R.K. Middenstand acht regeringsargument een uitvlucht voor vorming van staatsbezit In 1958 is dc stoomtrein in Nederl. voorgoed verleden De vieze lucht bij Zuidenwind Ook 6 pet. op kinderbijslag Voor twintig jaar reed de toen nog nicht Post reeds op een bromfiets Bedrijf en werknemers ontmoeten elkaar in „'t leven begint bij 40" Monteur en stratenmaker timmerden clandestien aan aetherweg Snuif en wrijf Kleuteronderwijs Oncollegiaal RECHTZAKEN B.B. Viuuu. iO 1 OcXOHER 1954 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 Waarom eerst in 1956 belastingverlaging? IN EEN ADRES aan de Tweede Kamer, naar aanleiding van de rijksbegro- ting, heeft de Nederlandse Katholieke Middenstandsbond lijn teleurstel ling uitgesproken over net voornemen van de regering dc thans budgetair mogelijke belastingverlaging uit te stellen tot X Januari 1956. In het adres wordt herinnerd aan de bij de middenstandsnota gowekte verwachtingen, dat er op fiscaal gebied spoedig iets zal gebeuren. Het ar gument, dat minister Van der Kieft voor uitstel van belastingverlaging geeft, wordt in lijnrechte tegenspraak genoemd met hetgeen de minister van economische zaken in zijn begroting stelt. Minister Van der Kieft baseert volgens het adres het uitstel van de belastingverlaging op de wen selijkheid om de binnenlandse bestedingen te beperken. Minister Zijlstra roemt daarentegen de groei van de binnenlandse bestedingen van niet te onderschatten betekenis. Bovendien wijst minister Zijlstra op de blijvende noodzaak van verhoging der investeringen en van verdere economische expansie, aldus het adres. „Waarom wel loonronde V De noodzaak en het effect van een uitstel van belastingverlaging om de door minister Van de Kieft genoom de redenen worden in het adres op meerdere gronden betwijfeld. Daar tegenover staat het feit, dat het be drijfsleven nog immer overmatig be last is met alle gevolgen van dien op korte en op lange termijn. De ad ministratie-technische bezwaren, wel ke de minister aanvoert, rechtvaar digen, volgens de Katholieke Mid denstandersbond, geenszins een uit stel van de belastingverlaging tot 1 Januari 1956, terwijl het verband, dat de minister legt tussen de huur verhoging en deze belastlngverla ging veel eerder pleit voor een vroe ger ingaan van de belastingverla ging. (Vervolg van pag 1 tweede blad) mandant, vooral zijn mild en recht vaardig oordeel prijzende. Namens de groep bood spr. een prachtige rust stoel aan en aan mevr. van der Vliet voor haar ongekende welwillendheid een fraai bloemstuk. Geschenken. Hierna werd gepauzeerd en de thee geserveerd, waarna Adjudant Kro nenburg van Leiderdorp oen geesti ge toespraak hield o.a. uit de tijd toen de adjudant bij de Leidse politie diende en „bij de bereden politie" een paard had „Kobus" genaamd, waar hij zoveel van hield. Spr. bracht verband met de liefde tot het dier en de liefde tot de even mens in de taaksopvatting zo ge kenmerkt en bood namens Leider dorp een groot boekdeel, handelend over paarden en dieren, aan. Reserve-wachtmeester M. Cadex bood namens 't reserve-personeel een geschenk aan en Opperwachtmeester Van der Spek uit Zoetermeer sprak namens de Chr. Politiebond. De gemeentelijke deurwaarder van Zoeterwoude. de heer Th. J. v. d. Heyde, sprak vooral waarderend over het vredestichtend, kalmeren- rende optreden bij executies, als de heer Van der Vliet blijk gaf naast het strafrechtelij lie begrip ook bij civiele kwesties oplossingen te kun nen vinden. De heer H. A. Triebel, hoofdambte naar ter secretarie, sprak namens het secretarie-personeel en de heer De Weerd als „opper" van de marechaus see in Zoeterwoude door de Duitsers geplaatst in Zoeterwoude, sprak vol waardering over de stoel die hij toen met de chef-veldwachter samen moest delen. Ten slotte voerde de oud gemeen te-opzichter, de heer A. J. van Mil, het woord als oud-medebewoner van de H. Rijndijk namens die bewoners dankend voor zoveel welwillendheid steeds gegeven. Dankwoord. Toen de rij van sprekers ten einde was nam de heer Van der Vliet het woord om dankwoorden te spreken voor de hulde en waardering bij zijn heengaan. Met grote rust en harte lijkheid beantwoordde de adjudant alle sprekers. Toen ik binnenkwam bij de hartelijke ontvangst heb ik me afgevraagd: wat en wie ben ik, dat er zoveel aandacht aan mij geschon ken wordt? Spr. brengt dank aan God, die hem geleid heeft, gezondheid, kracht en verstand gaf, waardoor het hem mogelijk was het werk bij de politie lief te hebben. Spr. dankt voor het eervol ontslag, voor de waarde ring ondervonden door de bevorde ring tot de hoogste trap als adju dant. Vooral de burgemeester van Zoe terwoude dank ik voor het vertrou wen. Wij hadden geen geheimen voor elkaar en spr. is vooral dankbaar voor het medeleven in de gezinsom standigheden enniet te vergeten voor de „onder onsjes". Dan dankt spr. voor de vele ca- deaux de tafel stond vol en dankte ten slotte zijn vrouw, die hem altijd in zijn diensttaak zo krachtig steunde. Ten slotte dankte spr. ook Opoe Varhmeyer, de marktenster van het bureau, die altijd zo goed voor de politie zorgde, altijd behulpzaam was en ten slotte de heer H. Wilhelm, hoofd-illegale werker uit de bezet tingstijd, die in alle stilte door een verre komst door zijn aanwezigheid ook waardering gaf aan het einde van de loopbaan. Burgemeester Smeets dankte allen die hadden meegewerkt tot dit harte lijk afscheid. Nog enige tijd bleef men bijeen om na het officiële spontaaif het af scheid te vieren, niet als strenge poli tiemannen, maar als vrienden te saam, eindigend in een daverend: Lang zal hij leven, waarbij de adju dant op de schouders van „de ster ke macht" werd rondgedragen. „Willekeurig?" „Door de willekeurige bepaling van de datum van 1 Januari 1956 schijnt het argument van de minis ter wel zeer sterk het karakter te krijgen van „gezocht" te zijn om een beleid te dekken, dat in feite bete kent ongemotiveerde vorming van staatsbezit uit particulier bezit", al dus het adres. Enige mogelijkheid. Het adres vestigt voorts de aandacht op de redelijkheid van een zo spoe dig mogelijk ingaan der belasting verlaging op grond van dezelfde overwegingen, waarop voor de werk nemers een loonsverhoging is toe gestaan. Niet alleen de werknemers zijn achtergebleven bij de stijging van het nationaal inkomen, aldus het adres, maar onder meer is dit ook zeker het geval bij tal van groepen ondernemers uit het middengroot- en kleinbedrijf. Deze kunnen praktisch uitsluitend de achterstand van hun aandeel in de gestegen nationale welvaart in lopen door een zo spoedig mogelijke verlaging van de directe en indirec te belastingen. Veel te weinig. De hoogte van de aangekondigde belastingverlaging acht de Katho lieke Middenstandsbond aan df krappe kant, gezien de begrotings cijfers en de ruim 800 millioen ho gere belastingopbrengst over 1954. Een bestemmingsheffing tengevol ge van de huurverhoging wordt in het adres onjuist en ongewenst ge acht. De NRKM dringt er nogmaals op aan, dat een definitieve kinderbij slagregeling voor zelfstandigen min stens gelijktijdig in werking zal tre den met de definitieve ouderdoms- verzekering. De wijze waarop de minister van sociale zaken over de ze beide aangelegenheden spreekt, doet de NRKM bevreesd zijn, dat het niet in het voornemen van de mi nister ligt beide tegelijkertijd te doen ingaan. Diesel-eleclrische kracht momenteel verre favoriet Wanneer alles volgens wens ver loopt, zal het Nederlandse spoorweg net in 1958 geen stoomlocomotieven meer kennen. De laatste stoomtractie is nog in gebruik voor goederenvervoer, ran geerdiensten en personenvervoer op de kleine lijnen, maar al deze dien sten zullen ln de komende jaren om geschakeld worden op diesel-electri- sche tractie. Met het verdwijnen van de stoom treinen zal het gehele spoorwegplan herzien kunnen worden hetgeen reeds gedeeltelijk geschied is daar tientallen voorzieningen, als kolen- opslagplaatsen, onderhoudspunten langs de lijn, waterkranen e.d. dan overbodig zullen zijn geworden. De diesel-electrische treinen zijn niet alleen sneller en eisen minder personeel, maar tevens gebruikt een stoomlocomotief 4% maal de waarde Dc winter nadert In de centrale Pyreneeën, in het Juragebergte en in de Vogezen is sneeuw gevallen en ook uit Noord - Italië wordt sneeuwval gemeld. Op sommige plaatsen vroor het daar de nacht van Woensdag op Donderdag bijna zeven graden. Autorijders hebben de waarschu wing gekregen, dat zij kettingen no dig hebben voor de hoge Zwitserse passen naar het Zuiden. In Midden- Zweden zijn verscheidene dorpen door zware sneeuwval geïsoleerd. Door een sneeuwstorm werden bomen ontworteld en telegraafpalen omge rukt. Ook de Beierse Alpen hadden sneeuw. In het Zwarte Woud, het Tanusgebergte en het Sauerland is de eerste sneeuw gevallen. In West- Oostenrijk woedde een sneeuwstorm. Het vee moest eerder dan in andere jaren van de zomerweiden gehaald worden. Langs de Oostenrijks-Duitse grens zijn temperaturen van 14 gra den vorst waargenomen. voor energieopwekking van de die sel-electrische. De dieselelectrische moet daarom tot nu toe wel als da meest voordelige tractie gezien wor den, daar ook de gewone electrische trein nog altijd 2y2 maal zoveel als de diesel-electrische kost. In de gemeenteraad van Delft heeft de heer Van der Vegt (V.V.D.) Woensdag vragen gesteld over ver ontreiniging van de lucht boven Delft en omgeving. Hij vroeg of het B. en W. bekend was, dat zich als gevolg hiervan enige vergiftigingsgevallen hadden voorgedaan. Wethouder Baars antwoordde, dat bij informatie bij de inspecteur van de volksgezondheid is gebleken, dat hier sprake is van mercaptaan, af komstig van de B.P.M. te Pernis, dat in een hoeveelheid van 1 milligram op 25.000 kubieke meter lucht nog te ruiken Is. Bij daarvoor gevoelige per sonen kuninen hoofdpijn en onpasse lijkheid optreden. Volgens de des kundigen kunnen echter geen nade lig gevolgen voor de volksgezond heid optreden. Van vergiftigingsge vallen in Delft is geen sprake ge weest. Tomatenprijs op recordhoogte De tomatenprijs gaat de laatste dagen zeer snel omhoog. Aan de veiling te Pfinacker werd tot 13,50 betaald voor een bak van 12 1/2 kilo. Het is in de geschiedenis van de vei Verhoging sociale loongrens in overweging Vandaag zal de Stichting van de Arbeid in haar vergadering onder andere confereren over de toepas sing van „de 6 percent" op de sociale verzekering en de kinderbijslag. Het is mogelijk, dat zij het eens wordt over een advies, dat dan eventueel onmiddellijk naar de Regering zal worden gestuurd. Op grond van ze kere verwachtingen is aan te nemen, dat de 6 percent verhoging vol gens het advies, dat de commissie Sociale Verzekeringen van de „Stich ting" in concept heeft opgesteld vrijwel integraal van toepassing zal zijn op de sociale verzekeringen en voorzieningen. Vrijwel zeker is ook, dat de kinderbijslag in deze verho ging zal delen. Het is zeer wel mogelijk ver volgt de „Volkskr." dat men van de gelegenheid gebruik maakt om de lang verbeide éénheid tot. stand te brengen in de onderscheidene loon grenzen van de sociale verzekering. De uniforme loongrens zal dan wor den getrokken langs een bedrag van 6.000 gulden per jaar. Dit betekent, dat de loongrens van de Wachtgeld en Werkloosheidsverzekering niet wordt verhoogd, en dat die van de Ziektewet, de Invaliditeitswet en het Ziekenfor.dsenbesluit thans 5300 gulden tot 6.000 gulden wordt op getrokken. Als de .Stichting" haar advies heeft uitgebracht aan de Regering zal deze dit in oorspronkelijke, dan wel inge- wijzigde, vorm voorleggen aan de volksvertegenwoordiging. De veran deringen zullen namelijk voor het grootste deel een wet vergen. De intredingsgrens van de Invalidi teitswet momenteel 3.000 gulden zal, wanneer een en ander volgens verwachting zijn beslag krijgt, 3600 gulden gaan bedragen. De grens, gel dende voor premie-betaling en dag loonberekening, zal voor de gehele sociale verzekering worden gesteld op 16 gulden per dag. Dit is het nor maal gevolg van de gelijktrekking met de grens van de W. en W. Weinig moeilijkheden. Met de verhoging van de uitkerin gen der sociale verzekeringen zullen weinig moeilijkheden gepaard gaan. De trekkers van renten, ziekengeld uitkeringen en dergelijke kunnen er dus rekening mede houden, dat zij de 6 percent ontvangen, waarvan de werknemers in vele bedrijfstakken inmiddels reeds hebben geprofi teerd. Dit geldt zowel voor de tijde lijke, als voor de blijvende uitkerin gen, en de toeslagen hierop. De toepassing van de 6 percent op de kinderbijslag moet een diepgaand punt van discussie zijn geweest in de Commissie Sociale Verzekering. Dat kan niet anders, en wel op grond van (bekende) principiële, verschillen ,van inzicht omtrent het karakter van de kinderbijslag. Eén van de stand punten is: kinderbijslag is een her verdeling van loon, behoort dus tot het werkelijke inkomen komt dus voor verhoging met 6 percent in aanmerking. Wie dit standpunt niet aanvaardt, kan het bezwaarlijk met genoemde verhoging eens zijn. Op grond van het feit echter, dat de so ciale premie-bedragen automatisch stijgen met de verhoging van de lo- Tante vindt de snelheid echter te groot Het P.T.T.-personeel, dat voor de uitoefening van de dienst de beschik king heeft over een bromfiets, oor deelt in het algemeen vrij gunstig over het rijwiel met een hulpmotor. De bediening is eenvoudig, terwijl zonder veel inspanning lange trajec ten kunnen worden afgelegd. De proefnemingen met de brom fiets bij de P.T.T. zijn nog niet af gelopen, doch reeds thans wordt over leg gepleegd over de eisen, welke aan de berijders gesteld moeten worden, de invloed op de dienstregeling, de kleding en de vraag of een gemotori seerd dienstrijwiel of een eigen rij wiel met hulpmotor tegen vergoeding moet worden gebruikt. In het begin van dit jaar is door de hoofdafdeling posterijen van de P.T.T. een uitvoerig rapport uitgebracht over het gebruik van rijwielen met hulpmotoren in de P. en T. dienst. Gebleken is, dat de bromfiets reeds in 1932 werd gebruikt door een be steller te Oostkapelle. Deze had daar voor evenwel geen opdracht van P. T.T. en de mar» ontving ook geen ho gere vergoeding dan het normale be drag voor gebruik van eigen rijwiel. Motorrijwielen geweigerd. In 1935 zijn proeven genomen met motorrijwielen teneine na te gaan of deze vervoermiddelen op het platte land economische voordelen zouden kuninen opleveren. De proefneming werd geen succes. Het motorrijwiel werd wel in gebruik genomen voor de telegrambestelling in de grote steden en voor de bestelling in de Wierin- germeer en de Noord-Oostpolder. In 1949 werd een andere proef ge nomen, ditmaal met rijwielen met hulpmotoren voor de telegrambestel ling in Rotterdam, Den Haag, Voor burg, en Heerlen. Het resultaat was niet overal gunstig, hetgeen het ge- OOK ZES PROCENT VOOR MIJNARBEIDERS. Naar aanleiding var» het besluit van de regering inzake loonsverho ging heeft de mijn industrieraad tij dens zijn gisteren gehouden vergade ring nieuwe verordeningen vastge steld betreffende het grondloon der houwers en betreffende het beginloor» der arbeiders van functiegroep lila. Bij deze verordeningen worden be doelde grondloon en beginlonen waarvan de overige lonen worden af geleid met 6 procent verhoogd en onderscheidenlijk vastgesteld op 14.31 per dienst en 1.05 per uur. nen, en er dus geen overwegende financiële bezwaren zijn, mag men aannemen, dat de kinderbijslag wél met 6 percent omhoog zal gaan. Tenslotte is er de Noodwet-Ouder domsvoorziening. Ook deze onder gaat een verhoging, zowel wat de uitkeringen betreft, als de grensbe paling van inkomen en uitkering. De onderlinge verschillen tussen de uit keringen in de onderscheidene ge meenteklassen, blijven evenwel ge handhaafd. ENORM SUCCES Uit alle delen van Nederland heeft de pas opgerichte stichting: „Het le ven begint bij 40" van werkgeverszij de betrekkingen aangeboden gekre gen voor oudere werklozen. Ander zijds heeft zich tot deze stichting een zeer groot aantal werkzoekenden van ling nog nooit eerder voorgekomen boven de 40 jaar gewend, met het dat de prijs van tomaten in het verzoek zo snel mogelijk te worden laatst van September al boven de ingeschakeld in een of ander bedrijf. gulden per kilo uitkwam. laatste dagen vrijwel dag en nacht bezig geweest om de enorme stroom van brieven te verwerken. Hierin is het nog niet geslaagd, ondanks het feit, dat tal van vrijwilligers hun diensten hebben aangeboden om ge heel belangloos de honderden brie ven te tikken. Snel en goed. Gevangenisstraf voor aetherpiraat Rebus-actie zal werk van „Loesje" voltooien De Johanna Stichting, het oudste tehuis voor lichamelijk gebrekkige btorend VOOrde lüChtVaart kinderen in ons land, is gestart met Voor het Arnhemse gerechtshof stond in hoger beroep terecht een 24- Jarlge monteur te Almelo wegens het gebruiken van een clandestiene zend- inrlchting. De politierechter te Alme lo had verdachte veroordëeld tot zes weken gevangenisstraf en verbeurd verklaring van de zendinstallatie en gramofoonplaten totaal ter waarde van duizend gulden. De procureur- generaal eiste bevestiging van dit vonnis. Verdachte was al eerder tot een geldboete veroordeeld wegens het zelfde feit, Op de vraag van de presi dent waarom hij er toch weer mee was begonnen, zeide verdachte: „Het is de enige sport die ik bemin". Hij had getracht een officiële zendver gunning te verkrijgen, doch hij zag geen kans het vereiste examen met goed gevolg af te leggen. De president: „Dat is het 'm juist. Omdat u niet technisch onderlegd bent, zijn uw uitzendingen een gevaar voor de luchtvaart". Het bestuur wil namelijk zo snel Het bestuur van de stichting is de mogelijk antwoord geven op de vele brieven, die zijn binnengekomen, ter wijl het tevens de werkzoekenden zo spoedig mogelijk aan een passende positie wil helpen. Hierin is de stich ting reeds in vele gevallen volledig een rebus-actie voor de bouw van een tweede paviljoen. Het geld (ca. 'n kwart millioen) voor het eerste pa viljoen is bijeengebracht door middel van de actie onder de naam „Loesje" Door de bouw van dit eerste der acht dubbelpaviljoens (in totaal is er tenminste ca. twee millioen gulden nodig) zullen dertig ernstig lichame lijk gebrekkige kinderen, hoofdzake. lijk kinderverlammings- en zgn. spas. tische patiënten kunnen worden ge huisvest. De Johanna Stichting heeft thans een wachtlijst van reeds meer dan honderdveertig kinderen.Dit aan tal neemt dagelijks nog toe, als ge volg mede van de acties waardoor de Johanna Stichting meer bekend heid nog heeft gekregen. Door de bouwstop voor ziekenhui zen en aanverwante inrichtingen wordt ook de Johanna Stichting ge troffen, juist op het moment dat men met de bouw van het eerste dubbel- paviljoen had willen beginnen. Dit deed de directeur, de heer J. G. H. C. Tuinder, Donderdagmiddag tij dens een bespreking verzuchten: ,,'t lijkt wel, of het lichamelijk gebrek kige kind altijd in een hoekje zit, waar de slagen vallen". Een stratenmaker, te Alemlo, had aan een andere „aetherpiraat" mate riaal geleverd voor het bouwen van een zendinstallatie. De politierechter te Almelo had hem veroordeeld tot veertien dagen gevangenisstraf; de procureur-generaal vroeg bevestiging van dit vonnis. Verdachte ontkende: het door hem geleverde materiaal kon voor iedere kermis- of danstent worden gebruikt. De intussen tot een maand gevange nisstraf veroordeelde cliënt verklaar de echter, dat verdachte voor hem het zendertje in elkaar had gezet. DODE DOOR KOLENDAMP. In Den Bosch heeft zich een ge val van kolendampvergiftiging voor gedaan, dat aan mevr. S., wonende in de Paulus Potterstraat, het leven heeft gekost. Het was omwonenden bekend, dat mevr. S. ziek was, zo dat het geen bevreemding wekte, dat de woning in de voormiddag vrij lang gesloten bleef. Ten slotte ging men toch argwaan koesteren en ging men de wondng binnen. Mevr. S. bleek reeds te zijn Verdachte had zich bezig gehouden overleden. Haar man werd in be- met het uitzenden van gramofoonmu- I wusteloze toestand naar het zieken- ziek en het uitwisselen van techni- huis overgebracht, waar hy vrij spoe- sche gegevens me. andere amateurs. 1 dig bijkwam. Hoewel alle bestuursleden het v werk volkomen belangeloos verrich ten, moeten toch dringend noodzake lijke kosten voor papier, porti, tele foon, enz. worden gemaakt. Van ver scheidene kanten zyn thans, volko men vrijwillig, bijdragen in deze kos ten binnengekomen bij het secreta riaat van de stichting (Alex. Boers- straat 11) te Amsterdam. Nijpend tekort. Teneinde alle aanvragers om werk zo spoedig mogelijk te kunnen helpen zal het bestuur zich dezer dagen met een schrijven richten tot het gehele Nederlandse bedrijfsleven, dat, zoals bekend, nog steeds te kampen heeft met een groot tekort aan arbeids krachten. Hoe nijpend dit tekort wel is, moge blijken uit het feit. dat verscheidene grote industrieën belancrijke exoort- orders moeten weigeren, omdat er geen voldoende arbeidskrachten zijn om deze orders uit te voeren. Succes verzekerd. De stichting kreeg van allerlei fir ma's aanvragen voor o.a.: portiers, emballeurs, correspondenten, boek houders, calculators, tekenaars, verte genwoordigers, enz., enz. Het bestuur van de stichting „Het leven begint bij 40" is ervan over tuigd. dat zijn volkomen particuliere initiatief zal slagen indien het be drijfsleven in Nederland voortgaat met arbeidskrachten op te roepen via het secretariaat. i volg was van het verschil in omstan digheden, waaronder het vervoermid del moest worden gebruikt. Het be trokken personeel oordeelt over het algemeen vrij gunstig over de brom fiets. Enkele oudere bestellers had den evenwel bezwaren betreffende de grote snelheid, aldus „De Ambte naar". Uw verkoudheid van neus. keel of borst weg met (Advertentie.) Gewijzigd wetsontwerp De minister van Onderwijs, K. en W. heeft in de memorie van toelich ting op de begroting 1955 van zijn ministerie medegedeeld, dat spoedig een nota van wijzigingen op het ont- werp Kleuteronderwijswet zal wor den ingediend. Hieraan kan worden toegevoegd, zo wordt van officiële zijde medege deeld, dat het inter-departementale overleg over een door de minister samengesteld gewijzigd wetsontwerp thans geëindigd is. Verwacht kan worden, dat de mi nisterraad zich op korte termijn hier over zal uitspreken. Woensdag heeft een 40-jarige Am sterdamse caféhouder zijn 46-jarige collega van de Zeedijk met een mes vlak onder het oog gestoken; het oog werd niet geraakt, wel bloedde het slachtoffer hevig uit zijn wang, die'n grote snede had opgelopen. Hij werd naar het binnengasthuis ver voerd, waar de wang genaaid is. De dader is in arrest gesteld. Aanleiding tot deze oncollegiale steekpartij was het feit, dat de da der, die de gehele middag in het café van zijn collega rondjes had gegeven en ook zelf veel verteerd had, plotse ling woedend werd, nadat hij de rekening had voldaan en zijn geld terug eiste. De baas weigerde dit en zorgde er voor, dat zijn lastige colle ga het café werd uitgewerkt. Dit ge schiedde niet zonder ongelukken. De m?n sloeg twee ruitjes van de toe gangsdeur in zijn woede met zijn vuist stuk. Daarmede was de zaak niet ten einde. Even later stormde hy het café weer binnen en eiste opnieuw zijn geld terug. De baas dacht er niet aan hieraan te voldoen, waarop de dronken collega een mes trok en de caféhouder daarmede in het ge laat stak. HAAGSE RECHTBANK. Kleptomanie, Acht maanden ge vangenisstraf, waarvan twee voor waardelijk, eiste de officier van Jus titie bij de Haagse Rechtbank tegen een 52-jarige weduwe uit Voorhout, die terecht moest staan wegens een grote serie in Leiden en Haarlem ge pleegde winkeldiefstallen. Bij de grote magazijnen had zij zo veel goe deren ontvreemd, dat thuis een hele kamer vol werd gevonden. Verdachte was nog nooit eerder veroordeeld. In een psychiatrisch rapport werd dit een typisch geval van kleptomanie genoemd en werd de vrouw als sterk verminderd toerekeningsvatbaar ge kenschetst. Opname in de psychiatri sche kliniek van dr. Carp werd aan bevolen. Sinds 18 Juni was de ver dachte gedetineerd. De verdediger verzocht een straf gelijk aan het voorarrest en onmiddellijke invrij heidstelling. Dit verzoek werd afge wezen, maar wel bepaalde de recht bank. dat de uitspraak over een week zal zijn en niet over veertien dagen. Oplichting. Een jaar gevange nisstraf, waarvan drie maanden voor waardelijk met aftrek en 150 te be talen aan de gedupeerde, legde de Haagse Rechtbank op aan een 33-ja- rige bloemenkoopman uit Den Haag, die een veehouder uit Hazerswoude en diens echtgenote had opgelicht. De eis was twee jaar met aftrek. Met behulp van een verhaal over een auto-onpeluk, waarbij hem 5000 zou zijn ontstolen, wist hij van het echt paar 150 los te krijgen. Oneerlijk personeel. Een chauf feur uit Ter Aar, te*en wie ander half jaar gevangenisstraf met aftrek was geëist wegens het verduisteren van gelden ten nadele van de chemi sche fabriek waarbij hij werkte, werd thans door de Haagse rechtbank ver oordeeld tot een jaar eevangenisstraf m.a. Verd. had eveneens retourbon nen voor fust vervalstDe mapaziin- chef uit Aiohen aan den Riin. die eveneens in het crmolot zat en tegen die eveneens anderhalf iaar was ge- eist, kreeg tien maanden, waarvan vier voorwaardelijk. Vrijgesproken. Een winkelier uit Alphen aan den Rijn, tegen wie ge vangenisstraf en boete was geëist om dat hfi getracht zou hebben iemand te overrijden, werd thans door de Haagse rechtbank vrijgesproken. Door de burgers, voor de burgers. Ook tegen rampen in vredestijd.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 6