kolonel, die door de moordende hitte in een buitengewoon slecht humeur was en geen behoorlijk woord over zijn lippen kon krijgen. De tocht naar de hoofdstad werd een ware martel gang. Geen mens vertoonde zich op straat, toen de stoet voorbijkwam. In Mexico City zelf ging het een stuk beter. Hier bleek de bevolking zelfs bereid ondanks de warmte enkele malen luidkeels hoera te roepen. Veel schenen d*- twee koningskin deren van de hele situatie niet te begriiuen, want Charlotte beschreef de Mexicanen als een simpel volk, dat eigenlijk alleen zijn leiders tegen zich had. Weldra zou het simpele volkje net zo lastig worden als de honderden kakkerlakken, die het gro te paleis in Mexico City bevolkten. Om deze ritselende huisdieren niet meer te behoeven horen en zien, slien Charlotte met haar hele hof houding in de buitenlucht. Lukte het op de duur de kakkerlakken de man tel uit te vegen, het volk liet zich minder snel in een hoek dringen. Sfeer door tweedracht verpest. T.JTET EERSTE OPTREDEN van de JL Franse generaal Bazaine had ech ter groot succes. Juarez liet zich met zijn aanhang terugdringen naar een uithoek van Mexico. Een compleet le«er onder aanvoering van Juarez* beste generaal gaf zich zonder meer aan de Fransen over en de volkslei der zelf moest hals over kop via een smokkelnaodje over de Amerikaanse 'grens wippen. Een aantal partisanen zorgde er er echter vóór d?.t de herinnering aan zijn persoon niet geheel en al ver vaagde. Overal werden overvallen gepleegd en de troepen van Bazaine waren druk in de weer alle sporen van misdaad en roof na te gaan en met bloed te bevlekken. De Franse generaal liet Maximiliaan van al deze troebelen in zalige onwetendheid. Dit gebeurde echter niet omdat hij Maximiliaan enkele nachtmerries wilde besparen, maar omdat Bazaine de komst van de keizer als een over bodige lu£e beschouwde en hem daarom in ziin weelde liet smoren. Het was de innigste wens van Maximiliaan om tot de vorming van een nationaal leger te komen, waar in Mexicanen en Fransen achter de zelfde vanen zouden lopen. Bazaine achtte dit plan waardeloos en vond het een aantasting van de macht van Nanoleon. Maximiliaan protesteerde bij de Franse keizer, maar kreeg een nul on het request. Men vreesde in Frankrijk dat het de keizer van Mexico op de duur aan inzicht in de beperktheid van zijn zending zou ont breken en hij zonder de hoogtevrees, welke bij zijn hoo-g ambt paste, rare dingen zou uithalen. Mexico afgeschreven. JI/IAXIMILÏAAN probeerde het zijn 41onderdanen zo prettig mogelijk te maken. Hij liet wegen aanleggen, waar te voren modder en onkruid de wagensporen vulde; stichtte een uni versiteit en bracht boeken zij elkaar voor de nationale bibliotheek. Veel steun had hij bjj deze werkzaamhe den van zijn vrouw, die hem op alle mogelijke wijzen het gemis van kin deren wilde vergoeden. Haar be moeienissen waren echter niet vol doende om de donkere wolken af te wenden die langzaam maar zeker de lucht boven de keizerskroon deden dichttrekken. De financiën van het rijk verslechterden en de militaire toestand was door het eigengereid optreden van Bazaine bijna onmo gelijk geworden. De Franse troepen, die de Orde in het land hadden moe ten herstellen, waren samengetrok ken aan de Amerikaanse grens. Na poleon ni die een oorlogsverklaring van Amerika te gevaarlijk vond, riep de Franse legers echter voor het uit breken van de strijd terug. Het kei zerrijk was officieel afgeschreven. Vriendelijk maar beslist. Begin 1866 besloot char lotte naar Europa te reizen, om te pogen hulp te krijgen. Haar aankomst in Frankrijk was reeds zeer ontmoedigend. Op de kade ston den alleen enkele gezanten van Mexico, die de keizerin onomwonden mededeelden, dat alle kans op een ingrijpen van de Europese landen uitgesloten was. De vorsten hadden het te druk met oorlogvoering in eigen omgeving. De reis door Europa werd voor Charlotte een martelgang. Overal kreeg zij weliswaar een hof felijke ontvangst, maar bracht men haar naderhand snel aan het verstand niets te kunnen doen. Zij reisde naar het Vaticaan waar zij door Paus Pius IX ontvangen werd. Zij bood hem een concordaat aan, maar Z.H. was gebonden door overeenkomsten met Napoleon en moest haar vrien- maar beslist teleurstellen. De arme vrouw begreep zo langzamerhand dat zij en Maximiliaan op het verkeerde paard gewed hadden. Om een stuk vlees. r\E ELLENDE VAN DE LAATSTE jaren had te veel van haar geest geëist. Op een zekere morgen v den de nonnen van het klooster in Rome, waar Charlotte een onderdak had gevonden, de arme vrouw in de keuken op de grond. Haar kleren waren besmeurd en een van haar ar men was bedekt met grote brand wonden. Haar gezicht, waarover de haren vochtige strepen trokken werd be heerst door de vreemd vertrokken ogen. Charlotte, keizerin van Mexico, had in een vlaag van waanzin, haar arm tot aan de elleboog in een pan met kokende jus gestoken, om er een stuk vlees uit te vissen. Eerst nadat zij het vlees in haar mond gepropt had, kreeg de pijn vat op haar geest. Zij werd verbonden en naar het ziekenhuis gebracht. De enige reden voor haar vreemde daad die zij kon opgeven was: dat zij vreesde, dat zij door de nonnen vergif tigd zou worden en daarom het vlees van te voren maar uit de pan ge haald had. De laatste phase. HET VERSCHRIKKELIJK BE RICHT bereikte Maximiliaan op de dag, dat zijn parlement vergader- HET BRUIDJE VAN DE DAG wordt hedenavond met fanfares ingehaald. Morgenmiddag komt Henriëtte Davids per helicopter Om 4 uur Prijsuitreiking Nationale Typekampioenschappen. De 50.000ste bezoeker (ster) wordt morgen verwacht! (Advertentie) Statieportret van keizerin Charlotte, gemaakt in hetzelfde jaar dat zij krankzinnig werd. de over de wenselijkheid van het handhaven van de keizer. De stem men staakten en Maximiliaan's troon was voorlopig gered. Er was echter nog een andere figuur in Mexico, die er nog niet over dacht zijn positie op te geven. Generaal Bazaine, die zich inmiddels met liefdesbanden be zwaard had, negeerde de bevelen van Napoleon, zo spoedig mogelijk Mexico te verlaten. Bazaine droomde er ech ter van de hoogste macht in Mexico te verkrijgen. Daartoe gaf hij zijn wapens aan de opstandelingen, die zich haastten deze tegen Maximiliaan in het vuur te brengen. De keizer trok-zich terug in de vesting Chapul- tepec. Toen de troepen van Juarez het steunpunt meer en meer bedreig den, zag Bazaine zijn dwaling in en scheepte zich ijlings jn, om de ver nietiging te ontgaan. Maximiliaan liet de vesting in de steek en viel terug op het stadje Queretaro, waar hij werkelijk als een keizer ontvan gen werd. Nog vijftig jaren. MAANDEN LAGEN DE TROEPEN van Juarez voor de stad. Ver raad bracht hen uiteindelijk binnen de vesting. De keizer werd gevangen en in een smerige cel opgesloten. Ondanks zijn pogingen, Juarez de noodzaak van een samengaan te doen inzien, werd hij na een kort proces met twee van zijn trouwste generaals voor het executiepeloton gevoerd. Het Frankrijk dat zijn doodstijding ontving leefde in de roes van de we reldtentoonstelling van 1867 en legde het document van een van de groot ste vorstelijke tragedies lachend naast zich neer. In een paleis in de Omgeving v. Brussel leefde echter nog vijftig jaar een prinses, wier geest haar kroon niet overleefd had. Vraagt proefrit en demonstratie bij de Official dealer voor Leiden en omstreken Autobedrijf N.V. WASSENAAR TELEFOON 2545 De herfst klopte aan, zacht en toch dringend heeft hij zijn aankondiging van de naderende winter doen horen aan het lispelende riet hoeveel da gen nog? versomberd spiegelt in het traag rimpelende water van een Hollandse vaart, waarin zich mozaie- ken spreiden van wolkgevaarten, die in hun lichtomrande dreiging nimmer hun aantrekkingskracht verliezen. Het riet heeft schuchter de bood schap doorgegeven, pluimwuivend tegen de bontkleurende zomen, die zich voorbereiden op de lange win terslaap, waarin hun juichend groen zal zijn verdwenen, wellicht vervan gen zal zijn door een wollig-koeste- rende sneeuwlaag, of door een nuch tere laag glinsterend ijsDe tij ding, verhuld achter goud en zilver doet in de natuur de ronde, maar laat onberoerd Nederlands stoere reuzen in het eindeloze polderlandschap: de molens aan de poldervaarten, waar aan jaar op jaar de getijdenwisseling niets vermocht te veranderen. Even fier als in de lente dewieken het he- fier als in de lente de wieken het he- zo priemen de machtige armen de verduisterende herfstlucht in, trots op de macht, waarvan zij het toonbeeld zijn, onvervaard voor de vlagen, die straks de aanval zullen openen. Want zeker staat in het verschiet een even stralende hemel als het vorige jaar en het jaar daar voor, geruststel lend is de wetenschap, van wat on weerstaanbaar uit het grouw weer opbloeien gaat. Zó staan de molens als een opwekkende vermaan aan hem die in de herfstsc somberheid mocht zijn gevangen; als een symbool van nimmer wijkende hoop en werk zaamheid, als een deel van ons Ne derland, dat onvergankelijk is: do energie en de kracht tot nieuwe actie, zodra de tijd weer daar is

Leidse Courant | 1954 | | pagina 9