Paardensport is sport van de beste soort Zoeterwoude afscheid van „en omgeving nam adjudant v. d. Vliet Se Moeder Q.ods VRIJDAG 1 OCTOBER 1954 f" DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA I VAN COWBOY TOT EDELMAN Reeds Egypte deed er aan mede >AARDENSPORT is een begrip, dat Olympische Ruiterwedstrijden. Afbeelding op een Griekse vaas. De jon- veel meer dan één soort sportbe oefening omvat. „Paardensport" is veeleer een verzameling van sport- soorten, waarbij het paard de belang rijkste rol speelt. Zij is ook een der oudste takken van sport. Het polospel te paard bij voorbeeld is wel zeer oud. Wij we ten, dat het reeds 1000 jaar vóór Christus beoefend werd. De Egypte- naren spanden hun paarden voor dat zij ze „onder de man" bereden reeds voor strijdkarren en men kan rustig aannemen (want in dat opzicht zal de mens in al ,die eeuwen niet veel veranderd zijn) dat de Egypti sche wagenrenners onderling wel eens om het hardst zullen hebben ge reden. Een eerste begin dus van de ren- of drafsport. Eigenlijk van bei de, want de Egyptische paardjes draafden niet om het snelst, voor de strijdwagens, doch gingen in galop, de natuurlijke gang van het paard om zo snel mogelijk voruit te komen. En in de tegenwoordige rennen gaan de paarden ook om het snelst in galop, doch dan niet aangespannen voor de kar, doch onder het zadel. Daarte genover gaan onze harddravers te genwoordig om het snelst uitsluitend in draf (galop is zelfs verboden) en zijn dan bijna altijd aangespannen. Het gebruik van het paard voor strijdwagens heeft natuurlijk de sport beïnvloed. De Grieken begon nen er mee bij de Olympische Spelen in het jaar 680 vóór onze jaartelling en de Romeinen namen het latér over. Vooral de Romeinse "wagen rennen zijn menige van ons uit de geschiedenis, uit de litteratuur of zelfs uit de film (Ben Hur, Quo Va- dis) bekend. Dat was sport! Sport, waaraan duizenden uit die dagen zich hebben vergaapt. En de Olympische winnaars der Griekse hippische spe len waren mannen van aanzien, wier namen in marmer gebeiteld werden ter voortdurende herinering voor het nageslacht! De ruitersport is minder spectacu lair geweest al die vroegere tijden, al werd er wel degelijk „onder de man" gereden. Ook de Olympische Spelen kregen later hun ruiterspelen en de Egyptenaren vormden, naast hun strijdwagen-eenheden, ook rui- tercorpsen. Dat hadden zij van de Hyksos, een ruitervolk bij uitstek, geleerd. De Egyptenaren waren blijk baar zelf nooit op de gedachte geko men om op een paard te gaan zit ten! stamt uit het jaar 1400 v. Chr. en betreft de „training van paarden". 'De „schrijver" is een zekere Kikuli, stalmeester van de koning der Hettie- ten. Het is ons overgeleverd op een groot aantal stenen platen en in spij kerschrift is de tekst daarin gegra veerd. Het is interessant te „lezen" hoeveel zorg besteed werd aan oefe ning en voorbereiding voor de toen malige paarden. Vanzelfsprekend, dat in die tij den (evenals tegenwoordig en vooral vóór 1940 in het leger nóg) ar beid en sport dicht bij elkaar lagen. Een ruiter-soldaat oefent en rijdt gelingen reden naakt, zonder zadel. De paarden waren klein van stuk. uit hoofde van zijn beroep, doch in I En zo is het de drafsport, welke na- hoevele gevallen is dat niet tevens tuurlyk haar Qntstaan vimlt het voor hem „sport"? Zo zal het heus vroeger, eeuwen geleden, ook wel ge weest zijn. Ook toen zal de mens het een genoegen gevonden hebben, uit liefde voor zijn beroep, te moeten paardrijden, zoals de cowboys het nóg prettig vinden en de Hongaarse Csikos het niet anders zouden wil len. Hoevele onzer huzaren 'betreu ren niet het verwijderen van hun viervoeters en hun vervanging door tanks! En hoe stoer houden zich onze koetsiers aan het paard vast, terwijl een auto wellicht meer „gewild" zou zijn. En zo is dus in de loop der eeuwen sport en beroep dikwijls mééstal zelfs samengegaan. Eerst later, veel later, is men zich gaan speciali seren. Toen is men de paardensport als zodanig, dus óm de sport, gaan be oefenen en nog later waren er die hun beroep gingen maken van die sportbeoefeneing, hetgeen dus precies de omgekeerde wereld van voorheen werd. T^OEN men het paardengebruik als „sport" cin? zien, ontstond ook de veelsoortigheid. Om een voorbeeld te noemen: de rensport. De rensport stamt uit Engeland. Althans dat, wat men tegenwoordig onder „rensport" verstaat. In de 18e eeuw kwam het in de mode paarden, welke men voor het gebruik in het bedrijf of als middel van vervoer er op na hield, van tijd tot tijd eens tegen elkaar om het snelst te laten lopen. Meestal vond dat plaats onder de zadel. En ook menig keer als gevolg van een weddenschap, want de Engels man is vanouds dol op wedden. Uit deze rennen welke men, wanneer hat tussen twee paarden ging „matches" noemde, ontwik kelde zich een min of meer geordend renwezcn, waarbij men paarden spe ciaal voor deze wedstrijden ging houden en zelfs in de richting van een snel galoppaard ging fokken. En. deze tak van paardensport werd de vlakkenbaansport van thans. De Engelsman reed echter ook graag op zijn bedrijf spaarden achter de honden ter jacht. En daarbij ging het om het snelst draven met voor meestal lichte rijtuigen gespannen paarden. Men kende een halve eeuw geleden ook draverijen voor twee spannen en die schijnen in Amerika nog wel gehouden te worden, terwijl in Frankrijk vooral daverijen onder de man, z.g. Monté-courses popu lair zijn. Bij ons noemt men deze wedstrijden: ruiterdraverijen. In Amerika worden de draverijen nog onderscheiden in courses voor z.g. „pacers" en voor „trotters" waarbij de eerstgenoemden niet an- r\OCH ook voor de niet-snelle, aan- gespannen paarden is gelegenheid open gebleven zich te onderscheiden en zich te meten met andere soort genoten. Daar zijn b.v. de vele tuig- paard-coursen, waar het niet om de snelheid, doch om de fraaie beweging gaat en als summum memoreren wij de concoursen voor hackneys, de spe ciaal op hoge knieactie en actie der achterbenen gefokte tuigpaarden welk ras tegenwoordig een zuiver sportras is geworden. Als menner, koetsier of rijder kan men zich ook overgeven aan het voorrijden van meerdere paarden, voor één rijtuig gespannen, b.v. drie-, vier-, vijf- of zesspan en niet te vergeten het rijden van lang- spannen van twee of drie paarden reso: tandems en randoms genaamd. Als ruiter kan men, wanneer men te zwaar is voor de rensport, of om welke andere reden dan ook, niet aan deze tak van ruitersport wil of kan meedoen, zich wijden aan het dressuurrijden, dat vooral dank zij de landelijke ruitersDort de laatste 25 jaar een enorme toegewijde scha re beoefenaren heeft gekregen of men kan gaan wedstrijdspringen en uitkomen in springconcoursen. En wanneer men helemaal wat „anders" wil dan is daar nog de mogelijkheid zich te begeven op het moeilijke, doch mooie en interessante oad der vrijheidsdressuur, waarbij de dres seur grote mate van zelfbeheersing en «eduld aan de dag moet leggen. Wat de werkelijke paardensport- liefhebber echter ook doet. welke tak •hij ook beoefenen moge, het meeste voldoening geeft hem dit alles, wan neer hij daarbij zim naard zélf ver zorgt en onderhoudt. Ook dat is een „soort" en een sport van de beste soort Ruiterwedstrijden te Olympia. winnaars werden mannen van eer. Hun namen werden in marmer ge beiteld ter eeuwige herinnering. Hier ziet men de aankomst in het derT dan",J^g^gers'"zUn" Wy^'kën- strijdperk der beroemde spelen. De nen zulke courses bij ons niet. Afbeelding op een Griekse vaas. ^IN VELERLEI VERSCHIJNING^ Opname uit Mariakapel - (Foto: v. d. Horst) i St. Joseph-parochie Noordwijkcrhout Qij droegt geen smet. Qij hadt geen fout In heel Uw zuiver leven; Maar zijt de Bloem, die, rijk bedauwd Van hemelsch licht en eeuwig goud. Steeds bloeiend zijt gebleven. Jacques Schreurs M.S.C. .r Gistermiddag, had in het Vereni gingsgebouw van de Ned. Hervormde Gemeente te Zoeterwoude aan de Dorpsstraat het afscheid plaats van de adjudant K. van der Vliet die we gens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd het politiekorps gaat verlaten. In de rijk met bloemen gesierde zaal kwamen zestig genodigden bij een. Aanwezig waren de burgemees ters van Zoeterwoude, Benthuizen en Hazerswoude, de wethouders Van Leeuwen en Kraan, de districtscom- 11UUUCU lCi jau», xiiix ixcxcxx xxxj exxxe ,xc mandant Overste Warmholtz, de dan dwars door het terrein en dus groepscommandant van Leiden en de .over hindernissen. Toen men speciaal snelle paarden ging fokken was het te begrijpen, dat men met een galop Over vlak weide land niet -tevreden was en dat men het ook dwars door het terrein wilde proberen.. Zo ontstonden de steeple chases, wanneer het parcours leidde over zware hindernissen en de horde rennen, wanneer men volstond met horden van takken gevlochten. Daar naast kent men de cross-countries, de point-to-point, welke soorten eigenlijk nog het meest op de oor spronkelijke races, dwars door het terrein, gelijken. Men ziet dus: va riatie genoeg. De Csikos. In Hongarije op de puszta grazen grote kudden paarden en zij worden gehoed door bereden herders, de Csikos. Het zijn geboren ruiters, die de ruitersport als beroep beoefenen. groepscommandant van het Verkeer, de groepscommandant van Voorscho ten, de districts-rechercheurs en het reservepersomeel, het gemeentesecre tarie-personeel en de gemeente-ont vanger van Zoeterwoude, de oud-ge- meente-opzichter en de gemeente-ar chitect van Zoeterwoude en zeer vele politiemannen van het district. Toen alle gezeten waren werd de •heer K. van der Vliet met zijn echt genote en familieleden binnengeleid. Burgemeester H. J. J. A. Smeets sprak het welkomstwoord, deelde mede dat van de Officier van Justi tie, de Ambtenaar van het O.M. en de vertegenwoordiger van de Voog dijraad bericht van verhindering was ingekomen en richtte zich daarna tot de scheidende Adjudant. Gemengde gevoelens. Het is nog maar een paar dagen geleden dat u de 60e verjaardag vier de en wij de complimenten van de dag konden overbrengen. Vandaag staan we voor een uit dat jubileum voortvloeiende feit, want u hebt in de politiewereld een leeftijd bereikt waarop men het nodig acht om van pensioen te gaan genieten. Ik kan mij voorstellen dat u deze dag met gemengde gevoelens hebt zien naderen, want uw vitaliteit ken nende bent U geen persoon, die nu eens op zijn gemak een rustig leven tje wil gaan genieten. Als men 35 jaar heeft meegelopen om van jong agent af alle rangen te doorlopen tot adjudant van de Rijkspolitie, dan valt het niet mee om ineens te zeggen „stop" en het zou mij niet verwon deren als men vandaag nog eens hoort van „de adjudant vertelt de adjudant heeft zich verdienste lijk gemaakt". Er valt heel wat te vertellen over die 34 dienstjaren waarvan ik er 25 met U heb samengewerkt en in wel ke wij samen veel hebben beleefd. In 1930 in dienst getreden als ge meenteveldwachter van Zoeterwou de, als opvolger van veldwachter Deegenaars, wiens rayon U kreeg toegewezen en wiens ambtswoning aan de H. Rijndijk hebt betrokken. In dat gedeelte hebt U op voorbeel dige wijze uw plicht vervuld tot 1 Jan. 1939 toen U tot chef-veldwach ter werd benoemd, aanvankelijk daar bleef wonen om daarna de mooie, nieuwe ambtswbning te betrekken op het dorp. Nauwe samenwerking. Spr. getuigt van een nauwe samen werking en hoe alle moeilijkheden samen besproken werden. Ik had aan u. zo gaat de burgemeester verder, een hoogst betrouwbaar actief, eer lijk en tactvol politieman, een kerel uit één stuk, trouw aan zijn eed, trouw aan Oranje, hetgeen zo duide lijk is gebleken in de bezettingstijd. Je wist dat ik het land had aan processen-verbaal-jagerij; dat ik er op sta dat elke politieman zijn taak moet opvatten als „diender" in de goede betekenis van het woord, n.l. het vervullen van een dienende func tie tegenover de gemeenschap. Met kalmte, bezadigdheid en overleg bent u opgetreden tegenover de bevolking. Als raadgever, bemiddelaar en op voeder heeft de gehele loopbaan zich gekenmerkt en het was niet nodig uw dagtaak uit te stippelen, want u stel de er een eer in dat de orde en rust iln de gemeente steeds werd bewaard, zonder in het ooglopend naar buiten te treden. Aan u heeft vooral de jeugd van Zoeterwoude, maar ook vele inwoners te danken dat ze uit de handen der justitie zijn gebleven, of door reclasseringswerk op milde wijze werden behandeld. Aan u heb ben vele huisgezinnen te danken dat de vrede daar werd bewaard of te rugkeerde en door uw diep christe lijke opvatting hebt u ruimschoots beoefend: het hebt je naasten lief. Spr. prijst de wetskennis, zijn stu die en voorbeeldige leiding. Het was voor mij een grote des-illusie toen de gemeentepolitie werd opgeheven, maar dank zij onze jarenlange samen werking is deze overgang niet zo in grijpend geweest. Geen botsingen. We hebben elkaar begrepen en bot singen kwamen niet voor. Dat uw werken in de loop der jaren in deze gemeente hogelijk is gewaardeerd is gebleken op de wijze waarop de ge meenteraad u steeds is tegemoet ge treden. En ook vandaag, bij dit af scheid meende Raad blijk te moeten geven van die waardering door de kosten van deze middag voor reke ning te willen nemen en als blijvend aandenken een asbak aan te bieden, waarop het wapen van Zoeterwoude en de data's van dienst. Het spijt mij dat ik dit cadeau nog niet kan aan bieden, omdat het product nog moet gebakken worden, hetgeen langer tijd vergde dan verwacht werd. Vervol gens richt spr. zich tot mevr. Van der Vliet voor haar bijstand dankend voor vele onverplichte diensten wel ke hulde spr. van een fraai bloem stuk deed vergezellen. Persoonlijk biedt spr. een kist si garen aan als behorende bij de asbak. De scheidende adjudant met zijn echtgenote. Rechts: burgemeester Smeets, links: overste Warmoltz. Foto: v. d. Horst. Overste Warmholtz spreekt. Dit is, zo begint de Districts-com mandant overste Warmholtz zijn re de, voor mij geen gewoon afscheid; het is de eerste keer dat ik afscheid neem van een groepscommandant; gij was de nestor en ik ben gekomen om je te zeggen dat het ons spijt dat je heen gaat. Je bent nog van de oude stempel, maar alle theorieën zijn in je vereenzelvigd met de oude deug den van trouw en eerlijkheid met naastenzin om je evenmens te helpen, met grote offerzin om je onderge schikten in moeilijkheden te laten opleven, met medegevoel in de dienstopvatting ook al was het succes soms niet groot. We zullen je missen omdat je als man van weinig woor den altijd deed luisteren als je sprak. In je lange staat van dienst heb je in Godsvertrouwen altijd rechtop ge staan. Gods beste zegen tesamen met je vrouw 1 De burgemeester van Benthuizen en Moercapelle, de heer J. J. Steen bakker Morilyon Loysen getuigt van de ideale samenwerking gedurende 8 jaren. Sprekende over de vitaliteit van de heer v. d. Vliet, naast het rus ten op de lauweren, zegt spr.: ik zal uwe geregelde bezoeken missen en biedt als bewijs van hoogachting een geschenk aan. Hierna sprak de burgemeester van Hazerswoude, de heer de Hollander, en getuigt ook van een daadwerke lijk contact. Uwe bezoeken zullen mij steeds een aardige herinnering blij ven. Ik wens u geluk heen te gaan nog sterk en van goede gezondheid en wens u nog veel nuttig werk te mogen doen. Ook deze burgemeester gaf een ge schenk ten afscheid. Nu werd het woord gevoerd door wachtmeester D. Minnaard, waarne mend groeps-commandant, die na mens de groepsleden grote waarde ring uitsprak tot de scheidende com- (Vervolg zie pag 2).

Leidse Courant | 1954 | | pagina 5