S)e GcidóeSoii^omt In enkele seconden werd Valkenburg gister door zeer ernstig autobus-ongeluk een slagveld gelijk wordt Europees j Ontslagen commissaris neemt wraak Gered uit de Japanse wervelstorm DONDERDAG 30 SEPTEMBER 1954 45ste JAARGANG No. 13311 I Engeland j Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. i 6.80 - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Vijftien doden; veertien zwaargewonden Op Cauberg weigerden de remmen van Belgische reiswagen en de autobus vloog onderaan de helling op pleintje te pletter /GISTERMIDDAG OMSTREEKS 3 UUR is het Limburgse touristenstadje Valkenburg in enkele ogenblikken tijds herschapen tot een oord van rampspoed, doordat een touristenbus uit België tijdens de afdaling van de Cauberg niet geremd kon worden en in volle vaart langs een monument is geschaafd om tegen een voorgevel van een restaurant op het kleine Gren delplein tot stilstand te komen. De weinige toeschouwers, die getuigen waren van de ramp kunnen zich maar moeilijk een beeld vormen, hoe alles gegaan is, want in enkele secon den vormde zich een enorme stofwolk op het pleintje, die zoals later bleek 12 doden en 17 zwaar gewonden voor enkele ogenblikken aan het oog onttrok. Zoals uit de verklaring van de slechts licht gewonde, doch totaal over stuur-zijnde chauffeur valt op te maken, heeft de autobus tijdens de afda ling van de Cauberg een mankement gekregen aan de versnellingsbak. De chauffeur, die voelde, dat hij de wagen niet meer in zijn macht had, poogde te remmen, hetgeen niet meer mogelijk bleek, daar de wagen te veel vaart had. Met een enorme vaart vloog de wagen met zijn 31 inzittenden de steile helling af en de chauffeur, die een personenauto op het nippertje wist te ontwijken, poogde een andere tactiek toe te passen door de remmen geheel los te gooien en met de motor de wagen weer in zijn macht te krijgen. Tijdens deze manoeuvre werd de 53-jarige gemeentegids Ar mand Vijgen, die lans de weg naar de autobussen stond te kijken, meegesleurd en zwaar gewond. Het laatste gedeelte van de afdaling werd volkomen ongecontroleerd afge legd. De bus vloog zig-zag over de weg heen en ontmoette beneden aange komen als eerste hinderpaal een 70-jaar oud monument, vervaardigd van mergelsteen. Het monument werd geramd en zwaar beschadigd, doch deze aanraking had de bus nog niet geremd. Met een enorme klap vloog hij vervolgens tegen de voorgevel van een restaurant aan, waar hij tot stilstand kwam. Toen de stofwolk opgetrokken was, lagen verschillende doden en gewon den over het pleintje verspreid, terwijl de eerste ogenblikken van doodse stilte gevolgd werden door geschreeuw en gekerm der getroffenen. De verongelukte bus maakte deel uit van een colonne, bestaande uit 7 Belgische autobussen, die 's morgens uit Grace-Berleur vertrokken waren voor een uitstapje van gepensionneerde mijnwerkers met hun gezinsleden. De wagens hadden juist het Valkenburgse dierenpark verlaten en koers gezet naar de Belgische grens. INHAAL-MANOEUVRE. De bussen reden in 2 groepen en de verongelukte auto was de laatste bus van de tweede groep, die uit 3 wagens bestond. Hij heeft blijkbaar een plaats aan de kop willen innemen en passeerde daarvoor de beidt voor hem uit rij- dende^ autobussen; op de steile hel ling verkreeg de bus direct een zeer grote snelheid. De weg was niet bij zonder glad en in ieder geval droog, want pas kort na het ongeluk begon het te regenen. De ongeluksbus heeft na het passeren van de andere bus sen van de zogenaamde Lourdesgrot af geremd en heeft een daar staande personenatuo in volle vaart ontwe ken. Toen is de aldoor remmende, snel voortglijdende wagen in aanra king gekomen met de 53-jarige Val kenburgse gemeentegids Armand Vij gen, die langs de wegkant naar de naderende bus stond te kijken. De man werd door de bus meegesleept en werd zwaar gewond. De dood ging langs. De bus is verder, volgens de eens luidende verklaring van de personen die op het Grendelplein het ongeluk zagen gebeuren, met grote snelheid verder de helling afgegleden, zo slin gerende dat de chauffeur volkomen de macht over het stuur moet hebben verloren. Bij later onderzoek is ten minste gebleken, dat de remsporen vlak voor het bereiken van het Gren delplein ophielden, zodat het vermoe den voor de hand ligt, dat de be stuurder getracht heeft, met een an dere manipulatie de situatie meester te worden en daartoe de remmen heeft losgegooid. Met grote kracht is de autobus toen met de rechtervoor- kant tegen het monument op het Grendelplein opgevlogen en er daar na afgegleden, waarna de bus met de rechterachterwand een groot deel van het mergelstenen, monument ver nielde. De 57-jarige gemeentewerkman Albert Frijns, die bezig was met het dempen van een sleuf aan de achter zijde van het monument, bevond zich slechts op enkele meters van de bus toen deze met enorme kracht tegen het monument botste: Hij stond ge lukkig aan de andere zijde en ont snapte zodoende aan de dood. Geen juiste voorstelling. De bus is verder geschoven, zeker tien meter. In de stofwolk, welke het verbrijzelde mergelstenen monument veroorzaakte, hebben de omstanders blijkbaar niet goed kunnen onder scheiden, wat er verder precies ge beurde. Een wiel vloog door de lucht en krakend en schurend is de bus met de linkerzijde tegen' de gevel van een restaurant tot staan geko men. Sommigen verklaren dat de bus geheel om zijn lengteas is gekanteld en weer op de wielen terecht kwam, anderen houden met evenveel hard nekkigheid vol dat de bus helemaal niet gekanteld is. Na enkele ogenblikken van verbijs terende stilte steeg aan alle zijden gekerm en geschreeuw op en zagen de omstanders tot hun ontzetting op het plein over een oppervlakte van vele vierkante meters, zeven of acht zwaar verminkte mensen liggen. Paniek-gezicht. Een vrouw, die in het restaurant op de bovenverdieping voor het raam zat, maakte de schrik van haar leven door, toen de bus met alles ver nielende kracht op het pand afkwam het hele huis deed wankelen. Toen zij uitzinnig van schrik naar beneden rende, lagen voor de deur van de woning verschillende licha men van doden en stervenden, die haar de doorgang versperden. Toen de bus later was opgeruimd, bleek irf de voorgevel een groot gat te zijn gedrukt, terwijl het huis zodanig in zijn voegen is gekraakt dat op vele punten stutten moesten worden aan gebracht. Directe hulpverlening. Met het gekerm van de zwaarge wonden vermengde zich het gegil van de Belgische inzittenden van de twee bussen, die waren gevolgd en die ■nu in paniek over het plein heen en weer holden. Reeds enkele minuten na het ge beurde kwam eerst dr. Chr. J. C. Ketler uit Valkenburg, spoedig ge volgd door zijn collega's, de artsen J. Bartels en Th. J. A. van der Ploeg, op de plaats van de ramp om de zwaargewonden de eerste hulp te verlenen. Paters uit het klooster der priesters van het Heilige Hart op de Cauberg, de pastoor van Valkenburg A. Welters en kapelaans van de paro chie snelden toe om de stervenden en zwaargewonden geestelijke bijstand te verlenen. Burgemeester F. A. A. M. Breek- port van Valkenburg en leden van de groep Valkenburg der rijkspolitie waren eveneens spoedig ter plaatse om orde in de chaos te scheppen. De burgemeester schakelde onmid dellijk de dienst van gemeentewerken in om de plaats van het ongeval af te zetten, opdat de medici en de gees telijken "hun teak konden verrichten. Onmiddellijk 12 doden. Al direct bleek dat twaalf der in zittenden, zeven vrouwen en drie mannen alsmede een jongen en een meisje, die achteraf broer en zusje bleken te zijn, onmiddellijk of vrij wel direct ter plaatse waren over leden. De zwaargewonden, die uit de enorm gehavende autobus waren geslingerd, werden gebracht in hotel Centrum aan het Grendelplein, waar de eerste medische verzorging kon worden gewijd aan de patiënten. De ambulance van het Roode Kruis Val kenburg en later die van Maastricht Prins Bernhard te Durban Prins Bernhard is Woensdag na een vlucht van twee uur uit Pretoria te Durban aangekomen. De vorstelijke bezoeker werd door ongeveer dertigduizend mensen van alle rassen, die zich langs de achttien kiiometer lange weg van het vlieg veld naar de stad hadden opgesteld, luide toegejuicht. Op het stadhuis bevonden zich hon derden Nederlandse immigranten, die de Prins begroetten met het zingen van het „Wilhelmus". Op een partij aan het einde van de dag, die door honderden Nederlan ders werd bijgekoond, vertelde de voorzitter van de Nederlandse club, Hendrik Lith, dat de Nederlandse gemeenschap in de volgende twintig jaar tot twintigduizend zou uit- groeieni. Het kon slechts in het be lang van beide landen zijn als de band met Nederland werd bewaard. verleenden hulp bij het transport van de doden naar de brandweerkazerne van Valkenburg, waar de lijken ter nadere identificatie werden neerge legd. De slachtoffers waren merendeels aan het hoofd zo deerlijk verminkt, dat herkenning niet direct mogelijk was. Drie gewonden overleden. Vijftien gewonden zijn later over gebracht naar ziekenhuizen, elf naar Heerlen en vier naar Maastricht. Iri het Heerlens ziekenhuis zijn spoedig daarna twee mannen en een kind overleden. Andere gewonden verkeren nog in levensgevaar, o.a. twee van de vier vrouwen, die naar het Sint Annadal- ziekenhuis te Maastricht zijn getrans porteerd. De burgemeester van Valkenburg heeft, nadat dezorg aan doden en gewonden was bewezen, direct order gegeven het monument op het Gren delplein geheel te slopen, omdat door de botsing dit gedenkteken zo wan kel was geworden dat het elk ogen blik kon instorten. Kort daarna kwamen de diverse gewaarschuwde autoriteiten uit Bel gië en Nederland om het onderzoek te leiden en de Belgen bijstand te verlenen, waar dh nodig was. „Hoofd van de contra- spionnage is communist" Het hoofd van de Franse contra- spionnage is volgens Jean Dides, de ontslagen Parijs commissaris van po litie, een communist. Met deze beschuldiging heeft Jean Dides zichzelf weer in het licht van de publieke belangstelling geplaatst. Dides heeft het bewijsmateriaal ge stuurd aan de officier-commissaris. Hij was ontslagen, omdat hij in het bezit was van de notulen van een ver gadering van de raad voor de verde diging, die hij volgens de contra- spionnage helemaal niet zien mocht. Nu zegt hij, dat hij in 1952 reeds zeer bezwarend materiaal heeft gevonden tijdens een overval op het commu nistische hoofdkwartier bezwa rend voor Wybot, die de eerste stoot gaf tot het ontslag van Dides. Ook Wybot heeft een verklaring uitgegeven. Hij kondigt daarin een proces tegen Dides aan, waarin hij vijf millioen francs schadevergoeding zal vragen. Hij voegt er aan toe, dat de mensen van wie Dides zijn inlich tingen kreeg geheime agenten van de communistische partij zijn. Wybot zegt, dat de ledenlijst van de commu nistische partij, waarop zijn naam voorkomt, een vervalsing is. Het hoofd van de contra-spionnage wijst er op, dat de acties, die hij te gen de communisten gevoerd heeft, zyn onschuld bewijzen. Ondertussen wacht Parijs nog steeds in spanning op het verhoor van de ministers en generaals, die de zittingen van de raad voor de verde diging plachten bij te wonen. Giftig regenwater De Japanse commissie van onder zoek naar verwondingen door atoom energie heeft de bevolking van Japan gewaarschuwd geen. ongezuiverd re genwater tegebruiken, omdat er de laatste tijd in vele delen van Japan krachtig radioactief regenwater is aangetroffen. ten opname in een eerste-hulppost in Japan, waar enige overlevenden van de veerboot „Toya Maru" die tijdens de heftige wervelstorm van enige da gen geleden kapseisde met o.m. een trein aan boord worden verzorgd. Het, aantal doden bij de ramp met de veerboot wordt geschat op 1180, onder wie een aantal Amerikanen. i Drie-October-weer Het troosteloze weer van de laatste dagen hangt als een drei gende schaduw over de 3-Octo- berfeesten van 2 October en al hoewel pessimisten het allang zullen weten, in de Bilt kon men ons hedenmorgen nog niet ver tellen, hoe het weer a.s. Zater dag zal' zijn. Men vertelde ons, dat er vrij veel storingen zijn, die een der gelijke snelheid hebben, dat het weer zeer onzeker is. Optimis tisch gezegd, is er dus best kans op een stralend 3-Octoberweer a.s. Zaterdag. Moedgevender is de Enkhui- zer-almanak, die vertelt, dat er begin October boven Nederland een tempera tuursstij ging zal plaatsvinden en dat de dagen 1 t/m 5 October zich zullen ver lustigen in een helder najaars zonnetje. De treinramp in India Het aantal dodelijke slachtoffers bij het treinongeluk is Woensdagmiddag bij Hyderabad tot 126 gestegen. Er worden, volgens de laatste be richten nog 37 passagiers vermist. De trein met 325 passagiers stortte Dinsdag in de gezwollen rivier de Vasanti. Nieuwe overstromingen in India De Noord-oostelijke Indische staat Assam is opnieuw door overstro mingen getroffen ten gevolge van het buiten de oevers treden van vijf zij rivieren van de Brahmapoetra door abnormaal zware regenval op Dins dag, aldus te Calcutta ontvangen be richten. De stad Lakhimpoer en verschei dene dorpen in de omgeving staan onder water en een belangrijke hou ten brug is weggespoeld. De rivier de Teesta in Noord-Ben galen is ook buiten de oevers getre den. Een spoorwegbrug en tientallen tijdelijke bruggen, gebouwd na de vorige overstromingen, werden vol gens officiële berichten door het kolkende water verwoest. In de hoofdstad Jalpaigoeri heerst een ernstige watersnood, alle straten staan blank. In de Indiase provincie Oettarpra- des zijn 38 personen om het leven gekomen. Overstromingen ook in Honduras Tengevolge van zware regenval wordt de Noord-kust van Honduras door zware overstromingen geteis terd. Veel gewassen, alsmede bana nenplantages zijn vernield. Twee Amerikaanse marineschepen zijn naar de plaats des onheils ge zonden teneinde personen te evacue ren en de verbindingen te onderhou den. Volgens New-Yorkse radioberich ten heeft de Amerikaanse ambassade in Honduras hulp voor dat land ge vraagd, daar de overstromingen de vorm van een nationale ramp hebben aangenomen. Zij dineerden samen Generaal de Castries heeft gedi neerd met kolonel Pierre Langlais, die volgens correspondenten in Indo- China de generaal er van beschuldigd zou hebben, dat hij tijdens de slag om Djen Bjen Phoe de macht over zijn troepen verloren zou hebben. De enige commentaar, die beiden op het diner hadden, was: „U kunt ons hier samen zien dineren en dat is een bewijs, dat wij het goed met elkaar kunnen vinden". Een hoge officier van het Franse hoofdkwartier zei, dat er geen onder zoek werd ingesteld naar het verlies van Djen Bjen Phoe. HOE wordt het weer? MINDER KOUDE NACHT 1 Veel bewolking met af en toe j wat regen of motregen. Matige, tijdelijk vrij krachtige Westelijke wind. In de nacht en ochtend minder koud. In de middag de zelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. 1 Oct.: zon op 6.39 en onder 18.20; maan op 11.44 en onder 19.34 uur. Het weer in Europa STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN AMSTERDAM LONDEN LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE GENEVE ZURICH LOCARNO BERLIJN FRANKFORT MUNCHEN WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO MALLORCA mist. 13 c zwaar bew. 11 regenbui. 11 geheel bew. 11 regen. 13 zwaar bew. 9 licht bew. 13 half bew. 16 licht bew. 15 half bew. 24 licht bew. 24 mist. 12 onbewolkt. 22 zwaar bew. 12 nevel. 13 licht bew. 10 half bew. 14 licht bew. 16 half bew. 23 onbewolkt. 20 regen. Korreltje Een grote stad is een grote een zaamheid.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1